Kort en bondig „Holland" verrichtte zware berging Aanhoudend vrij koud Dr. Luning Prak ziet grote gevaren in industriespreiding Gemeente universiteit heeft te weinig hoogleraren Rumoer over het ontslag van mr. De Rijke in Hollandia Concurrentiepositie versterken Minister Luns naar Athene Hotel „El Curacao" nu al te klein Branden en brandjes tijdens het weekeinde Mislukte roofoverval in Den Haag Zes andere leden van adviesraad bedanken Verontreinigd Rijnwater Maatregelen in Den Haag tegen runners MAANDAG 21 MAART 1960 2 Randstad Holland en haar belagers Plannen voor tweede hotel met Nederlandse hulp Een der daders als vrouw verkleed - ingerekend Prof.Noyons overleden Verhouding veel ongunstiger dan aan de drie Rijksuniversiteiten Vier mannen raakten gewond Joy-riders in greppel c3 Volgens dr. J. Luning Prak, die vandaag op een lunchvergadering van het departement Rotterdam van de Nederlanclsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel het woord gevoerd heeft, zijn er vier groepen belagers van de Rand stad Holland, namelijk de planologen, de onderwijs-planners, de fiscus en de buren. Aan de hand van voorbeelden gaf spreker aan, hoever zijns inziens de prognoses van de planologie kunnen falen. De stad, zei hij, heeft van oudsher het intellect uit de provincie aangezogen, omdat er in die stad emplooi was voor meer talenten en deskundigheid. De Randstad Holland bevat 35 percent van de bevolking van Nederland, maar driekwart van de accountants, juristen, journa listen, studenten, professoren, politici, artiesten enz. Als de planologen de stelling poneren, dat men de groei van de grote steden moet afremmen, dan geldt volgens dr. Luning Prak voor hen schijnbaar alleen het dom me aantal. Wanneer wij aan Parijs den ken, wordt ons vanzelf duidelijk, hoe over dreven de klachten van de planologen zijn. Den Haag met Wassenaar heeft een gro ter oppervlak dan Parijs, maar het telt slechts 20 percent' van de drie miljoen in woners van de eigenlijke stad Parijs. Men zou, aldus spreker, in de Randstad Hol land gemakkelijk vijfmaal een agglome ratie als Parijs kunnen neerzetten en dan nog rustig aan de Nieuwkóopse plassen kunnen zitten vissen. Fysiocratisch sentiment Naar sprekers oordeel wringt de schoen juist aan de andere voet: Nederland labo reert juist aan een teveel aan spreiding van zijn bevolking. Hij meende dit te kun nen aantonen door te wijzen op steden als Brussel en Parijs, Londen en Kopenhagen. Nederland heeft beurs en handel in Am sterdam, het landsbestuur in Den Haag, de wereldhaven in Rotterdam. Deze histo rische spreiding noemde spreker al teveel van 't goede. Volgens hem zijn vele plano logen nog gevangen in het fysiocratisch sentiment. Hun prognoses lijden evenzeer aan statistische argeloosheid. De spreker vreest ook, dat zij de kern van het econo misch gebeuren miskennen en zich te wei nig spiegelen aan buitenlandse voorbeel den. Recreatie niet in wandelkilometers Tenslotte meent spreker, dat zij het essentiële punt missen: waarvan moet Nederland in de toekomst bestaan? Hoe gezocht en gekunsteld de argu mentatie van sommige planologen is blijkt zijns inziens duidelijk op het chapiter van de recreatie. Recreatie' acht hij nu eenmaal niet gebonden aan het aantal wandelkilometers. De interprovinciale spreiding achtte hij ook gevaarlijk. Wij hebben, zei hij, maar twee grote' troeven in de inter nationale economische strijd, Am sterdam en Rotterdam. Wanneer het zover komt, dat ook de regering ves tigingen van Amerikaanse industrieën naar de periferie van het land dirigeert, groeit het gevaar. Universiteit in Rotterdam Ook op het gebied van het onderwijs moeten wij naar sprekers overtuiging het zoeken in het bundelen van onze interna tionaal tamelijk zwakke krachten, niet in de versplintering. Op onderwijsgebied hebben wij de commissies Piekaar en Ne- her gehad voor de spreiding van het hoger onderwijs. Zij hebben de diagnose wel aar dig gesteld, maar schieten volgens spre ker bij hun therapie verre tekort. Wat Rotterdam betreft: stel al dat 100.000 Rotterdammers hun bestaan vinden in de havenactiviteit, dan zijn er nog 600.000 over, die zich met andere activiteiten be zig houden. Spreker noemde het geen bio logische wet, dat de zoon van een expedi teur zich niet geroepen kan voelen om me dicijnen te studeren. En waarom zou de knappe zoon van een kraanmachinist geen bioloog worden? Wanneer men, aldus dr. Luning Prak, de drie steden Leiden, Utrecht en Rotter dam tegen 1980 24.000 studenten toe schrijft, waarom is het dan wenselijk dat Utrecht en Leiden daar elk 10.000 van krijgen en Rotterdam slechts 4000? Het ziet er volgens hem naar uit, dat de bevol- De Griekse regering heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, uitgenodigd voor een officieel bezoek aan Griekenland op 26 en 27 april. De mi nister zal worden vergezeld door zijn echt genote. Na het bezoek aan Athene zullen minister Luns en zijn Griekse collega naar Istanboel vertrekken, waar zij de vergade ring van de Noordatlantische raad zullen bijwonen. WILLEMSTAD (anp) Gezaghebber M.P. Gorsira van Curagao heeft tijdens een bijeenkomst met journalisten medege deeld, dat de resultaten van hotel „El Curasao Intercontinental" te Willemstad in het afgelopen halfjaar van dien aard zijn, dat het dringend tijd wordt, tot uitbreiding van het aantal kamers over te gaan. Dit is mogelijk door een nieuwe vleugel bij te bouwen die het aantal ka mers met 60 op zal voeren tot 180. Tevens is het zaak, plannen te maken voor een tweede hotel, dat dan een strandhotel dient te worden. „El Curagao" staat mid den in de stad. De benodigde gelden voor deze plannen zullen, zo mogelijk, van particulieren en ook van de overheid moeten komen. Waar schijnlijk zal daarbij een beroep worden gedaan op Nederland, dat immers de toe zegging heeft gedaan, goede plannen gaar ne te willen steunen, indien daarmede de Antilliaanse economie wordt bevorderd. Voorts deelde de gezaghebber mede, dat er aan particuliere zijde plannen zijn voor het oprichten van een Volkstheater. De heer Gorsira juicht deze plannen van harte toe. Hij ziet er een mogelijkheid in, de eigen muziek, dans en folklore te stimu leren, waaruit nieuwe en belangrijke at- racties voor de bezoekende toeristen kun nen voortkomen, Wat de modernisering van de dr Albert Plesman -luchthaven betreft, de startbaan is gereed om straal-passagiersvliegtuigen te ontvangen. Het stationsgebouw moet echter uitgebreid worden. Ook hiervoor zal de hulp van Nederland nodig zijn, zo meent de heer Gorsira. kingsagglomeratie langs de Rijnmond vrij snel zal groeien naar de twee miljoen. Waarom zou men deze bundeling van krachten en talenten niet versterken en bekronen met een volledige universiteit? Wat het Hoger Technisch onderwijs aan gaat komt het spreker redelijk voor nog een half dozijn I-I.T.S.-en erbij te bouwen, bijvoorbeeld in Maastricht, in Bergen op Zoom, in Deventer en in Emmen. Maar ook in de Randstad Holland moeten er een paar bijkomen en wel dicht bij Rotterdam. Geen geld voor de Randstad Ten derde wat de fiscus betreft: spreker wilde slechts op één aspect in wat hij noemde de gebreken van het vigerende belastingstelsel wijzen: Het totale gemis aan waardering, dat de fiscus toont voor extra prestaties. Een enigermate verlich te regering zou prestaties, die stuk voor stuk een hoge concentratie aan financieel effect hebben, fiiet slechts vrijdom van belasting geven, maar een premie van 100 percent toekennen. De Randstad Holland telt 35 percent van de bevolking, levert 50 percent van de eco nomische diensten die ons land opbrengt en mag 65 percent van de belastingen beta len. Wanneer het dan op het verdelen van die belastingbuit aankomt, is er voor de kaalgeplukte Randstad Holland geen geld beschikbaar, zelfs niet voor vitale behoef ten. Het zou volgens spreker toch zeer wel denkbaar zijn, dat het rijk bij zijn heffing zich beperkte tot de accijnzen en invoer rechten, om die te besteden aan nationale doeleinden als defensie en dijkenbouw, maar dat de gemeenten de inkomstenbe lasting, de loonbelasting en de vennoot schapsbelasting, op hun grondgebied ge heven, zelf mochten besteden. Er zou dan nog wel honderd gulden per inwoner aan de moloch staat kunnen worden afgedra- gen. Krachtiger houding Met de laatste categorie van belagers van de Randstad Holland, de buren, zei spreker te bedoelen de natuurlijke vijan den, de concurrenten in Europa en over zee. Hij wilde de sfeer vergelijken met de competitiegeest op het sportveld. Het secretaris Stijkel op de wenselijkheid heeft gewezen voor Nederland, om bij het onder handelen op het internationale vlak een wat krachtiger houding aan te nemen. Ons ijverig gedraaf om overal een goed judi cium voor gedrag en fatsoen te krijgen, maakt onder de politici niet veel indruk. Wanneer wij in 1980 ongeveer 15 mil joen Nederlanders tellen, dan zou spreker het niet betreuren maar toejuichen, wan neer daarvan acht miljoen in de Randstad Holland waren gegroepeerd. Dan zouden, zo besloot'hij, onze ■papieren in het "inter nationale toernooi heel wat sterker kunnen staan. Zaterdagavond tegen tien uur is een fel le brand uitgebroken op de derde verdie ping van een kantoorpand aan de Nes te Amsterdam. Enorme rookwolken ver spreidden zich over de Amsterdamse bin nenstad en van Dam tot Rembrandtplein wekte de penetrante brandlucht de nieuws gierigheid van voorbijgangers. Slechts weinigen konden echter een plaatsje vin den in het smalle straatje achter het Ro- kin. De brandweer stond voor een moei lijke taak omdat de vuurhaard slechts van het dak af te bereiken was. Pas om half twaalf kon het sein „brand meester" wor den gegeven. De verdieping was toen ge heel uitgebrand. Het pand maakt deel uit van de cliché fabriek Nauta en Haagen n.v., die voor tal van dagbladen cliché's vervaardigt. De verdieping was verhuurd aan een im- en exporthandelaar, die de kantoorruimte te vens als woonruimte had ingericht. Hij was met zijn vrouw en drie kinderen voor het weekend de stad uitgegaan. De clichéfabriek heeft aanzienlijke wa terschade, maar kon zondagavond haar werk toch normaal voortzetten. Het brand- piket van de politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. De stille omgang, die za terdagnacht zijn route door de Nes zou zoeken, vond de straat door brandweer wagens versperd. De processie werd om geleid via het Rokin. Brand in kaarsenfabriek Zondagavond omstreeks kwart voor zes is een felle brand uitgebroken in de ester afdeling van de n.v. Koninklijke Steari- nekaarsenfabrieken „Gouda Apollo" in Gouda. Door bedrijfsstagnatie in deze af deling was de pomp oververhit geraakt, waardoor de zeer brandbare vloeistoffen vlam vatten en spoedig ook de houten be timmering van het pand en de ventilatie- kap vlam vatten. Honderden inwoners van Gouda sloegen de brand gade. De be drijfsbrandweer kreeg spoedig assistentie van de Goudse brandweer met twee mo torwagens, een nevelspuit en een ladder wagen. Binnen een half uur had men de brand bedwongen. Het werk in de uitge brande afdeling zal ongeveer een week stil liggen. De schade wordt geschat op 25.000 gulden. Glasloods afgebrand Zondagmiddag is brand uitgebroken in een loods bij de glashandel van de firma Lammers en Bruggink aan de Adelaars laan in Apeldoorn-Zuid. De loods, die een oppervlakte had van honderd vierkante meter, brandde geheel uit, terwijl ook twee vrachtauto's, een partij glas en een aantal glaskisten verloren gingen. De schade is vrij aanzienlijk. De eigenaar is verzekerd. De brand zou veroorzaakt zijn door kinderen die in de buurt van de loods een vuurtje gestookt hebben. Vlam in de pan De 83-jarige weduwe J. Pruis-Koelman is zaterdag zeer ernstig gewond tijdens een brandje in haar woning aan de Mar- nixstraat in Amsterdam. Zij was bezig met het smelten van vet toen de vlam in de pan sloeg. De vrouw liep ernstige brand wonden over het gehele lichaam op. In zorgwekkende toestand is zij overgebracht naar het Wilhelminagasthuis. Zaterdagavond heeft zich een mislukte roofoverval afgespeeld in een siagarenwin- kel in de Multatulistraat in Den Haag. Omstreeks zeven uur kwam een vrouw de winkel binnen, die een doos sigaren be stelde en meteen vroeg of zij even van het toilet gebruik mocht maken. Terwijl de winkelier haar de weg weer, kwam een man binnen die verzocht even te mo gen telefoneren. Op dit moment keerde de vrouw terug en viel de winkelier van ach teren aan. Deze, de 50-jarige Z., verweer de zich echter hevig. De telefonerende man, die, naar achteraf bleek, het te za- men met de vrouw op de kas van de winkelier gemunt had, zag dat de vrouw het onderspit ging delven en nam de be nen. Na een korte worsteling zag ook de vrouw kans uit de winkel te ontsnappen en rende zij de straat op, achtex-volgd door de winkelier. Op zijn hulpgeroep snelde een bouwvakarbeider toe, die te zamen met hem de vrouw overmeesterde, waarna zij werd geax-resteerd door een te hulp gesnelde politieman. Bij het ver hoor bleek, dat zij in het geheel geen vrouw was, maar een doeltreffend als vx'ouw vei'klede 48-jarige Haagse koop man. Zijn medeplichtige is nog voort vluchtig. In het St. Radboudzfekenhuis te Nij megen is overleden prof. dr. E. C. H. J. Noyons, in leven hoogleraar in de fysiolo gische chemie aan de medische faculteit van de r.-k. universiteit te Nijmegen. Px-of. Noyons was x-eeds geruime tijd ziek. In 1901 werd prof. Noyons in 's-Her- togenbosch geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht en was onder meer geruime tijd vex-bonden aan de Ge meente Univex-siteit van Amsterdam. In 1950 kwam hij naar Nijmegen, waar hij de grondlegger werd van de praekliniek. Px-of. Noyons zal morgen op het kerkhof „Jonker Bosch" te Nijmegen ter aai'de wox-den besteld na een mis van requiem die om halfelf in de St. Jozefkerk begint. Bij het aanstellen van wetenschappelij ke medewerkers aan de Gemeente Uni versiteit van Amstex-dam gaat men aan zienlijk schrieler te werk dan bij de Rijks universiteiten het geval is, aldus luidt een der conclusies uit een rapport over de omvang van de wetenschappelijke staf aan de onderscheidene universiteiten, sa mengesteld op verzoek van het bestuur van de vereniging „Wetenschappelijke staf der universiteit van Amstex-dam." Het rapport is gepubliceerd in Folia Ci- vitatis, het weekblad voor de Civitas Aca demica der Amsterdamse universiteit. Deze univei'siteit, die het gx-ootste aan tal studenten telt, heeft aanzienlijk min der hoogleraren (179), dan de x'ijksunivex-- siteit in Utx-echt (221) en Leiden (205). Gx-o- ningen komt met 149 hoogleraren op de vierde plaats. Ook wat betreft de wetenschappelijke ambtenaren staat Utrecht bovenaan (met 476), gevolgd door Leiden (met 344). Am sterdam komt op de derde plaats (met 222) voor Groningen (met 168). Daarentegen staat Amsterdam boven aan bij de bezetting van de assistènten- x-angen (533), gevolgd door Leiden (388), Utrecht (300) en ^róningen (280). De aantallen studenten aan de univex-- siteiten zijn: Amsterdam (6594), Utrecht (5730), Leiden 4842) èn Groningen (2796). Groningen heeft dus 1 hoogleraar op 19 studenten, Leiden 1 op 24, Utrecht 1 op 26 en Amsterdam 1 op 37. Ook uit de cijfex's van het gemiddeld aantal studenten per wetenschappelijk ambtenaar blijkt een zwaardere belasting voor Amsterdam ver geleken met de andere universiteiten. Slechts in de vex-houding van het aantal studenten per assistent neemt Amsterdam geen uitzonderingspositie in. Uit deze cijfers blijkt, volgens het rap port, dat er in Gx-oningen aanmerkelijk minder wetenschappelijke ambtenaren zijn dan assistenten, in Leiden bijna even veel ambtenaren als assistenten en in Utrecht x-uim anderhalf maal zoveel amb- HOLLANDIA (ANP) Naar aanleiding van de ontslagvei-lening aan mr. O. C. de Rijke als lid van de benoemde ad- viesx-aad van Hollandia zijn de gemoede ren in de hoofdstad van Nederlands Nieuw Guinea danig in beroering gekomen. Zoals bekend is, werd mr. De Rijke on langs veroordeeld wegens valsheid in ge schrifte, tot vier maanden gevangenis straf waarvan twee maanden vooi-waar- delijk. Hij is onlangs door de gouverneur van zijn lidmaatschap van de Adviesraad ontheven, 'omdat hij naar de mening van de gouverneur wegens persoonlijke om standigheden niet langer aan de onge schreven regels voldeed, die voor de le den van het publiek college als Advies raad geldig geacht moeten woi-den. Toen mr. De Rijke zelf geen aanleiding zag, om ontslag te vex-zoeken, achtte de gouverneur, zoals bleek uit een brief aan de Adviesraad die in „De Nieuw Guinea Koerier" werd gepubliceerd, het noodzake lijk, door een ontslagbesluit blijk te ge ven van de noi-men, die hij gehandhaafd wenste te zien. Op het aanvankelijk verzoek van de Ad viesraad om de juridische grond voor het ontslag te mogen vernemen, zette de gou verneur in een brief de motieven uiteen. Dit lokte reactie uit van zes Raadsleden (vier Europeanen, een Chinees en een Indonesiër), die zich niet met het ontslag konden verenigen en hun ontslag aan boden. Alle inheemse Raadsleden echter achtten het antwoord in de brief bevredi gend, en één Nederlands' lid (de verte genwoordiger van de Arka) bleef even eens aan. In een brief schreven de zes autochtone leden in het Maleis, het stand punt van de gouverneur als juist te on derschrijven, omdat „de waarde van een Den Haag gaat zuurstof toevoegen (Van onze Haagse redacteur) Het water van de Rijn, vooral buiten Nederland, wordt in toenemende mate ver ontreinigd door de lozing van organische en anorganische afvalstoffen, afkomstig van industrieën en grote bevolkingscentra, gelegen in het stroomgebied van de rivier. Dientengevolge laat ook'^de kwaliteit van het water, dat nabij Bergambacht ten be hoeve van de Haagse duinwaterleiding aan de rivier de Lek wordt onttrokken, de laat ste jaren vaajk zeer veel te wensen over, waardoor het proces om uit dit water zui ver en betrouwbaar drinkwater te ma ken, steeds gecompliceerder is geworden. De toenemende verontreiniging heeft, in 't bijzonder gedurende bepaalde perioden van 't jaar, ondermeer een aanmerkelijke daling van het zuurstofgehalte van het rivierwater tot gevolg. Dit zuurstofgehalte is van zeer gx-oot belang, omdat bij een tekort aan vrije zuurstof het natuux-lijke zelfreinigingsproces van het water wordt belemmerd en bovendien veelal de in het water opgeloste zuurstof reeds bij de ge deeltelijke zuivering, welke het water te Bergambacht ondergaat, wordt verbx-uikt, terwijl dan nog lang niet alle onder die omstandigheden oxydeerbare stoffen zijn geëlimineerd. Met het oog op de kwaliteit van het door de duinwaterleiding te leveren drinkwater is een zo goed mogelijke voörzuivering van het rivierwater te Bergambacht ver eist. In vei'band hiermede is het thans noodzakelijk maatregelen te treffen, ten einde het zuurstofgehalte van het aan de de rivier onttrokken water te verhogen. Hiertoe dient een zogenaamde beluch tingsinstallatie - een uitvinding van de Haagse duinwaterleiding zelf- te worden aangebracht, een omvangrijk watex-bouw- kundig werk, waarmee 250.000.- gemoeid zal zijn. B. W. van Den Haag stellen de gemeenteraad voox-, dit bedrag beschik baar te stellen. De uitvoering van dit werk zal dit jaar aanvangen, om in 1961 te worden voltooid. Raadslid in de Raad even groot is als zijn persoonlijke waarde in de samenle ving". Zij stellen zich ten aanzien van de kwestie op het standpunt, dat nadat mr. De Rijke uit de gevangenis weer in de samenleving zal zijn teruggekeerd, en als dan blijk geeft van behoorlijk optreden, zij er geen bezwaar tegen zouden hebben met de andere Raadsleden tot een verge lijk te komen in het belang van de sa menleving. Zij zijn het niet eens met de .stakingshouding van de niet-autochtone le den, die „naar het voorkomt aan de be trokkene een hogere waaxde toekennen, dan aan de- behartiging van de belangen der samenleving, waarvoor wij benoemd zijn''.- Zij verzoeken in de brief de gou verneur, stappen te ondernemen om de Raad te laten voortbestaan. Wat de ontslagnemende raadsleden be treft, zij betwisten de juridische gronden van het ontslag van mr. De Rijke. Zij zijn van mening, dat deze „zijn representati viteit in de samenleving heeft gehand haafd". De Vereniging van Huisvrouwen op Nieuw-Guinea heeft zich schx-iftelijk ge- distancieerd van de ontslagnemende af gevaardigden in de Adviesraad. B. en W. van Den Haag zijn van oordeel, dat het optx-eden van runners gezien moet worden als een specimen van een ver schijnsel, dat zich in velerlei vormen kan voordoen, doch steeds hierop neerkomt, dat het publiek op de openbax-e straat wordt lastig gevallen door lieden, die zich tot het verlenen van diensten of tot het aanbevelen van logies-gelegenheden en bedrijven aan het publiek opdringen. Hoe wel dit verschijnsel in Den Haag nog geen ernstige vormen heeft aangenomen, zijn B. en W. toch van oordeel, dat dex-gelijke praktijken het aanzien van de stad schade toebrengen en gemakkelijk tot verstoring van de openbare orde aanleiding kunnen geven. Daarom geven zij de gemeenteraad in overweging, de algemene politieveror dening in die zin te wijzigen, dat daaraan de volgende bepaling wordt toegevoegd: „Het is verboden zich tot het aanbevelen of verschaffen van tijdelijke woon- en lo- giesgelegenheden, dan wel tot het aanbe velen van winkels en bedrijven of tot het verlenen van diensten, op de openbare straat aan het publiek op te dringen". tenaren als assistenten. Hieruit conclu deert het rapport, dat bij toeneming van het aantal studenten de verhouding tus sen de wetenschappelijke ambtenaren en assistenten aan de Rijksuniversiteiten zich wijzigt ten gunste van de bezetting van de hogere rangen. Deze ontwikkeling zet zich echter niet voort in Amsterdam. Daar blijkt het grotere aantal studenten te wor- den opgevangen door uitbreiding van het personeel, in de lagere tijdelijke rangen. Criminologisch Instituut. Nadat op 1 oktober 1959 het Criminologisch Instituut aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn vijfentwintigjarig bestaan had gevierd, waarbij reeds gepreludeerd werd op de aanstaande verhuizing naar een nieuw ge bouw, is vrijdagmiddag deze nieuwe be huizing aan de Koningslaan officieel in gebruik gesteld. De hooglferaar-directeur, prof. dr. G. Th. Kempe, sprak een welkomstwoord, waarin hij jegens alle instanties en personen die bij aankoop, verbouwing en inrichting be trokken waren geweest, van zijn grote dank getuigde voor de wijze waarop zij hadden meegewerkt. (Speciale berichtgeving) Kapitein K. van der Wielen,^32 jaar oud, gezagvoerder van de „Holland", het vlaggeschip van Doeksens Bergingsvloot lop Terschelling, liet een ogenblik zijn gereserveerdheid varen. „Even was het alsof mijn hart stilstond", zei hij, terwijl .zijn ogen in de verte staarden alsof ze het gehele tafereel opnieuw zagen. „Een minstens tien meter hoge golf dook op het schip neer en toen het water weer van boord was gestroomd waren al mijn mannen verdwenen. Goddank waren zij niet over boord gespoeld. Ze lagen alle zes in het gangboord, vier van hen gewond. Maar zij stonden dadelijk op en togen opnieuw aan het werk. Op zulke momenten denkt niemand aan zichzelf. Dan is men één met het schip en één in zijn pogen om een in nood verkerend schip veilig aan de sleeptros te krijgen. Dan wordt er niet aan zakelijke doeleinden gedacht maar aan de bemanning van dat andere schip. Eén der reders van de bex-gingsmaat- schappij Jan Doeksen, die de reis zelf meemaakte, beaamde grif, dat de redding van de Lady Sharon een zwaar karwei is geweest. Maandagmorgen zeven uur werd op Terschelling het s.o.s. opgevangen van de 1495 ton metende Lady Sharon, een schip van rederij Thomas Watson Ship ping Lloyd uit Rochester, zonder lading op zee en door het uitvallen van de ma chine benoorden de Doggersbank, in ern stige moeilijkheden vex-kerende. Tien mi nuten later voer de „Holland" reeds op volle kracht naar het in nood verkerende schip, daarbij strijd aanbindend met de Duitse sleper Danzig uit Cuxhaven, de Deense sleper Mimer uit Esbjerg en de Nederlandse sleepboot Loire van Smit. Voor de Holland was de afstand het grootst maar de meer dan 3000 pk. ontwikkelende machine stond wel borg voor een serieuze kx-achtmeting en een niet geringe kans op succes. Windkracht elf De strijd om de 27 jaar oude Lady werd ingezet bij een temperatuur van enige graden onder nul. Er moesten 202 mijlen worden afgelegd en later nog eens 30 mijlen er bij omdat het hulpeloze Britse schip inmiddels een eindweegs was afge dreven voordat de „Holland" als eerste, na een race die 14 volle uren duurde, het schip in radarpeiling kreeg. Even na mid dernacht begon men met pogingen de tros vast te maken. Tot drie maal toe werd een hieüw-lijn Óver het schip'geschotèn waar na de sti-andlijn over boord ging. Maar de Britten zagen geen kans de vijfduimsvoor- loop aan boord te krijgen. Hun stoomke tel was uitgevallen, ze konden dus de win ches niet gebruiken en hun handkracht schoot te kort. Telkens als er een paar meter sleeptros aan boord was schoot de ze weer los uit hun verkleumde handen. Die nacht zag men geen kans om verbin ding te maken. Het werd inmiddels ijzig koud. De wind nam in kracht toe en zware sneeuw buien maakten het zicht miniem. Zelfs op het radarscherm was de „Sharon", die snel noordwaarts afdreef, bijna niet in het oog te houden. Dinsdagmox-gen om acht uur gelukte het een dx-aad van de vracht vaarder naar de „Holland" over te bren gen waarna op de eigen sleeptx-os van de „Sharon" de sleepreis kon beginnen. Als doel gaf de kapitein van de sleper Flek- kefjord aan de zuidpunt van Noorwegen op. Het werd geen voox-spoedige reis, De Engelse sleeptros bleek niet sterk genoeg te zijn. 's Avonds om half zeven werd de verbinding verbroken en kon men op nieuw beginnen. De wind was aangewak kerd tot een kracht van tien tot elf en hevige sneeuwbuien belemmerden alle uitzicht. Ook nu stuitten alle pogingen om met handkracht de zwai-e sleeptros aan boord te trekken. De gehele woensdag x-aasde de storm door. De „Holland" tx-achtte in de buurt van de vrachtvaax-- dër te blijven. Het enige wat men voor de bemanning van het met ondergang be dreigde schip kon doen was het per raket ovex'schieten van jex-rycans met olie, zodat zij tenminste voor enige warmte konden zorgen. Deze raket-transporten lukten tot tweemaal toe. De „Lady Sharon" dreef inmiddels boven Schotland in de richting van Pentland Fix'th, tussen Schotland en de Orkaden. Daar stond zes mijl stroom en de storm was nog niet in kracht verminderd. Toch besloot kapitein Van der Wielen een nieu we poging te wagen om verbinding te krij gen met behulp van Sharon-sleeptros. Het was bittere noodzaak want het schip kon elk ogenblik op de rotsen te pletter slaan. Stuurman J. Bakker, werd met vijf beman ningsleden, naar het achterdek gestuurd waar golven geregeld overheen sloegen. Ze moesten proberen daar de draad van de Sharon op te pikken. Toen kwam die tien meter hoge golf. Bij elke nieuwe zee, die over het achterdek spoelde stonden de kapitein en reder Jan Doeksen om het hardst te tellen of alle zes mannen er nog wel stonden of lagen. Maar ze klaar den het met de dx-aad en woensdagmid dag om vier uur was er weer verbinding. De sleepreis kon worden vervolgd. Tot vrijdagmorgen zes uur acht men dat het nu verder goed zou gaan. Dat zou ook wel het geval zijn geweest als de „Lady Sharon" niet zo'n scherpe achterkant had gehad. De tros schuurde door en met snelle vaart dreef het schip af naar de x-otsige kust met scherpe riffen. Kapitein Van der Wielen had geen keus meer. Ex- zou en er moest een eigen tros van de „Holland" naar de „Sharon". Bij wind kracht elf en met hoge zeeën voer de „Holland" naar het vx-achtschip en werd de tros overgebracht. Dit kostte een flinke deuk in de achter steven. Vx'i'jdagmorgen, elf maart, precies om acht uur kon de „Holland" weer gaan trekken. Nu aan een eigen tros. De positie was zestig mijl zuidoost van Pentland Firth. De storm raasde nog steeds met on verminderde kracht, de vijfduims voor loop van de Holland weerstond echter alle geweld. De kapitein van de „Lady Sharon" gaf te kepnen van de x-eis naar Flekkefjord af te zien. Hij wilde liever naar de Schotse haven Aberdeen. Okay, zei kapitein Van der Wielen en zaterdagmiddag om 1 uur legde hij de schuit veilig aan de wal in de Aberdeense haven. De „Holland" keerde dadelijk naar Ter schelling terug. Er wex-d een kopje thee gedronken waarna de sleepboot meteen naar Harlingen doorvoer om te bunkeren. Men wilde weer klaar zijn door een nieuwe reis. Na een van de moeilijkste bex-gingen uit de geschiedenis van de moderne sleepvaart te hebben verricht. Met een auto die zij in Venlo hadden weggenomen, reden zaterdagavond na middernacht drie jongelui in het plaatsje Maasbree in een greppel langs de weg ten gevolge waarvan de auto over de kop sloeg. In de auto bevondei)Kzich de 18-jarige mej. J. A. Peeters uit Helden, de 21-jarige M. Peetjens en de 19-jarige bestuux-der M. Stassen, beiden uit Venlo. De twee eei-stgenoemden werden gewond, terwijl de laatstgenoemde door de rijkspolitie werd aangehouden en ingesloten, omdat hij ervan verdacht wordt onder invloed te hebben gereden en mede schuldig te zijn aan joy-riding. Het K.N.M.I. deelt mee: Op het westelijke deel van de Oceaan ligt een bijzonder diepe depressie met een luchtdruk in het centrum van onge veer 948 mb. Deze veroorzaakt in een uit gebreid gebied zware stormen. Een ande re storing trok door het zeegebied tussen Groenland en Noorwegen naar het noord oosten. In de omgeving van de Oostzee hand haafde zich een hogedrukgebied. Het houdt boven het vasteland van West- weer met in de nacht temperaturen om het vriespunt duurt nog voort. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. V Dinsdag 22 maart Zon op 6.39 uur, onder 18.56 uur. Maan op 4.00 uur, onder 13.26 uur. Maanstanden 27 maart 8.38 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 21 maart Hoog water 9.47 en 22.38 uur. Laag water 4.56 en 17.42 uur. Dinsdag 22 maart Hoog water 11.25 en uur. Laag water 6.20 en 19.23 uur. Den Helder geheel bew. ozo 4 0 Ypenburg zwaar bew. no 5 0 Vlissingen onbewolkt O 6 0 Eelde half bew. O 5 0 De Bilt licht bew. 0 5 0 Twente zwaar bew. O 4 0 Eindhoven geheel bew. O 5 0 Zd Limburg zwaar bew. ono 6 0 Helsinki onbewolkt w 7 0 Stockholm onbewolkt windst. 7 0 Kopenhagen zwaar bew. ozo 2 0 Aberdeen geheel bew. z 6 4 Londen onbewolkt o 11 0 Amsterdam zwaar bew. ono 5 0 Brussel onbewolkt oho 6 0 Luxemburg zwaar bew. ono 4 0 Parijs geheel bew. O 10 0 Bordeaux onbewolkt ono 17 0 Grenoble licht bew. windst. 8 0 Nice onbewolkt n 15 0,3 Berlijn half bew. no 4 0 Frankfort zwaar bew. no 5 .0 München geheel bew. O 0 0 Zürich geheel bew. no 2 0 Genève geheel bew 0 5 Locarno geheel bew. windst. 12 0 Wenen geheel bew. nno 3 0.5 Innsbruck zwaar bew. windst. 8 0 Athene zwaar bew. n 16 0 Rome regen ono 18 0.1 Ajaccio licht bew. no 15 0 Madrid onbewolkt windst. 24 n Lissabon onbewolkt no 25 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2