Aannemers achten contractueel recht door staat geschonden Volgende week zal het hard tegen hard gaan Amerikaanse kunstplaneet in een baan om de zon CITROEN B.M.W. COIFFURES DE VRIES HET WEER Borgward - Skoda RAMBLER SOLEX R.A.P. PUCH KORT GEDING BOUWCONFLICT R isicoclausule onrechtmatig geannuleerd" Werkwilligen willen een kort geding Britse radiotelescoop te Jodrell Bank bedient raket en zender met signalen TENTOONSTELLING bij COR 0LY Van Loon's Automobielbedrijf A. J. Rofteveel's Automobielbedrijf ZATERDAG 12 MAART 1960 45e JAARGANG NUMMER 110 In de krant van heden: Vrij zacht HET CONFLICT IN DE BOUW Maasdam" heeft 26 uur vertraging door storm Nieuw pauzeteken Het woord is aan Bestuursvoorzieningen in IJmondgebied Geert Hoogeveen „TER CLEEFF GARAGE VERBEEK Gebr. Van Bugnum Zn Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Vandaag behandelt, zoals bekend is, de president van de rechtbank in Den Haag het kort geding, dat zes aannemersorganisaties en de n.v. Dura's Aannemingsmaal- schappij naar aanleiding van het bouwconflict hebben aangespannen tegen de staat, het College van Rijksbemiddelaars en de leden van dit College persoonlijk. In de dagvaarding wordt onder meer gesteld dat rijksbemiddelaars een beslissing over een C.A.O. alleen afhankelijk mogen stellen van hun oordeel over de daarin op genomen lonen en arbeidsvoorwaarden, niet van overwegingen omtrent de gevolgen die deze lonen en arbeidsvoorwaarden zouden kunnen hebben voor de door werk gevers met derden gesloten contracten. Met name mogen zij dat niet doen wanneer het gaat om de invloed op door de ondernemers met opdrachtgevers reeds overeen gekomen prijzen. Als het College goedkeuring ener C.A.O. afhankelijk stelt van toezeggingen of overeenkomsten met betrekking tot de prijzen, worden de in het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945 aan de minister van Sociale Zaken en het College van Rijksbemiddelaars gegeven bevoegdheden met betrekking tol lonen en andere arbeidsvoorwaarden gebruikt om direct in te grijpen in de prijs vorming, de reeds gevormde prijzen en de bestaande contracten, tot welk ingrijpen uitsluitend andere overheidsorganen bevoegd zijn. 99 Verder worden in de dagvaarding be zwaren tegen de voorwaarde van Rijks bemiddelaars gegrond op de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van 1937. Het ligt. aldus de dag vaarding, kennelijk in de bedoeling van het College een regeling te treffen krach tens welke een individuele aannemer toe stemming kan verkrijgen tot het toepassen van de gewijzigde lonen en andere arbeids- pag. Weerrapporten 1, 2 Uit hel binnenland 2, 4 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Filatelie 4 Puzzel 4 Kerkdiensten 5 Uit stad en omgeving .5, 7, 8, 9 Agenda van IJmond en Haarlem 7 In de Vishal en op zee3 Films. 9 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Taal-laria 11 Beeldverhalen 11 Erbij13 tot 17 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer beslaat uit twintig pagina's waarin opgenomen Erbif Verwachting tot morgenavond: Vrij zacht weer met verander lijke bewolking en weinig of geen regen. Vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Volledige weerrappovten op pagina twee. voorwaarden met betrekking tot reeds aan bestede objecten, welke regeling haar basis zou vinden in het BBA 1945. Een regeling als bedoeld in dat artikel kan echter alleen tot inhoud hebben be palingen in verband met lonen en andere arbeidsvoorwaarden, welke krachtens de Wet op het Algemeen Verbindend Verkla ren en Onverbindend Verklaren 1937 zou den kunnen worden verbindend verklaard, en die wet sluit bepalingen in de arbeids overeenkomst. waardoor de arbeiders be trokken worden bij de handhaving van prijsregelingen, van verbindendverklaring uit. Uit de feitelijke gang van zaken, aldus de dagvaarding, blijkt dat thans door het stellen van de aangevochten eis (het niet doorberekenen van de loonsverhoging in de prijzen voor overlopende werken) de ar beiders betrokken zijn bij prijsregelingen, hetgeen in strijd is met de uitdrukkelijke bedoeling van de wetgevers van 1937 en 1945. Verder stelt de dagvaarding dat het Col lege van Rijksbemiddelaars niet bevoegd is de toepasselijkheid van een goedgekeur de CAO op een individuele arbeidsover eenkomst afhankelijk te stellen van het „werk" ter uitvoering waarvan de arbei der het bedongen werk verricht, omdat op deze wijze de inhoud van een en dezelfde arbeidsovereenkomst bepaald zou worden door de ene of de andere CAO. Dit klemt te meer omdat de autoriteiten die bevoegd zijn prijsvoorschrift.cn te geven, niet be voegd zijn tot het geven van een prijs- voorschrift waarin een verschil gemaakt wordt tussen dezelfde diensten naar ge lang zij uiteindelijk ten laste van de een of van de ander komen. Het College van Rijksbemiddelaars is volgens de dagvaarding niet bevoegd, de goedkeuring van de CAO of een toestem ming to toepassing van die CAO op be paalde werken afhankelijk te stellen van de annulering van een beding in een ovex-- eenkomst, door een werkgever reeds in het verleden met een derde aangegaan. Generlei bepaling met wetskracht verleent gedaagden een dergelijke bevoegdheid. Rijksbemiddelaars kunnen haar ook niet ontlenen aan de algemene aanwijzing be treffende de gedifferentieerde loonvor ming, omdat het toepassen van de risico- clausule in reeds gesloten aannemerscon tracten niet is een „doorberekening in de prijzen" van de kosten ener loonsverho ging, doch een nadex-e bepaling van de prijs, waarvoor indertijd de aannemer op zich nam het werk uit te voei-en. Evenmin konden zij haar ontlenen aan een eventuele aanwijzing ad hoc van de staat, omdat de minister van Sociale Zaken slechts bevoegd is tot het geven van alge mene aanwijzingen aan het College, welke algemene aanwijzingen in elk geval bin nen het kader van het B.B.A. en van de ai-beidsvei-houdingen moeten blijven. Het onrechtmatig karakter van de cis tot gedeeltelijke annuleren van de zoge naamde risico-clausule in de reeds geslo ten aannemingscontracten springt volgens de dagvaarding te meer in het oog, nu enerzijds de overheid zelf de opdrachtgeef ster of als financier van opdrachtgevers de voornaamste belanghebbende is bij het annulex-en van de ovei'eengekomen ver rekeningsclausules, en anderzijds de aan nemers de facto gedwongen zouden zijn tot deze annulering, omdat zij anders geen ar- beidei's bereid zouden vinden onder de oude loon- en arbeidsvoorwaarden te ar beiden ten behoeve van de op 1 maart reeds aanbestede werken. Hetgeen de overheid in deze tracht te bereiken is volgens de dagvaarding, dat liet College van Rijksbemiddelaars, daartoe bewogen door de staat, poogt, door flagrant misbruik van de hem in het wetsbesluit B.B.A. toegekende bijzondere bevoegd heden, de aannemers te dwingen afstand te doen van de hun in volkomen recht matig gesloten contracten toegekende rech ten. Een zodanige uitoefening van dwang van de zijde van de overheid is volkomen in strijd met hetgeen een overheid in een rechtsstaat betaamt, aldus de dagvaarding verder, en door het stellen van deze on rechtmatige voorwaarde is niet tijdig een C.A.O. met de overeengekomen en toelaat baar geworden loonsverhogingen tot stand gekomen, zodat de werknemers tot slaking zijn overgegaan. Tegen de staat, het College van Rijksbe middelaars en de rijksbemiddelaars in per soon wordt, geëist, dat zij de voorwaarde van niet-doorberekening' voor de onder handen zijnde werken laten vallen, tegen de slaat wordt voorts subsidiair geëist dat hij het College opdi-acht geeft de C.A.O. zonder genoemde voorwaarde goed te keu- ren en meer subsidiair dat hij de invoering dor C.A.O. zonder die voorwaarde niet ver hindert. Tegen de staat en tegen het Col lege wordt oplegging van een dwangsom van een miljoen gulden per dag geëist. De landelijke stakingslciding in Utrecht verwacht, dat het in het bouwconflict nu hard tegen hard zal gaan. Nu de gehele Tweede Kamer zich achter het regerings beleid inzake deze kwestie heeft geschaard, is er, volgens de stakingsleiding, geen andere mogelijkheid voor de werkgevers dan de voorwaarden te aanvaarden die de regering aan de afsluiting van de collectieve arbeidsovereenkomst verbonden heeft. Gezien de beslistheid van de werkgeversorganisaties, verwachten de drie werk nemersorganisaties dat de strijd van lange duur zal worden. De stakingsleiding heeft besloten, het stakingsfront naar twee kanten te versterken. Zo zal de volgende week het stakingsgebied worden uitgebreid met nog een aantal plaatsen en steden, waaronder Assen, Stadskanaal, Den Helder, een grote streek in het zuiden van het land, Helmond, Breda, Bergen op Zoom, Vcnlo en Apeldoorn. Daarnaast zal een aantal grote wegenbouwobjecten die tot nu toe met rust zijn gelaten in de actie worden betrokken. Blijkens een mededeling die het ANP heeft ontvangen van de Haagse advo caat en procureur, mr. dr. K. W. P. Klaassen, onderzoekt deze momenteel welke mogelijkheden het aanspannen van een kort geding tegen de staat der Nederlanden en de drie grote vakcen trales, N.V.V., K.A.B. en C.N.V. biedt, voor ongeorganiseerde werkwillige bouwvakarbeiders. Volgens deze advo caat, is hij benaderd door een aantal in Den Haag wonende ongeorganiseerde werkwilligen, die van mening zijn, dat inbreuk wordt gemaakt op hun vrijheid en dat zij onrechtmatig worden be nadeeld, door het feit, dat posters hen beletten aan het werk te gaan. Mocht liet kort geding doorgang vinden, dan heeft de advocaat het voornemen, in kort geding,maatregelen te vragen, die voorkomen, dat de werkwillige arbei ders schade ondervinden. Tevens zullen morgen instructies uit gaan naar de nog werkende leden van de drie vakorganisaties. Hun wordt de mo gelijkheid gegeven, gelden te storten in een steunfonds dat ter completering zal dienen van de reglementair vastgestelde uitkering uit de stakingskassen der bon den. De stakingsleiding verwacht dat daar door de uitkeringen aan de stakende bouwvakkers de volgende week aanzien lijk hoger zullen zijn. Overzicht van de negende Hiswa-wa- tersporttentoonstelling in het RAI- gebouw te Amsterdam, die vrijdag is geopend. 11 CORK (UPI) Het Nederlandse passa giersschip „Maasdam" van de Iiolland- Amerika Lijn heeft op zijn huidige reis 'van New York naar Amstei'dam vertx-a- ging opgelopen ten gevolge van een storm die het dwong twee dagen op halve snel heid te varen. Vrijdagavond kwam het schip 26 uur te laat aan in de Ierse haven Cork. De meeste passagiers waren zeeziek. Tijdens de storm sloegen de golven over het dek. Kapitein Kooiman vertelde dat het een van de ex-gste stormen was die hij ooit meemaakte. Geen van de passagiers liep echter enig letsel op. Vandaag hoopt men Rotterdam te bereiken. Met ingang van morgen gaan de om roepverenigingen een nieuw pauzeteken in gebruik nemen. Het signaal, gebaseerd op de eerste ma ten van het Wilhelmus, is voor elektroni sche weergave bewerkt door Henk Badings. De radionieuwsdienst heeft het inmiddels in nieuwsuitzendingen laten horen. Rede van secretaris N.V.V- De heer W. F. van Tilburg, secretaris van het N.V.V., heeft gisteravond een radioi-ede gehouden naar aanleiding van de behandeling door de Tweede Kamer van de interpellatie-Van Masti-igt over de bouwstaking. Hij haalde de door het K.V.P.-Kamerlid de heer Van Thiel bij interruptie gemaakte opmerking aan, dat bij het vaststellen van de spelregels voor het loon- en prijsbeleid vorig jaar al gewezen is op de bijzondere situatie van het bouwbedi-ijf. Dat is toen nota bene van onze kant gesteld, aldus de heer Van Tilbui-g, maar er is geen sprake van dat toen of later voor de bouwnijver heid een uitzondering zou zijn gemaakt. (Vervolg op pagina S) WASHINGTON (UPI) Amerikaa-nsc geleerden hebben vrijdag te Cape Canave ral in Florida met succes een kunstma tige planeet „Pionier V" gelanceerd, die tussen Venus en aarde een baan om de zon zal beschrijven. De capsule weegt 98,4 pond en bevat ongeveer vijftig pond in strumenten voor waarnemingen op het gebied van micromeleoricten, straling, magnetische velden en temperatuur. De doorsnede van de capsule is ongeveer zestig centimeter. Volgens dr. Silverstein, een der dii'ecleu- ren van de N.A.S.A. (Nationaal Bureau voor Aei-onautica en Ruimtevaart) be schrijft de nieuwe Pionier thans een baan om de zon. Het „jaar" van de planeet duurt 311 dagen. Op een gegeven punt na dert de baan de zon tot op 74.700.000 km. Wanneer Pionier V op korter afstand dan tachtig miljoen km. van de aarde is ver wijderd kunnen radiosignalen worden ont vangen. Een 150 watt zender in de capsu le zal elk uur vier minuten zenden als een afstand van meer dan anderhalf miljoen kilometer van de aarde bei-eikt is. De baan om de zon van Pionier V is 506 miljoen mijl, vergeleken met een baan van Venus van 422 miljoen mijl. Het Ve- nusjaar duurt 225 dagen. De snelheid van duurt dan ook 225 dagen. De snelheid van de kunstplaneet is 71.500 mijl per uur, ver geleken met 66.000 mijl per uur van de aarde en 87.000 mijl per uur van Vens. De kans dat Pionier V in botsing komt met Venus is bijzonder gering: niet in een miljoen jai-en. Pas over honderdduizend jaar zal de kunstplanêet op aarde storten. De komende tien jaar zal de kunstplaneet de aarde tot op enkele honderdduizenden mijlen nadei-en. De grootste afstand van het aai-doppervlak is 186 miljoen mijl. Verrassing De Pionier V werd gelanceerd met be hulp van een di'ietraps Thor-Able raket. Bij het in de ruimte zenden van Pionier V heeft ook Engeland i-uimtehistorie ge maakt, zo meldt onze correspondent uit Londen. Het was namelijk de eerste maal dat de ï-eusachtige radiotelescoop van Jod rell Bank in het gi-aafschap Cheshire „op drachten" langs de weg van ï-adiosignalen aan een afgevuurde raket heeft gegeven. Hierdoor werd de kunstmaan losgemaakt van de raket, nadat deze de derde trap, waarbij vaste brandstof werd gebruikt, had bereikt. De directeur van Jodrell Bank pi'ofessor Lovell drukte op een knop toen de raket boven de Engelse horizon ver scheen. Op duizend kilometei's afstand in de ruimte werd het signaal opgevangen in de kunstmaan. Door de elektidsche stroom werd een zekering doorgesmolten waardoor een veer vrijkwam, welke het Evenals destijds bij de Explorer IV werd ook bij de gisteren gelanceerde Pionier V het schoepensysteem toege past. Bij het in de baan komen van de kunstplaneet klapten vier schoepen uit, overdekt door duizenden zonnecellen, ivelke de batterijen van energie voor zien. bolvormige vliegende laboratorium weg- stootte van de raket, die tot dat ogenblik als voei-tuig daarvoor had gediend. Later gaf Jodx-ell Bank het tweede signaal waar door de kleine radiozender (vijf watt) van de kunstplaneet ging werken. Jodrell Bank heeft de zender gisteren telkens voor een kwartier per uur in werking gesteld. Jodrell Bank verwacht vanmiddag weer ï-adiocontact te kunnen maken met de pio nier V via de zender voor betrekkelijk korte afstanden. Het was de moeilijkste taak welke ooit door Jodx-ell Bank is verricht. Na drie weken, wanneer de kunstmaan meer dan zes miljoen kilometer zal hebben afgelegd zal Jodrell Bank de enige i-adio'telescoop ter wereld zijn welke in staat is de signa len ervan op te vangen. Met de registra tie zal maanden, misschien zelfs jaren, gemoeid zijn. Professor Lovell hoopt de belangx-ijkste gegevens van Pionier V vast te leggen elke keer wanneer de kunst maan binnen een afstand van tachtig mil joen kilometer van de aarde komt. De bat terijen van de satelliet ontvangen genoeg energie van de zon om de beide radiozen ders te voeden. Het Britse radio-onder- zoekstation te Slough heeft eveneens sig nalen opgevangen met behulp van een kleine radiokom, welke een doorsnede van slechts vijf meter heeft. De elektrische energie voor de zenders wordt verkregen door vier „schoepenra deren" aan de buitenkant van de instru mentencapsule, die zonlicht omzetten in stroom. De kosten van de zonnesatelliet worden geschat op twaalf tot veertien mil joen dollar. Carmen Sylva: De liefde van een vrouw voor een man is vaak daaróm zo onverwoestbaar en duurzaam, doordat zij zich haar leven lang blijft afvragen, waarom zij eigen lijk van hem houdt. Na Beverwijk heeft thans ook Velsen zich uitgesproken voor samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk. Het voorstel van B. en W. van Velsen, om de minis ter van Binnenlandse Zaken via Gedepu teerde Staten van Noordholland te advi seren Velsen, Beverwijk en Heemskerk samen te voegen tot één gemeente, werd vrijdagavond met 18 tegen 13 stemmen verworpen. Velsen stemt in met de vast stelling van een nieuwe grens met Be verwijk ten voordele van eerstgenoemde gemeente. De raad nam voorts met 17 te gen 14 stemmen een motie aan, waarbij hij zich uitspreekt ten gunste van de dooi de minister voorgestelde samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk. Heems kerk heeft zich over de voorstellen van de minister nog niet uitgesproken. Advertentie Hoofdagent v. Haarlem cn omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornelisstraat 54 - Tel. 16270 - 15998 SHOWROOM: ZIJLWEG 26 - HAARL. - TEL. 17296 Advertentie VOOR BETER SCHILDERWERK Kleverloan 52 - Tel. 60985 - Haarlem Advertentie Bloemcndaalsevveg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IfcïDSBSTRAAI (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEl. 273SR6 NOORSE TRUIEN - SOKKEN Advertentie Bezoekt de van Rijwielen - Bromfietsen Scooters - Motoren BREESTRAAT 108 - BEVERWDK Advertentie Koi'te Kleverlaan 30-40 - Bloemendaal Telefoon (02500) 5 13 01 - 5 54 46 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling 'Advertentie OFF. DEALER Meervlietstraat 69 - Velsen - Tel. 5701 Advertentie Rr. D. Bakkerlaan 12 -16 Bloemendaal Tel.57.500 57 5»'

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1