Macmillan naar Eisenhower om Russisch voorstel te bespreken RRI IS' Van Breukelen HAZENBERG HET WEER Kroesjtsjeva's winkelden Overeenkomst met Duitsland vandaag in ministerraad Nieuwe zomerzegels STAKING VAN KERNPROEVEN Twee kinderen in zwembad verdronken Amerikaanse president zou zijn steun wensen tegenover Pentagon Jongen in brandend huis omgekomen Bonn wenst overleg bij eventuele havenbouw in Eems-Dollartgebied PATISSERIE DEKKERS Automatiek J. N. TROMP In de krant van heden: Het woord is aan Veranderlijke bewolking Eerste DC-8 van de KLM op Schiphol geland ROOMBOTER KALFSVLEESCROQUETTEN A IJ DAG 25 MAARTJ960 45e JAARGANG NUMMER 121 felef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Cantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 1 m mp f V V M 4" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen, ieopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. l i |^|1 I 1 I f®^ |f A J I f» ff J 1] 1 Abonnement p. week 59_c., p. kwartaal ƒ7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct 'la^^dxed8 en DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜ.DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING "g Zj£H Ioofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 tUDSESTRAAT 18'J KONINGSPIEINJ AMSTERDAM TEl 23596 REGENJASSEN pag. Weerrapporten 1, 2 Op de Praatstoel3 Overzeese taken van Nederland.3 Agenda van IJmond en Haarlem 5 Mè/dische verzorging 5 Uit stad. en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Uitgaan in Haarlem11 Uit het binnenland 2, 11 Buitenlands nieuws .3, 11 25ste Boekenweek 13 Beeldverhalen 15 Feuilleton15 Horen en Zien1 Beurs 17 Economisch nieuws17 Effecten en Geldmarkt 77 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Maria Star: Aan het geluk geloven is reeds gelukkig zijn. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen en plaatselijk mist, maar ook en kele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een menigte van waarlijk duizenden be langstellenden is vanmorgen op Schiphol getuige geweest van een historisch moment voor de K.L.M.: de aankomst van het eerste straalvliegtuig, de DC-8 „Albert Plesman". Het sierlijke toestel met zijn vier gierende straalmotoren presenteerde Zich om half elf door laag over het vlieg veld te scheren, waarna het koers zette naar Den Haag en Rotterdam. In Den Haag vloog het over het hoofdkantoor van de K.L.M. Honderden personeelsleden stonden op het dak van het gebouw. Via Rotterdam keerde de machine naar Schiphol terug, waar gezagvoerder R. van der Honert de nieuwe aanwinst om elf aan de grond zette. Nina Kroesjtsjeva moest haar tiendui zenden belangstellende sexegenoten zo'n beetje uit de verte toewuiven. Zo de Rus sische vrouwen al zelden corsetten dragen, daar had de Quai d'Orsay nog voor een knellend protocolair keurslijf gezorgd, dat de ongedwongen ontmoetingen waarmee zij voor Nikita in de Verenigde staten het ijs brak onmogelijk maakte. Nina en haar dochters, geëxorteerd door de vrouw van minister Frey, werden in het warenhuis terstond in een lift geloodst en naar de directeurskamer gebracht waar vijftien Parijse mannequins de confectiejurken toonden die de vrouwelijke Kroesjtsjeva's liever wilden zien dan de haute-couture- modellen, waarmee het officiële Frankrijk zijn grandeur nog eens had willen onder strepen. Nadat de dochters van de Rus sische premier nog een steelse blik had den geworpen op de nieuwe Italiaanse sweatercollectie van het warenhuis, ver dween het gezelschap weer even snel als hel gekomen was. Alleen had het toen de armen vol met bloemen en flessen par fum, al zullen de merken „Tabou", „Fem me" en „Moment Suprème" misschien niet helemaal passen bij de onopgemaak te, strenge, maar overigens intelligente gezichten van de dochters Kroesjtsjev. Dat was dan wat de Franse pers de „Dag van Nina" noemde, het tweede et maal van het bezoek van het hoogste Rus sische gezin aan Parijs, die eindigde met een Russisch diner aangeboden aan gast heer De Gaulle. Een bezoek dat tot nu toe in zijn uiterlijkheden in het teken heeft gestaan van de glorie van het Franse ver leden, van elegantie en verfijnde smaak, maar ook van het protocol, dat niet alleen knelt door overdreven veiligheidsmaatre gelen, doch dat het de gasten tevens in zekere zin onmogelijk maakt zichzelf te zijn. Het zou mij niet verbazen, wanneer Nikita Kroesjtsjev zich in de komende da gen zal herinneren dat het lengteverschil tussen hem en De Gaulle niet helemaal congruent is aan de afmetingen van de staten die zij besturen. Naar wij vernemen behandelt de minis terraad vandaag de ontwerp-overeen- komst met West-Duitsland over de terug gave van Elten en Tudderen, de schade vergoeding aan slachtoffers van het nazi regime, de voorzieningen voor het Dol- lart-Eemsgebied, een aantal water staatskwesties en kleindere wederzijdse grenscorrecties. Hoewel een groot aantal ministers reeds bij het totstandkomen van de ontwerp overeenkomst betrokken is geweest (Bui tenlandse Zaken, Verkeer en Waterstaat, Financiën, Landbouw en Justitie) is dit de eerste keer dat het kabinet als geheel de regeling met Duitsland onder ogen krijgt. Het wordt niet uitgesloten geacht dat ook de kabinetszitting van de volgende week nog voor een deel aan dit onderwerp zal zijn gewijd. Complicatie Overigens heeft, zich na het akkoord tus sen de Nederlandse en Westduitse onder handelingsdelegatie nog een merkwaardi ge complicatie voorgedaan. In de stukken wordt van Nederlandse zijde nimmer Delf zijl met naam genoemd wanneer het over de Nederlandse havenbelangen in het Dol- lart-Eemsgebied gaat. Men heeft het steeds over „de haven", omdat men zich voor de toekomst wil vrijwaren tegen de mogelijkheid, dat de regeling door de Duitsers niet van toepassing wordt ver klaard op een eventuele nieuwe in het noorden te stichten haven. De kans daar op is weliswaar niet groot, maar er le ven in Groningen wel gedachten om ten noorden van Delfzijl een haven te bou wen welke vooral wat vaarmogelijkheden betreft gunstiger zou liggen dan Delfzijl. Het schijnt dat de Duitsers deze ge- dachtengang op het laatste moment heb ben doorzien. In een nagekomen briefwis- Mevrouw De Gaulle en mevrouw Kroesjtsjev aan de wandel. (Van onze correspondent in Parijs Toen het Russische staatshoold rustig in het Elysée zat te confereren met zijn gastheer, president De Gaulle, kreeg een gedeelte van Kroesjtsjev's lijfwacht gelegenheid eens wat rond te kijken in Parijs. En hoe kan men nu heter Parijs bekijken, dan vanuit een echte Parijse taxi. Daarom werd er voor het hotel direct een aangeroepen. (Van onze correspondenten) LONDEN, 24 maart. - President Eisenhower heeft premier Macmil lan uitgenodigd naar Washington te komen om met hem het Russische voorstel inzake staking van kern proeven te bespreken. Speciaal de Verenigde Staten staan voor een moeilijke beslissing en het is begrij pelijk, dat de Amerikanen de Britse regering wensen te raadplegen alvo rens definitief hun houding te be palen. Plet pikante in de situatie is dat het Sovjet voorstel vrijwel over eenkomt met het destijds door Enge land geformuleerde plan. Dit is voor Washington een reden te meer om het nauwste overleg met Londen te plegen. Macmillan zal zich zaterdag per vliegtuig naar Washington bege ven Plij zal onder andere worden vergezeld door de bekende atoomge leerde Sir William Penney, de man die de Britse H-bom heeft tot stand gebracht en die lid is van het Britse gezagsorgaan voor kernenergie. Verwacht wordt dat de besprekingen tussen president Eisenhower en premier Macmillan maandag zullen beginnen. Het is niet bekend hoe lang ze zullen duren, maar het zal waarschijnlijk een korte con ferentie worden, vooral omdat Macmillan de week daarop in Londen terug moet zijn om president De Gaulle te ontvangen. Aan dit alles kan nog worden toegevoegd dat na het voorafgaande overleg tussen Washington en Londen over de transatlan tische telefoon (een verbinding welke ter genwoordig technisch volmaakt is dank zij de radiogolven, welke door de nieuwe kabel worden geleid) president Eisenho wer het tijdstip gekomen acht voor per soonlijk contact met Macmillan in plaats van gesprekken op de lange afstand. Juist nu het op een grondige gedetailleerde ge- dachtenwisseling aankomt is het van groot belang, dat dit onder vier ogen of althans rond een tafel geschiedt. In zijn uitnodiging aan Macmillan ge waagt president Eisenhower van de be langrijke tegemoetkomingen van de Rus sen in hun voorstel tot staking van de bomproeven. Het is in Londen bekend, dat de Amerikaanse regering verdeeld is over de wijze, waarop zal dienen te worden ge reageerd op het Sovjet-voorstel. Men ge looft dat Eisenhower tot degenen behoort die bereid zijn het Russische plan te aan vaarden. Hij zal echter waarschijnlijk ook moeten optornen tegen het Pentagon. De Britse regering heeft zich tot nu toe niet over het Russische voorstel uitgelaten, maar aangezien dit praktisch identiek is aan het Britse voorstel mag worden aan genomen dat Londen er welwillend tegen over staat. Het lijkt er daarom op dat pre sident Eisenhower Macmillans steun in roept. In elk geval zal hun discussie de nodige verheldering moeten brengen in de kring van de Amerikaanse regering. WASHINGTON Officieel heet het, dat Macmillan door Eisenhower is uitgeno digd om naar Washington te komen, maar in feite moet de Engelse staatsman zich zelf hebben uitgenodigd. Van zijn stand punt bezien bestaat daartoe alle reden. De Engelsen willen een serieuze poging doen om op grond van de jongste Russi sche voorstellen een compromis te berei ken inzake een stopzetting van de kern explosies. Te Washington ontwikkelde zich daarentegen een vrij krachtige stroming om de Russische suggesties van de hand te wijzen. Daarmede willen wij niet zeg gen, dat Washington zijn standpunt reeds heeft bepaald, maar het departement voor defensie en vooral de commissie voor de kernenergie oefenden aanzienlijke druk op Eisenhower uit om de Russen niet op hun woord te geloven en geen moratorium aan te gaan voor proeven onder de grond, die tot dusverre oncontroleerbaar waren. McCone, de voorzitter van de commis sie voor de kernenergie, trad als kampioen der argwanenden op. Bovendien zijn het McCone, alsmede de hoogste autoriteiten van het Pentagon, die het wenselijk ach ten, dat Amerika binnenkort ondergronds ladingen gaat beproeven voor haar nieuw ste wapenen. De laatstgenoemde groep kreeg steun van de leiders der atoomcom missie uit het Congres, te weten senator Anderson en het congreslid Holifield en al les tezamen werd de combinatie van krach ten, die zich verzette tegen een aanvaar ding van de Russische voorstellen, indruk wekkend sterk. Herter, de minister van buitenlandse za ken, en diens voornaamste medewerkers op het State Department betoogden even wel, dat men de Russische suggesties niet zonder meer mocht verwerpen. Ook Kis- tiakowsky, Eisenhowers adviseur voor wetenschappelijke kwesties, schijnt de zij de van Herter gekozen te hebben. Zelfs Herter en de zijnen zouden niet geneigd zijn zich akkoord te verklaren met wat de Russen voorgeslagen hebben, maar zij zouden willen beproeven of de Russische suggesties tot basis zouden kunnen dienen voor een overeenkomst, die de grootst mo gelijke garantie zou bieden tegen knoeie rij. Met name zou men het moratorium willen beperken tot een betrekkelijk kor te periode en verder zou men het eens wil len worden over voldoende inspectiemoge lijkheden ter plaatse, wanneer internatio nale inspectiegroepen onraad vermoed den. Ook Macmillan schijnt een voorstander te zijn van de laatstgenoemde tactiek en hij heeft het nodig geacht spoorslags naar Washington te komen teneinde de argu menten van Herter en diens aanhang te steunen. Eisenhower zelf heeft nog geen voorkeur doen blijken voor de ene of de andere partij. Officieel verklaart men op het Witte Huis dat de Russische voorstel len met zorg worden bestudeerd. Een zestienjarige jongen is vannacht bij een brand in een huis aan de Buurt weg te Barger-Oosterveld bij Emmen om het leven gekomen. De vier andere be woners slaagden erin in hun pyjama naar buiten te komen. De brand werd om streeks kwart voor twee ontdekt door de echtgenote van de bewoner J. Ebeltjes. De slaapkamer bleek toen reeds in brand te staan, zodat het echtpaar in pyjama naar buiten moest, evenals hun inwonende gehuwde zoon en diens vrouw. De zestienjarige J. Orsman, een pleeg zoon, kon het huis niet meer verlaten. Men heeft nog een ladder tegen het huis gezet om hem te redden, maar door een hevige explosie van een gasfles werd de redding verder onmogelijk gemaakt. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon niets meer uitrichten. Slechts de voorge vel staat nog overeind. De recherche van de gemeentepolitie te Emmen stelt een onderzoek naar de oorzaak in. (Van onze Haagse redacteur) scling zouden zij verlangd hebben dat de overeenkomst uitdrukkelijk voor Delfzijl zal gelden en dat Nederland de garantie zal geven geen nieuwe haven aan Eems en Dollart te bouwen zonder voorafgaand overleg. De moeilijkheid is vooral, dat deze overeenkomst een kop pelverkoop van wederzijdse verlangens behelst, waardoor het moeilijk wordt be paalde punten uit het geheel los te ma ken, zonder dat ook de overeenstemming op andere punten wordt geraakt. En men krijgt de indruk dat van Nederlandse zij de bijzonder veel waarde wordt gehecht aan de schadevergoeding van ongeveer 278 miljoen gulden waarmee de Duitsers akkoord zijn gegaan. De vrouwen van Parijs hebben gister middag haar handen warm geklapt voor een moeder die met haar drie dochters uit winkelen ging, voor vier vrouwen die er simpeler en onopvallender uitzagen dan de bescheidenste Parisienne: Nina Kroesjtsjeva en haar dochters Rada, Ju lia en Yelena. Het was gisteren onomstre den de dag van Nina, althans volgens de Parijse pers, die dozijnen van haar scherp ste reporters en fotografen iedere pas doet volgen van degene, die de kleurrijkste staatsman ter wereld heet te zijn: Nikita Kroesjtsjev. Maar Kroesjtsjev houdt zich tot nu toe bijzonder op de vlakte, het eni ge detail dat men hem gisteren kon toe schrijven was dat hij op de lunch bij pre mier Debré de Franse keuken eer aan deed door zich tweemaal van ieder gerecht te bedienen en zes verschillende kazen te proberen. En voorts dat zijn zoon Serge nog geen zin had naar huis te gaan toen het plechtige diner op het Elysee Nikita al teveel werd. In Barneveld zijn donderdag twee jon getjes, de zesjarige Roy Tuins en zijn even oude vriendje Nico van de Molen in het zwembad enkele kilometers buiten het dorp verdronken. De jongens moeten van plan geweest zijn in het nog niet geopen de buitenbad te gaan zwemmen. Zij zijn in de diepe springkuil geraakt en ver dronken. Hun stoffelijke overschotten zijn geborgen. Advertentie Advertentie DEKKERS' SPECIALITEITEN vragen uw aandacht NOUGAT EIEREN riik gevuld met slagroom 35 ct ZWITSERSE TAARTPUNTEN 10 soorten 38 ct CHIPOLATA PUDDINKJES 45 ct ZWITSERS GEBAK 15 nieuwe soorten 30 ct PETIT FOURS - KINDERFOURS 22 ct De speciaalzaak waar uitsluitend roomboter wordt verwerkt. CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 Advertentie ONS SUCCES PLANETENWEG 4 - TEL. 4008 Advertentie GROTE BITTERKOEKEN p. st. 15 ct. ROOMBOTERRONDJES p. st18 ct. NOGA-EIEREN gevuld met slagroom p. st27 ct. IJSTAARTEN 1.50, 3.—, 4.50 le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON 5362 Advertentie De Lange Nieuwstraat wordt verbreed Als u de reden nog niet weet Het verkeer wordt cr veel te erg Door de drukte bij Hazenberg. (Inz.: Mevr. P. J. J. Schouten, P. C. Hooftlaan 28, Driehuis, ontvangt een fijne hazelnoottaart) Zaterdag weer zwaar gevulde NOGA-EIEREN en nieuwe soorten GEBAK. Op 23 mei a.s. zullen de jaarlijkse vijf Zomerzegels worden uitgegeven, die ditmaal in verhand met de tuinbouwtentoonstelling „Floriade" te Rotter dam afbeeldingen van Nederlandse bloemen dragen. De zegel van 4 4 cent (grijs, groen en rood) met de afbeelding van de tulp „La Princesse", vestigt speciaal de aandacht op de tentoonstelling door het opschrift „Floriade 1960". De overige waarden zijn: 6 4 cent (roze, groen en geel) gaspeldoorn, 8 4 cent (blauw, groen en geel) witte waterlelie, 12 8 cent (bruinachtig geel, rood en groen) slanke klaproos en 30 10 cent (geel, groen en blauio) blauwe zeedistel. De zegels zijn ontworpen door Piet Wetselaar uit Haarlem. Ze zullen tot en met 9 juli aan alle postkantoren verkrijgbaar zijn. De verkoop aan het tijdelijke postkantoor op de Floriade zal worden voortgezet tot en met 25 september a.s. Derhalve richtte zich gisteren het volle licht der publiciteit op de kleine, moeder lijke, grijze vrouw die Nina Kroesjtsjeva heet. Met foto's van een halve pagina brachten de Parijse kranten de episode, die even een kleine schaduw over haar moederlijkheid wierp: een andere moeder een Hongaarse, had zich voor haar op de knieën geworpen om verlof voor de over komst van haar in Boedapest achtergela ten kind af te smeken, toen Nina met me vrouw De Gaulle een hospitaal bezocht. De foto's laten op dat moment allerlei ver schillende Nina's zien: een fronsende, een ogensluitende en ten slotte toch een mee warige. Het zal aan de Franse pers niet liggen wanneer dat kleine Hongaarse meis je niet naar haar moeder terug mag. Niet zozeer denkende aan de duizenden kinderen die nog door het ijzeren gordijn van hun ouders gescheiden worden, maar misschien toch gestimuleerd door dit ver haal waren legioenen Parijse vrouwen gis teren in de miezerige regen op pad ge gaan om een glimp van Nina op te van gen. De romantiek der damesbladen slaat bij de Parisiennes hevig aan. de gro te vraag blijft voor haar: hoe kan een veel gesmade dictator een vrouw hebben met een zo vriendelijk gezicht? Vrouwe lijk Parijs had al gesmuld van de verha len over Nina's ochtendbezoek aan het modernste lyceum van de Franse hoofd stad. In het laboratorium der Claude Monet school had een stoutmoedige leerlinge een witte muis voor Nina's neus laten benge len. En voordat Kroesjtsjevs vrouw daar hartelijk om gelachen had was er een ril ling over haar rug gelopen, die de ook bang voor muizen zijnde Parisiennes ple zierig bekend voorkwam. De vrouw die gistermiddag, beapplau- disseerd door een twintigduizend Parisien nes voor een groot winkelhuis, de Galeries Lafayette, uit haar officiële auto stapte, zag er overigens zelf ook een tikje muis- grauw uit. Zij droeg de simpelste aller zwarte jassen en had geen hoed op het grijze haar dat door de kille wind wat uit fatsoen werd gewaaid. Het haar van haar drie dochters had er geen last van, dat zat in stevige vlechten op het hoofd gebon den. Voor de Parisiennes, die anders snel klaar slaan om een zo provinciaal uiter lijk met striemend commentaar af te straffen, glimlachten en applaudisseerden alsof „Miss heelal" zojuist was gearri veerd. Was dat alleen de publiciteit die een aureool om Nina's grijze haren heeft gelegd? Ik geloof het niet: deze onopval lende, kleine, grijze vrouw heeft allure, dezelfde imposantheid als haar kleine, ronde echtgenoot, de macht en de uitda ging van de Russische ruimte en de twee honderd miljoen mensen die op hun ma nier in opmars zijn.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1