Voor bedrijfspanden geen automatische verhoging Kort en bondig Iets warmer overdag Suriname gereserveerd inzake invoering cassatierechtspraak Minister van Ecnomische Zaken op werkbezoek in Noordholland Eis van jaar en zes maanden tegen Amsterdamse koopman II Antillen voorstander vonnissen wegens „tippelen" Weer moeiliikheden in Rand van Hoensbroek PRISMA 2 Minister Beerman terug uit de West Verzekering tegen nozemschade Nieuw Euratomcontract voor Nederland Geschenk van Nederland aan Int. Atoomcommissie Verdronkene zat vast aan schroef van schip DE KOMENDE HUURVERHOGINGEN Als de huurder bezwaar heeft blijft de oude huur som - onder het lopende contract - ongewijzigd Schilderijenaffaire voor het Hof Onze „hof"- horloger! Mr. C. A. baron Bentinck w^inSDAG 30 MAART 1960 „Het is my niet met zoveel woorden ge zegd, maar wel heb ik de indruk, dat men in Suriname extra kritisch staat tegenover alles, waarvan men meent, dat het wel licht de autonomie van het land zou kun nen aantasten", aldus de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, die gis teren van zijn reis naar de West op Schiphol is teruggekeerd. In tegenstelling tot de Antillen, waar in voering van de cassatierechtspraak van harte wordt toegejuicht, stootte de minis ter in Suriname op een zekere reserve. Wel heeft de vereniging van Surinaamse Praktizijns (vergelijkbaar met de Orde van Advokaten in Nederland) de Suri naamse regering schriftelijk verzocht in voering van cassatie te bepleiten, doch over het tijdstip waarop dit moet geschie den laat men zich niet uit. De leden van het Hof van Justitie zijn er niet tegen, aldus de minister, doch zij vragen reke ning te houden met de in sommige op zichten nogal afwijkende wetgeving van Suriname. In dit verband werd de Aziati sche huwelijksverordening genoemd. Hin dustani en Javanen in Suriname kunnen een huwelijk laten voltrekken ten over staan van een Mohammedaanse geestelij ke en mogen volgens Mohammedaans recht later hun vrouwen door het opstellen ran een certificaat zonder meer verstoten. Volgens minister Beerman geschiedt dit geregeld. „De gezinsbinding en de plaats van het gezin in de samenleving zijn daar anders dan bij ons. Ook het aantal buitenechtelijke kinderen is er veel groter dan hier". Zo zal dus het bij de Tweede Kamer ingediende ont werp van wet, waarbij de Hoge Raad in Den Haag openstaat voor cassatie van rechtszaken, die in de Antillen door het Hof van Justitie zijn behandeld, misschien bekrachtigd worden, terwijl in Suriname de oude toestand blijft bestaan. Dit ontwerp van wet voorziet in cassatie rechtspraak alleen voor de Antillen, hoe wel er indien de Surinaamse regering dat zou verzoeken nog een wijziging in kan worden aangebracht. Minister Beerman voelde het als een be zwaar, dat zowel in de Antillen als in Suriname de leden van de beide Hoven van Justitie zelf als enkelvoudige rechters in eerste aanleg recht spreken. Gaat de verdachte, of gaan partijen in hoger be roep, dan hebben dus diezelfde rechters tezamen zitting in het Hof, dat het appèl behandelt. A drprtpntip STERK, KREUKHERSTELLEND, WASBAAR, PLOOIHOUDEND Geleerd door de ervaring heeft het be stuur van de Schiedamse jeugdsociëteit Guillaume een W.A.-verzekering gesloten tot een bedrag van 200.000. Deze jeugd sociëteit heeft kort geleden een dansavond gehouden, waar Haagse nozems een soort inval pleegden en de boel kort en klein sloegen. Nu geeft het bestuur de leden de zekerheid van een uitkering bij lichame lijk letsel. Bij blijvende invaliditeit wordt maximaal 100.000 uitgekeerd. Komt tij dens de dansavond een der aanwezigen te overlijden, dan wordt 10.000 uitgekeerd. Men zal nergens in den lande een jeugd sociëteit vinden, waar men zo onbekom merd kan dansen als hier. „Persoonlijk ben ik er van overtuigd", zo besloot minister Beerman, „dat voor onze Rijksdelen in de West met hun nog jonge samenleving een rechtspraak met een zo groot mogelijke onafhankelijkheid van vitaal belang is in verband met het snelle tempo van de ontwikkeling, op al lerlei terreinen. Wil men buitenlandse in dustrieën aantrekken dan zullen die een zo groot mogelijke rechtszekerheid willen hebben. En die zou door invoering van de cassatie-rechtspraak bevorderd worden. Naar het, A.N.P. verneemt valt binnen kort de ondertekening te verwachten van een nieuw contract tussen Nederland en Euratom inzake steun van Euratom aan Nederlands onderzoekingswerk op het ge bied van de kernfysica. Het nieuwe con tract zal betrekking hebben op de onder zoekingen in Wageningen naar de toepas sing van radio-actieve isotopen in de land bouw en naar de conservering van levens middelen door directe bestraling. De on derhandelingen hieromtrent zijn zo goed als voltooid. De Nederlandse ambassadeur te Wenen, de heer H. F. Eschauzier, heeft aan de voorzitter van de Internationale Atoom commissie te Wenen, Sterling Cole, in naam van de Nederlandse regering een waarde vol geschenk aangeboden voor het vreed zame gebruik van de atoomenergie. Het geschenk bestaat uit een door Philips ont worpen en ontwikkelde gamma-stralen- spectro meter, waardoor men in staat is om de aanwezigheid van zeer sterke en gevaarlijke gamma-stralen en radio-actie ve stoffen vast te stellen en hun sterkte te meten. Nadat Frankrijk in het afgelo pen jaar een aantal andere waardevolle instrumenten aan de Atoomcommissie had aangeboden, is dit Nederlandse geschenk nu het tweede. In kringen van de Atoom commissie hoopt men dat andere rege ringen dit voorbeeld zullen volgen. Voorlo pig is deze spectro-meter nog opgesteld in het Grand-Hotel te Wenen, maar na ver loop van korte tijd, zal dit laboratorium worden overgeplaatst naar Beiersdorf bij Wenen, waar een groot atoom-centrum in aanbouw is. Het instrument is niet alleen waardevol voor zuiver wetenschappelijk onderzoek, maar het wordt bovendien nu reeds voor practische doeleinden gebruikt, o.a. voor het onderzoek van levensmidde len, voornamelijk van melk en groenten die sinds 1954 een sterkere radio-activiteit vertonen. De Amsterdamse kantonrechter heeft tachtig zaken behandeld tegen vrouwen wegens overtreding van het zogenaamde tippelverbod en andere openlijke verschij ningsvormen van de prostitutie. In 56 gevallen werden conform de eis straffen van 4 dagen hechtenis opgelegd. In twee zaken werden de verdachten vrij gesproken. In de overige zaken werden hetzij boetes in combinatie met voorwaar delijke hechtenisstraffen of onvoorwaarde- ijke hechtenisstraffen van zes dagen op gelegd. Deze massale dagvaarding was een nieuwe stap van het openbaar ministerie in de strijd tegen de onzedelijkheid in de Amsterdamse binnenstad. De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous heeft dinsdag een werk bezoek aan Noordholland gebracht. Na een bespreking in het provinciehuis te Haar lem, ving een lange tocht aan, die de minister via Westzaan, Koog aan de Zaan, Purmerend en Oosthuizen naar Hoorn voerde. Van hier ging het nog noordelijker, tot Medemblik, van waar de reis in westelijke en zuidelijke richting werd voortgezet, via Aartswoud, Schagen en De Stolpen naar Alkmaar, in welke gemeente minister De Pous van burge meester mr. H. J. Wijtema de gast was. Ten stadhuize aldaar heeft de minister van Economische Zaken verklaard, dat het een vol maar geenszins overladen dagprogramma was geweest, dank zij een goede voorbereiding. De minister van E.Z. zei, dat in de gesprekken welke hij die dag gevoerd had vrijwel elk facet van het regionaal beleid aan de orde was geweest. Zeer uitvoerig was gesproken over infra structuur; allerlei incidentele kwesties, wegverbindingen tot bezwaren tegen spoorwegovergangen die het bedrijfsle ven benadeelden, aangelegenheden op in dustrieel terrein werden besproken. De minister zei begrip te hebben voor de problematiek van plaatsen die niet als probleemkern waren aangewezen ofschoon zij dit wel zouden wensen. Niet onmidel- lijk te beantwoorden is, welke verzoeken wèl en welke niet inwiliigbaar zijn. Het is echter wel zeker, dat hier niet „het goede hart" mag spreken, omdat de con sequenties voor het nationaal belang te ernstig zouden kunnen zijn. Op het regionaal beleid ten aanzien van de industrie was niet zuinig critiek gele verd maar hiertegenover stelde de minis ter enkele cijfers: van 1 mei 1959 tot 1 ja nuari 1960 140 aanvragen met 9000 ar beidsplaatsen en van 1 januari jongstle den af waren het respectievelijk 50 en 3000. Het is wel begrijpelijk, dat er plaat sen zijn, die zich achtergesteld en zelfs gedupeerd gevoelen bij andere. Het getal van 44 probleemkernen acht de minister vrij hoog. Een zekere discriminatie is hier echter noodzakelijk en aan lang niet alle wensen kan gevolg worden gegeven. Het pendelprobleem is niet iets waar over lichtvaardig mag worden geoor deeld. Het is een probleem dat in Noord west-Brabant en Noordholland actueel is. s Ministers opvatting in deze is, dat al te grote afstanden waarover moet worden ge- In de gemeenteraad van de Limburgse mijngemeente Hoensbroek staan weer nieuwe ernstige verwikkelingen voor de deur. Vijf raadsleden hebben een spoed eisende raadsvergadering aangevraagd. Zij hebben voorgesteld de aan B. en W. verleende machtiging om aanbestedingen uit te schrijven en te gunnen, terug te ge ven aan de raad. Het gaat om een Hoens- broekse aannemer, die door het dagelijks bestuur van de gemeente stelselmatig zou worden geweerd, ofschoon hij enkele ma len met de laagste inschrijving uit de bus is gekomen. Deze aannemer heeft de ge meente een civiele procedure aangedaan, welke nog bij de Maastrichtse rechtbank in behandeling is. De meerderheid in de raad wil ook deze aannemer zijn kansen geven en verlangt daarom via de vijf raadsleden zelf de beslissing in de hand te nemen. Bovendien heeft een der raadsleden ver zocht aan de agenda toe te voegen een door hem in te dienen motie van wantrou wen tegen de wethouder van financiën en onderwijs, de heer J. Tonnaer. Enkele ja ren geleden werd tegen deze wethouder reeds met succes een motie van wantrou wen ingediend, maar het voorstel hem ontslag te verlenen haalde het juist niet. Uit de Oosterhaven te Groningen is het stoffelijk overschot van een man opge haald, dat vast zat in de schroef van het aan de Oosterkade gemeerde motorschip „Wiljaco" uit Staveren. De „Wiljaco" was hier enige dagen geleden met vracht uit Maastricht aangekomen. Toen de schip per van de „Wiljaco", de heer W. Frans- bergen, weer wilde uitvaren, merkte hij dat er iets met de schroef niet in orde was. Bij controle ontdekte hij het lijk van een man, dat in zijn schroef vast zat. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie en de brandweer. Na enige moeite slaag de de brandweer er in het lijk, dat in ge vorderde staat van ontbinding bleek, te bergen. Sinds enige weken wordt een 50-jarige opvarende vermist van het bin nenvaartschip „Maria", dat eveneens in de Oosterhaven lag. Het is nog niet be kend of de gevonden man als de ver miste opvarende van de „Maria" geïden tificeerd kan worden. Minister J. W. de Pous pendeld om allerlei redenen ongewenst zijn. Een diepgaand onderzoek naar de oor zaken is nodig; het is niet zeker, dat een hogere beloning altijd de oorzaak is. HET WETSONTWERP tot wijziging van de Huurwet bevat ten aanzien van be drijspanden enkele belangrijke bepalin gen. Allereerst zullen wij de vraag moe ten beantwoorden, wat onder een bedrijfs pand wordt verstaan. Merkwaardiger wij ze komt het woord „bedrijfspand" niet in de Huurwet voor. De wet spreekt slechts van „gebouwd onroerend goed, niet zijnde een woning". Daaronder vallen dus ook gebouwen, welke wij in het gewone spraak gebruik niet als bedrijfspanden beschou wen, b.v. een kerk, een museum of een verenigingsgebouw. Indien een gebouw een niet-zelfstandige woning bevat en verder voor andere doel einden wordt gebruikt, wordt het gehele gebouw beschouwd hetzij als een woning, hetzij als een bedrijfspand. Dat hangt af van de verhouding tussen het vloeropper vlak van het woongedeelte en dat van het bedrijfsgedeelte. Het gehele gebouw is een bedrijfspand, indien tenminste 40 pet. van het totale vloeroppervlak tot het bedrijfsgedeelte behoort. Bedraagt daar- entegen het vloeroppervlak van het woon gedeelte meer dan 60 pet. van het totale vloeroppervlak, dan wordt het gehele ge bouw als een woning aangemerkt. Op deze regel maakt de wet een uitzon dering voor winkelwoningen. Een winkel woning wordt namelijk altijd als een be drijfspand beschouwd. Duidelijke taal Volgens het wetsontwerp zullen de hu ren van vóór 5 mei 1945 tot stand geko men bedrijfspanden met ten hoogste 15 pet. verhoogd mogen worden. De huren worden niet automatisch verhoogd Een eventuele verhoging, welke ook minder kan bedragen dan 15 pet., mag slechts plaats vinden bij overeenstemming tussen ver huurder en huurder. Dit systeem is ten aanzien van bedrijfs panden ook gevolgd bij de huurverhogin gen van 1 januari 1954, 1 september 1955 en 1 augustus 1957. Ook toen was een eventuele huurverhoging afhankelijk van een overeenkomst van partijen. Huurcontracten bevatten vaak een clau sule, waarin bepaald is, dat de huur ver hoogd zal worden, zodra zulks wettelijk toegestaan zal zijn. Over de waarde van dergelijke clausules is in het verleden veel strijd geweest. Soms werd beslist, dat de verhuurder aan deze clausule geen recht op huurverhoging kon ontlenen, om dat de huur slechts verhoogd kon worden, indien zulks na de datum van de desbe treffende wettelijke huurverhoging door verhuurder en huurder overeengekomen was. In andere uitspraken werd de clau sule wel rechtsgeldig verklaard. Daarbij werd aangenomen, dat het niet de bedoe ling van de wetgever geweest was, dat de huurverhoging bepaald na de wettelij ke huurverhogingsdatum door partijen overeengekomen moest Zijn. Bij de huurverhoging van 1 augustus 1957 hebben wij de wetgever in verzuim gesteld, omdat deze nagelaten had, zich duidelijk uit te drukken ondanks de toen reeds bestaande tegenstrijdige recht spraak. In het belang van de rechtszeker- Het gerechtshof te Amsterdam heeft een begin gemaakt met de behandeling van de grote zaak tegen de 49-jarige Amsterdamse koopman E. P. Deze werd in oktober j.l. door de rechtbank na een eis van twee jaar met aftrek terzake van meermalen gepleegde oplichting en een poging daartoe van twee Deense kooplieden met behulp van 48 oude waardeloze schilderyen veroordeeld tot vijftien maanden met aftrek van het voorarrest. In Denemarken heeft deze affaire, die zich afspeelde in de zomer van 1958, veel opzien gebaard omdat de tapijtfabrikant S. Wittrup uit Veijle, toen bleek dat hij was opgelicht, zelfmoord pleegde. Deze Deen had 34 schilderijen zogenaamd ge kocht van P. en hem daarvoor 290.000 Deense kronen (circa 150.000 gulden) be taald. De schilderijen zouden worden „doorverkocht" aan rijke Brazilianen, en de winst daarop zouden Wittrup en ver dachte samen delen. Toen verdachte op 16 juli 1958 met zijn Rolls Royce voorreed bij het kantoor van de andere koopman, Eric Emborg te Aal- borg, met wie hij ook een schilderijen transactie zou doen, zag hij twee mannen het kantoor uitkomen, rook lont en vluchtte de grens over naar Nederland. De Deense politie wist de Duitser August Kuenster, die een rol had gespeeld bij de transactie met Wittrup, te grijpen. Kuen ster werd terzake van medeplichtigheid veroordeeld tot zes maanden. Tegen P. werd een strafvervolging in Nederland ingesteld. Evenals voor de rechtbank werden ook nu twee Deense politie-inspecteurs, H. V. Borgesen en H. K. Bonderup, gehoord over de verklaringen die Wittrup en Kuenster tegenover hen hadden afgelegd. De achtenveertig doeken waren volgens verdachte door een zekere Meijer gekocht van de oorspronkelijke eigenaar, de Su- deten-Duitser Kohn. P. vertelde dat hij tien percent provisie zou krijgen. Tezamen met Kohn heeft verdachte in juni 1958 terecht gestaan in Iserlohn in Duitsland in verband met een transactie met veertien schilderijen. Hij was daarbij terzake van het voortgezette delict van poging tot oplichting veroordeeld tot een straf gelijk aan het voorarrest van vijf maanden. De veertien schilderijen waren door de justitie aan Kohn teruggegeven. Deze doeken waren de eerste serie die verdachte aan Wittrup terug had getoond. De verdachte ontkende de in de ten lastelegging opgenomen verklaring die hij tegenover Wittrup zou hebben gedaan. Hij zou onder andere hebben verteld in Bra zilië te wonen en mede-eigenaar te zijn van een katoenfabriek aldaar. De doeken zouden afkomstig zijn van een gevluchte Sudeten-Duitser die ze wilde verkopen omdat hij geld nodig had. Wel had hij, aldus P., foto's en expertises van de doe ken laten zien aan Wittrup en gezegd dat er mogelijkheid bestond ze met grote winst door te verkopen aan rijke Bra zilianen die naar Europa kwamen. Kuenster had tegenover de Deense po litie verklaard P. in Hamburg op wed rennen te hebben ontmoet, op zijn verzoek te zijn meegegaan naar Wittrup en daar een hoog bod van 90.000 kronen op de doeken te hebben gedaan. Hij had van P. 30.000 Duitse marken als voorschot daarvoor ontvangen. Volgens de verklaring die Wittrup had afgelegd had hij de schilderijen in pand, doch de Brazilianen hadden ze gekocht. P. was met een telegram bij hem gekomen: de Brazilianen hadden de schilderijen ge kocht. De halve winst die hij bij de door verkoop zou krijgen beschouwde hij als provisie voor het voorschieten van het geld aan de Brazilianen. Volgens politie- inspecteur Borgesen had Wittrup de in druk gehad dat P. de correcte man was waarvoor hij zich uitgaf, namelijk een collega in de textielbranche. Het verhaal van de hulp aan de Sudeten-Duitsers had hem bewogen, het geld te geven. De procureur-generaal eiste bevestiging van het vonnis van de rechtbank geëist behoudens de strafmaat, hij vorderde een jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest. De procureur-generaal achtte de straf die de officier van Justitie had gevorderd, twee jaar met aftrek, de juiste doch hij hield bij zijn eis rekening met het feit dat verdachte intussen ernstig ziek is geworden waardoor de straf al zwaarder dan normaal is. Advertentie heid heeft de regering thans in deze leem te voorzien. Uitdrukkelijk bepaalt het wets ontwerp, dat een eventuele huurverho ging na 31 maart 1960 overeengekomen moet zijn. Redelijke verhoging of ontruiming Indien de huurder niet bereid is een ho gere huur te betalen, zit de verhuurder dus in elk geval voor de duur van het lopen de contract aan de oude huurprijs vast. Pas wanneer de huurovereenkomst ein digt door opzegging of door afloop van het contract, kan de verhuurder iets beginnen ter verkrijging van een hogere huurprijs. Hij kan zijn gewezen huurder een nieuw contract aanbieden tegen een hogere huur prijs. Indien de gewezen huurder het nieu we contract niet wenst te sluiten, zal de verhuurder ontruiming kunnen vorderen, omdat de gewezen huurder een rede lijk aanbod heeft verworpen tot het aangaan van een nieuwe huurovereen komst met betrekking tot hetzelfde on roerende goed. Of het aanbod inderdaad „redelijk" is, zal de rechter moeten uitmaken. Deze is verplicht zich hieromtrent te doen voorlichten door de Huuradviescommis sie. Daarom zal de verhuurder verstan dig doen, eerst aan de Huuradviescom missie te vragen, welke prijs zij redelijk acht, en zijn vraagprijs daarop te base ren. Alvorens de ontruimingsvordering toe te wijzen kan de rechter de gewezen huurder een termijn van ten hoogste een maand gunnen om alsnog het aanbod te aanvaarden. Meestal maakt de rechter van deze bevoegdheid gebruik, waarna de huurder als regel het aanbod aanvaardt. Liberalisatie der huren Het wetsontwerp geeft zeer grote be voegdheden aan de regering. Indien het ook door de Eerste Kamer wordt aan vaard, zal de regering de gehele huur- prijsbeheersing van al het gebouwd onroe rend goed mogen afschaffen. Zij kan na melijk gemeenten of delen van gemeen ten aanwijzen, waarin deze huurprijsbe- heersing niet zal gelden. Ook kan zij de huurprijsbeheersing opheffen ten aanzien van bepaalde categorieën van gebouwd onroerend goed in door haar aan te wij zen gemeenten of delen van gemeenten. Bij het scheppen van deze laatste be voegdheid heeft de regering in de eerste plaats gedacht aan bedrijfspanden, die zuiver het karakter van kapitaalgoed dra gen. In de Memorie van Toelichting wijst de regering op de grote verscheidenheid van bedrijfspanden. Het begrip bedrijfspand strekt zich uit van een buurtsnoepwinkel- tje tot het miljoenenobject, waarin het snoepgoed wordt gefabriceerd. De rege ring acht het niet meer juist, alle be drijfspanden over één kam te scheren. Voor een bepaalde categorie, waarbij de sociale aspecten overheersen en in beteke nis die van de woning evenaren, zal het tot dusver gevolgde systeem ook thans kunnen worden gehanteerd. De regering denkt daarbij aan winkelwoningen en die panden van geringe omvang, waarin in het algemeen bedrijven door kleine mid denstanders en zelfstandigen als huurder worden uitgeoefend. Voor het overige kan echter op korte termijn tot liberalisatie worden overgegaan, aldus de M.v.T. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid acht thans de tijd geko men om de huurprijsbeheersing af te schaffen voor bedrijfspanden, waarvan de jaarlijkse huurprijs hoger is dan 5.000,-, 3.500,- of 2.500,- al naar gelang het pand gelegen is in een gemeente van de eerste klasse, van de tweede of derde klasse dan wel van de vierde of vijfde klasse. Huurbescherming Zodra ingevolge een Algemene Maat regel van Bestuur de huurprijsbeheersing voor een pand zal zijn opgeheven, zal ook de huurbescherming, zoals wij die thans kennen, ten aanzien van dat pand ophou den te bestaan. Het wetsontwerp geeft evenwel de gewezen huurder van zodanig pand een tijdelijke huurbescherming. Wanneer hem door de verhuurder is aan gezegd, dat het pand tegen een bepaald tijdstip ontruimd moet worden, zal de ge wezen huurder na dit tijdstip nog twee maanden huurbescherming genieten. Zolang deze termijn niet is verstre ken, kan de gewezen huurder de kanton rechter verzoeken de huurbeschermings- Voorzitter R.-K. Jeugdraad. Mr. M. I. P. G. van Thiel is door het episco paat benoemd tot voorzitter van de Katho lieke Jeugdraad voor Nederland. Hij is heden in een vergadering van de Jeugd raad geïnstalleerd. Mr. Van Thiel is onder andere burgemeester van Wychen en voor zitter van de Mijnindustrieraad. Warm bad. Kaatsheuvel in Midden- Brabant beleeft binnenkort een Neder landse primeur. Bij de Efteling zal een nieuw bungalowpark worden geopend, waarbij een verwarmd buitenzwembad in gebruik wordt gesteld. De vakantiegangers kunnen er elk jaar van 1 april tot 1 ok tober in terecht. Prot. Chr. onderwijs. Alle protes tants-christelijke onderwijsinstanties zo wel van bestuurlijke als van personele zijde hebben zich verenigd in een convent voor het protestants-christelijk onderwijs, dat zich ten doel stelt om de onderlinge gedachtenwisseling over belangrijke zaken betreffende het christelijk onderwijs te bevorderen. Hierbij wordt in de eerste plaats gedacht aan de beoordeling van wetsontwerpen, die het onderwijs raken. Ook buiten het terrein van de wetgeving liggen echter nog talrijke vraagstukken, waarbij onderlinge informatie nodig of althans zeer gewenst is. „Wy Komen". Het reisfonds „Wij Komen" heeft wederom twee moeders in de gelegenheid gesteld haar naar Austra lië geëmigreerde kinderen te bezoeken. De blinde mevrouw J. Karstens, thans enigs zins herstellende van heimwee, gaat naar haar zoon. Haar arts ziet hierin het beste geneesmiddel. Voor deze reis verleent ook de gemeente Blaricum medewerking. Mevrouw W. Schiffers uit Hilversum gaat naar haar ernstig zieke dochter. De Rijks postspaarbank heeft nu meer dan 2000 spaarboekjes voor het reisfonds „Wij Komen" uitgegeven. Britse consul-generaal. Mejuffrouw K. M. Graham is erkend en toegelaten, op de voet van vreemdeling, als consul-gene raal van Groot-Brittannië te Amsterdam, met jurisdictie voor de provincies Noord holland, Groningen, Friesland, Overijsel, Drente, Gelderland en Utrecht. „Station" jubileert. De vereniging „Station voor Maalderij en Bakkerij" te Wageningen heeft het vijftigjarig bestaan herdacht met een ledenvergadering in de aula van de Landbouwhogeschool. De heer C. J. Schoep, voorzitter van de vereniging hield een rede, waarin hij de wordingsge schiedenis van het station schetste. De heer Schagen, voorzitter van het huldi gingscomité. bood de jubilerende vereni ging een maal- en zeefapparatuur aan, alsmede een diepvrieskoelinstallatie. De Vereniging van Oudleraren schonk een herdenkingsplaquette. Advertentie Permitteer u het comfort van een eigen horloger. Zijn advies aan u en uw huisgenoten is een ere zaak voor hem... de vak man (hij wil u immers niet alleen graag als klant win nen, maar ook behouden). het goede Anker-horloge Üs termijn te verlengen. De kantonrechter willigt het verzoek slechts in, indien de belangen van de gewezen huurder door de ontruiming ernstiger worden geschaad dan die van de verhuurder bij voortzet ting van het genot door de gewezen huurder. In eerste instantie mag de kantonrech ter de huurbeschermingstermijn van twee maanden verlengen tot ten hoogste één jaar. Vervolgens kan de huurbescher mingstermijn op verzoek van de gewezen huurder van het betreffende bedrijfspand nog eenmaal door de kantonrechter wor den verlengd tot ten hoogste drie jaren. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur w Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land blijft nog in het overgangs gebied tussen de koude lucht in Noord- Europa en de warmere lucht in Frank rijk en Zuid-Duitsland. In verband daar- Tr Den Helder geheel bew. o mede zal ook morgen de vrij grote tem- ypenburg geheel bew. ono peratuurtegenstelling tussen het noorden Vlissingen regen ono en het zuiden van Nederland blijven be- Eelde geheel bew. o staan, echter in het gehele land met een B'/t geheel bew. o t j Twente geheel bew. o tendens tot iets hogere temperaturen over- eindhoven geheel bew. ono da§- Zd Limburg mist z De nachttemperaturen zullen, in ver- Helsinkj band met opklaringen, over het alge- Stockholm meen iets lager worden. Oslo Met het opvullen van het lage drukge- Kopenhagen onbewolkt bied boven Frankrijk neemt ook de re- Aberdeen génactiviteit in West-Europa af, alhoewel Amsterdam morgen in ons land zeer waarschijnlijk Brussel nog hier en daar enige regen zal vallen. Luxemburg 5 6 8 7 7 8 10 13 Donderdag 31 maart Zon op 6.18 uur, onder 19.11 uur. Maan op 8.30 uur, onder 23.45 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 30 maart Hoog water 5.39 en 17.57 uur. Laag water 1 .22 en 13.46 uur. Donderdag 31 maart Hoog water 6.15 en 18.33 uur. Laag water 1.52 en 14.17 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. licht bew. nw 5 zwaar bew. n 9 onbewolkt windst. 8 nw 8 licht bew. windst. 8 motregen nno 6 geheel bew. ono 6 regen no 12 regen zzo 10 Parijs zwaar bew. no 15 Bordeaux half bew. zzw 13 Grenoble onbewolkt wzw 14 Nice onbewolkt n 16 Berlijn geheel bew. ono 7 Frankfort zwaar bew. no 14 München mist wzw 11 Zürich zwaar bew. windst. 15 Genève onbewolkt windst. 13 I.ocarno zwaar bew. windst. 15 Wenen geheel bew. nnw 15 Innsbruck zwaar bew. windst. 20 Belgrado half bew. windst. Athene onbewolkt windst. Rome zwaar bew. windst. 16 1 Ajaccio zwaar bew. windst. 16 1 Mallorca onbewolkt windst. 19 0 Lissabon half bew. wzw 13 3 e a 5 3 2 3 0,3 0 0 0 0 0,5 0 0 0 0 9 1 9 8 0 7 2 0 0 0 0 11 1 11 1 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2