DELF1A C AIVÉ Fantoom in de bar fiets! c5t PANDA EN DE TROETELTROEP AVONTUREN VAN EEN HOND ROM EN MIOE 100% zuiver 100% plantaardig „T.V." en het ontslag bij de „Arbeiderspers" Staatssecretaris Scholten over programma voorziening FIETSEN HOUDT U FIT! VIETS Go. SS39 ir x A "L'js 1 J WOENSDAG 30 MAART 1960 11 Eurovisie Songfestival Hans Berghuis wint KRO- hoorspelwedstrijd T e le visie pro gr anima Voetbal-reportage Paardenschandaal HET BAK- EN BRAADVET I De radio geeft donderdag Rikketik 51 DOOR WILLIAM' IRISH Veilig (taal-)verkeer /'"Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: RIKS 36. Na enige tijd kwam Joris met kwieke pas terug. „Ik heb de politie gewaar schuwd, buurman!" riep hij, „er is een agent in aantocht. Houdt het. boevenpak nog even onder schot, dan zal weldra het recht zijn loop hebben!" „Mooi," bromde buurman, „dan zullen we dit stelletje eens voorgoed laten inrekenen!" „Bah! Je bent een verrader, Joris!" riep Panda nijdig. „Echt vals!" „Maar ventje, hoe heb ik het nu met U?" zei Joris, „gijzelve hebt me immer voorgehouden, dal ik een recht schapen levenswandel moet beoefenen. En wat kan ik als rechtschapen burger an ders doen, dan mij aan de zijde van de Wet te scharen?" Op dal ogenblik nader de de Wet onder schril gefluit. „Hierheen! agent!" riep Joris, „komt, ziet en over tuigt U van de overtreding die hier wordt begaan!" „Ik zie het," zei de agent grim mig, „bedankt voor de waarschuwing." Met deze woorden kwam hij naderbij en.arresteerde de ontlmtste buurman! „Hela! Je vergist je, sufferd!" riep buur man, „je moet mij niet hebben, maar. „De Wet vergist zich nooit," zei de agent plechtig. „Die meneer heeft ons gewaar- schmvd, dat je met een geweer rondliep en iedereen bedreigde. Ik heb het met mijn eigen ogen gezien, dus ontken het maar niet!" Miljoenen televisie-kijkers in dertien landen van Europa zijn getuigen geweest van het internationale Songfestival, dat dinsdagavond in de Royal Festival Hall in Londen gehouden werd. Voor hen, die langzamerhand het songfestival zijn gaan beschouwen als een bedenkelijk op de troon plaatsen van onbenullige produkten van amusementskunst en dat zeker niet zonder reden zal het oordeel van de in totaal honderddertig juryleden als een verheugende verrassing gekomen zijn. Want dit oordeel betekende een afwijzing, en niet zelden een volstrekte afwijzing van het holle amusement, van de muziek „op de achtergrond", van de fantasieloze me lodie en van de tot schablone geworden harmonievorming, instrumentatie en tekst inhoud. Het goede heeft op dit songfestival ge zegevierd en dit werd waarlijk niet be werkt door de voordracht alleen. Aan het „brengen" van een lied werd over het al gemeen bijzondere aandacht besteed, al traden hierbij ook wel uiterlijkheid van het opgelegde gebaar en te opzettelijke mimiek als ongewenste factoren aan de dag. Maar de muziek en de tekst waren dikwijls remmen voor de vocalisten. Zo kon Harry Winter (Oostenrijk) met het weinig fascinerende „Du hast mich so fas- ziniert" niet veel beginnen al deed hij daarvoor al zijn best. Anita Traversi (Zwitserland) deed vergeefse pogingen om van „Cielo e terra" wat te 'maken. Wyn Hoop (Duitsland) zong innemend „Bonne nuit, ma chérie"(!), maar de conventionele tango-achtige muziek maakte de indruk niet overtuigend. „Romantica" gezongen door Renato Ras cel, was melodisch armzalig, om van „Wat een geluk", de Nederlandse bijdrage, maar niet te spreken. Wat een geluk, dat Rudi Carrell, die daar met Dolf van der Linden als dirigent van het begeleidend orkest erg zijn best op deed, dit schone „lied" nu vaarwel mag zeggen. Jacqueline Boyer, die Frankrijk ver tegenwoordigde, kreeg met haar onge kunstelde, van eenvoudige charme ver vulde voordracht van het leuke, fris-melo dische „Tom Pillibi" de eerste prijs met 32 punten. Met haar innemende prestatie handhaafde deze jeugdige vocaliste de glo rieuze traditie van het goede Franse chan son. En eigenlijk dankte de zanger Frangois Deguelt uit Monaco zijn beloning met de derde prijs ook aan de Franse voordracht principes. Zijn zang in „Ce soir-la" was vol van spanning, sfeer en werd verder geken merkt door een expressieve stemkleurbe- heersing, die voortreffelijk aangepast werd aan de goed gevonden melodie. Een ware verkwikking werd het zingen van de Engelsman Bryan Johnson, die met het frisse, kernachtige vlotte „Looking. high, high, high" een buitengewone troef kon uitspelen. Het verrukkelijke, bevrij dende lied verdient bekend te worden als een volkslied. Johnson zong het in over eenstemming met het karakter van muziek en tekst, dat wil zeggen eenvoudig, pittig en met sonore stem. Hij werd beloond met de tweede prijs. De technische verzorging van deze uit zending was voorbeeldig en de vlotte wijze waarop Catherine Boyle de deelnemers in leidde en contact zocht met de verschillen de jury's voor hun uitspraak, verdiende alle waardering, evenals de commentaren van Piet de Nuyl jr. in Londen en Siebe van der Zee in Hilversum. Dit- verslag van de dinsdagavond zou echter niet volledig zijn, wanneer wij ook niet het voorprogramma in deze bespre king betrokken. Het was van uitstekend gehalte. Een korte kernachtige documen taire over de Spaanse rijschool werd ge volgd door een speelfilmpje, „Lost" ge titeld, behelzende de ontvoering van het kind van een diplomaat. Het aardige van dit filmpje was, dat het de werkmethode van Scotland Yard in beeld bracht en fictie en realiteit op zo'n interessante en boeiende manier verenigde, dat men er het volle pond van zijn aandacht aan besteed de. Ook de documentaire inslag dus: de films naar de werkelijkheid blijken meest al de beste! Beéldschermcr De Limburgse romanschrijver en journa list Hans Berghuis heeft in de K.R.O.- hoorspelprijsvraag een prijs van 1.000 ge wonnen met zijn Bijbels luisterspel „Je- saja is mijn naam". VOOR WOENSDAG AVRO: 17.00—17.30 Voor de jeugd. NTS: 17.30— 17.40 Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Jeanne d'Arc au Bücher. oratorium. KRO: 22.00 l ilmkroniek. 22.20 Gevarieerd progr. 23.30—24.05 I' ilniverslag Sparta—Glasgow Rangers. VOOR DONDERDAG NTS: 9,30—11.00 Eurovisie: Openbaar Consistory. 20.00 Journ. en weerovcrzicht. AVRO; 20.20 Tele- vizier. 20.30 Film. 21.00—22.30 Blijspel. Het Franse zangeresje Jacqueline Bo yer, dat dinsdagavond in Londen het Eurosongfestival heeft gewonnen, na haar overwinning gefotografeerd met de grote beker welke haar door Teddy Scholten werd overhandigd. (ANP tele- foto) Hedenavond zal van 23.3024.05 uur een door de BBC verzorgd filmver slag worden uitgezonden van de wed strijd SpartaGlasgow Rangers, die vanavond .op Highbury wordt gespeeld- Commentator is Aad van Leeuwen. Het socialistische Westduitse bondsdag lid Ritzel is al geruime tijd bezig met een „kruistocht voor kameraad paard". Hij en vele anderen vinden het een schande, dat oude paarden na vele jaren trouwe dienst in een spoorwegwagon geperst worden, 35 tot 50 uren zonder eten of drinken moe ten staan tijdens lange reizen naar Italië of Frankrijk en daarna geslacht worden. Ritzel zegt: „Dat is een schande. Wan neer het dan niet mogelijk is, paarden, die lange jaren de mens trouw gediend hebben, het genadebrood te geven, zorg er dan in ieder geval voor dat ze in Duits land geslacht worden en bespaar ze de verschrikkelijke reis naar het zuiden. Ik ken geen dier, dat zo verstandig is en zo echt kan denken. Er is bijna altijd een nauwe relatie tussen paard en mens". Advertentie 'n gezonde beweging Op de fiets.fijne vacantieï Advertentie l Naar aanleiding van het bericht over het ontslag, dat de „Arbeiderspers" heeft gegeven aan een grafisch medewerker, van wie was vastgesteld dat hij het Week blad „T.V." drukproeven van radio-pro gramma's tegen betaling verstrekte, heeft de hoofdredactie van dit weekblad, aan vullend op haar eerste korte reactie, thans een uitvoerige verklaring uitgegeven. In deze verklaring wordt ondermeer ge steld, dat het verspreiden door de omroep verenigingen van onjuiste programma ge gevens dit om de redactie van „T.V." te misleiden de redactie van het weekblad heeft genoodzaakt een „krijgslist" te ge bruiken, „uitsluitend met het doel te con troleren, welke valse berichten de omroep telkens voor de betreffende uitzendweek had verspreid". In de verklaring wordt verder gezegd, dat „de informaties van deze tipgever wei nig of geen effect sorteerden en, wijl de methode bovendien niet aangenaam was, de betrokkene na korte tijd werd mede gedeeld, dat op deze diensten geen prijs meer werd gesteld". De hoofdredactie van „T.V. herhaalt dat het weekblad van de op deze wijze ver kregen gegevens geen gebruik heeft behoe ven te maken en ook niet heeft kunnen maken omdat de radiobijlage van het weekblad telkens reeds gereed was op het tijdstip waarop de gegevens uit de drukproeven de redactie bereikten. Staatssecretaris Scholten vindt het be paald niet op zijn weg liggen mede om dat zulks zou kunnen worden opgevat als een poging tot beïnvloeding van de rechter om een uitspraak te doen over de vraag of de omroepverenigingen, hangende het proces tussen hen en het weekblad T.V., voort moeten gaan met het verschaffen van hun voorprogramma's aan de buiten landse omroepen. De heer Scholten zegt dit in zijn antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid mevrouw Van Someren-Downer. Ook al in verband met de huidige procedure acht de staats secretaris het niet juist in te gaan op de vraag of de moeilijkheden met de nieuws voorziening door de omroeporganisaties ontstaan zijn uit de behoefte van deze or ganisaties om het weekblad T.V. van nieuws uit ie sluiten. Advertentie De beste merken in alle modellen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 V/aterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Kamermuz. 12.50 Uith et bedrijfsleven, le zing. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Altviool en piano. 14.30 Voor de vrouw. 14.50 Orgelspel. 15.05 Anna Karenina. hoorsp. 15.45 Instrument, kwintet. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Gram. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansmuziek. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Ge sproken brief. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr -, ork., viool en cello. 21.30 Litteraire discussie. 22.00* Lichte muz. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.40 Act. 22.55 Sportact. 23.05 Nieuwe gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Balletmuz. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 De zin gende kerk. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuin bouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Gram. 13.30 Rep. uit Rome voor de overhandiging van de rode hoed aan Zijne Eminentie Bernardus Kardi naal Alfrink en andere prelaten in de Baseliek van Sint Pieter. NCRV: 14.00 Gram. 14.30 Avond rust. hoorspel. 15.00 Gram. 15.30 Sopraan, fluit en clr.vecimbel. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Metropole-ork. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Oratoriumver eniging. 18.15 Sportrubr. 18.30 Accordeonmuziek. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. praatje 20.00 Gevar. progr. 22.15 Perio- c" fkenparade. 22.25 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitslagen. 22.45 Avondoverdenking. 23 00 Orgelconcert. 23.30 Gram. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Kamermuziek. 17.00 Nieuws en weerbericht. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije politieke tribune. EDINBURGH (UPI) Vier jaar gele den heeft Norman Allen wegens hartge- breken, waaraan hij leed tijdens een moei lijke operatie een hartklep van plastic ge kregen. Jarenlang is het daarmee uitste kend gegaan maar tegenwoordig maakt die hartklep een tikkend geluid. Men kan het, als men dichtbij Norman staat, zon der veel moeite horen. En dat is nu precies de kwestie waar over de jonge Schot zich zo bezorgd maakt. Artsen hebben hem verzekerd dat de klep uitstekend functioneert, maar als hij het tikgeluidje al te vervelend vindt kan er een nieuwe, die geruisloos is, voor in de plaats komen. Want zie, als Normans verloofde de ka mer binnenkomt gaat zijn hart sneller kloppen. Die tempoverhoging is voor een oplettend luisteraar waarneembaar. Dat vindt Normans verloofde reuzeleuk, maar hijzelf is er minder blij mee. „Voor een spelletje poker zou ik bij voorbeeld niet deugen. Mijn hart zou me verraden als ik ging gokken," zegt hij. „Als ik opgewon den ben klinkt het tamelijk luid. Soms geeft het bij cha-cha-cha muziek het rit me aan." Dan maar een andere klep? Nee, Nor man wil wel weten of er geen complica ties uit kunnen voorkomen, maar aan een nieuwe klep begint hij niet. „Dan zou ik weer net zo'n gewoon mannetje zijn," Advertentie 3031. Daar stond Rom; het water droop aan alle kanten uit z'n kleren. Hij was alweer wal bekomen van het onverwachte bad. Nou, dat is nog goed afgelopen! grinnikte hij. Alleen... wat moet ik nou met die natte kleren? Ja, dat was erg vervelend. Hij was doornat en dreef van het slootwater Toen kreeg Mioe een goed idee. Luister 'es, zei ze. Daarginds is 'n fabriek, daar werkt onze buurman. Zullen we naar hem toe gaan en vragen, of je je daar kunt drogen? Hij is stoker, weet je! 27) Ze wist niet waarom, maar ze wist nog vóórdat ze zich had omgedraaid, dat hij iets in gedachten had, wat hem te binnen geschoten moest zijn nadat zij hem haar rug had toegedraaid. Ze draaide zich om, plotseling. Hij was nog steeds ongeveer twee pilaren van haar verwijderd. Dat was het dan ook niet. wat haar gevoel van angst bevestigde. Haar blik viel op hem, toen hij naar de derde rail keek, de rail, die onder spanning staat. Dat was het Ze begreep het ogenblikkelijk. Een duwtje met de elleboog, een verscholen beweging van de voet, als zij elkaar zouden passeren. Ze zag direct in welk een hope loze positie zij zich zelf, zonder het goed te beseffen, gebracht had. Ze had geen enkele uitwijkmogelijkheid daar aan het einde van het. smalle perron. Zonder het te weten, was ze tot buiten het gezichtsveld van de agent gelopen. Zijn hokje stond vrij achteraf, zodat hij de tourniquets kon overzien, maar het grootste deel van het lange perron was onzichtbaar voor hem. Hij en zij waren alleen. Ze keek naar het andere per ron, maar ook dat was geheel en al vei'laten. De trein, die zo juist in noordelijke richting was vertrokken, had de enkele wachtenden meegenomen, en degenen, die waren uitgestapt, waren reeds verdwenen. De trein in zuidelijke richting was nog steeds niet in zicht. Nog verder teruglopen zou zelfmoord zijn. Het perron eindigde enkele meters achter haar en zij zou daardoor in een val terecht komen, zodat ze dan helemaal aan hem zou zijn overgeleverd. Om terug te keren naar het midden van het perron, waar de agent haar louter door zijn aanwezigheid beschermde, moest ze op hem toelopen en hem passeren, wat nu juist was waar hij op speculeerde. Als zij nu zou gaan gillen, zonder te wachten todat hij openlijk tot de aanval over zou gaan, in de hoop dat daardoor de agent uit zijn hokje zou komen, zou zij juist het risico lopen, dat wat zij wilde voorkomen, des te sneller zou geschieden Hij verkeerde in een gespannen toestand. Dat viel dui delijk af te lezen van zijn gezicht. Een schreeuw zou dus waarschijnlijk juist naderbijroepen, wat ze wilde vermijden. Zijn labiele toestand werd veroorzaakt door vrees, niet door woede. Een schreeuw zou hem nog banger gemaakt hebben. Ze had hem in een nerveuze staat gebracht en haar werk dus maar al te goed gedaan. Behoedzaam liep ze naar de buitenzijde van het per ron, zover mogelijk verwijderd van de rails, totdat ze vlak bij de lange rij reclameplaten stond. Ze drukte zich tegen de muur aan en schoof zich als het ware zo voort, hem geen moment uit het oog verliezend. Toen ze hem vrij dicht genaderd was, begon hij op haar toe te lopen, diagonaalsgewijze het perron over stekend om haar te verhinderen nog verder voort te schuifelen. Er lag een traagheid over hun bewegingen, die afschuwelijk was. Ze leken op luie vissen, die in een aquarium rondzwommen, daar op dat verlaten per ron, hoog boven de straat, dat bovendien nog maar vrij schaars verlicht was. Hij blééf op haar toelopen en ook zij schoof verder. Nog twee, drie stappen, en zij zouden pal tegenover elkaar staan. Het tourniquet begon op dat moment plotseling te ra telen. Een donkerkleurig meisje, dat kennelijk een du bieus beroep had, verscheen op het perron, slechts en kele meters van hun vandaan. Langzaam namen ze een ongedwongen houding aan. Het meisje, dat met haar rug tegen de reclameborden leunde, zakte een weinig onderuit, zodat de gespannen heid verdween. Hij ging nonchalant tegen een kauw gum-automaat aanhangen. Even later drentelde hij ech ter weg. Geen woord hadden zij gewisseld. Van het begin tot het einde was het pantomime geweest. Wederom had zij de beste kaarten in handen gekregen. De trein kwam binnen denderen. Ze stapten in hetzelf- n de rijtuig, doch hij vooraan en zij achteraan. Een grote leegte gaapte tussen hen in. Ze hadden nu gelegenheid zich te herstellen van de zo juist doorgemaakte crisis. Hij zat ver voorover gebogen, zij kaarsrecht, starende naar de lampen. Ergens tussen hen in zat het meisje met de donkere huidskleur. Ze bekeek aandachtig de route-kaart, alsof ze niet goed wist waar ze nu eigenlijk wel zou uitstappen. Bij de Twenty-eighth Street stapten ze uit. Door ver schillende portieren. Hij was het zich duidelijk bewust, dat zij achter hem aan de trap afliep. En dat voelde zij direct aan, alhoewel hij zich geen moment omdraaide. De manier, waarop hij zijn hoofd enigszins scheef hield, vertelde boekdelen. Hij scheen erin berust te hebben zich door haar te laten volgen. Ze liepen door de Twenty-seventh Street in de richting van Second Avenue. Hij op het ene trottoir, zij op het andere. Ongeveer vier deuren bleef hij haar voor en zij deed geen moeite de afstand te vergroten of te verklei nen. Zij wist welke deur hij zou binnen gaan, en hij wist dat zij dit wist. Het volgen was nog slechts een zuiver technisch geheel, maar het waarom ervan viel voor hem nog niet te bevroeden. Hij ging ergens naar binnen en werd opgeslokt door de duisternis. Hij moest het onbarmhartige, maniakaal- kalme tik-tek, tik-tek, tik-tek achter zich op het andere trottoir tot het laatste moment toe gehoord hebben, maar hij had geen moment omgekeken, geen enkele keer laten blijken, dat hij haar hoorde. Ten slotte was hun twee-eenheid verbroken, voor het eerst sedert het begin van de avond. Ze liep door, totdat ze de afstand had overbrugd, die hen tot nu toe gescheiden had. Pal tegenover het huis. waar hij in was verdwenen, bleef ze staan, duidelijk zichtbaar in het licht van een straatlantaarn. Ze richtte haar blikken op twee bepaalde, nog duistere vensters. Even later werden ze verlicht. Het was een soort groet voor iemand, die thuis verwacht werd. Maar prompt daarna werden de lichten weer gedoofd. En het bleef donker achter de twee ramen, alhoewel nu en dan de grijze waas van de gordijnen een kort moment bewoog en achter het glas vaag de omtrekken van een gezicht verscheen. De jonge vrouw wist dat zij op die momenten gadegeslagen werd. I Rusitig bleef zij echter op haar post staan. Een El kroop gelijk een gloeiworm aan het einde van de straat voorbij. Een taxi passeerde en de chauffeur keek haar nieuwsgierig aan. Hij had echter al een passagier. Een late wandelaar kwam aanlopen op het trottoir aan de overzijde. Hij keek haar op een bepaalde manier aan. Zij ontweek zijn blik echter en keek pas weer op, toen hij een heel eind verder was. Een politie-agent stond plotseling naast haar. Hij was als het ware uit het niets opgedoken. Hij moest haar al enige tijd in het oog heb ben gehouden, zonder dat zij daar erg in had gehad. Ik heb een klacht gekregen, juffrouw, van een vrouw uit één der flats hier, dat u haar man van zijn werk af heeft gevolgd en dat u hier nu al een half uur naar hun ramen staat te kijken. Ja, dat is zo. U kunt beter doorlopen juffrouw. Zoudt u mij soms bij de arm willen grijpen en met mij naar de volgende hoek lopen, alsof u mij opbrengt? Hij deed het, maar het ging niet van harte. Ze bleven staan, toen ze uit het gezicht waren voor degenen, die achter de donkere ramen stonden te loeren. Hier wilt u dit even inkijken? Ze haalde een stuk papier te voorschijn en gaf het de agent. Hij bekeek het in het onzekere licht van een lan taarn. Wie is hij? vroeg hij. Afdeling moordzaken. U kunt hem opbellen en na vraag doen, als u wilt. Ik doe dit met zijn voorkennis en toestemming. Schaduwwerk?, vroeg hij en er klonk bewonde ring in zijn stem. Hecht u voortaan geen aandacht meer aan klach ten van die mensen over mij. De eerstkomende dagen en nachten zult u waarschijnlijk wel heel wat krijgen. Toen de agent vertrokken was, liep ze een telefooncel binnen en draaide een nummer. Hoe gaat het? vroeg de stem aan de andere kant van de lijn. Hij begint al tekenen van zenuwachtigheid te tonen. In de bar brak hij een glas en op het station van de El heeft hij bijna aan een impuls gevolg gegeven en mij van het perron afgegooid. (Wordt vervolgd) De commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz heeft tijdens de opening van de eerste Zuidhol landse verkeersdag gepleit voor het ge bruik van de Nederlandse taal, wanneer het er om gaat, de aandacht voor ver keersproblemen te vragen. Hij noemde het onjuist allerlei buitenlandse technische verkeerstermen te introduceren omdat het gevaar dan aanwezig is, dat de verkeers problematiek niet de algemene belangstel ling krijgt. Men moet zich, aldus mr. Klaasesz, niet schuldig maken aan dezelfde fout, die het departement van maatschappelijk werk maakt, dat tegenwoordig alleen maar kan spreken van case-work en meer van der gelijke Engelse kreten. Ook vroeg mr. Klaasesz aandacht voor en snelle reacties op verlangens, die door de burgerij ken baar gemaakt worden en die met gerin ge financiële middelen gerealiseerd kun nen worden. In dit verband gaf hij de com missaris van politie in Wassenaar in over weging in de donkere lanen van deze plaats de bomen in de bochten witte banden te geven. Snelheid dient ook de justitie te be trachten, aldus mr. Klaasesz, bij de be rechting van verkeersovertreders. Een riks is natuurlijk de in gemeen zame taal gebezigde naam van het muntstuk dat officieel rijksdaalder heet. Het woord daalder is de verhollandsing van het Duitse Thaler, dat weer is af geleid van Joachimsthaler, een munt ge slagen uit zilver van de mijn bij Joachimsthal. Het woorddeel Rijks- duidde vroeger op het Heilige Roomse Duitse Rijk. In navolging van deze Duitse Reichsthaler werden ook in an dere landen, waaronder de Republiek der Verenigde Nederlanden, munten ge slagen van ongeveer dezelfde waarde f50 stuivers) als de Reichsthaler. Het Zweedse muntstelsel kent de riksdaler, het Deense de rigsdaler. In het Engels komt het woord rixdollar voor. De verbastering van rijks tot riks heeft een parallel in het woord rins: enigszins zuur, dat van Rijns komt, het bijvoeglijk naamwoord bij de ri viernaam.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11