Versnelde uitvoering EEG moet ook landbouw omvatten In Brussel is men tevreden over conferentie van Wenen Oprichting gemeenschappelijk kantoor voor schrootdistributie Binnen een jaar volksaandelen van Volks wagenfabriek De beurs Brief aan minister ACA verandert naam Daweslening wordt afgelost Netto inkomsten stegen met bijna 15 Luchtmachttarieven gaan met 6 tot 22 omlaag Bondsdag aanvaardde wetsontwerpen Derde restitutie Ned.-Ind. Steenkolen Handelmij. SCHEEPVAARTBERICHTEN A'dam participeert in emissie Hoogovens DONDERDAG 17 MAART 1960 17 LANDBOUWSCHAP EN EEG DE EEG EN DE EVA Shell Oil Hogere produktie PLAN VAN WORMS Kon. Ned. Papierfabriek 14 (12 dividend Fors verlies voor Avim Heineken's Beheer in vliegtuigen Transicol overgenomen door Amerikaanse mij. Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Levensverzekeringen in januari Het bestuur van het landbouwschap heeft in zijn gisteren in het gebouw van het hoofdprcduktschap akkerbouwprodukten in Den Haag gehouden vergadering onder meer besloten een brief te richten tot de minister van Landbouw en Visserij, waar in 't bestuur uiting geeft aan zün ernstige bezorgdheid over het tempo van de onder linge vrijmaking van de handel in agrari sche produkten en de daarmede samen hangende totstandkoming van het gemeen schappelijke landbouwbeleid in de E.E.G. Het bestuur van het landbouwschap is van mening dat de aanbevelingen tot een algemene versnelling van het tempo van de uitvoering van het verdrag van de E.E.G laten voortbestaan de onevenwichtige ont wikkeling tussen de opheffing van de be lemmeringen voor de handel in industriële produkten en de opheffing van de belem mering van de handel in landbouwproduk- ten. Het bestuur van het landbouwschap acht een dergelijke disharmonie in de ont wikkeling niet in overeenstemming met de algemene verdragsbepalingen en met de vitale belangen van de Nederlandse econo mie. Het bestuur van het landbouwschap kan zich, zo deelt het verder onder meer in de ze brief mede, derhalve slechts verenigen met een doorvoering van een versnelde vrijmaking van het onderlinge handels verkeer, wanneer zodanige waarborgen worden gegeven dat deze vrijmaking in de praktijk ook voor agrarische produkten geschiedt. Mede in verband met de reeds eerder kenbaar gemaakte wens van de Neder landse landbouw om de landbouw inte graal te betrekken in het overleg inzake andere vormen van Europese economische samenwerking acht het bestuur van het landbouwschap de positie van de landbouw binnen het kader van de gemeenschap van beslissend belang voor zijn toekomstige plaats in ruimer Europees verband. De voorzitter van de integratie commis sie van het landbouwschap de heer Knott- nerus merkte op dat men serieus bezig is tot versnelling van het verdrag te geraken en hij herinnerde er aan dat het bestuur van het landbouwschap er al enige malen de nadruk op heeft gelegd dat de vrijma kingen in de industriële sector gelijke tred dienen te houden met de opheffing van de belemmeringen op het agrarische produk ten. Dit gelijke tred houden noemde hij een groot nationaal economisch belang voor ons land. De integratie-commissie heeft bij de bestudering van het laatste memo randum van de E.E.G.-Executieve-com- missie de indruk gekregen dat het gevaar dreigt dat de landbouw achteraan komt. Daarmede zouden wij, aldus de heer Knott- nerus, hetzelfde verschijnsel krijgen zoals we dat nu in de Benelux zien. Met die Be nelux schijnt het wel alsof men tot klaar heid is gekomen en er worden veel vrien delijke woorden over gezegd, maar er wordt materieel „niet zo wild veel be reikt". Hoewel de resultaten in de tot nu toe verstreken periode van 1960 weinig ver schillen van die van voorgaande jaren, achtte het bestuur van de Amsterdamse Cultuur Associatie het in de heden ge houden jaarvergadering moeilijk een prog nose voor het gehele jaar te geven. De onderneming moet het van het tweede halfjaar hebben, zodat over de uiteinde lijke resultaten nog niets valt te zeggen. Men is gematigd optimistisch. De winsten uit commissiezaken zijn de laatste jaren van lieverlede gedaald, daar entegen zijn de profijten uit handelszaken zeer toegenomen. In deze vergadering werd voorgesteld om de naam van de maatschappij te wij zigen in Amsterdamse Commerciële Asso ciatie, omdat de onderneming zich hoe langer hoe meer op handelszaken toelegt, zodat dan toch de initialen gehandhaafd zouden blijven. Na een uitstel van bijna 30 jaar zullen obligaties van de befaamde Daweslening aan Duitsland in 1924 worden afgelost, zo heeft de Duitse regering meegedeeld. Of schoon de obligaties niet vervallen voor 1969, heeft de Duitse regering 1.383.300 ter beschikking gesteld van Morgan Gua ranty Trust Cy om voor dat bedrag op 16 april 5'/z percents obligaties a pari af te lossen. Ongeveer 46 miljoen dollar van de 110 miljoen dollar grote lening staat nog uit. De uitgifte geschiedt bij loting. (UPI). In de kringen, die in nauw contact staan met de Europese Executieve Com missie (E.E.G.) heeft men met instem ming bemerkt, dat de regeringen van de landen, die bij de Europese Vrijhandels associatie (EVA) zijn aangesloten, bij hun jongste conferentie te Wenen uitgegaan zijn van de beginselen der E.E.G. Deze houden in dat alle handelspolitieke maat regelen, die in overweging genomen kun nen worden ter regeling van in behande ling zijnde vraagstukken, in overeenstem ming moeten zijn met de beginselen van het GATT (Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel) d.w.z. over de gehe le wereld zullen moeten gelden. Te Brussel betreurt men het, dat het te Wenen niet gekomen is tot een positieve uitlating over het voorstel van de Europe se Executieve Commissie een contact commissie te vormen. Met belangstelling heeft men geconstateerd, dat de zeven lan den bereid zijn op basis van wederzijdse tariefconcessies, die uitgestrekt moeten worden tot alle bij het GATT aangesloten landen, onderhandelingen te openen. Het communiqué laat echter de vraag open, welke uitleg de ministers der zeven lan den aan het begrip wederkerigheid geven. In kringen der Europese Executieve Commissie herinnert men in dit verband er aan, dat de Gemeenschap als douane unie in dit opzicht bepaalde regels volgt, bij voorbeeld dat de uitbreiding van inter ne tariefverlagingen tot derde landen niet beneden het niveau mag gaan van het ge meenschappelijke buitentarief. Een zowel realistische als constructieve vormgeving der wederkerigheid zou, als men van dit principe uitgaat, bij voorbeeld gezocht kunnen worden op basis van de tariefmaat regelen, die de Executieve Commissie als onderdeel van haar voorstellen tot versnel ling van de gemeenschappelijke markt ge daan heeft. Zoals bekend voorzien die in een lineaire verlaging van het buitentarief der E.E.G. met 20 percent, die door ver dere maatregelen aangevuld zou kunnen worden. Bovendien werd daarbij voorge steld de interne tariefverlagingen, onder handhaving van het beginsel der douane unie en op voorwaarde van een" gepaste wederkerigheid, in vergaande mate uit te strekken tot alle landen van het GATT. De Turkse minister van Buitenlandse Za ken, Zorloe, heeft om beurten de ambas sadeurs van de E.E.G.-landen bij zich ge roepen om hen op de hoogte te stellen van de „grote ontevredenheid van de Turkse regering over de houding van de E.E.G. jegens het verzoek om toetreding van Tur kije". Meegedeeld werd dat het overleg met Griekenland tot deelneming aan de E.E.G. reeds veel verder gevorderd is, of schoon Turkije, waarvan de economie in grote trekken overeenkomt met die van Griekenland, bijna gelijktijdig om deelne ming op dezelfde voet aan de E.E.G. heeft verzocht. Deze houding dcht ae Turkse regering „discriminerend". De Shell Oil Company boekte blijkens het 38ste jaarverslag van de maatschappij in 1959 aan netto-inkomsten 147.418.000 dollar (vorig jaar 128.583.000 dollar), een toeneming derhalve van bijna 15 percent De totale bruto-inkomsten bereikten een nieuwe recordhoogte van 1.819.954.000 dol lar tegen 1.674.132.000 dollar in 1958. Het netto resultaat in het afgelopen jaar komt overeen met 2.43 dollar per aandeel, tegen 2.12 dollar in 1958 voor elk der 60.573.368 aandelen die uitstaan na de op 3 decern ber 1959 goedgekeurde splitsing in de ver houding 2 1. Voor het vierde kwartaal 1959 werd toen het dividend verhoogd tot 0.275 dollar per aandeel. De kapitaalsuitgaven in 1959 beliepen 280.073.000 dollar tegen 223.082.000 dollar in 1958. Het grootste deel van deze uit gaven was bestemd voor de verwerving van rechten, het boren van putten en voor de bouw van installaties voor de produktie van ruwe olie en aardgas. Het exploratie programma in de Golf van Mexico had in het afgelopen jaar nieuwe vondsten tot resultaat. De ruwe olieproduktie bedroeg in 1959 gemiddeld 366.000 vaten per dag tegen 347.000 vaten per dag in 1958. Dit betekent een toeneming van 5,5 percent Er werd 5,6 percent meer ruwe olie ver werkt in de zes raffinaderijen van de maatschappij. De verkoop van auto- en vliegtuigben zine tezamen steeg met 4,4 percent. De verkoop van gasoliën steeg met vier per cent en die van asfaltprodukten met on geveer zes percent. De verkoop van chemi sche produkten bewoog zich op een on gekend hoog peil. De Haagse schroothandclaar Louis Worms heeft het plan opgevat om tot op richting te komen van een Europees ge meenschappelijk kantoor voor de schroot- handel. Door middel van zulk een kan toor wil hij een poging ondernemen om de goede weg aan te wijzen, waardoor een voor alle belanghebbenden aanvaardbare distributie van het beschikbare schroot kan plaatsvinden. In de doelstellingen staat onder andere, dat men met het kan toor het systeem van bevoorrechte schrootleveranciers wil bestrijden. Tevens wil men bevorderen, dat dit kantoor een overkoepelend bureau kan worden tussen schrootliandel en schrootverwerkende in dustrieën. De schroothandel, aldus het plan. geeft het kantoor maandelijks de hoeveelheden schroot op, die zij de Nederlands schroot- werkende industrieën over deze periode kunnen leveren. De Nederlandse schroot- werkende industrieën geven dit kantoor iedere maand op, hoeveel tonnen schroot men wil afnemen en het bureau zal er dan voor zorgdragen, dat iedere schroothande- laar zijn deel kan leveren. De lieer Worms zegt in zijn doelstellin gen, dat de administratieve kosten, die hieraan verbonden zijn, een fractie zullen uitmaken van de bedragen die thans dc zogenaamde bevoorrechte schrootleve ranciers hiervoor ontvangen. Hij wijst er verder op, dat de schroot verwerkende industrie eerst het in eigen land beschikbare schroot zal moeten af nemen, tenzij aangetoond kan worden, dat afwijken hiervan een financieel voordeel oplevert voor de betrokkene. Andere doelstellingen zijn: vaststelling van de winstmarges in de schroothandel en instelling van een eindverbruikerscer tificaat, alsmede samenwerking en over leg met de organisaties van de E.G.K.S. De heer Worms bepleit eveneens een ad viescollege voor de schroothandel, be- De Internationale Vereniging voor Luchtvervoer (I.A.T.A.) heeft mededeling gedaan van een overeenkomst tot ver laging van luchtvaarttarieven in vele delen van de wereld. Meegedeeld werd voorts dat de aangesloten maatschappijen in de toekomst slechts twee klassen zouden aan houden namelijk een eerste klasse en een goedkope of toeristenklasse. Een tachtigtal vertegenwoordigers van de voornaamste maatschappijen heeft drie werken lang onderhandeld. Volgens de be reikte overeenkomst zullen enkele eerste- klastaricven iets verhoogd worden. Maar verder zullen, wat excursies en rondreizen betreft, verlagingen van zes tot tweeën twintig percent of meer worden toegepast. staande uit drie schroothandelaren, een accountant, een industrieel en een jurist. Tenslotte wordt gewag gemaakt van de oprichting van een sociaal fonds, waaruit werknemers bij de schroothandel in bij zondere omstandigheden geholpen kunnen worden. Hij wijst er met nadruk op, dat door het te stichten kantoor geen sprake kan zijn van de vorming van een nieuw kartel, omdat toetreding opengesteld zal zijn voor iedere bonafide schroothande- laar. Hij heeft zijn plan aan alle schroot- handelaren in ons land toegezonden. De algemene raad der Koninklijke Ne- derlandsche Papierfabriek n.v. te Maas tricht heeft besloten aan de op 28 april te houden algemene vergadering van aan deelhouders over het boekjaar 1959 een dividend voor te stellen van 14 percent (vorig jaar 12 percent). Met dc stemmen van de socialistische oppositieparty tegen aanvaardde gister avond de Bondsdag te Bonn in tweede en derde lezing een tweetal wetsontwerpen, die direct betrekking hebben op de Volkswagenfabriek te Wolfsburg. Het gaat hier ten eerste om een wetsontwerp waarbij bepaald wordt dat de fabriek, die op het ogenblik per dag meer dan 300 auto's maakt, „geprivatiseerd" wordt, dat wil zeggen dat het grootste deel van het aandelenkapitaal in particuliere handen zal komen. Ten tweede om een ontwerp dat bepaalt dat er speciale volksaandelen voor Volks wagen zullen worden uitgegeven. De kogel is overigens nog niet geheel door de kerk; de Bondsraad, de vertegenwoordiging van de elf Westduitse deelstaten, zal zich nog positief moeten uitspreken, wat algemeen verwacht wordt. De wetsontwerpen over dit onderwerp bepalen allereerst dat het circa 600 miljoen mark grote stamkapitaal van de Volks wagenfabriek (waarvan de waarde wordt geschat op 1,5 miljard mark) in twee on gelijke delen zal worden gesplitst. Veer tig percent van dit kapitaal, dus onge veer 240 miljoen mark, krijgen de Bond (de regering te Bonn) en de deelstaat Neder-Saksen te verdelen. Elk krijgt dus goed 120 miljoen mark aan aandelen. Het dividend van deze aandelen, alsmede de rente van slechts vijf percent die de re gering in Bonn zal moeten geven voor het lenen van de opbrengst van de rest van het kapitaal (360 miljoen mark tegen een koers van circa 200 pet.) komen ten goe de van een zogenaamde Volkswagenstich ting .Deze stichting zal kunnen rekenen op twee maal twaalf miljoen mark dividend alsmede op vijf percent rente over 720 miljoen mark emissie-kapitaal, dat is cir ca 60 miljoen mark per jaar. Met deze som zal de stichting wetenschappelijk on derzoek, universiteiten en hogescholen kun nen steunen. „Sociale aandelen" In het kader van de regeringspoging om onder niet-kapitaalkrachtigen aande len te brengen worden de volksaandelen slechts aan een bepaalde volksgroep ver kocht. Het gaat hier om aandelen met een totale nominale waarde van 360 mil- poen mark die tegen een emissie-koers van 200 verkocht worden en waaruit het bo vengenoemde bedrag van 720 miljoen mark resulteert dat de staat tegen de lage ren te van 5 percent zal mogen lenen. De no minale waarde der aandelen, die in fe- bruari-maart 1961 op de markt zullen ko men, zal 100 mark bedragen. De volgen de reducties geeft de staat aan hen die de aandelen willen kopen: 1) Een gehuwde die samen met zijn vrouw niet meer dan 12.000 mark per jaar inkomen heeft, krijgt bij aankoop van volksaandelen Volkswagen ter waarde van minimaal 500 mark daarop een pre mie van 20 percent. Hetzelfde geldt voor ongehuwden, die per jaar niet meer dan 6000 mark verdienen. 2) Gehuwden, die samen met hun vrouw per jaar tussen 12.000 en 16.000 mark verdienen, krijgen een premie van 10 percent. Voor onge huwden bedragen de inkomensgrenzen hier 6000 tot 8000 mark. 3) Voor hen die twee kinderen onder de 18 jaar hebben komt er nog een extra staatspremie van 5 percent bij. 4) Wanneer de aandeelhou der evenwel zijn volksaandelen binnen twee jaar verkoopt moet hij de gehele premie terugbetalen. 5) Een aandeelhou der kan nooit meer stemmen in de aan deelhoudersvergadering krijgen dan het aantal aandelen dat een waarde heeft van het tienduizendste deel van het stamka pitaal. Dit ter vermijding van de invloed van grote banken en dergelijke. In de op 29 maart te houden jaarlijkse algemene vergadering zal door de directie van de n.v. Nederland-Indonesië Steen kolen Handelmaatschappij in Amsterdam aan aandeelhouders een derde terugbe taling op de gewone en preferente aan delen ad 40 percent worden voorgesteld Tengevolge van reeds eerdere terugbe talingen bedraagt het uitstaande kapitaal thans 900.000. De baten uit interest be droegen ƒ41.101 (f 100.259). Koerswinst op effecten beliep 25.883 46.922). De uit gaven ten behoeve van het bedrijf in In donesië vergden 42.981 141.184) en de kosten in Nederland bedroegen 46,031 145.334), welk bedrag door het verder doorwerken van de getroffen bezuini gingsmaatregelen in 1960 tot 27.000 zal worden teruggebracht. De verlies- en winstrekening sluit met een nadelig saldo van 22.028 hetwelk ten laste van de reserve voor diverse belangen is gebracht. Aagtedijk 16 van Kaapstad naar Las Palmas. Aardijk 16 Azoren naar Le Havre. Abbedik 16 van Norfolk naar New York. Abbekcrk 16 van Hamburg naar Bremen. Aegis 16 van Paramaribo naar Amsterdam. Akkrumsdijk 15 van Cristobal naar Los Angelos. Alchiba 16 van Ilheos naar Bahia. Alcor 16 te Marseile. Aldabi 17 van Roterdam naar Hamburg. Alnati 16 van Santos naar Buenois Aires. Alphacca 16 van Chittagong naar Calcutta. Alpherat 16 van Roterdamn aar Las Palmas. Amalie 17 van Port Said naar Valeta. Ameland 16 van Martinique naar Le Havre. Amerskerk 16 van Melbourne naar Aden. Ampenan 16 van Colombo naar Djiboeti. Amstelkroon 16 van Singapore naar Moji. Amstelsluis 16 van Albany naar Bandarshapur. Ares 16 van Curagao naar Le Havre. Argos 16 verwacht aankomst Lissabon. Arkeldijk 17 te Tripoli verwacht. Asmidiskc 16 van Norfolk naar Amsterdam. Asteropc 16 van Norfolk naar Nederland. Astrid Naess 16 van Port La Cruz naar Fawley. At.vs van Panamakanaal naar Curacao. Averdijk 16 vn Mesisna naar Genua. Bali 16 van Hamburg naar Bremen. Batjan 16 van Adenn aar Ummsaid. Beninkust 17 van Antwerpen naar Hamburg. Boissevain 16 van Singapore naar Hongkong. Breda 16 van Port Ordaz naar Amsterdam. Caltex Arnhem 16 van New York naar Puerto Miranda. Caltex Delfzijl 16 van Kopenhagen naar Pernis. Caltex Eindhoven 16 naar Suez. Caltex Gorinchem 17 van Frederica naar Bruns- buttelkoog. Caltex Leiden van Colombo naar Bahrein. Caltex Nederland van Karachi naar Calcutta. Caltex Pernis 17 te Reunion. Caltex The Hague 16 van Suez naar Arab. Golf. Camphuys 16 van Bangkok naar Singapore. Cartago 17 verwacht Porto Barrios. Celebes 17 van Adam naar Zuid-Afrika. Ceronia 16 van Singapore naar Ilo Ilo. Congokust 16 van Antwerpen naar Freetown. Cradle.v of Liberty 16 naar Philadelphia. Crania 17 van Curagao naar Hamburg. Cres 17 van Roterdam naar Amsterdam. Daphnis 16 van Marcaibo naar Petit Gonaive. Delft 17 van La Guaira naar Porto Cabelo. Diemerdijk 1? van Lucas naar Los Angeles. Dinteldijk 16 van Londen naar Bermuda. Diogenes 16 van Amsterdam naar Curacao. Dordrecht 17 te Rio de aneiro. Doris 16 van Amsterdam naar West-Indië. Drente 16 van Bremen naar Hamburg. Femland 16 van Adam naar Las Pirns. Esso Nederland 16 van Fawley naar Mena. Forest Hill 16 van Suez naar Mena al Ahmadi. Friesland 16 van Lubeck naar Dunston. Friesland 16 van Aruba naar Kaapstad. Gaasterland 17 to Victoria. Graveland 16 te Rio de Janeiro. Hecub 16 te Amsterdam. Hera 17 te Paramaribo. Hestia 17 te Kingston. Hoogkerk 16 van Port Said naar Genua. Itersum 16 van Le Havre naar Amsterdam. Japara 17 te Rotterdam. Java 17 te Port Swettenham. Kalydon 16 aankomst Brunsbutelkoog. Kara 16 van Port Said naar Gibraltar. Keizerswaard 16 naar Port Cardon Montevideo. Kelletia 16 te Port Fort In. Kennemerland 16 te Amsterdam. Kerkedijk 16 van Antwerpen naar New York. Kloosterdijk 16 van Tampico naar Antwerpen. Koningswaard 16 van New York naar Curagao. Kopionelln 16 van Cardon naar New York. Korendijk 16 van New York naar Antwerpen. Korenin 16 van Philadelphia 22 Curaao verw. Korovina 17 te Buenos Aires. Krebsia 17 te Curacao. Kreeft 16 van Vigo naar Rotterdam. Kryplos 16 van Hanstholm naar Limhamn. Kylix 16 te Bari. Laertes 16 van Massawa naar Aden. Larenberg 16 van Bermuda naar Roterdam. Leersum 17 te Hamburg. Lekkerkerk 16 aank. Antwerpen van Hamburg. Lelykerk 16 nog te Bandar Shapour. Leuvekerk 17 van Rotterdam naar Marseile. Liberty Bell 16 naar Philadelphia. Lombok 15 van Balboa naar Los Angeles. Maas Lloyd 17 te Philadelphia. Maaslloyd 17 verwacht Philadelphia. Marne Lloyd 16 verwacht te Singapore. Mataram 16 Djiboeti naar Belawan. Memnon 16 te La Guaira. MerseyUoyd 17 Aden verwacht. Minos 17 te Tolkis. Mohammed Reza Shah van Guardafui naar Landsend. Moordrecht 16 van Fao naar Philadelphia. Muiderkerk 16 te Zanzibar. Munttoren 16 van Grenada Dakar naar Curagao. Nr.ess Tiger 17 te Port La Cruz. Nederwaal 17 te Barcelona. Neder Wester 16 aank. Jackconville van Tampa. Nestor 17 te Wageningen. Nieuw Amsterdam 17 te La Guaira. Oberon van Madeira naar Paramaribo. OJdekerk 16 van Amsterdam naar Hamburg. Oranje 17 te Sydney. Oranjefontein 16 van Amsterdam naar Bremen. Orestes 16 van Kingston naar La Ceiba. Ossendrecht 16 van Baltimore naar Rveka. Ouwerkerk 16 van Massawa Aden naar Suez. Papendrecht 17 te Wismar. Parkhaven 17 Kaap Finistere n. Rio de Janeiro. Pendrecht 16 van Bremen naar Sete. Peperkust 16 Finisteren aar Le Havre. Pnilipia 17 te Suez verwacht. Prins Casimir 17 te Rotterdam. Prins der Nederlanden 16 naar Barbados. Prins Johan Willem Friso 16 te Rotterdam. Prins Frederik Wilem 16 te Valencia. Prinses Irene van Tampa naar Plymouth. Purmerend 16 van Durban n. Lorenco Marques. Pygmalion 16 van Beyroet naar La Takka. Ridderkerk 16 van Bahrein naar Port Soedan. Roterdam 16 van Hombasan Aden. Salatiga 16 van Napels naar Beiroet. Saloum 17 van Rouaan naar Teneriffe. Sambas 16 op Mekon rivier naar Hongkong. Sarangan 16 van Port Said naar Lisabon. Schelpwijk 16 van Buenos Aires naar Curgaao. Scliie 17 van Amsterdam naar Rotterdam. Senegalkust 16 van Port Harcourt naar Lagos. Silindoeng 16 van Sydney naar Melbourne. Sinabang 16 van Sydney naar Hollandia. Soestdijk 17 van Antwerpenn aar Roterdam. Stad Arnhem 16 naar Dakar Freetown Boulogne. Stad Dordrecht 17 van Rotterdam naar Civita Vecliia. Stad Leiden van Ceuta naar Savona. Stanvac Alor 16 van Gerong naar Malakka. Stanvac Lirik van Bangkok naar Gerong. Statue of Liberty van Ascension n. Philadelphia. Steenwijk 16 van Vancouver naar Bremen. Steven 16 van Las Palmas naar Londen. Straat Mozambique 17 te Kobe. Straat Singapore van Fremantle naar Adelaide. Sunetta 17 Flores Indonesië naar Lyttleton. Tabian 16 van Singapore naar Belawan. Tamara 16 van Scillys naar Porta Cardon. Tara 17 Santos verwacht. Tarakn 17 vn Bremen te Hamburg. Tero 17 vn Bahi naar Ls Palmas. Thulin 16 te Caldera. Themis 17 van Port of Spain te Paramribo verw. Tjiluwah 16 te Semarang. Tjipondok 17 te Singapore. Tjiliwong 16 van Billiton naar Singapore. Tjitarum 1? van Okinawa Hongkong n. Kobe. Togokust 17 te Lagos. Triton 18 Philadelphia verwacht. Van der Hagen van Sabang naar Penang. Van Noort 16 van Singapore naar Suva. Van Waerwijck 16 van Poloe Laut n. Singapore. Vasum 16 van Suez naar Mena. Waal 16 van Ponce naar San nan. Waibalong 16 van Akyab naar Penang. Waingapoe 16 te Basrah. Weltevreden 16 vn Tanga naar Mombs. Wcsterdam 16 Roterdam naar New York Zonder hoofdelijke stemming heeft de gemeenteraad van Amsterdam besloten, tot een totaal nominaal bedrag van 4.997.800 deel te nemen in het door de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. tegen de koers van 150 percent uit te geven aandelenkapi taal en te plaatsen certificaten van aan delen. Amsterdam kan in de emissie deelne men als gewoon aandeelhouder. De ge meente is reeds in het bezit van 12.452 aan delen groot 600 en van 42 certificaten, elk groot 600 en 3 elk groot 100. De resultaten over het per 31 oktober 1959 afgesloten boekjaar van de Algemene Vruchten Import Maatschappij n.v. (A.V.I.M.) in Amsterdam-Rotterdam zijn, aldus het jaarverslag, teleurstellend ge weest. Er werd een verlies geleden van 372.764 (vorig jaar winst 270.288), welk bedrag gedekt wordt uit buitengewone reserve, waarna deze rekening nog op de balans paraisseert met 113.236. Zoals gemeld, wordt het dividend gepasseerd (15 percent). De vrijgekomen belasting verplichtingen beliepen 120.000 (nihil). De goede oogstuitkomsten hebben tot gevolg gehad, dat de markten in geheel West- en Noord-Europa constant over voei'd zijn geweest waardoor lage prijzen in alle importerende landen niet konden uitblijven. Daar komt nog bij, dat de ex porterende landen hun vraagprijzen voor de produkten meer en meer baseren op de biedprijzen van importeurs uit enige grote landen, hetgeen er voor Nederland op neer komt, dat in meerdere gevallen eerst prijsvaststellingen tot stand kunnen komen nadat met de grote importlandcn regelingen zijn getroffen. Heineken's Belegging- en Beheermaat schappij (Heineken Investment and Trust Company) n.v. en de heer A. H. Heineken beide te Noordwijk, hebben opgericht n.v. Sportair te Amsterdam, deze n.v. heeft ten doel het exploiteren, charteren, huren en verhui'en van vliegtuigen, en het ver voeren en doen vervoeren door de lucht van personen en goederen, zowel in als buiten Nederland. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 100.000. verdeeld in honderd aandelen van 1.000, waarvan vijftig aandelen zijn geplaatst en in con tanten volgestort. Heineken's belegging en beheermaatschappij neemt deel voor negenenveertig aandelen. De heer A. H Heineken, die tevens de directie zal voe ren, participeert voor één aandeel. Heyden Newport International Corpora tion, een volledige dochtermaatschappij van Heyden Newport Chemical Corpora tion, heeft, naar zij mededeelt, het gehele aandelenkapitaal verworven van de n.v. Transicol, gevestigd te Rotterdam en Geer- truidenberg. Van de zijde van de Nederlandse maat schappij wordt het A.N.P. desgevraagd medegedeeld dat besprekingen tussen bei de maatschappijen tot deze overneming hebben geleid. Transicol is sedert 1922 een der voornaamste harslijmfabrieken in Ne derland. Zij verzorgt ook een belangrijk gedeelte van de Belgische markt. De nieuwe samenwerking is vooral van be lang om de ontwikkeling op het gebied van de papierfabricage bij te blijven en van de bron der grondstoffen de researchmoge lijkheden een intensiever gebruik te kun nen maken. In de leiding van het Neder landse bedrijf komt geen wijziging, aldus de directie. Lening gereformeerde kerk Delft Bij de Nederlandsche MiddensLandsbank n.v. Ingwersen en Co en Zuidhollandse Bank n.v. is blijkens een prospectus, van heden af de in schrijving opengesteld op een vijf percent dertig jarige obligatielening 1960 van 600.000 a pari ten laste van de Gereformeerde Kerk te Delft De stortingsdatum is 19 april. De lening is pari aflosbaar in de jaren 1961 tot en met 1990. in dertig jaarlijkse annuïteiten. Vervroegde ge hele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan voor 15 april 1970. Van die datum af gedurende de verdere looptijd tegen 100 percent. Verhoging van Oostenrijks disconto Het officiële disconto in Oostenrijk is met ingang van morgen verhoogd van 4'b percent tot 5 percent. Beleggingsmij Unitas n.v. De directie van de beleggingsmaatschappij Unitas n.v. te Rotterdam deelt mede dat de netto intrinsieke waarde van de aandelen op 15 maart 1960 482.bedroeg. Dit komt over een met een pro forma afgifteprijs van 502. Produktiecijfers Willem Barendsz Per 1 maart waren de produktiecijfers van de Willem Barendsz. zo deelt de directie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart n.v. te Amsterdam mede. als volgt: traan 89.046 barrels (14.841 ton), leverolie 6.4432 kg. en vlees meel 3.029 ton. Asef Fison opgericht Albatros Superfosfaatfabrieken n.v. te Utrecht en Fisons Horticulture Ltd. te Felixstowe (En geland) hebben opgericht Asef Fison n.v. te Utrecht. Deze n.v. heeft o.a. ten doel de fabri cage van kunstmestprodukten en chemicaliën, in het bijzonder bestemd voor huis- en tuin- cultur en het drijven van handel in deze pro dukten en grondstoffen. Werkloosheid in V.S. verminderd Te Washington is bekend gemaakt, dat de werkgelegenheid in de Verenigde Staten in februari tot 64.520.000 arbeidskrachten is ge- tegen. hetgeen voor de maand februari een record betekent, het aantal werklozen daalde met 218.000 hetgeen voor de tijd van het jaar ongewoon is. Het ministerie van Arbeid, dat deze cijfers bekend maakte, verklaarde dat hieruit een aan houdende verbetering in de Amerikaanse econo mische situatie blijkt. Westlnd 16 van Montevideo naar Santos. Wieldrecht 16 naar Aruba. Wilem Ruys 16 van Southampton naar Port Said. Willemstad 16 te Paramaribo. Woltersum 16 van Savanah naar Amsterdam. Wonosari 16 ten anker Ras Tanura. Wonosobo 16 te Tjmani. Zeeland 16 van Penang naar Aden. Zonnewijk 16 van Kopenhagen naar Tampico. SLEEPVAART Cycloop 3 van Buruto naar zee. Friesland 14 van Dakar naar Nigeria met 3 lichters. Hector 15 vn IJmuiden naar .Sideris" op 90 w. IJmuiden. Holland 15 van Terschelling naar „Siderist" op 90 w. IJmuiden. Maas 16 terug te Rotterdam. Noordholland 14 van Boston naar Hongkong met vliegdekschip. Simson 15 van IJmuiden naar „Sideris'' op 90 w. IJmuiden. Stentor 15 van Brunsbuttel naar Vlaardingen met baggermolen. Titan 14 ter hoogte van Guernsey naar Nigeria met zuiger. Utrecht 15 nog te New York. Zeeland 15 ongeveer 50 ten zo Kaap Race met vliegdekschip „Sagnawbay naar Rotterdam. In januari 1960 is, aldus het C.B.S. voor 351,0 miljoen aan nieuwe levensverzeke ringen gesloten, waarvan 172 miljoen aan kapitaals-, 160 miljoen aan rente- en 18 miljoen aan volksverzekering. Over dezelfde periode van 1959 waren deze bedragen respectievelijk 324,5 mil joen, 161,1 miljoen, 144,1 miljoen en 19,4 miljoen. In december 1959 werd voor ƒ619,6 miljoen aan nieuwe levens verzekeringen gesloten, waarvan 256,6 miljoen aan kapitaals-, 342,5 miljoen aan rente- en 20,5 miljoen aan volksverzeke ring. Internationals zeer vast Het vertrouwen van het publiek en het buitenland voor de Nederlandse hoofd fondsen is teruggekeerd. De handel was vanmiddag vrij levendig, doordat de arbi trage zich behoorlijk liet gelden, het pu bliek met kooporders in de mrakt was en er overigens dekkingsaankopen plaats vonden. De betere tendentie in Wall Street heeft daartoe heel veel bijgedragen. In de V.S. is men tot flinke aankopen van de Philipsaande len overgegaan. Bij een koers van 789 boekte Philips een koerswinst van circa 18 punten. Unilever ontmoette goede belangstelling en was op 747 circa 15 pun ten hoger. AKU zeer vast op 448, plus 9. Voor Kon. Olie had Londen grote belang stelling. Op 153,50 was de koerswinst ruim 4 gulden. KLM onveranderd. Hoog ovens op 757, circa 8 punten beter. De scheepvaarten boekten uiteindelijk geringe koerswinsten. De cultuuraandelen kalm met iets hogere prijzen voor Amster dam Rubber en HVA. Staatsfondsen vast. De handel vaak van grote omvang. Er werd een post van 100.000 in één klap verhandeld. In de lokale sector werden aandelen Am- sterdamsche Bank iets hoger geadviseerd. Aandelen V.V.I.M. werden op 115 laten (124) geadviseerd. Hollandsche Beton kreeg een iets lagere adviesprijs. Prolongatie 3j|% (ANP), Boeke en Hui dekoper op 157' (-1), Boom-Ruygrok 164 (-1), Figée 18314 (+2'/2). VERHANDELDE FONDSEN 15 maart 16 maart Totaal 456 451 Hoger 166 (36,4%) 229 (50.8%) Lager 172 (37,7%) 116(25.7%) Gelijk 118 (25,9%) 106 (23.5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U449—453 Kon. Olie 153.20-155.50 gl Philips 789—801 Unilever 748—753 Hoogovens 757762 VOORBEURS VAN HEDEN 1ste tijdv. 2de tijdv. Slot A.K.U449 Kon. Olie156.40 Philips 795 Unilever 747)4 Hoogovens 769 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 329 Ned. Handel Mij. 248 Rotterd. Bank 272 Twentsche Bank. 283)4 A.K.U 448 Albert Heijn 357 Amstel Bier 512 Billiton Mij. II 346 Bols 512 Bi'hrmarm Papier 438 Deli-Mij 174,10 Dordtsche Olie 707 Fokker 335 499 Hoosenbosch Sch. 226)4 Hoogovens 756 H.V.A 158 412 >4 395 K.L.M 109. Kon. Ned. Zout 640 Kon. Olie 153,50 Müller Nat. Bezit 370 Nederl. Ford 390 Ned. Gist- en Sp. 312 Ned. Kabelfabr... 395 PhiliDS Gem. Bez. 788 Philip? Pref 279% A'dam Rubber 115% Sikkens Lak 590 Stokvis R.S 215 Thomassen Dr. 634% Unilever 745)4 Van Berkei's Pat. 277 Van Gelder Pap. 246 Van der Heem 224% Ver. Machinefabr 212 Wessanen 267 Wilton Feijenoord 213 Zwanenberg-Org. 520 Tnterunie 182.50 203,50 490,— Ver. Bezit v. 1894 111,— H.A.L 143% K.N.S.M 168)4 N. Scheepv. Unie 143% Ommeren v 235 Stoomv. Mij. Ned. 173 Anaconda 54% Kennecott Copper 82 Aluminium Ltd.. 30% Bethlehem Steel.. 48 U.S. Steel 84 Republic Steel 64'8/,r American Motors 24% General Motors.. 4R"1r Cities Service 43% Shell Oil 66% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Beurs van New York Bij lichte handel heeft de Newyorkse aandelenmarkt opnieuw een stijging door gemaakt waarvan de insiders volhouden dat ze niet reëel is. De meeste vraag was naar blue chips. Spoorwegen lagen goed in de markt en waren de hoek waar de groot ste omzetten werden gemaakt. Ook staalfabrieken vast. US Steel, Jones and Laughlin, Armco en Youngstown boek ten alleen een dollar, of een fractie meer, koerswinst. Ford won een dollar bij een rustige markt voor auto-aandelen. Het was de vierde achtereenvolgende beursdag dat de stijging zich doorzette, hetgeen voor 1960 al een record is. Het volume was 960.000 stukken. Van totaal 1195 fondsen die werden verhandeld, sloten 649 hoger en 318 lager. Het industriegemiddelde kwam van 612.18 op 616.73, dat van spoor wegen van 144.94 op 146.51 en dat van openbare nutsbedrijven van 87.26 op 87.71 (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17