Vreemde dingen op het strand" RAVELLI Bouw van goedkope woningen in Noordholland Bollendrieling Hilda, Lisa en Saskia ten doop gehouden Taak van provinciaal bestuur Provinciale Staten wenden zich nogmaals tot de regering KOUSENREPARATIE GEVAARLIJKE VIJVER Boekenweek HEEMSKERK WONEN IN VELSEN Staal en water ZWEMMEN DONDERDAG 17 MAART 1960 9 Burgerlijke Stand van Velsen BRANDWIJK AARDEWERK der 20ste eeuw KUNSTHANDEL v IJMUIDEN KENNEMEttlAAN 55 Problemen bij Amerikaans vlootbezoek aan Stockholm Voor de tweede keer zullen de Provinciale Staten van Noordholland zich wenden ot de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid over de toewijzing van iet contingent woningwetwoningen in 1960. In antwoord op een motie van 20 januari schreef de minister aan de Provinciale Staten, dat voor het inlopen van het woning- .ekort in de sector van de woningen met lage huren een vergroting van het contin gent woningwetwoningen nodig is. Binnenkort zal een nieuwe subsidieregeling voor de particuliere bouw in werking treden. Deze regeling biedt goede mogelijkheden voor de bouw en exploitatie van huurwoningen met relatief lage huurprijzen. De leden van de Provinciale Staten, die dinsdagmiddag de brief van de minister bespraken, waren niet tevreden met het antwoord en met algemene stemmen na men zij een motie aan, waarin de Staten hun bezorgdheid uitspreken over de mo gelijkheid het woningtekort in de sector van de woningen met lage huren in te lopen op basis van de voorgestelde sub sidieregeling voor de particuliere bouw. In de motie wordt er by de regering op aangedrongen de aanvragen in de sector van de goedkoopste woningen van de nieuwe subsidieregeling in voldoende mate te honoreren en by een passend aantal woningen, dat op voet van de Woningwet door het ryk in Noordholland zal worden gefinancierd, de aangekondigde extra by- drage van gemiddeld twee gulden per week te verlenen. Voorts vraagt de vergadering in de mo tie aan de regering Gedeputeerde Staten voor 1 augustus aanstaande te berichten hoeveel toezeggingen in het eerste half jaar van 1960 verleend zijn. De heer G e u g j e s (Comm.) had de besprekingen geopend en in overweging gegeven opnieuw een motie naar de re gering te zenden, waarna mr. Van den Bergh (Arbeid) een uiteenzetting gaf van de besprekingen over de woningbouw in de Tweede Kamer. Spreker achtte het van belang provinciale en gemeentelijke instanties te activeren plannen te maken, opdat men gereed is als de subsidierege ling van kracht is. De heer Ni er op (Prot. Chr. Groep) betoogde de noodzakelijkheid goedkope woningen te bouwen en ir. Dufour (V.V.D.) was van mening dat de particu liere bouwers thans meer kans krijgen dan in het verleden. De woningwetwo ningen zijn te duur geworden door de steeds stijgende bouw- en grondprijzen en door de in de woningen getroffen voor zieningen. De heer Gortzak verzette zich tegen de gedachte dat de woongerieven ver minderd kunnen worden en de heer Lankhorst (P.S.P.) merkte op, dat er reden is de minister van Volkshuisvesting er van te overtuigen om nog vijfduizend woningwetwoningen toe te wijzen. De heer C 1 ij n c k (K.V.P.) had bezwaren tegen die particuliere bouwers die willen specu leren. Gezorgd moet worden dat woning wetwoningen op gemakkelijke wijze ge financierd kunnen worden. Namens Gedeputeerde Staten zeide mr. H. We.stermann (Arbeid) dat de ver gadering een debat voert met de regering. Met de opmerkingen stemt het college echter wel in. Het beste is de minister van Volkshuisvesting "nogmaals in een motie aandacht te vestigen op de aangelegenheid. Mr. Van den Bergh diende de hierbovengenoemde motie in, die mede ondertekend werd door de fracties van de K.V.P., Prot. Chr. Groep, V.V.D. en P.S.P. De motie werd aanvaard. Streekplan Zaanstreek De vergadering besloot tot herziening van het streekplan voor de Zaanstreek overeenkomstig de wensen, vermeld in het Koninklijk Besluit van september 1958, waarbij het door de Provinciale Staten in 1954 vastgestelde streekplan gedeeltelijk werd goedgekeurd. Voorts besloten de Staten een deel van het plan, namelijk Oostzaan, uit het streekplan te lichten, omdat het gedeelte valt onder het struc tuurplan Amsterdam-Noord. Bij de besprekingen had de heer D e W i t (Arbeid) het betreurd dat het zo lang duurt alvorens de rijksoverheid de streekplannen behandelt. Hij diende een motie in, welke andere fracties mede ondertekenden, waarin de Provinciale Sta ten hun ernstige verontrusting uitspreken over de trage besluitvorming van de re gering. Daardoor wordt de ruimtelijke ordening belemmerd en de totstandkoming van uitbreidingsplannen komen in gevaar. De motie werd met algemene stemmen aanvaard. Havenmond IJmuiden Met algemene stemmen aanvaardde de vergadering een voorstel van Gedepu teerde Staten een achttiende deel (met een maximum van twee miljoen gulden) bij te dragen in de kosten van de werken tot verbetering van de havenmond te IJmuiden. Bij de bespreking noemde ir. Dufour het voorstel goed. Grote schepen zullen kunnen binnenvaren en dat komt Amster dam ten goede. Spreker herinnerde hier bij aan de plannen industrieën te vestigen langs het Noordzeekanaal en hij vroeg of er geen aanleiding bestaat een streekplan te maken voor het gehele kanaal. Gedeputeerde mr. Westermann zeide dat de planologische ontwikkeling tot de taak van Gedeputeerde Staten be hoort; zij zullen de gedachte over het maken van een streekplan in overweging nemen. Over de uitbreiding van Amster dam langs de zuidkant van het Noordzee kanaal staat nog niets vast. Een dienst van de gemeente Amsterdam heeft plannen ge maakt, die voor studiedoeleinden van be lang zijn. Gedeputeerde Staten volgen met belangstelling de werkzaamheden van werkcommissies. Verhoging jaarwedden Met de stemmen der communistische groeperingen en van de P.S.P. tegen be slot de vergadering de jaarwedden van de leden van Gedeputeerde Staten te ver hogen van 15.000 tot f 18.000 en met de stemmen der communisten tegen aan vaardde de vergadering een voorstel om het presentiegeld voor de Provinciale Sta ten te verhogen van 20 tot f 30 per ver gadering. Bij laatstgenoemd besluit was een korte verklaring namens de communisten voor afgegaan, maar alvorens het besluit over de jaarwedden werd genomen hadden me vrouw Muller-Van West (C.P.N.) en de heren Gortzak en d r. Noorden bos (P.S.P.) uitvoerig hun bezwaren ge uit. Een verhoging van twintig percent werd te hoog geacht en de motivering op het voorstel onvoldoende geacht. Het voorstel, dat ingediend was door vertegenwoordigers van de grootste vier fracties, werd verdedigd door m r. Roel- s e (Arbeid), die onder meer opmerkte, dat het voorstel geen direct verband hield met de loonvorming. De Commissaris der Koningin, d r. M. J. Prinsen, deelde mee, dat provinciale besturen zich tot de minister van Binnen landse Zaken hebben gewend over de jaar wedden van Gedeputeerde Staten. De mi nister had er geen bezwaar tegen, dat de gedeputeerden uit de kleine provincies een wedde zouden genieten van f 16.000 en die uit Noordholland en Zuid-Holland een wedde van 18.000. De gedeputeerden uit Noordholland hebben er niet naar ge streefd de eerste te zijn die voor verhoging in aanmerking kwamen en waren voor standers de verhoging trapsgewijs te doen geschieden. In de meeste provincies zijn inmiddels de wedden verhoogd. Na een verdere toelichting van mr. Roel- se werd het voorstel aanvaard. BEVALLEN: A. M. Klinkenberg—Hol lander, z., Kaplanstraat 2, IJmuiden, J. C. M. de RuijterKiebert, z., Corverslaan 75, Velsen-Noord; M. M. FennemaDik, z., IJmuiderstraatweg 132, IJmuiden; W. C. M. Stancovan Roode, z., Schulpweg 316, Velsen-Noord; M. Heikensvan Baarle, z., Bonekampstraat 8, IJmuiden-Oost; M. E. JongejanZuiderduijn, d., Vechtstraat 101, IJmuiden; H. F. RetrotBaas, z., Orion- weg 134, IJmuiden; H. S. VisserKrab, z., Van Dalenlaan 97, Santpoort; A. R. van LeusdenWestendorp, z., Poolsterstraat i 1, IJmuiden; M. HorvathMajthényi, z., Maasstraat 65, IJmuiden; M. den Hollan derJutten, z., Staalstraat 27, Haarlem; M. BeeksmaBoonstra, d., Judith Leijster straat 5, Haarlem; J. P. PostPrinssen, d., Wijkerstraatweg 263, Velsen-Noord; J. C. HilbersKoning, z., Gijzenveltplantsoen 17, IJmuiden; M. KulkZwart, d., Tromp straat 119, IJmuiden-Oost. OVERLEDEN: C. J. Bosman, 60 jr., echt genote van L. Meijboom, Mercatorstraat 8, IJmuiden; M. Sneekes, 81 jr., weduwe van T. Wol terman, Romerkerkweg 67, Bever wijk; M. van Hillo, 83 jr., weduwe van M. Molenaars, Lekstraat 42, IJmuiden; G. de Vries. 89 jr., weduwe van A. Bot, Duin weg 15, Santpoort; M. S. Willemars, 60 jr., echtgenote van T. F. Wolfs, Da Costalaan 30. Driehuis. Advertentie SNEL en VAKKUNDIG KENNEMERLAAN 155 Het traditionele bloemencorso in de bollenstreek zal dit jaar onder de naam „Lenteparade" op zaterdag 23 april van Sassenheim naar Hillegom trekken. De stoet van dertig praalwagens wordt kleurrijker en levendiger dan ooit en zal de vorderingen van techniek en verkeer sinds de komst van de bloembol in West-Europa, vierhonderd jaar geleden, in beeld brengen. De bloemenkaravaan zal worden geopend door zeven ama zones. Zestig ruiters zullen voor het eerst de praalwagens flankeren. Het corso is levendiger gemaakt doordat veel meer figuranten dan voorheen de praal wagens zullen bevolken. Niet minder dan honderd bloemenkoninginnen en andere lieftallige meisjes zullen met de bloemstukken wedijveren om de gunst van het publiek. Zorgen de bloemen en meisjes voor de kleur en fleur, 21 muziekkorpsen voegen hier hun klanken aan toe. De enkele kilo meters lange bloemenkaravaan zal op 23 april om elf uur 's morgens uit Sassen heim vertrekken en om één uur in Hille gom aankomen, om drie uur weer uit Bennebroek van start gaan en om zes uur weer op het punt van vertrek arriveren. Een van de omvangrijke en kostbare praalwagens zal dit jaar worden bevolkt door een charmante bollendrieling: Hilda, Lisa en Saskia. Deze nu nog negentien jarige meisjes zullen de bollendorpen Hillegom, Lisse en Sassenheim bij officiële gelegenheden vertegenwoordigen. De bur gemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, tevens voorzitter van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollencul tuur, heeft de meisjes dinsdagmiddag in het Hillegomse .Treslong" ten doop ge houden. Na de doop heeft de bollendrie ling de diverse toiletten getoond, waarin zij bij officiële gelegenheden de bollen streek zullen vertegenwoordigen. Natuurlijk zullen Hilda, Lisa en Saskia de eerste twee zijn gymnasiasten, de der de is secretaresse bij die gelegenheden de produkten van de streek in de vorm van fleurige ruikers aanbieden. Ingrid van der Schoot uit Hillegom, Gonnie de Mulder uit Lisse en Geetje Bergman uit Sassen heim, die samen deze bollendrieling vor men, hebben gistermiddag niet alleen ruikers aangeboden. Zij kregen ook ge schenken. Jhr. Van Nispen bood hun name- De bollendrieling Hilda, Lisa en Saskia heeft zich dinsdag in het openbaar getoond. In de „Treslong"-tuin te Hillegom poseerden de meisjes in hun zomertoiletten, alsof het al volop lente was. lijk postpapier en visitekaartjes aan, als mede armbanden met het gemeentewapen. De meisjes van hun kant overhandigden jhr. Van Nispen een grote zoete maquette van de praalwagen. Hilda, Lisa en Saskia zijn beslist niet bang dat zij op vragen van buitenlandse gasten over de bloembollen geen antwoord zullen weten. Want alle drie zijn zij doch ters of naaste familie van bollenhandelaren. De meisjes hebben trouwens al diverse keren in het bloemencorso meegereden en zijn zeker niet bang voor plankenkoorts. Advertentie Alleen verkrijgbaar bij RODE KRUIS BEVERWIJK Voor de leden der K.A.V. in de Regina Caeli-parochie te Beverwijk werd woens dagavond in een der zalen naast de kerk een Rode-Kruisavond gehouden; onder andere werd een film van een reis met de „Henri Dunant" vertoond. Mevrouw P. J. Scherpenhuizen-Verell heeft een inleiding gehouden over het welfarewerk van het Rode Kruis, dat onder meer beoogt thuis liggende zieken een zinvolle bezigheid te verschaffen. Dit wordt ook gedaan ten aanzien van verpleegden in ziekenhuizen, sanatoria, militaire ziekeninrichtingen en kinderziekenhuizen. De afdeling Bever wijk van het Nederlandse Rode Kruis heeft 24 welfarewerksters; zij bezoeken regel matig thuisliggen de zieken en langdurige ziekenhuispatiënten. Het is nog geen zomer, al zijn er al dagen geweest, dat het druk was op het strand, waarbij sommige heldhafti- gen zichzelf in zee waagden, zij het alleen maar tot knie hoogte. Op het Nederlandse strand worden hoe langer hoe meer „vreemde dingen" gevonden, waaronder een grote verscheidenheid schel pen. Wie alvast iets meer daarvan te weten wil komen, krijgt daartoe de kans, als hij zich de moeite neemt eens te gaan rondneuzen in IJmuidens Pieter Vermeulen Museum. Aan het strand ontbreekt zelden de sterk gerimpelde Amerikaanse boormossel. Aan het brokstuk van een onderzeese veenbank kunt u zien, hoe deze dieren keurig ronde gaten boren, waarin ze precies passen. Alleen de dikke siphonenbuizen, waar door water voor ademhaling en voedselopname ingezogen en weggeperst wordt, steken een eind buiten het veen. Merkwaardig is, dat de Ame rikaanse boormossel, die via Engeland en België naar ons land is gekomen en pas in 1933 voor het eerst in de Oosterschelde werd gevon den, thans veel algemener is dan de eigenlijke Nederland se boormossel, die zo lang zamerhand tot de zeldzame soorten is gaan behoren. De mossel, maar ook de kreukel of alikruik en de kokkel worden door velen als een delicatesse beschouwd. De alikruik kan zich bij het droogvallen van het wad tij dens eb in zijn huisje terug trekken en dit huisje herme tisch achter zich afsluiten met behulp van een rond plaatje operculum), dat precies in de schelpopening past. Mocht u eens de euvele moed hebben tijdens laag water een wad te betreden, dan kunt u met enig geluk de kruipbewegingen van een kokkel aanschouwen en zien hoe hij zich bijzonder handig en snel met behulp van zijn voet met schelp en al onder het slik weet te. graven. De vrij 'zeldzame noord horens. die onder andere op Terschelling en Ameland zijn te vinden, zijn nauw verwant aan de wulken. Het groeisel, dat op een der noordhorens zit vastgekleefd, is het over blijfsel van de eierkluit van deze slakken. Deze eierkluit wordt in de na-winter gelegd en vastgehecht aan vaste voorwerpen op de zeebodem. Binnen in de blaasjes ont wikkelen zich de jongen, die later naar buiten kruipen. Veelal worden de kluiten los geslagen en later op het strand geworpen. De lege huisjes van wul ken en dergelijke worden dikwijls in gebruik genomen door de hermietkreeft, die voor de bescherming van zijn weke achterlijf deze harde schelp gebruikt, waarin hij zich bij gevaar helemaal kan terugtrekken. Let u ook op het vreemd soortige kauwapparaat van zee-egels, dat naar zijn vorm en naar de eerste natuuron derzoeker, die het nauwkeu rig bestudeerde „Lantaarn van Aristoteles" is genoemd. De zeer kleine zeeboontjes, die soms in grote hoeveelhe den aan het strand zijn te vinden, behoren ook tot de familie der zee-egels. De in het museum uitgestalde wie ren kunt u zien groeien op de pieren. Het donkerbruinrode Ierse mos (Chondrus), dat als Pharmaceuticum wordt ge bruikt, is op de bazaltbloK- ken te vinden. Het bruine blaaswier kunt u bij laag water aan de bin nenzijde van de IJmuider zuidpier zien hangen. In het kader van de boe kenweek wordt op maandag 28 maart in het Cultureel Centrum te IJmuiden een avond georganiseerd door boekhandelaren uit IJmuiden en Santpoort. Het program ma dat om acht uur begint heeft een echt IJmuidens karakter met veel zee (en on bekende streken) De schrij ver Antonie van Kampen spreekt over „Tussen kanni balen en zeelui" en Cees van der Meulen de bekende zee fotograaf, over zijn werk. Kleurendia's van „Onbekend Nieuw-Guinee en de ruige Noordzee" zullen het geheel illustreren. Er zal die avond tevens een tentoonstelling zijn van ethnografische vondsten uit Nieuw-Guinee en werken van Antonie van Kampen. Loco-burgemeester H. de Boer van Velsen heeft zich bereid verklaard de avond te openen. In de etalages van de Ge meente Bibliotheek aan Plein 1945 zijn tijdens de boekenweek, die op 26 maart begint, boeken over de zee uitgestald. Het programma voor de boekenweek is nog eenvou dig van opzet omdat het een experiment betreft. Het is namelijk voor hét eerst dat er in IJmuiden bijzondere Vele ouders in Velserbeek hebben, nu de vijver in park Schonenberg is uitgediept, geen rustig moment meer. Vier keer per dag komen hun kinderen, die in Driehuis naar school moeten, langs deze vijver. Zij kiezen deze weg omdat de Driehuizer- kerkweg smal en bochtig is en geen trottoir heeft waar op voetgangers zich veilig kunnen bewegen. Van twee kwaden kiezen deze kinde ren dus het minste: het pad langs de vijver. Inwoners van Velsen-Zuid vragen zich af of de gemeentegelden niet beter besteed hadden kun nen worden aan een behoor- Heemskerk is dezer dagen wel in de belangstelling, om dat de kans groot is, dat deze gemeente in de nabije toe komst zal worden samenge voegd met Beverwijk. Het dorp Heemskerk wordt in een oorkonde van 1063 Hemenzenkirica genoemd. De schilder Maarten van Heems kerk richtte in 1570 ter na gedachtenis aan zijn vader Jacob Willemsz. Van Veen een stenen naald op, die een plaats vond op het kerkhof. Het oude kasteel van Heems kerk, dat in 1254 door Willem II graaf van Holland gesticht werd, kreeg later de naam van Marquette. In 1426 werd het kasteel door de Hoek- schen ingenomen. De Slag tegen het Kaas- en Brood volk in 1492 werd in de na bijheid van Heemskerk ge leverd. Heemskerk of Heemskerck is de naam van een bekend Noordhollands geslacht, waarvan de nako melingen een belangrijke rol hebben gehad in de vader landse geschiedenis; de „Heemskerken" zijn nu over Nederland en daarbuiten verspreid. aandacht aan de boekenweek wordt geschonken. Toegangskaarten voor de avond in het Cultureel Cen trum zijn vanaf zaterdag verkrijgbaar bij de Gemeen te Bibliotheek en bij boek handelaren in IJmuiden en Santpoort. Ondanks het feit, dat in Velsen regelmatig woningen ter beschikking komen en aanvragen om woonruimte komen te vervallen omdat de aanvragers de gemeente in middels heben verlaten, ter wijl in sommige gevallen geen urgentie weer geldt, blijft het tekort aan woon ruimte vrijwel constant. Het is zeker, dat de geringe toe wijzing van bouwvolume zal leiden tot een toenemen van het aantal aanvragen om woonruimte, hetgeen nog wordt geaccentueerd door de omstandigheid, dat de zeer hoge geboortecijfers van de naoorlogse jaren zich over vier of vijf jaar zal realiseren in een toeneming van het aantal woningzoekenden. Vorig jaar kwamen 593 woningen gereed, maar 53 woningen, waaronder 31 noodwoningen, werden ge sloopt. In het begin van dit jaar waren er 1577 woning zoekenden ingeschreven, nl- wonend bij familie waren 145 en bij derden 39 echt paren. Bijna vijftig echtparen leven nog gescheiden. Door de staking der bouw vakkers dreigt de situatie er dit jaar niet veel beter op te worden lijke weg door Velserbeek naar Driehuis inplaats van ze te spenderen aan het uit diepen van een voor kinde ren levensgevaarlijke vijver. Staalmakers uit IJmuiden gaan binnenkort een bezoek brengen aan de Deltawerken in uitvoering. De strijd tegen het water is kenmerkend voor ons land en in onze tijd is die strijd op een hoogtepunt gekomen door de grote aanval van onze waterbouwkundigen buiten de verdedigingslinie: de afsluiting van de Zeeuw se zeearmen, waardoor de hoofdlijn van onze defensie wordt rechtgetrokken, het land beter beschermd wordt, land- en waterverbindingen tot stand komen en boven dien vruchtbaar land aan Nederlands oppervlakte wordt toegevoegd. De vol tooiing van het gehele pro ject is een kwestie van ette lijke jaren en ieder stadium omvat reeds zovele en zo om vangrijke werkzaamheden, dat wij het uitzicht op het totale plan bijna dreigen te verliezen. De heer Lingsma, die bij de dagelijkse leiding van de uitvoering van het Delta plan betrokken is, zal voor het personeel van Hoogovens IJmuiden zal op maandag 21 maart een lezing hou den in de bovenzaal van het Centrum te Beverwijk (Ko ningstraat). De lezing zal ge- illustreerd worden met tal van dia's (aanvang 20 uur). In aansluiting op deze lezing zal op de eerste zaterdag in april, bij voldoende deelne ming, een excursie naar de Deltawerken worden gehou den. Er zal gereisd worden per autobus naar Hellevoet- sluis en vandaar per boot rond de werken. Het initiatief van Hoog ovens verdient navolging; ongetwijfeld zullen vele per soneelsverenigingen een dankbare reactie ondervin den met het organiseren van een dergelijke excursie. In 1959 zijn langs de Ne derlandse kust 26 mensen verdronken. Dat is medege deeld tijdens de voorjaars vergadering van de contact commissie kustbrigades van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen in Wijk aan Zee. Daar bleek ook dat de Zandvoortse reddingsbrigade het plan heeft het komende seizoen walkie-talkie te gaan inschakelen. BRIEVENBUS Postbodes en krantenbe zorgers ondervinden aan de Planetenweg bij de nummers 62 en 64 grote moeilijkheden: een onvindbare brievenbus. Die zit namelijk een halve meter boven de grond ver scholen onder een automaat. Men moet werkelijk op de knieën gaan om met enig succes een brief of een krant naar binnen te frommelen. „Waar zetelt en wat doet het provinciaal bestuur van Noordholland" is de titel van een uitgave van Gedeputeerde Staten, be vattende een historische beschouwing over het provinciehuis en een beschouwing over de taak van de provincie. Het geheel is een interessant boekje ge worden en de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, die een „ten geleide" schreef, merkt op er van overtuigd te zijn, dat het boekje voor velen interessante lectuur zal vormen over een gebouw, dat in de his torie van ons land.een zo belangrijke rol vervulde doordat het koning Lodewijk Na poleon tot paleis diende. Voor de ambte naren, die er nu een taak verrichten, is het van belang te weten, in welk uit oud heidkundig oogpunt waardevol gebouw zij een zo belangrijk deel van hun leven door brengen, aldus de commissaris, die voorts schrijft, dat het gedeelte van het boekje over de taak van de provincie niet alleen zal strekken tot introductie van hen, die in de provinciedienst hun intrede doen, maar ook daarnaast ook voor vele ande ren een nuttige voorlichting zal inhouden. Meegedeeld wordt dat het aan een ge lukkig initiatief van de griffier der Staten, mr. G. W. van Dokkum, te danken is, dat Gedeputeerde Staten besloten een boek werkje te doen samenstellen. Dank zij ve ler medewerking kwam het geschrift tot Hel gebouw der Provinciale griffie stand. De heer K. Blauw nam de histori sche beschouwing voor zijn rekening en mr. H. H. Knopper had de leiding bij de samenvattende beschouwing over de taak van de provincie. In de beschouwing worden mededelin gen gedaan over de drie bestuursorganen de Provinciale Staten, de Gedeputeerde Staten en de commissaris der Koningin, waardoor de lezer een goede indruk krijgt van de taak en de wijze van werken van deze organen. Afzonderlijke hoofdstukken zijn in de uit gave gewijd aan de Provinciale Griffie, waar ongeveer 180 ambtenaren werken (in 1900 was het aantal slechts zevenentwin tig), aan de Provinciale Waterstaat, aan de provinciale accountantsdienst, aan de economisch-technologische dienst, aan het P.W.N., aan het P.E.N. en de drie pro vinciale ziekenhuizen. De uitgave zier er goed verzorgd uit en bevat een aantal foto's van de griffie en de bedrijven. Zoals de commissaris dei- Koningin in zijn voorwoord schrijft, schijnt de verwachting, dat het boekje aan zijn bestemming zal beantwoorden, alleszins gerechtvaardigd. STOCKHOLM (T.T.) De Amerikaan se kruiser Northampton, het vlaggeschip van de Atlantische vloot, heeft het „drie maal is scheepsrecht" op ongenoeglijke wijze in de praktijk ondervonden bij gele genheid van een bezoek aan de Zweedse hoofdstad. Het welkom voor schip en be manning was hartelijk genoeg maar ge heel uit goede bedoelingen ontsproten ini tiatieven brachten al gauw de gasten in verlegenheid. Eerstens bleek dat een van de scheepsofficieren een voorraad van niet minder dan twintigduizend grammo foonplaten van Amerikaanse volksliede ren en jazzmuziek had meegebracht om deze in de aanloophavens uit pure vrien delijkheid aan de inwoners cadeau te doen. De Zweedse douane kon deze geste echter minder goed waarderen en bepaalde dat iedere bezoeker, die bij het verlaten van het schip een plaatje meenam, een bedrag aan rechten moest betalen. De volgende moeilijkheid ontstond de dag na de aankomst, toen in de feestzaal van het stadhuis een bal voor de beman ning van de kruiser werd georganiseerd. Daar in de zaal geen eetwaren of dranken voorradig waren boden de Amerikanen aan om deze gratis van hun schip af naar het stadhuis te laten brengen. Maar daar bij rekende men buiten de waard van het restaurant, dat in het stadhuis was geves tigd en het bedieningsmonopolie voor het gehele gebouw bezat. De enige oplossing was, de manschappen van de kruiser uit eigen kas elk een paar dollar mee te ge ven waarvoor zij bij het restaurant een consumptie voor hun nieuw verworven vriendinnetjes konden bestellen. De derde tegenslag deed zich voor toen de kruiser weer ging vertrekken om vol gens reisplan naar Helsinki te varen. Men kreeg namelijk de mededeling dat het dooi de zware ijsgang in de Finse golf onmo gelijk zou zijn de Finse hoofdstad te berei ken.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9