AKKERTJES Russische delegatie voldaan over bezoek aan ons land Hallstein kondigt plan aan De beurs Verzoek om zeer grote aanbiedingen Obligatielening St. Lucas Ziekenhuis Winschoten Voortgaande groei in het levensverzekeringbedrijf Uitvoer in februari sterk gestegen Hebt u wel eens op een "Vespa gezeten? Utrechts Hypotheekbank had goed jaar Benelux zou protesteren tegen bijdrage aan IDA SCHEEPVAARTBERICHTEN Proost Brandt had bijna tweemaal hogere winst Amerikaanse steun voor de EEG Kans op emissie Ned. Credietbank De Britse betalingsbalans vertoont tekort Viba 17 dividend mtöÊÊÊy WÊtjÊÊÊiP Hulp aan ontwikkelingslanden Bandar Rubber wordt beleggingsmij. 1 texwbtuë Dr. P. J. H. van Ginniken overleden Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland GRIEP GRIEP GRIEP GRIEP GRIEP HELPEN DIREKT Boekje over belastingen MAANDAG 21 MAART 1960 „Onze taak was goede contacten te leggen met vertegenwoordigers van het Neder landse zakenlevei) en de Nederlandse industrie en ik ben van mening dat die taak met succes is volbracht". Dit verklaarde ons desgevraagd de heer N. V. Vasiljov, leider van de handelsmissie van de Sovjet-Unie, welke sedert zondag 6 maart in ons land vertoeft. De handelsrepresentant van de Sovjet-Unie in Nederland, de heer S. V. Shibaev, en de leider van de handelsmissie der Sovjet-Unie, de heer Vasiljev, hebben ten huize van de militaire attaché van de Sovjet-Unie aan de Schouwweg in Wassenaar een ontvangst gehouden voor de Nederlandse zakenrelaties. Daar waren onder andere aanwezig vele afgevaardigden van industrieën en bedrijven welke in de afgelopen veertien dagen door leden van de Russische delegatie zijn bezichtigd. De ambassadeur vtjn de Sovjet-Unie in Den 1-Iaag, de heer P. K. Pnomarenko, leden van de staf van zijn ambassade; autoriteiten van een aantal Nederlandse ministeries en anderen waren ook op deze ontvangst aanwezig. De heer Vasiljev vertelde ons daar dat de leden der delegatie en hijzelf zeer te spreken waren over de hartelijke ont vangst die men het gezelschap overal heeft bereid en hij prees de gastvrijheid die men heeft ondervonden. Hij zei dat het (reeds gepubliceerde) programma voor het be zoek door het ministerie van Economische Zaken en het Centraal Orgaan voor de Buitenlandse Economische Betrekkingen was opgesteld en dat het zeer omvangrijk was. De leden der delegatie hebben op die manier contact kunnen leggen met een vijftigtal firma's en zij is tijdens haar be zoek bovendien in contact gekomen met nog een honderdtal anderen. De delegatie heeft tijdens haar bezoek van Nederlandse zijde aanbiedingen ont vangen voor de levering van onder andere machinerieën voor de voedingsmiddelen industrie, voor de chemische industrie en voor de textielindustrie. Hij zei te ver wachten dat van de zijde van de Sovjet- Unie bestellingen daarop zullen worden gedaan. Van de zijde der delegatie is ver zocht om zeer grote aanbiedingen, met levertijden en dergelijke. De heer Vasiljev verwacht dat er enige tijd mee gemoeid zal zijn voordat dit soort aanbiedingen door Nederlandse bedrijven zal kunnen worden gedaan, omdat men eerst zal moe ten nagaan welke leveringstijden kunnen worden opgegeven. De heer Vasiljev zei ervan overtuigd te Op 25 maart staat, blijkens een prospec tus, bij Nederlandsche Credietbank n.v., Lentjes en Drossaerts n.v. en Arnold Gilis- sen's Bank n.v. de inschrijving open op 2,5 miljoen vijf percent 30-jarige obliga ties a pari ten laste van de stichting „St. Lucas" (r.-k. ziekenhuis) te Winschoten. De stortingsdatum is 13 april. De lening is oorspronkelijk groot 3 miljoen, doch 500.000 is reeds op inschrijvingsvoor- waarden geplaatst. De stukken zijn 1000 en 500 groot. Officiële notering ter beurze zal worden aangevraagd. De lening is a pari aflosbaar in de jaren 1966 t.m. 1990, telkens op 1 april en wel in 25 jaarlijkse termijnen. Vervroegde gehele of gedeelte lijke aflossing is niet toegestaan vóór 1 april 1966. Van die datum af t.m. 1 april 1970 slechts tegen IOIV2 pet., van 1 april 1971 t.m. 1 april 1975 slechts tegen 101 pet., van 1 april 1.976 t.m. 1 april 1980 slechts tegen lOO'/s pet. en gedurende de verdere looptijd tegen 100 pet. Het levensverzekeringbedrijf heeft in 1959 goede resultaten geboekt, zo deelt de voorlichtingscommissie uit het levens verzekeringbedrijf mede. De besparingen van het Nederlandse publiek in de vorm van premies en koopsommen voor levens verzekeringen bedroegen bijna 861 mil joen, hetgeen 57 miljoen meer was dan in 1958. Ook de uitkeringen van de levens verzekeringmaatschappijen waren belang rijk hoger dan in het voorgaande jaar. Zij bedroegen ruim 259 miljoen tegen 237 miljoen in 1958. De uitkeringen we gens overlijden van verzekerden waren bijna 5 miljoen, die wegens het bereiken van de afloopdatum van verzekeringen ruim 9 miljoen en de periodieke uit keringen 8 miljoen hoger dan in 1958. Uit een onderverdeling naar doodsoor zaken van uitkeringen van 1000 en hoger en van periodieke uitkeringen, die ver schuldigd werden wegens overlijden van verzekerden, blijkt dat in 818 gevallen de doodsoorzaak een ongeval was, terwijl er in 12.165 gevallen andere oorzaken waren. Deze cijfers zijn resp. circa 25 en 40 percent hoger dan die over 1958. In 1959 kwamen 4056 polissen, die nog geen twee jaar van kracht waren, wegens overlijden van de verzekerden tot uit kering. Daarop was adn premies en koop sommen 460.599 betaald, terwijl de waar de van de verschuldigde uitkeringen 6,3 miljoen beliep. De gezamenlijke beleggin gen van het levensverzekeringbedrijf zijn in 1959 togenomen van 6,9 miljard tot ruim 7,5 miljard. Meer dan de helft hiervan bestaat uit leningen op schuld bekentenis. De produktie aan nieuwe ver zekeringen bedroeg ruim 4,5 miljard. Het definitieve cijfer staat echter nog niet vast. De resultaten die de Nederlandsche Cre dietbank n.v. te Amsterdam tot nu toe in 1960 heeft behaald, zijn niet achtergeble ven bij .die over de overeenkomstige pe riode van 1959, aldus deelde de directie in de heden gehouden jaarvergadering mee. Zij ziet de rest van het jaar zij het on der alle voorbehoud met redelijk ver trouwen tegemoet. Op het ogenblik bestaat er geen enkel plan om tot een emissie of verdere onder handse plaatsing van aandelen over te gaan. Of een eventuele vergroting van het geplaatste kapitaal in de toekomst zal ge schieden door een openbare uitgifte of door onderhandse afgifte van aandelen tegen beurskoers, zal afhangen van de marktsituatie op dat ogenblik. Het in 1959 gevormde agio ad 642.444 verminderd .iet circa 200.000 door de uitkering van -.en stockdividend van twee percent uit de agioreserve over 1959. Het saldo van ruim 400.000 is op de balans ondergebracht onder de algemene reserve. Intern blijft deze agioreserve echter een volledig vrije reserve, die beschikbaar blijft voor uit keringen aan aandeelhouders. zijn dat de nu gelegde contacten goede vruchten zullen afwerpen. Hij zei voorts dat waarschijnlijk nog dit jaar een han delsdelegatie van Nederlandse bedrijven naar de Sovjet-Unie zal komen. Later op de avond nam het gezelschap uit de Sovjet-Unie deel aan een diner, dat de Nederlandse regering heeft aangeboden. Bij dit diner, in kasteel Oud-Wassenaar, trad prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Za ken op als gastheer. Vandaag zal de missie in groepen nog bezoek brengen aan in dustrieën in Delft, Den Haag, Lisse en Rotterdam. Zondag vertrekt het gezel schap per vliegtuig van Schiphol naar de Sovjet-Unie. Zondagmiddag is de handelsmissie met een Tupolev 104 naar Moskou vertrokken. Naar wij van de zijde van Nederlandse zakenkringen vernamen zouden met de aanbiedingen van Nederlandse zijde zeer belangrijke bedragen zijn gemoeid. Cijfers kon men ons niet noemen, maar zonder twijfel gaat het om een bedrag dat in de miljoenen loopt. Over verscheidene details zal nog onderhandeld moeten worden en vooral de kwestie van de levertijden is voor Rusland belangrijk. Stap voor stap zullen de voorstellen worden uitgewerkt. Men mag verwachten dat over enkele weken reeds een aantal beslissingen over projecten wordt genomen. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in februari 1960 1328 miljoen (vorige maand 1340 miljoen), terwijl voor een waarde van 1256 miljoen (f 1090 miljoen) werd uitgevoerd. De uit- veer bedroeg 95 percent van de invoer (81). Zowel de waarde bij invoer als bij uit voer, zijn in februari 1960 t.o.v. februari 1959 belangrijk gestegen, namelijk respec tievelijk met 208 en 347 miljoen. Door de grotere toeneming van de uitvoer met 139 miljoen liep het dekkingspercentage op met 14 punten tot 95. Ten opzichte van januari 1960 was de invoer met 12 miljoen gedaald en de uitvoer daarentegen gestegen met 166 miljoen, hetgeen het dekkingspercentage eveneens van 81 op 95 bracht. Het invoer- saldo nam in februari 1960 toe met 72. miljoen (februari 1959 211 miljoen) en bedroeg sedert het begin van het jaar 322 (januari-februari 1959 262) miljoen. Het Britse ministerie van financiën heeft bekend gemaakt dat de Britse betalings balans in het vierde kwartaal van 1959 naar schatting een tekort te zien geeft van 233 miljoen pond sterling. Het tekort was in het derde kwartaal slechts 31 miljoen pond sterling groot en in het vierde kwar taal van 1958 60 miljoen pond sterling. In tegenstelling tot het derde kwartaal, toen de goud- en deviezenreserves met 40 mil joen pond sterling stegen, zijn deze reser ves in het vierde kwartaal met 196 miljoen pond sterling gedaald. In het vierde kwar taal van 1958 gaven de reserves een daling te zien van 18 miljoen pond sterling. De sterlingsaldi in het buitenland stegen in het vierde kwartaal van verleden jaar met 62 miljoen pond sterling, terwijl er in het derde kwartaal al een stijging van 70 miljoen pond had plaatsgevonden. Het vierde kwartaal van 1958 toonde een stij ging van 85 miljoen pond sterling. De n.v. Vereenigde Ingenieursbureaus „Viba" te Den Plaag zal voorstellen over het afgelopen boekjaar zeventien (14 per cent) uit te keren. Advertentie Er zijn er nu ruim twee miljoen op de weg! De Veapa-zitis spreekwoor delijk comfortabel. Ditzelfde geldt voor uw duo-passa- gier(e). Daardoor gaat de vermoeidheidsfactor op de lange tochten een onder geschikte rol spelen. Minder vermoeiendbetekentboven- dienveiligerrijden.Vandaar dat u op de grote wegen steeds meer Vespa's hun kilometers ziet draaien. tT hebt al een Vespa voor f.1353,- w IMPORTEURS: IMPORT "NEGA" 1 li ihfl N.V. G.A.M. N.V. NEDESPA 1 Rotterdam Soerweg 25 Roermond Telefoon 176600 Telefoon 4354 Overal dealers in tinnen- en buitenland VESFA 400 Volwaardige kleine auto. Vraag een folder met alle bijzonderheden. Er is geen enkele reden waarom de Europese Economische Gemeenschap van de zes (E.E.G.) en de zeven landen van de Europese Economische Associatie (E.V.A.) niet in vrede naast elkaar kun nen leven, zo heeft prof. Hallstein, voor zitter van de E.E.G.-Executieve Commis sie, verklaard op een lunchbijeenkomst in Parijs. „Als wij erin slagen de handelsbarriè res in de gehele wereld te verminderen, zullen de problemen van de zes en de zeven tot hun normale afmetingen terug gebracht worden", aldus de voorzitter van de E.E.G.-Executieve Commissie. Professor Hallstein kondigde aan, dat dq Euromarkt binnenkort het initiatief zal nemen tot een grootscheeps plan voor hulpverlening aan onderontwikkelde lan den. De zes Euromarktlanden, zei Hall stein, hebben een speciale verantwoorde lijkheid op het gebied van deze hulpver lening, omdat zij met elkaar de grootste Voor de n.v. Utrechtse Hypotheekbank en samenwerkende hypotheekbanken is 1959, blijkens het verslag, gunstig geweest. Het jaar werd gekenmerkt door een be vredigende uitbreiding van het bedrijf, een verdere verruiming van de rentemarge en een voortgzette stijging van de bedrijfs winst. De hypotheekportefeuille nam met bijna 11,6 miljoen toe tot rond 216,5 miljoen per ultimo 1959. Aan pandbrieven en schuldbekentenissen stond toen uit bijna (1,044%) en de bedrijfswinst was met marge aan het einde van 1951 was 1,131 (1,044 en de bedrijfswinst was met 2.151.689 ruim 395.000 hoger dan over 1958. In 1959 werden praktisch uitsluitend 4pandbrieven afgegeven tot een totaalbedrag van bijna 10,8 miljoen. Te vens werden middelen aangetrokken op onderhandse schuldbekentenissen tot in totaal 6,5 miljoen. Voorgesteld wordt uit de bedrijfwinst 697.630 487.606) naai de reserves over te brengen. Zoals gemeld, wordt voorgesteld het dividend te verhogen van 22 tot 26 waarbij per oprichters- bewijs 104 84) beschikbaar komt. T. Graydon, onder-minister van Finan ciën der Verenigde Staten, heeft in een hearing over deelneming van Amerika aan de voorgestelde internationale ontwikke lingsassociatie (International Development Association - I.D.A.) medegedeeld, dat Nederland en België het voor hen vast gestelde aandeel in het kapitaal van deze nieuwe financieringsmaatschappij te hoog achten. Er is een lijst opgesteld van ze ventien landen, die een geldelijke bijdra ge in het kapitaal van de I.D.A. moeten leveren. Nederland en België komen hier op voor met een aandeel van resp. 27,74 miljoen en 22,7 miljoen dollar. Nederland is zevende en België achtste op de lijst. importeur van grondstoffen uit onderont wikkelde landen zijn. De hulp die zij sinds de oorlog verleend hebben aan deze lan den is veel geringer dan de verliezen die deze landen leden tengevolge van de dalingen in de prijzen voor grondstoffen. Het hulpverleningsprogram van de Euro- max-kt zal er dan ook speciaal op ge- ï-icht zijn de grondstofprijzen te stabilise ren en ten aanzien van tarieven en in voercontingenten worden gevoerd. Verder merkte professor Hallstein op, dat de Westeuropese landen die na de oorlog van de Marshallhulp geprofiteerd hebben, de plicht hebben alles na te laten wat de Amerikaanse betalingsbalans verder uit het evenwicht zou kunnen brengen en Amerika bij te staan in de hulpverlening aan armere landen. Versnelde uitvoering geen gevaar Over zijn plan voor een versnelde uit voering van het Eux-omarktverdi-ag zei Hallstein, dat dit geen bedreiging inhoudt voor andere landen, omdat de gemeen schappelijke markt vastbesloten is een li berale tarievenpolitiek tegenover de bui- tenwei-eld te voei-en. De gang van zaken tot dusver is daarvoor volgens hem een bewijs. „Ik geloof niet, zei hij, dat men de Eui-omarkt ernstig kan beschuldigen van hang naar protectionisme en autokra- tie. De feiten en cijfers vormen het bes te tegenbewijs". Als gevolg van plannen om nieuwe ac tiviteit in de Bandaar Rubber Maatschap pij n.v. te Amsterdam te ontwikkelen zal het bestuur in een op 26 maart te houden buitengewone vergadering o.a. voorstel len de naam van de maatschappij te wij zigen in Bandar Belegging Maatschappij n.v. Het doel van deze vi-oeger in Indo nesië werkzame maatschappij woirdt nu het beleggen en beheren van gelden, waar onder het beheer en de vervreemding van effecten. In Den Haag is in de leeftijd van 76 jaar overleden di-. P. J. H. van Ginneken, een bekende figuur uit de Nederlandse,., suikex-industrie, die gedurende meer dan 30 jaar in Bei-gen op Zoom woonachtig is geweest. Di\ Van Ginneken was te Ber gen op Zoom dii-ecteur van de suikerfa briek Zeeland, terwijl hij na de liquida tie hiex-van directeur werd van het insti tuut voor rationele suikerproduktie, welke funcite hij tot 1947 heeft vervuld. Tijdens de oorlogsjaren werd hij voor zitter van de Vakgroep Suikerindustrie terwijl, toen deze werd omgevormd in de Vereniging van Suikerfabrikanten en Raf- finadeurs, hij ook hiervan voorzitter werd. Hij was officier in de orde van Oranje- Nassau, commandeur van de Leopolds orde en officier van het Legioen van Eer. De begrafenis heeft heden in Den Haag plaatsgehad. Amerikaanse lening voor Marokko De Amerikaanse anibasade te Rabat heeft medegedeeld dat Marokko in 1960 van de Ver enigde Staten een lening zal ontvangen van 40 miljoen dollar voor economische ontwikkeling. D\t bedrag vormt een deel van het economisch hulpprogramma ter grootte van 50 miljoen dollar van de International Cooperation Administration. Produktie-indexcyfers'in januari In januari 1960 (22>4 werkdag) was, blijkens het CBS. de algemene produktie-index (basis 1953 100) exclusief de bouwnijverheid 136 tegen 144 in December en 125 in januari 1959. Gecorri geerd voor seizoen en lengte van de maand waren dezelfde indexcijfers respectievelijk 145, 145 en 129. Het vervoer in de E.E.G. De Executieve Commissie van de E.E.G. heeft in antwoord op vragen van de Franse M.R.P.- afgevaardigde Charpentier verklaard er op te vertrouwen dat, zoals liet E.E.G.-verdrag ver eist, voor het einde van de tweede etappe van de overgangsperiode (einde 1965) de discrimi naties op het gebied van het vervoer binnen de gemeenschap zulen zijn opgeheven. Britse order voor Verschure Bronswerk De afdeling airconditioning en koeltechniek van Bronswerk n.v. te Amersfoort heeft zo meldt het personeelsorgaan ,Ons werk bij bronswerk", Verschure en Co's Scheepswerf en Machine fabriek te Rotterdam heeft naar wij vernemen van „United Grain Elevators Ltd" te Liverpool opdracht ontvangen voor de bouw van een drijvende graanelevator. Het is voor de eerste maal dat een Engelse onderneming in ons land een order plaatst voor zo'n elevator. Verschure bouwt al verscheidene jaren elevatoren voor de Graan Elevatormaatschappij te Rotterdam. De nieuwe elevator is bestemd voor de haven van Liverpool. Scheepvaartmyen geweerd uit Indonesië De Indonesische regering heeft tien buiten landse scheepvaartmaatschappijen op de zwarte lijst geplaatst en hen verboden te varen in Indonesische wateren. Hun namen werden er niet dadelijk bij gegeven. De maatschappijen hebben zich volgens de Indonesische procureur- generaal, schuldig gemaakt aan overtredingen' •van de valutabepalingen.. Belastingverhoging op benzine in West-Duitsland De Bondsraad heeft zijn definitieve goedkeu ring gehecht aan een wetsvoorstel tot verhoging van de belasting op benzine en dieselolie met respectievelijk 2 en 4 pfenig per liter. De op brengst van de hogere belasting zal worden be stemd voor het financieren van de wegenaan leg. Oliemaatschappijen hebben te kennen ge geven. dat zij de belasting niet voor haar reke ning kunnen nemen. Het voorstel was reeds goedgekeurd door de bondsdag. K.S.G.-steun voor opgeslagen kolenvoorraden De Hoge Autoriteit der KSG heeft 6.204 dolar toegekend aan Nederlandse mijnen als gemeen schapsbijdrage in de kosten van opslag van kolenvoorraden in de mijnen en wel in de maanden september en oktober. Dit bedrag is gering in vergelijking met de steun die mijnen in andere KSG-landen voor dezelfde periode behoeven. Aan Duitse mijnen is 875.000 dollar aan Belgische 166.000 dolar en Franse 105.000 dolar toegewezen. Belangrijke opdracht voor een opdracht ontvangen voor de levering van de koel- en vriesinstallaties alsmede de aircon ditioning van de accomodatie voor een vijftal r.ieuw te bouwen vratschepen van elk circa 12.000 ton deadweight. Financiële hulp voor „Alitalia Er is een overeenkomst getekend tussen de Italiaanse luchtvaartmaatschappij „Alitalia" en dc Export- en Importbank van de Verenigde Sta ten waarbij een financiële regeling is getroffen voor de reeds geruime tijd geleden gedane be- dane bestelling van vier DC-8 straalverkeers- toestellen. Dc Export- en Importbank zal 13. i miljoen dollar ter beschikking stellen. De bank heeft verklaard, dat het totale bedrag dat voor de aankoop nodig is 24 miljoen dollar bedraagt. Het verschil van 10.3 miljoen dollar zal worden gefourneerd door de luchtvaartmaatschappij zelf en door de Douglasfabrieken. Aardijk 21 te Le Havre. Aagtekerk 20 120 m. n.n.w. Lissab. n. Antwerpen. Abbekerk 21 te Amsterdam. Abbekerk 20 v. Breinen n. Amsterdam. Achilles 20 v. Paita n. Calao. Adonis 19 v. Mobile n. Houston. Agamemnon 20 te Willemstad verwacht. Aegis 20 te Rotterdam. Albireo 20 v. Genua n. Marseille. Alca 20 te Port of Spain verwacht. Algenib 20 11 m. w. Finisterer n. IJmuiden. Alhena 20 te Santos v. Montevideo. Alioth 21 te Akaba. Alkes 19 v. Houston 20 te Lake Charles verwacht. Ameland pass. 20 Azorcn n. Le Havre. Amsteldijk 20 v. Rotterdam te Bremen. Amslelkroon 20 250 m. n.n.w. Manilla n. Moji. Angolakust 20 te Amsterdam. Appingedijk 21 te Oakland. Area 21 v. Kingston n. Curacao. Arendsdijk 20 te Corpus Christi. Arendskerk 21 te Antwerpen verwacht. Arkeldijk 21 te Port Said. Arnedijk 20 v. Havana n. Le Havre. Artemis 21 te Carupano. Astrid Naess 20 te Fawley. Attis 19 v.t Amsterdam n. Funchal. Atys 20 v. Curagao n. Punta Cardon. Baarn 21 te Curacao. Batjan 20 te Ummsaid verwacht v. Aden. Batu 20 v. Singapore n. Djakarta. Bengalen 20 ten anker Aleppey. Bililton 20 500 m. n.n.w. Guam n. San Diego. Breda 19 te Amsterdam n. Einden. Bussum 20 200 m. z.o. Majorca n. Rotterdam. Calamares 22 te Los Angeles v. Armuelles. Caltex Arnhem 20 v. Pto. Miranda n. Landsend. Caltex Delfzijl 19 v. Holtenau n. Fredericia. Caltex Gorinchem 20 v. Kopenhagen n. Pernis. Calt. Leiden 20 130 m. z.o. Little Quoi n n. Bahrein. Calt. Nederl. 10 100 m. n.w. Colombo n. Calcutta. Calt. Rotterdam 20 188 m. n.w. Perim n. Perz. G. Calt. The I-Iague 20 65 m. z. R. Al Hadd n. Abadan. Camerounkust 20 te Port Harcourt. Camphuvs 20 v. Singapore n. Malakka. Carrillo 21 te Puerto Armueles verwacht. Celebes 20 160 m. w. Lissabon! n. Las Palmas. Ceres 19 v. Amsterdam n. Zuid-Pacific. Ceronia 21 te Ili Ilo. Charis 20 v. Baltimore n. Willemstad. Cinulia 19 1100 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Clavella 22 te Rio de Janeiro verwacht. Colytto 22 te Los Angeles verwacht. Concepcion 19 70 m. z. Kaap St. Martha Grande naar Itajai. Cradle of Lib 20 110 m. z.o. L. Marq. n. Ph.delph. Crania 19 500 m. n. Barbados n. Hamburg. Dahomevkust 20 te Luanda verwacht. Dalerdijk 19 v. Los Angeles n. Cristobal. Delft 20 te Curacao verwacht v. Guanta. Diloma 20 v. Rotterdam n. Londen. Dongedijk 21 te Los Angeles. Dordrecht 20 v. Rio de Janeiro n. Trinidad. Dorestad 20 v. Curacao n. Dakar. Eos 21 te Beyrouth. Friesland KRL 20 ten anker Kaapstad. Geertje Buisman 20 25 m. n.o. Kp. Palos n. Liboa. Giessenkerk 20 v. Genua n. Port Said. Gloria Maris 19 te Rotterdam. Guineekust 20 ten anker Cotonou. Hathor 19 v. Rotterdam n. Alexandrië. Heelsum 21 te Omacho. Heemskerk 20 te Amsterdam. Helena 20 te Antwerpen v. Hamburg. Hera 20 v. Paramaribo n. Puerto Ordaz. Hispania 20 100 m. o. Gibraltar n. Glasgow. Hoogkerk 20 te Genua. Houtman 20 v. Singapore n. Saigon. Iberia 21 te Dordrecht. Java 20 v. Port Swettenham n. Singapore. Johannes Frans 21 te Chanaral. Jupiter 18 v. Tanger n. Antwerpen. Kara 20 20 m. n.n.w. Bona n. Eastham. Kalinga 20 v. Curacao n. Aruba. Karakorum 20 v. Surabaja n. Musi. Keizerswaard 21 te Montevideo. Kellia 20 te Maracaibo verwacht v. Curacao. Kertosono pas. 20 Algiers n. Rotterdam. Kopionella 21 te New York. Koratia 21 te Port Harcourt. Korendijk 20 te Antwerpen. Korovina 20 v. Buenos Aires n. Pararivier. Kreeft 19 te Rotterdam. Kryptos 20 v. Hclsingborg n. Rotterdam. Laraderkerk 21 v. Kuwait n. Bandar Shapur. Langkoeas 20 v. Middlesbro n. Tilbury. Laurenskerk 20 225 m. o.n.o. Aden n. Aden. Leeuwarden 21 le New Orleans. Lekkerkerk 20 te Bremen. Leuvekerk 20 45 m. w.z.w. K. Silleiro n. Marseille. Lissekerk 20 130 m. o.z.o. Port Sudan n. Muscat. Loenerkerk pass. 20 Cuxhaven n. Antwerpen. Louis Lantz 20 115 m. n.n.o. L. Palmas n. Emden. Maasdam 19 v. R'dam, 20 v. South.ton n. Cobh. Maaslloyd 19 v. New York n. Gibraltar. Maron 20 te Antwerpen verwacht. Medon 20 te Cartagena v. Curacao. Mentor 20 v. New Orleans n. Maracaibo. Merwelloyd 19 v. Rotterdam n. Biak. Minos 20 14 m.t z. Hangö n. Velsen. Moordrecht 20 52 m. o. Ras Fartak n. Ph.delphia. Naess Lion 20 te Rotterdam. Nanusa 20 v. Napels n. Marseille. Neder-Weser 21 te New York. Nieuw Amsterdam 20 v. Pt. Au Prince n. N. York. Nias 21 te Guayaquil. Noordam 21 te Rotterdam. Noordwijk 20 48 m. n. Finisterre n. Monrovia. Oranje 21 te Melbourne. Oranjestad 20 te Amsterdam. Osiris 19 v. Puerto La Cruz n. Pampatar. Pendrecht 20 125 m. w. Capri n. Dekhelia. Philine 21 v. Aden n. Gibraltar. Philippia 20 152 m. n.o. Benghazi n. Landsend. Pietcr S 19 v. Rotterdam n. Bremen. Poseidon 21 v. Beaumont n. Houston. Provcn.singel 19 310 m. o.n.o. Tampico n. Venetië. Pygmalion 18 v. Lattakia n. Iskendcrun. Riouw 20 50 m. z. Kreta n. Port Said. Samarinda 20 te San Francisco v. Chemainus. Schielloyd 20 v. Penang n. Singapore. Soestdijk 19 v. Rotterdam, 20 te Hamburg. Solon 19 165 m. n.o. Kp. Hatteras n. La Guaira. Stad Gouda 20 rede Bona. Stad Schiedam 20 te Narvik. Stanv. Adventure 20 30 m. z.o. Cairns n. S'gerong. Stanvac Talangakar 22 te Sungeigerong verwacht. Statendam 20 te Barbados verwacht. Steven 20 110 m. n.o. Villano n. Londen. Straat Banka 21 te Penang verwacht. Straat Malakka 22 te Manilla verwacht. Str. van Diemen 21 v. Singapore n. Pt. Swettenh. Straat Madura 21 te Beira. Strat Magelhaen 22 te Durban. Straat Soenda 21 te Mauritius. Tabian 20 te Semarang. Tarakan 21 te Antwerpen verwacht. Taria 20 140 m. n.o. Sokotra n. Abadan. Tegelberg 21 te Buenos Aires. Telamon 20 te Londen. Advertentie Themis 21 te Georgetown. Tiibantjet 20 v. Tanga n. Port Swettenham. Tjikampek 20 52 m. n.w. Keelung n. Hongkong. Tjimenteng 20 v. Dar Es Salaam n. Nacala. Tjisadane 21 te Port Elisabeth. Van Linschoten 21 te Lorenzo Marques. Van Spilbergen 21 te Lobito verwacht. Waikelo 21 te Mogadiscio. W. Alton Jones 20 v. Mcna Al Ahm. n. Ph.delph. Waingapoe 21 v. Abadan n. Kuwait. Waterland pass. 20 St. Paulsrock n. Amsterdam. Westertoren 20 v. Eastham n. Curacao. Woltersum 20 te Amsterdam. Wonogiri 20in Golf Oman n. Singapore. Wonorato 22 te Chittagong verwacht. IJssel 20 te Amsterdam. Zaanland 19 v. Amsterdam n. Montevideo. Zeeland 20 v. Aden n. Port Said. KLEINE VAART Ank T 15 v. Bordeaux te Londen. Ardeas 18 te Canneto n. Palermo. Atlas 20 te Texel n. Amsterdam. Bab T 18 v. Partington te Sevilla. Boreas 19 v. Cadiz te Rotterdam verwacht. Elsa 18 v. Londen te Aviles. Ilias 19 v. Santander n. Oporto. Joost 15 v. Leixous n. Londen. Julia Mary 19 30 m. z. Lizard n. Southampton. Manto 18 v. Amsterdam n. Gdynia. Marianne pass. 19 Pitt-boei n. Gothenburg. Nero 18 te Le Havre n. Bordeaux. Kaap Falga 17 v. Halmstad te Karlskrona. Kaap St. Vincent 18 v. Varsberg te IJsselmonde. Pavo 16 v. Londen te Rotterdam. Phidias pass. 20 ET-7 v. Kopenhagen n. A'dam. Ponza 16 v. Bayonne n. Carrickfergus. Tilly 11 v. Preston n. Malaga. Westerdok 20 15 m. z.o. Smithknoll n. Rotterdam. De elfde druk van Aftrekposten voor Inkomsten en Vermogensbelasting van B. Schippers en J. L. van Hedel, Editie 1960, is thans bij de Nederlandsche Uitgevers maatschappij N.V. Leiden, verschenen. Het boekje behoeft geen aanbeveling, het is overzichtelijk en volledig bijgewerkt en voorzien van duidelijke voorbeelden. Mocht er dit jaar een „Algemene Wet op Belastingherziening" worden aangenomen, dan belooft de uitgeefster iedere besteller een supplement te zenden. Een attendie die alle gebruikers van deze uitstekende handleiding op prijs zullen stellen. Het boekjaar 1959 is voor Proost en Brandt n.v. in Amsterdam, aldus de direc tie, een voorspoedig jaar geweest. De winstmarge op handelswaren en opbrengst eigen produkten alsmede bijzondere ex ploitatiewinsten en verliezen der zes werk- afdelingen hebben 13.229.249 11.055.396) bedragen. De winst uit deelnemingen was 3.163 3.826), terwyl de diverse baten en lasten 10.925 (nihil) bedroegen. Na aftrek van lonen en salarissen ad 3.994.729 3.552.027), onkosten ad 2.618.717 2.645.887), kosten materiaalverbruik en orderkosten eigen produkten ad 4.477.064 3.477.970), generale kosten ad 88.681 73.996) en verschuldigde rente ad 106.575 169.397) bedraagt de brutowinst 1.957.766 1.138.752), inclusief de reste rende winst 1958 ad 194. Voor afschrijvingen en reserveringen werd bestemd 846.104 570.658) en voor toevoeging aan de reserve voor vennoot schapsbelasting was 475.000 180.000) nodig. Bovendien werd 161.000 137.000) aangewend tot versterking van de vrije reserves, waarna deze post werd gebracht op 2.637.500. Hierna bedraagt de netto winst 475.662 250.594). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van negen percent (zeven percent). 262 wordt naar nieuwe rekening overgebracht. Het geplaatste aandelenkapitaal bleef onver anderd op 3.000.000. De opwaartse tendentie van de binnen landse papierhandel heeft zich gedurende het boekjaar over de gehele linie voort gezet. De directie blijft echter van mening, dat de handelsmarges in de papiersector te laag zijn om zelfs een vrij gering reces in de omzet op te vangen. De polyaethy- leenzaken breiden zich gestadig uit. Het prijspeil op de papiermarkt bleeft opnieuw vrij stabiel. De omzet van de export- en transitozaken gaf, qua gewicht, een stijging te zien. De ongunstige factoren van krim pende overzeese koopkracht, overschake ling op mindere papierkwaliteit, scherpe internationale concurrentie, leidden echter ook in 1959 tot een onbevredigende renta biliteit. De papierwarenindustrie kan over het geheel genomen op een redelijk jaar terugzien. Een zin in het gemeenschappelijke com muniqué, dat dinsdag na hun gesprek door president Eisenhower en bondskanse lier Adenauer is uitgegeven, betekent dat de V.S. „geruisloos steun zijn gaan geven aan de E.E.G. ten nadele van de kleine vrijhandelszone (E.V.A.)," zo weet de „New York Times" zondag te melden. In de bedoelde zin worden de jongste tariefvoorstellen van de Europese Execu tieve Commissie van de E.E.G. „een be langrijke bijdrage genoemd tot een af braak over de hele linie van de handels barrières in de wereld". Amerikaanse ambtenaren hebben later bevestigd dat deze zin inderdaad betekent wat hij schijnt te betekenen: een volledige goed keuring van de voorstellen, aldus de „New York Times". Het blad meent te weten dat de zin op het laatste ogenblik in het communiqué is opgenomen èn wel op initiatief van de Y.S-- Hierdoor hebben de V.S. de leden van de door Engeland geleide Kleine Vrij handelszone bezorgd en zelfs boos ge maakt, zo zegt de „New York Times". VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. Slot A.K.U459—462463 Kon. Olie157.10 gb-157.50 157.30 Philips - 808—813 814% Unilever 756759 758 Hoogovens 812830 824 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 326 Ned. Handel Mij. 250% Rotterd. Bank 272 Twentsche Bank. 283 A.K.U 450 Albert Heijn 365 B 528 Billiton Mij. II 342 Bols 506 Bührmann Papier 430 Deli-Mij 173.50 Dordtsche Olie 713 345 Heineken's 498 Hoogenbosch Sch. 227 Hoogovens 797% H.V.A 160% 410 400 K.L.M 107.80 Kon. Ned. Zout 650 Kon. Olie 155.40 Müller Nat. Bezit 376% Nederl. Ford 400% Ned. Gist- en Sp. 307 Ned. Kabelfabr... 399 Philips Gem. Bez. 800% Philips Pref 285 A'dam Rubber 115% Sikkens Lak 590 Stokvis R.S 216 Thomassen Dr. 625% Unilever 745% Van Berkel's Pat. 280 Van Gelder Pap. 251% Van der Heem 227 Ver. Machinefabr. 213 Wessanen 267 Wilton Feijenoord 213 Zwanenberg-Org. 525 184. 205.— Unitas 491. Ver. Bezit v. 1894 111 H.A.L 144% K.N.S.M 169 N. Scheepv. Unie 144 Ommeren v 139% Stoomv. Mij. Ned. 165 Anaconda 55% Kennecott Copper 813* Aluminium Ltd.. 31 Bethlehem Steel. 46% U.S. Steel 83% Republic Steel 65 American Motors 23% General Motors.. 46 Cities Service 43 Shell Oil 69 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsclv Rn-

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7