Israel vreest thans geen Arabisch offensief maar wel groeiende druk Ben Goerion hoopt in het Westen garanties en hulp te krijgen Afrikaanse voogdij gebieden op twee na dit jaar zelfstandig Ku Klux Klan: draak met vele koppen in zuiden der V.S. Zuidwest-Afrika tragische uitzondering Verlies voor Labour bij tussentijdse verkiezing „Gezelligheidsvereniging" bestaat nu niet meer, maar haar terreur wel Rassenstrijd in Georgia en Florida laait op Tsarapkin noemt plan van V.S. ontmoedigend Twee Cubaanse attachés breken met Fidel Castro VRIJDAG 18 MAART 1960 7 Kort nieuws Grote vraag Niet toezien Evenwicht een illusie „Pravda" dankt V.S. op voorpagina voor redding van vier Russen De komende kernproef (Van onze correspondente in Jeruzalem, Mirjam Gerzon) Nu er tekenen zijn die er op wijzen dat een hoogst explosieve situatie in het Nabije Oosten een beetje aan het kalmeren is, heeft het zijn nut de oorzaken en de aanleiding van een verslechtering op politiek en militair gebied aan een onderzoek te onderwerpen. Israel houdt zijn leger paraat, zij het niet gemobili seerd, alhoewel de troepenconcentraties van Egypte en Syrië aan zijn grenzen menig niet-Israeliër een slapeloze nacht geven. De Israëliër die zijn geschiedenis en derhalve ook de voorgeschiedenis van de militaire operaties kent, heeft niet veel geloof gehecht aan de gezamenlijke actie en mobilisatie van de legers der V.A.R. want wie iets in zijn schild voert doet dit in het geheim. „Waarom zou president Nasser van de V.A.R. dezelfde tactische fout van vóór de Sinaï-oorlog van 1956 begaan, toen zijn legers door de Israeli's in de Sinaïwoestijn omsingeld, uit elkaar geslagen en verdreven werden?" Deze wedervraag hebben wij her haaldelijk als antwoord op onze vraag vernomen over de mogelijkheden van acuut oorlogsgeweld. Echter tijdens de Israëlische actie van 1956 werden de Israëliërs gesteund door de opmars der Fransen en Engelsen en werd Nasser in de steek gelaten door het Syrische leger. Vandaar ook dat men in politieke kringen inderdaad gelooft, dat president Nasser in de uitvoering van welk plan dan ook, alles eerst op de enthousiaste en actieve steun der Syriërs moet kunnen bouwen. Hulp voor Agadir. Op giro 5261 van de stichting Oecumenische Hulp aan ker ken en vluchtelingen te Rotterdam is tot nu toe ten behoeve van de slachtoffers der aardbeving in Agadir, een bedrag van ruim 34.000,binnengekomen. Er is voorts 15 ton goederen (meel, melk, sui ker en kleding) naar Marokko gezonden. De serie van grens-incidenten aan de 76 kilometer lange Israelisch-Syrische grens en de triomfale tocht van Nasser door Syrië, waar hij het spoedige einde van Israel en de „heilige oorlog" aankon digde, zijn voor Israëlische politici een aan duiding, dat er van een zekere systematiek en van een samengaan van oorlogsbeloften en beschietingen van Israëlische boeren en vissers aan de Syrische grens sprake is. Zolang deze beschietingen nog plaats vin den is het directe oorlogsgevaar niet ge weken, want Israel is blijkbaar niet van plan zich te laten beschieten, aangezien het meent aldus in de kaart van president Nasser te spelen. De vraag blijft, in hoeverre Nasser uit prestige-overwegingen bij de herhaalde Israëlische tegenactie op een der militair versterkte en geheel of gedeeltelijk ver laten Syrische dorpjes op Israels grond gebied, met groot oorlogsgeschut moet op treden, als Israel op zelfstandige wijze, een kleine militaire actie in het gedemilitari seerde gebied binnen haar grenzen onder neemt. Want dit is gebeurd. De slagen kwamen neer aan het meer van Kinnereth of Genesareth, zoals de bijbelse naam luidt. Zelfs gedurende de afgelopen dagen deden zich nog grensincidenten voor, uit de Sy rische militaire stellingen. Van de heuvel toppen, welke de Syriërs bezitten strijken zij neer op de boeren en vissers in het dal. Zij snijden de vissersnetten kapot, mitrail leren vissersboten en bekogelen of be schieten boeren. Door hun topografische voordelen hebben zij een enorm militair- taktisch overwicht op de Israëliërs. Vele honderden klachten van beide zijden be reiken de wapenstilstandscommissie (M.A.C.) van de U.N.O., die in deze on rustige zone waarnemers op verscheidene posten heeft. De Israëlische zienswijze ver schilt herhaaldelijk van die der waar nemers en zeker van die der Syriërs. Men ziet hier in de M.A.C. niet de autoriteit, die verhinderen kan dat het gewone leven aan Israels zijde van de grens voortgang vindt, zonder een „zuiverings"-actie van Israëlische zijde. Het wapenstilstandsver drag tussen Syrië en Israel is dusdanig ge compliceerd, dat het voor een tweezijdige uitleg vatbaar kan zijn, iets waarvan Israel en Syrië dan ook herhaaldelijk gebruik maken. De algemene opinie is, dat Israel niet dankzij maar ondanks de UNO de ont wikkelingsplannen aan zijn grenzen tot uitvoer brengt. Een Israëlische vergel dingsactie kan nimmer de verhouding tus sen Israel en zijn nabuurstaten regelen. Dat heeft men terdege beseft toen een Is raëlische legereenheid het verlaten en tot militaire vesting omgebouwde dorpje „Ta- wafik" opblies. Het Arabische dorpje van waar uit herhaaldelijk beschietingen had den plaats gevonden, lag in de zogenaamde gedemilitairiseerde zone, waar Israel noch Syrië legereenheden mag bezitten. Israels „zuiveringsactie was een uiting van Israels politieke standpunt, dat gene raal Dayan 24 juli 1959 in een artikel als volgt vertolkte: „Zullen wij de vrede na derbij brengen door middel van de politiek van onze vijanden waardoor het mogelijk is op hun gemak en een voor hen gunstig tijdstip, vijandigheden jegens ons te be gaan zonder de angst van een vergelding?" Niets doen is namelijk voor menig Israëliër ook een vorm van activiteit en het effect heirvan is volgens hem dat men de hui dige situatie accepteert. Dit wellicht was de oorzaak van Israels besluit om aan zijn grenzen niet in ledig heid toe te zien, temeer, daar men de her nieuwde beschietingen van de Israëlische boeren en vissers vanuit de Syrische stel lingen enige honderden meters van het meer van Kinnereth vandaan als de ge volgen zag van een opvlamming der poli- tieke-militaire ambities van president Nas ser. Men volgt hier nauwkeurig de radio- en persberichten uit de Arabische landen, waaruit volgens de Israeli's onder meer bleek dat kleine triomfen aan de Syrisch- Israelische grens en grote beloften over de verdeling van Israel, voor Nasser nodig waren om de ontevredenheid in bepaalde Syrische kringen te overwinnen. Zijn argumenten en plannen tijdens de zittingen van de Arabische Liga welke in februari plaats vonden betekenen voor Jor danië amputatie en voor Israel vernieti ging. Het, opslokken van een stuk Jor danië door de oprichting van een vluchte- lingenregering en het doorsnijden van de Israëlische Negeb-woestijn zouden Nasser de gelegenheid hebben gegeven de geo grafisch van elkaar gescheiden troepen van de V.A.R. te verenigen. Men heeft in Israel uitgekeken naar een verklaring van tenminste een der grote mogendheden. Want men herinnert zich Amerika's veroordeling van Israels straf expeditie tegenover Egypte in 1956. Deze werd gevolgd door de eis der U.N.O., dat Israels leger zich uit de Sinaï zou terug trekken. Men herinnert zich tevens de daadwerkelijke Amerikaanse hulpverlening aan het onderling verdeelde Libanon, enige jaren geleden en de komst van Britse troe pen, toen de jonge koning Hoessein van Jordanië zich door zijn Arabische buur staten bedreigd voelde. Bitter en veront rust is men over het vooral in Amerika heersende standpunt dat een wapen-em bargo in het Nabije Oosten gewenst is. Want men beseft dat het militaire even wicht in dit gebied een illusie is zolang Russische wapens plus experts gratis de V.A.R. blijven binnenstromen. Men gaat er in Jeruzalem van uit, dat een krachtig en militair sterk Israel een garantie is voor de status quo in het Na bije Oosten is omdat geen Arabisch land zich een oorlog met een militair sterk Is rael veroorloven kan. Israels belang in de status quo aan zijn grenzen is trouwens destijds indirect een waarborg voor het voortbestaan van Koning Hoessein van Jordanië geweest. Wie zijn Israels ware vrienden, vraagt men zich hier af. De reis van premier Ben Goerion en anderen langs de hoofdsteden van het Westen zal voor Israel doorslaggevend wezen. Zal hij vér strekkende garanties politieke beloften en militaire en economische hulpverlening verkrijgen teneinde de wedloop met Nasser vol te houden? Zolang de Israëlische re gering geen vertrouwen heeft in het Wes ten, zal zij weinig geneigd zijn om zoals in het geval van een blokkade van het Suez- kanaal voor Israëlische vrachtgoederen, volgens de spelregels van de „quiet diplo macy" te blijven meespelen. Observatiepost van de U.N.O. aan de Israelisch-Syrische grens. Een Joodse visser aan het meer van haaldelijk. worden Israëlische visnetten Genesareth haalt zijn netten in. Her- kapot gesneden door Syriërs en worden vissersboten beschoten. Nu in Afrika de ene kolonie na de an dere onafhankelijk wordt, is het interes sant de balans op te maken voor wat be treft de voogdijgebieden. Na de eerste we reldoorlog werd op de vredesconferentie van Parijs beslist, dat de op Duitsland veroverde overzeese gebieden, onder de overwinnaars zouden worden verdeeld. Echter, deze gebieden zouden niet zonder meer aan de koloniën van die landen mo gen worden toegevoegd, maar kregen een afzonderlijk statuut en bleven onder toe zicht van de Volkenbond; het werden mandaatgebieden van de Volkenbond. De Volkenbond heeft de Tweede Wereldoor log niet overleefd; wel werd een andex-e internationale organisatie in het leven ge roepen: de UNO. In artikel 77 van het Handvest werd be paald welke gebieden onder internationa le contx-ole zouden komen. Het voogdijstel sel zou van toepassing zijn op (1) gebie den, welke toen onder mandaat stonden, op (2) gebieden, welke als gevolg van de tweede wex-eldoox-log van de vijandelijke staten zouden worden losgemaakt en op (3) gebieden, welke door de staten die ver antwoordelijk zijn voor hun beheer, vrij willig onder dat stelsel worden geplaatst. In 1945 was het voogdijstelsel van toe passing op de volgende gebieden (de na men van de besturende landen zijn tussen haakjes geplaatst): in Afrika: Togo (Gr. Brittannië), Togo (Frankrijk), Kameroen (Groot-Brittannië), Kameroen (Frank rijk), Somalia (Italië), Roeanda-Oeroendi (België), Tanganyika (Gr. Br.). Buiten Afri ka zijn er nog: Nauru (Australië), Nieuw- Guinea (Austr.), Stille Oceaan-eilanden (Verenigde Staten), de Rioe-Kioe-eilanden (Verenigde Staten), Samoa (Nieuw-Zee- land). Zuidwest Afrika neemt een bijzondere positie in. Na de ooi-log 1914-1918 kx-eeg de Unie van Zuid-Afrika „Deutsch Südwest Afx-ika" als mandaatgebied van de Volken bond. Echtex-, na de Tweede Wereldoorlog heeft de Zuidafrikaanse Unie geweigerd Zuidwest Afrika onder het voogdijstelsel van de Vex-enigde Naties te plaatsen. De Zuidafrikaanse regering bex-oept zich on der meer op artikel 79 van het Handvest van de UNO dat bepaalt, dat voor ieder gebied, dat onder het voogdijstelsel zal worden geplaatst ovex-eenstemming moet worden bereikt tussen de rechtstx-eeks hierbij betrokken staten, met inbegi-ip van de mandataris, dus met inbegrip van de Unie van Zuid-Afrika voor wat betreft Zuidwest Afrika. Waar bevinden zich nu de voogdijgebie den op de weg die leidt naar onafhanke lijkheid? Brits-Togo is reeds onafhanke lijk, hoewel het deel uitmaakt van de Goudkust, die, na onafhankelijk te zijn ge worden Ghana heet. Een volksstemming, waaraan de gehele bevolking kon deelne men, toonde duidelijk aan, dat het grootste gedeelte van de bevolking van Togo zich wenste te verenigen met de onafhanke lijke Goudkust. Op 6 maart 1957 wex'den de gebieden samengevoegd tot de onaf hankelijke staat Ghana. De onafhankelijk heid van Frans-Togo heeft langer op zich laten wachten. Frans-Togo zal echter op 27 april 1960 onafhankelijk worden. Kameroen, het andere Afrikaanse ge bied onder Franse voogdij, is reeds op 1 januari 1960 onafhankelijk geworden. Voor wat Brits-Kameroen betreft, hier moet een onderscheid worden gemaakt tussen het noox-delijke en het zuidelijke gedeelte. Bij de volksraadpleging, welke in de herfst van 1959 in het noordelijke gebied werd gehouden, sprak de bevolking zich uit voor een voorlopige handhaving van het voogdijstelsel; voorlopig want het is te vex-wachten, dat het noox-delijke Kame roen zich zal aansluiten bij Nigeria wan neer dit in oktober 1960 onafhankelijk wordt. En wat het zuidelijke gedeelte be treft, naar alle waarschijnlijkheid zal de bevolking zich willen aansluiten bij het onafhankelijke Kameroen (vroeger Frans-Kamei-oen). Somalia zal op 1 juli 1960 onafhankelijk woi-den. De ovex-eenkomst waarbij Soma lia onder voogdij werd geplaatst is de eni ge waax-in een datum werd bepaald waar op het voogdijstelsel een einde zou nemen, namelijk 2 december 1960. Deze datum is dus vervi-oegd. De volgende voogdijge bieden zullen dus nog niet onafhankelijk worden in 1960: Tanganyika en Roeanda- Oeroendi. Wél zullen deze gebieden bin nenkort een grote mate van autonomie kennen. (Van onze correspondent in Londen) Twee tussentijdse verkiezingen in de Britse Lagerhuisdistricten Brighouse in Yox-kshire en Harx-ow West bij Londen zijn een nieuwe ernstige tegenslag voor Labour geworden. Het was de eerste stem busstrijd sinds de algemene verkiezingen in oktober. Beide verkiezingen werden veroorzaakt door het ovexdijden van het zittende Lagex-huislid. Labour verloor Brighouse en werd in Harrow West een veilige Tory-zetel door een Liberaal van de tweede plaats verdrongen. In Brighouse, waar de socia list Edwards een bekende figuur in de Raad van Europa zich vijf maanden geleden slechts met een meerderheid van 47 stemmen kon handhaven, werd zijn op volger thans door de Conservatieve kandi daat met 666 stemmen geklopt. Het om gaan van deze socialistische zetel wordt als een belangrijk succes voor de regering beschouwd, vooral omdat het totale aan tal kiezers, dat naar de stembus toog, slechts drie percent minder was dan bij de algemene vei-kiezingen. Het ondex-linge gekx-akeel in de Labour- partij, dat gaande is sinds de grote ver kiezingsnederlaag, heeft haar het ver trouwen van velen gekost, zelfs in ge bieden, die doorgaans Labourzetels op- levei-en. De neergang voor de socialisten zal waarschijnlijk aanhouden zolang het nieuwe pax-tijbeleid, dat Gaitskell tegen veel verzet in tracht te scheppen, niet is gevestigd. In het algemeen plegen tussentijdse ver kiezingen in het begin van een nieuw ge kozen parlement met een grote regerings- meerdex-heid voordelig uit te vallen voor de oppositie. In plaats daarvan was er een ommezwaai van 0,4 percent ten voordele van de Conservatieven. De kleine Liberale partij die slechts zes van de 630 Lagerhuiszetels bezet heeft weer wat moed gekregen door de uitslag in Harrow West, waar de Conser vatieve meerderheid afbrokkelde van 18.000 tot 11.426. Het Labour stemmen- aantal liep met de helft terug van 12.512 tot 6.030. De liberaal eindigde als tweede met 7.100 stemmen. HOUSTON (UPI) In een stad waar twintig jaar lang niets was gemerkt van de Ku Klux Klan, Houston in de staat Texas, heeft een kleine groep blanke burgers een neger afgeranseld en hem vervolgens de drie hoofdletters „k", afkorting van „Ku Klux Klan", op het lichaam gesneden. De wandaad trok sterker de aandacht dan andere activiteiten van het berucht geheim genootschap in de laatste jaren, zozeer dat men zich gaat afvragen: bestaat de Klan nog? Het antwoord moet ont kennend luiden: de Ku Klux Klan, zoals die na de burgeroorlog werd opgericht en zich na de tweede wereldoorlog uitbreidde tot een fel anti-religieuze, racistische groep, is niet meer. Maar wel lopen er in Amerika vele figuren rond die een eigen K.K.K. op touw hebben gezet. Er zijn tientallen van die groepen, elk met een eigen leider, die men ziet aangeduid met titels als „Kleagle (Klan-adelaar), „Cyclops" (Cycloop), „Klud" (onvertaalbaar) en „Klaliff" (Klan-kalief). Nog maar 35 jaar geleden was de Klan acht miljoen leden sterk, volgens zijn ba zen. Betrouwbaarder autoriteiten hebben het ledental nooit hoger geschat dan 100.000, waarvan er nu ten hoogste 5000 over zijn, in hoofdzaak in de zuidelijke sta ten. In Alabama zijn de vorige maand drie gevallen geweest van „Klan-leden," die negers afranselden. Twee jaar geleden hebben zes in witte mantels en hoofdkap pen gestoken figuren in Birmingham (Ala bama) een neger ontmand. Vier van hen zijn daarvoor tot twintig jaar gevangenis straf veroordeeld, de overigen zijn nooit achterhaald. Hendrix, de Klan-leider in Floi'ida zegt „het kwade element" te weren uit zijn vereniging. Dat moet hij wel zeggen want hij is kandidaat voor het gouverneurschap van de staat. Enkele van zijn handlangers hebben enkele jaren terug zelfs gepro beerd een Klan-afdeling te stichten, die ne gers tot het lidmaatschap zou toelaten. Dat was de blanken te bar, en geen enkele blanke meldde zich aan. Geen enkele ne ger ook. Lesje van Indianen Twee jaar geleden heeft te Maxton, in de staat Noord-Carolina, het meest ge- i*uchtmakende Klan-avontuur gespeeld. In Robeson County, waar Indianen van de Lumbee-stam wonen, begon men ki-uisen te verbranden, om de Indianen te waar schuwen, dat zij zich niet met de blanken moesten bemoeien. De Indianen, meest boeren en zakenmensen, beschouwden die aktie als agressie. En toen dertig Klan- leden in een korenveld bij Moxton een mee ting op touw poogden te zetten, trokken de Indianen, naar de traditie hunner voorva deren, op het oorlogspad. Driehonderd van hen, schreeuwend, krijsend, zwaaiend met stokken en geweren in de lucht afschie tend, overvielen de in hun witte mantels en kappen gehulde klannex-s, die ijlings het hazenpad kozen. James Cole, bijge naamd „Catfish" en „Grote Tovenaar" van de Klan in Noord-Carolina, werd on der een heg vandaan geplukt, waar hij lag te bibberen. Hij zit nog in de gevangenis wegens het aanstoken tot onlusten. Wat er heden ten dage in Amerika tracht door te gaan voor Ku Klux Klan lijkt niet op de organisatie, die rechter T. J. Jones en zijn zoon in 1865 te Pulaski, in de staat Tennessee, als een gezellig heidsvereniging begonnen. De zuidelijke staten hadden de burger oorlog verloren, 'vier miljoen negex-s wa ren uit de slavex-nij bevi-ijd, het zuiden was in beroex-ing. De wederopbouwwet van 1867 had tot gevolg, dat de blanke inwoners van de zuidelijke staten uit hun grond eigendom ontheven werden en dat dit on der beheer van het federale leger werd ge plaatst. In dat jaar werd de gezelligheids- vex-eniglng van Pulaski in Nashville, even eens in Tennessee, gereorganiseerd. Ge- nex-aal Nathan Bedford Fox-rest, befaamd cavaleriegeneraal van de geconfedereer- den (zuidelijken) werd benoemd tot de eerste „Grote Cycloop" van de Ku Klux Klan. Schots voorbeeld De „Klan" was een imitatie van de Schotse clans (familiegroepen) uit de feodale tijd, het brandende kruis was een imitatie van de vurige kruisen die in de Hooglanden het sein wax-en, dat een vijand naderde. Het doel van de Klan was de blanken in het zuiden te beschermen, het aantal stemmen dat negex-s konden uit brengen te x-educeren tot nul, en in het al gemeen allen die de zijde van de negers of van de noordelijke staten kozen, uit het zuiden weg te jagen. In 1877, toen genei'aal Forrest overleed, stierf ook zijn Klan. De huidige versie van de Klan werd in 1915 gesticht, in de oorlogsvei-warring, door Joseph Simmons te Atlanta. In vijf jaar was de gx-oepering uitgegroeid tot een factor van grote politieke betekenis, en al in 1919 werden in 27 staten tweehonderd Klan-bijeenkomsten gehouden, waar ge ageerd werd tegen negers, joden en katho lieken. In dat jaar had de Klan de hand in 25 x-assenrellen, waarvan die te Chicago de ernstigste was. Bij dat oproer kwamen 23 negers en 75 blanken om het leven. Maar enkele jax-en later begon het getij te verlopen en opnieuw verdween de Klan. In de dex-tiger en veertiger jaren keerde ze weer terug, maar niet als een nationa le organisatie, het was weer een soort ge zelligheidsvereniging voor volwasse nen, met geheime wachtwoorden, maar MOSKOU (Reuter) Op de voorpagina van de „Px-avda" moest donderdag de po litiek het veld ruimen voor kapij over de redding van vier Russische militairen, die op de Stille Oceaan in een landingsboot op drift waren geraakt, door een Amex-ikaans vliegdekschip. De pagina wex-d ingenomen door foto's van de vier geredden en de hun door premier Kroesjtsjev gezonden geluk wensen, van president Eisenhower en bur gemeester George Christopher van San Francisco. Ook was een dankbetuiging af gedrukt, die de Sovjet-Russische minister van Defensie maarschalk Malinovsky aan zijn Amerikaanse collega Thomas Gates had gezonden. Kroesjtsjev zelf heeft president Eisenho wer zijn „diepgevoelde dankbaarheid" be tuigd voor de redding der Russische mili tairen, die volgens hun eigen verklaring 49 dagen lang met hun boot hadden rondge zwalkt voordat zij door het Amerikaanse vliegdekschip „Kearsage" werden opgepikt en naar San Fx-ancisco gebracht. Men ver wacht, dat het viertal een paar weken in een ziekenhuis verpleegd zal worden. ook mantels, kappen en brandende krui sen. Acht Amerikaanse staten bezwoeren de dreiging door te verbieden dat in het open baar maskers of mantels als vermomming werden gebruikt, uitgezonderd tijdens het carnaval. Toen de Klan-leiders onver- momd voor hun overtuigingen moesten uitkomen waren zij aanzienlijk minder op standig. In 1952 en 1953 werden ruim hon derd mannen, die zeiden van de K.K..K. te zijn veroox-deeld wegens een epidemie van ranselpartijen en enkele ontvoeringen in de staten Noord- en Zuid-Cax-olina. De Klan is, al is zij uiteengevallen, haar angel nog niet verloren. ATLANTA, GEORGIA (UPI) In de plaatsen Savannah (Georgia) en St. Augus tine (Floria) is het gistex-en tot botsingen gekomen tussen negers en blanken. De politie kwam tussenbeide, gebruik makend van de politieknuppel en van traangas. In St. Augustine hing de rel samen met cafetax-ia-demonstraties, die daar al drie dagen achtereen bij één etablissement plaats vinden. Acht negerstudenten gingen daar donderdagochtend om 10 uur naar binnen en namen plaats aan de lunch tafels. Toen de studenten vier uur later vertrokken, werden zij afgeranseld door ongeveer honderd blanken, die zich voor de zaak hadden verzameld. De politie ar riveerde en zij beval de negers zich te ver wijderen. In de binnenstad van Savannah kwam het tot een handgemeen tussen groepen blanken en negers. Pas toen de plaatse lijke politie assistentie had ontvangen van 24 man van de staatspolitie en met traan gas had gewerkt, kon de rust worden her steld. De politie noemt de toestand in Savan nah explosief, omdat er ter viering van St. Patricks Day zeer veel mensen naar de stad zijn gekomen. Onder de neger bevolking heerst grote ontevredenheid over het traineren van de maatregelen tot opheffing van de rassenscheiding. GENEVE (Reuter) De Sovjet-Unie heeft dondex-dag op de conferentie over het stopzetten van kernwapenproeven te Genève critiek geleverd op het Ameri kaanse voornemen om in januari 1961 een kernappax-aat ondergronds tot ontploffing te brengen. De Russische afgevaardigde Tsarapkin noemde het nieuws „zeer ontmoedigend", aldus is in conferentiekringen gezegd. Maar zijn opmerkingen waren „mild" in vergelijking met vroegere aanvallen op de Vex-enigde Staten. Tsarapkin zei, dat geen overeenstemming was bereikt over het ar tikel in het voorgestelde vex-drag aangaan de ontploffingen voor vreedzame doelen. Hij sprak de hoop uit, dat er tegen de tijd van de voorgenomen Amerikaanse kern- px-oef een vex-drag tussen Oost en West zou zijn. De Amei-ikaan James Wadsworth zegde toe, dat de ontploffing in ovex-eenstem ming zou zijn met de bepalingen, die in het verdx-ag zouden worden neergelegd. Alle gegevens, die de explosie zou ople- Alle gegevens, die de explosie zou ople- vei-en, zouden ter beschikking gesteld worden van alle belanghebbende landen. Natuurkundigen uit alle landen, die de proef willen bijwonen, zouden welkom zijn, aldus Wadsworth. Canadees voorstel OTTAWA (UPI) De leider van de oppositie. Lester Peax-son heeft in het Canadese Lagerhuis geoppex-d, dat de on- dex-grondse kernproef, die de Verenigde Staten in New Mexico willen houden, zal plaats vinden onder internationaal toe zicht. Pearson betoogde, dat de gegevens, welke deze proef zal opleveren, misschien zullen helpen het px-obleem van detectie van ondergx-ondse ontploffingen op te los sen. Hij bepleitte dat px-emier John Die- fenbaker zijn voox-stel met Washington zou opnemen. Diefenbaker antwoordde dat dit idee het overwegen waard is en dat het door de x-egering zal worden be studeerd. Het is echter niet nodig spoe dig een beslissing te nemen. WASHINGTOxN. (UPI) Twee hoge Cu baanse functionarissen hier hebben er de brui aan gegeven de regering Fidel Castro nog langer te dienen. Commander Miguel F. Pons, Cubaans gedelegeerde bij de in- ter-Amerikaanse defensieraad, deelde op een besloten zitting van dit orgaan mee dat hij ontslag nam. Uit ingelichte bron wordt vernomen dat hij de raad vertelde dat Castro te egocentrisch is om een doe- treffende en verantwoordelijke regering te kunnen leiden. Pons,die een ijverig aan hanger van Castro en de revolutie is ge weest, noemde Castro een stroman van het internationale communisme". Kapitein Angel L. Saavedra heeft ver klaard dat hij ontslag heeft genomen als militair en luchtvaartattaché op de Cu baanse ambassade. Hij was een geheime agent van Castx-o op de ambassade en werd door Castro bevorderd toen de Cu baanse leider in april van vorig jaar een bezoek aan Washington bracht.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7