r r Jeugdcriminaliteit stijgt onrustbarend in Engeland Na de kwestie-Oberlander een kwestie-Seebohm WERELDNIEUWS ARTIFORT Bonn niet tevreden met de antwoorden van Guinea Van dag tot dag very Joodse Auschwitz-reünie in Newyorks hotel I 1 Nu ook plan voor brug over Kanaal Twee Franse officieren in staat van beschuldiging Amerikaanse bisschop in China krijgt 20 jaar ENGEL JOHNNIE WALKER 41 Verlovingsringen Butler zet zich schrap tegen Conservatieve roep om herinvoering van middeleeuwse lijfstraf Luchtmachtofficieren opgepakt in Indonesië Wenen tevreden maar niet voldaan over Belgrado Franco en Don Juan vormen Juan Carlos tot monarch Pionier V geeft volop informatie uit ruimte Minister van Verkeer lijdt nederlaag en nu wordt zijn doopceel onbarmhartig gelicht Nehroe in mei naar Parijs op invitatie van De Gaulle Spaarvarken aan biggelen Oost-Duitsland erkend of niet? <~Praatótoel ZATERDAG 19 M AART 1960 Hoewel de president van het Haagse ge rechtshof bi.i zijn uitspraak in het kort geding tussen aannemers en staat de eer sten een vingerwijzing had gegeven dat zij hun recht moesten trachten te verkrijgen in een civiel proces tegen de staat, door schadevergoeding te eisen voor de door hen te lijden verliezen in geval van doorbere kening van de loonsverhogingen, houden de aannemers voet bij stuk en tekenen de C.A.O. niet. Ongeacht het resultaat der besprekin gen, die minister De Pous hedenochtend met de aannemers- en centrale werkge versbonden voert, is één ding zeker: de aannemers trachten hun zin door te drij ven dwars tegen de wil van-de regering, van het parlement en van het overgrote deel van het Nederlandse volk in. Dit is in een rechtsstaat een bedenkelijke situatie. Een pressiegroep in een bedrijfstak van enorm belang voor welvaart en volksgezondheid wordt verlamd door een groep mensen, die altijd hebben voorgegeven het zo goed met de oplossing van het woningprobleem te menen. Er gelden in een democratie bepaalde spelregels waaraan men zich moet houden, als men dit gebrekkige, maar toch nog altijd beste van de politieke systemen wil laten functioneren. Één daarvan is, dat men zich loyaal neerlegt bij beslissingen door de overheid genomen. Heeft men tegen die beslissingen bezwaren dan kan men proberen via volksvertegen woordiging of in een rechtsgeding gelijk te krijgen. Beide middelen zijn beproefd en zonder resultaat gebleven. Er blijft dan nog maar één ding over en dat is toegeven en de weg kiezen die de president heeft gewezen. Ook uit een oogpunt van spor tiviteit en die kan men in de demo cratie niet missen is dat de juiste' hou ding. De aannemers zouden er tevens een bewijs van hun verantwoordelijkheidsbe sef mee geven. Er zijn nu alweer drie kostelijke en kostbare werkdagen verstre ken sinds de president uitspraak deed, maar de aannemers tonen geen enkele bereidheid tot aanvaarding van het rege ringsstandpunt. Houden zij vol, dan zal dit ongetwijfeld tot een verscherping van het conflict leiden, of wel, de regering zal de C.A.O. bindend verklaren. Een dwang maatregel waartoe minister De Pous ken nelijk niet graag overgaat en dat is van een liberaal getinte regering begrijpelijk. Maar de regering mag niet toegeven, zij moet juist doorzetten, daar zij anders zou wijken voor een belangengroep die het spel niet volgens de aanvaarde regels meespeelt. En dat zou een hoogst gevaar lijk precedent zijn. Advertentie ■n VOOR MODERNE MENSEN 't Huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM - TEL. 20049 NEW YORK (UPI) Morgenavond ko men in New York zeshonderd Joden sa men die de gruwelen van Auschwitz heb ben overleefd. Ruim vijftien jaar geleden werden zij door de geallieerde troepen be vrijd, samen met tienduizend andere ge vangenen uit het beruchte nazi-kamp. Slechts enkelen hebben elkaar sedertdien nog eens ontmoet. Het zal in het Concours Plaza hotel geen reünie worden met prettige herinnerin gen. De overlevenden van Auschwitz zijn vast besloten de droeve herinneringen le vend te houden, opdat de wereld hun gru welijke ervaringen nooit zal vergeten. Tot dat doel zal op deze reünie een studie fonds woi'den gesticht ter nagedachtenis van de 190.000 Joden die te Auschwitz-Bu na zijn geëxtermineerd. De eerste dona ties zijn afkomstig van vele der 1.500 over levenden van Auschwitz die in de Verenig de Staten en Canada wonen. In vele ge vallen bestaan deze donaties uit gelden die de overlevenden ontvangen hebben op grond van een langs juridische weg tot stand gekomen schikking met de I. G. Far- ben, voor welke onderneming zij te Ausch- witz-Buna als slavenarbeiders gezwoegd hebben. Deze schikking heeft tot. de reünie geleid. In 1957 verklaarde I. G. Farben zich bereid dertig miljoen mark te betalen aan de overlevenden van Auschwitz-Buna. Alleen kinderen van gevangenen uit Aschwitz-Buna komen voor uitkering uit het fonds in aanmerking. Voorlopig be hoeft het fonds echter niet te worden aan gesproken, daar geen van de overlevenden van Auschwitz al kinderen heeft van uni versitaire leeftijd. De kinderen in het kamp lieten hun leven in de gaskamers. Advertentie (Van onze correspondent in Londen) In Groot-Brittannië is wegens de onrust barende toeneming van de jeugdcrimina liteit een campagne gaande tot herstel van sommige middeleeuwse lijfstraffen, met name de tuchtiging met de berkenroede, welke na de oorlog werd afgeschaft, zoals er ook een einde werd gemaakt aan de barbaarse afranseling met de afschuwe lijke „kat met negen staarten," een zweep met negen uiteinden welke diep in het vlees doordringen en waarbij de bestraften vaak het bewustzijn verloren. Vandaar dat bij deze tuchtiging altijd een dokter tegen woordig moest zijn om erger te voorko men. Vooral in conservatieve kring roept men thans luid om de terugkeer van de lijfstraf als enig afschrikwekkend middel tegen de jeugdterreur in sommige plaat sen. Het vertegenwoordigende lichaam van de conservatieve partij-organisaties heeft met thans een flinke meerderheid van stemmen de wederinvoering geëist van de „birch", de bos van zwiepende berkentak- ken, welke eeuwenlang als tuchtigingsin strument heeft gediend. Dit is een tegen valler voor Butler, de minister van Bin nenlandse Zaken, die onafgebroken pogin gen in het werk stelt om de verouderde Britse strafwetgeving te hervormen en te humaniseren. Hij heeft onmiddellijk ver zet tegen de motie aangetekend. Een be langrijk argument van de tegenstanders van het gebruik van de berkenroede is dat het aantal inderdaad verontrustende mis daden vroeger evenmin met dit tuchti gingsmiddel werd gestraft. De regering ziet voorlopig als de beste oplossing de nieuwe detentiecentra voor jeugdige onverlaten welke hun uitwerking niet hebben gemist, al is hun aantal nog onvoldoende. De regering blijft bij het standpunt dat straf nooit mag ontaarden in vergelding. Sommige Britse scholen, speciaal bekende kostscholen, kennen nog als heilige traditie een lijfstraf, bestaan de uit het toedienen van een aantal voor diverse vergrijpen precies voorgeschre ven stokslagen, die door de directeur of de directrice in koelen bloede worden uit gedeeld. Het is beter, zo redeneren de snel in aantal afnemende voorstanders van de ze uit de Victoriaanse tijd stammende straf, dat de executie zonder emotie ge schiedt dan dat een opgewonden leraar rechtstreeks zijn woede op een leerling koelt. Er wordt echter op de Britse scho len hoe langer hoe minder geslagen. Het rumoer over de lijfstraf komt juist op het ogenblik dat Groot-Brittannië zich WANDEL- cn KINDERWAGENS MARCO ZOOMERS Vèrwulft t.o. V. en D., Telefoonll6(15 PARIJS (AFP) De voorzitter van de Franse verkeersbond, Gallienne, heeft vrijdag op een persconferentie te Parijs een plan onthuld voor de bouw van een brug over het Kanaal, die het graven van een Kanaaltunnel overbodig zou maken. De verbinding zal zowel voor het spoor wegverkeer als voor het wegverkeer moe ten worden ingericht. Deze brug zal 33 kilometer lang moeten worden met over spanningen van 225 tot 600 meter die op betonnen pijlers zullen rusten. Het brugdek zal vijftig tot zeventig me ter boven het wateroppervlak worden ge bouwd zodat de grootste schepen ongehin derd kunnen passeren. De kosten worden beraamd op 2,5 mil jard gulden, dat is bijna een miljard meer dan de prijs van een spoorwegtunnel. De industrie in Frankrijk en Groot-Brittannië zouden er echter meer mee zijn gediend. De bouwtijd wordt geschat op vier jaar. DJAKARTA (AFP) Volgens Antara heeft het hoofd van de inlichtingendienst, kolonel Siswadi meegedeeld, dat een aan tal luchtmachtofficieren is gearresteeerd, als gevolg van de straaljagerbeschietingen op de presidentspaleizen in Djakarta en Bogor op 9 maart. De kolonel heeft verklaard, dat de offi cieren zullen worden berecht. Het is de eerste maal dat kolonel Siswadi heeft laten blijken dat de beschietingen het werk wa ren van een rebellerende beweging, die het hoofdkwartier heeft op het eiland Cele bes. Hij zei, dat het noodzakelijk is de acti viteiten van de opstandigen te bestrijden die, geholpen door „andere anti-republi keinse elementen" saboteren en een psy chologische oorlog voeren. BELGRADO (AFP) De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Kreisky, die een bezoek van drie dagen aan Joegoslavië brengt, heeft op een pers conferentie te Belgrado verklaard, dat twee belangrijke kwesties die tussen de twee landen bestaan, nog niet zijn opge lost. Deze betreffen de positie van de Slo veense minderheid in Oostenrijk en de compensatie voor de genationaliseerde Oostenrijkse eigendommen in Joegoslavië. Voor de rest verklaarde minister Kreisky zich tevreden over de resultaten van het overleg. MADRID (UPI) Binnenkort zal het Spaanse staatshoofd generaal Franco te Ciudad Rodrigo aan de Portugees-Spaanse grens een ontmoetinghebben met Don Juan van Bourbon, de Spaanse kroonpre tendent, aldus wordt te Madrid vernomen. Tijdens de ontmoeting zullen Franco en Don Juan de verdere opvoeding bespreken van prins Juan Carlos, de zoon van de in Portugal in ballingschap te Estoril wonen de troonpretendent. Het wordt hun eerste ontmoeting sinds 1954. Prins Juan Carlos, die 21 jaar is, heeft gestudeerd aan de Spaanse ieger-, vloot- en luchtmachtacademies, en staat thans voor het civiele deel van zijn opvoeding. Deze is erop gericht hem te vormen tot koninklijke opvolger van Franco. opnieuw bewust is geworden van een ern stige misstand op strafrechtsgebied. Een dagblad heeft aan het licht gebracht dat in de beruchte Londense vrouwengevan genis van Holloway een veertienjarig meisje was opgesloten samen met een aantal vrouwen van het laagste allooi, die onder meer verdacht worden van moord. Het kind was gedwongen naar allerlei mensonterende gesprekken te luisteren. Zelfs de vrouwen in kwestie waren van oordeel dat het een schandaal was dat het meisje in hun midden verkeerde. Zij wa ren daarom uiterst vriendelijk voor haai en verwenden het meisje. Het kind had haarborstels gestolen waarvoor zij voor waardelijk was veroordeeld. Een van de voorwaarden was dat zij geregeld naar school zou gaan. Toen zij haar belofte brak werd ze omdat er geen plaats was in een verbeteringsgesticht waar zij vol gens velen evenmin thuishoort in be waring gesteld in de vrouwengevangenis. Er ging een schok door het land, het par lement en de regering. Volgens de letter van de wet was deze opsluiting misschien in orde, maar het was opmerkelijk dat er, enkele uren na de onthulling, dadelijk een plaats voor het kind werd gevonden in een bewaringsgesticht voor jeugdigen. De re gering is vastbesloten geen herhaling te dulden van een dergelijk geval, waarvan er meer waren in het afgelopen jaar. De wet zal zo goed als zeker binnenkort wor den geamendeerd. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse zonne-satelliet Pionier V had vrij dagmorgen een afstand van 1,8 miljoen kilometer afgelegd en gaf in antwoord op een vraag van Hawaii inlichtingen over de vorderingen, die zij maakte. De directeur van de N.A.S.A. (bureau voor lucht- en ruimtevaart), Keith Glen- nan, deelde mee dat de satelliet zojuist „gesproken" had van een afstand van 1.002.700 mijl. Hij had ondermeer geant woord, dat zijn temperatuur 68 graden fahrenheit was, dat vijf zware en 87 lich te botsingen met micro-meteorieten waren geregistreerd en dat twee metingen van kosmische stralen waren verricht. PARIJS (AFP) Een openbare aan klager te Parijs heeft vrijdag een tenlas telegging tegen twee Franse officieren, kolonel Garde en kapitein Filippi, gete kend wegens het in gevaar brengen van de binnenlandse veiligheid. Kolonel Garde is commandat van het vijfde bureau voor psychologische actie van de generale staf en kapitein Filippi is verbonden ge weest aan het vijfde bureau voor psycho logische actie van de staf van genei-aal Massu in Algerije. (UPI) De Parijse politie heeft zes leden van de extreem-rechtse organisatie „Jeune Nation" gearresteerd, verdacht van brandstichting in een boekwinkel die linkse lectuur verkocht. 'Een van hen, Pierre Dimantidis, is in staat van beschuldiging gesteld wegens brandstichting, het in gevaar brengen van dé veiligheid van de staat en het orga niseren van een verboden groepering. „Jeune Nation" heeft als symbool een kruis met een cirkel. (Van onze correspondent in Bonn) Tegen de Westduitse minister van Ver keer Seebohm, lid van de kleine coalitie partner van de C.D.U., de Deutsche Par tei, zijn twee niuewe aanvallen gelan ceerd, waarvan men niet verwacht dat zij zullen leiden tot het aftreden van de minister, hoewel hij daarmee heeft ge dreigd: De verkeerscommissie van de Bonds dag heeft zich uitgesproken voor een maximum lengte van 16,50 meter voor vrachtauto's. Tevoren had Seebohm zijn ontslag ingediend (maar niet gekregen) omdat de C.D.U.-fractie zich in dezelfde geest had uitgesproken en zich daarmee had gekeerd tegen Seebohms voorstel van maximum 15,50 meter. In het Hamburgse onafhankelijke week blad Die Zeit, uitgegeven door het CDU- Bondsdaglid Bucerius, heeft de staats rechtsgeleerde professor dr. Th. Eschen- burg een politieke aanval op Seebohm ge daan wegens een uitlating van de minis ter over de schuld aan de tweede wereld oorlog. In tien jaar: een minister Te Bonn zegt men spottend dat „West duitse ministers geen ontslag plegen te ne men maar op hun stoel vastkleven". Se dert 1949 heeft alleen de voormalige mi nister van Binnenlandse Zaken Heine- mann ontslag genomen en gekregen. Dat is in tien jaar één minister. Toen See bohm zijn ontslag indiende, wist hij van tevoren dat dit niet aanvaard zou wor den: Adenauer is er niet en het ontslag zou het uiteenvallen van de coalitie tus sen C.D.U. en D.P. hebben betekend, het geen thans, een jaar voor de verkiezingen, onmogelijk wordt geacht. Seebohm diende zijn meningsverschil met de C.D.U.-frac tie op als „een gewetensvraag om een meter". Zware vrachtwagens veroorzaken 8,5 maal zoveel verkeersongelukken als gewone auto's. Op duizend personenauto's komt een ongeval met dodelijke afloop voor, op duizend vrachtauto's veertien. „Verkeerskeizer" Wat men Seebohm kwalijk neemt, is dat hij zo schromelijk overdrijft. Men werpt hem voor de voeten dat hij „de neiging heeft internationaal te regelen verkeersproblemen alleen uit de Duitse hoek te bekijken". Men verwijt hem dat hij niet zo lang geleden heeft gezegd dat de vrachtwagenkwestie voor Noren en De nen geen probleem is omdat zij met hun vrachtwagens toch niet veel in eigen land rijden, maar „in Duitsland Duitsers dood rijden". Professor Eschenburg doet hier in „Die Zeit" nog een schepje bovenop. Hij noemt Seebohm een bekwaam minister, maar ook een „verkeerskeizer", een „Wilhelmi- nische figuur", een anachronistische ver schijning. die het in zijn hoofd haalde in aanwezigheid van professor Heuss en Scan dinavische diplomaten eens de Hitleriaan- se uitdrukking „Es lebe das ewige Deutschland" te gebruiken Professor Eschenburg verwijt Seebohm vooi-al dat hij op 4 maart te Hamburg heeft verklaard dat „de vierde maart 1919 het begin was van een keten van ge beurtenissen die tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog hebben geleid". Op 4 maart 1919 werden 54 Sudeten-Duitsers door Tsjechische militairen doodgescho ten. Seebohm, aldus professor Eschen burg, beweert daarmee dat het uitbreken van de oorlog een gevolg was van het verdrag van Versailles, terwijl hij in fei te zonder enige noodzaak door Hitler is geprovoceerd. Hij suggereert daarmee dat de Sudeten-kwestie tot de oorlog leid de en dat de Tsjechen aan de oorlog schuldig zijn. Daarmee verlaat Seebohm de politiek van Adenauer, die haar uitgangspunt NIEUW DELHI (AFP) In de Indische hoofdstad verluidt dat premier Nehroe een uitnodiging van president De Gaulle heeft aanvaard om een kort particulier bezoek aan Parijs te brengen als hij ter gelegenheid van de Londense conferentie van premiers van het Britse Gemenebest in Europa is. Deze conferentie wordt begin mei gehou den. vindt in de erkenning van de onbestreden schuld van Hitier alléén aan de oorlog. Dat doet hij, aldus professor Eschenburg, op een tijdstip dat de Westduitse positie in de wereld niet zo gunstig is en de Rus sische propaganda tegen Bonn en ook te gen Seebohm, als woordvoerder van de Sudeten-Duitsers, op volle toeren draait. Van Praag uit is juist een boekje over Seebohm en zijn Sudeten-Duitsers met kolommen vol communistische propagan da gepubliceerd. Professor Eschenburg zegt ten slotte: „Zo komt na het geval- Oberlander het geval-Seebohm". Advertentie meubelen In onze showroom, weteringschans 253 te amsterdam kunt u thans al onze nieuwe modellen bezichtigen [k*ïW dagelijks geopend van 9 tot 5 uur levering via de woninginrichting De Amerikaanse r.-k. missie-bisschop James E. Walsh is vrijdag door een rechtbank in Shanghai op beschuldiging van spionage veroordeeld tot twintig jaar" gevangenisstraf, zo meldt het Chinese persagentschap „Nieuw China". Nieuw China zei, dat bisschop Walsh, die in 1958 was gearresteerd „lange tijd voor de V.S. heeft gespioneerd". Hij heeft „ernstige misdaden begaan door samenzwering tot omverwerping van het communistisch bewind en het aan voeren van een' verraderlijke contra-re- lutionaire kliek, die onder leiding stond van bisschop Koeng Ping-Mei". Gezegd werd dat Walsh, die berecht werd door een volksrechtbank in Shang hai, „het zware overtuigende bewijs van zijn misdaden" had erkend. De V.S. zijn van plan om het geval van mgr. Walsh ter sprake te brengen in de loop van het nieuwe onderhoud, dat com munistisch China en de V.S. op 22 maart in Warschau zullen hebben, zo heeft een woordvoerder van het State Department vrijdag in Washington meegedeeld. Hij zei dat de V.S. al sinds oktober 1958. toen de bisschop werd gearresteerd, vruchteloos getracht hebben bij de Chinese autoritei ten inlichtingen te krijgen over het lot van mgr. Walsh. LONDEN (UPI) Radio-Peking heeft zaterdag bekendgemaakt, dat in de Chi nese provincie Sjantoeng een zeug 61 big gen ter wereld heeft gebracht.. Zij leven nog alle. Zelfs varkens schijnen aan de communistische produktieslag mee te doen. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft de afge lopen drie dagen via enorme omwegen en na enkele korte gesprekken met de am bassadeur van Guinea te Bonn, Nabi You- la, besloten de diplomatieke betrekkingen met Guinea, althans voorlopig, niet te ver breken. De uiteindelijke beslissing over een eventuele breuk zal moeten wachten tot Bondskanselier Adenauer en de Guine- se staatspresident Sekou Touré gelegen heid hebben schriftelijk de zaak op te hel deren. Opheldering is bepaald nog altijd nodig! Want de antwoorden die Nabi Youla zo wel gisteren als woensdag jongstleden aan de Westduitse vragen over betrekkingen tussen Guinea en Oost-Duitsland heeft ge geven, worden hier totaal onbevredigend genoemd. Voor Bonn geldt: met een staat die diplomatiek contact met communistisch Oost-Duitsland heeft, kunnen wij geen di plomatieke betrekkingen onderhouden. Toen dan ook op 5 maart het Oostduitse persbureau A.D.N. naar aanleiding van een bezoek van de Guinese ambassadeur te Moskou aan Oost-Berlijn meldde, dat. deze ook ambassadeur in Oost-Duitsland was geworden, nam Bonn direct maatregelen. Men stuurde zijn ambassadeur te Conakry, de hoofdstad van Guinea, naar Sekou Tou ré, maar kreeg reeds toen onbevredigende antwoorden. Sedertdien zijn de West- Afri kanen er niet duidelijker op geworden. Woensdag zei Nabi Youla eerst te Bonn dat er „op dit moment" nog geen diplo matieke betrekkingen tussen Guinea en Oost-Duitsland bestonden. Gisteren ver klaarde hij lettei-lijk: „Tussen mijn land en de D.D.R. (communistisch Oost-Duits land) bestaan wel economische, maar geen diplomatieke betrekkingen". Enorme driehoek Intussen was een brief van Sekou Touré aan Adenauer over deze kwestie van Co nakry naar Bonn en van Bonn naar Wash ington geseind waar minister Von Bren- tano liet verklaren, dat het Guinese ant woord onbevredigend was. Gisteren kon Nabi Youla een Westduitse antwoordnota in ontvangst nemen die via Washington tot stand is gekomen! Daaruit blijkt dat Bonn niet van plan is met zich te laten sollen en eindelijk nu eens wil weten hoe de kaarten tussen Guinea en Oost-Berlijn precies liggen. Maar evenmin is Bonn be reid door een overijlde beslissing Guinea van zich te vervreemden en in de Oost duitse armen te drijven vooropgesteld, dat dit niet reeds is geschied! Men houdt het hier nog altijd voor mogelijk dat Gui nea door Oost-Duitsland is overtroefd en voor een fait accompli is gesteld en dat er nog altijd geen echte wederkerige di plomatieke betrekkingen tussen Conakry en Oost-Berlijn bestaan. Dit alles vat men hier op als een slag in het gezicht van de Oostduitse regering, die de laatste weken hoog van de toren heeft geblazen en deed alsof zij in geheel Afrika Gezonken. Voor de kust van Birma, ter hoogte van Tennasserim, is vrijdag een schoener met 29 opvarenden gezonken. Tot op heden is slechts een persoon ge red. Men vreest dat alle andere '28 op varenden om het leven zijn gekomen. zegevierende diplomatieke veldtochten aan het uitvoeren was. Bonn heeft voorlopig de tijd pas op 4 april komen Adenauer en Von Brentano uit Tokio terug. Om nu in de enorme driehoek Guinea-Tokio-Bonn een diplomatiek spel te spelen over een afbreken van diplomatieke betrekkingen dat wordt hier zelfs in deze eeuw van technische perfectie te boud geacht! de Al gaaf de leugen nog zo snel Een motorfiets is tegen mij aangereden. Ik zag het ding aankomen en dacht: „Dit is het einde." De motorfietser viel op de straat en mijn linker-voor-spatbord was ingedeukt. We leefden allebei en hij ver weet mij meteen, dat ik te snel gereden had. Dat doet er niet toe," zei ik. „Het ver keerslicht was groen. U bent door het rood gereden." Maar ik was zo blij om onze gezamenlijke levendheid, dat ik er niet verder op inging. Maar toen ik mijn gekneusde zintuigen weer bijeen geraapt had en enige dagen lang verder was gereden, begon ik er over na te denken dat in-leven-zijn niet voldoen de ivas indien het betekende, dat ik de schade zelf zou moeten betalen. Uit de diepte van mijn geschokte herinnering haalde ik een aantal feiten op die uiterst bezwarend begonnen te lijken voor des motorfietsers verkeersmanieren. Ik schreef dus naar de verzekeringsmaat schappij die mij de financiële hand boven het rijdend hoofd houdt en eiste, dat mijn aanrijder het aangeredene zou vergoeden. En werkelijk, aangezien hij bij dezelfde maatschappij verzekerd bleek en een net geweten in zich had, leek het alsof ik de geleden schade vergoed zou krijgen. Gewapend met deze zekerheid ging ik naar de garage en liet het gedeukte be sommen. Honderdvijftig gulden", deelde hun deukmeester mij mede. De verzeke ring zei daarop royaal, dat dit goed was en ik maakte mij op om te gegevener tijd de carrosserie te laten ontdenken, uit hameren, vervangen, spuiten en betalen. Vóór het zover was week ik plotseling uit voor een zwaarbeladen vrachtwagen en raakte een stellage langs een in aan bouw zijnd gebouw. Hoe voldaan on- danks de schok was ik, toen ik zag dat de schade aan het spatbord aan dezelfde reeds beschadigde kant was. Nu zou ik de reeds geraamde deuk kunnen gebruiken om tegelijk de tweede schade gratis mee te laten repareren. Garage en verzeke ringsmaatschappij zouden misschien ver baasd zijn over de grote omvang der re paratie, maar ik had twee ongelukken voor de prijs van één. Ik. verwacht nu protestbrieven van de Maatschappij tot Bevordering der Belan gen van Gedupeerde Verzekeringsmij en met een Bezwaarschrift van de Bond van Bedrogen Garagehouders. Dit zoil mij zeer bedroeven, totdat ik uit oude wrok mij zou herinneren, dat beide soorten ondernemin gen niet tot de armlastigen dezer aarde behoren, maar eerder tot knechtingsinsti- tuten gelijk de Inkomstenbelasting, waar men in betaalt maar slechts zelden uitge keerd krijgt. Spaar echter uw medelijden. Want zo juist belde de garage op om te zeggen dat er volgens hun schatter na de oor spronkelijke schatting een tweede aanrij ding plaats gehad moest hebben, waar voor de verzekering niet aansprakelijk zei- de te zijn. Ze zouden de reparatie uitvoe ren indien ik zelf zestig gulden extra be taalde en een week langer zou luachten. En hier sta of zit ik nu. Extra kosten, betrapt op bedrog en veertien dagen zon der zelfbewegingsvoertuig. U ziet-het <R- weer: Oneerlijkheid duurt het langst. H. B. Fortuin Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Vervangers. Het werk in de Clydesdale- mi.jn in Coalbrook in Oranje Vrijstaat, waar in januari 435 mijnwerkers de dood vonden, is vrijdag hervat. Van het oorspronkelijke aantal van 3.000 mijn werkers waren er slechts 200 aanwezig. De maatschappij tracht nu de arbeids- moeilijkheden te overwinnen door het gebruik van drie „robotmijnwerkers", die tot een zeer behoorlijke produktie in staat zouden zijn. Zondebok. De Zuidkoreaanse minister van Binnenlandse Zaken, Tsjoi In Kioe, heeft vrijdag „de morele verantwoor delijkheid" voor de ongeregeldheden tijdens de verkiezingen in Zuid-Korea op zich genomen en zijn ontslag inge diend. Bij betogingen zijn volgens offi ciële berichten drie mensen om het le ven gekomen. Tsjoi heeft de president meegedeeld, dat hij aftreedt in over eenstemming met „de eisen van het volk". Vergelijking Volgens Britse kringen heeft de Britse minister van defensie, Wat- kinson, „eerder een verklaring dan een excuus" aan West-Duitsland doen toekomen over zijn opmerkingen over de waarde van Duitse recruten, verge leken bij die der Britse beroepsmilitai ren. Watkinson zei kort geleden dat een volledig opgeleide Britse beroepsmili tair evenveel waard is als „twee of zelfs drie Duitse recruten". Luisteraarster. Prinses Margaret van En geland heeft een bezoek gebracht aan de radio-telescoop van Jodrell Bank, waar zij met een druk op de knop de ontvanger in werking stelde van signa len van Amerika's jongste kunstpla neet Pionier V. Advertentie 50AN'ïdva—s;till going strong A V.f.v," f. Pleidooi Onderminister Foy Kohier, van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, de voornaamste des kundige van het „State Departement" voor Europese aangelegenheden, heeft woensdag voor de commissie voor bui tenlandse zaken van het Huis van Afge vaardigden gepleit voor grotere militai re hulpverlening aan Europa. De eco nomische kracht van de meeste NAVO- landen is volgens hem slechts de helft van die der Verenigde Staten, maar hun inwoners betalen hogere belastin gen. Orgieën. In White Plains in New York zijn meer dan 100 teenagers gearresteerd, die hadden deelgenomen aan orgieën met verdovende middelen. Dit werd door de politie ontdekt na een onder zoek van een maand bij vier verkopers van verdovende middelen. De betrok ken jongeren zijn allen scholieren van tussen de 14 en 19 jaar. Zij woonden in Westchester County, een van de rijkste districten van de Verenigde Staten. Op slot. De regering van de Dominicaanse republiek heeft geweigerd een commis sie van de Inter-Amerikaanse Organi satie, die een onderzoek moest instellen naar een Venezolaanse klacht, dat in de Dominicaanse republiek de mensen rechten worden geschonden, tot het land toe te laten. In de diepte. Het Italiaanse persbureau „Continentale" meldt uit Moskoü, dat Russische onderzeeërs bezig zijn met het in kaart brengen van delen van de bodem van de Atlantische Oceaan, met het oog op raketlanceringen tegen Ame rikaanse doelen van onder water va rende Russische onderzeeërs. Het persbureau „Continentale" speciali seert zich op nieuws uit de communis tische landen en geldt als een zeer se rieuze instelling. Getuige. Te Londen is meegedeeld dat de 35-jarige Jeremy Fry, een goede vriend van de bruidegom „best man", ofwel getuige zal zijn, bij het op 6 mei in de abdij van Westminster in te ze genen huwelijk van prinses Margaret met de fotograaf Anthony Armstrong- Jones. Gezien. De minister-president van de Sovjet-Unie, Kroesjtsjev, is te Moskou teruggekeerd en is voldoende van de griep hersteld om zijn normale werk zaamheden te hervatten, aldus is vrij dag uit Moskou gemeld. Twee leden van het corps diplomatique hebben de premier vrijdagmiddag gezien toen hij het gebouw van het presidium van de Opperste Sovjet in het Kremlin be trad.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3