MURGUPA ASPRO Rumoer in Rijnland over 23 „afgesneden" Duitsers Betekenis voor financiering van industrie gering Volgende week zwemt Lourmais bij Lobith ons land binnen Extra uitkering voor provincie Groningen gevraagd 2'ASPRO's Vragen over de Zeeuwse „verlofburgemeesters" Verzending van zeepost Ex-gevangenen vormden „firma" en pleegden overvallen Nederhorst en Van der Goes kaatsen de bal terug Knoop dit in uw oori VAN NELLE's theebuiltjes 98 ct ICAO-weerschepen- conferentie begonnen In Oosterland drie raadsleden benoemd 4 OM EEN STROOKJE GRASLAND Nederland wordt afgeschilderd als een oord van verschrikkingen van Ceta-Bever Tweede Kamer -en U&Mttieeb fct.' Drie arrestanten uit de Spuistraat voorgeleid WERKGEVERS OVER BEZITSVORMING Zevenhonderd km. achter de rug en nog geen kilo afgevallen Kokend asfalt in sluitgat van de Zandkreek Raadsvergadering in Oosterland ging weer niet door CjjU&t I Afternoon Engeland onderschrijft onze financiële bezwaren Gircusknecht „verhuurde" zijn meisje VRIJDAG 18 MAART 1960 In Kleef en omgeving is grote beroering ontstaan nu daar bekend is geworden dat de definitieve vaststelling van de grens tussen Nederland en Duitsland nabij Wy- ler niet zal stroken met de Duitse verlan gens. De oude vooroorlogse grenssituatie wordt ter plaatse niet hersteld. De nieuwe scheidslijn loopt zodanig dat 70 tot 80 hec taren oorspronkelijk Duitse grond (voor namelijk grasland) bij Nederland komt, hetgeen inhoudt dat 23 Wyleranen blijvend de Nederlandse nationaliteit zullen krij gen. Ook de Wylerberg en het Wylermeer worden Nederlands. Minister Von Brenta- no heeft toegegeven, dat hij bij de onder handelingen met zijn Nederlandse ambts genoot in de voor Kleef-Wyler ongunstige situatie heeft berust en een in deze vorm opgesteld verdrag tussen beide landen over enkele dagen zal paraferen. Von Brentano's verweer Volgens de „Neue Ruhrzeitung" heeft minister Von Brentano hierover onder meer ..medegedeeld: „Wij stonden voor de keuze ons met een compromis over Wyler tevreden te stellen, of alle gebiedsonder- handelingen met Nederland te verschuiven naar een ongewisse toekomst. Na uitvoe rig overleg heb ik er met een bezwaard hart in toegestemd dat het Noord-westelij ke beboste gedeelte van dit gebied en het grasland aan de andere zijdevan de Quer- dam voorgoed Nederlands worden, waar na de wederpartij er in toestemde, nog veel verder reikende gebiedsaanspraken te laten vallen. Van Nederlandse zijde is er nog op gewezen dat door de teruggave van Elten, de Zelfkant en andere correctie- gebieden een nog veel groter aantal Ne derlandse staatsburgers, die zich na 1949 in deze streek hebben gevestigd, Duits on derdaan zullen worden. Er zullen maatre gelen worden getroffen om de betrokken bewoners de overgang zo gemakkelijk mo gelijk te maken. Er zal voorts ook voor worden gezorgd dat Duitse burgers die niet op Nederlands gebied wensen te wonen, door hun vertrek geen schade zullen lij den," aldus de Duitse minister. Kleef roert de grote trom Volgens de „Rheinische Post" wordt in Wyler deze zaak niet zo gemakkelijk op genomen en de gemeenteraad van Kleef is ten slotte in buitengewone vergadering bijeengekomen om een en ander te be spreken. Besloten werd, een delegatie af te vaardigen naar Bonn en Dusseldorp al is van de zijde van het Duitse ministerie reeds vernomen dat niet wordt gedacht aan heropening van de onderhandelingen met Nederland. Daarna zijn, zoals reeds eerder gemeld is, protesttelegrammen verzonden aan minister Von Brentano, premier dr. Meyer, de UNO in New York (waarbij wordt beweerd dat de overeen komst een schending is van het interna tionale recht en verlangd wordt dat „het Vrije Westen niet in dezelfde fouten ver valt als staten van communistisch-bolsje- wistisch karakter"), aan de regeringen van de V.S., Frankrijk, Groot-Brittannië en de Beneluxlanden. In een van die schrif turen wordt onder meer opgemerkt dat „wat nu met 23 mensen gebeurt, straks 'Advertentie Gaten in de muren? (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer hebben donderdag de heren Franssen (P.v.d.A.) en Beernink (C.H.U.) er bij minister Toxopeus op aan gedrongen, het gesprek te heropenen met het provinciaal bestuur van Groningen over de financiële zorgen van deze provin cie, vooral als gevolg van de zware water staatslasten, al heeft het Rijk het onder houd van drie grote kanalen overgeno men, waarvan het netto voordeel voor Groningen een miljoen gulden bedraagt. Een oplossing moet niet worden gezocht in een wijziging van de verdeelsleutel voor de uitkering aan de provincies uit het Pro vinciefonds, betoogde de heer Smallen- broek (A.R.). Er zal een extra uitkering moeten worden gedaan buiten het Provin ciefonds om. Minister Toxopeus antwoordde dat hij juist een paar dagen in de drie Noordelijke provincies had vertoefd. Uiteraard had het provinciaal bestuur van Groningen bij die gelegenheid aandacht gevraagd voor de financiële zorgen van de provincie. Men kan wel zeggen dat ieder jaar de re kening meevalt en dat er daarom geen aanleiding is, iets te doen. Maar voor zich zelf wilde de minister nagaan of Gronin gen met de uitkering, die het krijgt rede lijkerwijze kan toekomen. Als dat niet het geval zou zijn, zullen passende maatrege len moeten worden genomen, zei de mi nister. Hij kon niet zeggen dat Groningen het aan eigen schuld te wijten heeft dat het financiële zorgen heeft. Het financië le beheer wijkt af van het systeem in an dere provincies, maar het is zeer solide. De conclusies van zijn onderzoek en overwegingen zal minister Toxopeus aan de Kamer meedelen. Hij kon nog niet zeg gen dat de verdeelsleutel moet worden veranderd, al zou men daartoe kunnen concluderen omdat er provincies zijn die reserves kunnen kweken, terwijl andere provincies tobben met een tekort. Ook dat moet worden bekeken. Maar men zou wel een vreemde weg opgaan als er een uitke ring wordt gedaan buiten het Provincie fonds om. Het gesprek met het provinciaal be stuur van Groningen is begonnen en het wordt voortgezet, verzekerde minister Toxopeus, die er aan herinnerde dat hij zelf uit Groningen stamt en ook 'om die reden belangstelling heeft voor de zorgen van de provincie. aan 23.000 mensen kan overkomen." Wie dit alles leest, moet tot de conclusie ko men dat speciaal de gemeenteraad van Kleef deze zaak wel heel erg in de emo tionele sfeer heeft getrokken. Zelfs uit de Landdag te Dusseldorp is* de opmerking vernomen dat de verhouding tussen Ne derland en Duitsland toch moeilijk in ver band kan worden gebracht met de botsin gen tussen het Westen en het communis tische blok. De „Rheinische Post" heeft geen moei te gedaan om olie op de golven te gooien. Integendeel, de indruk wordt gewekt als of de op Nederlandse gebied wonende Duit sers in een ware politiestaat leven en ge regeld bespioneerd worden. De voor Kleef- Wyler minder prettige afloop van de be sprekingen tussen onderhandelingsdelega ties van beide landen, waarbij Von Bren tano zelf verklaart dat slechts een zeer klein stukje grond niet binnen de oude rijksgrens terugkeert, wordt nu voorge dragen als het schreeuwendste onrecht. Daarbij wordt de indruk gewekt alsof de 23 Wyleranen, die Nederlander zullen wor den, hier in een soort concentratiekamp terecht komen of er tenminste op moeten rekenen dat ze met het grootste wantrou wen in ons volk zullen worden opgenomen. Advertentie Advertentie Wollen Vesten met kraag 16.95 BARTEIJORISSTRAAT 5 Het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid Scheps heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van het feit dat de burgemees ters van Axel, van Oostburg en van Oos- terland nu al maandenlang „met verlof" geweest zijn of nog zijn. Hij vraagt voorts of er een zodanige tegenstelling tussen de raad van de gemeente Goes en zijn voor zitter bestaat dat. deze leiden moet tot een met verlof gaan van de burgemeester van die gemeente. Welke maatregelen aldus vraagt de heer Scheps, zijn er genomen om de gemeenten Axel en Öostburg behoorlijk bestuurbaar te houden? Moet uit het maandenlang met verlof zijn van de burgemeester van Axel en die van Oostburg, en uit de strubbelingen rond de burgemeester van Oosterland en die van Goes niet geconcludeerd worden, dat het beleid inzake het benoemen van bur gemeesters in Zeeland in bepaald opzicht te kort geschoten is? aldus het P.v.d.A.- Kamerlid, dat besluit met de vraag: „Heeft de minister destijds wel volledige inlich tingen omtrent de reflectanten naar deze burgemeestersposten van de betrokken in stantie ontvangen? Drie van de zes Amsterdammers, die in het begin van deze week wegens het verhuren van kamers aan prostituées in de Spuistraat te Amsterdam door de ze denpolitie werden gearresteerd, zijn voor de officier van Justitie, mr. J. F. Hart suiker, geleid. Twee hunner, de 64-jange alleenwonende vrouw M. B. en de 59-jari- ge man J. M. IJ., heeft de officier doorge zonden naar de rechter-commissaris, waarbij tevens een „bevel tot bewaring" gevorderd is, dat voor zes dagen geldt. De 52-jarige echtgenote van IJ„ die even eens gearresteerd was, werd voorlopig op vrije voeten gesteld. Heden zullen de an dere arrestanten voor mr. Hartsuiker ver schijnen. Het Verbond van Nederlandse Werkgevers en het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond hebben een rapport doen samenstellen over de bezitsvorming. Het rapport komt tot de conclusie, dat de vraag in hoeverre een op bezitsvorming in ruime kring gericht beleid een bijdrage kan leveren tot de problematiek van de industriefinan ciering voorshands hoofdzakelijk in negatieve zin moet worden beantwoord. De commissie bepleit de bedoelde bezitsvorming om haar eigen merites: De vergroting van de nationale spaarquote, de klimaatsverbetering die van een toenemende spaar- neiging in ruime zin het gevolg kan zijn, en de voordelen welke een toeneming van de besparingen voor de spaarders zelf biedt. De vraag in hoeverre de additionele besparingen in de juiste vorm naar het kapitaalbehoevende bedrijfsleven kunnen worden geleid is een transformatieprobleem dat naast het bezitsvormingsvraagstak moet worden aangevat. Pas wanneer het bezitsvormingsbeleid zonder premiëring reële vruchten afwerpt, en aandelenbezit ook voor nieuwe spaar ders in aanmerking komt kan van een reële bijdrage tot de oplossing van het financieringsvraagstuk worden gesproken, zo zegt het rapport. De commissie wijst er nog op dat de mogelijke resultaten in verband met de financieringsbehoefte kwantitatief niet te hoog mogen worden aangeslagen. Zelfs bij een verdubbeling van de besparingen v in gezinshuishoudingen zou deze categorie nog slechts een ondergeschikte factor in de totale kapitaalvorming zijn. Premies voor alle Nederlanders Overigens begint het rapport met te stellen, dat in de naaste toekomst (waar bij nog geen rekening is gehouden met de investeringen in verband met de aanpas sing aan de E.E.G.) 4 percent van het netto nationale inkomen zal moeten worden be spaard voor de financiering van nood zakelijk industriële uitbreidingsinves teringen. Als enig aanvaardbare bron van bezitsvorming noemt het rapport de eigen besparing uit het verdiende inkomen. Stimulering van particuliere bespa ringen dient zich steeds te richten op alle Nederlanders. Een beperking tot bijvoor beeld uitsluitend loontrekkenden of tot hen wier inkomen beneden een zekere uiteraard arbitraire grens ligt is niet verantwoord. De commissie heeft overwegende be zwaren tegen tal van gepropageerde stel sels, waarin door premies of fiscale facil'- teiten de besparingen kunstmatig worden gestimuleerd. Met name het discrimina toire element in zulke stelsels wijst zij af. Bovendien acht zij een doeltreffende con trole op de wijze waarop men van zulke regelingen gebruik maakt uitgesloten. Geen bevoogding In het algemeen heeft de commissie ern stige bezwaren tegen „onechte" eigen domsvorming, waarvan sprake is indien de bezitter niet vrijelijk kan beschikken over zijn spaarsaldi. Het element van „be voogding" dat in zulke regelingen ligt op gesloten is, wat de overheid betreft, nim mer aanvaardbaar, in de verhouding werk gever-werknemer slechts in die gevallen waarin de feitelijke omstandigheden in een onderneming van dien aard zijn dat dit door beide partijen positief worden ge waardeerd. Een uitzondering in dit geheel van overwegingen maakt de commissie voor jeugdspaarregelingen. De beleggingsvormen Het werkgeversrapport over de bezits- v-ming merkt verder op, dat voor de be ginnende spaarder en voor de kleine spaarder in het algemeen twee beleg gingsvormen de meest aangewezene zijn: De inleg bij een spaarbank of het termijn deposito bij een bank, alsmede bepaalde verzekeringsvormen. Effectenbezit kan een aantrekkelijke be leggingsvorm zijn indien men reeds over enig bezit in liquide vorm beschikt. Aan vankelijk valt dan te denken aan „goud gerande" waarden; in een later stadium komen ook industriële obligaties in aan merking. Belegging in aandelen kan het voordeel hebben van een relatieve inflatie hardheid; het koersrisico in geval van rea lisatie moet echter juist hier uitdrukkelijk in de overwegingen worden betrokken. Belegging van spaarmiddelen door werk nemers in de onderneming waarin zij zelf werken kan gevaren meebrengen: voor de onderneming zelf in verband met de ge zagsverhoudingen; voor de werknemers in verband met het afhankelijk maken van het inkomen uit arbeid en de waarde van het bezit van de gang van zaken in de zelfde onderneming. Slechts in bepaalde omstandigheden is het denkbaar dat aan- delenverwerving door de werknemers in de eigen onderneming in de feitelijke ver houdingen past. mits er sprake is van wilsovereenstemming. De rentefunctie Aangezien, wanneer een bezitsvormings beleid resultaten afwerpt en daardoor een nieuwe kring van bezitters is gevormd, de belegging in aandelen met vrucht in de voorlichting kan worden betrokken, onder steunt de commissie het streven naar po pularisering van het aandelenbezit. Zij be pleit in dit verband dat men op voorzich tige wijze en zeer geleidelijk voortgaat op de weg van het uitgeven van kleine cou pures van effecten, en vooral dat de voor lichting wordt gericht op de betekenis welke de inschakeling van verschillende soorten beleggingsmaatschappijen kan heb ben voor hen die aan belegging in aan delen toe zijn. In verband met de selectieve werking die de rente als prijs op de kapitaalmarkt kan hebben moet naar de mening van de commissie de betekenis van het rendement van belegd bezit in de voorlichting wor den betrokken. Zij ziet hierin een bij komend argument tegen premiëring van besparingen; deze immers leidt tot kunst matige versluiering van de rentefunctie, zo zegt het rapport. Met de volgende schepen kan zeepost verzonden worden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Aldabi",24 mrt. Austra lië: s.s. „Orontes", 20 maart, m.s. „Arends- kerk", 22 maart en s.s. „Port Auckland", 22 maart. Brazilië: s.s. „Aldabi", 24 maart; s.s. „Amazon", 24 maart en m.s. „Saar- stein", 24 maart. Canada: s.s. „Waterman", 23 maart en m.s. „Noordam", 24 maart. Chili: via New York 24 maart. Indonesië: m.s. „Bali", 24 maart. Ned. Antillen: m.s. „Maron", 21 maart. Suriname: m.s. „Oran jestad", 23 maart. Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Pendennis Castle", 23 maart en m.s. „Heemskerk", 22 maart. Brits Oost-Afrika: s.s. „La Bourdonnais", 20 maart. Inlichtingen betreffende de verzendings datum van postpakketten geven de post- kantoren. (Van onze correspondent in Bonn) Als een doodbedaarde zondagszwemmer zij het gekleed in een lichtblauw rubber kostuum, met een zuurstofapparaat voor z'n gezicht, doorkliefde donderdagmiddag de 39-jarige Fransman Louis Lourmais de Rijn tussen Koblenz en Bonn. Over deze afstand van 64 kilometer deed de lange- afstandszwemmer 8 uur en bij aan komst in de Westduitse hoofdstad leek hij nog zo fris als een hoentje. Van Hammerstein via Linz en Honnef hebben wij gistermiddag kikvorsman Lourmais gadegeslagen. De wind was guur en Lourmais had hem tegen. Vadertje Rijn zag er koud en kil uit en hoge golven dreven wild naar de kant, telkens als een van de honderden enorme Rijnaken langs kwam. Bij iedere hoge golf dook de man uit Brest een kopje onder of schoot hij om hooggeslagen door de golfslag als een eend je opwaarts, hij keek even naar het rub berbootje en het waterpolitieschip, die voor hem de weg banen om vervolgens weer het hoofd in het allesbehalve schone Rijnwater te dompelen, zijn armen uit te slaan in een gestage slag en zijn benen met zwemvliezen een langzaam ritme te ge ven. Misschien is het niet precies hele maal zwemmen wat Lourmais doet: hij wordt door de Rijnstroom voortgedreven, versnelt het Rijnritme met armen en be nen, en krijgt zo een snelheid van 7 a 8 kilometer per uur. Slakken en een forel Het zat Lourmais de vier dagen voor zijn tocht naar Bonn niet erg mee: hij was zondag in Mannheim aangekomen, maar kon maandag niet naar Mainz omdat er geen volgboot voor hem kon worden ge vonden. Dinsdag zwom hij dan eindelijk met een dag vertraging op zijn schema van 17 dagen voor de gehele reis, Schaff- hausen-Rotterdam (1000 kilometer), uit Mannheim naar Mainz, het werd een bar re tocht: de 85 kilometer legde hij tenge volge van een felle tegenwind en langza me stroom in niet minder dan 12 uur af. In het schijnsel van autolampen en schijn werpers klom hij pas des avonds om ne gen uur te Mainz op de wal. Hij at daar twaalf Weinbergslakken en een gebakken forel, dronk een glas Rijnwein en vroeg om een bad. Daarna zei hij lachend: „Ik had liever ijsschotsen en een ijzige tem peratuur op de Rijn beleefd". Immers, de tocht van Lourmais beoogt aan te tonen dat de mens in staat is grote koude te weer staan, als hij maar in een bijzonder pak gekleed is, en goed voedsel tot zich neemt. Mislukte burgermeestersstunt Van Mainz tot Koblenz, het ontmoetings punt van Rijn en Moezel, werd het opnieuw geen pretje. Des morgens om 8 uur was Lourmais gestart, om twee uur des mid dags was hij in Rüdesheim, om kwart over twee bij Binger Loch, om vier uur bij Kaub, en hier had de burgemeester van Kaub het moedige idee opgevat om de koene Fransman tegemoet te zwemmen en hem in het water een glas wijn als op- frissertje te offreren. Maar de burgemees ter was plotseling, evenals Kroesjtsjev, op deze koude dag door de griep aangeval len.. Woensdagavond om half twaalf was Lourmais in Koblenz: opgewekt na een helse tocht. En thans, na Koblenz en Bonn lijkt het uit te zijn met de grote moeilijk heden, die Lourmais overigens niet schij nen te deren: gedurende de gehele tocht, tot dusver (700 kilometer) is hij nog geen Het gerechtshof te Leeuwarden heeft donderdag in beroep de strafzaak behan deld tegen een 38-jarige lasser, een 45- jarige lasser en diens 33-jarige broer te Amsterdam, die door de rechtbank te Leeuwarden reeds eerder waren veroor deeld tot gevangenisstraffen van respec tievelijk dertien, elf en acht jaar met af trek. De procureur-generaal mr. jhr. N. Witsen Elias eiste donderdag bevestiging van deze vonnissen. Het hof zal over veer tien dagen arrest wijzen. De beide lassers hadden elkaar leren kennen in de Leeuwarder strafgevangenis waar zij straffen uitzaten van respectie velijk vijf en acht jaar, wegens door hen gepleegde diefstallen. Zij volgden in de gevangenis een lasserscursus. Beide ge detineerden spraken af om na hun vrijla ting samen een lasbedrijf te beginnen en het hiervoor benodigde kapitaal door dief stal bijeen te brengen. Toen zij in de loop van 1954 werden ontslagen, werkten zij hun plan nader uit en namen een jongere broer van de lasser, die als vrijwilliger in Korea had gevochten maar geen werk had, in hun „firma" op. Veel overvallen mislukten In de nacht van 30 op 31 december 1955 werd de eerste overval gepleegd op de di recteur van de zuivelfabriek te Briltil. Ge maskerd en gewapend met een alarmpis tool, een revolver en een gummiknuppel drong het drietal de woning van de fami lie Gast binnen. De directeur, zijn echtge note en hun beide zoons werden vastge snoerd, nadat de brandkast op bevel van de indringers was geopend. De buit be droeg 6500. Na deze inbraak volgde een hele serie overvallen, die vrijwel allemaal mislukten. Op 10 april 1958 vond de laatste overval plaats te Hoogkerk op de veehou der A. Staal, die evenals zijn knecht reeds op een stoel was vastgesjord, toen er een vee-auto arriveerde om koeien op te ha len. De overvallers gingen ijlings aan de haal met de schrale buit van 35. Een van de lassers ging Let daarna maar eens alleen proberen en beroofde de bankloper S. de Vries in Groningen op 3 mei 1958 op klaarlichte dag van een tas met 60.000. Hij ging er op een bromfiets vandoor, maar werd door verschillende mensen, die getuige waren geweest van de overval, achtervolgd, waardoor hij bromfiets en tas noodgedwongen moest achterlaten. Achter op de bromfiets zat een leren jas, die hij bij een firma in Leeuwarden in huurkoop had gekocht. Die jas bracht de politie op het spoor van de lasser die op 11 mei 1958 in een dorpje bij Leeuwarden werd gearresteerd door de Leeuwarder ge meentepolitie. kilogram afgevallen. En om nu te zeggen dat de Fransman de hele dag door wat aan zijn gewicht doet is bepaald overdreven: hij drinkt af en toe een kannetje melk leeg, slikt wat speciale tabletjes en eet des avonds echt niet als een hollebollegijs de keuken van zijn hotel leeg. Daar tegen over staat dat mevrouw Lourmais die al enkele keren, om manlief geestelijk bij te staan in het water is gesprongen (ook in kikvorsman pak) al vele kilo's is afgeval len.. Zo zwemt en drijft de onversaagde, door de Rijnoeverbewoners hartelijk toe- gejuichde Lourmais verder: vandaag maar een klein stukje naar Keulen, zater dag naar Dusseldorp, zondag naar Wezel, maandag Emmerik waarschijnlijk en daarna komt Nederland aan de beurt. Het plan van Lourmais is om uiterlijk zater dag 26 maart Rotterdam binnen te zwem men, maar de snelheid, die hij de afgelo pen twee dagen had, doet vermoeden dat hij met gemak ook wel donderdag de Maasstad zal kunnen bereiken. Antwoord aan profDonnet' De Nederlandse socialistische afgevaar digden jhr. mr. M. van der Goes van Na- ters cn G. M. Nederhorst hebben critiek geleverd op het feit dat prof. mr. A. M. Donner, voorzitter van het Europese hof in Luxemburg het nodig heeft gevonden om een aantal vragen af te keuren die zij aan de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. hadden gesteld over de schrootfraude. Zij vinden het bedenkelijk, dat de voorzitter van het Hof zich in een buiten zijn ver- dragstaak vallende polemiek heeft bege ven. In een brief aan de voorzitter van het Europese Parlement, Robert Schuman, verklaren zij het in het midden te willen laten of de inmenging van prof. Donner in een zuiver politieke aangelegenheid na ook het afschrift dat hij meende te moe- trole op de H.A. door middel van het stel len van vragen opportuun is geweest. Zij stellen echter dat zij dit recht zien als een parlementaire en -gewetensplicht die zij in overeenstemming met de waar digheid van het Europese Parlement me nen te hebben uitgeoefend. De Nederlandse afgevaardigden menen in hun verweerschrift echter dat prof. Don ner met zijn brief waarvan een afschrift aan de H.A. was gezonden binnen de ter mijn die dit gezagsorgaan voor beantwoor ding van de vragen had de indruk zou hebben kunnen wekken dat hij invloed zou hebben willen uitoefenen op het antwoord van de H.A. Hier komt nog bij, aldus de heren Van der Goes en Nederhorst, dat het schrijven van prof. Donner reeds uit gelekt was voor zij het hadden ontvangen. De voorzitter van het Hof had blijkbaar ook het ofschrift dat hij meende te moe ten bestemmen voor de H.A. niet van de aantekening „vertrouwelijk" voorzien. In ieder geval is de brief in Luxemburg aan de openbaarheid prijsgegeven en daarom menen de beide Nederlandse afgevaardig den dat ook hun antwoord openbaar dient te zijn.- - - -- -- De H.A. heeft .inmiddels geen antwoord willen geven op de door prof. Donner ge wraakte vragen, omdat de kwestie nog „sub judice" was. Wat dit betreft merken de heren Van der Goes en Nederhorst op dat dit nimmer het geven van een com mentaar op de houding van een der pro cespartijen behoeft te beletten. Conclusies en pleidooien voor het hof zijn openbaar, en het is in alle zes landen van de ge meenschap regel dat ook voor de uitspraak de houding der procespartijen aan een al dan niet kritische beschouwing kan wor den onderworpen. De vragenstellers koesterden namelijk twijfel, zo verklaren zij, of het beleid van de H.A. juist was geweest. Zij hebben die twijfel onafhankelijk van het tijdstip van de uitspraak, geuit omdat dit hun beter leek dan na te kaarten over een eenmaal gevallen uitspraak of die nu gunstig dan wel ongunstig voor de H.A. zou zijn. De uitspraak zelf was voor hen irrelevant, zo verklaren zij. Deze week zullen in de Zandkreek, bij de laatste fase van het afsluiten van deze Zeeuwse zeearm, grootscheepse proeven genomen woi'den met het onder water aanbrengen van kokende asfalt. Men ver wacht dat door het sluitgat, dat op het ogenblik 160 meter groot is, bij het afslui ten een zeer sterke stroom zal optreden. De afsluiting zal geschieden door middel van 14 kleine caissons, die na elkaar in het sluitgat geplaatst moeten worden. Met het kleiner worden van het sluitgat zal de stroom steeds sterker worden waardoor gevaar ontstaat dat de drempel waar de caissons op geplaatst worden wegspoelt. Rijkswaterstaat gaat nu maatregelen nemen om dit op afdoende wijze te voor komen. Deze week wordt de „drempel" begoten met vloeibaar asfalt dat wanneer het droog is zo glad wordt dat de stroom er geen vat meer op heeft. De drempel komt echter bij laag water niet droog, zo dat het aanbrengen van het asfalt onder water zal moeten gebeuren. Hiervoor is een bijzonder ingenieuze varende en drij vende asfaltfabriek gebouwd die tevens de technische outillage aan boord heeft om de vloeibare asfalt onder water op de juis te plaats te kunnen gieten. Donderdagmiddag is opnieuw een open bare vergadering van de Zeeuwse ge meente Oosterland gehouden. Evenals de vorige dag verschenen slechts twee raads leden ter vergadering, de heer L. M. Bolle en de heer M. Boogert, beiden lid van de S.G.P. na voorlezing van de pre sentielijst stelde de voorzitter van de raad, burgemeester Laurense, vast dat ook thans het quorum niet aanwezig was zodat de vergadering geen doorgang kon vinden. De derde raadsvergadering is nu uitge schreven op vrijdag 18 maart 's middags te 17.45 uur. Deze vergadering zal te al len tijde doorgang moeten vinden. De twee S.G.P.-raadsleden zullen dan, ook als geen ander raadslid komt opdagen, be slissen over de toelating van de drie nieuwbenoemde raadsleden. 'Advertentie Met 1 Van Nelle's Afternoon* theebuiltje (groot formaat) zet o minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 cent! Dat is dus minder dan l eent per kop! "ITxee zetten met „Afternoon" thee builtjes is ideaal! Snel, gemak kelijk èn.... proper! Doe 'took! Bestel ze direct: (groot formaat) doos van 20 stuks In de conferentiezaal van de academie voor internationaal recht, gelegen op het terrein van het Vredespaleis in Den Haag, heeft de heer E. M. Weid, plaatsvervan gende secretaris-generaal van de ICAO, gisteden de vijfde conferentie van de ICAO over weerschepen geopend. De ICAO (In ternationale burgerluchtvaart organisatie) telt thans 73 landen-leden. Deze vijfde vijfde conferentie over weer schepen is op verzoek van Nederland bij eengeroepen. De heer Weid zeide dat het transatlantische luchtverkeer, zoals wij dat nu kennen, niet zou kunnen worden onderhouden zonder de hulp van de weer schepen. Mr. A. C. H, Gieben, secx-etaris- generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, sprak namens de minis ter van Verkeer en Waterstaat woorden van welkom tot de gedelegeerden der zes tien landen die de conferentie bijwonen. Op voorstel van. degedelegeerde van Zwitserland, dat werd ondersteund door de gedelegeerde van Denemarken, koos de vergadering de heer O. J. Selis, leider yan de Nederlandse delegatie tot voorzitter van de conferentie. De heer Selis is di recteur van de Rijksluchtvaartdienst en hoofd van de afdeling luchtverkeersbevei liging van die dienst. Mr. H. J. Spanjaard, lid van de Neder landse delegatie, eveneens directeur van de Rijksluchtvaartdienst als hoofd van de afdeling politieke, juridische en economi sche zaken van die dienst, zette uiteen dat de Nederlandse regering van mening is dat de financiële lasten voor landen die zorg dragen voor het uitrusten van weer schepen thans aan de hoge kant zijn en dat er middelen zouden moeten worden be raamd om tot een evenrediger verdeling dier lasten te komen. Een delegatielid van het Verenigd Ko ninkrijk deelde mee dat zijn land de be zwaren van Nederland tegen de huidige verdeling deelt. Uit naam van de delega tie van de V.S. werd opgemerkt dat de V.S. bereid zijn al het mogelijke te doen om te trachten een oplossing voor de door Ne derland gesignaleerde moeilijkheden te vinden. De delegatie van Frankrijk maak te bekend dat haar land sinds het vorige jaar twee nieuwe weerschepen in dienst heeft genomen. De conferentie wordt heden voortgezet. Gistermiddag bood de Nederlandse rege ring de gedelegeerden in de Trèveszaal aan het Binnenhof een ontvangst aan. In drie van de vijf in de gemeenteraad van Oosterland bestaande vhcatures zijn thans kandidaten benoemd, maar hun in stallatie als raadslid ondervindt nog moei lijkheden. Woensdagmiddag te 14.00 uur werd een raadsvergadering gehouden ten einde de geloofsbrieven te onderzoeken van de nieuw-benoemde raadsleden, die alle drie hun benoeming hebben aange nomen, doch het vereiste quorum was niet aanwezig. Geen van de vijf raadsleden, die als lid bedankten wegens de terugkeer van burgemeester S. W. A. Laurense verscheen op de vergadering. Volgens de bepalingen van de gemeente wet kan nu eerst na verloop van vieren twintig uur een volgende vergadering wor den belegd, doch wanneer de vereiste meerderheid dan weer niet aanwezig is kan een derde vergadering altijd door gang vinden ongeacht het aantal opge komen leden. De tweede vergadering wordt donderdag te 17 uur gehouden. De Haagse rechtbank heeft de 22-jarige Haagse circusknecht W.B. aan wie ten laste was gelegd, dat hij getracht zou hebben een Duitser in de Lange Hout straat 150,- af te persen, vrijgesproken. Volgens de tenlastelegging had B. eerst ƒ25.- aangenomen van de Duitser, die hiervoor een avondje met verdachte's 17- jarige vriendinnetje uit mocht. Daarna zou de circusknecht onder bedreiging nog f 150,- geëist hebben. Een kameraad van de verdachte en het meisje, dat thans in een opvoedingsgesticht verblijft, legden ter zitting zulke tegenstrijdige verklarin gen af, dat de officier vrijspraak eiste. De verdachte is 14 dagen geleden ter zitting reeds op vrije voeten gesteld.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4