Fantoom In de bar PANDA EN DE TROETELTROEP lx ió het zo v. J AVONTUREN VAN EEN HOND Opera's in het Holland Festival Nederlandse grafici exposeren in Rome Contour 1960 geopend ROM EN MIOE 4 Fie Carelsen „De bloeiende perzik „De slag bij Legano Modellen Reportage van aankomst van Kroesjtsjev in Parijs DOOR WILUAM IRISH De radio geeft dinsdag Televisieprogramma MAANDAG 21 MAART 1960 28. Panda had er schoon genoeg van. „Zodra ik weer vrij ben, ga ik naar de no taris en zeg hem, dat ik niet langer op de troetels wil passen," dacht hij. „Dan maar geen erfenis!" Juist was hij tot dit besluit gekomen, toen een agent de celdeur open de. „De commissaris wil je spreken," zei hij, „kom mee. Vlug een beetje!" In bange spanning volgde Panda de agent naar het kantoor van de commissaris, ivaar hij tot zijn verbazing ook de notaris aantrof. „Ja, dat is hem, commissaris," stelde de notaris vast, „de neef van wijlen Petronel- la Panda." De commissaris keek Panda streng ami en schraapte zijn keel. Ge vangene Panda," zei hij, „hoewel je schul dig bent aan het vervoeren van een gesto len brandkast, zal ik je voor deze keer vrij laten." „Dank U wel!" riep Panda opgeto gen, „het zal niet meer gebeuren. Ik wil niet. langer de troetels.„Stil," zei de commissaris, „laat mij uitspreken. Ik laat ditmaal genade voor recht gelden, omdat notaris Foliant mij heeft verteld, dat op jou de taak rust, om het goede werk vrijlating is dus een voorwaarde verbon den. Wanneer je zorgt, dat de troetels het rechte pad volgen, niet meer stelen en niemand overlast bezorgen, zal ik het hier bij laten. Zo niet, dan ga je weer de cel in." „En denk er aan, dat. u de troetels ge lukkig maakt, zoals in het. testament is bepaald," voegde de notaris hieraan toe. Hiermede kon Panda dus gaan, maar erg vrolijk ivas hij toch niet. „Nu ben ik voor taan verplicht om op die troetels te pas sen," dacht hij, „anders ga ik de gevange van wijlen je tante voort te zetten. Aan je nis in. Fie Carelsen, of liever Sofie de Jong, weduwe van Jean Louis Pisuisse, een van Nederlands grootste toneelspeelsters en haar zeventigste verjaardag naderende, was zaterdagavond de hoofdpersoon van de televisierubriek „Zonder schmink en voetlicht," waarin Mies Bouwman gast- vrouwe is. Fie Carelsen heeft in haar uit voerige gedachtenwisseling met Mies Bouwman enkele behartigenswaardige op merkingen gemaakt, die vele oudere to nelisten en toneelliefhebbers uit het hart zullen zijn gegrepen. Zij vertelde onder meer, tot haar grote vreugde veel jong ta lent te ontdekken bij de talrijke premiè res, die zij nog steeds trouw bijwoont, doch „ze articuleren zo slecht, ze gaan zo slor dig met hun taal om, en vooral de vrou wen hebben zulke harde stemmen. Kun nen ze eigenlijk nog wel iets liefs zeggen zijn ze niet ook innerlijk te hard?" En ook de jonge toneelauteurs kwamen er niet zonder moederlijke verwijten af: „Waarom worden er toch zulke lelijke, kwetsende woorden gebruikt in moderne toneelstukken?" Het was een boeiend weerzien met deze ervaren, nog steeds gepassioneerde kun stenares, een weerzien dat een tweede af scheid werd. Zij richtte ten slotte nog een wijs advies tot de toneel jeugd: „Tracht niet dadelijk naar de top te streven be denkt dat levenservaring en jarenlang hard werken onmisbare voorwaarden zijn." De televisie was niet in staat, de gunst van Fie Carelsen te verwerven. Zij kan niet genieten van het spel, waarbij men „altijd maar stukjes van mensen ziet of hele kleine poppetjes." De AVRO was er echter niet boos om en schonk haar een zeereis van zes weken, waarmee de traditioneel wordende uitdeling van gigan tische „cadeautjes" door omroepen weer eens werd voortgezet. Met een klein sou venir zou Fie misschien even blij of blij- der geweest zijn. De „Weekend Show" kenmerkte zich door een beetje feest, vanwege vijf jaar lang Johnny Kraaykamp. Bij de televisie is vijf jaar al een hele tijd en daarom was zelfs Rijk de Gooijer overgekomen, om nog eens in woord en sketch te her inneren aan zijn compagnonschap met Kraaykamp. De twee oude televisierot- ten brachten het er deze keer goed af en deden de slechte indruk van de laatste shows vergeten. Het programma, dat een beetje veel aan de dans deed, bracht een hartveroverende Petula Clark, een paar echte Nederlandse talenten als de Butter flies en Dini Snijders en de Franse imi tator Geo Dorlis, die net op het kantje af niet vervelend werd. Tevoren had Ger Lugtenburg weer eens zijn „Flits" vertoond, waarin vooral de lente-idylle met moeilijk camerawerk van groeiende en bloeiende bloemen de aan dacht trok. Tevens was er een imponeren de onthulling over ons „schone land", dat hier en daar blijkbaar knapjes vies is. Sinds lang hebben wij, oprecht gesproken, nog niet zo'n fraaie televisietoneelavond beleefd als zondagavond. Het samenstel van krachten, dat een uitzending als van Clifton Odets spel „De bloeiende perzik" mogelijk maakte, reikte naar een perfectie, die men bewonderend begroet. Daarvoor zorgde allereerst regisseur Peter Koen, bijzonder gevoelig afgestemd op zelfs de nuances in het spel der acteur! en de ca meravoering. De acteurs vervolgens, van wie Johan Walhain zich speciaal onder scheidde, creatief de figuur van de oud testamentische Noach het menselijk aan schijn verlenend, dat Clifton Odet zijn stuk gaf en dat was werkelijk een aan grijpende prestatie. Regisseur, acteurs en auteur vormden zo een krachtveld, dat zich buiten de beeldbuis uitstrekte tot in de huiskamer, waar wij ieder moment van de vertoning bewust als een ervaring on dergingen. Voeg bij deze reeds genoemde elementen de componenten: decorontwer per Wijnands Grijzen en de mannen ach ter camera en monitors en wij hebben al len genoemd, die „De bloeiende perzik" tot een zeldzame gebeurtenis hebben ge maakt. Nee, toch niet allen, want wij zou den David Koning tekort doen als wij zijn kernachtige vertaling, die zeker ook het karakter van een bewerking kan hebben aangenomen, niet met respect zouden ver melden, omdat men daar zeker niet licht vaardig aan voorbij zou mogen gaan. Wat ons het meest in Odets stuk heeft getroffen was zijn vermogen om het toch al bekende gegeven de grootsheid van het oorspronkelijke Bijbel-thema te doen be houden en het toch zo concreet alledaags te maken, dat het de bijna legendarische figuren tot mensen maakt van vlees en bloed, mensen, die zelfs in de patriarchale verhoudingen van hun tijd, ver voor Christus, gezinsconflicten kennen, welke en hoe gedurfd van visie kunnen voortkomen uit opstand tegen God. Op deze conflicten steunde in feite de drama^ tisering van het verhaal van de arke Noachs. Het Bijbelverhaal werd daardoor naar ons toegetrokken. Het behield zijn verheven betekenis, het behield zijn waar de voor het verleden, maar het opende perspectieven op de toekomst èn trof de mens van nu recht in het gemoed. Deze mengeling van verleden en toekomst gaf het een bijna klassieke en tegelijk profe tische allure. De dialogen waren helder en reëel. De monologen (van Noach), vi sionair en kinderlijk. Mocht men al be denkingen koesteren tegpn sommige snel le overgangen in de mentaliteit (van Ja- phet bijvoorbeeld) dan nog accepteerde men deze als van bijkomstige betekenis, omdat de auteur zijn stof zo prachtig be heerste. Zelfs de storingen, die de uitzending be geleidden, deerden ons niet. Men zag nu nog eens het prachtige begin met de gol ven, die Noach in zijn droom overspoelen en men kon daaruit meteen afleiden hoe geïnspireerd Peter Koen te werk was ge gaan. Die inspiratie liet hem niet in de steek. Uit de vertoning viel tevens af te leiden met hoeveel hartelijke overgave de acteurs hun aandeel vervulden. Wij noem den Johan Walhain, maar wij mogen ook Maxim Hamel, Wim van den Heuvel en Jaap Maarleveld niet vergeten, die de zoons van Noach een eigen oorspronkelijk ka rakter gaven, gelijk Anita Menist en Inge borg Elsevier het de schoondochters de den en, minder op de voorgrond tredend, Lies de Wind. Zij maakten hun loutering en uiteindelijke onthulling hunner gebre ken voldoende duidelijk om de „val" van Noach voor te bereiden, die uitmondde in .de ontroerende scène van de dood van Noachs vrouw, een zeer waardeerbare rol van Nel Koppens. Ja, er werd uitstekend spel geleverd. Dat het een telerecording betrof kon men uit de kwaliteit van het beeld en van het spel niet afleiden. Nu de mogelijkheid aanwezig is om dit spel nog eens uit te zenden, zouden wij de N.C.R.V. willen zeggen: houdt het in ge dachten. Wij doen het zeker. Bcehhchermer De VARA besteedde zaterdag een deel van haar programma aan fragmenten uit de vrijwel vergeten opera van Verdi „La Battaglia de Legano", die bij haar ontstaan een rol gespeeld heeft in de politieke ver wikkelingen tussen Italië en Oostenrijk, omstreeks het revolutiejaar 1848. De grote patriot die Verdi steeds was, had zijn op standige landgenoten reeds aan een natio naal volkslied geholpen en meende hen nu ook met een opera op een vaderlands onderwerp een hart onder de riem te kun nen steken. Het onderwerp een gewoon romantisch verzinsel werd vastgeknoopt aan het historisch feit, dat de Duitse keizer Barbarossa in 1176 een veldslag verloor tegen de verbonden Italianen. De slogans „viva la patria" en „viva Italia" lietea bij de opvoering in 1849 te Rome niet na de gemoederen op te zwepen. «Maar toen al gauw de politieke windvaan keerde, ver bood de censuur de opvoering van Verdi's opera. Snel werd nu de tekst gewijzigd; en om de censuur te verschalken kreeg het werk nu de titel „L'Assedio di Arlem" ..Het beleg van Haarlem", en werd Alva in olaats van Barbarossa de hoofdpersoon. De samenzwering, die oorspronkelijk plaats had in de kerk van Legnano, gebeurde nu in de Haarlemse St. Bavo, en de kreten van „Viva Olanda" waren niet van de lucht. Maar het publiek wist drommels goed wat er mee bedoeld werd. namelijk ..Vivi Italia". In deze vorm heeft de opera korte tijd opgang gemaakt, maar zij is spoorloos uit het repertoire verdwenen. Pogingen om haar in Frankrijk te lanceren onder de titel „Patria" brachten het niet verder dan tot een generale repetitie voor de ners. In ons land is zij nooit op de planken gekomen. De fragmentarische uitzending door de VARA was een uitgesteld relais uit de stu dio van de Italiaanse Radio, onder leiding van Fernando Previtali. De vertolking ge schiedde door de vlot zingende en glas heldere'sopraan, Mancini,. de. lenig .zingen- EEN Duits schrijver heeft zichzelf eens de vraag gesteld, of de mens, wanneer hij op een schaal van bijv. 1/1000 zou zijn ge schapen, toch op deze aardbodem zou kun nen leven. We kunnen ons natuurlijk moei lijk voorstellen, hoe dat leven zich zou ontwikkelen, indien wij een lengte van nog geen twee milimeter zouden tellen, want. het aantal vijanden dat dan op ons leven zou azen (en waarover onze alles verpletterende schoenzolen thans rustig heenstappen) wordt onvoorstelbaar groot. Naar onze begrippen zou het een uitermate ongastvrije wereld worden, hoewel we ogenblikkelijk toe geven, dat het bevolkings- en het voedselprobleem voor de mens er aanzienlijk door ver eenvoudigd wordt. De vraag, hoe lang een mens van één graankorrel zou kunnen leven, indien hij niet veel groter dan een ruwe zandkorrel was, en alles wat daar verder mee samenhangt, kunnen we gevoeglijk als fantasieën laten rusten, want het leven op een zö kleine schaal zou voor ons ondoenlijk blijken. En wel om de een voudige reden, dat we door een flink windje zouden worden weggeblazen als stuifmeelkorreis op een mooie zomerse dag. Want we kunnen nu eenmaal niet alles straffeloos verkleinen. Ons lichaam heeft bij een schaal van 1 op 1000 nog maar één-miljardste deel van zijn tegen woordige massa. En aangezien de ivind- kracht dezelfde is gebleven, blaast de lucht tegen een oppervlak dat tot één-miljoenste is verkleind. Ieder die getracht heeft zich in zijn huidige proporties staande te hou den tegen een stevige storm, zal onom wonden moeten toegeven, dat een duizend maal krachtiger storm (en om dergelijke verhoudingen gaat het in dit geval!) hem mijlen ver ivegblaast. Niet als zandkorrels die een veel hoger soortelijk gewicht hebben maar als kafjes zou het mens dom door de lucht vliegen. En hiermee vervallen alle diepzinnige vragen over de andere bestaansmogelijkheden van de mens die een dergelijke verkleining heeft onder gaan. We halen dit iworbeeld aan, om te laten zien, hoe moeilijk het wordt modellen op aanzienlijk verkleinde schaal waarheids getrouw uit te voeren. Laten we als voor beeld eens de werken van waterbouw kundige aard nemen, zoals we herhaalde lijk in laboratoria, tentoonstellingen e.d. zien uitgevoerd. Een verkleining van een eiland of een rivier op een schaal van 1 op 100 of 200 is in een derge lijk geval werkelijk niet over dreven. De stroomsterkte van het water, de diepte, het verval, dit alles kan op ver kleinde schaal worden uit gevoerd. Maar de zwaarte kracht blijft de zwaartekracht en de cohesie blijft de co hesie. De trek- en drukkrachten van het gebezigde materiaal blijven eveneens het zelfde. Dit heeft tot. gevolg, dat een dijk of een dam, die het bij een model uitstekend uithoudt, in de praktijk toch blijkt te be zwijken. Want, de trek- en drukkrachten van het gebruikte materiaal kunnen niet tot het. honderdvoudige worden verkleind. En wat. denkt U van de spattende water druppels? Die zijn bij het model soms mil joenen malen zo groot als in werkelijk heid (verhoudingsgewijs althans). En welk materiaal moet gebezigd ivorden bij een dergelijke schaal? Alles blijkt even ruw en grof. Zelfs het gladde plastic blijkt volgens proeven uitermate ruw te zijn op een der gelijke schaal. Nu zullen we ook eens antwoord trach ten te geven aan een lezer, die ivil weten welk land de postzegel met de hoogste nominale waarde heeft uitgegeven. Daarover een volgende keer. H Pétillon (Nadruk verboden) de tenor Berclini en de nu en dan te hoog intonerende bariton Panerai, alsmede door het mooie koor en het orkest van de Ita liaanse Omroep. Op een enkel vrij onbeduidend en ver ward terzet na, wekte de muziek van „De slag bij Legnano" bij ons indrukken, die zeker niet onder het peil van bijvoorbeeld „II Trovatore" bleven. Het is hier ook reeds de Verdi van de brede melodische lijn, van felle dramatische contrasten, soms van een verrassende modulatie en, tussen traditionele begeleidingsfiguren „a la Donizetti" in, een pikante orkestratie. Opvallend was een gebedskoor met stra lende sopraansolo, scène in de kerk waarbij alleen het knorrige geluid van een elektronisch orgelapparaat hinderde. Op dit punt blijkt dus de Italiaanse Omroep al even armmoedig geoutilleerd le zijn als onze Nederlandse Opera. Golfbreker Op woensdag 23 maart zal om 11 uur op het televisiescherm een directe reportage te zien zijn van de aankomst van Króesj- ,tsjev in Parijs.. De Beierse Staatsopera, die in het Hol land Festival opvoeringen zal geven van Richard Strauss' „Capriccio" en Alban Bergs „Wozzeck", zal optreden in Amster dam, Den Haag en Rotterdam. „Capriccio" zal niet worden gedirigeerd door Joseph Keilberth. gelijk aanvankelijk was aangekondigd, maar door Karl Böhm. Dirigent van „Wozzeck" blijft Ferenc Fris- cay. De regie van beide opera's is in han den van Rudolf Hartmann. Decors en kos tuums van eerstgenoemd werk zijn naar het ontwerp van Rochus Griese, van laatst genoemd werk van Helmut Jiirgens. De opvoeringen van „Capriccio" vinden plaats op 2 juli in Amsterdam, op 3 juli in Den Haag. „Wozzeck" gaat op 4 juli in Am sterdam en op 5 juli in Rotterdam. Te Rome is in de Calcografia Nazionale (vergelijkbaar met het Prentenkabinet) een belangrijke expositie geopend van 131 wer ken van eenedertig Nederlandse grafici, onder wie de Haarlemmers prof. Otto B. de Kat en Roger Chailloux en de oud- Haarlemmer Anton Heyboer. De expositie is samengesteld door dr. J. C. Hcyligers, conservator van het Museum Boymans Van Beuningen in Rotterdam, die ook het voorwoord schreef voor de bijzonder fraai uitgevoerde, geïllustreerde catalogus". Behalve de reeds genoemden zijn op de expositie vertegenwoordigd Karei Appel, Herman Berserik, Jan Bezemer, Jeanne Bieruma Oosting, Paul Citroen, Corneille, Jef Diederen. Daniel den Dikkenboer, Har ry Disberg, Valdemar Elenbaas, Maurits Escher, Wouter van Heusden, Friso ten Holt, Riemke Holtrop, Henk Huig, Harry van Kruiningen, Frits Lensvelt, Lucebert, Wim Noordhoek, Willem den Ouden, Gust Romijn, Willem Rozendaal, Gustaaf de Ruiter, Andreas Schotel, Ab Sok, Carnelis Timmer, de vorig jaar overleden prof. Jan Wiegers, Eduard van Zanten. Van de zijde van de Calcografia Nazio nale wordt in een voorwoord gezegd, dat de organisatoren met. deze expositie beogen een beeld te geven van de wijze waarop de roemruchte Nederlandse grafische tra ditie een voortzetting heeft gekregen. De knnstcriticus drs. H. Redeker heeft de tentoonstelling „Contour onzer beelden de kunst 1960" geopend, die tot 2 mei in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft wordt gehouden. Deze legende door „De Kring", vereniging voor schone kun sten te Delft, georganiseerde „salon van de Nederlandse beeldende kunst" kwam wederom tot stand met medewerking van een college van advies, bestaande uit de kunstciritici M. J. M. van Beek, C. Doel man, dr. R. A. G. Mooren, G. Oudshoorn en drs. H. Redeker; de inrichting werd verzorgd door de heer G. L. A. de Brau- were. In tegenstelling tot de tentoonstelling van verleden jaar wordt nu het figura tieve facet in onze schilderkunst naar vo ren gebracht. Het kernpunt van de ten toonstelling vormt het werk van een aan tal schilders, tekenaars en grafici die een nieuw realisme aanhangen. Het geheel wil een globaal beeld geven van wat er leeft in de wereld der figuratieve kunst. De tentoonstelling omvat schilderijen van onder anderen Jo Bauer-Stumpff, Reinder J. Drayer, Jan van Heel en Co Westerik, grafiek van Willem J. Rozen- daal, Henri A. van Kruiningen en Wouter B. van Heusden, beeldhouwwerk van Goit- zen de Jong, Titus Leeser en Rudi Rooy- ackers. 14is. Op een vrije dag was Rom al tijdig opgestaan. Het was mooi weer, nu kon hij fijn met Mioe gaan spelen. Hij haastte zich naar Mioe's huis en keek naar boven. Mioe!Mioe! Kom je buiten? riep hij. Eerst kreeg hij nog geen antwoord; Mioe was zeker niet op haar kamertje. Daarom riep Rom nog maar eens, flink hard 19) Ja, ik heb wel eens zo'n vriend gehad. We wa ren als broers, gaf Henderson ten slotte toe, Maar dat is al lang geleden. Vriendschap wordt niet door de tijd teniet ge daan. Ach, hij is hier momenteel niet eens. De laat ste keer dat ik hem ontmoette, vertelde hij mij dat hij de volgende dag naar Zuid-Amerika zou ver trekken. Hij had een contract voor vijf jaar met 'n olie-maatschappij afgesloten. Hij keek Burgess aan. Voor een man met jouw soort van werk heb je nog wel enkele illusies weten te bewaren, is het niet? Het is nogal iets wat ik moet vragen. Stel je voor, iemand komt drieduizend mijl terug en zet zijn hele toekomst op het spel om een vriend, die in de penarie zit, te hel pen! En helemaal geen vriend, die hij de laatste jaren vaak heeft gezien! Vergeet dat niet! Hoe ouder je wordt, hoe dikker je huid wordt. Iets van je idealisme ver dwijnt. De man van tweeëndertig is niet meer dezelf de vriend als de knaap van vijfentwintig, en jij bent het niet meer van hem. Burgess veegde zijn bezwaren ter zijde. Je hoeft alleen maar op deze vraag te antwoorden: Zou hij het vroeger gedaan hebben? Ja, vast en zeker. Nu, als hij het toen gedaan zou hebben, doet hij het nu nóg! Ik zeg je nogmaals, dat zulk soort vriend schap niet aan tijd gebonden is. Is h ij eenmaal je vriend, dan blijft hij het. Voelt hij nu niet meer die gro te vrienschap, dan is hij nooi een échte vriend geweest. Als hij het soort kerel is, dat een contract van vijf jaar gaat afwegen tegen jouw leven, dan heb je niets aan hem. Als hij dat niet doet, dan is hij uit het goede hout gesne den en heb je hem nodig. Waarom geef je hem niet een kans voordat je begint te zeggen dat hij het toch niet doet? Hij haalde een notitieboekje te voorschijn, scheur de er een blancovelletje uit en zette zijn been zo neer, dat Henderson zijn knie als schrijftafel kon gebruiken. JOHN LOMBARD Compania Petrolera Sudamericana Hoofdkantoor Ca racas Venezuela Ben veroordeeld voor Marcella's dood na jouw vertrek stop een kroongetuige kan mijn alibi bevestigen indien gevonden stop mijn advocaat kan niets meer doen stop ik vraag je te komen om mij te helpen stop heb nie mand anders en geen andere kans om trechtstelling in derde week van oktober nog te ontlopen stop beroep af gewezen stop help mij SCOTT HENDERSON HOOFDSTUK IX Er hïng nog iets van de Zuidamerikaanse hitte om hem heen. Hij was zó vlug gekomen, dat hij er nog een vleugje van had meegebracht, zoals de meeste reizigers van tegenwoordig nog iets bij zich hebben van de streken, waar zij vandaan komen. Een verkoudheid vliegt met hen mee van de westkust naar het oosten, 'n steenpuist, in Rio op gelopen, breekt pas door op La Guardia, het vliegbeld van New York. Hij zag er ongeveer even oud uit als Scott Henderson van vier of vijf maanden geleden, niet de Scott Hender son uit de dodencel met zijn vervallen gelaat, die de ja ren met uren telde. Hij droeg nog steeds de kleren die hij in Zuid-Amerika had aangetrokken. Een wittige pa nama, die hier in het noorden niet meer in de mode was, en een grijs flanellen pak, dat zowel in kleur als in ge wicht te licht was voor een Noordamerikaanse herfst. Slechts een brandende Venezolaanse zon kon het pak fleur verlenen. Betrekkelijk lang was hij en hij bewoog zich gemakkelijk. Hij was echter allesbehalve zorgvul dig gekleed, ondanks zijn zomerse pak. Zijn kleine snor had wel wat bijgeknipt mogen worden en zijn das moest nodig naar de stomerij. Deze hing als een verfrommeld touw om zijn nek. De indruk, die hij maakte, was dat hij beter het commando kon voeren over de bemanning van een schip, die niet al te gemakkelijk was, of over een pokertafel gebogen kon zitten, dan in een balzaal met dames te dansen. Er ging dan ook een zekere ernst van hem uit. Hoe is het met hem?, vroeg hij met gedempte stem aan de bewaker, toen deze hem door de lange gang voorging. Ach, matig. Het betekende: wat had je anders kunnen verwach ten? Matig, hè? Hij schudde het hoofd en mompelde: Arme kerel. De cipier stond voor de cel en opende de deur. Hij bleef even staan, slikte en deed toen een stap naar vo ren. Met een grins op het gezicht en uitgestrekte hand liep hij de cel binnen. Het leek wel alsof hij Henderson in de lounge van het Savoy-hotel ontmoette. Zo, daar hebben we onze oude Hendy!, zei hij op gewekt. Wat doe je eigenlijk? Je aanstellen? Er was geen spoor van bitterheid in Hendersons reactie te ont dekken, geheel in tegenstelling met enkele dagen gele den, toen de detective op bezoek was geweest. Je be greep direct, dat een oude vriend op bezoek kwam. Zijn gezicht klaarde op. Hij antwoordde op even schert sende toon. Ik woon hier tegenwoordig. Wat zeg je daarvan? Ze stonden met hun armen te pompen, alsof er geen einde aan kon komen. Ze waren daar zelfs nog steeds mee bezig, toen de cipier de celdeur al weer had af gesloten. en was vertrokken. De handdruk betekende veel. Stilzwijgende, onuitgesproken vriendschapsbe tuigingen werden uitgewisseld. Die van Henderson was dankbaar: Je bent gekomen, je bent wérkelijk gekomen. Dat verhaaltje over echte vriendschap was dus geen onzin. Lombai-ds handdruk was bemoedigend, vurig: Ik sta achter je. Ze krijgen het nu met mij aan de stok. De eerste ogenblikken roerden ze het onderwerp nog niet aan. Ze spraken over allerlei zaken maar nog niet over wat hen beiden bezig hield. Een soort schuchterheid, wel ke, een bepaald onderwerp, dat té pijnlijk, te vers aan gesneden is, soms met zich meebrengt. Lombard zei dus: Ppff, wat was dat een stoffige treinreis. En Henderson: Je ziet er perfect uit, Jack. Je hebt groot gelijk gehad om dat baantje in het zuiden aan te nemen. Ach, barst! Praat me er niet van! Al die ellendige, stoffige gaten daar! En het eten! En de muskieten! Ik ben een stommeling geweest om voor vijf jaar te teke nen.. Maar je zult toch wel een grijpstuiver verdiend hebben, of niet? Ja, dat wel. Maar wat moet ik daar met al dat geld doen? Je kunt het nergens uitgeven. Zelfs het bier smaakt naar petroleum. Henderson mompelde: Ik voel me er toch niet prettig onder, dat ik je het nu door de neus boor... Integendeel: je hebt me een dienst bewezen, pro testeerde Lombard hartelijk. Het contract heb ik trouwens nog. Ik heb gelukkig verlofdagen kunnen los peuteren Hij wachtte enkele ogenblikken. Toen roerde hij het aan, hèt dat in beider gedachten was. Hij keek zijn vriend echter niet meer aan, hij staarde een andere kant uit. Wat is er nu eigenlijk precies aan de hand, Hendy? Henderson trachtte een glimlach te forceren. Wel, er is een lid van de Klas van '30, die over tweeëneenhalve week mee zal doen aan een elektrisch experiment. Wat hebben ze toch ook weer in de Alma nak over mij geschreven? „Het is zeer waarschijnlijk, dat zijn naam in de kranten komt". Dat was in ieder geval een goede voorspelling. Ik zal die dag wel reus achtige koppen krijgen. Lombard richtte zijn blik weer op Henderson en keek hem uitdagend aan. Nee, dat zul je niet! Maar laten we nu ophouden met dat gezwam. We hoeven niet als een kat om de hete brij te blijven heenlopen. We kennen elkaar nu lang genoeg. Al dat beleefde gepraat is maar tijd ver knoeien. Ja, je hebt gelijk, zei Henderson afwezig. Ach, verrek, het leven is toch al zo kort! Even later realiseerde hij zich pas, hoe goed deze zonder enige bijbedoeling uitgesproken woorden bij zijn toestand pasten. Hij lachte schaapachtig. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.30 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Promenade-orkest. 8.50 Gram. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9,35 Waterstanden. 9.40 Morgenwij ding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, lezing. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radiovolksuniversiteit: De Pottenbaker en zijn Schijf. Eerste Lezing: Rubaiyat (Omar Khay Yam). Gedicht uit de Oosterse wereld, door rttej. C. A. Eijken. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-orkest en zang. 13.55 Koersen. 14.00 Kamermuziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Klarinet en piano. 16.00 Van alle breedtegraden,, lezing. 16.15 Piano spel. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij. lezing. 17.30 Voord e jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: De mammon en de muze (de maatschappelijke voorwaarden voor de bloei van de kunst) door prof. dr. H. Schulte Nordholt. Tweede lezing: Opkomst, bloei en verval van de Vlaamse schilderkunst in dè Bourgondische tijd. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Radiowedstrijd. 19.50 ournaal. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 22.00 Kamerorkest, koor en soldaten. 22.30 Nws. en koersen. 22.40 Pianorecital. 23.00 Zigeuners. 23.15 Muzik. lezing. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298. m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters'. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Franse liederen. 11.40 Gram. 11.50 Volaan.... vooruit, lezing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Gram. 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Nieuwe gram. 13.35 Dansmuziek. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plattelandsvrou wen. 14.45 Gram. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: Plantengroei op de abc-eilanden, door dr. A. L. Stoffers. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Gram. 18.30 Uit het land van Hertog Jan, klankbeelden. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Zang. 19.30 Kamermuziek. 20.00 Mogen allen één zijn, derde lijdensmeditatie. 21.00 Perdita. radiophonische opera. 21.40 Zangrecital. 22.00 Stereofonische uit zending. 22.30 Nieuws. 22.40 Gezin en huwelijk, praatje. 22.50 Filmmuziek. 23.10 Gram. 23.55— 24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.35 Recital (verv.). 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamérmuz. 16.00 Koersen 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.40 Boekbespre king. 17.50 oVor de jeugd. 18.20 Voor de sol daten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Praatje. 20.00 Voor 'de vrouw. 21.00 Omroeporkst. 21.30 Pianomuziek. 22.00 Nieuws 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VPRO: GesPrek aan de schrijftafel. 20.30 Oude filmfrag- (Wordt vervolgd) men ten. 21.00 Film.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4