BERG HANDIG OP Kroesjtsjevs voorhoede in Parijs aangekomen NAAIMACHINES Evangelische kerk protesteert tegen Oostduitse „boerenjacht" WERELDNIEUWS J Zwart bloed Regering stond pal PROEF WERK- DRUKTE Van t/ag tot dag Noordierse bakkers staken oresenl presenteer gemakkelijk beschuit Madagaskar en Mali in juli zelfstandig? Tweeduizend brandweerlieden morgen de daken op Amerikaans vliegtuigje op Cuba neergeschoten Bonn poogt wereldopinie in beweging te krijgen Polen en Hongarije zijn het eens tegen Bonn Tambrioni volgt Segni op als formateur in Rome C hri sten-democratische m ind erheidsreg ering dev. EN O F I GROTE HOUTSTR. 181 L o i i. iiilAjk 1' iv o.u De boeiende en buitengewoon instructie ve reeks artikelen, die onze reisredacteur na een hernieuwd bezoek aan Zuid-Afrika gewijd heeft aan de toestand en de geva ren van rassentegenstelling aldaar kan men nu beschouwen als een verhelderende proloog voor de tragedie, die zich thans in de buurt van Johannesburg heeft vol trokken. Degenen die deze artikelen aandachtig hebben gevolgd, zullen begrijpen hoe de bloedige onlusten zijn ontstaan en hoe ze voorkomen hadden kunnen worden. Het Pan-Afrikaanse Congres, een extremisti sche kleurlingen groepering die zich van het gematigde Nationale Congres heeft af gescheiden, heeft een actie ontketend waartegen de politie met dodelijke schoten is opgetreden. Het aantal doden bedraagt tegen de zeventig, Deze slachting is bedoeld ter handhaving van de orde, doch van een orde die op den duur niet te handhaven zal zijn. Wel liggen enkele verklaringen over het ge beurde ter tafel die trachten het bloedbad als een onvermijdelijk gevolg van de zwarte rebellie tegen het gezag voor te stellen, doch zowel het betoog van pre mier Verwoerd als dat van de voorzitter der regeringspartij, De Wet, gaat mank aan een onbegrijpelijke blindheid voor het teken aan de wand, dat thans met bloed geschreven is: zwart Afrika zal niet be rusten in een voortduren van politieke slavernij. De heer De Wet een naam die sym bolisch is voor het formalisme, waarmee de Zuidafrikaanse blanken voortgaan hun eigen graf te graven toonde zich ver ontrust over het feit dat aanvankelijk bij de betogingen slechts één kleurling was doodgeschoten. Hij zag dat als een ontoe laatbare zwakheid. En Verwoerd zeide, te gen onnodig bloedvergieten te zijn. Nood zakelijk bloedvergieten wordt dus door beiden als het middel ter redding van blank Afrika getekend, tenzij dit middel zou worden herroepen. Zo niet, dan zal er een dag komen, waarop zwart Afrika bloe dige revanche zal nemen op deze mannen, hun gezinnen of nakomelingen. Wanneer die dag zal aanbreken, is niet te voor spellen. Doch dat het fundament voor die verschrikkelijke wraak gelegd is, valt niet te betwijfelen. De slachting in de buurt van Johannes burg betekent niet een herstel van orde, doch een nieuwe aansporing tot de zwar ten in de Unie en daarbuiten om steeds meer de hoop op een vreedzame regeling van Afrika's toekomst op te geven ep..het geweld te kiezen als de weg naar vrijheid. Het tragische nieuws van dit bloedbad is over heel Afrika gegaan. Door tele graaf, radio en tamtam is het verspreid tot in de armelijkste negerhutten en de regeringsgebouwen van negerkoningen. Ver over de grenzen der onderscheidene Afrikaanse rijken heeft het de golf van zwart nationalisme en blankenhaat aange wakkerd en een nieuw dogma geleverd voor de ideologie van de zwarte man, die onder de druk van de omstandigheden straks misschien nog uit één enkel woord zal bestaan: haat. Het conflict in het bouwbedrijf is geëin digd, en daarmee behoort de ernstigste verstoring van de arbeidersvrede sinds de oorlog tot het verleden. De aannemers heb ben de wijste partij gekozen en de prijzen- beschikking, die in de plaats komt voor de eis tot afstand-doen van de risicoclausule, aanvaard hoewel zij naar medegedeeld werd, de inhoud van die beschikking niet kenden. De weg was daarmee vrij voor de ondertekening van de C.A.O. Wij hebben reeds verscheidene malen gewezen op de onjuistheid van de houding der aannemers en ook hebben wij ons af gevraagd of de vakbonden de strijd in dil conflict niet op een andere wijze hadden kunnen voeren. Buiten twijfel staat echter de gerechtvaardigdheid van de krachtige houding der regering, die men zo dikwijls zwakheid heeft verweten. Zij heeft getoond machtige belangengroepen aan te durven en zij heeft daarmee het overtuigend be wijs geleverd dat het haar ernst is met de vrijere loonpolitiek. Hiervan gaat een waarschuwende werking uit op andere be drijfstakken. De vakbonden komt lof toe voor de zeer correcte wijze waarop de staking is geleid en uitgevoerd. Nergens is het tot ernstige incidenten gekomen, ook niet tussen de ge- organiseerden en ongeorganiseerden. De staking zal de vakbondsleden tevens heb ben laten zien, dat de leiding van hun bon den een conflict niet uit de weg gaat. Dit kan de band tussen leiding en leden alleen maar versterken. Noord-Ierland zit vrijwel zonder brood als gevolg van een massale bakkerssta king. Slechts twee grote bakkerijen wer ken normaal. Voor de rest is het publiek aangewezen op kleine zaken welke niet ioor het conflict zijn getroffen. Een aan- il hiervan zal vandaag echter ook sluiten. '?n vrouw die zes broden placht te ko- haar gezin van negen personen •ecg er maar een. De Noordierse rege- -ig overweegt noodmaatregelen. Een doeg bakkers van het Britse leger zal waarschijnlijk naar Noord-Ierland vliegen. Dok worden broodleveranties per vliegtuig van Engeland uit overwogen. De stakende bond heeft toegestaan dat voormannen brood blijven bakken voor ziekenhuizen. Advertentie Ja, de Box past precies in de bus, dat is gemakkelijk Presenteer gezellig beschuit (zonder gepruts met papier) enberg hltndig opin uw büs, want alleen in de originele büs blijft beschuit vers en bros. TURKSTRA Friese BESCHUIT heeft 'n verrassing voor Mevrouw. De Beschuit-Box! - en die past precies in uw bus Vraag uw bakker TURKSTRA - Friese - BESCHUIT. Heerlijk van smaak en knisperbrosBeschuit zoals beschuit moet zijn. Even lekker met zoet èn met hartig beleg. Ja, échte Friese beschuit. PARIJS (UPI) De uitvoerende raad van de Franse gemeenschap is maandag, onder voorzitterschap van generaal De Gaulle, voor de zevende maal bijeen ge weest. De gemeenschap, of „communau- té" werd begin vorig jaar in het leven ge roepen. Men verwacht echter, dat de raad in zijn huidige samenstelling de pre miers en-of presidenten van Frankrijk en elf serni-autonome Afrikaanse gebieden voor het laatst heeft vergaderd. Er be staan namelijk plannen om de onderlinge banden, naar het voorbeeld van het Blit se gemenebest losser te maken. Dit ten gevolge van het feit dat Madagascar en de federatie van Mali (bestaande uit Soedan en Senegal in West-Afrika) in juni en juli onafhankelijk worden. De Franse regering heeft reeds toege zegd, dat zij de aanvragen tot lidmaat schap van de UNO van Madagascar en de Mali zal steunen. Talrijke andere Afri kaanse staten van de gemeenschap willen ook onafhankelijkheid. Zij wachten echter op de uitslag van de onderhandelingen, die thans worden gevoerd. De president van de Centraal Afrikaan se Republiek gaf een uiteenzetting van plannen die beogen de C.A.R. met Gabon, Tsjaad en (Frans) Kongo in een equato riaal Afrikaanse confederatie te vereni gen. Deze confederatie, die dan gevormd zou worden door de vier meest oostelijke gebieden van de „communauté", zal even tueel in het kader van het nieuwe „geme nebest" naar onafhankelijkheid streven. De premier van Niger deelde mede dat zijn regering met Dahomey, Opper Volta en de Ivoorkust, die de middenmoot van de gemeenschap vormen, overeenstem ming heeft bereikt op welke wijze en wan neer deze landen onafhankelijk zullen wor den.' De premier van Ivoorkust, Félix Houp- houet-Boigny vestigde de aandacht op de Chinese en Russische activiteit in West- Afrika en verzocht de Franse regering de leden van de communauté op de hoogte te houden van het verloop van de topcon ferentie. De premier van Mauretanië licht te het streven van zijn volk naar onafhan kelijkheid toe en dankte Frankrijk voor de bemiddeling bij het verkrijgen van een lening van 66 miljoen dollar van de We reldbank. (Van onze correspondent in Parijs) Ruim vijftig leden van het gezelschap dat morgen het gevolg zal vormen van premier Kroesjtsjev op zijn reis door Frankrijk zijn gisteren al aangekomen op het vliegveld van Orly, waar morgen ochtend om elf uur de hoofdfiguur zelf wordt verwacht. Een voornaam deel van deze voorhoede behoort tol de Russische politiediensten, die met de bescherming van de staatsman zijn belast. Onder lei- ding van hun chef Zakharov zullen ze van daag met hun Franse collega's alle res terende punten op de i's zetten, alvorens morgen de grote man zelf op het Franse toneel verschijnt. De Franse politie is niet van plan iets aan het toeval over te laten. Voor het be zoek van Kroesjtsjev is de helft van het totale politiekorps waarover de Parijse préfecture beschikt, ten getale van 12.000 man, ofwel ruim tweemaal het aantal dat vorig jaar voor president Eisenhower werd gereserveerd gemobiliseerd. Daar enboven worden een 2000 brandweerlieden langs de route die Kroesjtsjev zal volgen op de daken geposteerd om een oogje in het zeil te houden. Vanaf vanmiddag half- twee werden voorts alle auto's langs Kroesjtsjevs traject van Orly naar Parijs al van de weg verwijderd en ook de ko mende dagen zullen de straten van Parijs die de Russische president zal passeren met grote nauwgezetheid en voortvarend heid van parkerende voertuigen worden gezuiverd. De zorgen van de Franse binnenlandse veiligheidsdiensten voor het welzijn van de hoge gast strekken zich ver achter de schermen en zelfs tot in de keukens uit. Alle overigens in aantal bescheiden gangen die het echtpaar Kroesjtsjev gedu rende de tientallen officiële noen- en an dere maaltijden geserveerd worden zullen eerst met behulp van een speciaal appa raat op eventuele radioactieve bestandde len worden onderzocht. Vrijwillige „gorilla" (AFP) De bescherming van Kroesjt sjev is opgedragen aan 25 Franse inspec teurs en tien agenten van de Russische geheime dienst. Een der Franse inspec teurs heeft zich vrijwillig gemeld voor de functie van „beschermengel" of „gorilla", zoals de Fransen het noemen. Hij moet met zijn lichaam de hoge gast bescher- Advertentie men als er onverhoopt een aanslag zou worden gepleegd. Zonodig moet hij zijn beschermeling op de grond gooien en bo ven op hem gaan liggen om te voorko men dat hij letsel oploopt. Bij de afzet tingen zullen de manschappen om en om met het gezicht naar het publiek en naai de stoet worden geplaatst. Zonder weerga Het definitieve programma voor het be zoek is zonder de minste moeilijkheden aanvaard, aldus heeft Maurice Dejean, de Franse ambassadeur in de Sovjet- Unie. maandag bij zijn aankomst te Pa rijs verklaard. De reis van Kroesjtsjev heeft in de afgelopen weken in de Sovjet- Unie aanleiding gegeven tot veelvuldige manifestaties. Elke dag schreef de pers over het leven in Frankrijk met al zijn aspecten. Ook de radio en de televisie de den daaraan mee. Een voorbereiding als deze heeft zijn weerga in de Sovjet-Unie nog niet gehad, aldus de ambassadeur. HAVANA (AFP) Cubaanse strijd krachten hebben bij Matanzas een Ameri kaans toeristenvliegtuig neergeschoten, waarmee ex-kolonel Lazaro Damaso Mon- tesinos en drie leden van zijn gezin Cuba zouden verlaten, aldus is officieel bekend gemaakt. Een van de twee Amerikaanse piloten van het toestel is door mitrailleur- vuur gewond. De twee inzittenden van het vliegtuig, en de Cubanen die poogden het land te ontvluchten, zijn gearresteerd. Het toestel was in de Amerikaanse staat Flo rida opgestegen. De Amerikaanse ambassadeur in Cuba. Bonsai is na een afwezigheid van twee maanden op zijn post teruggekeerd. De Cubaanse regering heeft de verzeke ring gegeven dat zij geen beschuldigingen jegens de ambassadeur heeft en dat uit latingen in het (semi-officiële) blad „Revo- lucion" geen officiële waarde hebben. Twee Cubaanse marine-officieren, Mi guel Pons en Angel Saaverda, attaché's bij de Cubaanse ambassade te Washington, hebben de Amerikaanse autoriteiten asiel gevraagd nadat zij verklaringen hebben afgelegd tegen het regime op Cuba. Het verzoek om asiel is in behandeling geno men door de Amerikaanse immigratie autoriteiten. (Van onze correspondent in Bonn) De leiding van de Evangelische kerk in Berli.in-Brandenburg in Oost-Duitsland heeft in een brief aan de Oostduitse mi nister-president Grotewohl geprotesteerd tegen de zware dwang die op de Oostduit se boeren wordt uitgeoefend om hen te be wegen hun vrije beroep op te geven en toe te treden tot de Kolchozen. Inmiddels wordt van Bonn uit gepoogd de wereld opinie in beweging te brengen tegen de Oostduitse terreur tegen de boeren van de laatste weken. In hun brief aan Grotewohl zeggen de Evangelische leiders, onder wie de beken de bisschop Dibelius, dat politie- en staats veiligheidsdienst, de beruchte S.S.D., een ongeoorloofde druk op de boeren uitoefe nen. Later, aldus de Evangelische leiders, wordt dan onder het mom van vrijwillig heid over het intreden der boeren in de landbouwproduktiviteitscoöperaties ge sproken. Hier wordt de waardigheid van de mens geschonden en wordt het mense lijke geweten geweld aangedaan en terwil- le van de mensen kan de kerk niet langer zwijgen. Op Grotewohl wordt ten slotte een beroep gedaan, om op de grondslag van de vrijheid eenheid te bei-eiken waar het de economische, politieke en morele doeleinden aangaat. In West-Duitsland hebben zowel de re gering te Bonn als de oppositie partijen, in het bijzonder de sociaal-democratische S.P.D. zich gekant tegen het „bauern le gen", de jacht op de boeren. De minister van al-Duitse zaken Lemmer verklaarde dat met brutale dwang en terreur, voor de topconferentie wordt gepoogd de wereld wijs te maken dat de gehele Oostduitse bevolking, zelfs de boeren, achter het communistische regime staan. De S.P.D. heeft de vrije wereld opgeroepen te pro testeren bij de Sovjet-Unie en Oost-Duits land. Volgens de S.P.D. moet het Westen openlijk alarm slaan opdat Moskou en Oost-Berlijn zich vlak voor de topconfe rentie op hun positie bezinnen. Er sijpelen de laatste dagen steeds weer berichten uit Oost-Duitsland naar het Wes ten waarin erkend wordt dat de commu nistische agitators zich schuldig hebben gemaakt aan „overdrijvingen" bij hun „boerenjacht" in Rostock, Brandenburg en Frankfort aan de Oder. In deze drie districten zijn geen vrije boeren meer: zij zijn allen, met terroristische metho den, gedwongen toe te treden tot de kol chozen. Inmiddels gaan de aanvallen op de vrije boeren gewoon door. Het district dat deze week aan de beurt komt is Potz- dam, waar in tien van de vijftien onder districten geen vrije boeren meer zijn. Er zijn evenwel nogal wat moeilijkheden om arbeiders te krijgen voor dezogenaamde brigades die op „boerenjacht" moeten. Vele arbeiders voelen er niets voor om de partijfunctionarissen te helpen bij deze „jacht". Scheuring De communistische partijchef Ulbricht heeft erkend dat het bij de gedwongen col lectivisering der vrije boeren gaat om de volgende twee doeleinden: 1. De kloof tus sen Oost- en West-Duitsland moet erdoor worden verbreed: de maatschappelijke systemen in beide landen zullen steeds verder uit elkaar komen te liggen. Voorts zouden volgens Ulbricht de Westduitse boeren met het Oostduitse voorbeeld voor ogen wel eens in verzet kunnen komen te gen de Westduitse landbouwpolitiek die voorziet in een samenvoeging op vrijwilli ge grondslag van de onrendabele kleine bedrijven (in de afgelopen tien jaar heb ben 200.000 Westduitse kleine boeren hun kleine bedrijven opgegeven). 2. Ulbricht en de zijnen willen de land bouwcoöperaties in de dorpen, die ont staan uit samenvoeging van bedrijven van voormalige vrije boeren, samensmelten tot grote kolchozen, dus tot een soort land- bouw-grootbedrijf, waarvan men hogere opbrengsten verwacht. WARSCHAU (AFP) Polen en Honga rije zullen een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland sluiten als het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland maar voortdurend wordt uitgesteld. Dit valt te lezen in de gemeenschappelijke Pools-Hongaarse verklaring die werd uit gegeven na afloop van de besprekingen, die een delegatie van het centrale comité van de Hongaarse communistische partij onder leiding van Janos Kadar in War schau met de Poolse autoriteiten heeft ge voerd. In de verklaring wordt vastgehouden aan de onschendbaarheid van de Oder- Neisse-grens. Verder wordt opgemerkt dat het gevaar voor een verheviging van de koude oorlog blijft toenemen, ondanks de internationale ontspanning. In dit verband wordt gewezen op de Westduitse „wraak- zoekers", wier politiek gericht is op wij ziging van de westelijke grenzen van Po len, Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland. Kadar is inmiddels in Boedapest terug gekeerd. Hij verklaarde na aankomst dat het handelsverkeer tussen Hongarije en Polen in de komende vijf jaar verdubbeld zal worden. ROME (Reuter-AFP) De demissio naire Italiaanse premier professor Segni, die heeft gepoogd een op centrum en linkse partijen (socialisten en republikei nen) steunende regering te vormen, heeft tegenover president Gronchi verklaard hier niét toe in staat te zijn. Gronchi had Segni gevraagd met zijn kabinet de lopen de zaken te blijven behartigen en te po gen een nieuwe regering te vormen. Segni's regering, die op zijn eigen chris tendemocratische centrumpartij en enkele rechtse partijen steunde, trad 24 februari af, nadat de liberalen, die vonden dat Segni's kabinet een te linkse koers- ging varen, hun steun aan de regering 'onttrok ken. Zijn poging, om nu een op centrum en links steunende regering te vormen, had hem critiek bezorgd van leden van de christen-democratische rechtervleugel. En kele zijner critici vrezen een scheuring in de partij. De christen-democraat Fernando Tam- broni, die in zijn partij onder „midden links" wordt gerangschikt, heeft zich be reid verklaard te pogen een regering te vormen. Tambroni was minister van Fi nanciën en Begrotingszaken in de demis sionaire regering-Segni. In politieke krin gen verwacht men dat Tambroni zal po gen een christen-democratische minder- heisregering te vormen. Pas. Een van de beroemdste passen dooi de Alpen, de Grossglockner, viert dit jaar zijn 25-jarig bestaan. Sinds de opening, in 1935, hebben ruim negen miljoen mensen gebruik gemaakt van deze pas, die Salzburg met Karyntië, Zuidwest-Oostenrijk, verbindt. j j Zivaaien of joelen Het volk-van Amsterdam is door een aantal jaren intensief toerisme sedert de tweede wereldoorlog zijn oude reputatie kwijt geraakt, dat opvallende buitenlan ders Sikhs, Chinezen, fraai geklede Afri kanen werden nagewezen, bejoeld en uitgefloten. Amsterdam kan tegenwoor dig bijna alles hebben het ontvangt de wonderlijkst uitgedoste lieden uit alle de len van de wereld met de gelijkmoedig heid en niet meer dan gematigde belang stelling. Tenminste, dat dacht ik tot enkele da gen geleden. Toen ben ik een hele dag door de stad getrokken, per bus en per rondvaartboot, met een groot gezelschap Russen. Heuse, was-echte Sovjet-Russen en op onze vervoermiddelen hadden de or ganisatoren van dit alles kleine rode vlag getjes gezet, gedecoreerd met hamertjes en sikkeltjes, om het den volke maar goed duidelijk te maken waar het om ging. Nu is dit een wonderlijke sensatie. Ik draag de gemiddelde Rus geen speciale haat of afkeer toe, hoewel hij (indien hem eenmaal is toegestaan om naar Nederland te komen) vermoedelijk een steunpilaar is van een regime, waar ik wèl zeer uitge sproken gevoelens tegen koester. Maar goed, deze Russen hebben mij nooit iets aangedaan (zij hebben er de kans niet voor gehad) en ik beschouw het dus als een andere zaak om nu achter een Sov jet-vlaggetje aan te rijden dan ik het bij voorbeeld achttien jaar geleden had erva ren als ik achter een N.S.B.-vlaggetje had aangesjokt. Een andere zaak, maar niet helemaal anders. En deze houding tegenover het kleine rode vlaggetje beïnvloedde dus sterk mijn houding in de bus. Als klaarblijkelijk sym pathiserende Amsterdammers, die het vlaggetje gezien hadden, enthousiast naar ons begonnen te wuiven, dan begreep ik dat dit niet voor mij bestemd was en voelde ik me haast een bedrieger, omdat ik onder deze valse vlag blijkbaar de sympathie kon veroveren van mensen wier mening ik wel zou willen wijzigen, maar die nu waarschijnlijk een soort vij and in mij zien. Een even onaangenaam gevoel krijgt de mens trouwens als een heel enkele Amsterdammer bij het be speuren van hamer en sikkel opeens in grote looede met de vuist gaat schudden in de richting van bus of rondvaartboot. Op dat moment zou m.en willen opstaan en roepen „Maar i k ben geen Rus en ook geen communist. Je moet Iwan hebben, hier naast me." Maar dat staat dan weer zo demonstratief en ook niet helemaal be leefd tegenover Russische gasten, die nogmaals mij nooit kwaad hebben ge daan. En dus blijft men zitten en berust. Zo gaat dat een hele dag door. Geslin gerd tussen de sympathieën van de Am sterdammers, een soort realistische speel bal van de hoofdstedelijke kiezers. Men begint zich voor te stellen wat het moet zijn om politicus te zijn en een verkie zingstournee te maken door een slechts zeer gedeeltelijk vriendschappelijke streek. Amsterdammers zijn nog steeds niet helemaal ontsnapt aan hun vroegere rol van nawijzers en joélers. Maar aan R.usseh hebben ze danook nooit kunnen wennen. Die hadden wij hier tof nog'tóe zo wéinig. En eigenlijk wordt het pas echt leuk om hen hier te ontvangen, wanneer je je bij elke binnenkomende Rus in oprechtheid zal kunnen afvragen of dat nu een Kroesjtsjevist zou zijn of misschien een Russisch liberaal of een Russisch conservatief of democratisch socialist. Die tijd is, vrees ik, nog ver van ons. Voorlopig zal Amsterdam nog wel blij ven zwaaien of joelen als er duidelijk her kenbare Russen komen. Alleen: ik ga niet meer mee. E. Romayn Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE w L i. TEL. 14444 Aanval. Ongeveer vijftig Indonesische op standelingen hebben zondagochtend, met steun van deserteurs uit het leger, getracht zich met geweld meester te maken van een opleidingsdepot van het leger te Bandung, met het doel de hier opgeslagen wapens in handen te krij gen. Na een gevecht van vier uren, waarbij drie hunner werden gedood, werd de aanval afgeslagen. Kijkers. Volgens het persagentschap Nieuw China zal het eerste grote pla netarium van Zuidoost Azië binnen een jaar worden opgericht in Hanoi met medewerking van Oostduitse firma's. Een desbetreffende overeenkomst is op 17 maar ondertekend tussen vertegen woordigers van de betrokken Duitse firma's, waaronder Zeiss, en van het Vietnamese ministerie van handel. Grieks. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag be kendgemaakt, dat minister Christian Herter een uitnodiging van Griekenland om na de NAVO-conferentie, die in mei te Istanbul in Turkije zal worden gehouden, een bezoek aan Griekenland te brengen, aanvaardt. Ruimterecht. Rechtsgeleerden uit Ameri ka, Engeland, Frankrijk, West-Duits land en Joegoslavië hebben maandag in Parijs een internationaal instituut voor ruimterecht opgericht, dat een wettelijk stelsel zal uitwerken voor het ruimtetijdperk. Deze juristen vormen een bijzondere commissie van de Inter nationale Astronautische Federatie, die later in dit jaar te Stockholm congres- seert. Kind met mes. Een jongentje van tien jaar is, in afwachting van wat verder met hem gebeuren moet, door een kin derrechter te Southampton voor de tijd van een week in een speciaal gesticht geplaatst, wegens een op 20 februari met een mes gepleegde moord op het negenjarige meisje Iris Dawkins. Het lichaam van het meisje was, met vele steekwonden, in de omgeving van Southampton aangetroffen. Belofte. Generalissimo Tsjang Kai Sjek is voor de derde maal tot president van nationalistisch China gekozen. Het werd tevens zijn grootste meerderheid in de drie decennia van zijn bestuur. Tsjang, die voor het eerst in zijn politieke car rière geen tegenstander had, kreeg 1.481 van de 1.509 stemmen die door het parlement werden uitgebracht. De assemblee heeft de 72-jarige staatsman dus opnieuw een ambtstermijn van zes jaar gegeven om zijn belofte in te los sen de regering naar het Chinese vas teland terug te brengen. Beroofd. De Italiaanse gravin Bianca Vis conti, die op doorreis in een hotel te Lausanne logeerde, is beroofd van ju welen ter waarde van ruim 100.000 gulden. Welk bloed. In de Noorditaliaanse pro vincie Bergamo zullen alle automobi listen worden onderzocht op bloedgroep en rhesus-factor. De resultaten van dit onderzoek zullen op het rijbewijs van de betrokkene worden vermeld tenein de ingeval van verkeersongelukken de behandeling van de gewonden te ver gemakkelijken. Kikker. De wereldkampioene van het kik- ker-vèrspringen, Diana Dors, is dood. De kikker is vermoedelijk bezweken toen een hout- en steenkoolopslagplaats in vlammen opging naast het zwembad, waarin zij en enkele andere aspirant- kampioenkikkers zich bevonden en as en allerlei rommel in het zwembad te rechtkwamen. Diana Dors zou eerst daags naar Amerika vertrokken zijn om daar een tournee te maken en tegen andere kikkers te springen. Diana sprong vorig jaar 18 voet en 8 duim. Via Warschau. De Amerikaanse regering zal van de besprekingen, welke de Amerikaanse ambassadeur te War schau sinds september 1958 in War schau voert met de ambassadeur van communistisch China, gebruikmaken om een formeel protest naar Peking te zenden tegen de gevangenisstraf welke de bisschop James E. Walsh is opge legd wegens „samenzwering tegen het regiem en het voeren van anticommu nistische propaganda".

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3