Koersfluctuaties aan de Beurs van Amsterdam Effecten -en Geldmarkt Hoopvolle aanwijzingen voor produktiviteitsvergroting Westrick zal met HA spreken SCHEEPYAARTBERICHTEN Totale behoefte aan middelen van f 288 miljoen De beurs Goede ontvangst van emissies Situatie bij General Banden wordt beter Brutowinst steeg met f37 miljoen ZATERDAG 19 MAART 1960 17 Het Ruhrkartel Papierfabriek Gelderland 25 (20 EMISSIE HOOGOVENS Uni-invest plaatste onderhands 1 miljoen Vezel verwerking had gunstig jaar Als de Amsterdamse beurs geheel op zich zelf zou staan en niet ook de invloed ondervond van wat er in het buitenland op en om de beurzen geschiedt, zou een krachtige haussebeweging gedurende de afgelopen week zeker niet vreemd zijn ge weest. Want wat er aan nieuws over het Nederlandse bedrijfsleven is bekend ge worden en wat er aan dividend door de Nederlandse ondernemingen is aangekon digd, kan niet anders dan bemoedigend, in sommige gevallen zelfs verrassend worden genoemd. Daar is in de-:eerste plaats de publicatie over de industriële produktie van Neder land in het vierde kwartaal van 1959, wel ke met een cijfer van 9,2 miljard circa 1 miljard groter is geweest dan die van het derde kwartaal en het totaalcijfer voor het afgelopen jaar op 33,3 miljard heeft gebracht, waardoor het met bijna 2,4 miljard, ofwel met 7,7 percent boven dal van 1958 is gestegen. Aangezien in ver band met toegestane en nog te verwach ten loonsverhogingen ook voor ons land de laatste tijd steeds weer op de noodzaak van een produktiviteitsverhoging wordt ge wezen, verdient het de aandacht dat de personeelssterkte gedurende 1959 met niet meer dan 30.000, dat is met circa 3 percent is toegenomen en die produktiviteitsver hoging dus een verheugend feit blijkt te zijn. In het vierde kwartaal kon de indu striële produktie zelfs met 1 miljard toenemen, zonder dat de personeelssterkte is uitgebreid en deze cijfers betekenen dus een steun voor de Nederlandse regering ten aanzien van de loon- en prijspolitiek, welke zij in haar streven naar een recht matige inkomensverdeling wenst te vol gen. Philips geeft voorbeeld Het zou natuurlijk onjuist zijn de door Philips in 1959 behaalde resultaten voor het gehele Nederlandse bedrijfsleven nor matief te stellen, maar wat men bij hel Philipsconcern op het punt van de pro duktiviteitsvergroting heeft gepresteerd, kan toch wel als een bemoedigende aan wijzing worden beschouwd voor wat er te dien aanzien ook in ons land mogelijk is. Niet alleen hebben de winstcijfers bij Philips alle verwachtingen overtroffen C/ 351 miljoen nettowinst bij ramingen van 310 a 350 miljoen), maar ook de winst marge na aftrek van afschrijvingen en be lastingen is in het afgelopen jaar van 6.8 percent tot 8.3 percent gestegen en in het vierde kwartaal zelfs tot circa 10 percent. Dit resultaat kon worden verkregen in weerwil van het feit dat ook op het gebied van de vele Philipsprodukten de concur rentie scherper is geworden en mede daar door hier en daar prijsverlagingen moesten worden toegestaan. Hoewel van een nieuwe haussebeweging over de gehele linie van de aandelenmarkt ook deze week geen sprake was, kan het niet verwonderen dat de aandelen Philips, die dit jaar van 834 tot 698 percent terug liepen, deze week hun verlies grotendeels hebben kunnen inhalen, waarbij ook het buitenland weer van zijn belangstelling blijk gaf. Vele dividendverhogingen Maar niet alleen Philips kwam deze week met grotere winstcijfers en een hoger dividend, ook tal van andere, minder in ternationaal georiënteerde ondernemingen blijken in 1959 zodanige resultaten te hebben kunnen behalen dat de directies een hoger dividend verantwoord achtten. Om er slechts een paar te noemen, de Vereenigde Blik brengt haar dividend van 10 op 12, Van Gelder en de Leeuwarder Papierfabriek eveneens, Van der Heem van 8 op 10, Breedband van 12 op 16, In- dola van 14 op 20, waarvan 5 pet. in aan delen, de Nedap. die over 1958 het divi dend passeerde, keert weer 6 pet. uit, de Nieuwe Rotterdamsche Courant komt van 8 op 10 pet., Figee en Verschure hand haven de uitkering op 12 pet. en alleen de scheepvaartmaatschappijen en de scheeps- bouwondernemingen komen met een ver laging, hetgeen ook niet anders werd ver wacht, waarbij dan nog kan worden op gemerkt dat deze verlaging voornamelijk een gevolg is van de uiterst conservatieve wijze, waarop de winst wordt verdeeld en waartegen terecht wel eens bezwaren worden gemaakt. Ook de buitenlandse handel gunstig In het algemeen gaan de directies van de Nederlandse ondernemingen niet tot verhoging van het dividend over als zij duidelijke aanwijzingen hebben voor een slechtere gang van zaken in het nieuwe jaar en in zoverre kunnen .de dividend- De omzet in het eerste kwartaal van het nieuwe boekjaar beginnende per 1 decem ber, van General Banden was 30 percent hoger dan in het eerste kwartaal van het vorig jaar, zo deelde de directie in de ge houden jaarvergadering mede. Gehoopt wordt in 1960 vijftig percent meer te produceren dan in 1959. Per einde van I960 hoopt de directie een niveau be reikt te hebben van het dubbele van de produktie van het vorig jaar. Deze produk tie zal ook kunnen worden afgezet. De situatie ten aanzien van de concur rentie is niet goed, aldus de directie, om dat verwacht wordt dat, met de verlaging van de invoerrechten binnen de E.E.G., de concurrentie van de fabrieken van buiten de Benelux nog zal toenemen. Dit zal het buitengewoon moeilijk maken een rede lijke prijs met een redelijke winstmarge ie bedingen. De grondstoffenpositie blijft de directie ernstig zoi-gen baren door de zeer hoge prijs van de natuurrubber. Iedere tien cent dat dit produkt per kilo duurder wordt komt de maatschappij op een kostenverhoging van 150.000 per jaar te staan. Zij hoopt dan ook dat de Neder landse regering zal toestemmen de even tuele hogere kosten te mogen doorbereke nen. aankondigingen van de laatste tijd dus wel een bewijs worden gezien voor de gunstige verwachtingen, welke voor 1960 worden gekoesterd. Enige grond hiervoor kon men ook vin den in de handelscijfers over de eerste twee maanden van het nieuwe jaar. Welis waar is de invoer meer gestegen dan de uitvoer en is het invoersaldo groter, na melijk 326 miljoen tegen 264 miljoen, maar dat de export in februari 170 mil joen groter was dan in januari en 349 miljoen groter dan in februari, zodat ze voor de eerste twee maanden met 333 miljoen, dat is met meer dan 16 percent is vooruitgegaan, moet toch tot grote vol doening stemmen. Het spreekt vanzelf dat de verhoging van vele dividenden een verhoging van het aandelenrendement betekent, dat zich tot dusver reeds gunstig van dat voor de meeste aandelen in het buitenland onder scheidde en het is daarom verklaarbaar dat de Amsterdamse beurs, ook als New York teleurstellende koersen seint, door gaans vrij grote weerstand toont. Hoewel de Europese beurzen zich van New York en de Amerikaanse conjunctuur niet kun nen losmaken, begint men toch meer en meer aandacht te krijgen voor het feit, dat ons werelddeel sinds geruime tijd in economisch opzicht een zekere voorsprong op de V. S. heeft verkregen, waarover men daar allerminst gerust is. Ook New York heeft betere indruk Het heeft deze week blijkbaar ook op de Newyorkse beurs een goede indruk ge maakt dat de spanningen op de geld- en kapitaalmarkt in de V. S. de laatste tijd wat zijn verminderd, zoals kan blijken uit een lichte daling van de rente voor lenin gen op korte termijn, welke thans eerder een verlaging dan een verhoging van het disconto doen verwachten en waaruit blijkt hoe snel de monetaire situatie in een land kan veranderen. Ook is men thans in de V. S. blijkbaar zover dat men een verdere waardevermindering van het geld niet meer als een haussemotief beschouwt, maar tot het inzicht komt dat een mone taire stabiliteit voorwaarde is van een gezonde ontwikkeling en derhalve ook voor een reële waardering van de aan delen. Die economische ontwikkeling kan zich niet zonder stoornissen voltrekken en er zijn thans enkele symptomen van ver zwakking, maar op langere termijn acht men niettemin ook voor de V. S, een ver dere economische opgang waarschijnlijk. Overspanning voorkomen Voor ons werelddeel acht men de voor waarden daarvan ook aanwezig en met name in West-Duitsland wijst alles op een toenemende industriële activiteit, welke de regering reeds tot verhoging van en kele belastingen heeft genoopt, teneinde een overspanning te voorkomen. In dit verband is het dan ook de vraag of men ten onzent zo gemakkelijk tot verlaging zal besluiten, welke in feite een inkomens- vergroting betekenen, waartegen prof. Pen dezer dagen hééft gewaarschuwd. Dat in ons land dè geld- en kapitaal markt vrij ruim blijft, waarborgt de Bank voor Nederlandsche Gemeenten een nieuw succes voor haar obligatie-uitgifte en de Hoogovens en enkele andere Nederlandse ondernemingen, welke straks met een aan delenemissie zullen uitkomen. Het ziet er op en om de beurs waarlijk niet zo slecht uit. De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft besloten door deskundigen van de Gemeenschap een regeling te laten uitwer ken voor de kwestie van de kolenverkoop van de Ruhr. Daarbij zal worden uitge gaan van de gedachte dat een kartel aan de Ruhr toelaatbaar is, als er maar vol doende maatschappijen buiten blijven om een tegenwicht tegen monopolievorming te kunnen vormen. De Duitse staatssecretaris Westrick heeft in gesprekken met enkele leden van de Hoge Autoriteit verklaard, dat hij gaar ne eens het standpunt van de Bondsrege ring in deze voor het gehele college van de Hoge Autoriteit zou willen bepleiten. De Hoge Autoriteit stelt nu voor, dat de heer Westrick dat doet als de minister raad van de E.G.K.S. op 22 maart in Lu xemburg bijeenkomt. De n.v. Papierfabriek Gelderland te Nij megen zal voorstellen het dividend over 1959 te bepalen op 25 percent (vorig jaar 20 percent). Aagtedijk 18 van Kaapstad naar Las Palmas. Aagtekerk 18 v. Barcelona naar Antwerpen. Abida 18 van Point Forten naar Landsend. Achilles 18 verw. aank. Guayaquil. Acmaea (t) 18 van Cabimas naar Hamburg. Adonis 18 naar Mobile. Aegis 18 van Parmribo nar Amsterdm. Agamemnon aank. Maracaibo v. New Orleans. Alblaserdijk 18 van Bremen naar Hamburg. Alca 18 van La Guaira naar Port ot Spain. Alcor 18 te Genua. Algenib 18 vn Berisaf naar IJmuiden. Algol 18 van Zanzibar 19 te Tanger. Alkaid 18 van Rotterdam naar Marseille. Almkerk van Aden naar Freemantle. Alpherat 18 van Las Palmas naar Rio de Janeiro. Amalie 19 baai van Suezverwacht. Ammon 18 van Charleston naar Norfolk. Ampenan 18 van Colombon aar Djiboeti. Amstelkroon 18 van Singapore naar Moji. Amstelland 18 van St. Vincent n. Angradosreis. Amstelsluis 18 van Albany naar Bnndarshapur. Area 18 vertrek Kinkston. Argos 17 vertrek Lissabon naar Oran. A.rkeldijk 17 van Tripoli naar Alexandrië. Artemis 17 van Aruba naar Port of Spain. Asmidiske 18 van Norfolk naar IJmuiden. Asterope 18 van Norfolk naar Rotterdam. Atys (t) 19 te Curagao. Averdijk 18 van Genua naar Marseile. Banggai 18 van Calcutta naar Djiboeti. Bantam 17 van Bangkok naar Labuan. Batjan 18 van Aden nar Umsaid. Bengalen 18 te Cochin. Beninkust 18 aankomst Hamburg. Bengalen 18 van Cochin naar Bombay. Bengkalis 18 van Colombo naar Djiboeti. Bintang 18 van Bahrein naar Kor el Murfattah. Blitar 18 van Bangkok naar Labuan. Breda 18 van Beachyhead naar Amsterdam. Calameres van Armuelles naar Los Angeles. Caltex Arnhem 18 verw. aank. Porto Miranda. Caltex Delfzijl (t) 17 te Roterdam. Caltex Eindhoven 18 v. Kuria Muria eil. Mashur naar Suez. Caltex Leiden 18 van Colombo naar Bahrein. Caltex The Hague 18 van Suez naar Abadan. Camerounkust 18 van Sapelen aar Port Hrcourt. Naar wy gisteren reeds meldden staat de inschrijving op de emissie van 51.556.000 gewone aandelen Hoogovens per 5 april open. Deze uitgifte hangt samen met de voorgenomen uitbreiding van Hoogovens. Zoals gemeld is, besloot de directie in februari tot uitbreiding van de ruwstaalproduktie tot 1,9 miljoen ton staal per jaar en tot een dienovereenkomstige vergroting van de produktie van koudgewalste dunne platen en vertind blik. Hiertoe zal de oxystaalfabriek worden uitgebreid en een vijfde hoogoven worden gebouwd. Hierdoor zal mits in de komende jaren bijpassende investeringen verricht worden een produktiecapaciteit van ruwstaal van 2.7 miljoen ton per jaar bereikt worden. Deze 2,7 miljoen ton ruwstaal zullen door de blokwalserij en de bestaande eindwalseryen van Hoogovens en Breedband niet ten volle verwerkt kunnen worden, zodat dan nieuwe walseryen nodig zullen zijn. De planologische omstandigheden laten op de terreinen van het concern een groei van de produktiecapaciteit voor ruwstaal tot tenminste 5 miljoen ton per jaar toe. Het tempo van een dergelijke groei, die de directie naar zij verwacht reeds bij de stappen naar de 2,7 miljoen ton staal ook op het terrein der niet-platte walserijpro- duklen zal brengen, zal uiteraard van haar marktinzichten afhangen. De opbrengst der emissie zal ruim 74 miljoen bedragen. Het tekort aan middelen op lange termijn bedraagt dan nog 85 miljoen. De directie acht het niet nood zakelijk daarvoor thans financiële maat regelen te treffen, omdat de investeringen voor een belangrijk deel pas in de loop van 1961-1962 betaald moeten worden en er op het ogenblik geen aanleiding is te veronderstellen, dat de brutowinst in de jaren 1960-1962 niet voldoende zou zijn om deze 85 miljoen uit eigen middelen te financieren. Daarom wordt volstaan met deze emissie. Interne financiering nodig Blijkens in het prospectus opgenomen cijfers was de brutowinst over 1959 169 8 miljoen tegen 132,1 miljoen over 1958. Belastingen vergen 63,6 miljoen 50,9 miljoen), afschrijvingen 38,8 miljoen 34,5 miljoen) en reserveringen (inclusief egalisatie investeringsaftrek) 49,8 mil joen 29,9 miljoen), waarna als te ver delen winst resteert 17,6 miljoen 16.8 miljoen). Zoals bekend wordt een dividend van 20 percent (18 percent) voorgesteld over het sinds 1956 onveranderde kapitaal van 77,4 miljoen. De directie merkt op dat niet als vanzelfsprekend mag worden aangenomen dat dit dividendpercentage ook over het vergrote kapitaal zal kunnen worden gehandhaafd. In dit kapitaalinten sieve bedrijf zal namelijk mede gelet op zich reeds aangekondigende volgende uit breidingsprojecten een belangrijke mate van interne financiering wel wenselijk blijven. Verwacht wordt dat de resultaten over I960, buitengewone omstandigheden voorbehouden, gunstig zullen zijn. Zowel afzetschattingen als de vermoedelijke om vang van de produktie geven daartoe aan leiding. Voorts vestigt de directie de aan dacht op de kortelings ten gunste van aan deelhouders gewijzigde winstverdeling. Per ultimo 1959 waren bij Hoogovens 9345 werknemers in dienst. Bij de aangesloten bedrijven 3936. Camitia 18 van Porta Cardon naar Landsend. Camphuys van Singapore naar Bangkok. Carillo 19 Acapulco naar Armuelles. Casamance 18 van Dakar naar Nantes. Christopher 18 aankomst Curacao. Cinulia 18 van Curacao naar Rotterdam. Cleodora (t) 18 van Auckland naar Geelong. Colytto 17 van Curacao naar Los Angeles. De directie van n.v. Verenigd Fondsen- bezit „Uni-invest" te Amsterdam deelt mede dat onderhands nominaal 1 mil- j joen aandelen a pari is geplaatst tegen in- naar .^os Angeles. I breng in contanten, alsmede ten dele in Cradle of Liberty (t) 18 van Mozambique naar L- i- Philadelphia. aandelen, in een besloten participatie en Cumulus (weerschip) 17 van Rotterdam naar Atlantische Oceaan. Dahomeykust 19 van Matadi naar Porte Noire. Daphnis 19 te Petite Goaves. Diemerdijk 18 te Los Angeles. Diloma (t) 18 te Rotterdam. Eemdijk 18 aankomst Le Havre. Eenhoorn 18 ten anker Burgas. Eos 19 te Alexandrië. Friesland 18 naar Kaapstad. Guineekust 18 van Acra naar Cotonou. Hathor 18 te Rotterdam. Hector 18 van Amsterdam naar Alexandrië. Hersilia 17 van Amsterdam naar San Juam Hispania 18 van Algiers Bona naar Glasgow. Hydra 18 van Fayal naar Bremen. Iberia 18 van Bilbao naar Dordrecht. Ittersum 17 e Amsterdam. Jacob Verolme 18 te Quinterbay. Jason 18 van Amsterdam naar Curacao. Johannes Frans verwacht Coquimbo. Kaap Hoorn 18 van Curacao naar New York. Kabylia 18 van New York naar Cardon. Kalinga (t) 18 van Porto la Cruz naar Curacao. Kalydon (t) 17 te Rotterdam. Kara 18 van Port Said naar Gibraltar. Karachi van Bengkalis naar Tandjonk Priok. Katelysia 17 van Eastham naar Curacao. Kelletia (t) 19 te Curacao. Kellia 18 verwacht Curacao. Kerkedijk 18 van Antwerpe Kermia (t) 19 te Woodlands. Kertosono 18 Malta naar Rotterdam. Koningswaard 17 van New York naar Curacao. Korendijk 18 van New York naar Antwerpen. '8 van" Kaapstad „aar Loronco Krebsia (t) 18 van Curacao naar Bridgeport. y„„ $nn7.,ro„ c.,.,- Kylix (t) 17 van Bari naar Bandarmashur. I.arensberg 17 van Balbao naar Rotterdam. Lawak 18 van Bara nar Dres slam. Leiderkerk 18 te Basrah. Lelykerk 18 van Bandar Shapur naar Suez. Leuvekerk 18 van Rotterdam naar Marseille. Lissekerk 17 vertrek Suez naar Muscat. Loppersum 18 van Antwerpen naar Bermuda Louis Lntz 18 van Monrovia naar Las Palmas. Maas 18 aankomst Hamburg. Maas Lloyd 17 van Philadelphia 18 te New York. Mariekerk 19 te Chitatong verwacht. Marne Lloyd 18 van Penang naar Colombo. Maron 18 aankomst Bremen. Mataram vn Djiboeti naar Belawan. Meerkerk 18 van Bombay naar Colombo. Merseyl Lloyd 18 vertrek Aden n. Singapore. Mitra 18 van Liverpool naar Curacao. Mohammed Reza Shah v. Mombasa n. Landsend. Molenkerk 18 te Stettin. Moordrecht 18 v. Rasmuskas Fao n. Philadelphia Muiderkerk 18 van Nacala naar Zanzibar. Musil Lloyd 17 van Alexandrië naar Halifax. Naess Commander 18 van Rastanura n. Fawlcy. Naess Tiger (t) 18 van Port La Cruz naar New York. Nanusa 18 Mesina naar Napels. Neder Eems von Dondrahead naar Penang. Neöerwaal 18 van Barcelona naar Santnder. Nias 17 vertrek Matarani naar Chimbote. Nieuw Amsterdam 19 van Curacao naar Port au Prince. Nijkerk 18 van Singapore naar Bangkok. Oberon 18 te Paramaribo. Ootmrsum 18 van Antwerpen naar Houston. Philidora (t) 18 van Finisterre n. Thameshavcn. Philine (t) 18 Masira eiland naar Gibraltar. beleggingsmaatschappij. Nadere bijzonder heden zullen in het jaarverslag worden verstrekt. Stad Maassluis van Las Palmas naar Pepel. Stad Schiedam 18 van Gent naar Narvik. Stad Utrecht 18 te New York. Stanvac Adventure 18 van Auckland naar Sun- geigerong. Stanvac Riau (t) 1.9 te Soerabaia verwacht. Statendam 18 van St. Thomas naar Martinique. Statue of Liberty 18 van Bandarmashur naar Philadelphia. Steven 18 van Las Palms nar Londen. Slraat Clarence 18 te Malakka. Straat Malakka 18 van Balikpapan naar Manilla. Straat Singpore 18 vn Freemntle naar Adelaide. Straat Soenda naar Mauritius. Sunetta 18 van Singapore naar Lyttleton. Tahama 18 van Antwerpen naar Punta Cardon. Tamo 18 van London naar Dakar. Taria 18 Mombasa Abadan. Tegelberg 18 verwacht Montevideo. Teiresias 19 van Birkenhead naar Gibraltar. Thelidomus (t) 18 te Jacksonville. Themis 17 van Trinidad naar Paramaribo. Tibia (t) 18 van Colombo naar Chittagong. Tjibantjet 18 te Tanga. Kerklrii'4 VraWvaTl nt Vrtrlr I Tjikampek 18 van Mbji naar Hongkong. in naar NeW York' I Tjimanuk 17 van Dunedin naar Auckland. Tjimentent 18 van Zanzibar naar Dar es Salaam. Tjiwangi 19 te Hongkong. Tweelingen van Port of Spain naar Rotterdam. Van Cloon 18 van Percy eiland naar Manilla. Van Noort van Singapore naar Suva. Van Waerwyck 19 te Singapore. Vlieland 19 van Ravenna naar Mena. Vlist 18 van Norfolk naar Amsterdam. Waal 18 vertrek San Juan naar Europa. Waingapoe 18 te Abadan. Waterland 18 van Recife naar Las Palmas. Westerdam 18 van Roterdam naar New York. Westertoren 19 te Estham. Westland 19 te Santos. Wilemstad 19 te Georgetown. Woensdrecht 18 te Salina. Wonorato 18 van Singapore n. Port Swettenham. Ussel 18 van Casquets naar Amsterdam. Zeeland 18 van Kaap Guardafui Penang naar Aden. Voor de n.v. Noordelijke Industrie voor Vezelverwerking te Groningen is 1959 niet ongunstig geweest. De prijzen van de grondstoffen en van de gerede produkten bleven redelijk stabiel. De produktie ont wikkelde zich gunstig. De afzet verliep zonder moeilijkheden. Het voordelig saldo exploitatierekening nam toe van 1,6 mil joen tot 1,9 miljoen. Na afschrijving op gebouwen, installaties enz. van 477.555, een vervroegde afschrijving van f 190.502, Phiïippia (tl 18 van Port Said naar Lands Énd. I een dotatie aan het reservefonds van Polydorus 19 te Odrivier. Poseidon 18 van Tampa naar Beaumont. Prins der Nederlanden 18 van Southampton naar Barbados. Prins Alexander 18 van Rotterdam naar Napels Prins Willem II 18 van Valencia naar Burriana. Prins Willlem III van Valencian aar Burriana. Prins Willem V 18 van Rotterdam n. Valencia. Prins Willem George Frderik. Prinses Irene van Tampan aar Plymouth. Prins Johan Willem Friso 17 van Rotterdam naar Hamburg. Proveniersingel 18 van Tampico naar Venetië. Pygmalion 18 van La Takkia naar Iskenderun. Raki 19 te Marseile. Roepat 18 te Houston. Rotterdam 19 Guardaguin aar Aden. Iïuys 18 van Reunion naar Lorenzo Marques. Saioe 19 van Malakkan aar Portwetenham. Saloum van Finisterre naar Tenerife. Sarangan 18 van Lissabon naar Port Sid. Sarpedon 18 vertrek v. Port of Spain n. London, wone aandelen converteerbare obligatie- f 350.000 en een reservering voor vennoot- schapsbelasting van 475.000, resteert een winst van 410.168 345.999). Voorge steld wordt, zoals gemeld, een dividend van 8 percent (7 percent), tiet kapitaal bleef ongewijzigd 4 miljoen. A.K.U. LAGER, PHILIPS HOGER EN HOOGOVENS „WILLIG" Als een donderslag bij heldere hemel kwam, aldus de beurs, het bericht dat het A.K.U.-concern met een nieuwe in ge- Schelde Lloyd 18 van Genua naar Port Said. Sohelpwiik 17 van Buenos Aires naar Curacao.- Scherpendrecht -ft) 18 van Palmas naar Napels. Schie 18 van Rotterdam .naar Tunis, Seven Seas 18 van Andalsnës naar Bremerhaven. Siaoe 19 te Port Swetenham. Silindoeng 18 te Melbourne. Slamat 19 te Jacksonville. Soestdijk 17 te Rotterdam. Scmmelsdijk 18 van Philadelphia naar Baltimore. Stad Alkmaar 18 van Avonmouth naar Hamburg. Stad Breda 18 van Genua naar Sfax. Stad Delft 17 van Rotterdam naar Antwerpen. Stad Dordrecht 18 van Roterdam naar Civita Stad Leiden 18 te Rede Savona. -VCTIEVE Slot 11/3 Gisteren AANDELEN A.K.U 438 450 X Bergh Jurg 283 284 Van Berkel 275 g.b. 280 gb Calvé Delft 692 701X Deli Mij 172.90 173.50 gb 321 345 gb 388 g.b. 400 X gb Van Gelder 243 g.b. 251% Hoogovens 749% 798% Mtiller N.B 350 376X Ned. Kabelfabriek 390 g.b. 399 Philips 765 g.l. 800 X Philips Pref 276% 285 Unilever 732% g.l. 745% Wilton Fijenoord 213 213 Billiton le 417 420 Billiton 2e 336 342 Dordts. Petr 696 713 Dordts. Petr. 7% Pr. 697'A 712 Kon. Petr. 1 a 20 151.20 156.20 Kon. Petr. 5 a 20 f 149.50 155.70 Kon. Petr. 50 a ƒ20.. f 149. 155.50 Moeara E 1260 1312 Moeara E. 1 Wb Moeara 4 Wb 2000 2015 H.A.L 150'A 144% gl Java-China Pak 158 152 K.L.M f 108.50 107.80 K.N.S.M. N.B 170 169 Kon. Paketv 138% 139 5tv. Nederland 171 165 exd. Niev. Goudr 140 140 X gl v. Ommeren 241 239 X Rotterd. Lloyd 159 153 Scheepv. Unie 145K 144 OBLIGATIES Nederland 1959 4%.. 99-X 99l8/i8 Nederland 1959 4%.. 97 X g.l. 98% gl Staffell. 1947 3%-3.. 921,/i« 93'/, Tnvesteringcertif. 3.. 97 97 X Investeert. 1962-64 3 97 l/m 97 X gl B.N.G. Won.b. '57 6 108% 108% B.N.G. W.b. '58/59 4% 98X 98% Z.-Holl. 1956 4'/*.... B.N.G. 1958 5V» 103-Vm 103% B.N.G. W.b. '52 4 95 B.N.G. rentesp. 1952 165 A.K.U. 1944 3% 97 X 98 Alb. Heijn w.obl. 55 4 120 119 Coöp. melkc. 1951 4 99 b. 99 b Phil. 250-1000 '51 4 94 94 PEGEM 1-2 1957 6 108.X 108% Convert, obligaties A.K.U. 4 Billiton 5 137 139 Boeke Huidek. 414 105 105 Borsumij 3% 82'A 82X Ketjen 4 Utermöhlen 4 120 Ver. Mach. 1000 5 Premicleningen A'm (c en a) '33 100 3 id. Pr.obl. '51 id. 2 id. 1956-3 id. 2% R'dam 1957 id. 2% Z.-Holl. 1957 id. 2% AANDELEN Beleggingsmyen H.B.B. bel. d. 1/1 pb. Wereldenergie Interunie 50 Robeco 50 Unitas 50 Ver. Bez. v. 1894 50 Can. Gen. Fund. c.v. Chem. Fund. c.v. Mass. Inv. Tr. c.v. Tel. Elec. Fd. c.v. Bank-, krediet- en verzekeringswezen Amst. Bank H.B.U. c.v Ned. Midd.st.b Ned. Overzee B R'damsche B Slavenb. B Twents. B. 5-1000 c.v. CULTURES Cult. Bank Amst. Rubber H.V.A Senembah Besoeki fab Javasche cult Ngombezi cult N.I.S.U Vorstenl. 250—500 Handel en industrie A.I.M.E Alb. Heijn Alg. Norit Alkmaar Mach Amstelbr Amst. Ballast Amst. Droogd A.N.I.E.M. N.B Becht Dyser Beeren Trie Bergh. papier B Blijdenst. 1000 Bols Likeur Borsumij 1000 Breda Mach Brocades Bronswerk B Bührmann Pap Bijenkorf Centr. Suiker Cobra Curag. H. Mij Demka Dikkers Co Slot 11/3 Gistel Slot 11/3 Gisteren 82 96 X D.R.U 107 107 82% 83 X b 208 207 X 90X 89 X 171 177 96 95 X Emb. Houth 136 138 93 X 480 142X 148 108 110 Gerofabriek N.B. 1675 1688 403 415 384 387 Gist- Spir 303 307 Grofsmederij 171 175 189 184 Güntzel en Sch 165'A 169 X 201 ex-d. 205 260 255 X 482 491 Havenwerken 192 X 195 f 110.50 111 Hazemeijer 394 X 395 b 13% 13% Heem, v. d 219X 227 11X 11% 345 b. 345 12 12% 495 498 163/i« 8 H 175 180 Heybr.-Zéland 232X Hoek Mach 455 1. 457 Holl. Kattenb 113 320 326 Holl. Beton 347X 336 211% 219X Holl. Constr 435 155 152 Hoogenbosch 224 227 166 168 233 X 271 272 395 410 182X 181 157 159 273 283X Int. Gew. Bet 2231A 225X 475 482 39% 41 gb 389 400 116 X 115X 176 177 155 g.l. 160X Kiene 1000 288 297 550 536 Kondor, De 250 245 K. N. Papier 259 265 73 73 K. N. Zout 639 X 650 28 27 X 199 199 190 195 Kromhout Mot 178 178 296 295 X K.V.T 322 b 5% b. 5X 244 250 351 353 140 142 256 259 109 111 352'A 365 b L. Gel. Delft 237 239 648X 666 520 196 196 Meel. Ned. Bak 340 349 525 528 Meteoor Beton 197 199 375 b. 378X Naard. Ch. F 294 305 329 331 393 389 65% 59% 170X 172X 199X 205 170 170 116 115X 150 155 X 258 X 127X 149X 147X Nijverd.-ten Cate 315 330 492 506 331 335 64 X 64 X Overz. Gas N.B 257 262 266 266 492 b 497 312'A 310 224 X 228 159 160 161 170 445 430 Riva 310 323 413 425 Rott. Drgd 585X 596 292 295 Rouppe v. d. Voort. 125X 128 251 252 183X 160X 160X 135% 138 260 1 Ri.isdijk 328 280 b 350 348 Schelde N.B 237 242 Schokbeton A.B. Scholt. Aard Schuttersveld Sikk. Lak A.B Simon de Wit Smit Transf Smuld. Mach Spaarnest. 5-1000 Spanjaard Stokvis 500-1000 St.spinn. Tw T.B. Marijnen Thom. Drijver Thom. Mf 500 Thom. Hav Tw. Kabel Tw. O. H Unil. 1000 eert. 7 c.pr. Unil. 1000 6 c.pr Unil. 100' afl. 4% c.pr. Union Rijw Utermöhlen Utr. A^halt Veen. Spinn Ver. Zwolsman Ver. Blik Ver. Mach Ver. Touw Victoria Bisc Vihamij Vliss. Katoen Vredest. Rubb Vromen Pap Walvischvaart Wernink's Bn Wessaner Wit's Textiel Wyers' Tnd Zaalberg Z.-Holl. Bier Zwanenburg- Org. Ver. Staten Am. ENKA Am. Motors Am. Sum. Tob Am. T&T. 5-10 a $100 Anaconda Atch. Top Bethl. Steel Cities Serv. 10 10 Curt. Wright Du Pont Nem. 10 a $5 Gen. Electr Gen. Motors Kenne. Copp N.Y. Centr. Railr. Norf. West. Railw. Proct. Gamble.... Repub. St Shell Oil St. Oil N. J Texas Inst U.S. Steel Canada Can. Pac. Railw Int. Nickel Slot U/3 Gisterci 134X 135 4C0 b. 510 226 584 590 259 261 270% 114 111 439% 119 118% 213X 216 165 164 176 b 176 b 620 625 X 286 284 183 395 405 b 65 63 X 148X 147% 127 126% 89 89 208 X 256 446 454 147'A 146% 277 212'X 213 292 191 194 140 150 490 358 355 294 299 X 114 b. 113% 158X 162 264 267 159 305 306 121 124% 268 518X 525 25% 21V* 23 X 23% 13% 14 85 86% 52% 55 X 2274. 23% 457% 46% 42% 43 23% 224 225 X 84% 86% 447% 46 80 X 81% 23 24% 96% 93 60 65 64 69 44 45 exd 169'A 169 79% 83% 24%ex-d. 97 24 lOOX emissie groot ruim vijftig miljoen gulden op dé markt zal komen. Dit bericht was voor de beurs een onaangename verrassing hetgeen duidelijk in de koers van de rayonaandelen naar voren werd gebracht. De aandelen daalden snel van 447 tot 443 en verloren op die prijs ruim 6 punten. Dank zij de gunstige stemming voor de overige internationale waarden kon ook A.K.U. gedurende het verdere beursver- loop aantrekken tot circa 445. De beurs ziet met spanning uit naar het prospectus van A.K.U. over genoemde emissie. Uit het buitenland kwamen weer flinke koop orders voor Philips, de arbitrage deed grote zaken en het publiek liet zich niet onbetuigd. De aandelen passeerden de acht maal parikoers na een opening op 793. De beurs gelooft in een omwisseling van twee preferente aandelen Philips in één gewoon aandeel. Unilever trok aan van 740% tot 746. Kon. Olie vrijwel onveran derd op 155,60. Voor Hoogovens bestond, wederom een zeer grote belangstelling bij een sterk stijgend koersverloop. De certifi caten liepen, ten gevolge van aanhoudende aankopen, op van 779 tot 794, tegen gis teren als slotprijs 779. Scheepvaartwaarden waren kalm en veranderden niet veel. Dit kon ook gezegd worden van de cultuuraandelen. Staats fondsen sloten de week af met een zeer vaste stemming. In de lokale sector werden aandelen Amstel Brouwerij op 520 (508) geadviseerd. Daalderop kreeg een adviesprijs op 210 (199). Oude aandelen Vihamij werden op 150 geadviseerd (142%). Papierfabriek Gel derland onveranderd op 495 geadviseerd. Prolongatie 3Va percent. (ANP). Boeke Huidekoper van 159 op 157, Figée van 182 op 184. VERHANDELDF FONDSEN 17 maart 18 maart Totaal 470 469 Hoger 236 (50.0%) 216(46.1%) Lager 116(24.7%) 127 (27.1%) Gelijk 118(25.3%) 126 (26.8%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U456—462 Kon. Olie 155.20—157.70 Philips 805 X— 814 g.l. Unilever 752—762 NEW YORK, GERINGE WINSTEN De slotkoersen van de New Yorkse ef fectenbeurs lagen iets boven die van daarvoor, maar overigens onder de top- koersen van de dag, de handel was middel matig. De stijging, hoe gering ook, luidde een herstel in na de reactie van gisteren. Van de zes beursdagen van de afgelopen week waren er vijf gekenmerkt door stij- gingen. Spoorwegen leden het meest onder de handel tegen sluitingstijd en sloten gemid deld lager. Youngstown Sheet, dat op zijn top een dollar hoger lag, moest later deze winst prijsgeven. U.S. Steel zwak. Lukens steeg een dollar, Bethlehem onveranderd. Automobielfabrieken in reactie op het bericht dat ondanks hogere produktie- cijfers de afzet achterblijft bij de ver wachtingen. Ford moest meer dan een dol lar afstaan, General Motors een fractie. Studebaker-Packard was actief, doordat een blok van 17.400 aandelen aan de markt kwam tegen 10%, lager. Het volume was 2.620.000 aandelen. Van totaal 1199 fondsen die verhandeld werden, sloten 488 hoger I en 459 lager. Het industriegemiddelde kwam van 615.09 op 616,42, dat van spoor wegen van 145,61 op 145,44 en dat van openbare nutsbedrijven van 87,42 op 87,44. 1 (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17