De Gaulle trotseert wil van Kamermeerderheid CITROEN B.M.W. HET WEER SOLEX REGERING ZAL WELLICHT SNEL INGRIJPEN „Windhandel" in recreatie gebieden baart zorgen RAMBLER COIFFURES DE VRIES R.A.P. Van Loon's Automobielbedrijf bij COR 0LY Berustende partijen nemen thans beledigd de handschoen op In de krant van heden: HET CONFLICT IN DE BOUW Aannemers houden echter voet bij stuk Vandaag overleg met centrale vakbonden Zonnige perioden Weer schoonmaakweer Duitse grondspeculanten bijzonder actief èee MORR S 'êefore ijou êmj! Het woord is aan Berends blijft zijn straf uitzitten Dominicaanse republiek laat geen onderzoek toe TROPENKLEDING Geert Hoogeveen Gebr. Van Bugnum Zn TENTOONSTELLING A I E R D A G 19 MAART 1960 45e JAARGANG NUMMER 116 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent in Parijs) De president der Franse republiek, ge neraal Charles de Gaulle, heeft vrijdag ge weigerd gehoor te geven aan de verlan gens van de meerderheid van het parle ment om tijdens de bijzondere zitting de problemen van de landbouw te mogen be spreken. De weigering, waarbij generaal De Gaulle de wil van de volksvertegen woordiging dus openlijk trotseert, was in een lange brief vervat die het staatshoofd gisteren tot de voorzitter van de kamer Jacques Chaban-Delmas gericht heeft. De brief heeft in parlementaire en politieke kringen het effect gehad van een bomex plosie. Verschillende partijen, waarvan de voornaamste leiders des morgens nog door het staatshoofd op het Elysee ontvan gen waren, hadden in het ongunstigste ge val verwacht, dat generaal De Gaulle om de gezichten zowel van de regering als van pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland, 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Kerkdiensten 5 Agenda van IJ mond en Haarlem 5 Films 7 Taal-laria 9 Beeldverhalen 9 Feuilleton 9 Horen en Zien9 Boekenhoekje 9 Kerkelijk Leven 11 Filatelie 11 Puzzel 11 Zie Boven II Erbij13 lot 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Economisch nieuws17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" de kamer te redden de gevraagde zitting zou uitstellen tot een week voor de 26-ste april, wanneer officieel het nieuwe parle mentaire seizoen beginnen zou. Bi.j de conservatieven is vrijdag al van een staatsgreep gesproken en een radicaal heeft aangekondigd, dat zijn groep op 26 april een censuur-motie zal indienen. De censuur-motie is het enige wapen, waar mee het parlement de regering tot aftre den kan dwingen. De andere partijen zul len komende dagen hun houding officieel bepalen. Doch er kan nu al nauwelijks meer twijfel over bestaan dat gisteren het staatshoofd de teerling heeft geworpen. Het parlementaire stelsel lijkt dientenge volge in Frankrijk nu op zijn laatste be nen te lopen of beter gezegd naar het graf te strompelen. Vier argumenten In zijn uitvoerige brief voert generaal De Gaulle vier argumenten aan om zijn weigering te motiveren: a. De 287 kamer leden, die om een extra zitting verzoeken hebben zich de wet laten dicteren door een organisatie —in casu de federatie van Franse boeren die over geen enkel po litiek mandaat beschikt, b. Een speciale zitting zou strijdig zijn met de geest van de grondwet en de normale functionering van de staatsorganen ondermijnen, c. De kamer zou vóór 26 april, wanneer de re geringsvoorstellen over een reorganisatie van de landbouw pas gereed zullen zijn, geen enkele positieve daad kunnen ver richten omdat het parlement niet het recht bezit wetten aan te nemen, waardoor ex tra uitgaven zouden worden vereist, d. De president der republiek acht het onge wenst dat tijdens de komende internatio nale onderhandelingen het Franse parle ment voor het oog van de hele wereld een nieuw voorbeeld van demagogie en onver mogen zou geven. Wanneer generaal De Gaulle op verschil lende punten zeker geen ongelijk heeft en in het bijzonder ten aanzien van de on doeltreffendheid waartoe een zitting nu ge- Winter in het. Oosterpark te Amster dam? Nee, toch een voorjaarsfoto. De zon steekt achter een mistige hemel, de vijver met de eenden is een egaal grijs vlak. doemd zou zijn dan verzet hij zich aan de andere kant nu niettemin openlijk te gen de wil van de meerderheid der volks vertegenwoordiging. Men weet in politie ke kringen dan ook te vertellen dat alle staatsrechtsgeleerden, die tevoren door de president-generaal waren geconsulteerd, hem een weigering ten scherpste hadden afgeraden. Verschillende punten, die de generaal als bezwaren te berde brengt had het bureau van de kamer bovendien wel voor zijn rekening genomen. De gaullisti sche kamerpresident Chaban-Delmas zou de argumenten van het staatshoofd dan ook onmogelijk moeten kunnen accepte ren. Met belangstelling wordt dan ook al naar zijn reactie uitgezien. De regering ziet zich thans genoodzaakt in te grypen in het conflict in het bouw bedrijf. Zij overweegt het uitvaardigen van een bindende loonregeling, naast het afkondigen van een prysvoorschrift dat is gebaseerd op de prijsopdrijvings- en hamsterwet. Daarbij zou het prysvoorschrift een clausule bevatten, die in bepaalde gevallen afwijking toestaat van de daarin gestelde regels. Hierdoor zal de hervatting van de werkzaamheden in de bouwsector wel spoedig tegemoet kunnen worden gezien. De eergisteren op initiatief van minister De Pous gevoerde bespreking met de voor zitters van de bouwvakpatroonsbonden blijkt ten doel te hebben gehad, te ver nemen, wat de aannemers dachten te doen ten aanzien van het regeringsstandpunt inzake de doorberekening van de loons verhoging, mede gelet op de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank. Dit werd nodig geacht om de ministerraad die gisteren zijn normale wekelijkse vergade ring hield, in staat te stellen zich op de situatie te oriënteren. Minister De Pous deelde over het re geringsstandpunt nogmaals mee, dat voor de nieuwe bouwobjecten een C.A.O. moet worden getekend, waarbij de werkgevers organisaties in het bouwbedrijf een ver klaring overleggen, dat de loonsverhoging niet in de prijzen zal worden doorbe rekend. Daarnaast kan voor lopende wer ken een dispensatie worden gegeven van de oude lonen en arbeidsvoorwaarden, als de opdrachtgevers en aannemers een aan vullend contract overleggen waarin is vastgelegd dat van de risicoclausule die doorberekening mogelijk zou maken geen gebruik wordt gemaakt. Aannemers houden vol De aannemers bleven evenwel de staat het recht betwisten, deze verklaring te eisen. Zij wensen daarover de uitspraak van de gewone rechter uit te lokken. In de ministerraad is gisteren intussen besloten, dat de regering ermee akkoord zou gaan, indien de aannemers het aan vullend contract onvoorwaardelijk zouden tekenen, om zich daarna tot de rechter te wenden. In de middag ontbood minister De Pous daarop de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, die zijn vice-voorzitter de heer J. P. A. Nelissen afvaardigde. De bewindsman was in gezelschap van minister Toxopeus in diens hoedanigheid van tijdelijk beheerder van de portefeuille van Justitie. Minister De Pous bracht de heer Nelissen op de hoogte van de in de ministerraad genomen beslissing. De heer Nelissen weigerde ech ter namens de Raad van Bestuur Bouw bedrijf de onvoorwaardelijke onderteke ning van het aanvullend contract. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen iets hogere temperatu ren clan vandaag. Zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Het enig gunstige dat wij van de afge lopen maartse vrijdag kunnen zeggen is dat het rustig en droog raas. Een grauw wolkendek hleef de zon op de meeste plaatsen in de weg staan. Hierdoor kon de luchtlaag onder het wolkendek maar wei nig worden verwarmd met. als gevolg slechts 2 a 4 graden verschil tussen de temperatuur van de nacht en die van de middag. De barometer is aanzienlijk gestegen in ons land doordat een hogedrukgebied via Zuid-N oorwegen wat dichterbij is ge komen. Een hiermee samenhangende aanvoer van drogere lucht kan ons dit weekend zonnige perioden brengen. Vooral in de zon en uit de zwakke tot matige noord oostenwind kan het dan heel behaaglijk zijn. De neerslag heeft deze maand nog iveinig te betekenen gehad. Op de meeste plaatsen is maart met 15 tot 25 mm nog een droge tot zeer droge maand. De schoonmaakwoede van menig huis moeder is door de kou van de laatste da gen weer wat geluwd, maar nu de zon weer gaat doorbreken zal de operatie „bezem en zeem" spoedig weer opleven. Zondagmid dag begint oficieel de lente en de vooruit zichten wijzen op een geleidelijke stijging van temperatuur ook al zal dit weekend nog te koud blijven. (Van onze Amsterdamse redacteur) Alleen krachtige maatregelen tegen grondspeculatie en een niet minder krachtig planologisch beleid zullen kunnen verhinderen dat de kuststrook en de Veluwe straks bezaaid raken met bungalows en zomerhuisjes. Met enige bitterheid con stateerde mr. H. P. Gorter, directeur- van de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland, dit vanmiddag in zijn jaarverslag tijdens de jaar vergadering van de vereniging in Amsterdam. Mr. Gorter constateerde dat „recreatie een modewoord is geworden en hy be twijfelde of onze natuur met de verhef fing van tal van terreinen tot „recreatie gebieden" minder bedreigd is geworden. Immers in het afgelopen jaar is er een windhandel in recreatiegebieden ontstaan. Speculerend op de zwakheid die de over heid, naar men verwacht, zal tonen by het handhaven van planologische bestem mingen die bebouwing verbieden, biedt men gronden te koop aan voor soms het 25-voudige van de werkelijke waarde, al dus mr. Gorter. Vooral in Duitsland heeft men bijzondere belangstelling voor de Nederlandse recreatiegebieden. Voor de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten heeft deze gang van zaken de consequentie dat de aankoop van natuur reservaten ernstig wordt bemoeilijkt. „Wij begrijpen dat Nederland ook in Europees verband een recreatieve functie kan en moet vervullen, maar tenslotte is het onze taak, zorg te dragen dat dit het land blijft waar wij kunnen wonen en werken en ook de onmisbare ontspanning in de natuur kunnen vinden", aldus spreker. De dreigende ondergang van het Gooise natuurschoon en de plannen in het gebied van de Nieuwe Waterweg werden „benau wende ontwikkelingen" genoemd. Van groot belang wordt geacht een consequent doorwerken van de spreidingsgedachte die door de Rijksdienst voor het Nationale Plan Is ontwikkeld en het invoeren van een natuurbeschermingswet. Bij de vele landgoederen, die in het jaar verslag de revue passeerden, bevond zich ook „De Hamert". Mr. Gorter memoreerde de moeilijke onderhandelingen over de aankoop van dit fraaie gebied in Midden- Limbux-g, welke destijds op niets zijn uit gelopen. Na de dood van de eigenaar kwam het landgoed in veiling. Voor een belang- rijk hoger bedrag dan de overheid ervoor beschikbaar kon stellen, ging het over in handen van de „Deutsche Bauex-nsiedlung". Ontginningsvoox-nemens zijn nochtans tot dusver niet uitgevoex-d doordat de mi nister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid er zijn veto over uitsprak. Tegen deze beslissing hebben de eigenaren echter beroep bij de Kroon aangetekend. De Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten kocht in het afgelopen jaar 335 ha aan, waardoor haar totale bezit op 16.800 ha is gekomen. Het ledental is het vorig jaar van ruim 29.000 op 31.000 ge komen. De onder-voox-zitter, de heer M. A. Rei- nalda, zei in zijn openingswoord onder meer, dat de wijzigingen die zich in de loop der eeuwen in het Nederlandse land schap hebben voltx-okken, in geen enkel opzicht zijn te vergelijken met de adem benemende ontwikkeling die wij thans dooi-maken. Het deltaplan zal zelfs het aangezicht van een gehele provincie doen vex-anderen. De natuurbescherming zal moeten trachten deze ontwikkeling bij te houden. Ieder verslappen van de aandacht, iedere onachtzaamheid kan het verlies be tekenen van waax-den, die van onverganke lijke betekenis zijn voor ons volk. In regeringskringen neemt men aan dat de prijsopdrijvings- en hamsterwet voor de onderhavige kwestie kan worden toe gepast. Mochten hiertegen toch bezwaren rijzen, dan zou als alternatief kunnen wor den gedacht aan een speciale wet. In deze kringen veronderstelt men dat zo'n wet, mede gelet de wijze waarop de Tweede Kamer zich reeds over het conflict heeft uitgesproken, binnen tien dagen het Staats blad zou kunnen bereiken. Intussen nodigde minister De Pous de voorzitters van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties uit tot een gesprek dat vanmorgen in de werkkamer van de bewindsman zou worden gehouden. De regering stelt er namelijk prijs op deze voox-zittex-s die van meet af aan bereid zijn geweest aan de oplossing van het con flict mee te werken, over de situatie in te lichten. Bij dit gesprek zouden de heren Van Tilburg, Middelhuis, Van Mastrigt, Van Tiel. Borst, ir. Den Hollander en mr. De Graaf aanwezig zijn. Communiqué Bouwbedrijf Van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf ontving het ANP gisteren de mededeling dat de Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft moeten constateren, dat voortzetting van het gesprek op de basis als door de minister van Economische Zaken gesteld, niet tot overeenstemming zal kunnen lei den. „De Raad van Bestuur Bouwbedrijf blijft overigens bereid, gezien de dringen de noodzaak op korte termijn een einde te maken aan het bestaande conflict in de bouwnijverheid, nieuwe vooi'stellen in overweging te nemen," aldus de mede deling van de Raad. Naar de voorzitter van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, de heer Dura, het ANP desgevraagd meedeelde, zijn de in de raad samenwerkende organisaties unaniem tot het in het communiqué weergegeven standpunt gekomen. De heer Dura deelde verder mee dat een door hem meermalen gedaan voorstel, de kwestie van de door berekening op lopende werken object voor object te bekijken, door minister De Pous van de hand is gewezen. De aannemers blijven tot elk offer bereid, aldus de heer Dura. Over de suggestie van de president van de Haagse rechtba-nk, zoals die in het com muniqué van de Raad van Bestuur Bouw bedrijf is aangehaald, merkte men van regeringszijde gisteravond op, dat deze suggestie juist was gericht tot de aan nemers. In regeringskringen wordt deze suggestie overigens zeer wys geacht. Brandsma: strijd verscherpen De voorzitter van de Algemene Neder landse Bouwbedrijfsbond, de heer C. Brandsma heeft vrdijagavond voor de radio verklaard, dat de werknemex-sorganisaties de strijd volgende week versterkt zullen voortzetten als de werkgevers blijven vol harden in hun verzet. Naar de mening van de heer Brandsma zijn er thans twee mogelijkheden om tot een einde aan het conflict te geraken. De ene is, dat. de werkgevers toegeven en het advies van de president van de Ha*agse rechtbaixk opvolgen, de aixdere mogelijk heid is, naar zyn mening, ingrypen van de overheid. Dit laatste achtte hij op dit ogenblik echter nog niet urgent. Telegram EVC Het verbondsbestuur van de EVC heeft in een aan de minister-president gericht telegram de regering verzocht een einde aan de staking te maken door de 5 °/o loonsverhoging bindend te vex-klaren. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IfclDSESTRAAT-iBU'KONINGSPLEIN} AMSTERDAM TEL }?359i HARRIS TWEEDJASSEN Wallis: In de liefde wreken kleine fouten tegen de liefde zelf zich eeuwig. Het ministerie van Justitie deelt mee, dat bij beschikking van 11 maart de mi nister van Justitie de voorwaardelijke invrijheidstelling van A. Berends herroe pen heeft. Zoals bekend is, wex-d de voorwaarde lijke invrijheidstelling op 6 januari 1960 geschorst op grond van het ernstig ver moeden, dat Berends een der hem opge legde bijzondere voorwaarden, te weten, dat hij zich niet in de provincies Gelder land en Overijsel mocht vestigen noch zich daar ophouden, had overtreden. Het inmiddels naar zijn gedx-agingen na de invx-ijheidstelling in medio december 1959 ingesteld onderzoek heeft geleid tot de bovengenoemde herroeping. Deze houdt in, dat de tenuitvoex-legging van de opgelegde vx-ijheidstraf zal worden voortgezet, doch het behoeft niet te be tekenen, dat Berends deze straf volledig zal moeten ondergaan. Ook na herroeping van een voorwaardelijke invrijheidstelling blijft het mogelijk, dat reclassering te ge legener tijd onder ogen zal worden gezien en dat, zo de vooruitzichten daarop gun stig worden beoordeeld, tot hernieuwde voorwaardelijke invx-ijheidstelling zal wor den ovex-gegaan. WASHINGTON (Reuter) De vredes- commissie van de Ox-ganisatie van Amex-i- kaanse Staten heeft bekendgemaakt, dat de Dominicaanse Reupbliek geweigerd heeft, toestemming te verlenen om een onderzoek in te stellen naar beweerde schendingen van de rechten van de mens op haar grondgebied. De commissie be raadt zich over de vraag, wat haar nu te doen staat. Intussen heeft de inter-Amerikaanse persvereniging een subcommissie van acht leden ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de toestand van de pers op Cuba. Advertentie Zijlstraat 71 Haarlem Tel. 16965 Advertentie Hoofdagent v. Haarlem en omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornelisstraat 54 - Tel. 16270 - 15998 SHOWROOM: ZIJLWEG 26 - HAARL. - TEL. 17296 Advertentie Korte Kleverlaan 30-40 - Bloemendaal Telefoon (02500) 5 13 01 - 5 54 46 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie OFF. DEALER Bij de werf ivest van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij in Amsterdam bleek dat bij het werken met vier dokken en veel grote schepen op de werf, de be schikbare kadelengte onvoldoende is. Het vermeerderen van het aantal lig plaatsen met hijs gele genheid en het verkrijgen van deze ligplaatsen met en in het midden diep water wordt thans verwezenlijkt door het graven van een tweetal in- steekhavens ter plaatse van de zuid- wal van werf west. De kade wordt 300 meter lang en zal een bedrag van 5 miljoen gaan kosten. De maquette waarop de uitbreiding te zien is. Links schoonmaakbedrijf, rechts de dokken de nieuwe uitbreiding. Meervlietstraat 69 - Velsen - Tel. 5701 Advertentie Bezoekt de Scooters Motoren van Rijwielen - Bromfietsen BREESTRAAT 108 - BEVERWHK

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1