Firma Van Zwieten viert zijn veertigjarig jubileum Concurrentiestrijd is nodig op front van kwaliteit Sterk mechaniseringsproces in visconservenbedrijf Wereldproduktie visconserven neemt aanzienlijk toe Vlaardings kuiper maakte carrière Boeiende voordracht door Otto Sterman in Kennemer Theater te Beverwijk Nieuwe regeling nodig GEZINSHULP WORDT GEWAARDEERD Drs. van Dijk bij uitreiking produktschapprijzen Fa. De VILDER 5 Twee gewonden bij botsing op Zeeweg Groenten duur in Gastricum Castricum's brandweer 5 mei veertig jaar oud D uitsers verkennen vakantiegebied Wittmund weer mars kramer Wasmachines - Centrifuges DINSDAG 2 2 MAART 1960 Een register van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden heelt het duidelijk uitgewezen: de heer J. van Zwieten heeft in 1920 in de vishallen een aankoop van 6.500 gedaan. In 1919 is niets in de registers te vinden, zodat liet wel vast staat, dat de heer Van Zwieten nu veertig jaar in IJmuiden werkzaam is. Dat betekent dat het de 24ste feest zal zijn op de n.v. Visconservenindustrie en Handelsonderneming Van Zwieten aan de Industriestraat te IJmuiden. Hoewel de heer Van Zwieten senior als makelaar in vis in IJmuiden is begonnen, is hij toch al spoedig daarna haring en andere vis gaan conserveren. En nu geniet de conservenfabriek een goede naam in binnen- en buitenland. Was vader Van Zwieten de grote pionier en de man, die op handelsgebied zijn man netje stond, toen de mechanisatie nood zakelijk werd, was daar zijn zoon, die er voor zorgde dat het bedrijf steeds up to date bleef en wiens initiatieven nu weer hebben geleid tot installering van een enorme volautomatische oliestookketel. Het is al bijna zestig jaar geleden, dat de vader van Van Zwieten sr., die baas was in een van de grootste haringpakke rijen in Vlaardingen, zijn zoon naar zee zag gaan, hoewel hij hem liever het vak had zien leren. De jonge afhouder vertrok vol goede moed met de VL 42 Gorinchem van Pot, maar het leven op de 20 meter lange houten zeillogger viel niet mee. Oom Kees van den Boogert, die schipper was, hield er zulke Spartaanse methoden op na, dat de jonge Van Zwieten na behouden teelt de zee vaarwel zei. De jongen liep eerst nog verscheidene bazen af, maar tenslotte kwam hij toch bij zijn vader terecht als kuiper, ai was hij er helemaal niet blij om nu toch „in de haring" te zitten. Hij zon op middelen weer uit het gareel te komen, nam privé- lessen in de drie moderne talen, en kreeg zijn kans, toen hij in 1908 Werd uitgezonden naar Scandinavië. Er kwamen ook reizen naar Engeland en Schotland en dat gaf de jonge Van Zwieten de nodige kennis van de handel, van de buitenlandse ver houdingen en ook van de haring. In 1917 werd hij opgeroepen voor de landstorm en als onderofficier kreeg hij de gelegenheid nog meer te doen aan talenstudie en ook aan boek houden. Van Zwieten wist ook geld over te houden en dat verschafte hem de kans na de oorlog zelfstandig in IJmuiden te beginnen als makelaar in haring, vis en aanverwante artikelen. Kort daarop viel hem ook nog een baantje als expert in haringnetten ten deel. De vele reizen naar het buitenland had den Van Zwietens ogen echter ook geopend voor het conserveren. Hij zag er wat in en na rijp beraad waagde hij de grote stari. Hij ging koelhuismaatjes fabriceren van de vers in IJmuiden aangevoerde haring, als mede zure haring, rolmops en Bismarck- haring. Het was alles handwerk, want de machine was nog niet bekend. In 1931 kwam er de marinade bij. De crisis veroorzaakte wel moeilijkheden, maar met hard werken, waaraan de gehele- familie meedeed, hield men het hoofd boven water. De crisis had achteraf gezien nog een voordeel ook, want zoon Van Zwieten jr. verloor zijn betrekking op het gemeentekantoor, en belandde noodge dwongen ook in de conserven. Juist als zijn vader indertijd wist hij van een func tie, die hij met tegenzin aanvaardde veel te maken. Hij bleek technisch heel wat in zijn mars te hebben, en daardoor gingen vader en zoon elkaar goed aanvullen. Van Zwieten jr. ging technische verbeteringen invoeren en de resultaten spraken voor zichzelf. Advertentie MARKTPLEIN Het was niet langer meer een zaak van rolmopsen met de hand draaien. Er kwa men machines, en dat moest ook wel, want de concurrentie in dit bedrijf eist dat men elke dag vooruit gaat. In de oorlog werd het heel moeilijk. Er was alleen nog zwart blik van de Hoogovens, en daar conser veerde men haring, makreel, pos, sardines en toters in. Het lukte ook nu om de moei lijke tijd uit te zingen en na de oorlog ging het snel crescendo. Thans zijn er ge middeld vijftig werknemers bij het bedrijf. Het personeel gaat het jubileum op 24 maart vieren met een diner en een ge zellige avond. En in het einde van april houdt men in Royal een zakcnreceptie. Zaterdagmorgen omstreeks halftien zijn een personenauto en een zware vracht auto met elkaar in botsing gekomen op de Zeeweg te IJmuiden-Oost, als gevolg van het feit dat de bestuurder van de vrachtwagen geen voorrang verleende. Door de botsing werden twee inzittenden van de personenauto gewond. Het zijn een 68-jarige juffrouw uit Hillegom, die een zware hoofdwond opliep en een 71-jarige uit Zwolle, die een lichte hersenschud ding kreeg. Omstreeks vier uur zaterdagmiddag is een 24-jarige motorrijder uit Amsterdam met zijn voertuig geslipt in de bocht van de Stationsweg ter hoogte van de Jan Kostelijklaan. De man liep een hoofdwond en een hersenschudding op. Hij is ter ver pleging in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden opgenomen. WINST EN VERLIES VOOR THE SMASH In hun wedstrijd tegen Madjoe uit Enk huizen hebben de heren van de Castri- cumse volleybalclub „The Smash" weer een zege behaald. Met drie tegen één gin gen de Enkhuizers in eigen huis ten onder. De dames moesten overigens de winst aan haar gastvrouwen, VCW, Wormerveer, laten. Bij een rondwandeling door een vis- conservenfabriek als die van Van Zwieten in IJmuiden wordt men onmiddellijk ge troffen door de sterke mechanisatie. Die heeft er dan ook toe kunnen leiden, dat de produktieprijs bij Van Zwieten in tien jaar tijds met 25 percent is gedaald. Zo had men vroeger 'zeven man nodig om een wagon te lossen, maar nu heeffr men maar één man nodig om de kiep- wagens met lopende band te ledigen. Als de vis binnenkomt wordt ze per rol trap naar boven vervoerd, waar ze wordt gewassen. Dan zwemt ze door middel van water naar de volautomatische schoon- maakmachine, die 2500 vissen per uur kan verwerken. Ze worden er ontkopt, schoon gemaakt en van de staart ontdaan, terwijl de machine ze ook nog in stukjes snijdt. Het gaat altijd goed, want voordat het proces begint stelt de machine eerst de juiste lengte in zodat steeds precies de kop wordt afgesneden. Alleen te grote exemplaren worden opzij gelegd en die worden later met de hand bewerkt. De vissen komen daarna in een geïsoleerde tank, waarin zich een mengsel van zout en zuur bevindt. Met ijs kan het produkt er 72 uur goed in blijven. De vis komt dan bij de paksters, die de lege blikken met de moten vullen. De blikken gaan door een lange drainer, die de blikken zo verhit, dat het overmaat aan vocht eruit gaat en dan gaat het deksel er automatisch op. De sluitmachine verwerkt 72 blikken in de minuut. Daarmee is men er echter nog niet. De blikken worden gesteriliseerd in ketels, die er 6.000 in twee uur kunnen verwerken, gewassen, en dan van etiketten voorzien. Dan zijn de blikken visconserven gereed voor de verzending. Iets naar het binnenland, maar tachtig percent naar het buitenland, en wel voornamelijk naar Afrika, Belgisch Kongo en de Verenigde Staten. „Ebbenhout" luidde de toepasselijke ti tel voor het programma van negerproza en -poëzie, dat maandagavond door de ac teur Otto Sterman in het Beverwijkse Ken- nemer theater werd voorgedragen. Het was een litteraire bijeenkomst, georgani seerd door de plaatstelijke katholieke kunstkring „De Keerkring", in samen werking met de R. K. Openbare Biblio theek in Bever-wijk. De zaal was vol met een publiek, dat voornamelijk uit jongelui bestond. De voordrachtkunstenaar trachtte in zijn programma het rassenvraagstuk aan de orde te stellen op de manier, zoals dit door de negers zelf wordt gezien. Vooral het incident in de bar, waar een negersol daat door enige brute politieagenten wordt afgeranseld, omdat hij naar hun mening niet beleefd genoeg zou zijn opgetreden, maakte diepe indruk door de sobere be schrijving van Bucklin Moon en de ingeto gen voordracht van Otto Sterman. Hetzelf de was het geval met de bijna laconieke waarschuwing van Trevor Huddleston, ge richt tot de negers van Johannesburg, zich toch vooral niet zonder pas op straat te be geven. Met een dramatisch voorbeeld wordt dan aangetoond, dat een dergelijk verzuim een neger het leven kan kosten. Dit boeiende programma werd door Ot to Sterman ingezet met een fragment uit '-'en boek van Constant van Wessem, waar in deze de reacties der negers beschrijft op hun bevrijding uit de slavernij, gevolgd door enige prozastukjes van negerauteurs, knappe reportages over het leven van de Afrikaanse inheemse bevolking, waarvan Attilo Gatti's verhaal over de mysterieuze het programma opgenomen poëzie van Noord- en Zuidafrikaanse dichters, werd door Otto Sterman telkens van een toe lichting voorzien. In hun gedichten getui gen zij dan van ellende, wanhoop en afkeer voor alle onrechtvaardigheid, die zij moe ten ondergaan. Zoals het navrante „Gebed van Ouwe Joe" door Jack Gilbert, waarin een neger zelfs voor de hemelpoort nog smeekt om „sluik haar en een mager, blank gezicht". Otto Sterman bepaalde zich na de pauze tot een aantal Afrikaanse en Westindische negersprookjes en vertellingen, die van een ontwapenende naïveteit en een waar lijk sprankelende humor waren. Hij wist dit gevarieerde programma voor te dra gen, met een groot beeldend vermogen en een voortreffelijke articulatie, welke ta lenten hem een bijzonder erkentelijk audi torium hebben opgeleverd. Jan can Dam De groenten blijven duur op de veiling van Ons Belang te Castricum. Ook maan dag werd namelijk voor boerenkool, witlof, spruiten en groene kool een flinke prijs betaald. Er was overigens niet veel keus want genoemde produkten waren de enige aan gevoerde artikelen. Witlof had de grootste aanvoer, want hiervan kwamen zeer grote partijen onder de klok. De prijzen van maandag waren: boeren kool 0.36, witlof 0.690.72, spruiten pythonpriesteres een der beste was. De in I 0.590.72, groene kool 0.35. De schoonmaakmachine in bedrijf De visconservenindustrie is na de oorlog snel gegroeid, vooral op exportgebied. Het Nederlandse gebruik van visconserven blijft nog steeds beneden de maat. Zo hebben enkele bedrijven de produktie van blikjes haringfilets in diverse sauzen al weer moeten staken omdat de vraag onbevredigend is. De viscon- servenfabrieken in Nederland produceren dus voor het grootste deel voor de export, en dat stelt ze voor bijzondere problemen. Die problemen zullen straks als de E.E.G. tot stand is gekomen nog toenemen. Al heeft men dan wel het voordeel van grotere afzetgebieden. Dat heeft echter alleen zijn nut als men met concurrerende prijzen voor de dag kan komen. En daar schort het momen teel juist aan, want men moet de vis te duur inkopen. Er wordt thans gedokterd aan een rege ling, waardoor de conservenindustrie evenals de vismeelindustrie onder de minimumprijs kan inkopen. Maar op de laatste vergadering van het produktschap bleek men het daar nog niet over eens te kunnen worden en nu wordt er binnens kamer druk onderhandeld. Hoe groot de stijging is blijkt wel het duidelijkst uit enkele cijfers. In 1953 werd er volgens de F.A.O.-statistieken over de gehele wereld 24 miljoen ton vis gevangen en in 1958 was de vangst al geslegen tot 33.72 miljoen ton. In 1953 werd 366.000 ton haring, sardien en ansjovis ingeblikt, in 1958 432.000 ton. En dat is dus lang niet de gehele conservenproduktie, want er ontbreekt bijvoorbeeld in het overzicht een belangrijk produkt als de makreel. De produktie van visconserven in Nederland was in 1958 5.000 ton haring, sardien en ansjovis, de andere cijfers ont breken ook hier. Zoals wij onlangs al uit een F.A.O.-rap port hebben geciteerd, wordt er verhou dingsgewijs steeds meer vis geconserveerd en diepgevroren. Het aantal mensen in de visconserven industrie stijgt regelmatig en de mechani satie schrijdt voort, twee factoren, die een sterke toeneming van de visconservenpro- duktie stimuleren. Ook het feit, dat het. produkt ongelimiteerd verkoopbaar is, speelt een belangrijke rol. De Nederlandse visconservenindustrie dreigt echter achter te raken door de on mogelijkheid op den duur in prijs te con curreren. Men heeft geen wapen tegen landen als Zuid-Afrika, de U.S.A. en Ja pan. Zuid-Afrika begon acht jaar geleden in de Walvisbaai, nu exporteert het 55 mil joen per jaar! Doordat men niet onder de minimum prijs kan kopen, moet men op de afslag tegen de handel opbieden. Daar men min der kan betalen, kan het niet uitblijven, dat men vaak kwaliteiten als grondstof moet gaan gebruiken, die men liever niet zou benutten. Maar anders zou men in het geheel niet meer kunnen concurreren. In de kringen van de visconservenfabri- kanten ziet men dan ook een nieuwe re- De paksters aan het werk Zr. Bührman heeft maandagavond ten huize van mevrouw Goossens te Velsen- Noord voor de leden van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid een uitvoerige uiteenzetting gegeven van het werk van de gezinsverzorgster en de gezinshulpen. Zij vertelde dat deze hulp feitelijk in deze vorm is ontstaan na de tweede wereld oorlog. Daarvoor was het in wezen buren- plicht om elkander te helpen. De gezins verzorgsters en gezinshulpen ontvangen een goede opleiding op de Volkshogeschool te Bergen en de Huishoudschool te Alk maar, die hen zeer ten dienste komt bij dit werk, zei zr. Bührman. De regering heeft ook ingezien dat dit werk moet wor den gesteund, hetgeen vooral tot uiting kwam toen de vele gezinnen na de oorlog uit Indonesië kwamen en men deze vrou- Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de Castricumse Vrijwillige Brandweer op 5 mei aanstaande zal het bestuur op deze dag een receptie houden. Er zullen dan tevens demonstraties worden gegeven. Voor deze demonstraties zal de oude spuit, die rond 1900 werd gebruikt en nog steeds bewaard is gebleven, eveneens wor den gebruikt. Zij is hiervoor van een nieuw onderstel voorzien. Er bestaan voorts plannen om ook een wedstrijd te houden met een of meer korpsen uit omliggende gemeenten. De receptie zal om drie uur worden ge houden in de vergaderzaal van de kazerne. wpn het Hollandse huishouden geheel moest leren. Het werk- van de gezinsver zorgsters en gezinshulpen wordt nu vrij wel overal in het land gewaardeerd, zo stelde zr. Bührman. Er heerst al weer Duitse activiteit in de kustgebieden. Nadat vorige week het mooie weer al enige Duitsers had aange lokt, waren zaterdag en zondag al vele oosterburen druk in de weer de „vakan- tiemarkt" te verkennen. Ze gingen in IJmuiden en Bakkum de campings bekij ken en informeerden naar de mogelijkhe den. In het IJmondpaviljoen zaten er zon dag meer dan veertig bij elkaar. De Duitse bussen zullen nu wel weer ge regelde verschijningen gaan worden, en niet alleen in de weekeinden, want de af gelopen week zijn er ook op werkdagen al regelmatig Duitsers geweest. Wielrijder aangereden Twee jeugdige wielrijders hebben zater dagmiddag omstreeks kwart over drie op Rijksweg negen ter hoogte van het viaduct bij de „Hofgeest" te Velsen een andere wielrijder aangereden. De berij der, een 31-jarige Beverwijker, viel en bleef gewond liggen. De Velser politie vond de man daar, bloedend uit een wond boven een zijner ogen. Nadat het slacht offer was verbonden gingen hij en de po litie op onderzoek uit, doch hoe men ook in de omgeving zocht, men vond de twee jeugdige wielrijders niet. Het onderzoek duurt echter voort. geling ter bescherming van hun belangen als-een levensvoorwaarde. Waartegenover van de zijde van de vis- federatie (waarvan de conservenfabrikanten niet langer deel uitmaken) wordt gesteld, dat de praktische uitvoering zeer moeilijk is, omdat de gevaren voor ontduiking zo groot zijn. Want wie controleert of vis ten behoeve van de conservenindustrie opge kocht daar ook werkelijk terechtkomt? Gevaar voor ontduiking Men begrijpt bij de visconservenfabri- kanten die bezwaren wel en men wil dan ook praten over een waterdichte regeling. Maar dat er een regeling moet komen stelt men voorop. Veelzeggend is het althans, dat de Nederlandse visconservenindustrie al vijftig percent van het haringgebied kwijt is geraakt. En elke dag dreigt men meer terrein te verliezen. „De afzet kan wel drie of vier maal zo groot worden, als men ons de kans maar geeft", zegt men. Maar dat neemt niet weg; dat de conservenindustrie zich toch wel op behoorliike wijze ontwikkelt. Men exporteert in Nederland voor twintig mil joen per jaar. En het zou bij wat meer samenwerking tussen de fabrieken, die veelal verschillende belangen hebben, nog beter kunnen. Drie jaar geleden won Walter Witt mund 600.000 mark in de Westduitse voetbalpool. Nu bezit hij niets meer en gaat met zijn vrouw met borstels, garen en band de huizen langs om in leven te blijven. Korte tijd geleden was hij nog eigenaar van een groot hotel, nu woont hij in een kosthuis. Het geld raakte op door een weelderige levens wijze, verkeerde speculaties en „goede" vrienden. Walter Wittmund blijft op timist. Tegen de fotograaf zei hij: „Ik MARTBERICHT BEVERWIJK 21 maart. Spinazie 5881, waspeen 2863, witlof 3875, radijs 2228, prei 49117, boerenkool 3459, rodekool 28 I 59, spruiten 4589, rabarber 46100. „Het visserijbedrijf is niet alleen op zee een hard bedrijf, maar ook aan de wal. Nederland is het enige land in de Euromarkt, dat meer vis exporteert dan in voert. Hel is een voortdurend vechten om het afzetgebied te behouden en te vergroten. Vandaar het grote belang van een goede verzorging van de vis. De bemanning doet het, de reder stelt haar in staat het te doen door goed materieel. Nederland verkeert bij de concurrentie strijd in een bijzondere positie. Alle om ringende landen hebben beschermende maatregelen getroffen voor hun eigen visserij: invoerrechten en kwantitatieve restricties. Zelfs in Noorwegen, „waar de vis de deur inzwemt" zijn dergelijke maat regelen van kracht. Niet in Nederland, zo dat de concurrentie zwaar is. Wij moeten het zoeken in kwaliteit en service. Wij kunnen de strijd alleen vol houden op het front van de kwaliteit en als we „erop zitten". Vooral wanneer de an dere landen van de Euromarkt de bescher mende maatregelen afschaffen. Daarvan moeten de vissers goed doordrongen zijn. Van hen hangt het af of een goed verzorgd produkt aan wal komt. „Met deze woorden begon drs. D. J. van Dijk, voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten, maandagmiddag in de Haagse Dierentuin zijn toespraak bij de officiële uitreiking van de produktschapsprijzen voor de best- verzorgde vis. Export stijgt Nederland zit nog steeds in de lift voor wat betreft de export van vis. Vorig jaar is voor 144,5 miljoen gulden over de grens gegaan. Dat betekende een stijging van 12.5 miljoen. Bij de import was opvallend de stijgen de invoer van diepvriesprodukten. Het is zaak dat de Nederlandse handelaren zich niet van de binnenlandse markt laten ver drijven, meende de heer van Dijk. Een onberispelijk samenspel tussen rederij, vissers, en handel is noodzakelijk. Verder moet Nederland zorgen voor de beste sche pen en de beste kwaliteit. Het is zaak dat wij meer aandeel krijgen in de diepvries- handel. Er moet dus meer vis van goede kwaliteit en voor een redelijke prijs naai de diepvriesindustrie gaan. Huisvrouwen hebben bij een bezoek aan de rijdende viskeuken gevraagd: Waarom zorgen jullie niet dat wij iedere dag vis kunnen krijgen? Ook klaagden zij dikwijls over de kwaliteit van de vis. Het is zaak dat de detailhandel op dit punt goed wordt voorgelicht. Niet ieder klein dorp heeft echter zijn eigen „visboer". Geen pessimisme Hoewel de haringaanvoer de laatste tijd gering is meende de heer Van Dijk dat er geen reden is te pessimistisch te zijn. Het visserijbedrijf is nu eenmaal een bedrijf met vele ups en downs. Ook bij de aan voer van andere vissoorten komen schom melingen voor. Pessimisme is zeker mis plaatst als men de opbrengsten van de vis beschouwt. Met. de drijfnetvisserij gaat het inderdaad niet best, maar ook daar kan het verkeren, aldus de heer Van Dijk. Door het ingebruiknemen van nieuwe schepen, bijvoorbeeld de trawie? „Eg- mond" binnen afzienbare tijd, zal het mo gelijk zijn de produktie op te voeren. Nieu- De vrouw van schipper Den Heyer neemt de beker in ontvangst. we methodes eisen echter veel geld. Een goede samenwerking ook op dit punt van alle bij de visserij betrokkenen is nodig om de onkosten te drukken. Het mag ech ter niet zo zijn dat men in zijn zucht tot het vergroten van de produktie nalaat acht te slaan op het handhaven van een goede kwaliteit. Territoriale wateren Het vraagstuk van de territoriale wate ren kan volgens de heer Van Dijk in de toekomst moeilijkheden opleveren. Hij re kende echter op de Nederlandse visser man om de tegenwoordige plaats te behouden. Veel bemanningen woonden de prijsuit reiking bij. SGheveningse vissersvrouwen en Volendammer vissers in klederdracht zorgden voor de folkloristische noot. De schippers van de winnende schepen kon den een wimpel voor hun schip en een be ker voor zichzelf in ontvangst nemen. De bemanningsleden en de reders kregen een legpenning. De IJm. 36 Jacoba Geziena heeft van alle trawlers de best verzorgde verse zee vis en verse haring in IJmuiden aange voerd. De vrouw van schipper N. Korbee mocht omdat haar man op zee is de prijs in ontvangst nemen. Het winnende schip bij de kotters was de V.D. 9 onder schipper Th. Kwakman. Schipper C. van der Plas van de Kw 5 was prijswinnaar bij de loggers. De VI. 97 onder schipper F. van der Schoor behaalde de eerste prijs voor de bestverzorgde gezouten haring aan boord van loggers. Voor Scheveningen was dit de Sch. 21 Arie van der Zwan onder schip per W. den Heyer. Voor Katwijk en IJmui den sleepte de Kw. 163 Janna, schipper J. Hoek, de eerste prijs in de wacht. De ex tra produktschapswimpel was tenslotte voor schipper D. van Duyn van de IJm 75 Gorredijk. Na het officiële gedeelte van de prijsuit reiking werd een gevarieerd programma verzorgd door E. van Stipriaan. „EXCELSIOR" WINT IN TUNNEL- TOERNOOI De Beverwijkse biljartvereniging „Ex celsior" heeft het tunneltoernooi voortgezet met een wedstrijd tegen een team van de zelfde naam uit Alkmaar. De kaasstadbe woners behaalden in deze ontmoeting een 133-overvvinning. Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service. Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5