PIJN OF GRIEP! Chefarine 4 triomf van Tien jaar Europa-College Kroesjtsjev, stil in Verdun, in Reims zijn anti-Duitse lanceerde tijdbom |^Pr -40 r NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Van dag tot dag Naïef Wereldvluchtelingenjaar zou verlengd worden Joden in Rusland leven in volslagen isolement Prof. dr. Brugmans brengt verslag uit en prof. tnr. Schlichting waarschuwt Franse pers gewaagt van een succes, ondanks Kroesjtsjevs openhartigheid Geheim onderhoud van Franco en Don Juan PARIJS BIEDT WEST-DUITSLAND MILITAIRE BASES AAN raatótoel ENGEL 3 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien ei kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen! Inzamelingen nog niet voor een kwart klaar Niet begrepen Geërgerd Gegriefd Von Brentano bekort zijn bezoek aan Japan 0p de 1\/oorclee' WOENSDAG 30 MAART 1960 Er is enige deining in en rondom de Nederlandse Réisvereniging ontstaan als gevolg van het feit dat die vereniging een reis (naar Israel en Jordanië) heeft geor ganiseerd waaraan de Joodse leden van die vereniging niet kunnen deelnemen om dat zij niet in Jordanië worden toegelaten. Bestuur en directie van de N.R.V. hebben zich verbaasd getoond over deze deining, welke huns inziens ongerechtvaardigd zou zijn omdatde reis is georganiseerd in samenwerking met een Britse organi satie die geleid wordt door een predikant! De logica van deze redenering ontgaat ons, want de bewuste Britse organisatie is geen enkele verantwoording schuldig aan de leden van de Nederlandse Reisvereni- ging, maar het bestuur van die vereniging zelf is dat des te meer. En de bestuurde- ren hadden dus de plicht gehad, zich te distanciëren van enigerlei plannen voor reizen waaraan sommige leden van de door hen vertegenwoordigende vereniging wèl en andere niet kunnen deelnemen, al naar de godsdienst of (zo men wil) het „ras" van die leden. Het is in hoge mate naïef van het bestuur, te menen dat het een dergelijke discriminatie kan toepassen want het past die toe, door zich tot instrument van de Jordaanse discrimina tie-maatregelen te maken zonder dat daarover in brede kring verontwaardiging zou ontstaan. Vooral als het een vereni ging met zoveel duizenden leden en een zo nationaal karakter als de N.R.V. be treft. Wij zouden bijna geneigd zijn, dit naïeve bestuur te vragen: wanneer organiseert de Nederlandse Reisvereniging eens een reis naar Zuid-Afrika, uitsluitend voor d i e leden van de vereniging die van ge garandeerd „blank" ras zijn? Want er is geen enkele reden om te buigen voor de discriminatie-bepalingen van de Jordaan se regering, en voor die van de Zuid- Afrikaanse niet. 'Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET L Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.50 GENEVE (UPI) Voorzitter Elfan Rees van het uitvoerend comité van het Wereldvluchtelingenjaar heeft gepleit voor voortzetting van het speciale hulp programma na verstrijking van de oor spronkelijke limiet van 30 juni. Rees sprak deze hoop uit na te hebben vernomen dat de commissies van Nieuw- Zeeland en de Verenigde Staten een per manent karakter hebben gekregen. Op de eendaagse zitting van het comité werden de volgende gegevens bekend ge maakt: De regeringen hebben naast hun ge bruikelijke bijdragen aan de vluchtelin genhulp nog een tien miljoen dollar voor het Wereldjaar bijgedragen. achtendertig nationale comité's in zesen zeventig landen en dertien gebieden heb ben twaalf miljoen dollar ingezameld van de voorgestelde 44 miljoen. voorlopige rapporten van vrijwillige or ganen tonen aan dat men tot een totaal inzamelingsbedrag beoogt van vijftien miljoen dollar. De ambassadeur van Pakistan in Zwit serland verklaarde dan nog 230.000 gezin nen dakloos zijn in zijn land nadat af scheiding van India tot stand was geko men. Om deze mensen te helpen is ten minste zestig miljoen dollar nodig. BRUSSEL (ANP) De voorzitter van het Europese uitvoerende comité van het Joodse wereldcongres, de Brit Sieff, heeft verklaard dat de antisemitische aanvallen in de Russische pers en de vijandige hou ding van de Sovjet-Unie jegens Israel het doel hebben de Arabische landen voor zich te winnen. De heer Sieff las op een vergadering van het comité een verslag voor over de toe stand van de Joodse gemeenschap in Rus land. waarin wordt vastgesteld, dat alle godsdienstige en gemeenschapsactiviteit daar worden tegengewerkt en dat het on derhouden van contact met buiten de Rus sische invloedssfeer wonende Joodse ge meenschappen onmogelijk wordt ge maakt. De vergadering van het comité, die in Brussel wordt gehouden, wordt bijgewoond loor afgevaardigden uit een tiental lan den, waaronder Nederland. In een wel komstwoord waarschuwde de Israëlische zaakgelastigde in Brussel, Eliachar, voor de gevaren van een herleving van het antisemitisme. Advertentie NOBEL ZUIVER - TROUW Het tienjarig bestaan van het Europa- College te Brugge is gistermiddag her dacht in een bijeenkomst, die de Europese Beweging in Nederland had belegd in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam. Mr. J. M. L. Th. Cals, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, vertegenwoordigde de regering op deze samenkomst, welke onder leiding stond van ds. O. T. Hylkema, lid van het presidium van de Europese Beweging, die een openingswoord sprak en de spre kers inleidde. Professor dr. H. Brugmans, de mede-jubilerende rector van het Euro pa-College, bracht in een magistrale rede over het Europese hoger onderwijs in he den, verleden en toekomst, namens de Beheerraad van het College, verslag uit van de ervaring met de Europese studiën in Brugge. Minister Cals zei in een toespraak dat in Brugge het vuur van de geest brandende is gehouden tijdens de vele bouwstakingen in het Europese huis en ried „de werkers van het eerste uur" aan zich te troosten met de gedachte dat een idee die meteen wordt begrepen, vaak de moeite van het begrijpen niet waard is. Professor Brugmans nam de raad van minister Cals om te „praten als Brugman" over zijn ideaal aan en legde in een uit voerig referaat de nadruk op de lessen die in Brugge zijn geleerd met het oog op de voorgestelde Europese universiteit in Flo rence. Hij bepleitte de invoering van een nieuw studievak: Europologie, gewijd aan de kennis van de eigengeaarde Europese cultuurkring met het verschijnsel van de (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) RIJSSEL, 30 maart. Nilata Kroesjtsjev heeft de microfoons, die gisteren voor hem gereed stonden bij liet monument van Verdun en bij de crypte van Douaumont, omringd door vijftienduizend stenen kruisen op de graven van gevallenen uit de eerste wereldoorlog, ongebruikt gelaten. Op zijn tocht over de slagvelden rond Verdun, waar zeshonderdduizend soldaten het leven lieten. uj de twee monumenten, ook toen de taptoe „Voor de doden" werd gebl; „Nikita" en „Nina" bleven roepen, met een geërgerd gebaar het zwijgen op gelegd. De Fransen die hem vergezelden en die de harde Russische leider bleek, bewogen en blootshoofds voor Douaumonts massagraf, waar het gebeente van een kwart miljoen met-geïdentificeerde soldaten liggen, hoorden zeggen: „Laten we voor de doden zwijgen", waren er hem dankbaar voor. Maar hoewel de geschreven tekst in Kroesjtsjevs binnenzak bleef, is zijn rëd'e en het werd de Lartstochtelijkste totnutoe tóch gekomen. Aan het middagmaal in Reims, een ander slachtoffer van de oorlog, liet Kroesjtsjev zich in een voor de vuist weg uitgesproken toespraak van veertig minuten volledig gaan. Hij zei: „Ik ben opgegroeid tussen jon gens van de straat en mijnwerkerskinde ren, die geen beleefdheid kennen. Ik ben misschien niet delicaat en geen diplomaat. Maar het is niet uit gebrek aan tederheid dat ik de dingen bij de naam noem. Welnu, ik zoek geen twist met de Duitsers, maar het is een historisch feil, dat mijn land tweemaal een verschrikkelijke Duitse agressie heeft ondergaan. Ik ben ongerust over de woorden van Adenauer, die in Ro me zei dat Duitsland van God de laak heeft gekregen Europa te redden." Kroesjtsjev zei dat als de Franse diplomatic een han dig spel wil spelen, de Sovjet-Unie ook kan spelen. „Vandaag speelt men met ons, morgen misschien met u. Laten wij ons daarom verenigen in de strijd voor de ont wapening en het geluk van de mens. Vreest ons land niet: wij zijn geen onwet tige kinderen. Vergeet niet dat men veel vuldig tevergeefs heeft geprobeerd ons in de kiem te smoren. Vandaag zijn wij geen kind meer, maar een Hercules". Kroesjtsjev herinnerde aan de gezamen lijke strijd van Fransen en Russen, een strijd waarin ook zijn eigen zoon geval len is. Hij zei dat Fransen en Russen thans in twee tegenover elkaar staande kampen verdeeld zijn. Hij waarschuwde: „de gloeiende as van de tweede wereldoorlog ligt er nog. Er zijn in Duitsland op re vanche beluste krachten, die kernwapens vragen en die Duitsland's oude grenzen tegen de wil van de Sovjet-Unie, Polen, Tsjechoslowakije en Frankrijk willen her stellen. Iedereen weet, dat men na een brand de gloeiende restanten moet doven en begraven. Laat ons dus een vredesver drag met Duitsland sluiten, anders zullen wij gedwongen zijn een apart vredesver drag met het enige democratische Duits land te sluiten. Laat ons, Fransen en Rus sen. in vriendschap leven. Wij wensen uw vriendschap en zulks geenszins ten koste van een breuk tussen u en uw geallieer den." Kroesjtsjev had eerder in zijn rede een andere gast. minister Jacquinot zijn open hartigheid niet gespaard. Hij zei: Ik ben een geduldig man, mijn zenuwen zijn zo dik als kabeltouwen. Maar eerlijk gezegd vond ik uw rede zo diplomatiek, dat ik niet begrepen heb of u de Duitsers nu waar schuwde of dat u hen uitnodigde Frank rijk nog eens binnen te vallen." Hetgeen niet wegnam, dat Kroesjtsjev en Jacqui not. elkaar ton slotte hartelijk toedronken met een heilwens op de vrede tussen alle volken. Ondanks deze openhartigheid begint de meerderheid van de Franse pers Kroesjt sjevs tournee als een succes te zien. Le Monde schrijft zelfs: „Kroesjtsjev is be zig zijn Tour de France te winnen." Kroesjtsjevs tournee met zijn zenuwach tige en omvangrijke entourage heeft in derdaad wat van het circus van monsieur Jacques Godet. Kroesjtsjev kwam gister ochtend in Metz aan in een dikke mist die de Caravelle tot een radarlanding noopte. Kroesjtsjev was er zo vol bewondering over dat hij onmiddellijk twaalf Caravel- les wilde bestellen. Hij had trouwens te voren een weddenschap met de Air France verloren. De avond voor het vertrek in Dijon plaagde hij Air France met de ma gere Franse ontbijtjes. „Wat wilt u dan eten?" werd hem gevraagd. „Zeevis, kip en vlees" zei Kroesjtsjev, „maar dat krijgt u nooit meer voor elkaar". Gister ochtend werd het Russische gezelschap evenwel onthaald op twaalf kippen, zes biefstukken en zes tarbotten. Kroesjtsjev was in een even goed humeur als de avond tevoren, toen hij aan het diner in Dijon het gezelschap voorging in het zingen van Bourgondische drinkzangen en Russische partisanenliederen. „Maakt u niet onge rust." zei Grom.vko, „deze liederen zijn alleen onaangenaam voor de tsaar." In de dikke mist arriveerde het gezel schap gisterochtend dan in bemodderde auto's met ruime vertraging uit Metz in Verdun. Kroesjtsjev werd daar ook be groet door twee kinderen, die hem bloe men aanboden met de boodschap: „Werkt samen met De Gaulle voor de wereldvre de". Kroesjtsjev zei ernstig: „Ja, ik zal met generaal De Gaulle voor de vrede werken". Maar kort daarna, bij het be zoek aan de slagvelden, verbraken over- geestdriftige communisten, met papieren hoedjes op, het decorum met hun ge schreeuw van „Kroesjtsjev, Kroesjtsjev" en „Geen wapens voor de nazi's" en het zingen van de Marseillaise. De Russische premier, geassisteerd door leden van zijn gevolg, maande hen met opgeheven ar men en een geërgerd gezicht tot stilte. Van Verdun ging het naar de champag- nestad Reims, waar Kroesjtsjev tijdens de lunch zijn tijdbom tegen de Duitsers tot ontploffing bracht. Na de lunch volgde een bezoek aan de kathedraal van Reims die voor deze gelegenheid zijn rol van godshuis had ingewisseld voor die van een (op kosten van de Rockefellers gerestau- al had een priester alle voorwerpen van reerd) historisch monument. Eergisteren eredienst, hosties en het godsbeeld van het altaar gehaald en de lichtjes in de ka pellen gedoofd. Gisteravond om zeven uur was alles in ere hersteld en werd in de voor het publiek heropende kathedraal een mis opgedragen. Kroesjtsjev bleek geenszins door deze maatregel gegriefd. Toen minis ter Jacquinot hem in de kathedraal tot spoed maande, zei de man, die men de leider van een kerk zonder god noemt: „Ma,ar meneer de minister wilt u mij van de Heer weghalen?" Voordat Kroesjtsjev per trein naar Rijs- sel vertrok, waar hij vanochtend een aan tal grote fabrieken bezocht, werd hij ont vangen in de champagne-kelder in Eper- nay waar graaf Wakhewich (door de Ame rikanen „de rode markies van champag ne" genoemd) hem in het Russisch de lof zong van de drank uit deze streek: bood schap van de vrede, de champagne is een glimlach". En het Russische gezelschap dronk er een champagne uit Kroesjtsjevs geboortejaar, 1894. integratie, in al zijn facetten en proble men. De grondslag voor een Europese be nadering van deze problematiek moet, zijns inziens, een vast docentenkorps zijn, dat leeft uit de Europese geest, alsmede een meer dan éénjarige opleiding voor de studenten, die in college-verband ge vormd zouden moeten worden. Professor Brugmans stelt voor te breken met de ge woonte zoveel mogelijk professoren van grote naam uit te nodigen als gasthoogle raren, maar liever een vaste staf te kie zen, aanvankelijk van minder groot for maat, om op deze wijze de continuïteit te waarborgen. Zijn voorstel komt dus neer op een integratie van Europees hoger on derwijs, dat, om praktische redenen, uit sluitend in Frans en Engels gedoceerd zou worden. Hierna hield professor mr. L. G. A. Schlichting, rector magnificus van de rooms-katholieke Nijmeegse universiteit een rede, die begon en eindigde met ge lukwensen en lofprijzingen voor professor Brugmans, maar waarin tevens de beden kingen, die het traditionele universitaire onderwijs tegen het plan voor een Europe se universiteit koestert, te berde werden gebracht. Hij stelde de problemen aan de orde van beperkte of vrije toegang der stu denten, aanvullende of volledige Europese studiën, de „Europese" maatstaven bij de selectie der docenten, het gevaar voor „ontheemding" van zowel studenten als docenten, uitzicht op „Europees emplooi" voor afgestudeerden en ten slotte de strijd vraag, die zich ook op nationaal viak voordoet: het primaat van wetenschappe lijke vorming of vakopleiding. Mr. C. A. Bos, wetenschappelijk ambte naar van de Vrije Universiteit te Amster dam, bracht vervolgens een genoeglijk ver slag uit van zijn bewogen studiejaar 1953- 1954 aan het Europa-College. Na de pauze bood mr. F. E. Spat na mens de beheerders van het Bedrijfsfonds Federatief Europa professor Brugmans een geldgeschenk aan voor het Europa- College. Er werd ook een gelukwens uit gesproken door professor dr. E. de Vries, rector van het „Institute of Social Studies" in Den Haag. MADRID (Reuter) Generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, heeft dinsdag een onderhoud gehad met de Spaanse troon pretendent, Don Juan van Bourbon. Op het laatste ogenblik werd het de plaats van samenkomst gewijzigd, kennelijk om jour nalisten en persfotografen te vermijden. De bijeenkomst zou aanvankelijk op een buitenplaats nabij de Portugese grens wor den gehouden, maar de 67-jarige Franco en de 46-jarige Don Juan ontmoetten el kaar in het paleis van Las Cabeza, 200 kilometer ten zuidwesten van Madrid. Naar verluidt ging het gesprek over de universitaire opleiding van Don Carlos, de 22-jarige zoon van Don Juan die Franco als zijn opvolger zou willen zien opgeleid. Alles wijst erop dat Franco Juan Carlos heeft voorbestemd öm de eerste Spaanse monarch na het huidige regime te worden. (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl de Russische premier Kroesjts jev zijn veldtocht door Frankrijk tegen het Duitse militarisme vervolgt, maakt men zich in Parijs op Bonn gelegenheid te bie den zijn piloten van de Luftwaffe op Fran se bodem te trainen. Militaire luchtbases en instructiegelegenhedcn zijn in het de partement van Cognac gelegen, waar ook depots voor het Westduitse landleger zou den kunnen worden ingericht. Het Franse aanbod zal morgen door de Atlantische mi nisters van Defensie in Parijs worden be sproken, wanneer Kroesjtsjev aan de Quai d'Orsay juist zijn politieke balans van zijn Tour de France zal opmaken. Deze gelijk tijdigheid, het gevolg van het uitstel van Kroesjtsjev 's reis wegens zijn griepaan val, baart de Franse diplomatie intussen wel enige zorgen. Men hoopt echter dat de Russische premier, die zich zo onverhoopt vol begrip en plooibaar toont, ook deze te genslag wel zal slikken. De Franse aanbieding, die parallel loopt met het Belgische aanbod depots de Bun- deswehr, is een uitvloeisel van het inci dent dat vorige maand werd opgeleverd door de niet zo bijzonder elegante démarch van de westduitse minister Strauss om in Spanje exercitievelden en militaire bases te vinden. TOKIO (Reuter) De Westduitse am bassade in Tokio heeft meegedeeld (Jat minister Von Brentano zijn verblijf in Ja pan „wegens zaken in Bonn" met een dag zal bekorten. Hij zal donderdag naar Bonn terugkeren. Bondskanselier Adenauer en de andere leden van zijn gezelschap zullen op 1 april uit Tokio vertrekken. In Franse en andere Atlantische kringen heeft men nu vooral willen voorkomen, dat Spanje in de toekomst misschien nogmaals dooi- toedoen van de Duitsers de toegang tot de N.A.V.O. via die ingang zou kunnen worden geopend. De gorilla's sterven uit! Vrienden, wij moeten het nuchtere feit, al is het nog zo afschuwelijk, onder de ogen zien: de gorilla's sterven uit Met diezelfde ogen zij het dan ook lede hebben wij moeten aanschouwen, dat de dodo, de wisent, de juttepeer en de moerbei xtitsterven. Nu komt de gorilla daar óók bij. Het is een ellendige wereld. Het is, zo las ik, de schuld der Watoetsi's, de stam van super-Kongolezen, die de gorilla's langzaam maar zeker uitmoorden. Het kan niet heel lang meer duren of de laatste krijgt een scherpe pijl in 't lijf. Dan leven wij in een gorilla-loze wereld. Is dit aangenaamNeen. Is dat akelig? Ja. Kun nen wij daar onverschillig onder blijven? Natuurlijk niet. Er zal een lijd komen, dat de mensheid gorilla's alleen nog maar van horen-zeg gen kent. Dan zal niemand meer verdriet gevoelen om het feit dat zij uitgestorven zijn. Zoals u en ik laten wij dat maar eer lijk en openlijk erkennen die de dino- en brontosaurus niet meer in levende lijve gekend hebben en die nog slechts bij over levering hun naam en uiterlijk aanzien kennen, geen ogenblik meer uitroepen: „Waar zijn de dino's en de bronto's ge bleven? Zonder hen kunnen wij niet leven" zo zal er een tijd komen, dat geen menselijk wezen meer om. een gorilla roept. Maar wij, die precies op de drempel tus sen de werelden mèt en zonder gorilla's leven, moeten het gelag betalen. Zoals onze bet-overgrootvaders getreurd hebben om de laatste dodo en onze grootmoeders ge weend hebben bij de jobstijding dat de wisent op uitsterven sting, zo ondetgaan wij het verdriet van de zekerheid dat de Watoetsi's onvermijdelijk aan het langste eind zullen trekken en dat er geen gorilla meer voor ons overblijft. Daarom vestig ik n u de aandacht op de mogelijkheid, die nog openstaat het onheil af te wenden en de Watoetsi's te bewegen hun onheilswerk te staken. De druk van de wereldopinie kan dat. Maar dan is snel en krachtig handelen geboden. Dan mogen wij geen ogenblik voorbij laten gaan. Dan dient onmiddellijk iets gedaan te worden, ongeacht geloofs- of politieke overtuiging. De handen i ngeslagen en op korte ter mijn al het re werk ten bate van alle andere goede aken onderbroken voor het behoud der gorilla's. Voor korte tijd het padvinden en het rotariëren gestaakt! Even onze arbeid voor Alliance Frangaise, het Genootschap Ne derlandMadagascar, Schuttevaer en Tes- selschade onderbroken om ons geheel en met volle borst op de gorilla te werpen. Eén woord van de heer Luns aan de heer Hammarskjoeld en deze daarvan ben ik overtuigd reist persoonlijk naar Kongo om de Watoetsi's te bewegen hun gore gorillastrijd te, staken. Vrienden, hier mag niet worden ge draald! Hier mag niet worden gebabbeld, hier moet worden gehandeld. Ik roep u op voor de vreedzame strijd tot behoud van de gorilla. Wie neemt het initiatief? Hem beloof ik de steun van mijn pun tige pen. Komaan, dierenbescherming! Komaan, Lions, Rotarians, en gij allen die van goede bedoelingen vervuld zijt. Nog is het geen nacht. Zolang er nog één gorilla is, is er hoop. Floris Flaneur Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 Verloren. Het Franse ministerie van De fensie heeft medegedeeld dat tussen 31 oktober 1954. het begin van de nationa listische opstand, en 1 november 1959, 13.000 Franse soldaten in Algerije het leven hebben verloren. Een overzicht van de kosten en het aantal invaliden van de Algerijnse oorlog kon niet wor den verstrekt. Rekenmachines. De Antwerpse politie heeft een dievenbende opgepakt, die de afgelopen maanden voor vele miljoe nen franken aan de meest uiteenlopen de goederen uit de opslagplaatsen in de Antwerpse haven heeft ontvreemd. Een twintigtal daders en helers zijn gear resteerd. Een grote partij radio-ontvan gers, horloges en elektrische apparaten werd in beslag genomen. Ook werd een partij rekenmachines achterhaald. Gevierd. De vier Russische soldaten die onlangs door Amerikaanse zeelieden gered werden van een vlot waarop ze negenenveertig dagen in de Stille Oce aan hadden rondgedreven, zijn uit Pa rijs in de Russische hoofdstad terugg- keerd en stormachtig gevierd. Op het vliegveld van Moskou waren honderden mensen aanwezig, waaronder vertegen woordigers van de Russische strijd krachten en de Amerikaanse ambassa deur met zijn staf. Advertentie S. v"' i Hakenkruisen. Opnieuw is bondskanselier Adenauer in Japan begroet met span doeken met hakenkruisen, waarmede extreem-rechtse groeperingen hun waardering voor Nazi-Duitsland tot uiting willen brengen. Toen Adenauer in Oiso oud-premier Josjida bezocht, stond opnieuw een groep studenten met een spandoek „welkom mr. Adenauer" en links en rechts swastika's hem op te wachten. Op last van de politie wa ren de hakenkruisen echter zodanig met Westduitse en Japanse vlaggen be dekt dat zij van een afstand niet zicht baar waren. Opperste Sovjet. De Opperste Sovjet is bij eengeroepen voor een zitting op 5 mei, zo bericht het Russische persbureau Tass. De zitting werd uitgeschreven door het presidium van de Opperste Sovjet. Straf. Sedert 1945 zijn in Oost-Duitsland 146 personen ter dood veroordeeld we gens beweerde politieke misdaad, zo heeft het Westduitse instituut van in dustrie bekend gemaakt. Volgens ande re gegevens van dit instituut kregen 365 andere beweerde politieke misdadi gers levenslange tuchthuisstraf en wer den nog 24.270 tot kortere tuchthuis straf gemiddeld vijf jaar veroor deeld. Van laatstgenoemde groep maakten 2.218 vrouwen en 538 kinderen deel uit. De vonnissen die door de Oostduitse politieke rechtbanken tegen nog 13.000 personen zijn uitgesproken, zijn niet bekend. Ondermijning. In Joegoslavië is de tegen de staat gerichte activiteit in 1959 be langrijk toegenomen vergeleken met 1958. zo heeft de Joegoslavische minis ter van Binnenlandse Zaken, Stefano- vitsj, dinsdag op een bijeenkomst van een parlementaire commissie ver klaard. Hij zei dat er in 1959 in totaal 1.064 mensen, die uit het buitenland ge komen waren voor staatsvijandige han delingen, gearresteerd zijn. In 1959 wer den voorts 3.452 mensen wegens onder mijnende activiteit veroordeeld vijf tig percent meer dan in 1958. X-15. Het Amerikaanse „raketschip" X-15 heeft zijn negende proefvlucht-op-eigen kracht gemaakt. Testpiloot Scoot Cross- field maakte een vlucht van zes minu ten. Hij bereikte een snelheid van 1.300 mijl per uur. De X-15 werd door een B- 52 omhoog gebracht en op 45.000 voet losgelaten. Crossfield klom toen naar 50.000 voet.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3