HILLM AN SUNBEAM - HUMBER Gemengde commissie voor rassenkwestie in Florida BONN OPNIEUW VERBAASD OVER EEN UITLATING VAN ADENAUER Oostduitsers openen spoorweg voor Scandinaviërs Tsjoe En Lai naar New Delhi Oncontroleerbare proeven niet verbieden maar wèl nalaten Verenigde Staten leveren hun bondgenoten geen kernwapens ^Praatótoel WERELDNIEUWS Britse openbare mening is voor lijfstraffen Geen vervanging voor de beide „Queens" Conservatieve formateur op Ceylon na verkiezingszege Dr. Verwoerd niet naar Londen Automobielbedr. J. J. Nijman MAANDAG 21 MAART 1960 3 Gouverneur kondigt aan: Sitdown-acties worden steeds talrijker Actie tegen paspoorten voor kleurlingen in Z.-Afrika Overtuigingsbezoek Indonesië krijgt Nasser en Saoed op bezoek Gesprekken met Oostduitsers niet onmogelijk Bonn levert wapens voor economische oorlog Westduitse vergoeding aan Griekse nazi-slachtoffers HET RUSSISCHE VOORSTEL Hangende de gezamenlijke onderzoekingen om een afdoende controle te vinden Eisenhower antwoordt Kroesjtsjev: Onderhoud tussen Franco en Don Juan afgelast JACKSONVILLE (Reuter) Gouver neur Leroy Collins van de zuidelijke Amerikaanse staat Florida heeft zondag avond in een rede voor radio en televisie gezegd, dat er een grond van billijkheid schuilt in de aanspraak van de negers of dezelfde behandeling als de blanken in openbare eetgelegenheden. Collins kondig de aan, dat hij een gemengde adviescom missie voor de rassenkwestie zal benoe men en spoorde de gemeenten aan het zelfde te doen. In de tekst die de gouverneur van te voren aan de pers had verstrekt, stond dat eetgelegenheden, waarin de negers niet op voet van gelijkheid worden bediend, naar zijn mening beter niemand kunnen bedienen. Deze zin liet hij echter in zijn toespraak weg. Roy Wilkins, secretaris van de vereni ging tot behartiging van de belangen van gekleurden, heeft zondag voor de televisie verklaard, dat de kwestie van de burger rechten een grote sociale crisis is, waar bij 45 miljoen mensen betrokken zijn, maar dat de federale regering handelt alsof het gaat om de een of andere ziekte in de grondnotenoogst. Naar zijn mening dient president Eisenhower even hard te strij den voor de gelijkberechtiging van de ne gers als voor zijn begroting, de hulp aan het buitenland en andere zaken. Arrestaties illegaal (UPI) De advocaten van de meer dan 1000 negers, die in de zuidelijke sta ten zijn gearresteerd wegens hun actie in cafetaria's, zijn op een bijeenkomst in Washington tot het besluit gekomen de actie van de politie te veroordelen als overtreding van het 14de amendement. De advocaten bevonden zich onder 62 zwarte en blanke deskundigen inzake het burger recht uit de zuidelijke en grensstaten. Het 14de amendement verbiedt elke staat om welke persoon ook te beroven van leven, vrijheid of eigendom „zonder de juiste vorm van proces" of van het ont zeggen van gelijke bescherming van de wet. KAAPSTAD (UPI) In verscheidene Afrikaanse voorsteden van Kaapstad zijn zondag bijeenkomsten gehouden in het ka der van de actie tegen de paspoorten. Vandaag begint namelijk een campag ne van het Pan-Afrikaanse Congres tegen het verplicht dragen van paspoorten door niet-blanken in de Unie van Zuid-Afrika. Het congres wil, dat de niet-blanken zich en masse zonder paspoort buitenshuis be geven, zodat het ondoenlijk voor de auto riteiten is hen te arresteren of te veroor delen. Het Afrikaanse nationale congres heeft zich van deze actie gedistancieerd, omdat het betwijfelt of zij enige kans op succes heeft. (Van onze correspondent in Londen) Volgens een opinieonderzoek zou 78 per cent van de Britse bevolking voor de erg ste vergx-ijpen, zoals de beroving van oude weei-loze vrouwen, willen terugkeren naar de afgeschafte lijfstx-affen, met inbe grip van de geseling. Er is eveneens een meerderheid, welke de, nog voor bepaalde gevallen gehandhaafde, doodstraf wil uit gebreid zien. Deze onthulling is van be langrijke politieke betekenis, aangezien Richard Butler, de Britse minister van Binnenlandse Zaken, de kampioen voor de hervorming van het strafrecht, de sterke druk in Conservatieve kringen, om de lijf straffen te herstellen, tracht te weerstaan Het is echter zo goed als zeker dat het Lagerhuis Butler in meerdei-heid steunt. LONDEN (AFP) Kolonel Cyril Banks, een voormalig consei'vatief lid van het Britse Lagerhuis, die een belangrijke rol heeft gespeeld tijdens de Suez-crisis zal zich binnenkort, op uitnodiging van president Nasser, naar Egypte begeven om zich persoonlijk ex-van te overtuigen dat hoegenaamd geen voorbereidingen worden getroffen voor een aanval tegen Israel. DJAKARTA (Reuter) Koning Saoed van Saoedi-Ai-abië en president Nasser van Egypte zullen respectievelijk in Augustus en september van dit jaar een bezoek brengen aan Indonesië, aldus „Antara". ATLANTA (UPI) De sitdown-actie der negers verspx-eidde zich intussen tot ande- x-e plaatsen in het zuiden der Verenigde Staten. De betogers zijn meestal studen ten. Een botsing tussen jonge negers en blanken in een drugstox-e in Arlington, Vix-ginia, vx-ijdagavond resulteerde in de arx-estatie van twee negers. Voor het eex-st werden vrijdag ook Sitdowns gehou den in Memphis, Tennessee, en Bluefield, West Virginia. Er waren geen arrestaties. In Tallahassee, Flox-ida, wei-den acht negex-s veroordeeld. Zij verkozen 60 da gen gevangenis boven het betalen van een boete. In Tampa, Flox-ida, kondigde de N.A.A.C.P. nieuwe plannen aan voor be togingen tegen gesegregeex-de snelbuffet- ten in Florida. In Suffolks. Virginia, vond een winkel een compromis door de stoe len weg te nemen en blanken en negers staande te laten bedienen. Vijftien negex-studenten werden schuldig bevonden aan een aanval op automobielen in een drive-in restaurant in Columbia, South Carolina en elk veroordeeld tot een boete van 100 dollar. Volgens een bericht in de Daily Herald zou de Britse regering overwegen de oceaanreuzen „Queen Elizabeth" en „Queen Mary" niet te vervangen met het oog op het sterk toegenomen gebx-uik van lucht vervoer. Toen x-eeds twee jaar geleden de plannen voor een dergelijke vervanging rezen werd berekend, dat de passagegelden na 1965 nauwelijks nog zouden opwegen tegen de te treffen investeringen onge veer vijftig miljoen pond. Deze calculaties zijn echter door de zich inmiddels voltrekkende toeneming van het intercontinentaal luchtvervoer nog veel ongunstiger geworden. Een commissie van het ministerie van Vervoer, die de voorstellen van de Cunard- Lines behandelt, zal aan het eind van deze maand haar rapport daarover bij de mi nister indienen. Volgens de Herald zal de minister geadviseerd woi'den druk op de scheepvaax-tmaatschappijen uit te oefenen om een serie kleinere, maar zeer snelle passagiersschepen te laten maken. Het blad noteerde de volgende opmerking van een niet nader genoemde woox-dvoerder: „We kunnen niet tegelijkertijd het super sonische passagiersvliegtuig ontwikkelen en financiële hulp verlenen bij oud-mo- dische vervangingen van de beide Queens. Engeland moet vooruitzien en kiezen voor de supersonische luchtvaart". (Van onze correspondent in Bonn Tussen Oost- en West-Duitsland is gis teren een nieuwe vex-binding tot stand ge komen evenwel niet om het vex-keer tus sen de twee Duitslanden te bevorderen, maar om meer Zweedse en Deense kro nen in de Oostduitse staatskas te doen vloeien. Het beti-eft hier de spoorwegver binding Hamburg-Sassnitz, waarmee zich gistei-en 176 x-eizigex-s lieten vei-voex-en. Vijftien jaar geleden kwam er een einde aan de spoorwegverbinding tussen Ham burg en Lübeck enerzijds en andex-zijds de Oostzeehavens Rostock, Stralsund en Sassnitz op het eiland Riigen. In de af gelopen jax-en voelde men er van Oostduit se zijde niets voor om een nieuw „gat in het ijzeren gox-dijn" te maken er waren tot voor kort op een grens van 1380 kilo meter tussen Oost- en West-Duitsland slechts zeven van dei-gelijke gaten en dat vond Oost-Berlijn, dat niets moet hebben van contacten tussen Oost- en Westduit sers, genoeg. Maar in het begin van dit jaar maakten de Oostduitsex-s bekend dat zij gaarne de oude autoweg en spoox-weg bij x-espectie- velijk Lübeck-Selmsdorf en Lübeck- Herx-nbux-g wilden openen. Van Westduit- se zijde, waar men ieder menselijk con tact met Oost-Duitsland wil bevordex-en, is men op dit voox-stel ingegaan, hoewel iedereen te Lübeck, Hamburg zowel als te Bonn wel weet dat dit Oostduitse ini tiatief niets te maken heeft met de bevor dering van het menselijk verkeer-, maar alleen financieel-economisch'e betekenis heeft voor Oost-Duitsland. Zweedse druk Op 1 maart openden de Oostduitsers de autoweg Lübeck-Selmsdorf-Wismar-Ros- tock-Stralsund-Sassnitz. Gisteren ging de spoorweg via Herrnburg weer open. In beide gevallen gaat het er voor de Oost- duitsex-s om te voldoen aan een Zweedse handels- en toeristenwens. De Zweden moesten tot voor kort, èn met hun toeris ten èn met hun goederen, van en naar West-Eux-opa steeds reizen via de veer- dienst van de Zweedse haven Trelleborg naar Tx-avemünde bij Lübeck, of: via de Deense steden Kopenhagen en Gedser naar de Noordduitse stad Grossenbrode dus via twee veerboten. Ook de Denen moesten eerst van Kopenhagen naar Ged ser en dan via Grossenbrode naar Lübeck en Hamburg'. De nieuwe vei-bindingen geven de Zwe- COLOMBO (Reuter, UPI) Dudley Senanayake, wiens conservatieve Verenig de Nationale Partij zaterdag bij de alge mene vei'kiezingen vijftig zetels in het nieuwe parlement kreeg, is door gou verneurs-generaal Sir Oliver Goonetilleke uitgenodigd een nieuw kabinet te vormen. De Verenigde Nationale Partij is, als sterk- ste zelfstandige pai-tij in het Ceylonse par lement uit de bus gekomen na harde strijd met de Vrijheidspartij van wijlen premier Bandaranaike die zesenveertig zetels kreeg. Men acht het waai-schijnlijk dat voor het eind van het jaar nog een ver kiezing zal moeten worden gehouden om dat geen der partijen een absolute xpeer- derheid kreeg. den de kans thans te pi-ofiteren van de veerboot Trelleboi-g-Sassnitz, vanwaar zij per auto of trein naar Hamburg kunnen x-eizen. De Denen kunnen nu van Gedser per veerboot naar Warnemünde en via Rostock naar Hamburg x-eizen hetzij per auto hetzij per trein. Daarmee tx-ekt Oost-Duitsland, dat hier nieuwe moderne veex-boten gebx-uikt, een groot deel van het Zweedse toeristenver keer via Tx-elleborg-Sassnitz aan (het steeg in 1959 reeds van 87.000 in 1958 tot 181.000 pex-sonen, in goedex-en van 580.000 tot 710.000 ton, in aantal auto's van 3600 tot 5000) en concux-reert sterk met de West- duitse veerpontvex-bindingen van Noord- Duitsland uit. Daarenboven openen zich mogelijkheden voor de Oostduitse Oost zeehavens Wismar en Rostock, waarin de laatste jaren heel wat geld gestoken is om ze te maken tot concurrenten wat het tx-ansitoverkeer naar Midden-Europa aan gaat van Hamburg. Het is dan ook niet te verwonderen dat men in Lübeck en Hambui-g deze ontwikkeling, waarbij de Zweden het initiatief hebben genomen en het Westduitse ministerie van Vex-keer zijn medewei'king heeft vex'leend, bijzonder be zorgd is. NEW DELHI (Reuter) Premier Neh- roe van India heeft maandag bekendge maakt dat premier Tsjoe En Lai van com munistisch China van 19 tot 25 april een bezoek aan New Delhi zal brengen. Tsjoe En Lai heeft de vorige maand een uitnodiging van Nehroe aanvaard om naar New Delhi te komen voor een bespx-eking over het grensgeschil tussen China en In dia. (Van onze correspondent in Bonn) Opnieuw heeft een uitlating van bonds kanselier Adenauer, gedaan tijdens zijn reis door de Verenigde Staten, opzien ge baard te Bonn. Ditmaal gaat het om de volgende verklaring op zijn laatste pers conferentie in Amerika: „Het is niet waarschijnlijk dat het nog eens tot ge sprekken tussen Bonn en Oost-Berlijn (de hoofdstad van Oost-Duitsland) zal komen. Maar toch zou ik ter andere zijde die mogelijkheid niet volledig willen uitscha kelen". Wanneer, zo ging Adenauer ver der, op een dag de Duitse hereniging na derbij komt dan zou een punt bereikt kunnen worden waarop zulke gesprekken mogelijk kunnen zijn. Adenauers eigen partij de C.D.U./C.S.U. haastte zich het afgelopen weekeinde de ze verklaring van nader commentaar te voorzien. De C.D.U.-woox-dvoerders brach ten haar in verband met oude westelijke voorstellen ter oplossing van het pro- bleem-Duitsland. Men kan. zo zegt Aden auers partij verder, de aanduiding van de bondskanselier slechts zo begrijpen dat in Oost-Duitsland nog wel eens een regime kan ontstaan dat Bonn voor meer demo cratisch dan het huidige houdt. Onmogelijke situatie Maar de socialistische oppositiepairtij de S.P.D. is meteen gretig op Adenauers uit lating ingegaan. Hij heeft, aldus de S.P.D., niet gezegd onder welke omstandigheden het tot gesprekken met Oost-Duitsland zou kunnen komen. Dat Adenauer in het al gemeen dergelijke gesprekken voor moge lijk houdt toont aan, aldus de S.P.D.dat hij heeft moeten erkennen in welke on mogelijke situatie hij met zijn hereni- gingspolitiek is gekomen. De S.P.D.'ei-s zijn op Adenauex-s ver klaring afgevlogen omdat zij zelfs vorige week juist officieel „afscheid" hebben ge nomen van hun verguisde Duitsland-plan. Dit plan voorzag onder meer in de vor ming van een politieke al-Duitse com missie, waarin evenveel Oost- als West duitsers zitting zouden moeten hebben. Eveneens paritair samengestelde commis sies zouden moeten beraadslagen over de (Van onze correspondent in Londen) In Londen verluidt, dat de Zuidafri- kaanse premier dr. Verwoerd, die onder sterke druk staat van de ex- tx-emisten, die willen dat Zuid-Afrika uit het Britse Gemenebest treedt, besloten heeft niet naar Londen te gaan voor de conferentie van premiex-s van het Gemene best in de eei\ste week van mei. De pre miers zullen dan gasten zijn bij het hu welijk van prinses Margax-et. Men gelooft, dat in plaats van dr. Verwoerd de Zuid- afi-ikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Eric Louw, naar Londen zal komen. BONN (Reutei-) West-Duitsland zal op grond van een te Bonn getekend ver drag met Griekenland schadevergoeding ter waarde van ongeveer honderd miljoen gulden betalen voor Griekse slachtoffers van het nazi-regime. WASHINGTON (Reuter) In de Ame rikaanse hoofdstad verluidt dat president Eisenhower Ki-oesjtsjev heeft geschreven dat de Verenigde Staten op het ogenblik niet van plan zijn kernwapens aan hun bondgenoten te leveren. De brief is een antwoox"d op een boodschap, waarin de Russische premier de px-esident gewaar schuwd zou hebben tegen het leveren van dei-gelijke wapens aan de NAVO-bondge- noten. Men meent dat Kroesjtsjev er Eisenhower op gewezen heeft, dat Rus land. zo de Verenigde Staten kernwapens aan hun bondgenoten gaan leveren, moei lijk nog verzoeken om kernwapens van zijn bondgenoten van de hand kan wijzen. Kroesjtsjev zou hier in het bijzonder aan communistisch China gedacht hebben. Eisenhower zou Kx-oesjtsjev van zijn kant duidelijk hebben gemaakt dat de Vex-enigde Staten wetten hebben, die het toevertrouwen van kerngeheimen aan bondgenoten onmogelijk maken. De bondgenoten van de Vex-enigde Sta ten zouden in kennis gesteld zijn van de kern van dit anwoord. Eisenhower heeft begin februari op een persconferentie ge zegd dat zijn regering onderzoekt of zij het congres kan vx-agen de huidige wet op de kernenergie zodanig te wijzigen, dat bepaalde bondgenoten Amerikaanse kern ladingen in beheer kunnen krijgen. Aanknopingspunt voor Kroesjtsjevs bx-ief was de vex-klax-ing van de NAVO- oppei-bevelhebber generaal Norstad, over het oprichten van een mobiele strijdmacht die binnen het kader van de NAVO de be schikking krijgt over kernwapens. Later hebben Nox-stad en andere Amerikaanse functionarissen gezegd dat alleen de Ame rikaanse tx-oepen in die strijdmacht kern wapens en die van andex-e nationaliteit al leen de ei-voor nodige x-aketten zouden krij gen, omdat de eigenlijke kcrnladingen on der Amerikaans beheer moesten blijven. (Van onze correspondent in Washington) De Sovjet-Unie heeft een knuppel in het Westerse hoenderhok gegooid door zich te Genève akkoord te verklaren met een ver drag, waarbij de controleerbare grote kernexplosies, dat zijn die welke een hoge re seismische waarde op de schaal-Rieh- ters aangeven dan 4.75, in de ban zouden worden gedaan. De Russen stelden, gelijk bekend, hierbij de voorwaarde, dat te vens een moratorium tot stand zou komen, waarbij de mogendheden op hun erewoord zouden beloven geen oncontroleerbare kleine ondergrondse kernexplosies (bene den de 4.75) te bewerkstellingen. Geza menlijk zouden de mogendheden studies moeten ondernemen teneinde de contro leerbaarheid te beproeven van de kleine ondergrondse ontploffingen. Over de tijds duur van dergelijke studies lieten de Rus sen zich niet uit. Met dit alles is een be langrijk element van een eerder gedaan Amerikaans voorstel aanvaard. Het Russische voorstel heeft stellig veel aantx-ekkelijks: het opent de kans op een gecontroleerd verbod van gx-ote kernex plosies. Over de belangrijke vx-aag van het aantal geoorloofde inspecties ter plaat se (nadat een siesmograaf de verdenking heeft doen ontstaan) moet men hel nog eens worden, maar een akkoox-d hierover is op de topconferentie niet onmogelijk. Komt men zover dan zou de Sovjet-Unie voor het eerst internationale inspectie- groepen op haar grondgebied toelaten. Zul ke gx-oepen zouden uitex-aard ook in Enge land en de Verenigde Staten gestationeerd moeten worden, maar voor de Russen, die deze inspectie meestal als „spionage" be titelden, zou dit een concessie van belang zijn. Eindelijk zou men een kans krijgen een inspectie-systeem in te stellen en dit zou een pi-ecedent kunnen zijn voor een nog veel belangrijker inspectie, die nodig zou zijn indien men ooit vox-deringen met de ontwapening zou maken. Het Russische voorstel heeft dus diver se goede zijden. Niettemin valt te voor zien, dat velen te Washington verzet zul len aantekenen tegen deze suggestie. De Amerikanen zijn namelijk van plan een sex-ie ondei-grondse kernexplosies te hou den. De Amerikaanse commissie voor de kernenergie alsmede het departement van defensie achten deze explosies belangrijk om de ladingen te beproeven voor de duik bootraket Polaris, voor de nieuwe intex-- continentale raket „Minuteman" en voor de antiraket „Zeus". Die ontploffingen zouden niet door kunnen gaan indien de Amerikanen het mox-atox-ium zouden aan vaarden, dat de Russen thans hebben voox-- gesteld. De tegenstanders van Ruslands plan be togen, dat het riskant is de Sovjet-Unie op erewoord te geloven. Te Washington be speurt men echter ook een zeker enthou siasme voor het jonge Russische voox-stel en het is nog niet te voorzien, hoe de me ningsverschillen in de Amerikaanse rege- x-ing zouden kunnen wox-den opgelost. Afwijkende Britse mening Zou de Amerikaanse x-egering de Russi sche suggestie zonder meer van de hand wijzen, dan zou zij vele elementen in En geland teleux-stellen. Het Russische voor- stel heeft niet alleen de meningen verdeeld te Washington, maar zou ook een wig kun nen dx-ijven tussen Washington en Londen De Britten zouden dit voorstel als laatste mogelijkheid willen aanvaarden. (Reutex-) De Russische gedelegeerde Tsarapkin spx-ak in Genève de hoop uit dat nu de weg was gebaand voor het be reiken van overeenstemming. „De tijd is nu gekomen een verdrag te sluiten, een contx-ole-organisatie op te richten, over eenstemming te bereiken over het jaarlijk se aantal inspecties en een controle-stelsel in te voex-en. dat op zijn doelmatigheid be proefd moet wox-den en waarin verbete ringen moeten worden aangebx-acht met behulp van de resultaten van het gemeen schappelijke onderzoek. Hierbij moet ons gehele stx-even gericht zijn op het sluiten van een verdrag, waarin alle proefnemin gen met kernwapens voor goed worden ver- boden," aldus de Sovjet-afgevaardigde Tsarapkin. Tsarapkin deelde mee dat wanneer hel Westen het Russische aanbod aanvaardt er „in twee weken of een maand" een ver drag kan worden getekend" als er ten minste van beide zijden goede wil wordt betoond. Waarnemers spreken van een „aanzien lijke concessie". Volgens hen hebben de Russen kennelijk hun houding van „alles- of-niets" opgegeven ten gunste van een geleidelijke benadering van een vex-bod. De driemogendhedenconferentie over het vex-bod van kernwapenpx-oeven duurt reeds 16 maanden. Diplomatieke waarnemex-s tx-ekken de voor de hand liggende conclu sie. dat het nieuwe Russische plan gunstig zal wei-ken op de sfeer van de komende topconferentie tussen Oost en West. economische eenwording en voorts zou een paritaix-e pai-lementaire raad in het leven moeten worden geroepen. De S.P.D.-vice- voorzitter Wehner, van wie dit plan af komstig zou zijn, kwam er vorige week zelf in het S.P.D.-partijorgaan Vorwarts openlijk van terug. Het is vex-oudex-s, zo schx-eef hij. In werkelijkheid zo is geble ken was het plan voor de tegenstandex-s van de S.P.D. een voortdurepd doelwit van allex-lei aanvallen, in het bijzonder omdat er in werd gesproken', over een gesprek met het Oostduitse regime. Reis zonder succes Thans laat Adenauer een zelfde moge lijkheid open. De politieke situatie in Bonn wordt daax-door niet doorzichtiger. Integendeel, Adenauex-s uitlatingen én ten aanzien van een een aparte volksstem ming in Berlijn én ten aanzien van een mogelijk gespx-ek met „een" Oostduits re- gime zaaien vex-wax-ring. Men krijgt de in druk mede door het feit dat de bonds kanselier er zeker niet in is geslaagd Eisenhower en Hei-ter zijn opvattingen omtx-ent Berlijn en het onvex-anderlijk vasthouden aan de status quo op te drin gen dat Adenauex-s reis naar Washing ton nu juist niet tot zijn succesvolste bui tenlandse politieke ondernemingen be hoort. Integendeel, enig belangrijk poli tiek succes dat van invloed kan zijn op de westelijke houding op de aanstaande topconferentie zou hem tot dusver niet ten deel zijn gevallen. Pessimisten zeg gen zelfs: „Adeanuex-s invloed op de Ame rikaanse koers is geringer dan ooit en toont aan welk een steun Bonn in Wash ington mist sedert de dood van Dulles WASHINGTON (UPI) In een televi sie-interview met de Amei-ikaanse pers heeft bondskanselier Adenauer verklaard, dat de topconfex-entie geen grote compro missen zal bx-engen wat beti-eft Berlijn, maar kleine concessies wilde hij niet ge heel uitsluiten. In essentie mag de huidi ge status van Berlijn echter niet worden aangestast". Hij vertelde ex-bij, dat presi dent Eisenhower hem de vex-zekering ge geven heeft, dat „de vlag van de Verenig de Staten zal blijven wapperen boven Ber lijn". Adenauex-s vex-wachtingen van de top conferentie zijn gematigd. De problemen zijn zo gecompliceerd, zei hij, dat zij niet in enkele dagen opgelost kunnen wox-den. Er zullen meer topconferenties moeten komen. Ook de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Hertex-. heeft voor de te levisie gewaarschuwd tegen te optimisti sche verwachtingen van de topconferentie. Hij vex-klaarde tevens, dat het Westen in Pax-ijs één fx-ont zal vormen, mede dank zij de besprekingen die Adenauer in Wash ington gevoex-d heeft. MADRID (Reuter-AFP) In de Spaanse hoofdstad verluidt, dat het on derhoud dat, generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, vandaag in Ciudad Rodrigo' bij de Portugese grens xnet Don Juan van Bourbon, de Spaanse ti-oonpi-etendent zou hebben, is afgelast, kennelijk met 't oog op de publiciteit die aan deze ontmoeting is gegeven. Franco zou niet willen, dat het onderhoud woi'dt gemaakt tot een belang rijk gebeuren, dat wellicht voor monar chistische propaganda zou worden ge bruikt. Fx-anco en Don Juan zouden van gedachten willen wisselen over de verdex-e opleiding van prins Don Juan Cai'los, de zoon van Don Juan. die het Spaanse staats hoofd als zijn opvolger zou wensen. de Weg! Nou weet ik niet of u Den Helder ként. Dat is nou écht een stad waar je van houen moet. Of niet, natuurlijk. Ik ken wel men sen die er dol op zijn. Die noemen zich met een zekere trots „Jutters"! Mij doet Den Helder altijd denken aan knolrapen. Ik kan ze niet zien, maar er zijn mensen die zwéren hij knolrapen. Als ik bijvoorbeeld tegen een tante van me zeg: „Ik kom wel bij u eten, maar aan mijn lijf geen knolrapen," dan is haar ant woord zeer duidelijk: „Och, je moet er van houen!" En dat is nou precies wat ik be doel met die stad in de kop van Noordhol land. Ik kom daar zo op omdat ik las van een klein jongetje van drie jaar in Den Helder. Die hadden ze al es uit de stadsbus opge vist, ook al uit de bus naar Alkmaar. Soms zat ie te dammen op het politiebu reau in de buurt en nou, als klap op de vuurpijl, haalt een conducteur hem uit de trein naar Amsterdam. Prinsheerlijk zat ie daar in een eerste klasse coupé. Ik zie hem zitten, met zijn beentjes over me kaar. „Waar moet je naar toe, ventje had de conducteur hem gevraagd. En daar kwam dat formidabele antwoord: „Wég!" Ik hoor het hem zeggen en ik zie hem daarbij zijn gebaar maken, de armp jes met de kleine worstvingertjes wijd uitgespreid: „Weg!" Ik heb zo'n idee dat ze dat kind, als het in Tibet geboren zou zijn, onmiddellijk herkend hadden als de toekomstige Dalaï Lama. En ik zelf, ik ben aan reïncarnatie gaan geloven. Hij is natuurlijk Marco Po lo, of Columbus, of De Ruyter, die me daar ineens teruggekomen is en die men per abuis in Den Helder heeft neergezet. Hij hoort daar nou eenmaal niet thuis. Het kind vóélt dat. Als ik een rijk man was, zo vóór-oor- logs-rijk bedoel ik, dan zou ik aan zijn ouders vragen om es met het kind te mo gen experimenteren. Ik zou hem neerzet ten in de buurt van het station. Tien tegen één dat ie dan weer de trein zou nemen naar Amsterdam. Hij zou daar uitstappen aan de Y-zijde, dwalen langs de kade, om plotseling te verdwijnen in een groot schip. Dan, midden in volle zee, zou hij te voorschijn komen om, als de kapitein hem zou vragen:„Waar mot je naar toe, kerel tje" te antwoorden: „Wég!" En als de ka pitein dan op mijn advies zou informeren: „moet. je misschien naar Hawaï?" Nou mensen, ik ben er zeker van dat er dan een rondedans op zou volgen en dat ie zou juichen: „Jaaa! Dat is dat ivoord waar ik niet óp kon komen!" Nou zal u me vragen hoe ik aan dat ge- fantazeer kóm! Dat zit zo: Ik heb een dochter, die woont vanwege d'r mans be trekking al twee en een half jaar in Den Helder. Als ze wel es zo'n enkel keertje bij me langs komt en ik vraag haar: Wat wil je nou?" Dan krijg ik ten antwoord alles wat ik hierboven zo plompverloren losliet over Den Helder en dat jongetje. Maar jaje moet er van houen, zoals m'n tante zei van de knolrapen. Jan van Ees Advertentie LEIDSEVAART 342 TELEFOON 39517 Koningen. Koning Hoessein van Jordanië zal op 18 april Max-okko bezoeken, al dus welingelichte zegslieden. De Jor daanse vorst zal aanwezig zijn wan neer koning Mohammed V van Max-ok ko een internationale tentoonstelling in Casablanca bezoekt. Heen en weer. Eind vorige week is een zakenman uit Marl, in West-Duitsland. naar Oost-Duitsland uitgeweken, met achterlating van schulden tot een be- dx-ag van bijna 1 miljoen mafic en me deneming van ongeveer 100.000 mark en zijn 20-jarig nichtje. De Westduitse autoriteiten hebben om uitlevering ge vraagd. Joachim Giessen kwam in 1952 uit Oost-Duitsland, nadat hem de grond te heet onder de voeten was geworden, ook in verband met financiële onregel matigheden. Vangst. De gezagvoerder van een Britse trawler heeft zaterdag in Grimsby ver klaard, dat er bij de kust van Yorkshire een dode olifant in zee drijft. Het kada ver was met het net van een andere trawler, de „Ampulla" naar boven ge komen, i-naar aan de oppervlakte was het net onder de last bezweken, waar na de olifant was afgedreven. Steeds gevaarlijker. Een speciale com missie van de inter-Amerikaanse pers- vei-eniging is tot de slotsom gekomen, dat op Cuba de persvrijheid „vx-ijwel ge heel is vex-dwenen." De in het Spaans vex-schijnende bladen zijn op twee uit zonderingen na in handen van de rege ring van Fidel Castro. Het werk van buitenlandse correspondenten wox-dt steeds gevaarlijker, aldus de commis- sie die in Montego Bay op Jamaica ver- gadex-de. Ook hier. Een Japanse missie heeft zon dag Tokio verlaten voor het bestudei-en van x-aketindustrieën in de V.S. en Euro pa. De groep, die onder leiding staat van Josijinaka Seki, de president-direc teur van de Mitsoebihi elektx-iciteits- maatschappij, zal onder andex-e een be zoek aan Nederland brengen. Ontvoerders. Vijf gewapende Chinezen hebben zondag in Singapore de 74-jari- ge multimiljonair Tan Bookkhak ont voerd. Twee jaa- geleden werd zijn 40- jarige zoon Eng Chuan ontvoerd. Men heeft niets meer van hem vex-nomen. Tan Book-Khak zat met zijn andex-e zoon aan het water, waaraan zijn bui tenverblijf is gelegen toen vier met pis tolen gewapende mannen te voorschijn kwamen, die de miljonair naar een ge reedliggende speedboat sleurden. Hond. De politiecommissaris van North- vale in de Amerikaanse staat New Jex-sey heeft zaterdag met een revol- vei'schot een einde gemaakt aan het le ven van een vijfjarige dobberman pin cher, die zijn meesteres had doodgebe ten. Het dier was de trots van de 50-ja- rige mevrouw Tetx-eault, oxndat hij zo veel prijzen op tentoonstellingen had gewonnen. Heiligschennis. Het Moslem missiegenoot schap van Malaya overweegt een aan klacht in te dienen tegen het Engelse blad „Prediction" omdat het een beeld heeft afgedx-ukt, dat Mohammed zou moeten voorstellen. „Prediction" is ge wijd aan asti-ologie, di-oomuitleg en oc culte wetenschappen. Deze publikatie is heiligschennis omdat niemand weet hoe de heilige px-ofeet er heeft uige- zien," aldus M. Y. Hussein, een voor aanstaand functionai-is van het genoot schap. Toerisme. In 1959 hebben 16.780.136 bui tenlandse toeristen (811.611 uit Neder land) Italië bezocht tegen 15.287.037 in het voorafgaande jaai". Doodsoorzaak. De pas gekozen vice-presi dent van Zuid-Korea heeft op zijn eei"- ste pex-sconfex-entie met de buitenland se pers verklaard, dat een gewapende aanval op Noox-d-Kox-ea de enige weg is tot hex-eniging. „Hex-eniging door ge weld is bepaald geen ideaal doel, maar ze sterven liever tei-wijl we optrekken naar het noorden dan dat we sterven zoals we nu zijn. Want de voortdurende verdeling van ons land betekent voor ons in ieder geval de dood". Scheepsbotsing. De Amerikaanse torpe- dobootjager „Dax-by" en de x-uim 16000 ton metende Zweedse ex-tsboot „Soya- Atlantic" zijn zaterdag bij de ingang van de baai van Chesapeake met el kaar in aanvaring gekomen. Twee man aan boox-d van de „Darby" kwamen hier bij om het leven, verscheidene andex-e zouden gewond zijn. Het oorlogsschip is zwaar beschadigd. Verstekelingen. Twee 17-jarige meisjes hebben zich in Rotterdam als vei-ste- kelingen aan boox-d van de „King Alexander (5.883 ton) vex-box-gen. Toen het schip in Dundee, Schotland, arri- veei'de werden de meisjes in de zieken boeg opgesloten. De kapitein, J. Davies, vex-klaai-de dat hij niemand tot de meis jes zal toelaten. Een functionaris van de vx-eemdelingendienst zei, dat wanneer haar nationaliteit is bevestigd, zij naar huis zullen worden gezonden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3