Op eerste dag nog maar weinig resultaten WEL VAAR T IN CIJFERS (ètalac J Chr. dem. en socialisten akkoord met versnelling van de E.E.G. f de superieure plasticverf van LCETA-BEYER De beurs Minister Luns is voorzitter Ultimo doet circulatie sterk uitzetten Maar ook veel critiek SCHEEPVAARTBERICHTEN DE CONFERENTIE TE PARIJS pett;. ""Sen aan Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland DE WEEKSTAAT Banken staan er slecht voor Hoger dividend Batenburg Demka onv. div. Lettergieterij Amsterdam 14 (onv.) N V HET EUROPEES PARLEMENT Emissie Amstel Brouwerij Ondanks moeilijk jaar hoger div. Gebr. Naeff N.N.P. had redelijk jaar Veenkoloniale Bank is tevreden over 1959 Verf met glans en met gemak J f Verf het zelf met 1 Grasso 10 (onv.) Jean Hey broek WOENSDAG 3 0 MAART 196 0 (Van onze correspondent in Parijs) Nederlands minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns hanteerde in het Majestic Hotel in Parys gisteren de voorzittershamer ten overstaan van een gezelschap, waar in zich geen enkele ambtgenoot bevond, maar dat uitsluitend uit hoge ambtenaren was samengesteld. Economische experts, die de 21 landen vertegenwoordigen, acht tien van de O.E.E.S. plus Verenigde Staten, Canada en de woordvoerder van de E.E.G., die opnieuw tezamen waren gekomen voor een heroïeke poging de breuk tussen de „zes" en de „zeven" te overbruggen en de basis te leggen voor de reorgani satie of Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. Die opdracht is. zoals men zich misschien herinnert, dit comité voor commerciële kwesties, zoals het gezelschap officieel geheten is, op 21 december van het vorig jaar verstrekt door een ministeriële conferentie die eveneens door de heer Luns werd voorgezeten. Het huidige beraad had tegen de ver wachting of tenminste de hoop in gister avond nog weinig tastbaars opgeleverd. Voor vanmiddag meende men gisteren echter wel reeds de geboorte aan te mo gen kondigen van een drietal nieuwe sub commissies, die zich dan nog wat grondi ger in de details dezer politiek-economi- sche bruggebouw zouden kunnen verdie pen. Officieel treden de hoofdgroepen van de „zes" en de „zeven" altijd eens gezind naar,voren, terwijl het wederzijdse verlafcgen de tegenstellingen niet op de spits te drijven eveneens gisteren bij her haling werd geformuleerd. Op 9 mei aan staande zullen de ministers van de „zes" Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Benelux in Brussel vergaderen, doch dat voor 1 juli de officiële verval- of ten minste streefdatum de brug tussen de beide rivaliserende kampen zal zijn gesla gen, wordt in diplomatieke kringen hier nu wel steeds dubieuzer geacht. In de Amerikaanse houding wordt in tussen een zekere kentering waargeno men. Tijdens hun onderhoud in Camp Da vid moeten president Eisenhower en pre mier Macmillan het afgelopen weekeinde ook de tegenstellingen tussen zes en ze ven en de gevaren van een economische oorlog in de westelijke wereld ter sprake hebben gebracht. Men gelooft in Parijs nu dat op aandringen van Macmillan Wash ington zijn publieke enthousiasme voor het streven van de „zes" een weinig zou willen dempen of beteugelen. De economi sche en daarna wellicht politieke eenheid van Europa zou in Amerikaanse ogen dientengevolge iets moeten wijken uit vrees de Britse bondgenoot al te pijnlijk voor het hoofd te stoten. Er zijn trouwens nog wel andere tekenen die erop wijzen dat de posities van de „zes" aan degelijk heid beginnen in te boeten. De Duitse grootondernemers gesteund door hun col lega's van de Benelux zijn tegen een ver snelling van de Euromarkt-procedure om dat zij vrezen voor een herleving van het Franse protectionisme. Het Franse patro naat kant zich eveneens tegen een verho ging van het tempo, maar in deze krin gen wordt nu juist weer ach en wee ge roepen uit vrees voor een te ver doorge voerd liberalisme dat men bij overhaas ting meent te moeten duchten. De Engelsen en hun deelgenoten van de Kleine Vrijhandelszone wensen de Euromarkt, zoals bekend, kort en goed geheel te zien verdwijnen en het is geen geheim dat die verlangens door zekere Nederlandse en Westduitse industriëlen in hun hart zal worden gedeeld. En ten slotte is er sinds deze week nog een nieuw element in de toch al lichtelijk verwarrende discussies gekomen door het aandringen van premier Kroesjtsjev op de verhoging en versterking der Frans-, Russische handelsbetrekkingen. Mocht de heer K. inderdaad met zeer aanlokkelijke aanbiedingen over de brug komen dan is Advertentie Nieuwe Duits-Indonesische Mij. Te Hamburg is de Hamburg-Indonesië Import Maatschappij (Indoham) opgericht voor de ver koop van thee, koffie, palmolie, palmpitten en latex afkomstig van de staatsbedrijven in Indo nesië. De maatschappij, die gezamenlijk bezit is van Duitse en Indonesische firma's, zal de inge voerde goederen in Hamburg verkopen voor de Indonesische staatsonderneming P.P.N. Baru. Frans-Russische handelsoverkomst Naar in wei-ingelichte kringen is mededeeld wordt binnenkort de inwerkingtreding verwacht van een overeenkomst voor handelsverkeer tus sen Frankrijk en de Sovjet-Unie op multilaterale basis. Het is niet uitgesloten, zo wordt hieraan toegevoegd, dat de besprekingen die reeds een maand gaande zijn. vóór het einde van deze week zullen worden afgesloten. Vredcstcin opent kantoor in Frankryk Met het oog op de snelle uitbreiding van de xport naar Frankrijk en de versnelde realisering an de Euromarkt heeft Vredestein Rubber te oosduinen besloten tot opening van eigen kanto- ■n in Frankrijk. Hiertoe werd opgericht de S.A. 'redestein France te Parijs. De groei van het luchtverkeer In 1059 hebben de luchtvaartmaatschappijen leer passagiers, meer vracht en meer post over Noordatlantische Oceaan vervoerd dan ooit te- •ren, aldus deelt de I.A.T.A. mede. De 17 maat- 'lappijen van deze internationale vereniging n luchtvaartmaatschappijen, die lijndiensten r de Noordatlantische Oceaan onderhouden, 'voerden tezamen 1.539.934 passagiers, hetgeen ie 20 percent meer is dan het jaar tevoren. De icht nam zelfs toe met ruim 45 percent, het tvervoer met 15 percent. Produktiecyfers Willem Barendsz Blijkens een opgave van de Nederlandse Maat- happij voor de Walvisvaart te Amsterdam wa ai de produktiecijfers van de Willem Barendsz >er 13 maart als volgt: traan 112.145 barrels 118.691 ton), leverolie 8257 kg en vleesmeel 3821 ton. het lang niet uitgesloten dat Frankrijk zich economisch sterker in oostelijke rich ting zal willen oriënteren. De Euromarkt zou van zo'n Franse heroriëntatie de te rugslag ondervinden. Voor het moment doet dit politiek-eco- nomische overleg inzake de toekomst van Europa nog altijd wel sterk denken aan het bekende gevecht van twee groepen negers in een donkere tunnel, maar dat de stukken van de „zes" en van Frank rijk in het bijzonder, eerder dalen dan stijgen zou men op kunnen maken uit het feit dat het Amerikaanse bedrijfsleven se dert ongeveer drie maanden zijn beleggin gen in het algemeen in de E.E.G. remt en in elk geval Engeland, West-Duitsland en Nederland duidelijk boven Frankrijk toont te prefereren. De weekstaat van De Nederlandschc Bank per 28 maart laat in de uitzetting van de circulatie het naderen van de ul timo zien. Door een uitzetting van 145 miljoen is de circulatie gestegen van 4229 miljoen tot 4374 miljoen. Vandaag en morgen zullen de opvragingen van bankbiljetten ongetwijfeld nog zeer aan zienlijk zijn, maar de totale grootte hier van zal uit de volgende bankstaat niet meer te zien zijn, daar deze op 4 april wordt opgemaakt en er dan reeds een deel is teruggevloeid. De afvloeiing van kasmiddelen hebben de banken voor een deel kunnen opvan gen door de betalingen van de schatkist ad 56 miljoen. Verder zagen de banken hun middelen aangroeien met 3 miljoen door overdracht van deviezen. Van de fa ciliteit om kortlopend schatkistpapier aan De Nederlandsche Bank te mogen over dragen, is tot een bedrag van 19 mil joen gebruik gemaakt. Verder zijn er 11 miljoen voorschotten opgenomen. Het ont brekende bedrag is ingeteerd op het sal do bij De Nederlandsche Bank, dat met 59 miljoen daalde van 440 miljoen tot 381 miljoen. Dit bedrag ligt circa 60 miljoen beneden het verplichte kasreser- vegemiddelde. De schatkist is ondanks de voortgezette afname van schatkistbiljet ten met 56 miljoen gedaald van 761 miljoen tot 705 miljoen. De geldmarkt werd allengs krapper, maar de mogelijk heid schatkistpapier aan De Nederland sche Bank te verkopen zal een al te grote krapte voorkomen. De n.v. Electrotechnisch Installatiebe drijf en Handelsbureau v.h. P. Batenburg te Rotterdam behaalde in 1959 blijkens het verslag een saldo winst van 385.909 259.941). Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van acht op negen percent. Demka, Koninklijke Staalfabrieken stelt voor over 1959 10 percent dividend uit te keren (1958 eveneens 10 percent). De n.v. Lettergieterij „Amsterdam" v/h N. Tetterode stelt, zo deelt de direc tie mede, over 1959 een dividend voor van veertien percent (onveranderd). CEL0HOEVEEL HEID 6000 5800 S600 5400 5200 5000 4800 4600 4600 4400 4200 ■7S 60 79 59 GIRAAL GELD 'V «s - 79 58 s7^ KP 7959" uu s. Cl- -D 79 30 MN 1 MML ÜLl 1 I I vpiüri i f m a m j a s o n d De geldcirculatie breidt zich regel matig uit. Eind januari j.l. was er aan bankbiljetten en munten (chartaal geld) 4560 miljoen in omloop. Tegenover januari 1959 was dat een stijging met 149 miljoen. Naast het chartale geld kennen wij het girale geld (saldi bij bankinstel lingen en girokantoren waaruit met een cheque of girobiljet betaald kan wor den). Hiervan was eind januari 5871 miljoen aanwezig tegen een jaar ge leden 5692 miljoen. Van de totale geldcirculatie in het binnenland ad 10.432 miljoen maakte het girale geld dus 56% uit. Uit de aanzwelling van de geldomloop kan niet zonder meer geconcludeerd worden, dat er inflatoire krachten wer ken. Bij de grotere produktie en om zetten is er meer geld nodig o.a. voor de aanschaffing van grondstoffen en materialen terwijl ook de bevolkings uitbreiding meer geld noodzakelijk maakt. Eind februari waren er 56.700 matn- lyke werklozen, terwijl daarnaast 19.000 mannen werkzaam waren op aanvul lende werken. De totale werkloosheid was dus ruwweg 76.000 mannen tegen 121.000 een jaar geleden. 76.000 is na tuurlijk op zichzelf nog hoog, maar het is veel minder dan het lykt. 26.000 mensen waren werkloos door het win terseizoen en zij zullen dus geleidelijk werk krygen. Dan waren er 19.000 min der geschikten werkloos, mensen die niet zo heel gemakkelijk ingeschakeld worden. Voorts was er voor 15.000 werklozen op 29 februa'ri niet onmid dellijk in de naaste omgeving werk Het ernstigste is de structuurwerk- loosheid (16.000) omdat zij ontstaan is door een blijvende achteruitgang van de werkgelegenheid in enkele branches. Hiervoor moet dus een geheel nieuwe werkgelegenheid geschapen worden. Koerswaarde .(BEURS VAN AMSTERDAM aandelen 28 26 24 22 20 18 16 I i -lilj are gu de V f TOTAAL IHTERHAT. CONCERNS 6 4 2 0 V.PEL HA I0EL 1 INDUE TRI B V ANL E07 1 1 CREDIET EN rcniur.su/E7 - i I H- j a s o n d ïl 1959 j f m a m 1960 Inel. aanvullende werken h f! 1 1 1 1 I t 1958 1 i I960 f 959- I Aantal x 1000 -_-.L_L. 1. .1 - I- V.'EITI j j a s o n d De terugslag op de effectenbeurs komt heel duidelijk tot uiting in de daling van de koerswaarde der aandelen. Eind 1959 was de gezamenlijke koerswaarde van de vier internationale concerns (Koninklijke, Unilever, Philips en AKU) f 19.153 miljoen, eind februari 1960 was het f 18.479 miljoen en op 29 februari 18.044 miljoen. De koerswaarde van alle aandelen tezamen was eind 1959 f 26.968, miljoen, eind januari 1960 25.892 miljoen en eind februari 1960 25.152 miljoen. De oorzaken zijn verschillend. De daling van de Amerikaanse beurs wekte wantrouwen bij ons waardoor de kopers liever de kat uit de boom gingen kijken. Bovendien is het rendement op nieuwe obligaties 4:yx°/o wat vele aandelen niet geven. Minimaal was de koersdaling bij bankaandelen m.aar nagenoeg alle ban ken hebben dan ook haar dividenden verhoogd. De socialistische fractie van het Euro pese Parlement heeft zich in beginsel ak koord verklaard met een versnelde tot standkoming van de Europese Economi sche Gemeenschap, doch zij heeft de E.E.G. Executieve-Commissie haar cri tiek niet gespaard. Zo had de Nederland se afgevaardigde G. M. Nederhorst cri tiek op het feit, dat in het program van de E.E.G. Executieve-Commissie wel con crete maatregelen voor een versnelde uit voering van het verdrag op economisch gebied worden geschetst, doch dat er over de sociale vraagstukken wordt gezwe gen. Prof. W. Hallstein, de voorzitter van de E.E.G. Executieve-Commissie, had dit maandag bij zijn redevoering in het Par lement ook gedaan: hij sprak vijf kwar tier, waarvan welgeteld drie minuten over de sociale aspecten van de zaak. De heer Nederhorst verzocht dan ook om aanvulling van het versnellingspro gram met concrete maatregelen op so ciaal gebied. Als dat niet gebeurde, be stond het gevaar, dat de socialisten hun steun niet zouden kunnen geven. De christendemocratische fractie heeft maandag bij monde van de Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde Blaisse reeds haar goedkeuring aan de commissievoorstellen gehecht. Een christendemocratische reso lutie, waarin deze goedkeuring is vervat, is dinsdag voor nadere studie naar de be voegde parlementscommissie verwezen. De Duitser Deist, die dinsdag eveneens namens de socialistische fractie sprak, verklaarde, dat naast een versterking van de gemeenschap der zes een versterking van het gehele vrije West-Europa een dringende noodzaak is. Deist betwijfelde echter, of de E.E.G.-Executieve-Commis- sie wel alles in het werk stelde om tot samenwerking met de andere Europese landen en vooral met die van de Kleine Vrijhandelszone te komen. Deist uitte tenslotte nog de waarschu wing, dat de E.E.G.-Executieve Commis sie zich moest hoeden voor een overspan nen gevoel van eigenwaarde en dat ze vooral niet de indruk mag wekken, dat ze naar hegemonie op het gebied der Europese integratie streeft. Als we werke lijk een Europese samenwerking in groter verband wensen, moeten we ook de conse quenties daarvan aanvaarden, zo zei hij. In de heden gehouden buitengewone al gemene vergadering van aandeelhouders der Amstel Brouwerij n.v. werd het voor stel tot vergroting van het geplaatste aan delenkapitaal door de uitgifte van nomi naal f 3.720.000 gewone aandelen elk groot f 1.000 aangenomen. Koers van uitgifte 100 percent. Voorkeursrecht voor houders van aandelen op naam tot inschrijving op aandelen op naam of op niet royeerbare certificaten, en voor houders van niet ro yeerbare certificaten tot inschrijving op niet royeerbare certificaten, een en ander in de verhouding van twee oude op één nieuwe. De nieuwe aandelen en certificaten zul- ler. delen in driekwart van het dividend ver het boekjaar 1960. Tevens werd be sloten tot opheffing van de dividendreser ve door samenvoeging van deze met de bijzondere reserve tot een echte reserve, waarover geen tantième-aanspraken be staan. De n.v. Gebr. Naeff in Lochem boekte over 1959 een bruto winst van 1.265.399 (f 1.121.906). Na aftrek van lonen, salaris sen en sociale lasten ad 592.400 570.945) enz. resteert een saldo winst van 134.665 129.207). Voorgesteld wordt een dividend van zes (vijf) percent. 1959 heeft zich, blij kens het jaarverslag, gekenmerkt door een grote fluctuatie van de huidenprijzen. Hoe wel dus de omstandigheden in het afge lopen jaar uiterst moeilijk zijn geweest gelooft de directie te kunnen zeggen, dat de resultaten naar verhouding bevredigend genoemd kunnen worden. In het gisteren verschenen verslag van de werkzaamheden van de Nederlandse Nieuwsbladpers over 1 juni 1958 tot 1 juni 1959 wordt gezegd, dat de positie van de nieuwsbladen over het geheel genomen be vredigend is. Door de verleden jaar door gevoerde contributieverhoging is de NNP financieel versterkt. Het aantal aangesloten bladen bedroeg aan het begin van het verslagjaar 180 en aan het einde 178, omdat een der aange sloten bladen in financiële moeilijkheden was geraakt en het andere werd omgezet in een advertentieblad. Het dagelijks be stuur van de N.N.P. bleef onveranderd. Hoewel de scheepvaart nog weinig profi teerde van de opleving in de conjunctuur hebben de resultaten behaald door de n.v. Veenkoloniale Bank voor hypotheek en scheepsverband te Sappemeer over 1959 c directie, blijkens het vei'slag, reden tot bijzondere tevredenheid gegeven. Het winstcijfer was met 315.751 304.928) opnieuw hoger. Zoals bekend wordt een onveranderd dividend van negentien per cent voorgesteld. Ook dit jaar vertrouwt de directie mede door de grotere krediet verlening tot gunstige uitkomsten te komen. H Advertentie i 1 Aagtedijk 29 150 m. o. Madeira n. Antwerpen. .c.bbedijk 29 te Antwerpen. Achilles 29 te Antofagasta. Acgis 29 v. Antwerpen n. Amsterdam. Akkrumdijk 29 v. San Francisco n. Portland. Alblasserdijk pass. 29 Flores n. Havana. Alca 29 v. Georgetown n. Montreal. Aldabi 29 120 m. n.w. Lissabon n. Las Palmas. Algorab 29 te Santos verwacht v. Montevideo. Ahoth 29 500 m. n.o. Socotra n. Ummsaid. Alkes 30 te Cristobal. Almdi.jk 29 000 m. w. Landsend n. Le Havre. Almkerk 29 v. Fremantle n. Adelaide. Alphard 29 dw. Finisterre n. Amsterdam. Ameland 29 v. Rouen n. Curacao. Ammon 30 te La Guaira. Ampenan 29 55 m. z. Kreta n. Halifax. Amstellaan 29 90 m. w. Cocos eil. n. Karachi. Amstelsluis 29 ten anker Bandar Shapur. Andijk 29 te New Orleans. Area 29 350 m. n.o. Paramaribo n. Buenos Aires. Arendskerk 29 v. Le Havre n. Marseille. Ares 30 te Le Havre. Argos 29 v. Malta n. Tel Aviv. Arnedijk 29 310 m. w. Landsend n. Le Havre. Artemos 29 v. Palua n. Matanzas. Asmidiske 29 250 m. o.z.o. Kp. Race n. Ilampt. R. Asterope 29 320 m. o.z.o. Kp. Race n. Hampton R. Astrid Naess 29 137 m. z. Flores n. Caripito. Attis 29 720 m. v. Kp. Verd. eil. n. Paramaribo. Atys 29 te Kaap Verdische eilanden. Axeldijk 29 te Vera Cruz. Bali pass. 29 Ouessant n. Port Said. T.anggai 29 185 m. o. Malta n, Lissabon. Bengalen 29 v. Penang n. Singapore. Beninkust 29 te Bordeaux verw. v. Amsterdam. Bennekom 29 700 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Bintang 29 te Abadan. Bloemendaal pass. 30 Las Palmas n. Amsterdam. Bonita 29 te Laceiba verwacht v. Pto. Limon. Breda 29 v. Antwerpen n. Amsterdam. Calamares 29 v. Armuelles n. Los Angeles. Call. Arnhem 29 660 m. w.n.w. Lissab. n. R'dam. Caltex Delfzijl 29 te Hoek v. Holland n. Pernis. Caltex Eindhoven 29 120 m. o. Malta n. Pernis. Calt. Gorinch. pass. 29 Kielerkan. n. Noresundby. Caltex Pernis 29 265 m. o. Bahrein n. Perz. Golf. Caltex The Hague 29 60 m. n.o. Ras Al Hadd naar Madras. Caltex Utrecht pass. 29 Gibraltar n. Immingham. Camerounkust 29 v. Freetown n. Amsterdam. C'asamance 29 27 m. n.o. Ouessant n. Caen. Carrillo 29 v. Los Angeles n. Armuelles. Castor 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Ceronia 29 60 m. z.o. Basilan eil. n. Singapore. Charis 30 te Poit of Spain. Cilies Service Valley Forge 29 120 m. n.o. Lou- renco Marques n. Philadelphia. Concepcion 28 16 m. o. Saotome n. Las Palmas. Cradle of Liberty 29 385 m. n.w. Ascension naar Philadelphia. Crania 29 150 m. w.z.w. Ouessant n. Hamburg. Dahomeykust 29 ten anker rede Port Amboin. Paphnis 30 te Baltimore verw. v. Charleston. Delft 29 te Palua verwacht. Dinteldijk 29 v. Bermuda n. Cristobal. Diogenes 29 te Pacasmayo v. Pimentel. Dordrecht 29 105 m. n. Sao Luiz n. Belem. Doris 29 200 m. o.n.o. Pto. Rico n. Willemstad. Benhoorn 29 100 m. w. Bizerta n. Gandia. Esso Nederland 29 240 m. n.o. Aden n. Suez. Forest Hill 29 v. Fao n. Suez, fravizo 29 v. Valencia n. Canarische eilanden. Friesland KRL 30 te East-London. Gaasterland 29 100 m. z.z.w. St. Vine. n. A'dam. Gabonkust pass. 29 Dakar n. Le Havre. Giessenkerk 29 v. Suez n. Penang. Hathor 29 te Alexandrië. Hecuba 29 700 m. z.w. Azoren n. St. Thomas. Heelsum 29 v. Chimbote n. Antwerpen. Helena 29 300 m. w. Ouessant n. Bridgetown. Helicon 29 te Pto. Cabello verw. v. La Guaira. Hera 29 29 980 m. n.o. Barbados n. Bremen. Hersilia 29 v. Port Au Prince n. Santiago Cuba. Holendrecht 30 v. Eems. 1/4 le Zeebrugge verw. Hydra 28 te Amsterdam n. Bremen. Iberia 29 70 m. z. Lizard n. Rotterdam. Isis 28 1250 m. z.w. Madeira n. Madeira. Ittersum 30 v. Hamburg n. Houston. Jason 29 te Baltimore verwacht v. Nassau. Kamperdijk 30 te New York. Karimata 29 v. Antwerpen n. Bremen. Karossa 29 v. Seroei n. Sarmi. Keizerswaard 29 360 m. z. Santos n. Curacao. Kellia 29 225 m. n.o. Ft. Aleza n. Buenos Aires. Korenia 30 te Salem verwacht v. Cardon. K.eldrecht 30 te Trincomalee. Kinderdijk 29 250 m. n.w. Azoren n. Le Havre. Koningswaard 29 te Philadelphia. Lai.dak 29 v, Penang n. Kantong. Larenberg 29 535 m. z.o. Ouessant n. Rotterdam. Laurenskerk 30 te Port Said verwacht. Leeuwarden 29 v. Charleston n. New York. Lekkerkerk pass. 29 Finisterre n. Port Said. Lemsterkerk 29 25 m. z.w. Finisterer n. Antw. Lib. Bell 29 600 m. n.w. Ascension n. Ph.delphia. Lindekerk 29 270 m. n.w. Alexandrië n. Pt. Said. Louis Lantz 29 te Las Palmas n. Emden. Maasdam 29 te New York. Maashaven 29 200 m. n.o. Las Palmas n. Dakar. Maaskerk 29 v. Antwerpen n. Rotterdam. Marnelloyd 30 te Karachi. Medon 30 te Kp. Hailien. Mentor 29 te Punta Cardon verw v. Willemstad. Merwelloyd 28 v. Suez n. Aden. Mississippilloyd 29 275 m. w.n.w. Jap n. Balboa. Modiokerto 30 te Surabaja verw. v. Makassar. Molcnkerk 29 te Bremen v. Hamburg. Moordrecht pass. 29 Malta n. Philadelphia. Munttoren 29 150 m. o. Caravelas n. Buen. Aires. Musilloyd 29 te Halifax. Naess Commander pass. 29 Bizerta n. Banias.. Naess Tiger 29 70 m. n. Haitin. Covenas. Neder-Eems 29 v. Singapore n. Bangkok. Xeder-Elbe 29 te Baltimore. Neder-Weser 29 300 m. w.z.w. Fayal n. Genua. Neverita 29 155 m. o.n.o. Bonaire n. Las Palmas. Nieuw Amsterdam 30 te Kingston. Noordwijk 29 v. Monrovia n. Las Palmas. Nijkerk 29 v. Hongkong n. Moji. Oberon 30 v. Paramaribo n. Willemstad. Oranje Nassau 29 te Amsterdam n. Hamburg. Ossendrecht 29 v. Bone n. Emden. Papendrecht pass. 29 K. St. Vine. n. Novorossisk. Parkhaven 30 te Rio de Janeiro. Fendrecht 29 v. Banias n. Bremen. P. G. Thulin 30 te Balboa. Prins Alexander 29 v. Marseille n. Valencia. Frins Casimir 29 dw. Finisterre n. Gandia. Prins Johan Willem Friso 29 380 m. w. Landsend naar Montreal. Prins Willem III pass. 29 Finisterre n. Rotterdam. Pr. Will. Gearge Fred. pass. 30 Gibralt. n. Antw. Pr. Will. v. Or. 29 285 m. o. K. Race n. Le Havre. Proven.singel 29 660 m. z.w. Azoren n. Venetië. Purmerend 29 in Golf van Oman n. Mena. Pygmalion 29 240 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Rempang 29 v. Antwerpen n. Rotterdam. Roepat 29 te Newport News n. New Orleans. Rossum 29 200 m. z.a Kp. Blanc n. Rotterdam. Rotterdam 29 v. Haifa n. Athene. Ruys 30 te Kaapstad. Rijnkerk 30 te Beira. Salatiga pass. 29 Masira n. Ummsaid. Sarangan 29 760 m. w.z.w. Azoren n. New York. Sarpedon 30 te Londen verwacht. Scheldelloyd 30 te Le Havre. Schelpwijk 29 700 m. o.z.o. Bermuda n. Le Havre. Schie 29 v. Lavaletta n. Patras. Senegalkust 29 150 m. n. Dakar n. Rotterdam. Sibigo 29 90 m. z.o. Thursday eil. n. Sydney. Sinabang 29 v. Soror.g n. Tawau. Soestdijk 29 v. Antwerpen n. New York. Sommelsdijk 29 627 m. o. Kp. Race n. Antwerpen. Stad Breda 29 120 m. z. Las Palmas n. Dakar. Stad Delft 29 310 m. o.z.o. Landsend n. N. York. Stad Gouda 29 56 m. z.w. Ouesant n. IJmuiden. Stanvac Sumba 30 te Sungeigerong. Stanvac Talangakar 29 ten anker Buatan. Statue of Liberty 29 v. Philadelphia n. Aruba. Steenwijk 28 v. Panamakanaal n. Curacao. Steven 29 250 m. n.o. Madeira n. Canaries. Straat Bali 29 v. Rio de Janeiro n. Santos. Straat Banka 29 v. Singapore n. Balikpapan. Straat Cook 30 v. Adelaide n. Fremantle. Str. Magelhaen 29 260 m. z.o. L. Marq. n. Penang. Straat Malakka 28 v. Hongkong n. Moji. Straat Mozambique 29 te Nagoya. Straat Singapore 29 v. Sydney n. Newcastle. Straat Torres 30 te Lagos. Sunetta 29 750 m. w.n.w. Auckland n. Lyttelton. Tahama 30 le Punta Cardon. Tamara 29 v. Caripito n. New York. Tegelberg 29 v. Buenos Aires n. Santos. Teiresias 29 v. Suez n. Aden. Thelidomus 30 te Punta Cardon. 7 nemis 29 250 m. o. Havana n. Tampa. Tjiluwah 29 v. Singapore n. Hongkong. Tjimanuk 29 v. Sydney n. Brisbane. Tjisadane 29 v. Durban n. Mauritius. Van der Hagen 28 v. Manilla n. Hongkong. Van Linschoten 29 90 m. n.n.w. Diego Suarez n. Singapore. Vasum 29 140 m. n.w. Alexandrië n. Algiers. Vlieland 29 40 m. z.z.w. Rasnus n. Abadan. W. A. Jones 29 dw. Mozambique n. Philadelphia. Zaankerk 29 v. Nagoya n. Kobe. Waikelo pass. 29 Masira n. Muscat. Waingapoe 29 200 m. n.o. Kuria Muria n. Salalah. Waterland pass. 29 Casquets n. Amsterdam. Westerdam 29 160 m. z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Westertoren 29 840 m. n.o. Sombrero n. Maracaibo. Witmarsum 29 75 m. z.z.w. Miami n. Savannah. Wocnsdrecht 29 975 m. n. Pto. L. Cruz (bestem.). IJssel 29 te Rotterdam n. Amsterdam. Zaanland pass. 29 Pernambuco n. Montevideo. Zeeland 29 80 m. z.z.o. Rijeka n. Port Said. Zonnewijk 29 900 m. o. Tampico n. Tampico. Zuiderkerk 29 v. Beira n. Nacala. KLEINE VAART Admiralengracht 27 v. Pasajes te Antwerpen. Alcetas 29 30 m. z. Wight n. Rotterdam. Ank T 27 v Rotterdam te Londen. Areas 29 dw. Villano n. Rotterdam. Atlas 29 10 m. z. Finisterre n. Tanger. Bab T 29 125 m. z.w. Ouessant n. Rouen. Brouwersgracht 29 te Oland zuidp. n. A'dam. Draco 29 20 m. z. Tarifa n. Sevilla. Elio 29 15 m. o: Noordhinder n. Rotterdam. June 25 v. Miami te Bermuda. Kaap Falga 29 10 m. n.o. Sandhamm. n. Vastervik. Midas 28 v. Cadiz n. Lissabon. Nero 29 30 m. n. Barfleur n. Amsterdam. Phidias 29 70 m. w.n.w. Kp. Trafalgar n. Algiers. Tilly 27 v. Casablanca te Caronte. SLEEPVAART Cycloop 27 100 m. o. Madeira n. Nigeria. Elbe 28 600 m. z.z.w. Azoren n. Calcutta. Friesland 26 te Madago. Hudson 28 180 m. w. Funchal n. Perzische Golf. Loire 28 ter hoogte van Wight n. Monrovia. .Noordholland 27 900 m. w. Gibraltar n. Hongkong Noordzee 28 160 m. w. Kingston n. Maracaibo. Oceaan 28 240 m. w. Gibraltar n. Port Arthur. Oostzee 28 300 m. z.o. Hirao n. Hirao. Rode Zee 28 240 m. w. Gibraltar n. Perz. Golf. Tasmanzee 29 te Rotterdam. Thames 28 240 m. z.o. New York n. Hongkong. Titan 27 v. Rotterdam te IJmuiden. Tvne 29 te Southampton n. Middlesborough. Utrecht 27 250 m. o. New York n. Hongkong. Zeeland 27 450 m. n. Azoren. Grasso's Koninklijke Machinefabrieken n.v. stelt voor een onveranderd dividend over het boekjaar 1959 van tien percent uit te keren. De brutowinst op goederen over het boekjaar per 30 november 1959 van Jean Heybroek n.v. in Bilthoven heeft 1.114.973 1.017.794) bedragen. De provisie leverde 62.497 62.165) op. Diverse baten waren 18.709 11.393). De verkoop-, kantoor- en magazijnkosten beliepen 720.585 694.046). De belastingen vergden 135.000 87.426). Na aftrek van afschrijvingen ad 35.477 66.208) etc. bedraagt het saldo winst ƒ212.066 144.571). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van elf (negen) percent over het onveranderde kapitaal van 1.215.000. Vrijwel alle af delingen droegen bij tot de omzetstijging, waarbij vooral de afdelingen die machines verhandelen een aanzienlijke vooruitgang konden boeken. Olies hoger in overigens lagere markt Bij een tamelijk levendige handel was de stemming voor de internationale waar den verdeeld, waarbij de meeste fondsen niet onbelangrijk onder het vorige slot- niveau noteerden. Kon. Olie echter, in ver houding tot de overige internationals, aan de vaste kant op 161,50. Er vonden rui lingen plaats door verkopen van Hoog ovens, Unilever en in mindere mate aan delen Philips in aankopen aandelen Kon Olie. De arbitrage kon in dit fonds inter nationaal niet veel uitrichten. AKU schom melde rond 474 en verloor op deze prijs circa vier punten. De claims Hoogovens waren op 290 cir ca 3,50 lager. Scheepvaartwaarden waren uiterst rustig met geringe koersverande ringen ten opzichte van maandag. Certifi caten Deli begonnen op 184, onveranderd, doch daalden daarna tot f 182. Ook HVA en Amsterdam Rubber moesten een puntje verlies incasseren. Aandelen Nationale Handelsbank werden op 167 a 168 geadvi seerd. Aandelen Gebrs. Naeff kregen een ho gere adviesprijs. Aandelen Pluvier werden op 145 150 (145) geadviseerd. Hazemeijei op 460 a 470 (470 bieden). Wit's Textiel kreeg een iets lagere adviesprijs op 185 a 190 (190). Prolongatie 3Vz. percent. (ANP) Boeke Huidekoper van 157 op 159%, Figée van 184',4 op 181 Vz. VERHANDELDE FONDSEN 28 maart 29 maart Totaal 492 441 Hoger 230(50.9%.) 177 (40.1%) Lager 119(26.4%) 166 (37.6%) Gelijk 103 (22.7%) 98(22.3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. A.K.U- 474%—477 Kon. Olie 161.20-163.00 g.I Philips 846—855 g.L Unilever 753—763 Hoogovens claims 286290 g.I. VOORBEURS VAN HEDEN. lste tijdv. 2de tijdv. Slot A.K.U-. 471—476 471% Kon. Olie161.50—162.80 161.20 Philips 847—854 847 Unilever 754—760 752 Hoogovens 596598 685 Claims H'ovens 285 g.b.288 285.00 Amsterd. Bank 323 Ned. Handel Mij. 257 Rotterd. Bank.... 275 Twentsche Bank.. 264 A.K.U 476% Albert Heijn 377% Amstel Bier 550 Billiton Mij. II 358 Bols 517 Bührmann Papier 455 Deli-Mij 182.— Dordtsche Olie 750 359 Heineken's 501 Hoogenbosch Sch. 235 Hoogovens 601% H.V.A 158% Indola 415 417 K.L.M 108.40 Kon. Ned. Zout 701% Kon. Olie 162.10 Müller Nat. Bezit 420 Nederl. Ford 408 Ned. Gist- en Sp. 300 Ned. Kabelfabr... 434 Philips Gem. Bez. 850 Philips Pref 294% A'dam Rubber 114 Sikkens Lak 600 Stokvis R.S 225% Thomassen Dr. 650 Unilever 761 Van Berkel's Pat. 302 Van Gelder Pap. 254% Van der Heem 225 Ver. Machinefabr. 217 Wessanen 264 Wilton Feijenoord 210 Zwanenberg-Org. 535 Interunie 188. 209.50 Unitas 500.— Ver. Bezit v. 1894 114. H.A.L 141 K.N.S.M 175% N. Scheepv. Unie 146 Ommeren v 246 Stoomv. Mij. Ned. 172 Anaconda 53 Kennecott Copper 81% Aluminium Ltd.. 31% Bethlehem Steel. 46% U.S. Steel 82% Republic Steel 62% American Motors 26% General Motors.. 42% Cities Service 44% Shell Oil 74% Gedane noteringen. CVerstrekt door de Amsterdamsche Banl< New York: Overwegend lage- Vastheid van een handvol speciale fond sen was een lichtpunt op een overigens over het algemeen lagere Newyorkse beur- dinsdag. Polaroid had een avans van 11 dollar. Het was niet onmiddellijk te zier waaraan deze verbeteringen te danken waren. Bij de elektronische fondsen ver beterde IBM ruim 7, Texas Instrument- werd ongeveer 1 dollar opgetrokken er Zenith and General Time boekten een zelf de verlies. Douglas verbeterde een fractie De rest van de lijst bleef op het nauwe ei gemengde patroon van recente beursdager De omzet was 2.320.000 aandelen. In totac werden 1.796 fondsen verhandeld, 370 ho ger en 573 lager. Het industriegemiddeld kwam van 621,78 op 620,35, dat van spoor wegen van 145,56 op 145,20 en dat va openbare nutsbedrijven van 88,55 op 88 0 (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13