Nylon steeds meer de grondstof voor netten in Nederland Grafiek van Ap Sok bij Hoogovens Angst voor Rotterdam is aan het verdwijnen Moordenaar van„Blonde Marie" krijgt zes jaar Italiaanse schepen in IJmuiden Nieuwe winkels in Duinwijk-IJniuiden IJmuidens strandleven ernstig bedreigd Kapitein vrijgesproken Eigenschappen worden gewaardeerd IJmuidense bouwvakkers gaan rond met lijsten voor ongeorganiseerde collega's Onwettige collecte 7 Betaling abonnementsgeld per giro Optimisme in Hamburg en Bremen WOENSDAG 16 MAART 1960 Jammer dat het niet mogelijk is de ten toonstellingen in de Hoogoven-schaft loka len te IJmuiden ook open te stellen voor anderen dan de werknemers bij de Hoog ovens. Want de nu begonnen expositie van grafiek van Ap Sok is wel een zeer belang rijke. In december van het vorig jaar werd Sok de Culturele Prijs der Gemeente Arn hem uitgereikt. Nog goed herinner ik mij met hoeveel respect wijlen Jan Wiegers direct na de oorlog sprak ^)an een jong artiest, die ons met. zijn grafiek veel te zeg gen zou hebben. De kennismaking stelde niet teleur. Bij Soks werk dacht men wel aan een naam als Hercules Seghers, die dan overigens zeker niet nagevolgd werd. Ik moet nu ook bekennen dat Soks ont wikkeling mij later even verontrust heeft. In het. weergeven van het voor hem essen tiële leek hij toch dicht in de hoek der modieuze abstracten te komen. Nu ik in het restaurant van de Hoogovens weer een overzicht van Soks oeuvre mocht ontmoe ten, weet ik dat deze angst niet gerecht vaardigd was. Sok is waarlijk te sterk om met mode mee te gaan. Er ligt een duide lijke lijn in zijn ontwikkelingEen tentoon stelling als deze is dan ook buitengewoon geschikt om een publiek de ogen te openen voor puur grafische waarden. Met een der gelijke zin voor zuiverheid zal een kunste naar zich nooit overgeven aan specidaties. Mocht Sok ooit experimenteren, hij zal al leen de oplossingen van zijn problemen tonen. Van het begin af bleek Sok geïntrigeerd door wat met verschil in lijndikte te doen viel. Dit maakte het op een gegeven mo ment ook noodzakelijk, dat hij naast het etsen ook de lithografie en de houtsnede ging beoefenen. Ook trachtte hij met steeds minder evenveel te zeggen. Sok, die leraar is aan de Amsterdamse Kunstnijverheids school, blijkt op een tentoonstelling als deze met zijn werk alleen al pedagoog. De heer C. F. van Dam had geen gelukkiger keuze kunnen doen. En dan plaatst Sok ons met zijn zo bij zondere-kwaliteiten in wel heel aantrekke lijke landschappen, landschappen zoals we die alleen, van oude Hollanders zagen. Hij vond déze in Nederland én daar buiten, waar bergen en rotsen zijn. Met hoeveel eenvoud opent hij ons een ruimte en hoe weet hij ons te boeien met het kleine dicht bij ons op de aarde. Zijn landschappen betekenen geen vlucht uit onze huidige maatschappij. Want ook wist hij ons te boeien met de kassen en schoorstenen van Aalsmeer. Nu is zo'n onderwerp wel bij uitstek geschikt voor een grafische ver beelding en het resultaat van een koeler aard. De schoonheid van zo'n prent doet aXCOCOOOaCOCCTOOOCCCOXCCCCCOOOXOOCGCCiCCOCCCCaXSCOCXXO U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Wegens doodslag en diefstal is vanmor gen door de Haagse rechtbank de 27-jari- ge Haagse schilder A.S., die in de nacht van 30 op 31 december de 47-jarige Ma rie van E., bijgenaamd „Blonde Marie", in haar kamer in Den Haag heeft ge wurgd, veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraf met aftrek en ter beschikking stelling der regering. De officier had 12 jaar met aftrek geëist. Toen de vrouw dood was, had de schil der het lijk ontdaan van een gouden ring, een horloge en buitendien uit de kamer van de vrouw een hoogtezon, een bontjas je en 50,— meegenomen. De verdediger achtte de schilder sterk verminderd toerekeningsvatbaar. Hij be val opneming in een psychopatenasiel aan. ons echter misschien enigszins vrede krij gen met het onvermijdelijke verlies aan landelijkheid hier. Sok vervaardigde ook enkele kake mono's. Kakemono's zijn eigenlijk Japanse schilderingen op zijde of papier, aan de smalle zijde voorzien van stokken, rond welke de schildering gerold kan worden en aldus bewaard. Zij worden bij bepaalde gelegenheden opgehangen om genoten te kunnen worden. Soks kakemono's werden gedrukt. Men vermoedt dat hij deze vorm bewust koos. Want de dwingende kracht van zijn in deze vorm voorgedragen gra fiek maakt dat een dagelijks zien mogelijk zou vermoeien. De discretere etsen ver draagt men gemakkelijker. Zijn kakemono's zijn als zinvolle spreuken, die men toch ook niet bij iedere gelegenheid plaatst. Zou er geen mogelijkheid bestaan deze expositie over te nemen in ook een andere expositiegelegenheid in onze contreien? Bob Buys Twee Italiaanse passagiersschepen, die onder Panamese vlag varen, zullen in de komende maanden nieuwe en regelmatige bezoekers worden van de IJmuidense en Amsterdamse havens. Het zijn de in 1928 gebouwde 16.777 ton grote „Italia" en in 1931 gebouwde 18.563 ton grote „Home ric", beide eigendom van de Home Lines Incorporated te Panama. De „Homeric" zal IJmuiden aandoen op 5 mei en afmeren aan de toeristenstei ger bij het Sluisplein. Het schip is dan on derweg van Duitsland naar Canada en zal passagiers aan boord nemen in IJmuiden. Ook op 24 mei wordt IJmuiden op een dergelijke reis aangedaan. Op 24 septem ber kan de „Homeric" in Amsterdam wor den verwacht uit Canada, evenals op 12 oktober. Op 14 oktober vertrekt het schip ten slotte weer uit Amsterdam om via Cuxhaven en IJmuiden weer naar Cana da., te varen. i De „Italia" wordt op 20 juli voor de eer ste maal te IJmuiden verwacht óp de reis van Cuxhaven naar Canada. Daarna doet het schip IJmuiden weer aan op 9 augus tus op de reis van Frans Canada naar Duitsland, op 7 december van Canada naar Duitsland en op 10 op de reis van Duitsland naar Canada. Velsens zakenleven Met het winkelcomplex aan de Planeten- weg, dat dezer dagen werd opgeleverd door de bouwfirma M. L. Evelijn, is IJmui- dens Duinwijk heel blij. Dit is wel dui delijk gebleken op de drukbezochte re ceptie, die dinsdagavond werd gehouden door de Coöperatieve Verbruiksvereni- ging „Haarlem" bij gelegenheid van de opening van „Co-op Superette", het eer ste filiaal van genoemde vereniging waar behalve 't traditionele levensmiddelen-as sortiment, de huisvrouw ook aardappelen, groenten en fruit kan kopen. De voorzit ter, de heer C. B. van Dam verwelkom de in de keurig ingerichte en zeer wel voorziene zelfbedieningswinkel een groot aantal gasten. In een korte toespraak wees hij er onder andere op, dat ook in deze tijd van welvaart, waarin ook de arbeider deelt, de coöperatie recht van bestaan heeft, omdat zij bijdraagt tot voorkoming van exorbitante winsten. De heer Van Dam stelde de chef van de nieuwe zelf bedieningswinkel. de heer G. Bakker voor aan de aanwezigen, waarbij hij erop wees, dat de heer Bakker reeds negen jaar in het vak is. Hierna voerde de heer J. F. van Netten, adjunct-directeur van de Cen trale Cooper. Nederland het woord, waar bij hij de Coöperatieve Verbruiksvereni- ging „Haarlem", de gemeente Velsen en in het bijzonder Duinwijk-IJmuiden feli citeerde met de fraaie en zeer nuttige aanwinst. Een verheugde heer J. Prince ontving gisteren tal van bezoekers, die zijn fraaie nieuwe pand aan de Planetenweg kwamen bekijken. Er is niet alleen een mooie kap salon ingericht met moderne draaistoe len, wasbakken met handdouche en grote spiegels, maar de parfumerie- en siga- renafdeling mag er ook zijn, terwijl in de etalage een reis-stand is ingericht. De zaak is een filiaal van de kapsalon aan de Bloemstraat. J. Prince en zoon Ferry gaan de scepter (of liever de scheer kwast) zwaaien in de nieuwe zaak. Blijde gezichten toonden ook de heer A. Res en zijn vrouw, die ondanks veel moielijkheden op het laatste moment, die onder andere bestonden in het moeten op breken van net gelegde vloeren, toch ook op tijd hun service-slagerij aan de Plane tenweg konden openen. Er is achter de winkel een slachtplaats. De oude zaak van de heer A. Res aan de Keizer Wilhelm straat wordt afgebroken. Terwijl de slager en de kapper al reci pieerden, waren de heer J. Planje, zijn vrouw, mevrouw G. I. Planje-de Boer, en het personeel gistermiddag nog druk be zig aan de laatste loodjes voor de „Ce der". Deze drogisterij aan de Planeten- weg is, na 5l/t jaar, het eerste filiaal van „De Ceder" aan de Cederstraat. Nuttig voor de klanten is ongetwijfeld, dat me vrouw Planje als schoonheidsspecialiste adviezen geeft over huidverzorging, lip penstift en dergelijke. In verband met de uitbreidingswerken is onlangs besloten een tiental standwin kels bij de IJmuidense zuiderpier te doen verplaatsen. Dit werk, dat zou worden uit gevoerd door dezelfde firma die belast is met de jaarlijkse onderhoudswerkzamhe- den aan de IJmuider pieren, was juist één dag aan de gang, toen de staking van bouw vakkers uitbrak. Bulldozers hadden juist een begin gemaakt met de aanleg van een plateau, waarop de te verplaatsen strand- winkels zouden komen, toen het werk werd neergelegd. Het plateau had dinsdag jongsleden klaar moeten zijn. En nu dit niet gebeurd is, ziet het er naar uit, dat, ook al wordt vandaag of morgen de staking opgeheven, in het seizoen dezaak in de war zal lopen. Immers, de aanleg van het pla teau, het demonteren, het vervoer en het wederoprichten van de strandwinkels wa ren zodanig vastgesteld, dat de werkzaam heden aan de wortel van de zuiderpier, waarbij een drukke aan- en afvoer van-ma terialen, niet zouden worden gehinderd. Ook de aanvoer van de onderdelen van strandhuisjes wordt opgehouden en zal straks op z'n minst uiterst moeilijk wor den. Het hele werkplan was gebaseerd op een normaal doorgaan van het IJmuidens strandleven, maar dit wordt nu wel erns tig bedreigd. Het is duidelijk, dat onmid dellijk na opheffing van de staking de on derhoudswerkzaamheden aan de zuider pier (die in verband met de uitbreidingen in de nabije toekomst toch al omvangrij ker zijn dan gewoonlijk) onverwijld en met de grootste spoed ter hand moeten worden genomen en dit zal geen oponthoud, ook niet door werkzaamheden ten behoeve van het strandleven, gedogen. Het ongeluk in Suriname Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen een 35-jarige kapi tein uit Den Haag vrijgesproken van het hem tenlastegelegde feit, dat hij in strijd met de gegeven orders bij een oefening gebruik had laten maken van losse hou ten patronen, tengevolge waarvan een soldaat verwondingen had opgelopen. Het militaire hof verwees de zaak naar de commanderende officier ter afdoening. Op 11 mei 1959 werd in de omgeving van de Zanderij bij Paramaribo een oefe ning gehouden. Een door beklaagde gecom mandeerde „vuurvoorstellingsploeg" had ter verlevendiging van de oefening losse houten patronen afgevuurd. Ondanks al lerlei voorzorgsmaatregelen is toch een soldaat door zo'n patroon gewond geraakt. De advocaat-fiscaal had tegen de kapi tein twee weken onvoorwaardelijke mili taire detentie gevorderd. KLEURENDIA WEDSTRIJD De Beverwijkse Amateur Fotografenver eniging houdt vrijdag 18 maart in de ver nieuwde bovenzaal van het Hervormde verenigingsgebouw aan de Schans de jaar-^ lijkse „interlokale" kleurendiawedstrijd. Leden van de bevriende verenigingen uit Castricum, Heemskerk en Uitgeest hebben eveneens hun beste dia's ingezonden. Op deze projectie-avond zijn belangstel lenden in de amateur-fotografie welkom. De jury wordt gevormd door de heren Kelder uit Zaandijk en Pit en Bosman uit Alkmaar. Voor deze avond staan plaquettes met inscriptie als prijzen beschikbaar. (Van onze correspondent in Bonn) In de grote Noordduitse havens Hamburg en Bremen gaf men de laatste dagen blijk van veel optimisme en van een verminderde angst voor de concurrentie van de Nederlandse en Belgische Noordzeehavens, Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen. Men stelt te Hamburg 'tegenover elkaar de groeiende verkeerstoeneming van de Elbe-haven en Bremen en de achteruitgaande overslag in de Rotterdamse en Ant werpse havens. De goederenoverslag van Hamburg steeg van 27,1 miljoen ton in 1958 tot 29,1 miljoen ton in 1959 en van Bremen van 13,3 tot 14,1 miljoen ton. Daartegen over staat dat de goederenoverslag in Antwerpen daalde van 34,6 tot 34 miljoen ton; in Rotterdam van 72,1 tot 70 miljoen en in Amsterdam van 11 tot 9,9 miljoen ton. Alle Westduitse zeehavens gezamenlijk zagen hun overslag toenemen met 8,4 miljoen ton tot 63,4 miljoen ton. In het bijzonder is er te Hamburg op gewezen dat de overslag van stukgoederen in deze haven bijzonder gunstig verloopt en met 10,4 miljoen ton in 1959 maar wei nig achter Rotterdam (12 miljoen) bleef De voorraadinstallaties voor stukgoederen hebben in Hamburg een omvang van 1,03 miljoen kubieke meter plus 0,12 mil joen kubieke meter koelhuisinhoud. In Antwerpen zijn de overeenkomstige ge tallen 0,93 en 0,06 en in Rotterdam 0,55 en 0,05 miljoen kubieke meter. Ook zegt men in Hamburg dat de uitrusting met kranen van de Hamburgse haven beter is dan die van de Beneluxhavens: Hamburg beschikt over 903 kranen, Antwerpen over 553 en Rotterdam over 335. Deze voorsprong leidt men terug tot het feit dat het verkeer van het achterland naar de Hamburgse haven voornamelijk via spoor en weg geschiedt DE MEESTE VISSEN worden met netten gevangen. Er zijn veel sportvissers, die hengels gebruiken, er zijn nog kustvissers, die lijnen uitzetten, maar de netten spelen toch de hoofdrol, of het nu trawl-, drijf- of ringnetten zijn. Maar zoals in alles, is er ook op het gebied van de netten een grote evolutie aan de gang. Dat de prijs van manilla zo schrikbarend stijgt, is voor de Nederlandse nettengebruikers dan ook niet zo belangrijk: want gaandeweg gaat men over op nylon, dat vele voordelen blijkt te bieden. Zowel bij Zeppelin in Apeldoorn als bij Van Beelen in Gouderak, Katwijk en IJmuiden worden veel nylonnetten ver vaardigd, waarbij in Apeldoorn het accent op het lichte, in IJmuiden het accent op het zwaardere werk ligt. De vissers begin nen de voordelen te ontdekken. En die zit ten nog niet eens in de eerste plaats in de sterkte. Enorm belangrijk is ook. dat ny lon rot- en schimmelvrij is. Een nylonnet kan nat blijven. Het is dan ook begrijpelijk dat men ook bij de drijf netten steeds. ,meer overgaan tot nylQn. (de trawlnètten worden nu alle van nylon gemaakt). Vooral sinds men bij Van Bee len een speciale twijning heeft ontwikkeld. Deze maakt het mogelijk de gevangen ha ring even gemakkelijk uit te slaan als dat bij katoenen drijfnetten het geval is. Voor heen was het grote nadeel bij nylon drijf netten juist het moeilijke uitslaan, dat tot beschadiging kon leiden. De N.V. Handel en Industrie Mij J. van Beelen heeft zijn hoofdkantoor in IJmui den. Maar het produktieproces begint in Gouderak, in de N.V. Touwslagerij voor heen gebr. Mudde, waar deze gebroeders de scepter zwaaien. Twee mannen, die nog zijn begonnen in de touwslagerij, juist zoals Michiel de Ruy- ter. Ze zagen wat in de moderne techniek, en kregen van de drie gebroeders Van Beelen de kans aan de slag te gaan. De een is een prima organisator, de ander een man die in de gehele Nederlandse wereld van nettenmakers en nettenfabrieken be kend is omdat hij alle machines zelf maakt. Het zou economischer zijn als het be drijf van Gouderak naar Katwijk zou ver huizen, maar de mensen in die streek blij ven liever dicht bij huis, en nergens vindt men betere touwslagers dan juist daar. Nylon-opmars De opmars van de nylon in de Neder landse visserij is eigenlijk begonnen bij de trawler „Emma" van de Marezaten. De eerste tijd ving deze gloednieuwe trawler erg slecht, waarbij dertig netten in een jaar werden verspeeld. „Elke reis kostte een manillanet" vertelt ex- walschippèr T. Ree ervan. „Bovendien viste manilla erg zwaar, en toen eens een nylon-net werd geprobeerd, ging het onmiddellijk veel beter. Elk ny lon-net hield het tien a twaalf reizen uit, terwijl de weerstand van het net in het water ook veel geringer bleek te zijn." Men zette zo nu en dan nog wel eens manilla-onderdelen in het net, maar steeds sterker werd de roep om volledige nylon- netten. Zo sterk, dat nu alle trawlers, vele kotters en zelfs alle Urkers nylon-netten gebruiken. Als men de wordingsgeschiedenis van een net wil volgen moet men eigenlijk be ginnen bij een nylon vervaardigende fa briek als de NYMA of de AKU beginnen. De laatste levert aan Van Beelen. Het ge leverde filament is een heel dun draadje, dat met andere draadjes op de voortwijn- machine tot een wat dikkere draad wordt omgetoverd. Dat toveren gaat razendsel, want er zijn machines, die boven 7000 en beneden 3500 toeren per minuut maken. Het gaat alles onder een enorm kabaal, niet alleen het voortwijnen, maar ook het tableren, waarmee men het materiaal maakt, dat in drijfnetten zulke goede re sultaten oplevert. Er wordt ook nylontouw geslagen en in een andere ruimte ziet men precisiekruis- spoelmachines in bedrijf. Hennep en sisal ziet men hier en daar ook nog. maar het is een uitzondering geworden. Waar deze soorten worden gebruikt gaat het allemaal veel bedaarder. Het zijn echt materialen uit de goede oude tijd. Maar de machines die nylon onder handen hebben razen voort zonder ophouden omdat een nylon draad nu eenmaal niet breekt. Dat doet een hennepdraad wel. En dan krijgt de machine weer even rust. Nettenmachines Bij de nettenmachines gaat het alle maal veel minder lawaaierig. Daar wordt de nylondraad gebruikt voor het knopen van een net. Er worden vele soorten dik ten gebruikt want een trawlnet bestaat uit veel delen. Een garnalennet krijgt spe ciaal draad, een sardïennet ook. Het is met mensenhanden niet mogelijk te presteren wat deze machines kunnen. Driehonderd halve mazen in één toer wor den er gemaakt, een prestatie waarvoor men tachtig man zou moeten hebben. Maar denk niet dat men nu zo blij is van mankracht af te zijn. Want de acht netten machines die men in bedrijf heeft hebben twee ton per stuk gekost, investering mee gerekend. Maar men moest wel want de jongens die in de wintermaanden netten willen ma ken zijn bijna niet meer te krijgen. Bij de garnalennetten maakt men zelfs 404 halve mazen per toer maar bij de sisal, manilla en hennep gaat het weer anders: daar komt men tot 100 mazen. Het bedienen van de nettenmachines is een zeer moeilijke bezigheid. Het duurt een jaar voor een man op de machine is ingewerkt. Men moet steeds opletten om dat de knopen in een net moeten versprin gen zodat men telkens moet stoppen voor het plaatsen van een nieuwe spoel. Het luistert allemaal even nauw. De machines moeten op een gelijkmatige temperatuur worden gehouden want een klein verschil tussen het midden en de randen kan er oor zaak van zijn dat de haakpennen net naast de draad grijpen. Bij deze machines breekt het nylon wel eens een hoogst enkele keer. Gelukkig maar weinig want brekend nylon geeft een Ook met mankracht wordt echter nog wel gewerkt. In de fabriek van Van Beelen in Katwijk kan men nog jon gens netten met de hand zien knopen. Met deze machines maakt men tegen woordig visnetten. Al zit op deze nog oud materiaal, namelijk sisal. oorverdovende knal die iedereen aan het schrikken maakt. Naar Katwijk De netten gaan naar Katwijk of naar IJmuiden. De verschillende onderdelen van de trawlnetten worden daar veelal in elkaar gepast, ze moeten worden nageke ken, gerekt (25 ton trek), gesneden en ge stabiliseerd en geverfd. En dan gaan ze naar de koper. Bij ma nilla, hennep en katoen is dat bijna steeds het buitenland. De Verenigde Staten en Canada hebben graag manilla in verband met de steenachtige bodem waar men daar veelal in moet vissen. Maar voor Nederland is het bijna alles ny lon. De netten-industrie is voor Nederland en vooral voor zijn visserij belangrijk. Maar niet alleen voor zijn visserij. Want deze industrie, gegroeid uit de touwslage rij en van vroeger waar men hennep-kor- garen met de hand sloeg op de baan, en zich vaak nog baserend op de techniek van toen, maakt ook sport- en tuinnetten, om van alle andere toepassingen nog maar te en dus van wagon of auto in zeeschip een kraan nodig heeft en niet als in Rotterdam via binnenschepen. Draaischijf van Europa Men gelooft te Hamburg voorts dat de snelle ontwikkeling van de Rotterdamse haven in de toekomst wat rustiger zal verlopen. De teruggang der Benelux havens is volgens deskundigen hier een gevolg van de geringere importen aan massagoederen, in het bijzonder kolen en olie, en men gelooft dat het uitermate ge vaarlijk is de massagoederenoverslag waarvan Rotterdam zo heeft geprofiteerd te overschatten. Als voorbeeld geeft men ten deze aan dat de 113.000 ton koffie die in 1958 in Hamburg werden gelost een waarde hadden van 650 miljoen mark, de 5,5 miljoen ton olie die hier in dat jaar werden gelost evenwel slechts 530 miljoen mark waard waren. Waar een ton koffie 5750 mark kost, daar kost een ton olie gemiddeld 100 mark. Behalve over de ontwikkeling op het gebied van de stukgoederenoverslag is men te Hamburg ook optimistisch over de ontwikkeling van de Oostduitse havens Rostock en Wismar. Men heeft lange tijd gevreesd dat deze havens zich zouden ont wikkelen tot echte concurrenten van Ham burg op het stuk van goederen naar en van het communistische blok. Het blijkt nu dat van een tweede Elbemonding in Rostock uit technische overwegingen geen sprake kan zijn. Voorts gelooft men nu er gesproken kan worden van een gelijkma tige verdeling van het stukgoederenaan- bod over de vijf grote Noordzeehavens dat het mislukken van de grote vrijhandels zone, dat eerst een brede schaduw over Hamburg wierp, niet die ramp zal worden die men vreesde. Men zegt nu dat Ham burg op het snijpunt ligt van de Europese Economische Gemeenschap, de Kleine Vrijhandelszone en het oostelijke blok. En men ziet Hamburg met zijn vrije haven reeds in de positie van „Europese draai schijf" tussen deze drie economische ge bieden. zwijgen. De vraag is zo groot dat men het haast niet kan bijhouden. Stijgende prijzen De prijzen van manilla en sisal stijgen heel hard maar toch is ook op dit gebied nog heel wat vraag. De manillaprijs is ge stegen van 2.30 tot 3.30 per kilo in drie jaar tijds. De produktie op de Phillipijnen, vroeger door de Japanners en nu (minder vakkundig) door de Philippino's verzorgd, is veel lager geworden en men heeft er ook veel last van ziekten. Maar de wereldcon sumptie neemt toe en zo stijgt de prijs on danks de steeds grotere produktie van ny lon. En bij de sisal die door de negers in Tanganyika en Kenya wordt verbouwd gaan de prijzen omhoog door de hogere lo nen en de toeneming van de vraag. De landbouw heeft veel nodig en de onderont wikkelde landen beginnen nu ook af te ne men. Bij de nylon staat de Nederlandse indu strie zeer gunstig tegenover de wereldcon- currentie. Een bedrijf als dat van Van Beelen, dat bijna de gehele produktie (van het filament af) zelf in handen heeft en met betrekkelijk lage kostprijzen werkt, kan goed concurreren in het buitenland ondanks de protectiemaatregelen in Enge land en Amerika. Hoe belangrijk het kan zijn dat men de machines zelf kan bouwen blijkt wel hier uit dat technicus Mudde voortwijnmachi- nes heeft gemaakt die een tweemaal zo ho ge capaciteit hebben als men elders als maximum beschouwt. Zoals het ook belangrijk is dat men in het bedrijf van Van Beelen nog overzicht heeft. Er zijn nog niet te veel mensen zo dat er nog van persoonlijke banden kan worden gesproken. De gemeente heeft de laatste twee da gen oogluikend toegelaten dat men rond ging met steunlijsten om bijdragen voor de nietgeorganiseerde stakers te verga ren. Maandag werd de oogst van achthon derd gulden, bijeengebracht in één IJmui dense wijk, verdeeld. Gehuwden ont vingen voor ieder kind drie gulden per week. Gehuwden ouder dan vijfentwintig jaar kregen twee gulden per week, jongere vrijgezellen iets minder al naar gelang hun leeftijd. Dinsdagmorgen zijn twee vertegenwoordigers van het sta kingscomité naar het Velsense gemeente huis gegaan om officieel toestemming te gaan vragen om met lijsten geld in te zamelen. Het centrale stakingscomité Velsen- IJmuiden heeft de touwtjes van de bouw- staking in de IJmond goed in handen dank zij een straffe organisatie en de Voor de ten bate van de ongeorganiseer de stakende bouwvakarbeiders gehouden huis-aan-huis-collecte blijkt ons bij infor matie dat er geen vergunning is afgege ven door het college van burgemeester en wethouders van Velsen, de enige instantie in de gemeente die vergunningen kan ver lenen. Wel was de loco-burgemeester de heer II. de Boer een telefonisch verzoek ge daan een vergunning voor het houden van deze collecte te verstrekken, doch de heer De Boer heeft daarop geantwoord dat daartoe een schriftelijke aanvraag door een erkende vakorganisatie diende te wor den gedaan. Hedenmorgen was van een dergelijke schriftelijke aanvraag bij het gemeentebestuur ook nog niets bekend, zodat geconstateerd kan worden dat de collecte, die op zaterdag jongstleden is ge houden, onwettig is geweest. overtuiging van het merendeel der sta kers dat men met onbesuisd optreden zijn eigen ruiten ingooit. „Wij staken nu, maar de strijd moet nog komen", meent het co mité. „Vorige week zaterdag hebben wij tevreden, ja tevreden, ongeorganiseerde bouwvakkers met zesendertig gulden naar huis gestuurd en dat vinden wij al heel wat." In het bestuur hebben de sterke mannen van de vijf afdelingsbesturen van de vak bonden in IJmuiden, Velsen-Noord en Santpoort zitting. Zij werken hard zodat alles op lolletjes loopt, de inschrijving van de stakers iedei'e moi'gen en de uitbeta ling aan het eind van de week. „Dit is de eex-ste goed georganiseerde staking in Ne derland", zeggen zij. Zij zijn vast van plan te tonen wat een gedisciplineerd verzet te gen de werkgevex-s vermag. IJm'uiden is een van de centrale uitbeta- lingsposten in het besmette gebied en be strijkt de kuststrook van Alkmaar tot en met Santpooi-t. Ongeox-ganiseerde stakers in deze stx-eek moeten zaterdags hun uit kering in IJmuiden gaan halen, of de pen ningmeesters van de comités in hun plaat sen dit laten doen. Om te conti'oleren of de x-egistratie van stakers in het rayon naar wens verloopt heeft dinsdag de voorzitter van het centx-ale stakingscomité in IJmui den per motor een tocht gemaakt langs de desbetreffende plaatsen. DIERENBESCHERMING GAAT MAANDAG VERGADEREN De afdeling Velsen en omstreken van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren houdt maandag aanstaande een ledenvergadering met vertoning van film. De vergadering vindt plaats in „Velser- beek" te Velsen-Zuid. De film die na af handeling van een korte huishoudelijke agenda wordt gedraaid is getiteld „Een ware geschiedenis van het bos". De film behandelt het leven van de bevers.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7