sitie Vliegen wordt goedkoper op intercontinentale lijnen Los arbeiders betrapt bij poging tot diefstal in consumptiekiosk FA BLO COMMODORE WHITE shirts Iets hogere temperaturen Minister Korthals vraagt verdere hulp voor de West 15.90 formule Wjffl meubelen Geen verhoogde radio activiteit in Nederland Senatoren vinden 80.000 woningen te weinig Drie doden in het verkeer Verbeterd reisplan van „Europabus" Snel herstel van democratisch bestuur op CuraQao geboden Spoedig driejarenplan voor de Bovenwinden Surinamer viel meisje met mes aan Cipier smokkelde brieven uit Huis van Bewaring Eén jaar voor poging tot doodslag Vreemde schorsing in Tweede Kamer 2 IA TA-CONFERENTIE GEëINDIGD Excursie-retourLonden- New York voor$ 320 Na Franse kernproef Woningbouw 1960 Minnedrama in trein De verroeste buizen op de „Karei Doorman" HAARLEMSE RECHTBANK Volgend jaar herdenking kampslachtoffers Rogge wordt gepropageerd Rijkstoezicht op verpleegtehuizen in sanfor en no-iron met TRUtfW boord jMsf si la -j a u 18 MAART 1960 Advertentie Sfc GEORGE de sigaar vol fijne trekjes ^^a£a 27et. Te Parijs is de tarievenconferentie van de International Air Transport Organisa tion (I.A.T.A.), waarbij 74 luchtvaartmaat schappijen uit de gehele wereld zijn aan gesloten, geëindigd. De besprekingen heb ben onder leiding gestaan van de heer V. H. L. Dubourcq, directeur coördinatie ves- tigingsbeheer van de KLM. Volgens de heer Dubourcq heeft de con ferentie besloten, een groot aantal wijzi gingen in de tarieven aan te brengen, een ingewikkelde aangelegenheid, waarvan de bijzonderheden door de luchtvaartmaat schappijen afzonderlijk zullen worden ver strekt. De tarievenveranderingen zijn uiteraard onderworpen aan de goedkeu ring van de betrokken regeringen. De aangenomen tariefsverlagingen die nen om het luchtverkeer meer te popula riseren. Voortaan zullen slechts twee klassen in de vliegtuigen voorkomen, namelijk de eerste klasse en een goed kopere klasse, die of „economy"-klasse of „toeristenklasse" zal worden genoemd. Op de Noordatlantische routes komt een speciaal excursietarief, met een geldig heidsduur van 17 dagen, met als basis het tarief tussen Londen en New York voor 350 dollar retour per straalvliegtuig en 320 dollar retour voor het vliegen met een conventioneel toestel (met schroef aandrij ving) voor de „economy-klasse" in de periode van 1 oktober 1960 tot 31 maart 1961. Overeengekomen werd voorts een basis tarief van 500, respectievelijk 440 dollar voor een enkele vliegreis New York—Lon den in de hoogste klasse. Na 1 juli van dit jaar blijven op de Noordatlantische routes slechts twee klas sen over, namelijk de eerste en de econo my-klasse. De basistarieven voor een enkele reis in de economy klasse op de route New York— Londen zijn vastgesteld op 270 dollar voor straalvliegtuigen. Voor de toestellen met schroef aandrijving wordt het economy- tarief enkele reis van 1 mei tot 30 septem ber 250 dollar. Na 30 september gaan de tarieven voor dit type vliegtuigen nog meer omlaag. Een enkele reis New York— Londen zal dan 240 dollar kosten, terwijl bij retourreizen een verlaging van 54 dol- Advertentie Permanente Formule expositie ex po De complete collectie Formule Meubelen kunt u bezichtigen in de FormuleToon- zalen - Oude Schans 73-75-77, te Amsterdam. Telef. 020-22 2166 of te Waddinxveen. Levering uitsluitend via de erkende meubelhandel.^^^^^^ 'n Kempkes produkt aanbouwmeubden Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mede: „In ver band met berichten betreffende een waar schuwing van het Westduitse Bondsmi- ministerie voor Kernzaken tegen het ge bruik van regenwater of drinkwater ten gevolge van een verhoogde radioactiviteit kan worden verklaard, dat hier te lande het verloop van de radioactiviteit in de lucht en in het water steeds zorgvuldig wordt gevolgd. Sinds de Franse kern proef in de Sahara is in Nederland een zeer geringe verhoging van de radioacti viteit geconstateerd. Deze verhoging is zo gering, dat er generlei reden voor onge rustheid behoeft te bestaan bij gebruikers van regenwater als drinkwater en ande ren". Gezien het nog altijd bestaande tekort aan woningen en de daaruit voortvloeien de, sociaal onaanvaardbare woningnood, achtten vele leden der Eerste Kamer, blij kens het voorlopig verslag over de begro ting van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid, een beperking van het aantal in 1960 te bouwen woningen tot 80.000 nauwelijks acceptabel. Deze leden willen er niet direct op aandringen dit aantal te verhogen tot 90.000 welk aantal in 1958 bijna werd bereikt maar menen toch, dat het zeer gewenst is het streefgetal voor de dit jaar te bouwen woningen van 80.000 te brengen op 85.000. Eigenlijk zou het streefgetal, zo merkten zij nu op, elk jaar moeten wor den verhoogd met een percentage, dat overeenkomt met dat van de bevolkings aanwas. lar wordt ingevoerd. Deze laatste regeling geldt tot 31 maart 1961. De tarieven tussen andere steden in de V.S. en Canada en andere steden in Europa en het Midden-Oosten worden samenge steld volgens hetzelfde schema. De thans geldende reducties voor fami- liereizen buiten het zomerseizoen om blij ven voor beide klassen gehandhaafd. Midden-Atlantische routes Op de Midden-Atlantische routes zal tot 1 oktober 1960 het vigerende tarieven- schema worden gehandhaafd. Na die da tum blijven de tarieven voor de eerste klasse goeddeels ongewijzigd, maar zullen in de goedkope klassen dan „economy- klasse" genoemd, de tarieven verlaagd worden tot maximaal 16 percent in verge lijking met de huidige toeristenklasse. Voorts zullen studententarieven worden ingevoerd, met ingang van 1 mei 1960. Europa, Azië en Australië Van 1 oktober af zullen de eex-steklasse- tarieven tussen Europa en het Verre Oos ten en Australië met een klein percentage worden verhoogd, terwijl de toeristen klasse wordt verlaagd tot een maximum van tien percent en een minimum van zes percent. Excursietarieven tussen Europa, India, Pakistan, Ceylon en Nepal worden inge voerd voor gi'oepen van zes personen en meer, die tezamen reizen op de zogenaam de „inclusive tour"-basis. Voor deze groe pen zal een verlaging van 22 percent wor den toegepast Deze regeling gaat 1 mei a.s. in. EuropaAfrika De eersteklasse-tarieven op de diensten tussen Europa en Afrika zullen van 1 ok tober a.s. af worden verhoogd, maar die voor de toeristenklasse gaan omlaag met een maximum van tien percent. Speciale rondreistarieven zullen van kracht wor den tussen de Unie van Zuid-Afrika en punten in Europa. Deze krijgen een geldig heidsduur van 90 dagen; de reductie be draagt 16 percent in vergelijking met het huidige toeristenklasse-tarief. In het tarievenschema voor vluchten in het Verre Oosten zelf zijn geen wijzigin gen van betekenis gekomen. Over de tarieven in Eux-opa, het Midden- Oosten, op de routes van de Zuidatlanti- sche oceaan en op het westelijk halfrond heeft men in Parijs niet gesproken, omdat men daaromtrent reeds regelingen had getroffen op de vorige conferentie in Honoloeloe. In de Jac. van Lennepstraat te Amster dam is de zesjarige Martin Zoutberg, wo nende in de Boi-gerstraat, onder een ach terwiel geraakt van een vrachtauto, die door een personenauto werd getrokken Hij werd zo ernstig gewond dat hij tijdens het vervoer naar het Wilhelminagasthuis is overleden. Het kind wilde midden in de open laadbak springen, doch kwam te val len. Op de Groenloseweg te Eibergen is een wielrijdster, mevrouw Somsen-Tuentei-, uit Hupsel (gemeente Eibergen), toen zij de weg overstak, aangereden door een uit de richting Groenlo komende personenauto Zij is enige tijd later aan haar verwondin gen overleden. In het St. Jozefziekenhuis te Doetinchem is overleden kapelaan Spelbos, kapelaan van Bredebroek, die zondagmiddag te Zed dam met zijn scooter tegerv een personen auto was gebotst en met zware verwon dingen naar Doetinchem was overgebracht Het slachtoffer was 28 jaar. De „Europabus", een door de Europese spoorwegen in het leven geroepen organi satie, die zeven jaar geleden werd opge richt met het doel, individueel reizen te bevorderen, heeft enkele verbeteringen in het reisplan voor 1960 aangebracht. In samenwerking met een aantal lucht vaai-tondernemingen zullen vanaf medio juni de zogenaamde „zeven-landen-tours" worden georganiseerd. Daarnaast zal men met ingang van de nieuwe dienstregeling niet alleen zaterdag- en zondagsmorgens van Amsterdam uit naar Londen en ver der kunnen reizen, maar ook op de zater dag- en zondagmiddagen. Behalve de diensten van Amsterdam via Utrecht en Nijmegen naar Frankfurt, zal met ingang van 25 juni twee maal per week een dienst worden uitgevoerd vanaf Den Haag en Rotterdam in de richting Frankfurt en verder. Ook bestaat deze zomer de mogelijkheid om per Rijn expresse naar de Rijn te rijden en per bus terug te keren. Ten gerieve van de Europabusreizigers is de mogelijkheid geschapen, de retour- tocht eventueel per K.L.M. te maken, tegen betaling van een toeslag op het bus- retourbiljet. De Europabussen zullen ook nu weer volgens dienstregeling rijden, terwijl de reizen altijd doorgaan, ongeacht het aantal reizigers. Men kan de reis onderweg on derbreken en op een zelf gekozen datum weer voortzetten. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister Korthals donderdag met voldoening ge constateerd, dat het optreden van de rijks regering tegen de bestuurders van de Eilandsraad van Curacao niet is be schouwd als een koloniaal ingrijpen. De rijksregering had liever gezien, dat men in de Antillen zelf het conflict had opge lost, maar omdat de partijen elkaar niet konden vinden, was de rijksregering wel verplicht voorzieningen te treffen. Er was geen andere keuze dan de Gedeputeerden van de Eilandsi-aad, die niet meer het ver trouwen hadden van een meerderheid, naar huis te sturen. Het eilandsbestuur was volkomen vastgelopen. Men kan voor stander zijn van wijziging van de bestaan- (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse politie heeft gister avond de 23-jarige uit Suriname afkom stige L. O. gearresteerd, die een avond tevoren zijn vroegere vriendin in de trein met een mes had aangevallen. Het meisje, de 22-jarige Surinaamse verpleegster F. L. van N. liep enkele steken op in een der benen. De verwondingen zijn echter niet ernstig. De jongelui hadden geruime tijd om gang met elkaar gehad. Het meisje had de verkering uitgemaakt, waarop O. besloot, zich op haar te wreken. Woensdagavond zou mejuffrouw Van N. uit Amsterdam terugkeren naar de psychiatische inrich ting ,Duin en Bosch" te Castricum, waar zij als verpleegster werkzaam is. Nog op gewonden van een gesprek met haar vroe gere minnaar stapte zij op het Centraal Station in de trein naar Alkmaar. Even later verscheen L. O. op het perron. Hij zocht haastig langs de trein naar het meisje. Toen hij haar had ontdekt en ook in de trein stapte, vluchtte de verpleegster door het looppad, op de voeten gevolgd door O., die inmiddels een mes te voor schijn had gehaald. Aan het eind van het looppad stortte de Surinamer zich op het meisje en stak in het wilde weg naar haar. Doordat zij kwam te vallen en mede reizigers haastig toeschoten, kon worden verhinderd dat zij ernstig werd gewond. O. rende uit de nog stilstaande trein en wist aan zijn achtervolgers te ontkomen. Zijn opsporing was voor de politie niet moeilijk. Het meisje kon uiteraard naam en signalement nauwkeurig opgeven. Na dat de man zich de gehele dag schuil had weten te houden, kon hij gisteravond worden ingerekend. de wetgeving, die de rijksregering ver plicht tot ingrijpen in interne conflicten in de Antillen, maar zolang dat niet is ge beurd, zei de minister, moet men zich hou den aan de bepalingen van de bestaande wetgeving. Een aanvulling met de bepa ling, dat Gedeputeerden van de Eilands raad moeten aftreden indien zij niet meer het verti-ouwen hebben van een meerder heid, heeft in de Staten van de Antillen niet de vereiste meerderheid van tweeder den der stemmen kunnen halen. Vrij algemeen is in de Staten ingestemd met de rijksmaatregel tegen de Gedepu teerden van de Eilandsraad van Curacao omdat deze maatregel beperkt is tot het uiterste. Iedere mogelijkheid tot herstel van de normale democratische toestand, moet echter direct worden aangegrepen en daarmee moet niet worden gewacht tot juli 1963, wanneer nieuwe verkiezingen worden gehouden en aan de zittingspe riode van de Gedeputeerden normaal een einde zou zijn gekomen. De oplossing moet men echter zelf in de Antillen vinden. Driejarenplan Binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend, waarin van de Tweede Kamer wordt gevraagd, de regering te machtigen tot Nederlandse deelneming aan de finan ciering van een driejarenplan voor Bonai re en de Bovenwindse eilanden. De steun zal worden verleend op dezelfde basis als voor het tienjarenplan voor Suriname. Van de vereiste financiën zal Nederland een derde schenken, een derde verschaf fen in de vorm van een lening, terwijl een derde voor rekening van de Antillen zal komen. Voor afronding van het ontwikke lingsplan voor Curasao en Aruba zal Ne derland zoveel als het kan technische hulp verlenen. Tegen de Cubaanse vliegers, die op de Antillen waren geland met pam fletten tegen de regering van Venezuela, konden geen andere maatregelen worden genomen dan die gebaseerd waren op de Antilliaanse wet. Teneinde herhaling te voorkomen, wordt thans met voortvarend heid gewerkt aan wijziging van de wet, opdat strengere straffen mogelijk zijn te gen figuren, die ondergrondse actie voe ren in de Antillen tegen bevriende mo gendheden. Over de grenskwestie tussen Brits-Guyana en Suriname zijn in Londen reeds besprekingen gevoerd, maar er zijn nog geen resultaten bereikt. In antwoord op vragen van de heer Wier- da (P.v.d.A.) over vernieuwing, na twee jaar, van het buizenstelsel van de water leiding aan boord van de „Karei Door man", heeft staatssecretaris De Jong in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de kosten daarvan in totaal 27.000,- zullen bedragen. Het is normaal, dat een pas sagiersschip na een wereldreis ongeveer f 40.000,-- aan vernieuwing van de pijplei dingen ten koste moet leggen. Alle mari ne- en koopvaardijschepen vechten met de corrosie van de pijpen van de waterlei ding. In het holst van de nacht van 12 op 13 december probeerde een 25-jarige los-ar- beider uit Eindhoven in te breken in een consumptiekiosk bij de Blauwe brug, op de grens van Haarlem en Heemstede. Met een zakmes peuterde hij een der schotten voor het raam los en de ruit ging aan diggelen. Toen kwam een Heem- steedse rechercheur ten tonele. Tussen twaalf en drie die nacht was er een bromfiets in Amsterdam gestolen en de rechercheur zag in de buurt van de con sumptiekiosk een bromfiets staan. In het struikgewas ontdekte hij de Eindhove- naar, die zich daar had verborgen. We gens poging tot diefstal met verbreking eiste de officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. H. Lagerwaard, donderdagmiddag zes maanden gevange nisstraf tegen de los arbeider. Dezelfde straf eiste hij tegen een 36-jarige los werkman uit Amsterdam, die op de uit kijk had gestaan. De Eindhovenaar vex-telde ter zitting dat hij en de Amsterdammer 's avonds om elf uur uit Amsterdam waren ver trokken op weg naar Den Haag en van daar naar Dordrecht. Ze kregen een „lift" van een vrachtautochauffeur. Die ging niet verder dan Haarlem en hier stapten de mannen uit. Omstreeks drie uur waren ze bij de consumptiekiosk. Ze wilden gehaktballen zien te bemachtigen De Heemsteedse rechercheur trad toen als „spelbreker" op. Ter zitting ontkenden beide verdachten iets af te weten van de bromfiets. De Amsterdammer zei dat hij helemaal niets had gedaan. Maar de president, mr. H J. Ferwerda, las hem zijn verklaring voor de rechter-commissaris voor. Hierin zei de Amsterdammer dat hij zijn metgezel had gewaarschuwd dat er een auto aan kwam. Dat was de auto van de Heem- steedse politie. De raadsman verzocht de rechtbank bei de mannen te veroordelen voor het feit waarvoor ze terecht staan en het geval van de bromfiets buiten beschouwing te laten. Verraderlijk jasje Doordat een 27-jarige betonvlechter uit Velsen voor het plegen van een inbraak zijn colbertjasje had verwisseld voor het werkjasje van zijn bx-oer liep hij tegen de lamp. Op de plaats van het misdrijf viel een envelop met veilingbriefjes uit zijn zak De broer van de betonvlechter, een bra- Gravenstichting geeft boek uit met namen Joodse gevallenen In 'n plechtige herdenking zullen volgend jaar in Loenen op de centrale begraaf plaats van de Oorlogsgravenstichting de concentratiekampslachtoffers worden her dacht, wier stoffelijke overschotten niet herbegraven zijn, omdat zij niet geïdenti ficeerd konden worden. De namen van de ze oorlogsslachtoffers zijn opgetekend irt boeken, naar de wens van H.K.H. prinses Wilhelmina, die in de oorlog heeft ge zegd: „Wij zullen ze allen met name her denken." Er zullen vijf boeken voor de na bestaanden worden tentoongesteld. Deze boeken zullen daarna per estafette naar die erevelden in Duitsland, die het dichtst bij de concentratiekampen liggen worden overgebracht. Daar zullen zij een plaats krijgen in het monument op deze erekerk- hoven. De Oorlogsgravenstichting heeft voorts een boek met de namen van alle Joodse slachtoffers uit Nederland samen gesteld. Dit boek zal een plaats krijgen in het monument op het ereveld in Dus- seldorp. De 26-jarige Hagenaar A. J. van N. had zich voor de Haagse rechtbank te verant woorden omdat hij in december 1958 als gevangenbewaarder in het Huis van Be waring in Den Haag voor twee gedetineer den talrijke brieven had bezorgd, buiten de censuur om. Hij had voor zijn diensten enig geld aangenomen, ongeveer twaalf en een halve gulden, een paar pakjes siga retten en een sigarettenaansteker. Ter zitting werd door de president aan gevoerd dat de man tot zijn daden geko men was door een zeer nijpend geldge brek, ten gevolge van omstandigheden waarop de rechtbank niet wilde ingaan. Bij zijn eis hield de officier rekening met deze omstandigheden, alsmede met het feit dat alles al zo lang geleden gebeurd was. Hij eiste een voorwaardelijke gevan genisstraf van een half jaar met drie jaar proeftijd en een boete van 75 of vijftien dagen. Ook de twee gedetineerden, die de be waarder brieven haddden laten bezorgen, moesten terechtstaan. De eerste, de 53- jarige boekhouder De J. uit Den Haag, die zijn straf (wegens verduistering) inmiddels heeft uitgezeten, verklaarde dat hijzelf nooit contact had gehad met de bewaar der, doch dat de andere gedetineerde zijn brieven altijd doorgaf. Aanvankelijk hoef de de boekhouder nooit iets te betalen, doch later eiste de andere gedetineerde, dat hij het wel zou doen. Nadat de officier tegen de boekhouder een voorwaardelijke straf van vier maan den en 50 boete had geëist bepleitte ver- dachtes raadsvrouwe, mej. mr. L. C. D. F. Bienen, clementie, erop wijzende dat de ze verdachte, in tegenstelling tot de an dere gedetineerden, geen bezoek mocht hebben van zijn vrouw omdat hij niet of ficieel met haar getrouwd is. Hij woont echter al vele jaren met haar samen. Zijn eerste vrouw, die hij al in geen twintig jaar heeft gezien, weigert een scheiding. Hierna stond de tweede omkoper te recht, de 29-jarige Haagse betonwerker M. M., die thans nog verblijft in de Rek- kense inrichtingen. Gezien de gunstige in lichtingen, die hij over deze man had ont vangen eiste de officier tegen hem dezelf de voorwaardelijke gevangenisstraf als tegen de boekhouder. De rechtbank zal op 31 maart uitspraak doen. ve tuinder, werd gearresteerd en enige uren vast gehouden. Toen bekende de be tonvlechter de inbraak te hebben ge pleegd. Anderhalf jaar met aftrek luidde de eis van de officier tegen de Velsenaar die reeds zeven keer is veroordeeld we gens diefstal. In de avond van 21 januari stond hij bij een bioscoop en werd daar aangesproken door iemand die zei dat hij 400 te goed had van dingen die de vrouw van de be tonvlechter had gekocht. Verdachte ging toen naar Haarlem en brak in bij een bedrijf aan de Verspronck- weg. Bij de brandkast stond een koevoet en daarmee brak hij de kast open. De buit was 82,50. De veilingbriefjes die hij uit zijn zak liet vallen werden hem noodlottig. Het spoor leidde naar de broer van de betonvlech ter, maar de politiehond, die men lucht aan de koevoet had gegeven, wees de be tonvlechter aan. De raadsman, rpr. E. Brongersma, schetste zijn cliënt als een impulsief mens. Pleiter zei wel pei-spectieven te zien. De betonvlechter heeft geleerd voor machinist en in september kan hij voor twee jaar naar zee op een sleep. De raads man vroeg de rechtbank verdachte een zodanige straf op te leggen dat hij zijn plannen kan uitvoeren. Uitspraken op donderdag 31 maart om halftien. De rechtbank in Breda heeft een metaal- draaier, uit Moergestel, die veertien da gen geleden terecht moest staan op ver denking van poging tot doodslag, veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De man had op 24 oktober vorig jaar toen hij bij het stropen in Diessen op heterdaad werd betrapt met zijn jachtgeweer op twee jachtopzieners en een wachtmeester van de rijkspolitie geschoten. Het schot miste en de verdachte ontkende geweten te hebben dat hij op de politie schoot. De eis luidde een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. De Stichting Nederlands Graancentrum heeft gisteren in Utrecht een rogge-dag georganiseerd. De leider van deze dag, ir. J. J. C. Butler, wee9 in zijn inleidings woord op de ongunstige naam die rogge heeft als voedergx-aan, terwijl het toch uit landbouwkundig oogpunt een waardevol gewas is. Rogge wordt nu, door de on gunstige- beoordeling van haar waarde als voedergraan in feite ondergewaar- deerd. In verband daarmee heeft het Neder lands Graancentrum deze zaak opgeno men in het tienjai-enplan voor graanonder- zoek. Dit onderzoek is nog niet geheel beëindigd, maar op talrijke punten heeft men reeds een duidelijk inzicht gekregen, o.a. over de hoeveelheid rogge die in voe ders voor rundvee, varkens en pluimvee kan worden opgenomen, zonder dat zich bezwaren zullen voordoen. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft aan de vaste Kamercom missie voor de volksgezondheid meege deeld, dat zijns inziens het toezicht op de bejaardentehuizen, verpleegtehuizen, rust huizen enz. krachtens provinciale en ge meentelijke verordeningen de mogelijk heid schept om zonodig bij ongewenste toe standen in te grijpen en verbeteringen af te dwingen. Slechts als het gaat om ver pleeginrichtingen van enige omvang, be doeld als instellingen van gezondheidszorg met name tot verpleging van langdurig zieken, acht de minister daarnaast rijks toezicht wenselijk. Registratie van deze in richtingen wordt beoogd. Bij voldoen aan objectieve normen van rijkswege zullen zij voor erkenning in aanmerking komen. Dit is van belang voor de opleiding van verplegend personeel. (Van onze parlementaire redacteur) Om voor iedereen onverklaarbaar ge bleven redenen heeft de voorzitter van de Tweede Kamer gisteren de beraadsla- gingen geschorst over het wetsontwerp dat ten doel heeft de bestaande regeling van de financiële vei'houding tussen Rijk en Gemeenten nog met één jaar (tot en met 1960) te ver-lengen in afwachting van een nieuwe, definitieve regeling. Er waren op het moment van de schor sing, omstreeks 6 uur 's avonds, nog slechts heel weinig Kamerleden aanwezig, zodat men toch niet had kunnen stemmen over het amendement van de heer Ven- verloo (P.v.d.A.), om het aandeel van de gemeenten in de opbrengst van de rijks belastingen te verhogen van 10,18 percent tot 10,78 per-cent. Maar men had de be raadslagingen kunnen voortzetten totdat over het amendement had moeten worden gestemd. Het gebeurt vele malen dat een stemming wordt uitgesteld omdat niet vol- doelnde leden meer aanwezig zijn. De voornaamste reden voor de schor sing van de beraadslaging zal wel zijn ge weest dat daardoor de resterende punten van de agenda konden worden afgewerkt met vermijding van een avondvergade ring, al duurde daardoor de middagverga dering van een uur tot 's avonds kwart voor acht. Er waren toen nog acht leden aanwezig die als Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aannamen tot versnelling van de procedu- re voor grenswijzigingen tussen gemeen ten. De in het wetsontwerp vervatte pro cedure stelt de duur van behandeling van een grenswijzigingsvoorstel door provin ciale- en gemeentebesturen op in totaal 16 maanden. Thans zijn met de procedui-e gemiddeld 57 maanden gemoeid. De heer Scheps (P.v.d.A.) betoogde, dat de px-ocedure geheel in openbaax-heid dient te verlopen. Aan de bux-gers moet ten deze hun grondwettig deel worden ge geven. Hij aanvaardde het ontwerp met het vex-tx-ouwen dat het goed zal werken. De heer M a e n e n (K.V.P.) gaat ak koord met het ontwerp. De verkorting van de px-ocedure moet echter niet betekenen, dat er nu grenswijzigingsvoorstellen aan de lopende band zullen komen. De verkor ting mag ook niet leiden tot vermindering van de degelijkheid der voorbereiding. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mede: De wind draait naar richtingen tussen noord en noordoost waardoor de lucht uit Scandinavië een langere weg over de Noordzee aflegde dan voorheen. Mede als gevolg hiervan kwam er in ons land van morgen plaatselijk wat motregen voor. In tussen heeft zich een afzonderlijk hoge- drukgebied gevormd waarvan het centrum zich boven Zuid-Noorwegen bevindt met een luchtdrukwaarde van 1030 mb. Dit hogedrukgebied blokkeert de doortocht van Oceaandepressies die bij de Azoren ont staan en naar het zeegebied ten westen van Ierland koersen. Voor het weer van morgen is van be lang, dat de lucht geleidelijk iets droger wordt, zodat er opklaringen zullen voor komen en de temperaturen overdag iets hoger kunnen worden dan vandaag. De komende nacht zal het kwik mogelijk iets beneden het vriespunt dalen wat afhangt van de bewolking. De neerslagkansen blij ven klein. Zaterdag 19 maart Zon op 6.46 uur, onder 18.51 uur. Maan op 1.12 uur, onder 10.22 uur. Maanstanden 20 maart 7.41 uur laatste kwartier. 27 maart 8.38 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 18 maart Hoog water 7.01 en 19.24 uur. Laag water 2.36 en 15.03 uur. Zaterdag 19 maart Hoog water 7.46 en 20.14 uur. Laag water 3.14 en 15.42 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 3 5 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 34 uur. So Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon M geheel bew. no 4 0 motregen no 5 0,1 geheel bew. no 5 0 zwaar bew. no 4 0 geheel bew. n 5 0 geheel bew. nno 5 0 geheel bew. nno 6 0 geheel bew. n 4 0 sneeuw nno -5 2 zwaar bew. nnw -2 0 licht bew. no 0 geheel bew. nno 5 0 geheel bew. z 5 0 zwaar bew. ono 6 0 motregen no 6 0 zwaar bew. windst. 4 0 geheel bew. 0 6 0 mist windst. 15 0 licht bew. nw 13 0 onbewolkt nnw 14 0 motregen n 3 0,1 geheel bew. nno 5 0 sneeuw wnw 1 10 geheel bew. nw 11 0.1 licht bew. windst. 12 0 licht bew. o 17 0 geheel bew. wnw 8 12 sneeuw ozo 7 7 onbewolkt windst. 0 motregen ono 16 3 half bew. 0 15 0 mist windst. 16 0 onbewolkt windst. 16 0 mist windst. 16 0,2

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2