Passenstelsel in Zuid-Afrika wordt voorlopig opgeschort HET WEER SHODB shakpevillE Brits minister zat klem in woedende menigte fe MORRIS 'Y'ëfore [foi/ êmj! Furler voorzitter van Europees parlement De Gaulle gaat zich met boerenleiders verstaan Protestbetoging verliep ordelijk en waardig Loonsverhoging in de landbouw goedgekeurd Een half miljoen zwarte arbeiders staakt om de doden te gedenken Frondizi lijdt nederlaag Brandende kruisen in zuiden van de V.S. Paus benoemt nog drie nieuwe kardinalen Macmillan toont T.S.: ondergrondse proef ontdekbaar Nog een aanslag op een Belgische leraar Kassem vermindert straf van dienaars van oud regime Madagaskar reeds in april onafhankelijk IN NOORD-RHODESIA In de krant van heden: Weinig verandering Het woord is aan prettige royale ruimte MAANDAG 28 MAART 1960 45e JAARGANG NUMMER 12. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLADVOORVELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije STRAATSBURG (ANP) De Westduit- se christen-democraat Hans Furler is maandagochtend gekozen tot voorzitter van het Europese parlement. Hij kreeg 68 stemmen tegen de liberaal Martino 44. De socialistische fractie ha*d geen kandidaat gesteld. Robert Schuman, de 73-jarige voorzitter van het parlement, had besloten zich niet herkiesbaar te stellen. Men heeft Schuman de functie van „raad gevend voorzitter" willen aanbieden als erkenning van zijn Europese diensten, doch hij heeft verklaard op deze benoe ming geen prijs te stellen. Parijs (Reuter) President De Gaulle zal volgende week met de leiders van Franse boerenorganisaties spreken over landbouwkwesties, aldus is van ambtelij ke zijde meegedeeld. De boeren klagen, dat zij geen behoorlijk bestaan meer hebben sinds de garantieprijzen voor hun produk- ten vijftien maanden geleden werden af geschaft. Op 18 maart weigerde De Gaulle het parlement, dat op reces is" gegaan, bijeen te laten komen voor een behande ling van de klachten van de boeren, zulks ondanks een verzoek van de meerderheid der afgevaardigden. Vele honderden merendeels jongere mannen en vrouwen hebben zaterdag middag in Amsterdam een protestmars gemaakt tegen „negervervolgingen in Zuid-Afrika". De stoet trok zwijgend van de J. P. Heijestraat langs de Overtoom, Amstelveenseweg, Cornelis Kruseman- en de Lairessestraat naar het Museum plein, begeleid door politiemannen te paard. Zij voerden talrijke spandoeken en kartonnen borden mee met leuzen als „Een ras: de mens!", „Stop de neger- vervolging in Zuid-Afrika", „Denk aan de doden in Sharpeville", „Negervervol ging is goddeloos". Onderweg werden strooibiljetten ver spreid met de uitnodiging: „Sluit u aan. In de gehele wereld wordt tegen dit bloedbad geprotesteerd". De betoging verliep zeer ordelijk. Humanisten protesteren Het hoofdbestuur van het Humanis tisch Verbond heeft een telegram gezon den aan de minister-president van Zuid- Afrika. Daarin tekent het protest aan tegen de apartheidspolitiek, „Die leidt tot bloedige excessen, zoals zich kortelings hebben voorgedaan", aldus het telegram. Surinaamse actie Donderdag zal de federatie van Suri naamse verenigingen in Nederland in „Bellevue" te Amsterdam een openbare protestvergadering houden naar aanlei ding van de gebeurtenissen in Zuid- Afrika. Het woord zal worden gevoerd onder meer door de voorzitter van de federatie, de heer F. M. Moll, en de heren A. Sedoc (Den Haag) en W. van Eer (Rotterdam). Het College van Rijksbemiddelaars is accoord gegaan met de loonsverhoging van vier percent in de landbouw, waartoe het landbouwschap had geadviseerd. In de verschillende provincies zullen de nieuwe C.A.O.'s, die per 1 april moeten ingaan, nu op basis van deze vier percent worden afgesloten. (Van onze correspondent in Londen) LUSAKA, NOORD-RHODESIA, (Reuter) Een schreeuwende menigte negers ver drong zich op het vliegveld van Lusaka, in Noord-Rhodesia om de auto, waarmee de Britse minister van Koloniën Macleod naar de stad wilde rijden. De negers, die de afzetting van de politie doorbroken hadden, sloegen met hun vuisten op de auto en riepen „wij willen nu vrijheid" („Freedom now'"). De uit negers bestaande politie balde daarop eveneens de vuist en ging tot de aanval over. Na acht minuten was zij er in geslaagd de weg voor Macleods auto vrij te maken. De betogende negers had den spandoeken met leuzen bij zich. De Britse minister van Koloniën was uit Salisbury, waar hij besprekingen had ge voerd over de toekomst van Nyassaland, in Lusaka aangekomen waar hij zal be raadslagen met plaatselijke bestuursamb tenaren en politieke leiders. Dinsdag vliegt hij naar Blantyre, in Nyassaland. In Blantyre hebben negers betoogd, toen de Britse permier Macmil- lan deze plaats kortgeleden, in het kader van zijn Afrikaanse reis, bezocht. Reeds uren voor de aankomst van het vliegtuig van Macleod hadden verscheide ne duizenden negers zich buiten het vlieg veld verzameld. Zij kortten zich de tijd met zingen en het roepen van nationalis tische leuzen. Zij schreeuwden, dat zij te gen de plannen waren, om van Noord- en Zuid-Rhodesia en Nyassaland één staten bond te maken. „Wij willen zelfbestuur", aldus de betogers. Verscheidene honderden Engelsen, die zich in het vliegveldgebouw hadden ver zameld, om de Britse minister van Kolo- Demonst.ra.nien in de protestoptocht van zaterdagmiddag in Amsterdam. Va° Weerrapporten I, 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 8 Kunst 4 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee6' Beeldverhalen 7 Toch Is Het Zo 7 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Agenda van IJ mond en Haarlem S Beurs 9 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws9 Sport 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige aan de kust af en toe vrij krachtige noordoostelij ke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. TRETORIA (Reuter) De Zuidafri- I kaanse politie heeft zaterdag in Pretoria bekendgemaakt, dat zij de negers niet meer zal vragen hun persoonsbewijzen te tonen. De maatregel is genomen „om de spanning onder de negers te verminde ren". In een verklaring van de nolitie heet het: „aangezien de Bantoes (negers) als gevolg van intimidatie nu zo bevreesd zijn om hun persoonsbewijzen en andere stukken bij zich te dragen en zelf* geen geld bij zich durven hebben, is besloten, dat zij hun persoonsbewijzen niet meer behoeven te tonen Er zijn instructies uit gegaan, dat Bantoemannen en -vrouwen niet meer gevraagd zal worden, hun per soonsbewijzen en andere documenten te tonen en dat zij niet meer zullen worden aangehouden, als zij deze stukken niet bij zich hebben". Vandaag bleef 95 percent van alle zwar te arbeiders in Zuid-Afrika van zijn werk weg ter herdenking van de slachtoffers, die vorige week maandag vielen. Het persoonsbewijzenstelsel werd in 1907 ingevoerd om een toevloed van ne gers naar de steden en werkloosheid te voorkomen. Het Afrikaanse Nationale Con gres, de grootste organisatie van negers in de Unie, stelt dat het stelsel vr.n de negers slaven maakt en hun bewegings vrijheid en werkgelegenheid beperkl Het Pan-Afrikaanse congres had tegen dit pas senstelsel de acties ontketend die de vo rige week tot bloedvergieten leidden. De minister van Justitie, Erasmus, zei, dat het dragen van persoonsbewijzen weer verplicht gesteld zou worden als de toe stand weer normaal is. Hij is van plan vandaag bij het parlement een wet in te dienen tot een verbod van het Afrikaan se Nationale Congres, het Pan-Afrikaan se Congres en andere kleurlingenorganisa ties. Niet tevreden JOHANNESBURG (Reuter) De alge mene voorzitter van het Afrikaanse Na tionale Congres, Luthuli. heeft zaterdag avond over de bekendmaking, dat de Zuid- afrikaanse politie geen negers zonder per soonsbewijs meer zal arresteren, gezegd, dat deze maatregel, die tot nader order geldt, niet tegemoet komt aan de wensen van het volk. Het is kennelijk een prak tische maatregel om een einde te maken aan de huidige betogingen. Achttien jaar geleden is de toepassing van de wetten over de persoonsbewijzen ook voor de tijd van zes maanden milder geweest. JOHANNESBURG (AFP-Reuter) Lu thuli heeft te Pretoria zijn persoonsbe wijs verbrand en een beroep op de neger bevolking van Zuid-Afrika gedaan, haar campagne voor afschaffing van de passen voort te zetten. Hij wekte de negers op, vandaag niet aan het werk te gaan ten te ken van rouw. (AFP) In Johannesburg werd ver wacht, dat ongeveer een half miljoen ar beiders niet op het werk zouden verschij nen. Massavertoning Premier Verwoerd heeft zaterdag een mas sabijeenkomst in Meyerton toegesproken, waarin hij betoogde, dat iedereen die pro testeert tegen de gang van zaken in de Unie het communisme in de kaart speelt. Verwoerd sprak op een podium, dat ver sierd was met bloemen. Zijn rede werd voorafgegaan door zeer emotionele tone len, waarbij jonge schoolkinderen één voor één leuzen reciteerden die betrekking had den op „het gevaar voor de beschaving" en de "astbeslotenheid deze te bescher men. Meisjes reciteerden het volgende: „Vaders en moeders zorg er alstublieft voor. dal. wanneer u pr niet meer bent, wij niet als slaven hoeven te leven." „Ik ben Verwoerds meisje. Moge de lie ve Jezus hem beschermen," zei een ander meisje. Een negenjarige Griekse jongen zei: „Ik kom van de bakermat van de be schaving, Griekenland. Leve blank Zuid- Afrika". Verwoerd had de vergadering geopend met een gebed „om kracht in moeilijke tijden". Een plaatselijke protestantse pre dikant !as een deel voor uit het boek Jo- zua, waarin de komst van de Israëlieten in het beloofde land werd beschreven. Aansluiten Passenstelsel in Zuid-Afrika De „News Chronicle" meldt uit Johan nesburg, dat dokter Frack, de directeur van het ziekenhuis, waar de gewonden van Sharpeville worden behandeld, is geschorst omdat is uitgelekt, dat de meeste Afrikaners schoten in de rug hadden gekregen. Dit nieuws bereikte de bisschop van Johannesburg, Ambrose Reeves, die het bekend maakte. De bis schop is een vriend van dokter Frack. Uitstel Veiligheidsraad NEW YORK (Reuter). De spoed vergadering van de Veiligheidsraad, die op verzoek van de Afrikaans-Aziatische landen dinsdag de ongeregeldheden in Zuid-Afrika zou behandelen, is op ver zoek van Zuid-Afrika 24 uur uitgesteld. Henry Martin, die, in afwezigheid van de permanente Zuidafrikaanse afgevaar digde bij de UNO, voor Zuid-Afrika op treedt, heeft in een brief aan de voor zitter van de Veiligheidsraad, de Ameri kaan Cabot Lodge, om dit uitstel ge vraagd. Hij vroeg voorts namens zijn regering of Zuid-Afrika zonder stem recht aan de besprekingen in de veilig heidsraad mag deelnemen. De Labourpartij heeft zondag op Tra falgar Square in Londen een grote pro testdemonstratie tegen de Zuidafrikaanse rassenpolitiek gehouden, welke naar schatting tienduizend mensen op de been bracht.-Aan de bijeenkomst, welke zon der incidenten verliep, ging een optocht door het centrum van de stad vooraf, waarin enkele duizenden aanhangers van de tegen Zuid-Afrika gerichte boycotbe weging meeliepen. BUENOS AIRES (Reuter/AFP) - De par tij van president Frondizi, de „Intransi gente Radicale Partij, heeft een nederlaag geleden tegen de voornaamste oppositie partij, de „Radicale Volksunie van Ricar- do Balbin in de verkiezingen van zondag. Ongeveer drie kwart van de tien miljoen kiesgerechtigden heeft gestemd. Volgens officieuze cijfers heeft de partij van Balbin 1.500.000 stemmen verworven tegen de regeringspartij 1.200.000. Waar nemers zijn evenwel van mening, dat Frondizi's partij, waarvan de volksradica len zich in 1957 afscheiden, toch nog de meerderheid in de Kamer zal behouden, ondanks de huidige nederlaag. ATLANTA (UPI) Tientallen branden de kruisen, het handelsmerk van de anti- joodse, anti-rooms-katholieke en anti-ne ger organisatie Ku Klux Klan. verschenen zaterdagnacht en zondagmorgen vroeg overal in het zuiden der Verenigde Staten, een dag nadat over het gehele land door de negers betogingen werden gehouden tegen de rassendiscriminatie. In het Oosten, New Engeland, het Mid den-Westen en Verre Westen hadden dui zenden negers en sympathiserenden gede monstreerd regen segregatie met parades en bijeenkomsten. Het brandpunt van de landelijke protest demonstraties was het Hamton Institute voor negers in Hampton en Newport News, Virginia. De studenten van Hampton verzochten 108 studenten-organisaties van New York tot Californië zich bij hen aan te sluiten in hun protesten als onderdeel van „operatie 26" naar de dag van de maand. Autoriteiten in South Carolina meldden dat over een gebied van zes districten kruisen brandden, op een gegeven moment brandden er 40 tegelijk. Er schijnt echter geen wet te zijn overtreden, daar de krui sen op particulier terrein waren verbrand. (UPI) De politie van Anniston in de Amerikaanse staat Alabama heeft vijf mannen gearresteerd in verband met het verbranden van kruisen door de Ku Klux Klan in deze stad. De vijf weigerden duide lijk te zeggen of zij tot Ku Klux Klan be hoorden hoewel ze wel uitdrukkingen ge bruikten als: „we moeten de mensen laten zien dat we georganiseerd zijn en in actie". VATICAANSTAD (UPI) Reuter Paus Joannes XXIII heeft vandaag, tijdens een geheim consistorie, nog drie nieuwe kar dinalen benoemd, buiten de zeven nieuwe die vandaag hun formele benoeming ont vingen. De namen van de drie nieuwe kardina len, noch hun nationaliteiten zijn nog be kend. Een van de zeven nieuwe kardinalen was de 59-jarige mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht en 67ste titula ris van deze bisschopszetel sedert Sint Willibrord, die in de zevende eeuw uit Engeland was overgestoken om de Frie zen het christendom te prediken. Bernardus kardinaal Alfrink, in 1951 tot titulair bisschop van Tyana en coadjutor van wijlen kardinaal de Jong benoemd, volgde laatstgenoemde in 1955 op als aartsbisschop van Utrecht en heeft zich vooral de zorg voor de bouw van nieuwe kerken aangetrokken. Onder de zeven zijn verder de eerste Afrikaanse negerkardinaal, de 47-jarige bisschop van Roetabo mgr. Laurian Roe- gambwa, de eerste Japanner, de 67-jarige mgr. Peter Totsoeo Doi, en de eerste Philippijn, de 51-jarige aartsbisschop van Manilli mgr. Rufino Santos. De an dere drie zijn de 67-jarige aartsbisschop van Bourges in Frankrijk, mgr. Joseph Lefcbvre, de 74-jarige mgr Antonio Bacci, secretaris van de pauselijke breven aan de prinsen, en de 64-jarige mgr. Luigi Traglia, plaatsvervangend vicaris- generaal van Rome. niën te verwelkomen, zagen zwijgend toe, toen zijn auto door de betogende negers werd bestormd. NAIROBI (Reuter) Ten noorden van Nairobi is zondag een nieuwe politieke partij gevormd, de Afrikaanse Nationale Unie van Kenya. Zij steunt de grondwet voor Kenya, welke onlangs op de te Lon den gehouden conferentie met de Britten is opgesteld. De grondwet wordt door de partij gezien als een „instrument voor on middellijke onafhankelijkheid". De Afri kaanse nationalistische leider Tom Mboya werd gekozen in het comité, dat de poli tiek en reglementen van de nieuwe par tij zal opstellen. Tot voorzitter werd ge kozen James Gichuru, die op de voor grond is gekomen sedert het ogenblik dat hij uit gevangenschap werd ontslagen. (Van onze correspondent in Londen) Volgens de Daily Mail heeft de Britse atoomgeleerde Sir Wiliam Penney, die Macmillan naar Washington vergezelt, aangetoond, dat ondergrondse nucleaire ontploffingen van enigerlei omvang thans niet langer geheim kunnen blijven. Pen- ney's aanwezigheid in Washington is daar om Macmillans troefkaart by zijn bespre kingen met de Amerikanen. Dank zy de nieuwe ontdekking is snelle overeenstem ming thans waarschijnlijk. Penny nam zijn proeven in twee buiten gebi'uik zijnde mijnen in het merendistrict en in Cornwall. Hij is van oordeel dat geen land in staat is nog langer geheime onder grondse atoomproeven van enigerlei be tekenis uit te voeren zonder jarenlange voorbereiding en enorme kosten. Om een atoombom half zo groot als die van Hiro- sjima weg te moffelen is een gat onder de grond nodig groter dan het enorme stadion van Wembley. De Amerikaanse H-bom pionier dr. Ed ward Teller is van oordeel, dat het moge lijk is om een bomontploffing gelijkstaan de aan die van 20.000 ton gewone spring stof te doen voorkomen als een normale kleine aardschok. Maar Penney is er van overtuigd, dat met een goed controle systeem kernproeven en aardschokken van elkander kunnen worden onderschei den. Een ander Brits argument voor spoe dige overeenstemming is dat de grote mo gendheden thans werken aan een nieuw type kernwapens, dat geen grote industrië le voorbereiding of kostbare materialen vereist, zoals de tegenwoordige bommen. De Britse regering zou daarom van oordeel zijn dat het beter is de proeven stop te zetten voordat de nieuwe methoden zijn vervolmaakt en iedereen de geheimen er van kent. Dorothy Dix: Ik heb geleefd en het was ten volle de prijs waard, die ik heb moeten betalen. BRUSSEL (ANP) De Belgische Jus titie is een uitgebreid onderzoek begonnen naar de afzender van twee postpakketten, die vrijdag in Brussel en Luik zijn be zorgd en die een dodelijke inhoud bevat ten. Een van de pakketten werd geopend door een Luikse geschiedenisleraar, de 48-jarige Georges Laperches uit Luik, met het gevolg dat hij in een ziekenhuis is overleden. Het tweede pakket, dat even eens een met explosieven opgevuld boek bevatte, was geadresseerd aan een leraar in Brussel, de 44-jarige Pierre Le Greve. Deze echter kreeg argwaan toen hij al met het openen van het pakket was be gonnen en waarschuwde de politie, hetgeen hem hoogstwaarschijnlijk het leven heeft gered. Hoewel officieel daarover geen enkele mededeling is verstrekt worden beide aan slagen in verband gebracht met eerdere Algerijnse activiteit in België, die enkele weken geleden ondermeer hebben geleid tot de moord op een Algerijnse student in Brussel. De heer Le Greve is lid van het comité „Vrij Algerije". Het pakket dat aan de heer Laperches was gericht, was vermoe delijk bestemd voor een van zijn zoons, die is aangesloten bij een uiterst-linkse beweging. In de Belgische pers wordt het vermoe den uitgesproken dat de „Rode Hand", een organisatie die zich zou bezig houden met het bestrijden van nationalistische Al gerijnse activiteit in het buitenland, ver antwoordelijk is voor de aanslagen. Radio-Caïro meldt dat de Iraakse pre mier, generaal-majoor Kassem, de tegen de voormalige eerste-ministers Djamali en Baban en de vroegere minister van bui tenlandse zaken Basjakan gevelde dood vonnissen heeft omgezet in gevangenis straffen van drie tot tien jaar. De drie veroordeelden oefenden hun functie uit onder het bewind van de vermoorde Noe- ri-Es-Said. Voorts werden de tegen gene raal Rafik Aref, gewezen chef van de ge nerale staf, generaal Ali, voormalig be velhebber van de Iraakse eerste divise, en generaal Gazi Daghestani, indertijd plaatsvervanger van generaal Aref, uitge sproken doodvonnissen wegens samenzwe ring tegen de regering-Kassem eveneens in gevangenisstraf veranderd. Premier Kassem verminderde de straffen in ver band met de viering, op maandag, van het Bairam-feest, dat het einde betekent van de mohammedaanse vasten. PARIJS (Reuter) Madagascar zal op zijn laatst op vier april onafhankelijkheid verkrijgen als republiek binnen de Fran se gemeenschap, zo hebben de premiers van Frankrijk en Madagascar gezamen lijk bekendgemaakt. Tijdens een plechti ge bijeenkomst in de ambtswoning van premier Debré werd een verklaring on dertekend, waarin melding werd gemaakt van het succesvolle afsluiten van de on derhandelingen die op 11 februari waren begonnen. (AFP) In Centraal-Afrika is een nieu we federatie in oprichting. De federatie, Equatoriale Unie genaamd, zal de repu blieken Gabon, Kongo, Tsjaad en Midden- Afrika omvatten, die thans deel uitma ken van de Franse gemeenschap. Naar het voorbeeld van de federatie Mali, die Soedan en Senegal Verenigt, wil de Equa toriale Unie geheel onafhankelijk zijn, maar nauw verbonden blijven met Frank rijk. Bij zijn bezoek aan Frankrijk heeft premier Kroesjtsjev in Parijs aange zeten aan een banket. Na afloop gaf de premier aan een aantal journalisten zijn handtekening. Advertentie zie advertentie op pagina 8 Advertentie BAPtfELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSEST*AAT (BIJ KONINGSPLEINJ AMSTERDAM TEL 223596 WOLLEN SPORTTRUIEN

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1