Uitgaan in Haarlem „Mama, kijk, zonder handen" van Claus Chefarine„4' Bioscoopbezoek teruggelopen REVUW Fien de la Mar terug naar het toneel Jaarverslag Nederlandse Bioscoopbond De negen Muzen Rotterdams Toneel - 60 jaar actrice biedt M. Janssens - jubileumrol aan Marianne Philipsprijs voor Jef Last VRIJDAG 18 MAART 1960 9 TONEEL MUZIEK VOLKSUNIVERSITEIT T oonkunst-administrateur veroordeeld Lonen en prijzen in het wegvervoer DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN die lekkere shag in de handige doos 95 ct LEZEN EN LATEN LEZEN vier beroemde genees middelen in een tablet doen wonderen tegen pijnen en griep. SPEL MET TE NADRUKKELIJKE DUBBELE BODEM Hooggeleerd symposion over industriële ontwerpen Mgr. Lucas benoemd tot apostolisch delegaat Zaterdag 19 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „De zomer van de ze ventiende pop", geschreven door Hay Lawler, onder regie van Elise Hoomans. Medewerkenden zijn onder anderen In geborg Elzevier. Tine de Vries, Anny de Lange, Enny Mols-de Leeuwe, Bernhard Droog, Robert de Vries en Ad Hoeymans. Zonda'g 20 maart, Stadsschouwburg, 20 uur Toneelgroep „Theater" geeft nogmaals een voorstelling van „De zomer van de zeventiende pop", onder regie van Elise Hoomans. Maandag 21 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt „Etude voor één hand", geschreven door Peter Shaffer, onder regie van Paul Steen bergen. Medewerkenden zijn Myra Ward, Frans van der Lingen, Jules Croiset, Ineke Brinkman en Cas Baas. Woensdag 23 maart, Stadsschouwburg, 19.45 uur: Het operettegezelschap „Dio- ge" geeft een opvoering van de „Huzaren van Villars". Donderdag 24 maart, Stadsschouwburg, 19.45 uur: Het operettegezelschap „Dio- ge" geeft nogmaals een voorstelling van de „Huzaren van Villars". Vrijdag 18 maart, Concertgebouw, 20.15 uur: Het N.Ph.O. geeft het achtste con cert in de serie V, onder leiding van Henri Arends. De violist, Elaine Weldon verleent haar medewerking aan het pro gramma, waarop werken voorkomen van Wagenaar, Bruch en Brahms. Maandag 21 maart, Tuinzaal Concertge bouw, 20 uur: Piano-recital door Leen- dert Huges. Op het programma staan werken van Haydn, Mozart, Schubert en Brahms. Dinsdag 22 maart, Tuinzaal Concertgebouw 20 uur: Concert door de organist Albert de Klerk. Op het programma komen werken voor van Le Bègue, Bach, Lang- lais, Tournemire en César Franck. Dinsdag 22 maart, Minerva-theater, 20.15 uur: Het N.Ph.O. geeft met medewerking van de pianiste Varda Nishry een con cert onder leiding van Henri Arends. Op het programma staan werken van Beet hoven en Mozart. Woensdag 23 maart, Concertgebouw, 20 uur: Het Koninklijk Mannenkoor „Cae- cilia" geeft een concert onder leiding van Anton de Beer. Het Groot Mannenkoor Zwolle, onder leiding van W. de Rooy, de organist Kees Bornewasser en de fluittist Piet Reijns verlenen hun mede werking aan dit concert. Dagelijks in 't Goede Uur tot 21 maart, van 21 tot 22 uur: Klassiek grammo- foonplatenconcert van werk van Schu bert en Schumann. Van 21 tot 28 maart werk van Sjostakowitsj. Vrijdag 18 maart, Minerva-theater, 20 uur: Drs. Johan van Dyck houdt een lezing met kleurendia's over „Zweden het romantische en moderne land van het noorden". Maandag 21 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): dr. C. J. Schuurman spreekt over „De psycholo gie van het huwelijk". Dinsdag 22 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer P. van 't Zelfde houdt een lezing met kleurendia's over „Spanje, land van grote contrasten". Woensdag 23 ma*art, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): De heer H. de Wijs spreekt over het onder werp: „Wat maakt u van uw woning?" Donderdag 24 maart, Frans Halsmuseum, 14 uur: De heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum spreekt over Advertentie Als U nog nooit in een korjaal oe Surinamerivier bent afgezakt, wat weet U dan eigenljjk van dit deel van ons Koninkrijk, dat Suriname heet? Laat SEM PRESSER U daarom mee nemen naar dit fascinerende land waar oerwoud en beschaving nog in eikaars verlengde liggen! De volgende week in: EEN BLAD WAAR PIT IN ZIT! Rt RevuePostbus 497, Amsterdam De rechtbank te Amsterdam heeft de 49-jarige C. H. B., voormalig administra teur van de Stichting conservatorium van de Maatschappij ter Bevordering dei- Toonkunst te Amsterdam, wegens verduis tering in dienstbetrekking van bijna 31.000 conform de eis tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. De verdachte is sinds juli van het vorig jaar gedetineerd. De minister van Verkeer en Waterstaat en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben dinsdag een gesprek gevoerd met de vertegenwoordi gers van de betrokken organisaties van werkgevers en werknemers over de lonen en prijzen in de sector van het vervoer over de weg, met uitzondering van de autobusdiensten. Tijdens dit overleg heeft de regering zich op het standpunt gesteld, dat er ten aanzien van de bovengenoemde sector geen aaanleiding bestaat af te wij ken van het algemeen door de regering gevoerde loon- en prijsbeleid. „De kunstschatten van het Frans Hals museum". Vrijdag 18 maart, Hervormde Wijkkapcl, Eenhoornstra'at, 20 uur: Voor leden van de Nederlandse Christelijke Vrouwen bond spreekt ds. W. Baas over „Het be lang van de christelijke oers in deze tijd". Vrijdag 18 maart, Gebouw 't Nut, 20 uur: Contactavond van het Humanistisch Verbond. Zaterda'g 19 maart, Gebouw St. Bavo, 20 uur: De toneelclub van de Haarlemse korfbalvereniging „Aurora" geeft een opvoering van „De heilige vlam", ge schreven door W. Somerset Maugham, onder regie van P. Haanstra. Zaterdag 19 maart, Wijkgebouw De Prin senhof, 20 uur: Feestavond van de buurt en speeltuinvereniging „De Glip". Zaterdag 19 maart, Miner va*-theater, 14.30 uur: Muziekuitvoering van leerlingen van de Volksmuziekschool. Zaterdag 19 maart, Concertgebouw, 20 uur: Feestavond van de Haarlemse Voetbal vereniging E.H.S. Zaterdag 19 maart, Café-restaurant Brink- mann. Gedurende het weekeinde houdt de Open Religieuze Gemeenschap de tweeëntwintigste Open Tafel Ronde. In leidingen worden gehouden door A. Vi- ruly, A. G. Degenaar, A. Soesman en dr. C. J. Schuurman. Zondag 20 maart, Café-restaurant Brink - mann. Open Tafel Ronde van de Open Religieuze Gemeenschap. Zondag 20 maart, Concertgebouw, 10.30 uur De heer David Koning, ballet- en dans- criticus houdt voor de leden van de Haarlemse Volksdansfederatie een lezing. Zondag 20 maart, Concertgebouw, 13 uur: Volksdansbal onder auspiciën van de Haarlemse Volksdansfederatie. Maandag 21 maart, Gebouw St. Bavo, 19.30 uur: De Algemene Bond van Ouden van Dagen houdt een ontspanningsavond. Maandag 21 maart, Café-restaurant Brink- mann, 20 uur: De heer J. Koster spreekt voor de leden van het Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigingen over: „De fiscale en verervingsmoeilijk heden rondom de opvolgingen in het middenstandsbedrijf". Maandag 21 maart, Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat, 20 uur: Filmavond van de afdeling Haarlem van Het Witte Kruis en Medisch Opvoedkundig Bureau. Maandag 21 maart, Café-restaurant Brink- mann, 20.15 uur: Voor leden van de Stichting Geloof en Wetenschap houdt dr. A. L. Constandse een lezing over „De actuele wereldpolitiek". Maandag 21 maart, Minerva-theater, 20.15 uur: De drie afdelingen van het Katho liek Vrouwengilde houden een film avond. Vertoond wordt de film „De Man tel". Maandag 21 maart, Gebouw Bloemenheu- vel, Bloemendaalseweg, 20 uur: Voor lichtingsavond van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Dinsdag 22 maart, Tuinzaal Concertgebouw 14.15 uur: Zanguitvoering van de afde ling Haarlem van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen. Dinsdag 22 maart, Hotel Lion d'Or, 20 uur: Bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vriigezellenbond. Dinsdag 22 maart, Gebouw St. Bavo, 19.30 uur: De Algemene Bond van Ouden van Dagen houdt een ontspanningsavond. Dinsdag 22 maart, Aula Lourens Coster- lyceum, 19.45 uur: Bijeenkomst van de Haarlemse Disco-club. Dinsdag 22 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De personeelsvereniging van het St. Elizabeth Gasthuis geeft een opvoering van „Wijlen Edwina Black". Woensdag 23 maart, Gebouw Flora*, Preto- riaplein, 20 uur: Filmavond van de Ka tholieke Arbeidersbeweging. Woensdag 23 maart Café-restaurant Brink- mann, 20 uur: Filmavond van de Oor logsgravenstichting. Donderdag 24 maart, Tuinzaal Concertge bouw, 20 uur: Propaganda-avond van de Nederlandse Blindenbond. Iedere zaterdag van 20 tot 23.50 uur is de Jongerensociëteit „Haerlem" geopend in het gebouw op het sportveld aan de Kleverlaan. Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse. Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen mineralen, natuurkundige instrumenten Dagelijks van 11 15 uur behalve maan dag en eerste zondag van de maand van 1317 uur: Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur: zondagen 13—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de I6de eeuw tot op heden Dagelijks geopend van 1016 uur, des zondags van 1316 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 10—12.30 en van 13.3017 uur, op zondagen van 1417 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur": Gedurende de gehele maand maart tentoonstelling van grafiek van Henk Huig. Dagelijks geopend van 1022 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heiligland 1 rood: Tot 24 maart tentoonstelling van werken van Haai'lemse schilders. Dage lijks geopend van 9 tot 17 uur. Museum „Het Huis Van Looy", Kleine Houtweg: Tot 28 maart tentoonstelling van, door scholieren vervaardigde, tekeningen, handwerken en kunst voorwerpen. Dagelijks geopend van 10— 13, 14—17 en 19—22 uur. Op zondag ge opend van 14—17 uur. Galerie Espace, Klein Heiligland 36: Tot 20 maart werken van Alechinsky, Appel. Corneille, Jorn en Nanninga. Geopend op werkdagen van 1117 uur. H. W. Mesdaglaan 17, Heemstede: Tot 21 maart tentoonstelling van aquarel len van Bernine Stuart. Dagelijks ge opend van 11 tot 16 uur. Gebouw Bloemenheuvel, Bloemendaalse weg 158. Tot 4 april tentoonstelling van tekeningen van Dirc Lindeboom. Geopend dagelijks van 1017 uur. Zondags van 1417 uur. Hendrik Roozenlaan 53. Overveen. Van 10 tot 21 maart expositie van werken van Arnold van Doorn. Nelly Angevare en Louis Ferron. Dagelijks geopend van 20- 22.30 uur. Zondags van 10-17 uur. Galerie „Uittenhout", Kleine Houtstraat: Van 19 maart tot 4 april werken van de schilderes Kini Keiler. Dagelijks ge opend van 11 tot 17 uur. Advertentie Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken: Romans: Ikor. De zonen van Avrom; De Jong,Het geslacht Verhagen; Mann, Symphonie pathétique; Robbertsz. De laatste horizon; Sime- non, De man van Oebangi; Bauer. So weit die Fusse tragen; id.. Der Sonntagslügner; Benesch, Der Masslose; Bender, Wunschkost; Bentz, Licht von jenseits der Strasse: Bergengruen, Das Beichtsegel; Besch, Wartesaal; Büll, Der Bahn- hof von Zimpren (verhalen); Brückner, Katha- rina und der Zaungat; Dessauer, Osman; Dür- ïenmalt, Der Verdacht; Edschmid, Der Mar- schall und die Gnade; Ehrhart, Troll, der Glücksfischer; Epp, Die Frau des Fremden; Fassbind. Valentin; Frisch, Die Schwierigen, oder, 'adore ce qui me brüle; Geissler, Der un- heilige Florian; I-Iartung, Wir Wunderkinder; Kirst, Gott schlaft in Masuren; von Mechow, Auf dem Wege; Schaper, Attentat auf den Machtigen; Zuckmayer, Eine Liebesgescliichte; Durrell, My family and other animals: Dundy, The dud avocado; Hyams, Taking it easy; Lang- ley, Cage me peacock; Macauley, The end of pity (novellen); Mead, The admen; O'Brien, The flower of May; O'Hara, From the terrace; San- som, The cautious heart; Swarthout; They came to Cordura; Leroux, Le fantüme de l'Opéra; Schwarz-Bart, Le dernier des justes. Ontwikkelingsboeken: Van Oyen, Problemen van liefde en huwelijk; De Boer, Merit rating voor werklieden in overheidsdienst; Ten Have; Vorming; handboek voor sociaal-cultureel vor mingswerk met volwassenen; Fris, Gezond door licht; Philips verlichtingsprojekten; Sassen, Een ontspoorde woordgroep; Deutsche Literatur in unserer Zeit; Laffitte, Anton Tschehov in Selbst- zeugnissen und Bilödokumenten; Van der Heij den, Stijl in huis; Hofmann, Ueber den Ansatz des Blechblaser; Jaarcijfers voor Nederland 1957- 1958. Advertentie (Van onze Amsterdamse redacteur) De actrice Fien de la Mar zal geduren de het toneelseizoen 1960-61 verbonden zijn aan de onder artistieke leiding van Karl Guttmann staande toneelgroep Ensemble; een terugkeer naar het toneel, dat zij bij na tien jaar geleden de rug toedraaide. Fien de la Mar, die enige tijd geleden voor de radio en nadien voor de televisie op trad, heeft daarbij opnieuw bewezen een groot en veelzijdig actrice te zijn. Vooral met de vertolking van Franse chansons heeft zij de laatste tijd veel succes ge oogst. Vrienden adviseerden haar de des tijds afgebroken toneelloopbaan voort te zetten. Het aanbod om bij Ensemble te komen heeft zij met enthousiasme aan vaard. Fien de la Mar begon voor de oorlog bij het Hofstad Toneel en trad op in enkele Nederlandse speelfilms. Na de oorlog stond zij voornamelijk op het toneel van het „Nieuwe de la Mar-theater" in Am sterdam. Haar laatste optreden was als gast bij de toneelgroep Comedia in „Een vreemd meisje" (Le don d'Adèle). Het theater trok in die dagen weinig publiek en de actrice besloot toen, najaar 1950, haar toneelcarrière te beëindigen. De groeiende concurrentie van andere amusementsmedia, waarbij de ononder broken voortgaande toeneming van het aantal geplaatste televisietoestellen met name moet worden genoemd, heeft in 1959 een belangrijke teruggang in het bioscoop bedrijf veroorzaakt. Ook het bijzonder mooie weer is funest geweest voor het bioscoopbezoek. In de maanden maart tot en met augustus bedroeg de terugloop 16,5 percent, hetgeen bij een teruggang van 11,5 percent in de overige maanden voor het gehele jaar in een bezoekvermindering van 13,5 percent resulteerde, aldus blijkt uit het zojuist uitgebrachte jaarverslag van de Nederlandse Bioscoopbond. De invoer van films is in 1959 iets ver minderd. Van de 455 ingevoerde films waren 215 afkomstig uit de Verenigde Staten, 83 uit West-Duitsland, 58 uit En geland, 51 uit Frankrijk en 21 uit Italië. Met betrekking tot de produktie van Nederlandse speelfilms wordt in het ver slag opgemerkt, dat de basis, in samen werking tussen overheid en bioscoopbe drijf gelegd, de continuïteit, die ter be vordering van deze produktie diende te worden nagestreefd, heeft verzekerd. Ge durende de drie jaar, dat de Stichting Produktiefonds voor Nederlandse Films werkzaam is, heeft een gedeeltelijke financiering plaats gehad van negen speelfilms waarvan zeven gereedge komen en twee in produktie en van drie jeugdfilms, waarvan twee gereedgekomen en één in produktie. Intussen zijn een vijftal plannen in bewerking, ter verwe zenlijking waarvan te zijner tijd een be roep op het fonds zal kunnen worden ver wacht. Ook is het schrijven van scenario's door het verstrekken van opdrachten be vorderd. Het verslag van de Nederlandsche Bioscoop-Bond noemt het voorts opmer kelijk, dat het vernieuwingsproces in het bioscoopbedrijf van de laatste jaren is voortgezet. In niet minder dan 41 geval len vonden verbouwingen, verfraaiingen of technische herzieningen en verbeterin gen van bioscopen plaats. Het theaterpark werd met elf nieuwe bioscopen verrijkt. Op 1 januari 1960 bedroeg het aantal in exploitatie zijnde bioscopen in ons land 559 tegen 551 aan het begin van het vorig jaar. 1-Iet aantal zitplaatsen steeg van 259.500 tot 263.100. Voorts waren er op 1 januari zeventien reisbioscopen, 37 film verhuurkantoren, 33 filmproduktiezaken en tien filmfabrieken. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond heeft een beroep gedaan op de rijksoverheid om het vraagstuk van de vermakelijkheidsbelasting in zijn alge meenheid te onderzoeken. Nu het vraag stuk van de vermakelijkheidsbelasting de aandacht heeft van de autoriteiten van de Europese Economische Gemeenschap en verschillende landen haar hebben afge schaft of aanzienlijk gereduceerd, zal het stelsel van de heffingen op de bioscopen ook in ons land herziening behoeven. Te overwegen is, zo meent het hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, algehele afschaffing dan wel in afwach ting hiervan een uniform en draaglijk overgangstarief. Men herinnert er in dit verband aan, dat deskundige aan de EEG een voorlopige heffing van tien percent hebben aanbevolen. In het verslag wordt gewezen op de on gewoon fiscale preferentie, die de over heid toelaat door enerzijds de nieuwe ont spanningsmedia geheel of nagenoeg geheel te vrijwaren voor extra heffingen en an derzijds het bioscoopbedrijf bij uitzonde ring te doen blijven belasten met een accijns, die inclusief de omzetbelasting niet minder dan 26,4 percent uitmaakt van de theaterontvangsten. De activiteit in het afgelopen jaar heeft een vermindering van het gemiddelde heffingspercentage van slechts 0,4 percent ten gevolge gehad. Belgisch-Nederlands toneel. Op 7, 8 en 9 april a.s. zal de studio van het Natio naal Toneel te Antwerpen een uitwisse- lingsbezoek brengen aan de academie voor dramatische kunst „De Toneelschool" in Amsterdam. Een onderdeel van dit bezoek vormt een gemeenschappelijk te geven voorstelling op 9 april in het Nieuwe de la Mar-theater die ten dele gewijd zal zijn aan fragmenten uit het werk van wijlen A. den Hertog. De heer Den Hertog heeft tijdens zijn leven veel bijgedragen tot het tot stand komen van dit Belgisch Neder landse contact. Tevens zullen beide insti tuten een vergelijkende voorstelling van eenzelfde Middelnederlandse klucht geven. Kamermuziek-jubileum. Naar aan leiding van het 40-jarig jubileum Concert gebouw Kamermuziek, zal op vrijdag 18 maart in de grote zaal van het Concert gebouw te Amsterdam een feestconcert ge geven worden. Hieraan werken mee de mezzo-sopraan Irma Kolassi met begelei ding van Felix de Nobel en het ensemble Sonata da Camera, bestaande uit de vio listen Willem Noske en Piet Nijland, de gambist Carel van Leeuwen Boomkamp en de cembalist Hans Schouwman. Uitge voerd worden werken van Handel, Schwindl, Michael Haydn, Ravel, Duparc en De Falla. Endre Gellert. De bekende theater directeur Endre Gellert, een vroegere win naar van de Kossuthprijs, heeft twee we ken geleden zelfmoord gepleegd. Gellert, dit directeur is geweest van het nationaal theater in de Hongaarse hoofdstad, stond fel tegenover de actie van het regime tegen de „contrarevolutionaire" auteurs en kun stenaars. Guyla Illyes. Guyla Illyes, die als de grootste contemporaire Hongaarse dich ter wordt beschouwd, mag zijn nieuwe gedichtenbundel niet publiceren. Dit is bekend gemaakt door het Hongaarse week blad Orszag-Vilag, dat onlangs een vraag gesprek met de dichter had. Bij die ge legenheid had Illyes zich verdedigd tegen de aantijgingen dat hij zich „stil" had ge houden en niet belet had dat dit zwijgen door de Westerse pers was uitgelegd als verzet tegen het regime. NederlandEngeland 40 jaar. Ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan van het Genootschap NederlandEngeland komen tweeëndertig jonge acteurs (tussen 15 en 22 jaar) van The English Youth Theatre op vrijdag 29 en zaterdag 30 april in het Cerf- traal Theater te Amsterdam twee voor stellingen geven van „Hamlet". Evenals in Shakespeare's tijd worden alle rollen door mannen vertolkt. Film over Delfzijl. In Groningen is de noordelijke première gegaan van de film „De koers bepaald", een film over Delfzijl en het havenschap „Delfzijl", vervaardigd door „Multifilm" onder regie van Hattum Hoving. ARTISTIEKE MEESTERWERKEN zijn doorgaans voor meer dan één uitleg vatbaar. Het is niet helemaal ondenkbaax-, dat de Belgische schrijver Hugo Claus het voor mogelijk heeft gehouden een spel te bedrijven met zoveel uitnodigingen tot interpretatie, dat welhaast iedereen het voor een meesterwerk zou moeten aan zien. In ieder geval heeft zijn vierde avondvullende toneelstuk, dat de op het eerste gezicht nogal wonderlijke titel „Mama, kijk, zonder handen" draagt, door de soms dichterlijk aandoende vrijheid van handeling en geforceerde aaneenschakeling van triviale details het irritex-end opdringerige karakter van een dubbelzinnig raadsel zoiets als: zoekt onder de grillige oppervlakte van deze vertoning en gij zult de ver borgenheden vinden van het leven in deze nieuwe oertijd. Het wonderlijke bouw werk barst uit zijn dunne voegen en siddert op zijn ondergrondse fundamenten van de ontstellende bijbedoelingen en diepzinnige symbolen. In zijn bijdrage aan de verleden jaar bij Van Loghum Slaterus te Arnhem verschenen bundel „Première" zegt de auteur er zelf ongeveer het volgende van: het is een reeks realistische ta- frelen, waarin de lugubere ondertonen en de postlogische elementen van het dagelijks bestaan triomferen. En na te hebben verklaard, dat hij het vermogen mist een methodische duiding van zijn eigen komedie te geven, eindigt hij met de verklaring zich liever te houden aan „de creatieve gooi met de pet". En wat kan de critische toeschouwer dan anders doen dan op zijn beurt zijn hoed afnemen en eerbiedig buigen voor het genie? TER OPENING van een nieuwe toneel cyclus, die verder door Nederlandse ge zelschappen gevuld zal worden, hebben zeven acteurs en actrices van de Konink lijke Vlaamse Schouwburg te Brussel don derdagavond in het Amsterdamse Theater Carré een na de pauze aanmerkelijk ge dund publiek vermoeiend bezig gehouden met een overigens lang niet slechte verto ning ervan. Om een indruk van de verha lende inhoud te geven neem ik een paar regels uit de toelichting in het program ma over: „Alle personages proberen op de een of andere manier te ontsnappen uit de werkelijkheid.. Met het geld van een bankier willen zij ergens op een eiland een nieuw leven gaan beginnen. Maar de jonge dichter Stefan gaat niet mée met (Van onze Amsterdamse redacteur) Het is niet onmogelijk dat de Amster damse actrice Magda Janssens haar zestigjarige toneelcarrière in februari 1961 in Rotterdam zal vieren. Ton Lutz heeft haar een jubileumrol aangeboden. De 76- jarige nog bijzonder vitale actrice had te voren de directie van de Nederlandse Co medie te Amsterdam laten weten geen prjjs te stellen op een verlenging van haar contract voor het toneelseizoen 1960-1961, tenzij zij een belangrijke rol zou kunnen spelen. Zij zei ons: „Ik heb de afgelopen twee jaar maar een paar prutsrolletjes gehad en ik meende dat er wel iets tegenover mocht staan, zeker in verband met mijn jubi leum. Maar mijn directie zei dat er geen rol voor me beschikbaar was. Wat heeft het voor zin bij een toneelgezelschap te blijven als er toch geen rol beschikbaar is?" Even leek het diamanten jubileum in gevaar te komen. De heer Lutz bracht redding en als de Nederlandse Comedie niet zeer spoedig met een ander voorstel komt, zal Magda Janssens het Rotter damse aanbod accepteren. „Het gaat heus niet om het geld", verzekerde zij. „Van de jubileumvoorstellingen in 1951 heb ik tienduizend gulden kunnen afdragen aan de misdeelde Amsterdamse jeugd. Ik zal volgend jaar de opbrengst opnieuw voor een liefdadig doel bestemmen". de anderen. Hij wenst het leven te aan vaarden zoals het is en niet zijn heil te zoeken in droombeelden en waan." Dat wil dus zeggen: hij kiest in een stuurloze periode de heldhaftige rol van een losrij- dende fietser, die met vallen en opstaan tot het bittere einde zijn weg hoopt te ver volgen door het onoverzichtelijke verkeer van een voorlopig redeloze beschaving. Als een handschoen verliest hij aldus het dichterschap, dat hier wordt voorgesteld als liederlijke verdichting en rapantische uitvlucht. Een merkwaardige figuur is meneer Baers, een alles en iedereen tiranniseren de rijkaard, die in zijn vrije uren denk beeldige ruimtereizen organiseert en zich zelf telkens in iemand anders verandert bij gebrek aan authentieke levenshouding. Het toppunt van metamorfose bereikt hij in het laatste bedrijf als teruggekeerde uit het hiernamaals. Verder treden er in dit stuk op: een burgerlijke hospita, een nozem en een danseres. De opzet men kan beter zeggen: het opzettelijke van het. werk heeft meegebracht, dat al deze burleske figuren als karakters ondefinieer baar zijn en alleen als symptomen her kend kunnen worden in een warboel van potsierlijke verschijnselen, die nog het meest te waarderen is als satire op het naturalisme. In dat opzicht volgt Hugo Claus getrouw de laatste mode, zoals die door Eugène Ionesco oorspronkelijk ge lanceerd werd. Ware het geheel interes- De Marianne Philipsprijs van dit jaar is toegekend aan de schrijver Jef Last en geldt diens gehele oeuvre. Tot dit besluit is een jury gekomen die bestond uit mevr. Jeanne van Schaik-Willing, prof. N. Donkersloot en dr. P. Meertens. Deze prijs is in 1951 ingesteld door de heer S Goudeket met de bedoeling daar mee jaarlijks een Nederlands auteur bo ven de 50 jaar te eren en zo de naam en de nagedachtenis levend te houden van zijn op 13 mei 1951 te Naarden overleden echtgenote. In de voorgaande jaren is de prijs ach tervolgens ten deel gevallen aan Constant van Wessem, Til Brugman, Dirk Coster, Nescio, Maurits Dekker, Belcampo, Jac van Hattum, Nico Rost en Rein Blijstra. sant genoeg, men zou het renaissancisti sche karakter van deze fantasie kunnen bewijzen door de overeenkomsten tussen meneer Baers en meneer Jourdain uit „De burger-edelman" van Molière aan te tonen, de parvenu in overgangstijd, die met vreemde manieren een bestaansvorm probeert te vinden. „Kijk, mama, zonder handen" is een mislukking met twee grandioze momen ten: het verjaarsfeest van de charades (waarin de enige, die zichzelf voorstelt, door niemand wordt herkend) en de aan „De bruid in de morgen" herinnerende verklaring van zusterlijke liefde. En dan is er nog één reden om voor de komst van het Vlaamse ensemble dankbaar te zijn: de kennismaking met de voortreffelijke acteur Paul Cammermans, die in de ge daante van een tweede Lucebert een som bere drinker met poëtische bevliegingen voorstelt met al het jammerlijke pathos van een poseur, een ouderwetse nieuwlich ter. Ook verder werd er verdienstelijk werk geleverd onder regie van de bekwa me Edward Deleu en in een niet erg fraai decor, in het bijzonder door Senne Rou- faer als Stefan en door de wellicht voor deze rol iets te jonge Cyriel van Gent als de kameleontische magnaat. David Koning (Van onze Haagse redacteur) De Zweedse ontwerper graaf Siwart Bernadotte opent op 7 april in het Haagse gemeentemuseum een aan de industriële vormgeving van zijn land gewijde tentoon stelling. Ter gelegenheid hiervan wordt op woensdag 6 en donderdag 7 april een sym posion gehouden over de problemen van de industriële vormgeving en in het bij zonder de opleiding tot industrieel ontwer per. Men hoopt dat deze discussie van be lang zal blijken voor de industriële vorm geving in Nederland. Het symposion staat onder leiding van prof. ir. J. H. van den Broek, hoogleraar in de architectuur aan de Technische Hogeschool te Delft. Als sprekers treden op prof. Misha Black uit Londen, prof. Enrico Deresutti uit Milaan, dr. Karl Par- vek uit Keulen en ir. G. J. van der Grin ten uit Amersfoort. Paus Joannes XXIII heeft mgr. Lucas benoemd tot „apostolisch delegaat" in de Scandinavische landen. Hij is de eerste apostolische delegaat in Denemarken, Zweden en Noorwegen en krijgt Kopenha gen als standplaats. Een apostolisch dele gaat is een vertegenwoordiger van het Vatikaan zonder officiële diplomatieke rang. De thans 65-jarige mgr. Lucas, Haar lemmer van geboorte is thans „aposto lisch bezoeker" in Scandinavië met als standplaats Stockholm. Apostolisch be zoeker is een rang lager dan apostolisch delegaat. Mgr. Lucas werd in 1924 pries ter gewijd. Sinds 1945 is hij titulair aarts bisschop van Adulis. Mgr. Lucas van het Genootschap van het Heilige Woord is ook enige tijd apostolisch nuntius in India ge weest. Apostolische delegaten vertegen woordigen de Heilige Stoel in landen waar mede geen formele diplomatieke betrek kingen worden onderhouden (zoals bijv. ook de Verenigde Staten).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9