Wall Street onder invloeden van de Dow-theorie Effecten -en Geldmarkt De beurs Volkswagen houdt nieuw model achter de hand De Russische handel met het Westen Vermogen Unitas met 90 miljoen gestegen In 1980 een derde van de elektriciteitsproduktie P O klaagt over protectionisme in de scheepvaart Amerikaanse voorstellen aan de OEES HA wijst verzoek opnieuw af Saldo winst Delimij gehalveerd SCHEEPVAARTBERICHTEN V R IJ D A G 11 MAART 1960 17 Groei van beleggingsfondsen is niet enkel voordeel Nedap keert 6 uit EEG en kernenergie Decimaal muntstelsel Japan geassocieerd lid Het Ruhr kar tel Kort economisch nieuws Hoger dividend Zwanenberg m J PD PMS 'ffi. vC l/C flö i/V (Van onze financiële medewerker) Dat elke medaille twee zijden heeft, is ook op de Amsterdamse beurs de laatste dagen wel weer duidelijk gebleken. Het feit dat Nederlandse aandelen, met name die van de internationale concerns, ook op buitenlandse beurzen zyn geïntroduceerd en enkele daarvan, zoals aandelen Koninklijke en Unilever, daar een vry brede markt hebben, kan in het raam van het internationaal kapitaalverkeer als een voor deel worden gezien. Maar het nadeel is dat de koersontwikkeling van die aandelen en dit geldt vooral van de aandelen Koninklijke, waarvan zich ongeveer een derde in de Verenigde Staten bevindt en ook ongeveer een derde in andere landen door het buitenland wordt bepaald. Hoewel het belang van de Nederlandse belegger bij Amerikaanse waarden minder groot is dan voor de oorlog, vormen deze door gaans dc richtlijn voor de avondhandel te Amsterdam en de bcursstemming van de volgende dag. Dit is in deze tijd vooral te betreuren, immers in ons land wordt voor aandelen nog een redelijk rendement gemaakt, vooral nu het merendeel van de onder nemingen, die hun verslag over 1959 heb ben gepubliceerd, het dividend hebben verhoogd. Ook worden de economische vooruitzichten door deskundige waar nemers, onder meer ook door de samen stellers van het Economisch Plan 1960, nog altijd vrij gunstig geacht. Op grond van de gegevens, welke er ten aanzien van de economische toestand in ons land aan wezig zijn is er voor de Amsterdamse beurs zeker geen reden het hoofd te laten hangen, maar het zijn telkens weer de teleurstellende koersen van New York, die ook hier de stemming bederven en de be leggers van de aandelenmarkt tex-ug- houden. Daling van het industriegemiddelde Deze week is men geconfronteerd met een verschijnsel dat op een deel van het Amerikaanse publiek gi-ote indruk heeft gemaakt, namelijk de daling van de Dow- Jones-indexcijfer voor industriële aan delen beneden 600, na een hoogste stand van ongeveer 685 en waaruit men op gx-ond van de zogenaamde Dow-theorie 'de conclusie tx-ekt dat de New Yorkse beurs van een primaire hausse naar een pri- maix-e baisse is overgegaan en hierin een aanwijzing ziet voor een fundamentele verandering in de economische ontwikke ling. Men concludeert dus' niet vanuit de economische ontwikkeling tot een oordeel over de toekomstige beweging op de effectenbeurs, maar omgekeerd vanuit de koersbeweging op de effectenbeurs tot een ooi'deel over de toekomstige economische ontwikkeling.. De Dow-theox-ie heeft in de Verenigde Staten aanhangers en bestrijders. Maar het is duidelijk dat als een gx-oot aantal bij de beurs geïnteresseerden aan die theox-ie ge loof hecht, de koersloop van de fondsen zich er naar zal ï'ichten. Dat de theorie op zwakke gronden berust, speelt dan nog nauwelijks een rol. Die zwakke grond kan men bijvoox-beeld hierin vinden dat het Dow-Jones index cijfer, waarop de Dow-theorie zich ba seert, een uitermate zwakke afspiegeling is van de koersontwikkeling op de New Yorkse beurs. Zij is niet alleen het produkt van een aantal min of meer ingenieuze en dubieuze berekeningen, maar het Dow- Jones indexcijfer vertegenwoordigt slechts 30 aandelen van de meer dan 1000 aan delen, welke op de New Yorkse beurs wor den vex-handeid, derhalve niet meer dan 3 percent, terwijl vele grote en belangrijke aandelen niet in de Dow-Jonesindex zijn opgenomen. Hoe. dit zij, er werd deze week aan de val van hot Dow-.Tonescijfer beneden 600 hier en daar grote waarde gehecht en de onzekerheid ten aanzien van het toekom stig koersverloop 'op de New Yorkse beurs is er ontegenzeglijk door vergroot. Invloed van beleggingsfondsen Er is nog een andere factor, die bij de beoordeling van stemming en koersen in Wall Street in aanmerking moet worden genomen, namelijk de geweldige groei van de beleggingsfunds gedurende de laatste twee jaar. Ze vertegenwoordigen een be drag van circa 20 miljard en oefenen uiteraard op de koersontwikkeling van de aandelenmarkt een toenemende invloed uit. Tot voor kort waren het telkens de aankopen voor rekening van de funds, welke als oorzaak van de koersstijging werden genoemd, de laatste weken wordt de koersdaling voor een deel aan de ver kopen voor rekening van deze funds toe geschreven en ook hier blijkt dus dat elke zaak twee kanten heeft. (UPT) De directeur-generaal van de Volkswagenfabrieken prof. Heinz Nord- hoff heeft woensdag bij de opening van een automobiel tentoonstelling te Genève in Zwitserland verklaard, dat een nieuw model Volkswagen achter de hand wordt gehouden om het oude te vei-vangen „zo dra de markt erom vraagt." „De vraag overtreft nog steeds het aanbod en onze plannen voor dit jaar zijn om de produktie van de huidige modellen van 3000 tot 4000 per dag op te voeren." Hij weigerde te zeggen wanneer het nieuwe model zal wor den ingevoerd, maar hij zei wel dat het niet binnen afzienbare tijd zal gebeuren. Wel liet hij doorschemeren dat de capaci teit van de motor wellicht zal worden op gevoerd. „Er zit nog een heleboel reserve in onze motor. Als er een definitief stre ven valt waar te nemen om wagens van de klasse waarin de Volkswagen thuis hoort wat de motox-capaciteit betreft op te voei-en, dan zullen we geen enkele moei lijkheid hebben om daaraan mee te doen," lidus de directeur-generaal van de Volks- vagenfabriek. Lening St. Joseph-paviljoen te Gouda Emittonton der 5 030-jarige obligatielening -■ üchling St. Joseph-paviljoen te Gouda berichten it de lening overtekend is. Bij de toewijzing >et een reductie worden toegepast. Beleggingsmaatschappijen en aandelen- depots kunnen zeer zeker een nuttige functie vervullen in zoverre zij voor de kleine belegger een risicospreiding mo gelijk maken. Maar het samenbrengen van steeds grotere bedragenfondsen in één hand levert ook zijn bezwai-en op, die te groter worden als de funds in aantal en omvang toenemen. Niet meer de mening van de individuele fondsenbezitter bepaalt dan stemming en koersen op de beurzen, maar die van enkele deskundigen, van wie moet worden aangenomen dat zij uitslui tend de belangen van de deelnemei-s in het funds behartigen. In dit verband kunnen wij dan ook niet zo enthousiast zijn over. de ook in ons land nog steeds voortgaande uitbx-eiding van het aantal beleggingsmaatschappijen of aandelendepots, waardoor de fondsen handel steeds meer aan de invloed van de gemeenschap der particuliere fondsen- bezitters wordt onttrokken. De onzekere factoi-en, welke thans de aandelenmarkt beheersen, zijn mede oor zaak dat de belangstelling voor de obli- gatiemax-kt groter is dan enige tijd ge leden, zoals ook wel is gebleken uit het davei-end succes van de 4%i pex'cent lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten, groot 100 miljoen, waarop weinig minder dan het tienvoudige is ingeschi-e- ven. Nu is dit in zoverre verklaarbaar dat de jongste staatslening reeds ongeveer 1 pex'cent boven haar cmiSsiekoers noteert en dus wel mag worden verwacht dat ook op de toegewezen obligaties van de Bank voor Nedei'landsche Gemeenten een koers winst zal kunnen wox-den behaald. De Bank heeft intussen al weer een nieuwe lening tot hetzelfde bedrag en op dezelfde voox-waarden aangekondigd, terecht ge bruik makende van de beti-ekkelijk ruime kapitaalmarkt. Ook op de geldmarkt worden lagere dis conto's genoteerd en bij de banken is in januari het tegoed van cliënten met ruim 100 miljoen toegenomen, symptomen, welke niet op een ovex-spannen conjunc tuur wijzen. De minister van de Buitenlandse Handel der Sovjet-Unie, Nikolai Patolitsjev, schrijft in een artikel in de Pravda, dat de handel van de Sovjet-Unie-met „kapi talistische" landen zich sedert 1953, uit gedrukt in constante prijzen, bijna verdrie- voudigd heeft. De Sovjet-Unie drijft thans handel met meer dan 60 „kapitalistische" landen. Driekwart van de handel vond in 1959 plaats met „socialistische" landen, waarbij China de eerste plaats innam. De handel met dit land steeg met ongeveer 35 percent tot een totaal van 8,2 miljax-d x-oebel, terwijl de handel ïuet „kapitalis tische" landen een waarde had van 10,4 miljard roebel. Directie en commissarissen van de n.v. Nederlandsche Apparatenfabriek Nedap hebben besloten in de medio april te hou den jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders over het boekjaar 1959 een dividenduitkering van zes percent voor te stellen (in 1958 werd het dividend gepas seerd. over 1957 werd zeven percent be taald). Het vermogen van de beleggingsmaat schappij Unitas n.v. te Rotterdam is, blij kens het verslag over 1959, voor winst deling en zonder aftrek van het, voor het einde van het boekjaar betaalde interim dividend, toegenomen met 93.614.313 tot f 458.124.845 gulden. De brutowinst heeft 13.231.357 (vorig jaar 13.567.961) be dragen na aftrek van onder meer al gemene kosten ad 284.510 272.282) en belastingen ad 217.279 244.512); res teert een saldowinst van 12.655.322 13.049.172). Zoals bekend, wordt een dividend van 14 in contant per aandeel van 50 waarvan inmiddels 10 ad interim werd uitgekeerd, 5 percent in aandelen ten laste van de agioreserve, vooi-gesteld over een tot 44.100.000 hoofdkapitaal. Het divi dend over het vorig boekjaar bedroeg 32 percent. De invoering van de zogenaam de kleine coupures van 50 gulden nomi naal is volgens de directie bij het publiek goed in de smaak gevallen. Er zijn nu 39.329 van deze aandelen in omloop, als mede 20.120 vex-zamelaandelenbewijzen van nominaal 1.000. De netto-intrinsieke waarde per aandeel van 50 nominaal steeg van 450,84 op 1 januari 1959 tot 514,48 per ultimo de cember jongstleden, een stijging derhalve van 14.17 percent. Het koersniveau in verband met win sten en rendementen gebood in het af gelopen jaar grote voorzichtigheid. Deze omstandigheid is voor de directie aanleiding geweest bij de belegging der vrijgekomen gelden zeer voorzichtig te wei-k te gaan. Het belang bij de scheeps bouw, de scheepvaart en de textielindus trie werd iets teruggebracht. Onder de grote aankopen in Nederland bevonden zich Unilever, Philips. A.K.U. en Konink lijke Olie tot een waarde van bijna vijf miljoen gulden. In totaal werd in Nederland belegd tien miljoen gulden. De Amerikaanse aankopen beliepen achttien miljoen gulden, de Cana dese drie miljoen. In Duitsland werd met de spx-eiding van het Mannesmannbezit in andere onder nemingen verdere, voortgang gemaakt. In Engeland en Zwitserland werd een be tx-ekkelijk klein belang genomen. In 1980 zal waarschijnlijk ongeveer een derde van dc elektriciteitsproduktie in de zes landen van de gemeenschappelijke markt in kerncentrales worden opgewekt. De jaarlijkse produktiecapaciteit zal dan 42,6 megawatt groot zijn. Dit is de mening van de Commissie van Euratoom, tot uiting gebracht in een rap port van de heer De Gx-oote, lid van deze commissie. Het rapport is gepubliceerd, na onlangs voorgelegd te zijn aan de bevoeg de commissie van het Europese Pai-lement en aan een interexecutieve bijeenkomst van de Eux-opese Gemeenschappen over de voox-uitzichten op het gebied van de ener gie. In een rapport, dat werd opgesteld door een aantal vooraanstaande geleerden en industriëlen en dat de volgende maand zal worden gepubliceei-d, wordt er, naar van betrouwbare zijde wordt vernomen op nieuw op aangedrongen, dat Engeland zal ovex--gaan tot h^t decimale muntstelsel. Verwacht wordt, dat de nadruk gelegd zal worden op de zeer grote voordelen van besparingen aan tijd en geld, welke een dei-gelijke x-evolutionaire vex-andering zou opleveren. Het rapport zal er echter ook op wijzen, dat de kosten van vervanging of verandering van honderdduizenden kas registers-, boekhoud- en rekenmachines ongeveer 200 miljoen pond sterling zullen bedragen. De opstelling van het rapport ging uit van de Britse vereniging tot be vordering van de wetenschap. De Peninsular and Oriental Company vestigt in haar jaarverslag de aandacht op de voortdurende toeneming van het protectionisme in de scheepvaart, dat zij een zeer ernstig vraagstuk op lange ter mijn voor de vrachtvaart noemt. Dit pro tectionisme betekent dat aan dc meest efficiënte .scheepvaartondernemingen ge weigerd wordt alle lading te vervoeren, die zij bij vrije concurrentie zouden kun- xien verkrijgen en het is het ernstigste vraagstuk voor de scheepvaart van En geland, Noorwegen cn andere landen, waarvan de omvang van de vloot ervan afhangt of hun wordt toegestaan „op hun verdiensten" mede te dingen naar het wercldvrachtaanbod. Bescherming van de scheepvaart, aldus de P. and O. leidt tot dezelfde kosten stijging voor de consument als tariefbe- scherming van iedere andere bedrijfstak. Het vraagstuk doet zich over de gehele wereld voor; het is door regeringen ge creëerd en kan alleen door hen worden opgelost. De Verenigde Staten hebben in de vex-keerde richting de leiding gegeven door aan hun bestaande differentiële sub sidies steeds meer discriminaties toe te voegen en hun voorbeeld wordt door ande re landen gevolgd. Volgens de P. and O. zal het zeer moeilijk zijn deze ontwikke ling in haar tegendeel te doen vex-keren. De P. and O. behaalde in 1959 een net to-winst van 3 miljoen pond stex-ling, ver- geleken met 6,6 miljoen pond stex-ling in 1958. John Tutliill, assistent voor Europese aangelegenheden van de Amerikaanse on der- minister Dillon, heeft voor de Ame rican Club te Parijs een uiteenzetting ge geven van de voorstellen der Amerikaan se regering aangaande de toekomstige eco nomische instellingen van Europa en Noord-Amerika. Deze voorstellen werden op 1 maart te Parijs door de voorzitter van de „commissie van vier", R. Burgess, voor gelegd aan dc drie andere „wijze mannen". Op Handelsgebied zal de nieuwe organi satie x-ekening houden met de nieuwe toe stand, die is ontstaan door het weder in voeren van externe inwisselbaarheid van de valuta der aangesloten landen, daar dit elke rechtvaardiging ontneemt aan dis criminaties in het handelsvex-keex-, met name voor wat de invoer uit het dollax-- gebied aangaat. De Amei-ikaanse regering wil verder gaai-ne, dat de code voor de li beralisatie van het handelsverkeer herzien wordt en aangepast aan de huidige toe stand, en dat daartoe overgegaan wox-dt tussen het tijdstip van ondex-tekening van de nieuwe conventie en dat van de aanvang der wex-kzaamheden van de economische westelijke instellingen. Ook is de Ameri kaanse regering van mening, dat men aan- vaax-ding van een code voor de liberalisatie van het kapitaalverkeer op wereldbasis zal moeten ovex-wegen. De Amerikaanse regering wenst hand having van de Europese moxietaire over eenkomsten van bet Europese bureau voor kernenex-gie, zonder dat zij zich echter vol ledig met deze instellingen zal associëren. Evenals bij de O.E.E.S. het geval is zouden besluiten genomen moeten worden door een x-aad, waarin de regeringen op minis terieel niveau of door hooggeplaatste ambtenaren vertegenwoordigd zijn en waarin ook een vertegenwoordiger zitting zou hebben van de Eux-opese gemeenschap pen. Op lager niveau zouden een beperkt aantal ox-ganen gesticht moeten wox-den, waax-bij de Amerikaanse regering denkt aan een commissie voor de economische politiek (voor de coördinatie van de con- junctuui-politiek) cn een commissie voor steun en ontwikkeling. De Ainerikaanse regering heeft voorgesteld, dat Japan zich met die groep zou associëren. Zij wenst echter niet dat Japan lid zal zijn van de toekomstige economische organisatie. De voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., Malvestiti, heeft gistex-en met een vex-tgenwoordiger van de kolenmijnen aan de Ruhx-, Bux-ckhardt, gesproken over de kwestie van de kolenverkoop aan de Ruhr. De Ruhr-kolenindustrie heeft on langs in Luxemburg toestemming ge vraagd voor de oprichting van een ver- koop-syndicaat, doch dit verzoek is door de Hoge Autoriteit afgewezen omdat een eenheidskartel in strijd is met de kartel bepalingen van het E.G.K.S.-verdrag. De Hoge Autoriteit meent dat eventueel wel een kartel kan worden toegestaan, als er voldoende „buitenstaanders" zijn die een tegenwicht kunnen vormen tegen on gewenste praktijken. Dit standpunt heeft Malvestiti gistex-en in zijn gesprek met Burckhardt uiteengezet. Er schijnt echter weinig kans te zijn dat de Ruhr-industrie met een nieuw vex-zoek zal komen, dat op dit denkbeeld is gebaseerd. De Hoge Autoriteit zou nu, om een uit weg uit de kwestie van de verkoopx-ogani- satie voor Ruhx-kolen te vinden, denken aan de mogelijkheid van een kleine ver dragswijziging die het artikel 95, dat kar tels verbiedt, wat minder stringent zou maken en de mogelijkheid openen dat in geval van een crisis onder bepaalde voor waarden „saneringskartels" worden toe gestaan die aan tijdelijke moeilijkheden h hoofd kunnen bieden. Voor een kleine ver- dx-agswijziging is een meerderheid van vijf zesde in de ministei-raad van de E.G.K.S. en goedkeuring door het Eux-opese Hof en het parlement nodig. Het saldo winst over 1959 van de n.v. Deli-Maatschappij heeft, blijkens het jaar verslag, 5.505.720 bedragen 11.594.724). Na de statutaire reserveringen en uit keringen blijft van dit winstsaldo voor aandeelhouders beschikbaar J 5.186.644 10.4 miljoen). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 8 per aandeel van 100 (vorig jaar 16 in totaal waar van 6 interim uitgekeerd). Blijkens de geconsolideerde winst- en verliesrekening bedraagt het saldo exploitatierekening 10.665.480 56.498.151). Omtrent de activiteiten van het concern zegt dé directie dat niettegenstaande het feit, dat wij in het verslagjaar niet meer op de toelevering van de tabak van onze eigen ondernemingen in Indonesië konden rekenen, ons vex-koopapparaat (groothan del in tabak) voor dit produkt toch tot zijn x-echt kwam. De hoeveelheid tabak die werd omgezet was bevredigend, evenals de resultaten van de x-ubberhandel. Wat betreft de groothandel in koffie en thee zegt de directie dat zij in bezit kwam van alle aandelen van J. Goldschmidt en Zo nen n.v. te Amsterdam. De netto resultaten van de Deutsch-Hol- landische Tabakgesellschaft en Co KG in Mannheim, in het kapitaal waarvan de vennootschap voor 50 percent deelneemt, waren niettegenstaande de ovex-matige belastingdruk in Duitsland gunstig. In samenwerking met de General Cigar Co., Inc., kwam in Eindhoven de fabriek voor het produceren van het (homogenized tobacco leaf) tegen het einde van het jaar gereed en in produktie. De oogst 1959 van „sub-tropicali" (Ita liaans sigarendekblad)-tabak zal cix-ca 3200 pakken gx-oot zijn en zal in juli 1960 in Amsterdam aan de markt worden ge bracht. Europese Hof keert kleine herziening goed Het Hof van Justitie van de Europese Ge meenschappen heeft dinsdag een „kleine herzie ning" goedgekeurd van het verdrag der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, waardoor het mogelijk wordt grotere hulp te verlenen aan werklozen binnen deze Gemeenschap. In kringen van het Hof werd vernomen, dat Frankrijk, Ita lië en de drie Beneluxlanden mc-t een herziening instemden, doch dat West.-Duitsland tegen was. In de vergadering van de raad van com missarissen en x-aad van bestuur der n.v. Koninklijke Zwanenberg-Organon is be sloten aan de op 14 april te houden al gemene vergadering van aandeelhoudex-s voor te stellen over het boekjaar 1959 over het door conversie van converteerbare obligaties met 4,4 miljoen vergrote aan delenkapitaal een dividend in contanten van zeventien percent uit te keren (vorig jaar 15 percent). Advertentie r. .-.-"H Aagtedijk 10 te Pt. Elisabeth v. Eastham. Abida 12 le Trinidad verwacht. Achilles 10 te Cristobal verwacht. Acmaea 12 te Curacao verwacht. Adonis 10 v. Port of Spain n. Guanta. Aegis 10 1200 m. z.w. Fayal n. Amsterdam. Agamemnon 10 te New Orleans verw. v. Houston. Akkrumdijk 1140 m. n.o. Mona n. Cristobal. Alamak 10 te Duinkerken. Alblasserdijk 10 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alca 10 te Port Au Prince v. Halilax. Alchiba 10 te Rio de Janeiro. Alcor 9 v. Amsterdam, 10 te Antwerpen. Aldabi 11 te Antwerpen. Alioth 10 v. Melilla n. Beyrouth. Alkaid 10 v. Hamburg n. Amsterdam. Alkmaar 12 te Punta Cardon verwacht. Almdijk 11 te Corpus Christi. Almkcrk 10 40 m. n.w. Daedalus n. Aden. Alphard 1! te Takoradi. Alpherat 10 te Rotterdam. Ameland 10 te Puerto Miranda v. Wilemstad. Amerskerk 10 600 m. w.z.w. Cocos eil. n. Aden. Amnion 9 v. Curacao n. Port Au Prince. A.mpenan 10 60 m. o. Sabang n. Colombo. Amstelkroon 10 700 m. w.z.w. Sabang n. Singap. Amstellaan 10 90 m. z. Lombok n. West-Australië. Amstelsluis 10 v. Albany n. Bandar Shapur. Annenkerk 10 340 m. z.z.o. Freetown n. Kaapstad. Arendsdijk 10 500 m. o.z.o. Bermuda n. P. Evergl. Arenriskerk 1.1 v. Rotterdam n. Bremen. Ares 10 te Biiena Ventura v. Manta. Aigos 10 te Rotterdam n. Lissabon. Arnedijk 11 te New Orleans verwacht. Asmidiske 10 270 m. o. Kp. Sable n. Amsterdam. Astrid Naess 10 570 m. z.w. Flores n. Fawley. Attis 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Baarn 10 350 m. z.w. Ouesant n. Curacao. Batavia 10 v. Singapore n. Bangkok. Bengalen 10 700 m. w.n.w. Bombay n. Bombay. Bengkalis 10 265 m. w. Sabang n. Colombo. Eeninkust pass 10 Wight n. Amsterdam. Rennekom 10 te Puerto Cabello v. La Guaira. Bioemendael 10 v. Kaapstad n. Nederland. Bonita 10 v. Laceiba n. Puerto Bariros. Borneo 10 v. Sandakan n. Manilla. Breda 10 1200 m. z.w. Flores n. Amsterdam. Bussum 10 460 m. w.z.w. Sardinië n. Gaeta. Caltex Arnhem 10 te New York. Caltex Delfzijl 10 v. Hoek v. Holl. n. Kopenhagen. Caltex Nederl. 10 200 m. z.o. Abadan n. Karachi Caltex Pernis 11 te Mombasa. Caltex Rotterdam 10 68 m. w. Algiers n. Perz. G. Caltex The Hague pass. 10 Malta n. Port Said. Camerounkust 10 te Sapele. Camitia 11 te Curacao verwacht v. Bombay. Carillo 10 Acapulco gepass. n. Los Angeles. Cartago 10 te Cortes verwacht v. Almirante. Casamancc 10 v. Dakar n. Kaolack. Castor 10 v. Izmir n. Tunis. Celebes 11 te Antwerpen. Ceres 10 v. Bremx n. Hamburg. Cëronia 13 te Singapore verwacht. Cinulia 11 te Curacao. Cities Serv. Valley Forge 10 v. Suez n. B. Mashur. Clavclla 22 tc Rio de Janeiro verwacht. Cradle of Liberty 7 shrd cmfw xvbzgkeacmfwyp Crania 10 165 m. n.o. Sao Luiz n. Curacao. Dahomcykust 11 te Lagos v. Takoradi. Daphnis 11 v. Curacao n. Aruba. De Eerens 11 te Aden. Diloma 10 350 m. w. Finisterer n. Thameshaven. Dorestad 10 v. New York n. Philadelphia. Eemdijk 10 400 m. z.z.o. Halifax n. Le Havre. Esso Nederland 11 te Port Said. Esso Rotterd 10 150 m. o.n.o. Ras Fartak n. R'dam. Forest Hill pass. 10 Malaga n. Port Said. Fravizo 10 20 m. o. Skiros n. Sousse. Friesland KRL 9 270 m. n. Fort Aleza n. Kaapst. Giessenkerk 10 v. Amsterdam n. Genua. Grootekerk 12 te Djibouti verwacht. Guineekust 10 v. Monrovia n. Abidjan. Haarlem 11 te Rotterdam. Hathor 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Hector 10 te Amsterdam n. Alexandrië. Heelsum 10 v. Balboa n. Callao. Heemskerk 10 v. Amsterdam n. Bremen. Helena 10 85 m. n.o. Ushant n. Amsterdam. Hera 10 v. Kingston n. Willemstad. Hestia 10 v. San Juan n. Port Au Prince. Hispania 10 v. Augusta n. Bona. Holendrecht 10 300 m. w.n.w. Luanda n. Eniden. Hoogkerk 11 et Aden. Iberia pass. 10 Casquets n. Bilbao. Isis 9 v. Grenada n. Ciudad Bolivar. Ittersum 10 400 m. w. Ushant n. Le Havre. Ivoorkust 10 v. Cotonou n. Lagos. Jacob Verolme 10 tc Cristobal. Jason 10 470 m. n.o. Azoren n. Curacao. Johannes Frans 11 te Quinterobay. Joseph Frering 10 95 m. z.w. K. Finist. n. IJmuid. Kabylia 14 te New York verwacht. Kalvdon verm. 10 v. Turku n. Curacao. Kara 10 150 m. o.n.o. Ras Fartak n. Suez. Karakorum 10 v. Tandjong Priok n. Semarang. Karsik 11 te Manilla. Kelletia 17 te Trinidad verwacht. Kellia 10 te Curacao verwacht v. Puerto Miranda. Kenneni.land 10 340 m. w.n.w. K. Blanc n. A'dam. Kerkedijk 10 v. Bremen n. Rotterdam. Kieldrechl 10 te Genua v. Marseille. Kinderdijk pass. 10 Key West n. Houston. Koningswaard 10 330 m. w.z.w. Bermuda naar New York. Kopionella 10 te Puerto La Cruz. Koratia 12 te Las Pnlmas verwacht. Korenia 13 te Brooklyn verwacht. Korovina 10 330 m. n.n.w. Natal n. Buenos Aires. Kosicia verm. 12 v. Rotterdam n. Curacao. Kreeft 10 te Rotterdam. Kryptos 10 v. Bergen n. Rotterdam. Kylix 12 in Suezkanaal verwacht n. Bari. Larenberg 10 v. Balboa n. Rotterdam. Leersum 10 te Rotterdam. Lekhaven 10 100 m. wy. Algiers n. Santos. Lekkerkerk 10 te Hamburg v. Rotterdam. Lemsterkerk 10 v. Aden n. Port Sudan. I.issekerk 10 100 m. w. Algiers n. Port Said. Loppersum 10 te Hamburg v. Bremen. Lutterkerk 11 v. Tripolis n. Genua. Maas 10 100 m. z. Lissabon n. Antwerpen. Maaskerk 10 130 m. n.o. Finlsterre n. Antwerpen. Maaslloyd 11 te New Orleans. Maetsuycker 11 te Fremantle. Marnelloyd 12 te Tandjong Priok verwacht. Mataram 10 v. Djeddah n. Djibouti. Medon 11 te La Guaira. Meerdrecht. 10 260 m. w.z.w. B'muda n. Rio de Jan. Merseyllo.vd pass. 10 Kp. Bon n. Port Said. Merwede 10 te Liverpool v. Glasgow. Merwelloyd 10 te Hamburg. Minos pass. 10 Hangö n. Helsinki. Mississippilloyd 10 op Hooglyrivier n. Penang. Mitra 10 300 m. n.w. Kp. Finisterre n. Curacao. Modjokerto 10 v. Tandjong Priok n. Semarang. Moham. Reza Shah 10 .v. B. Mashur n. Engeland. Molenkerk 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Moordrecht 10 40 m. z.o. Kuria Muria n. Abadan. Munttoren 10 v. Dakar n. Curacao. Musi 10 v. Singapore n. Sorong. Naess Lion 10 20 m. z.w. Finisterre n. Tenerife. Naess Tiger 10 te Norfolk. Navicella 10 60 m. n. Caracas n. Rio de Janeiro. Nanusa 10 73 m. n.n.w. Mocha n. Napels. Neder-Weser 10 t. ank. bij Pilottown n. Gulfport. Nestor 10 100 m. w. Tabaco n. Georgetown. Neverita 10 9 m. z.o. Startpoint n. Curacao. Nias 12 te Matarani verwacht. Nieuw Amsterdam 10 v. New York n. Natigua. Noordwijk 10 300 m. z.w. Lissabon n. IJmuiden. Notos 9 le Istanbul n. Rodosto. Oberon 10 v. Madeira n. Paramaribo. Oldekerk 11 te Antwerpen. Ootmarsum 10 220 m. n.o. Tcrceira n. Houston. Oranjefontein 10 te Amsterdam. Oranje Nassau 10 te Cartagena verweht. Ossendrecht 10 210 m. z.o. Azoren n. Rijeka. Papendrecht pass. 10 Gibraltar n. Wismar. Parkhaven 10 te Bremen v. Hamburg. Pendrecht 10 50 m. n.w. Terschelling n. Lavera. Peperkust 10 40 m. n.n.w. Dakar n. Le Havre. P. G. Thulin 10 et Ilo. Fhiline 10 200 m. o.n.o. Aden n. Mena. Poseidon 11 te Curacao verwacht v. Paramaribo. Prins Casimir 10 dw. St. Vincent n. Antwerpen. Prins der Nederlanden 10 v. A'dam n. Cowes. Prins Willem III pass. Dover n. Valencia. Prins Willem IV 10 te Rotterdam. Prins Johan Willem Friso 10 250 m. w. Ushant naar Le Havre. Pr. Will. v. Oi. 10 775 m. o.n.o. K. Race n. Halifax. Raki 10 te Amsterdam. Rempang 10 60 m. z. Kreta n. Genua. Reza Shah The Great 10 60 m. z.w. Kuria Muria naar Mena. Ridderkerk 10 v. Abadan n. Bahrein. Riouw 10 60 m. z. Barcelona n. Marseille. Roggeveen 10 210 m. o.z.o. Albany n. Auckland. Sanana 10 v. Pnompenh n. Singapore. Sarangan 11 te Port Sudan. Schelp wijk 10 180 m. o. Korto Alegre n. Curacao. Scherpendrecht 10 te Abidjan. Sloterdijk 10 500 m. w.z.w. Scillys n. New York. Soestdijk 10 120 m. z.z.o. Kp. Race n. Antwerpen. Sommelsdijk 10 te New York. Stad Amsterd. 10 110 m. o. Lor. Marques n. Beira. Stad Arnhem 320 m. z.z.o. Freetown n. Freetown. Stad Breda pass. 10 Majorca n. Genua. Stad Delft 10 700 m. w.z.w. Landsend n. Vlaard. Stad Dordrecht 10 v. Pasajes n. Rotterdam. Stad Leiden pass. 10 Ouessant n. Savona. Stad Maassluis 10 155 m. z.w. Ouess. n. L. Palmas. Stad Schiedam 10 30 m. z.w. Stavanger n. Gent. Stad Utrecht 10 130 m. n.n.o. Flores n. New York. Stanvac Pendopo 11 tc Sungeigerong verwacht. Stanvac Sunda 10 te Tandjong Uban. Statue of Liberty 10 130 m. o.z.o. Kp. De Goede Hoop naar Philadelphia. Steven 10 te Port Vendres. Straat Malakka 10 v. Surabaja n. Makassar. Straat Singapore 10 200 m. o. Amsterdam eiland naar Fremantle. Straat Torres 10 150 m. z.w. Reunion n. P. Elisab. Sunetta 10 te Singapore. Tahama 10 80 m. z.z.w. Finisterre n. Antwerpen. Tamara 9 te Antwerpen. Taria 12 te Mombasa verwacht. Tero 10 te Santos. Teucer 9 v. Nagoya n. Yokohama. Texelstroom 10 te Amsterdam. Themis 11 te Curacao. Tibia 15 te Colombo verwacht. T:ibantjet 10 te Dar Es Salaam. Tjiluwah 10 563 m. z.w. Hongkong n. Singapore. Tjimanuk 11 te Lyttelton verwacht n. Bluff. Togokust 10 dw. Kp. Blanco n. Freetown. Van Cloon 11 te Melbourne verw. v. Auckland. Van Neck 11 te Tientsin. Van Spilbergen 10 v. Monrovia n. Abidjan. Vasum 10 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Vivipara 11 te Genua. Vbeland 10 120 m. n.w. Kreta n. Ravenna. Vlist 10 360 m. o.z.o. Kp. Race n. Hampton Roads. Waal 10 v. Lucia n. La Romana. Waibalong 9 v. Rangatbay n. Akyab. Waingapoe 10 te Kuwait. Weltevreden 10 te Tanga. Westertoren 10 80 m. n.n.w Tunis n. Eastham. Wieldrecht 11 te New York. Willemstad 11 te Point a Pitre. Witmarsum 10 75 m. o.n.o. Abaco n. Houston. Woensdrecht 10 450 m. z.z.o. Philadelphia naar Paulsboro. Wonorato 11 te Ilo Ho. Wonosobo 10 et Miri. IJssel 10 61 m. n.w. Algiers n. Lissabon. Zonnewijk 10 270 m. n.w. Finisterre n. Tampico. KLEINE VAART Ank T 9 v. Nantes n. Bordeaux. Aicetas 9 v. Kalyvia n. Izmir. Appingedam 7 te Lissabon v. Rotterdam. Ardeas 9 v. Malta n. Piraeus. Bab T 7 v. Bayonne te Dublin. Bloemgracht 9 te Bornholm n. Abö. Boreas 10 10 m. o. Cartagena n. Cartagena. Draco 10 100 m. z.w. Ouessant n. Tanger. Elsa 9 v. Kingslynn n. Londen. Flevo 9 v. Odense n. Aalborg. Ilias 10 te Rotterdam n. Bilbao. Insp. Mellema 10 30 m. n.w. Hoek v. H. n. R'dam. Joost 8 v. Grangemouth te Leixous. Julia Mai-y 10 op de Taag n. Leixous. Kaap Falga 10 5 m. n.n.w. IJmuiden n. Holbeek. Kaap St. Vincent 9 v. Horsen n. Varberg. Leliegracht pass. .9 Spiekeroog n. Amsterdam. Looiersgracht 10 dw. Weser n. Amsterdam. Lucas Bols 2 te Varne n. Brussel. Manto 10 15 m. w. Kp. Trafalger n. Antwerpen. Marianne 10 te Le Havre n. Rouen. Pavo 8 v. Bilbao n. Londen. Phidias 10 te Amsterdam v. Rotterdam. Ponza 10 op Thames n. Bordeaux. Thaletas 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Tillv 8 v. Garston n. Preston. Internationals zeer vast Er heerste gisteren op het Damrak een zeer vaste stemming voor de internationale waarden. De openingskoersen vertoonden koerswinsten van tien tot zeventien pun ten. Philips en Unilever ontmoetten in New York flinke belangstelling en profi- teerden van de goede stemming. Het ge volg was dat Amsterdam reageerde met een flinke opwaartse tendentie voor de internationale waarden. De affaire was zeer gering. De koersfluctuaties bleven gistermiddag binnen zeer bepei-kte grenzen. Er vonden dekkingsaankopen plaats waartegenover niet voldoende aanbod aanwezig was. Aku tien punten hoger op 441. Philips op 770. Unilever boekte een koerswinst van circa vijftien punten op 740. De Amerikaanse tak van dit concern behaalde over 1959 een vijftig percent hogere winst. Kon. Olie ruim een gulden hoger op 150,50. In de scheepvaartsector waren de koer sen door elkaar twee tot vier punten hoger. Cultuurwaarden over de gehele linie bo ven gistei-en. .Staatsfondsen eerder aan de vaste kant. In deze afdeling was de affaire vx-ij levendig. Hoogovens schommelde rond de vorige slotprijs op 758. Claims Lindeteves verlieten de markt bij een adviesprijs op 8 8,80). Prolongatie 3V2 percent. Boeke Huidekoper van 154 op 155, Boom Ruygrok 1 punt hoger op 166. VERHANDELDE FONDSEN 9 maart 10 maax-t Totaal 451 454 Hoger 124 (27.5%) 254 (56.0%) Lager 216 ((47.9%) 102(22.4%) Gelijk 111(24.6%) 8(21.6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U435—445 g.l. Kon. Olie 149—151 Philips 763—778 Unilever 733—747 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv Slot A.K.U431—434 428 Kon. Olie149.00 148.60 Philips 762—763 759 Unilever 729—734 727 Vorige slotkoers Egyptische concurrentie voor Aalsmeer? Egypte hoopt in de wintermaanden bloemen te gaan exporteren naar Europa. De minister van agrarische hervorming dr. Hassan Baghdadid heeft verklaard dat het plan bestaat in Egypte te beginnen en dat gehoopt wordt dat deze export een waarde van een kwart miljoen Egyptische ponden zal bereiken. Amsterd. Bank 322 Ned. Handel Mij. 247 Rotterd. Bank 273 Twentsche Bank. 276 A.K.U 439% Albert Heijn 352 Amstel Bier. 524 Billiton Mij. II 339% Bols 485 Bühi-mann Papier 449 171.80 Dordtsche Olie 700% 325 Heineken's 500 Hoogenbosch Sch. 221% Hoogovens 757 H.V.A 155 390 390% K.L.M 108.50 Kon. Ned. Zout 635'/® Kon. Olie 150.30 Miiller Nat. Bezit 351 Nederl. Ford 389% Ned. Gist- en Sp. 300 Ned. Kabelfabr... 393% Philips Gem. Bez. 770% Philips Pref 279 A'dam Rubber 117% Sikkens Lak 586 Stokvis R.S 212'/® Thomassen Dr. 617 Unilever 738% Van Berkel's Pat. 276 Van Gelder Pap. 244 Van der Heem 220% Ver. Machinefabr. 214 "VVessanen 268 Wilton Feijenoord 213 Zwanenbei-g-Org. 520 Tnterunie 190. 216.50 488.— Ver. Bezit v. 1894 111.50 H.A.L 152% K.N.S.M 172 N. Scheepv. Unie 146% Ommeren v 243 Stoomv. Mij. Ned. 172 Anaconda 53 Kennecott Copper 81 Aluminium Ltd 30% Bethlehem Steel.. 47 U.S. Steel 83% Republic Steel 61% American Motors 24% General Motors.. 45% Cities Service 41 s£ Shell Oil 64 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amstei-damsche Bank) New York gedrukt Na de herleving van de vorige dag is de Newyorkse effectenmarkt weer in reactie gegaan. Het herstel wordt thans beschre ven als een reactie van technische aard. De koei-sen vielen weer een eindweegs terug, zover in enkele gevallen dat de „koopjesjagers" weer aan de markt ver- schenen. De verkoop concentreerde zich op de Blue Chips. Tegen sluitingstijd was Inter national Paper vier dollar lager en had Du Pont bijna een dollar moeten afstaan. Spoorwegen sloten vast. Staalfondsen zakten mee. U.S. Steel verloor iets meer dan twee dollar, Republic, Bethlehem, Lu- kens en Youngstown verloren elk 1 dollar. Bij de autofabrieken verloor Chi-ysler 2 dollar, Amei-ican Motors moest iets meer dan één, Ford een fractie prijsgeven. De elektronische fondsen moesten tegen slui tingstijd ook verliezen incasseren. De totale omzet was 3.350.000 aandelen. Van 1.196 vei-handelde fondsen, 529 hoger en 460 lager. Het industx-iegemiddelde kwam van 607,16 op 602,31, dat van spoor wegen van 140,57 op 141,66 en dat van openbare nutsbedrijven van 86,21 op 85,97. (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17