GUPA Fantoom in de bar Westduitse professor ontdekt geheim van de „heksenzalf" REVUE PANDA EN DE TROETELTROEP AVONTUREN VAN EEN HOND ROM EN MIOE Duitsland-Chili op het scherm 9 De componist in het laboratorium Kroesjtsjev in een extra televisie-uitzending NEVEDA \|pA woil Air Russen vernoemen nog twaalf maankraters Hij en een vriend probeerden het zelf en werden overmand door een golf van waanzinnige dromen Dode Zee-rol beloofde „gouden" toekomst DOOR. WILLIAM IRISH De radio geeft woensdag T elevisie pro gramma DINSDAG 22 MAART 1960 2.9. Panda xuas nogal bedrukt toen hij naar huis ging en dat was geen wonder. Het was een hele verantwoording voor een kleine Panda om op dieven en een paard le passen. En het was ook geen prettige gedachte, dat hij in de gevangenis zou moeten, wanneer die troetels weer eens iets uithaalden. Maar hij troostte zich met de gedachte, dat het toch eigenlijk wel een mooie taak was, die nu op zijn kleine schouders rustte. „Ik zal mijn best doen," nam hij zich voor, „dan zal hel misschien wel gaan. De troetels zijn niet zo kwaad. Zij kunnen het eigenlijk niet helpen, dat ik die narigheid met de politie heb gekre gen. Dat was de schuld van Joris. Als die zich er niet mee had bemoeid, had ik de gestolen brandkast netjes terug gebracht. Maar ze mogen niet meer stelen. Ik moet zorgen, dat ze het thuis naar hun zin heb ben en dat zij niet in slecht gezelschap ko men van schelmen zoals Joris.Dat was een verstandig besluit. Maar helaas kwam er niets van terecht, want toen Panda bin nenkwam trof hij daar tot zijn schrik Jo ris tussen de troetels aan. „Wat doe je hier?!" riep hij woedend. „Er uit! Mijn huis uit! Ga weg van mijn troetels!" „Foei," zei Joris, „hoe kunt ge zo spre ken tegen een weerloze troetel, die onder uw bescherming is geplaatst." „Je bent geen troetel!" riep Panda, „er uit!" „Ge hebt het recht niet, mij weg te zenden," hield Joris vol, „vraag het maar aan de notaris. Ik ben thans ook een volwaardige, notarieel opgemaakte troetel!" Advertentie Men weet clat Henk Bading naast de enorme werkkracht die hij als componist ontplooit, sinds enkele jaren zich ook in tensief bezighoudt met de ontginning van het nieuwe terrein der elektronische mu ziek. Dat hij door de combinatie van een natuurwetenschappelijke met een schep pende muzikale begaafdheid daarvoor dé bij uitstek geschikte persoon is, zal even eens voldoende bekend zijn. De bijzonder verhelderende inleidingen die hij over het onderwerp geregeld voor de radio houdt, zullen velen overtuigd hebben van de ernst waarmee hij dit werk verricht, en het verantwoordelijkheidsbesef dat hij aan de dag legt met betrekking tot het experi ment dat in zijn handen tot gemakkelijk epateren met sensationele kunstjes zal ontaarden. De NCRV had hem ook maandag weer in de gelegenheid gesteld persoonlijk een uitgebreid programma van langs elektro nische weg geproduceerde composities te introduceren die tot stand gekomen zijn in Philips' Natuurkundig Laboratorium te Eindhoven, in samenwerking met de ge luidstechnicus Dick Raaymakers. In zijn korte inleiding wees de componist er te recht op dat ook de esthetiek van deze nieuwe klankenwereld nog onbekend ter rein is en dat men dus niet moest terug schrikken voor sensaties dié men mét geen enkele vorm van de tot dusverre bekende muziek pleegt te associëren. Dit blijft natuurlijk een probleem; zo lang onze muziekpraktijk leeft van 'n ge- tempereerde stemming geschreven en door instrumenten gereproduceerde klanken, nemen wij al het andere waar als „uitzon dering op de regel", als een misschien even frapperend, maar op den duur toch onbe vredigend exotisme. Dit is niet te vermij den: wil hiei- een zelfstandige kunst uit groeien, dan moeten er mensen zijn, kun stenaars, bij wie het materiaal, de elektro nisch opgewekte klank zelf, als katalysator werkt. Wellicht dat dit bij iemand als Ba- dings die zich met deze materie steeds méér en daadwerkelijk vertrouwd maakt, reeds nu het geval is, en dat voor hem het wer ken ermee dus uitstijgt boven het bij el kaar zoeken en groeperen van een boeket interessante geluidsmengingen zonder dat voor zijn innerlijk oor het materiaal als het ware zelf-werkzaam wordt. Voor de hoorder blijft vooralsnog de neiging be staan het resultaat als uitzonderlijk, ef fectvol en sensationeel te beschouwen, het geen allemaal nog niets met een muzikale ervaring te maken heeft. Dat Badings met deze natuurkundig sa mengestelde geluidswereld weliswaar tot de verbeelding weet te spreken, bewees bij voorbeeld het tweede deel van „Genese' muziek voor vijf sinusgeneratoren. (Een sinusgenerator is een apparaat dat trillin gen vormt zonder boventonen). Het vogel- gekwetter in de holle ruimte deed eigen aardig surrealistisch aan. In de twee exoti sche dansen, „Nocturne" en „Cortège" ge titeld, meende men op de gamelan geïnspi reerde klankkleuren waar te nemen. Een bijzonder experiment was ook de combinatie van een normale solo-viool met twee elektro-magnetische klanksporen in een dridelig Capriccio. Met drie bewegin gen uit een voor Yvonne Georgi samenge stelde elektronische balletmuziek, die reeds met veel succes te Wenen heeft geklon ken, werd deze uitzending besloten. Tenslotte nog een opmerking aan het adres van onze Radio-Unie, tot wier taak immers ook de coördinatie van de programma's behoort. Waarom moest deze uitzending nu juist samenvallen met, op de zender Hilversum I, die van de op namen van het Concertgebouworkest on der de jonge Franse componist-dirigent Pierre Boutez (met onder andere werken van Bartók en Strawinsky), een program ma dat vermoedelijk bij een zelfde catego rie luisteraars aan zou spreken; een cate gorie die door de radio heus niet bijzonder verwend wordt en die nu opeens voor een dilemma geplaatst werd, na wekenlang ge duldig wachten op een lekker hapje tussen de familie-programma's, de quizzen en de toffe-liedjeszangers. Golfbreker De Franse televisie zal woensdag 23 maart een directe reportage uitzenden van de aankomst van Sovjet-premier Kroesj tsjev op het vliegveld Orly bij Parijs. Deze reportage zal als televisie-uitzending dooi de N.T.S. worden overgenomen van 10.50 tot 11.25. Des middags van 14.55 tot 15.30 volgt een reportage van de kranslegging bij de Are de Triomphe en de daaraan voorafgaande tocht over de Champs Ely- sée. Ook deze Eurovisie-reportage zal dooi de N.T.S. worden overgenomen met Joop Simons als commentator. Woensdag (morgen dus) zal de Duitse televisie de voetbalwedstrijd Duitsland- Chili, die in Stuttgart wordt gespeeld, uit zenden. De N.T.S. neemt, deze Eurovisie uitzending over van 16.30 tot 18.10. Com mentator is Leo Pagano. In verband met deze extra uitzending wordt het kinderprogramma die middag verplaatst naar 15.45 tot 16.30 uur. Advertentie spaar de wikkels voor 6 nieuwe series sprookjes-borduurkaartjes MOSKOU (UPI) Russische geleerden hebben twaalf kraters op de „onbekende zijd" van de maan, die vorig jaar oktober door Loenik III werd gefotografeerd, na men gegeven. Vier kraters dragen de na men van Russen, drie van Fransen en vijf de naam van een Amerikaan, een Engels man, een Italiaan, een Chinees en een Duitser. De Fransen zijn Jules Verne, Louis Pasteur en Maria Sklodosvska-Curie (die met haar man radium ontdekte en in 1910 de Nobelprijs ontving). De Italiaan is Giordano Bruno we gens zijn wetenschappelijk inzicht door de inquisitie verbrand de Chinees Tszu Chun-Chzhi, een wiskundige en astrono- noom uit de 5de eeuw, de Amerikaan Tho mas Al va Edison en de Engelsman James Clark Maxwell, de ontdekker van talrijke wetten op het gebied van elektriciteit en magnetisme. De Russen zijn Alexander Popov, de man die volgens de Sovjet-dictionaire nog vóór Edison de radio ontdekte, Dimitri Mendelejev, de ontdekker van het perio diek systeem Igor Kurchatov, „de vader van de Russische atoombom" hij stierf enkele maanden geleden en werd met alle eerbewijzen in de muur van het Kremlin begraven en Nikolai Lobachevski, een mathematicus uit de 18de en 19de eeuw. Ook Heinrich R. Hertz, de man die Max well's werk voortzette en completeerde, heeft een maankrater die naar hem is genoemd. Van onze correspondent in Bonn) In de moderne, van welvaart uitpuilen de Westduitse Bondsrepubliek, is het bij geloof nog altijd zeer groot. Nog altijd zijn er zo bij voorbeeld honderden „heksenja gers," die een dikke boterham verdienen met het schaakmat zetten van „heksen" waarbij de goedverdienende heren zich niet ontzien om met honden (levend be graven), kalveren (doodslag met stok) en egels (levend bakken) tegen de „heks" in te gaan, alsof het gaat om een zaak van leven en dood. De Göttingse hoogleraar professor Peukert heeft dezer dagen ver teld hoe het er in feite met de heksenwaan voorstaat. Professor Peukert, hoogleraar in de volkenkunde aan de universiteit van Göt- tingen en een kenner van sagen, ontdekte te Bazel (Zwitserland), geschriften, waar in nauwkeurig staat beschreven hoe men „heksenzalf" moet maken. Zijn theorie is dat de middeleeuwse heksensagen geen verhaaltjes zijn, maar weergeven wat al lerlei mensen aan den lijve hebben onder vonden. Het was hem namelijk opgeval len, dat in bijna alle berichten uit de mid deleeuwen hierover steeds weer een zelfde soox-t verschijnselen wordt vermeld. Professor Peukert stelde een zalf samen volgens aanwijzingen uit het receptenboek van een zekere Johannes Baptista Porta, „Magia Naturalis" (1568). Die zalf smeer den de hoogleraar en een vriend, een Göt tingse jurist op hun voorhoofd en onder hun armen. „Kort daarop vielen we in slaap," vertelde professor Peukert. „Twin tig uur later werden we wakker. We had den een loodzwaar hoofd en verkeerden in een soort roes. Onze monden waren uit gedroogd. We schreven, zonder dat we een woord over onze ervaringen tijdens de lange slaap wisselden, alles op wat we ge droomd hadden. We hadden beiden, zo bleek later, eenzelfde soort wilde dromen gehad." Het verrassende daarbij was, dat deze dromen volkomen overeenstemden met de beruchte heksenbekentenissen, die driehonderd tot vierhonderd jaar geleden geuit werden door vrouwen, nadat zij door beulsknechten gefolterd waren. Professor Peukert vertelde: „in onze slaap maakten we fantastische vluchten in het eindeloze mee. Er waren groteske feesten temid den van wezens die in plaats van gezich ten flarden op hun lichaam hadden. We maakten wilde hellevaarten mee, we vie len oneindig diep. Het was een duivels- avontuur. In de slotfase was er een orgias tisch feest met groteske zinnelijke uit spattingen." „Alle droomscènes van ons beiden," al dus professor Peukert komen haarfijn overeen met de bekentenissen van „hek sen" die in de notulen van inquisitierecht- banken worden vermeld. Zeer waarschijn lijk hebben tijdens de middeleeuwen, en ook daarna vrouwen de heksenzalf ge- rutts bruikt en daarna dezelfde roes ondervon den als Peukert en zijn vriend. Die vrou wen beleefden hun dromen zo realistisch, dat ze later, onder de folteringen van beul en beulsknechten, hun droomavonturen (rijden op een bezem, liefde met de dui vel en het carnaval der heksen) als waar gebeurde geschiedenissen bekenden.. In feite waren er evenwel nooit heksen: er waren slechts wat men noemt heksendro- men, waarvoor eeuwen geleden een be paald soort vrouwen bitter moest boeten en waardoor thans nog altijd een bepaald soort lieden dieren martelen om de bij gelovigen ervan te overtuigen, dat de „heksen" uitgebannen worden.. Niets bijzonders In feite, aldus professor Peukert, be vatten al de heksenzalven geen bijzonde re kruiden. Ze bestaan uit bilzenkruid, wolfskers en dergelijke. Het gebruik van bilzenkruid kan leiden tot een roes, die korte tijd alle pijnen doet vergeten en ook daarna nog een zekere werking heeft. Maar hekserij? „Is het hekserij een val se hond met een stuk brood trouw te ma ken? Dat kan toch iedereen," aldus pro fessor Peukert. „Neem een stuk brood, draag dat een dag lang onder de arm en geef het de volgende dag aan de hond om op te eten. Het dier zal u altijd trouw blij ven. De bijzondere reuk van de mens neemt hij namelijk op en deze reuk blijft hij trouw." Daarmee zal het heksenbijgeloof niet uitgeroeid worden. De heksenjagers zul len trouwe cliënten houden. In allerlei, iet wat geïsoleerde Duitse dorpjes zal men vrouwen beschuldigen, heksenjagers en gageren, dieren door hen laten vermoor den en trouw geld op tafel leggen. Pro fessor Peukerts aan den lijve ondervon den heksenzalfervaringen zullen dit bij geloof niet doen afnemen.. Te Göttingen onderzoeken thans gynae cologen en psychiaters de medische zij de van het geval. Vast staat dat de wer king van de zogenaamde heksenzalf op vergiftigingsverschijnselen berust. Advertentie Stop met kneedbaar hout van Ceta-Bever Advertentie Niet waar? Amerika is het land van de onbegrensde mogelijkheden. En dat in vrijwel ieder opzicht! Neem nu bij voorbeeld het gevangeniswezen. U zoudt het niet voor mogelijk houden, wat dd&r allemaal mogelijk is. U moet daarom beslist lezen wat Walter Jones - een eerzaam sociaal werker in zülk een gevangenis - is overkomen! De volgende week in: EEN BLAD WAAR PIT IN ZIT! R3 Revue, Postbus 497, Amsterdam LONDEN (UPI) De Londense „Ob server" berichtte zondagmorgen, dat een van de doelen van prof. John Allegro's geïntensiveerde vorsing naar méér „Do de Zeerollen" de jacht is op een verbor gen goudschat van tweehonderd ton. Vol gens de Observer was het bestaan daar van bewezen uit de acht jaar geleden in een rotsmassief aan de oevers van de Dode Zee gevonden koperrol. „De waar de van een dergelijke hoeveelheid goud", schreef het blad, „zou vandaag de dag op de vrije markt van Beiroet op rond de negenhonderd miljoen gulden ge taxeerd worden". De Observer merkte op dat, indien de schat inderdaad aanwezig zou zijn, deze automatisch aan de schatkist van het ko ninkrijk Jordanië zou toevallen. „Koning Hoessein zou het enkele jaren zonder buitenlandse hulp kunnen stellenal dus het in Londen verschijnende blad. „De reden waarom zo veel deskundigen zo sceptisch zijn over de autenticiteit van de lijst op de koperrol, is dat legenden over verborgen schatten gemeengoed van alle eeuwen zijn. De voornaamste eigen schap van bijna alle is de levendige ver beelding van de auteurs", besloot de Observer. 1617. Ja, nu hoorde Mioe hem. Ze stak haar kopje buiten het raam en keek lachend naar beneden. Ik kom, hoor! zei ze. En even later liep het tweetal in de zon. Fijn, een hele dag vrij, hè? vond Rom. Nou! zei Mioe. Wat zullen we 't eerst gaan doen? vroeg Rom. Ik weet 'n leuke wipplank! zei Mioe. Kom maar mee, dan zal ik je wijzen, waar het is! 20) Lombard ging zitten op de wasbak in de hoek van de cel, zodat het been, waarop hij tot nu toe gebalanceerd had, rust kreeg. Hij greep met beide handen zijn enkel en tilde deze op. Ik heb haar maar één keer ontmoet, zei hij na denkend. Twee keer, verbeterde Henderson hem. Je weet toch wel, dat we elkaar nog een keer op straat zijn tegengekomen? Ja, dat is waar ook. Ze bleef maar aan je arm trekken, is het niet? We gingen wat kleren voor haar kopen en je weet hoe vrouwen onder die omstandigheden zijn. Geen se conde tijd voor. Hij ging verder met het maken van verontschuldigin gen voor iemand, die reeds dood was, zonder klaarblij kelijk te beseffen, hoe zinloos dat eigenlijk wel was. We hadden je altijd nog eens te eten willen vra gen, maar ik weet niet., om een of andere reden., je weet, hoe het kan lopen Ja, dat kan ik mij goed voorstellen, stemde Lom bard diplomatiek met hem in. Geen vrouw is gesteld op vrienden van haar man uit zijn vrijgezellentijd. Hij haalde een pakje inlandse sigaretten te voorschijn en gooide het Henderson toe. Je moet het maar niet erg vinden, maar ze maken je tong dik en je krijgt er blaren van op je lippen. Ze maken ze daar, deels van kruit, deels van een vei'del- gingsmiddel voor muskieten. Ik ben de sigax-etten van hier echter ontwend. Hij trok nadenkend aan zijn sigaret. Je moet het nu maar eens spuien. Ja. het moet er maar eens van komen. Ik heb er nu al zó vaak over nagedacht, dat ik het wel achter- stevoren kan vertellen, zelfs in mijn droom. Voor mij is het nog een onbeschx-even blad pa pier. Laat dus niets weg, hoe onbelangrijk je het ook vindt. Dat huwelijk van mij met Marcella was een soort tentamen, niet de belevenis, die het eigenlijk had moe ten zijn. Een man geeft dat meestal niet zo gauw toe, zelfs niet tegenover zijn beste vrienden, maar ik zit hier in de cel en het zou dus dwaasheid zijn om het te verzwijgen. Een klein jaar geleden leerde ik de ware kennen. Het was voor mij toen echter te laat. Je hebt haar nog nooit gezien, je kent haar niet, zodat het geen zin heeft te zeggen, hoe zij heet. Bij het proces zijn ze in ieder geval zo fatsoenlijk geweest om dat niet te doen. Ze hebben haar aldoor „hét meisje" genoemd. Dat zal ik nu ook doen. Zij blijft „het meisje" ook voor jou. Je meisje dus, zei Lombard instemmend. Hij had zijn armen over elkaar geslagen, een siga ret was nog juist achter zijn elleboog zichtbaar. Som ber staarde hij naar de vloei-, aandachtig luisterend. Ach, dat arme kind! Ja, we waren weg van elkaar, we hadden elkaar gevonden. Als je niet getrouwd bent en het overkomt je, ach, dan zijn er geen moeilijkhe den. Ben je al getx-ouwd, en is je huwelijk juist dat, dan zit je op fluweel. En ben je getrouwd en overvalt je het nooit, dan kun je je nog steeds veilig voelen, zelf al leef je maar half zonder dat eigenlijk te beseffen. Maar wan neer je getrouwd bent en het overvalt je dan, ja, dan is het te laat, dan moet je oppassen. ..dan moet je oppassen mompelde Lombard pein zend. Het is een lief meisje. De tweede keer, dat we el kaar zagen, vertelde ik haar over Marcella. Het had onze laatste ontmoeting moeten zijn. De twaalfde keex-, dat we elkaar zagen, px-obeerden we nog steeds er de laatste keer van te maken. We px-obeex-den elkaar niet ten zien, maar we waren als metaalvijlsel, dat door een magneet wordt aangetrokken. Max-cella kwam het binnen een maand te weten. Daar zorgde ik zélf voor. Ik vertelde het haar. Het was geen schok voor haar, begrijp dat goed. Ze glimlachte er een beetje over en deed verder niets. Het leek wel alsof ze naar twee vliegen keek, die gevangen zaten onder een omgekeerd glas. Ik heb haar om een scheiding gevx-aagd. Ongeveer halverwege de geschiedenis. Ze kreeg toen weer die langzame, peinzende glimlach. Ex-g ei-nstig vatte ze het geloof ik niet op. Ze zei, dat ze er over moest nadenken. Het duurde weken, maanden. Ze nam er de tijd voor en hield mij maar aan het lijntje. Nu en dan keek ze mij met die spottende glimlach aan. Ze was de enige van ons drieën, die er een soort wx-ang genoegen aan be leefde. Het begon op mijn zenuwen te werken. Ik ben een volwassen man en ik vex-langde naax- mijn meisje. Ik wilde haar niet bedriegen, ik wilde geen affaix-e, ik wilde een vrouw. De vrouw, waar ik mee was getrouwd, was niet een échte vrouw. De handen, waar hij zijn hoofd in steunde, beefden enigszins. Mijn meisje zei: „Er moet toch een uitweg zijn Wij zijn aan haar genade overgelevex-d en zij weet dit. Dit sombere zwijgen van jouw kant is een verkeerde houding. Dat roept een even zwijgzaam vex-zet van haar kant op. Praat nu eens met haar zoals je met een man zou doen. Ga eens met haar uit en praat erover. Als twee mensen van elkaar hebben gehouden, en dat héb ben jullie gedaan, dan moet daar toch iets van zijn blij ven hangen, al is het maar een of andere gezamenlijke herinnering. Er moet toch nog een spoor van goede wil, van een aanhankelijk gevoel voor jou gebleven zijn, waardoor je tot haar kunt doordringen. Laat haar inzien dat het voor haar het beste is, zowel als voor jou en mij". Ik kocht dus kaartjes voor een show en x-eserveerde een tafel in het restaurant, waar we vaak vóór ons hu welijk geweest waren. Daarna ging ik naar huis en zei: „Zullen we samen weer eens uitgaan? Precies zoals we vx-oeger deden?" Die langzame glimlach vex-scheen weer op haar gezicht. „Waarom niet?", antwoordde ze. Toen ik onder de douche ging, zat zij al voor haar toilettafel. Het was weer precies zoals vx-oeger. Ik begon te neuriën. Als ik onder de douche sta, vind ik haar altijd erg aardig. Toen begreep ik wat de oorzaak van de verwijderirfg was. Ik zag in, dat ik haar aardig vond, en dat had ik voor liefde gehouden. Hij liet de sigaret uit zijn hand vallen en trapte haar uit. Waarom weigerde ze niet meteen? Waax-om liet ze mij onder de douche neuriën? Waarom deed ze alsof ze mee zou gaan, hoewel ze van het eerste moment af al wist, dat ze dat niet zou doen? Omdat dat nu een maal haar methode was. Dat was typisch iets van haar. Omdat ze ex-van hield, mij te laten gissen. Zowel in on belangrijke zaken als in belangrijke. Langzaam liep ik op haar toe. Haar glimlach werd door de spiegel tex-uggekaatst. Ze was niet ver geko men met haar make-up. Ik hield mijn das in de hand om zo dadelijk om te doen. Ze deed ten slotte niets meer, haar handen rustten in haar schoot en zij zat daar maax-. Alleen die glimlach was gebleven, die vreemde glimlach. Er zijn twee versies van deze geschiedenis. Die van de politie en die van mij. Tot dit moment lopen zij parallel, verschillen zij in niets. Zij hebben geen detail naar voren gebracht, dat niet waar was. Iedere bewe ging, die ik tot dit ogenblik had gemaakt, hebben zij nagespeux-d. Zij hebben hun werk uitstekend gedaan, perfect zelfs. Maar van dat moment af, toen ik achter haar stond, in de spiegel keek en op het punt stond mijn das om te doen, lopen de twee versies uiteen als de wijzers van een klok, die zo juist zes uur heeft gesla gen. Mijn versie gaat de ene kant op, die van hun de andere kant. Ik vertel je nu mijn versie. En dat is de ware. Zo is alles gegaan. Ze wachtte erop totdat ik het haar zou vragen. Dat was de enige reden, waarom zij daar zo zat. Die glimlach, die niets doende handen, die stil in haar schoot lagen. Ten slotte vroeg ik het haar, nadat ik haar enige tijd had aangekeken. Ik zei: „Ga je niet?" Ze begon te lachen. Jongen, wat begon ze te lachen! Zo hard, zo lang en zo hatelijk. Tot dat moment had ik nooit geweten, wat voor afschuwelijk wapen lachen kan zijn. Ik zag mijn eigen gezicht boven dat van haar in de spiegel. Het was bleek. Ze zei: „Maar laat die kaartjes niet verlopen. Waar om zou je dat geld weggooien? Naam haar mee! Ga met haar naar de show! Ga met haar eten! Doe alles maar met haar! Maar ze kan je niet krijgen op de maniex-, waarop ze je wil hebben!" Dat was haar antwoord. Dat zou haar antwoord zijn, en ik wist het. Voor altijd, voor de rest van ons leven. En dat is een hele lange tijd. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.0024.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. en reportages. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en actualiteiten. 8.55 Tips van de voedingsmarkt. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35 —9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de Vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichtem uziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor liet platteland. 12.38 Hammondorgel spel. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Filharmonisch orkest en soliste. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Koorzang. 17.15 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Regeringsuitzen ding: Serie: Kies een loopbaan bij het onder wijs IV. De functie van lerares bij het Nijver heidsonderwijs voor meisjes, door mej. E. Mes dag oud-directrice van de Huishoudschool te 's-Gravenhage. 18.30 Lichte muziek. 18.55 VARA- Varia. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Joods pro gramma. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20 05 Promenade-orkest en sol. 20.50 Een stuk brood, hoorspel. 21.40 Gram. 21.50 Strijkorkest. 22.20 Keuren en kiezen, praatje. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muziek. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Jam Session. 23.35 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Dombey Zoon. hoorspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Mannenkoor. 12.53 Gram. of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden praatje. 13.20 Met Pit op pad. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Gram. 14.45 Pianospel. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Gram. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven, lezing. 18.30 Leger des Heilskwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Pas- siestonde (II). 20.40 Gram. 20.45 Kamerork. 21.15 Samenzang. 21.45 Klankb. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitslagen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuwe gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerberichten. 12.34 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.45 Sopraan, violen en ens. 15.00 Piano en ork. 15.15 Koorconc. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 16.30 Muziek uit Pakistan. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.20 Vlaams toneel. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Aka- demie der diskofielen. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Praatje. 22.25 Boetepsalmen. 22.55 -23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VPRO: Gesprek aan de schrijftafel. 20.30 Oude filmfrag menten. 21.00 Film. VOOR WOENSDAG KRO: 17.00 (NTS) Jeugdjourn. 17.10 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VARA: 20.20 Mensen, dingen nu20.30 Kunstkron. (Wordt vervolgd) 21.00 Gevar. programma. 21.50 Forum.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9