Grensbomen tussen Nederland en België verdwijnen Aannemers willen C.A.O. tekenen HET WEER Consumenten gaan een jaar de prijzen bewaken DE GAULLE IN CONFLICT MET HET PARLEMENT Motie over de landbouw aangenomen TENTOONSTELLING bij C0R 0LY Seinen van 1,8 miljoen kilometer in heelal NRC-concern neemt Prov. Drentsche en Asser Courant over Kille ontvangst voor Kadar c.s. in Polen Berkelse arts zal in april terechtstaan Hij neemt het parlementaire verzoek om speciale zitting zeer hoog op Order voor elektronische industrie nog niet verdeeld BENEL UXVERDRA G GOEDGEKE URD In de krant van heden: pog Weinig verandering Pionier V" Het woord is aan Wegens gif moord op medegevangene Sinds december vele artikelen duurder geworden HET CONFLICT IN DE BOUW Werknemers moeten hun morele steun verlenen De Starfighter DONDERDAG 17 MAART 1960 45e JAARGANG NUMMER 114 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redacteur) Met uitzondering van de communisten heeft de Tweede Kamer gisteren met algemene stemmen het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie goedgekeurd. Benelux zal pas gaan leven onder het volk wanneer men ongehinderd de grens kan passeren. Van het onderlinge handelsverkeer is 97 percent reeds vry van belemmeringen, maar controle op goederen aan de grens is onder andere toch nog nodig omdat het tarief van de omzetbelasting in Nederland en België verschilt. In studie is nu de controle op de omzetbelasting te verplaatsen van de grens naar de boekhouding van de exporteurs. Met ingang van 1 juli 1960 zullen personen in ieder geval reeds de binnengrenzen van de Benelux kunnen passeren zonder paspoort of ander grensdocument. Men zal echter in het andere land steeds zyn identiteit moeten kunnen bewijzen. Voor een hond blfjft ook na 1 juli een inentingsbcwijs tegen hondsdolheid vereist omdat het unieverdrag geen veterinaire regeling bevat. Met algemene stemmen is een motie aangenomen van de heer Van Meel (K.V.P.) waarin de regering werd uitge nodigd er zorgvuldig op toe te zien dat het onbevredigende systeem van minimum prijzen in België voor een aantal land- bouwprodukten niet wordt overgenomen in de Europese Economische Gemeenschap, want het gevaar bestaat dat men zich op het Benelux-voorbeeld zal beroepen. De motie was mede ondertekend door de he ren Biewenga (A.R.), Van Dijk (V.V.D.) en De Ruiter (C.H.U.). Prof. Samkalden zegde bovendien de steun van de P. v.d. A. toe. Minister Zijlstra noemde minimum prijzen „afschuwelijke dingen" en mi nister Marijnen (Landbouw) beschouwde daarom de motie als een steun in de rug voor de regering. Ook door de opgedane ervaring is het inzicht gerijpt dat het sys teem van minimumprijzen, zelfs als over gangssysteem, tot teleurstellende resul taten moeten leiden. Of in de toekomst vorderingen zullen worden gemaakt met de harmonisatie van het landbouwbeleid in de Benelux, zal in belangrijke mate af hangen van de politieke wil van de drie landen om de Benelux verder te voltooien. Verder is ook van belang hoe de eenwor ding van de landbouwmarkten in het ka der van de E.E.G. zich zal ontwikkelen. De overgangsperiode van 5 a 7 jaar voor de harmonisatie van het landbouwbeleid in de Benelux, gaat in op het moment dat het Unieverdrag in werking treedt. In antwoord op de kritiek op de lang zame groei van Benelux, maakte minis ter Zijlstra er op attent dat er in de hele Advertentie HET BESTE BEHANG IS BAKKERS BEHANG GEN. CRONJÉSTR. 135 - TEL. 55432 HAARLEM Advertentie Bezoekt de van Rijwielen - Bromfietsen Scooters - Motoren BREESTRAAT 108 - BEVERWilK Weerfapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 7, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 5 In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Kennemer Kruimels9 Agenda van IJ mond en llaarlem 11 Kunst 13 Feuilleton 15 PI oren en Zien15 Boekenhoekje 15 Beeldverhalen 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Bewolkt maar geen neerslag van betekenis. Zwakke tot ma tige wind tussen noord en noord oost. Weinig verandering in temperatuur Volledige weerrapporten op pagina twee. wereld geen dergelijk voorbeeld is van in ternationale samenwerking. Tegenover de teleurstelling over de landbouwparagraaf, moet men er ook oog voor hebben dat reeds 97 percent van het onderlinge handelsver keer vrij is van belemmeringen. Men kan de beste verwachtingen hebben van een oplossing van de landbouwproblemen in de E.E.G., maar men moet er zich niet over verwonderen als tenslotte ook in de E.E.G. de landbouw een restprobleem blijft. Indien de E.E.G. na de overgangsperio de van ongeveer twaalf jaar een volledige Economische unie oplevert, zal de Econo mische Unie van Benelux daarin onder gaan. Maar daarmee zal Benelux niet ver dwenen zijn. De samenwerking van Bene lux zal dan zo hecht moeten zijn dat Bene lux als een eenheid zijn plaats in de E.E.G. blijft innemen. Verschillen blijven In de Beneluxlanden is nog steeds het tarief van de accijnzen en de omzetbelas ting verschillend. Het is zeer moeilijk de tarieven gelijk te maken. Indien België zich zou aanpassen bij het systeem van de Nederlandse omzetbelasting, zou dat de Belgische schatkist ruim vijf miljard franken per jaar kosten, zei staatssecreta ris Van den Berge. Indien Nederland het Belgische tarief zou overnemen, zou dat voor de Nederlandse schatkist per jaar 700 miljoen gulden meer opbrengen. Zowel in Nederland als in België zou een aanpassing van het tarief belangrijke economische konsekwenties hebben. Mis schien schaft de tijd raad, maar voorlo pig tracht men een oplossing te vinden door met handhaving van de verschillende tarieven de grenscontrole te verplaatsen naar de boekhouding van de exporteurs, zoals in Nederland de controle op de om zetbelasting ook is gebaseerd op de boek houdingen. De praktijk heeft bovendien geleerd, zei minister Zijlstra, dat voor een economi sche unie volstrekte gelijkheid van belas tingen, lonen én sociale voorzieningen niet noodzakelijk is. In menig opzicht is Bene lux het laboratorium geweest van de Euro pese eenwording. Met uitzondering van de communisten heeft de kamer ook nog met algemene stemmen een motie aange nomen van prof. Samkalden (P. v.d. A.), waarin wordt aangedrongen op een betere voorlichting van het Benelux-parlement. Hij wil daarom o.a. de secretaris-gene raal van de economische unie inschake len. Minister Luns maakte daartegen be zwaar maar hij zal de motie ernstig be studeren omdat de regering gaarne de sa menwerking met het Benelux-parlement wil verbeteren. WASHINGTON (UPI) Het federale bureau voor ruimtevaart heeft bekend ge maakt dat de pionier V zich in de nacht van donderdag op vrijdag 1.8 miljoen kilo meter van de aarde zal hebben verwij derd. Het nationale bureau voor lucht vaart en ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft be rekend dat de ruimtesonde o m midder nacht 1.534.276 km. van de aarde verwij- dei-d was. De snelheid was toen 10.301 km. Om de vijf uur worden van de 5 watt-zen der duidelijke seinen ontvangen. Alle in strumenten in de ruimtesonde werken normaal. De zender van 150 watt is nog niet gebruikt. Verwacht wordt dat de Pio nier V omstreeks 1 april zijn minimum snelheid zal hebben onder invloed van de zwaartekracht van de aarde. Die snelheid is thans op 9876 mijl per uur berekend. De satelliet zal geleidelijk vaart versnellen onder invloed van de aantrekkingskracht van de zon en zal haar maximum-snelheid omstreeks 10 augustus bereiken, wanneer zij de zon het dichtst zal zijn genaderd. De Nieuwe Rotterdamse Courant n.v. gaat per 1 april samenwerken met de n.v. de Provinciale Drentsche en Asser Cou rant. In de gisteren gehouden buitenge wone vergadering van aandeelhouders van laatstgenoemde n.v. is medegedeeld, dat de directeur der laatstgenoemde vennoot schap, de 62-jarige heer H. Clewits, die op medisch advies zijn werkzaamheden moet beperken, in algeheel overleg met het col lege van commissarissen zijn meerder heidsaandelenpakket per 16 maart in eigendom heeft overgedragen aan de Nieuwe Rotterdamse Courant n.v. te Rot terdam. Op zijn verzoek werd aan de heer Clewits op de meest, eervolle wijze en onder dank voor zijn bijzondere verdien sten per 1 april ontslag verleend. Hij is benoemd tot adviseur der onderneming en zal zich tot en met 31 december 1960 met het waarnemen van directie en hoofd redactie belasten. WARSCHAU (Reuter/UPI) De Hon gaarse communistische partijleider Janos Kadar is woensdag, aan het hoofd van een partij- en regeringsdelegatie te War schau aangekomen, waar hij. werd be groet door zijn Poolse ambtgenoot Go- moelka, premier Cyrankiewicz en andere ministers en leiders van de Poolse com munistische partij. Het bezoek zal vijf dagen duren. Het is het eerste dat Hongaarse leiders, na het neerslaan van de Hongaarse opstand, in november 1956, aan Polen brengen. Bij de ingang van het station stonden niet erg veel belangstellenden. Een enke ling lichtte de hoed, doch er werd niet ge juicht. Gewoonlijk zijn bij bezoeken van leiders van communistische staten aan Polen banieren met leuzen in het sta tionsgebouw en langs de weg. die de be zoekers volgen, aangebracht. Ook nu was dit geschied, maar schaars. In het algemeen kan worden gezegd dat het Poolse welkom aan de Hongaarse af vaardiging zeker geen opgewekt karakter draagt. Westelijke waarnemers hebben de indruk dat de Poolse communistische par tij alles heeft willen vermijden, dat de be groeting van Kadar een massaal karakter zou geven. Gomoelka verklaarde in een welkomst toespraak dat Polen zeer verheugd is over de verrichtingen van en de ontwik kelingen in Hongarije. Kadar verklaarde in zijn antwoord dat Hongarije en Polen, „met het oog op de herbewapening van het Westen", nauw met elkander en met de andere communistische landen moeten samenwerken. J. R o u x Wat wij soms als onze mening over anderen te beste geven, moet juridisch aldus worden omschreven: een veroor delend vonnis bij verstek, met gesloten deuren, zonder verdediging noch hoger beroep, uitgesproken door een partij dige, hartstochtelijke en niet van de feiten op de hoogte zijnde, onbevoegde rechter. De grote zaal van de rechtbank in het Paleis van Justitie te Leeuwarden wordt momenteel in gereedheid gebracht voor de behandeling van de zaak tegen de Berkelse arts O., die op 27, 28 en 29 april zal terechtstaan op beschuldiging van gif- moord op zijn medegevangene, de 34-jari- ge A. Lodder. Aangezien er voor deze rechtzaak grote belangstelling wordt ver wacht, wordt de ruimte voor de publieke tribune vergroot. Er zijn stoelen geleend uit het beursgebouw te Leeuwarden. Voorts wordt er in de zaal een geluids versterker met microfoons gemonteerd. Deze plaat geeft u een voorproefje van het slot van de reportage van onze reisredacteur over Zuid- Af rika op pagina 5: Op nieuw jaarsdag nemen de kleurlingen bezit van de straten van Johannes burg. In hun kleurige feest pakken, dansend en zingend, doen zij even denken aan het carna val van Rio de Janeiro, de hoofd stad van een land, dat van kleur- gevoelens geen last heeft. (Van onze Haagse redacteur) Het Consumenten-contactorgaan (C.C.O.) (C.C.O.) zal met ingang van 1 april in vijf tien gemeenten een prijsbewaking invoe ren. Het gaat hier om een proefneming welke een jaar zal duren. In elk van deze vijftien plaatsen (waaronder de grootste vier steden en elf belangrijke regionale centra) zullen vijf vertcgenwoordig(st)ers van het C.C.O. elke maand de geconsta teerde prijsfluctuaties aan het bureau van de organisatie in Den Haag melden. Daar toe hebben de vijf in het Consumenten contactorgaan samenwerkende bonden (namelijk de drie grote vakcentrales, de Nederlandse Consumentenbond en de ver eniging van verbruikscoöperaties) in de betrokken gemeenten elk een lid aangewe zen om als enquêteur of enquêtrice op te treden. Het Consumenten-contactorgaan is tot deze maatregel overgegaan omdat het na 1 april een grote druk op de prijzen ver wacht tengevolge van de loonsverhogingen en de huurcompensatie. De controledienst van het ministerie van Economische Za ken doet zijn best wel, maar het vroegere prijsbeheersingsapparaat bestaat niet meer. Daarom zal het C.C.O. het ministe rie een handje helpen, want alle door het Consumenten-contactorgaan geconstateer de overtredingen zullen aan het ministerie worden gemeld. Overigens is men er bij het C.C.O. van overtuigd dat de verstrekte gegevens met voorzichtigheid bekeken moeten worden, vooral wanneer het gaat om artikelen met veel kwaliteitsverschillen, zoals vlees. Daarom wordt de leden die met de prijs bewaking zijn belast ook ingescherpt steeds dezelfde soorten, merken en hoe veelheden te vergelijken. Er zal tevens worden gelet op de inhoud van verpakte artikelen, maar ook hier dient men zich te hoeden voor overhaaste conclusies. Het komt wel voor, dat de inhoud in hoeveel heid wordt verminderd, maar dat de sa menstelling kwalitatief in totaal kwalita tief gelijk is gebleven. Prijsverhogingen Intussen heeft zich reeds sinds decem ber van het vorige jaar een hele reeks prijsverhogingen voorgedaan. Zo is Leer- dams glas met vijftien tot dertig percent duurder geworden, emaille en aluminium met drie tot zes percent, zeemleer met ruim zeven en sponzen met dertien per cent, borstelwaren met tien percent, een reeks drogisterijprodukten als poeder en zalven met twintig percent, soepblokjes eveneens met twintig percent, sommige bouwmaterialen, waaronder tegels, met zes tot acht percent. Verder werden prijs verhogingen geconstateerd van sommige merken schuurpoeder en lijm- en waspro- dukten, terwijl ook bepaalde dienstverle ningen duurder werden. Zo kwam uit Hil versum het bericht dat daar het trouw- rijden met vijfentwintig percent was opge slagen. Het C.C.O. verwacht van zijn prijsbewa king vooral een preventieve werking en een indirecte bijdrage tot een grotere be wustwording van de consument. In de kringen der detaillisten wordt de activiteit van het C.C.O. niet altijd met welwillend heid gadegeslagen. Een kruideniersblad schreef zelfs over „verklikkersmethoden". Daarnaast zet het C.C.O. het warenon derzoek voort. Dit jaar komen de centri fuges aan de beurt. Water duurder Op 1 april verhoogt Amsterdam de abon nementsprijs van water voor huiselijk ge bruik van 1.50 tot 2.per kwartaal. Deze prijsvex-hoging mag aan de huui'dei's doox-berekend worden. (Van onze correspondent in Parijs) Het bureau van de Nationale Vergade ring heeft gisteren de meer dan driehon derd brieven onderzocht van Kamerleden die aandringen op een bijzondere zitting van het parlement teneinde de crisis in de Franse landbouw te kunnen behandelen. Na een grondig onderzoek bleek dat 287 kamerleden, of wel tien meer dan de grondwet vereist, zich aan de voorgeschre ven vormen hadden gehouden, zodat de grondwettelijke voorwaarden voor een, speciale bijeenkomst der Nationale Ver gadering nu verenigd zijn. Kamerpresi dent Jacques Chaban-Delmas heeft op zijn beurt in een brief de minister-president Michel Debré officieel van het verlangen van de meerderheid van de Kamer op de hoogte gesteld. Het staatshoofd, generaal De Gaulle, zal nu binnenkort zijn houding officieel moeten bepalen en wereldkundig maken. Of de genei-aal het verzoek zal inwilli gen, dan wel naast zich neei-leggen is niet bekend, maar zeker is dat de president der republiek dit initiatief van de Kamer zeer hoog opneemt. Op zijn veiv.oek had premier Debré zijn partijgenoten van de U.N.R. waarvan zich een dertigtal even eens achter de actie had geplaatst, al be zworen zich solidair te verklaren met de ï-egering en de wensen van het staatshoofd te respectei-en. De regering is met reor ganisatieplannen voor de landbouw bezig, zo vertelde Debré, en het heeft volgens hem geen enkele zin het pai'lement in het luchtledig te laten praten. Die plannen zullen volgende maand gereed zijn en dan mag ook het pai-lement zijn oordeel erover geven. De Gaulle rekent het de parlementsle den zeer zwaar aan dat ze zich door de fe- dei-atie der Franse boeren op sleeptouw zouden hebben laten nemen. De genei-aal ziet hier een onaanvaardbare inmenging in bevoegdheden die de grondwet de re- De heer J. Dura Dzn, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf verklaar de woensdagavond aan het ANP, dat de werkgeversorganisaties bereid zijn de eisen der werknemersorganisaties volle dig in te willigen. Wij willen hun alles geven wat wij billijk achten, aldus de heer Dura, dat wil zeggen: Onze C.A.O. Van onze zijde blijven wij wat de risico- Om te voorkomen, dat de straalmoto ren van de nieuwe KLM-vloot gruis en steentjes opzuigen een gevaar dat niet denkbeeldig is heeft de KLM op Schiphol de nieuwste veeg- en zuig- apparatuur in gebruik genomen om de start- en landingsbanen schoon te houden. clausule betreft op het standpunt staan dat: „Contract is contract" en wij ver wachten van de werknemers de principië le erkenning, dat de maatschappij steunt op die regel. Als de werknemers bereid zijn tot morele steun aan dit werkgevers standpunt aldus de heer Dura, zijn de werkgevers bereid hen onmiddellijk op de voorwaarden van de nieuwe C.A.O. aan het werk te zetten. De heer Dui-a voegde ei-aan toe, dat elke dag nog voor miljoenenconti-acten wor den getekend, ook met de overheid, waar in de risicoclausule vooi-komt. De vooi-zitter van de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond, de heer P. G. van der Weele, heeft in de afgelopen dagen gezocht naar een gemeenschappelij ke basis voor een gesprek met alle par- tijen betrokken bij het bouwconflict, ten einde hiex-mede de mogelijkheid van een oplossing van dit conflict te helpen be vorderen. De hiervoor ter tafel gebrach te gedachtengang is zowel aan de rege ring als aan de Raad van Bestuur Bouw- bedx-ijf en aan de centx'ale wei-knemex-sor- ganisaties voox-gelegd. Helaas bleek, zo wordt ons door de Kon. Ned. Middenstandsbond meegedeeld, bij één der bij het conflict betrokken par tijen vooralsnog geen eenstemmigheid te bestaan, om op de voorgestelde basis voor het gesprek in te gaan, waax-door het voorshands nog niet mogelijk is gebleken, om partijen tot een gemeenschappelijk bex-aad te brengen. 'S-HERTOGENBOSCH. Sinds van morgen wordt in 's-Hertogenbosch op al le bouwobjecten gestaakt. Hieronder be vinden zich 23 grote werken. In totaal zijn cix-ca 650 arbeiders bij de staking be trokken. gering en het parlement heeft opgedra gen. En van die inzichten wil de px-esi- dent der republiek het Franse volk deel genoot maken zodra hij het ogenblik geko men acht. Politieke waarnemers voorspellen nu zelfs al dat dit nieuwe conflict tussen De Gaulle en de volksvertegenwoordiging tot een formele bx~euk zal lijden. Men ver wacht dat de generaal niet langer zal tal men om het pax'lement te zetten op de plaats die hij er voor reserveren wil: een zeer bescheiden plaats. De kans is niet al leen bijzonder groot dat de Kamer zal wor den ontbonden, maar bovendien dat de ge neraal ook de constitutie wenst te doen herzien. Amerikaans voorbeeld Een presidentieel bewind, dat in feite nu al bestaat, zou dan ook officieel wor den ingesteld. In navolging van het Ame rikaanse voorbeeld zullen de ministers of beter de premier dan niet langer verant woordelijk zijn jegens het parlement, doch uitsluitend tegenover het staatshoofd. De president der x-epubliek zal zich dan recht- stx'eeks tot het paxdement kunnen wenden, maar geen enkel gevaar lopen te worden weggestemd of afgezet. Deze herziening van de constitutie waarmee de vijfde re publiek in een zesde zou overgaan, kan woi'den vex-wacht in de maand juni, wan neer het diplomatiek hoogseizoen met de vei'schillende buitenlandse reizen van De Gaulle en de conferentie aan de top ach ter de rug is. Hoe hoog intussen de wederzijdse toorn is gestegen blijkt ten overvloede uit een zeer agx-essief artikel van de socialistische oud-premier Guy Mollet in een weekblad onder de dreigende titel: generaal niet één vei-gissing zult ge meer kunnen maken. Mollet, die een beslissende rol speelde in de meidagen van 1958 bij de machtsover neming door genei-aal De Gaulle, was tot voor kort in zijn partij de vooi-naamste pijler geweest, waarop het gezag van het staatshoofd in de linkse kring steunde. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LfclDSESTRAAt (BI) KONINGSPXEINJ AMSTERDAM IEL. 223596 SUèDE HERENJASJES - JACKETS Van de zijde van het Philips-concern wordt desgevraagd vernomen, dat de verdeling van de luchtmachtorder vooj de elektronische industrie van Neder land, België en West-Duitsland in ver band met de aanschaffing van Star- fighters voor de luchtmacht van deze drie landen nog niet is geregeld. Het is namelijk zo, dat geen enkele industriële onderneming het raadzaam acht haar outillage voor de uitvoering van een dergelijke, eenmalige order belangrijk uit te breiden, daar het veelal moeilijk is na voltooiing van dergelijke orders emplooi voor deze outillage te vinden. Er wordt daarom naar gestreefd de or der zodanig te verdelen, dat de elektro nische apparatuur zoveel mogelijk mei gebruikmaking van de bestaande outillag' wordt vervaardigd. Dit doet evenwel zeei ingewikkelde vraagstukken rijzen en ei kunnen dan ook slechts voorlopige cijfer' inzake de verdeling van de order over dc dx-ie landen worden genoemd. Volgens deze voorlopige berekeningen zal het aandec van de Nederlandse elektronische industr tussen 150 en 200 miljoen gulden liggen Philips zal een belangrijk gedeelte va-, de oi'der voor haar rekening nemen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1