U belt: 7179 of 4679. Voor Santpoort S370 (02560) Alleen de nieuwste wagens huurt u bij ARIE BEEKHUIS! goedkoopste verhuurbedrijf voor IJmuiden en omstre Ontmoeting Adenauer-Brandt over Berlijns referendum Britse minister van Transport ontketent veilig-verkeeractie Moord op Luikse docent blijft een mysterie NAVO-defensie op dertig dagen strijd baseren Roken van sigaretten bevordert longkanker Wegvervoer op Frankrijk gestabiliseerd Studentenraad tegen uitsluiting van „gestraalden" Von Braun hoopt Russen in te halen met „Saturnus" OPELS-REKORD f 25.- per dag ONBEPERKT RIJDEN VOLKSWAGENS f 20.- per dag ONBEPERKT RIJDEN RENAULT DAUPHINE f 20.- per dag ONBEPERKT RIJDEN 4 Westberlijns burgemeester bereid tot concessie? Maximumsnelheid geopperd voor Europese wegen Tegenstanders van nieuwe kerkorde sturen rekest naar Koningin Afgelopen december 881 doden en in januari 507 Brits voorstel: Nader beraad in de V.S. over jurisdictie van het Intern. Gerechtshof Conclusie van medische studiegroep van WHO Culturele dag Noord holland op 21 april in Hoorn DE NIEUWSTE Tevens verhuur van de nieuwste Volkswagen-Busjes 25.- per dag de ÏOO km; 35.- de 200 km Al onze wagens zijn all-risks verzekerd voor binnen- en buitenland 50.— eigen risico binnenland - ÏOO.— eigen risico buitenland SPECIAAL WERKDAGENTARIEF 16.— per dag tot 200 km. WOENSDAG 3 0 MAART 1960 (Van onze correspondent in Bonn) Tot verrassing van vele politieke waar nemers is in de Westduitse hoofdstad mee gedeeld, dat bondskanselier Adenauer vol gende week, na zijn terugkeer uit Japan, een gesprek zal hebben met de Westber- lijnse burgemeester Brandt. En wel over zijn hardnekkig gehandhaafd voorstel om nog voor de topconferentie te Parijs een volksstemming in West-Berlijn te houden. Adenauer deed dit voorstel anderhalve week geleden tijdens een rede voor de Amerikaanse pers te Washington. Men ziet in Adenauers „ideetje" een poging om zowel Russische als westelijke voorstellen op de aanstaande topconferenties, om de status van Berlijn te veranderen, bij voor baat te torpederen. Adenauer wil de West- berlijners een antwoord laten geven op de vraag, of zij de huidige status van Berlijn willen gehandhaafd zien of niet. De Russen willen van West-Berlijn een vrije stad, los van Bonn en zonder weste lijke troepen maken. Van westelijke kant is men misschien bereid terug te grijpen op de westelijke voorstellen, gedaan op de Geneefse conferentie in de zomer van 1959, waarin over troepenvermindering en controle van toegangswegen naar Berlijn door Oostduitsers sprake was. Adenauer is tegen beide voorstellen gekant: hij wil van geen concessies aan de Russen weten. Niet Adenauer De westelijke bezettingsmachten in Ber lijn willen het vraagstuk van het houden van een volksstemming in West-Berlijn overlaten aan Bonn en West-Berlijn zelf. Maar Brandt heeft gezegd, dat wanneer de westelijke mogendheden dus niet Adenauer een dergelijke volksstem ming wensen, hij bereid is haar te orga niseren. Nogmaals en blijkbaar om het nutteloze van Adenauers voorstel te on derstrepen wees hij erop, dat de West- berlijners reeds in december 1958 bij ge meenteraadsverkiezingen er onweerleg baar van hebben blijk gegeven niets van de communisten te moeten hebben: de ROME (UPI) De commissie die zich bezighoudt met het opstellen van een Europese verkeerswetgeving heeft voor de op 19 april in Luxemburg beginnende bij eenkomst, van de Franse, Belgische en Westduitse afgevaardigden, voorstellen ontvangen omtrent het instellen van een algemeen Europees snelheidsverbod. Men wil een maximumsnelheid van 80 of 90 kilometer per uur instellen op bepaalde wegen en trajecten waar de verkeersinten siteit gevaarlijk groot is. Die wegen zullen gemerkt moeten worden met een speciaal, voor geheel Europa geldend verkeersbord. Op het Italiaanse ministerie van Open bare Werken wordt de instelling van een maximum-snelheid voor alle wegen, behal ve de auto-snelwegen, voorbereid wegens het-* falen van de „wegcode" die negen maanden geleden werd vastgesteld. communistische S.E.D. kreeg toen slechts 1,9 percent van het totaal aantal stem men. Men maakte hieruit op, dat Brandt op het standpunt is blijven staan, dat een nieuwe volksstemming daarbij nog overhaast georganiseerd overbodig is. Men gelooft zelfs dat hij eerder dan de bondskanselier, bereid is 'n gewijzigde sta tus voor West-Berlijn te aanvaarden, zij het ten koste van kleine concessies, bij voorbeeld waar het het aantal westelijke troepen en de verminderde activiteit van de inlichtingendiensten in Berlijn aangaat. Het comité „1618-19" van Nederlands hervormde belijdende lidmaten, dat onge veer 500 begunstigers telt en wederinvoe ring van de Dordtse kerkorde en een strak volgen van de belijdenis in de Nederlands hervormde kerk voorstaat, heeft een re kest gezonden aan Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina. Daarin noemt het co mité de nieuwe kerkorde van 194<?-51 twee slachtig. Op grond van de traditie, die ve le Oranjevorsten volgden, vraagt het co mité beider aandacht voor en bemidde ling in deze kwesties. Het adres is onder tekend door de secretaris van het comité, de heer A. W. van Woerkens te Den Haag, en door de heer J. Somer, voorzitter van de „Réveilkring Assen". (Van onze correspondent in Londen) In januari van dit jaar vielen er in Groot-Brittanië op de weg meer doden en gewonden dan in enige voorafgaande zelf de maand sinds het einde van de oorlog. Er kwamen 507 mensen om het leven en 22 155 werden gewond. Ook februari ver toont een stijging vergeleken met de vroe gere cijfers. December was de zwartste maand met 881 doden en 32 479 gewonden, van wie 7 918ernstig. Bij deze cijfers dient men te bedenken dat het verenigde konink rijk vijf maal zoveel inwonei"s telt als Nederland. De voortvarende, excentrieke en origine le minister van Transport Ernest Marples zint op maatregelen om het Britse verkeer veiliger te maken. Hij wil het probleem op wetenschappelijke manier aanpakken door de nadruk te leggen op hetgeen de ver- keersgebruikers (voetgangers incluis) en ook de stedebouwkundigen moeten doen in plaats van hameren op allerlei verboden. Tijdens een studiereis door de Verenigde Staten kwam Marples onder de indruk van de drastische vermindering van het aan tal verkeersongelukken in Amerika door het tegengaan van het drankgebruik, dat de politie in vele steden controleert door automobilisten, die bij een ongeluk betrok ken zijn, door een speciaal apparaat te la ten ademen. Marples zal in elk geval een einde maken aan de bestuurschaos en het (Van onze correspondent in Brussel) In de gerechtelijke kringen in de Belgi sche hoofdstad en Luik wordt gevreesd dat de moord op de Luikse hoogleraar professor Laperches niet spoedig zal wor den opgehelderd. De moordenaars-op-af- stand, zoals zij in de Belgische pers wor den genoemd, hadden blijkbaar alle voorzorgsmaatregelen genomen opdat hun misdaad ongestraft zou kunnen blijven. parlement binnenkort verzoeken hem de nodige dictatoriale macht over de plaatse lijke overheden te geven welke elkaar, vooral in een stad als Londen, welke uit 28 verschillende gemeenten bestaat, vaak dwars zitten. LONDEN (U.P.I.) De Britse tegering heeft haar bondgenoten voorgesteld dat de N.A.V.O. haar defensieplannen drastisch wijzigt en deze baseert op slechts dertig dagen van strijd indien er oorlog zou ko men. Volgens gezaghebbende zegslieden is het britse voorstel aan de N.A.V.O. voor gelegd ter bespreking op de conferentie der ministers van defensie van de N.A.V.O. landen, die morgen in Parijs begint. De Britse regering gelooft niet dat een langdurige oorlog in Europa praktisch zou zijn in deze eeuw van het afschrikwekken de kernwapen. Het Britse plan beoogt der halve dat de voorraden van de N.A.V.O. gebaseerd zullen worden op de veronder stelling dat de strijd in Europa niet langer dan dertig dagen zal duren. Tegen die tijd zou de oorlog of gelokaliseerd zijn, of zou de vernietiging door kernwapens dermate groot zijn dat voorafgenomen maatregelen en opgeslagen voorraden geen zin meer hebben. Het Britse voorstel suggereert een revo lutionaire benadering van hetgeen de ge allieerde defensie nodig heeft indien Eux-o- pa in een oorlig gewikkeld zou worden. Het valt samen met suggesties van west duitse zijde omtrent een ingrijpende her ziening van het bevoorradingssysteem van de N.A.V.O. Een Westduits voorstel beoogt dat de gehele logistieke organisatie onder controle komt van de N.A.V.O., in plaats van onder die van de afzonderlijke rege ringen. Ook dit plan zal besproken worden op de ministersconferentie. WASHINGTON (Reuter) De commis sie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft de behan deling van de ontwerpresolutie over de ju risdictie van het Internationale Gerechts hof in Den Haag voor onbepaalde tijd uit gesteld. Krachtens deze ontwerpresolutie zou den de Verenigde Staten afstand doen van het recht om het Internationale Gerechts hof de bevoegdheid te ontzeggen uitspra ken te doen in geschillen die de Verenig de Staten als een binnenlandse aangele genheid beschouwen. President Eisenhower heeft in zijn „State of the Union" boodschap in januari ge zegd, dat het Amerikaanse „veto" ande re landen aanmoedigt om de uitspraken van het Internationale Gerechshof naast zich neer te leggen. GENEVE (UPI) Het roken van siga retten is de voornaamste oorzaak van de „opmerkelijke en gestage toeneming" van het aantal gevallen van overlijden door longkanker. Deze conclusie is vervat in een rapport dat is opgesteld door een in ternationale studiegroep van medische deskundigen, welke in november van het vorig jaar op het hoofdkwartier van de Wereldgezondheidsorganisatie (W.H.O.) in Genève vei'gaderd heeft. De waax-schuwing is gebaseerd op studies welke sedert 1954 in de Verenigde Staten, Groot Bx-ittannië, Nederland en Zweden zijn uitgevoerd door officiële, vrijwillige en wetenschappelijke gx-oeperingen. De groep waarschuwt dat in geen der landen waar studies zijn uitgevoerd er eni gerlei aanwijzing is dat de toeneming dei- sterfte als gevolg van longkanker in de afzienbare toekomst tot staan zal komen. In het rapport wordt toegegeven dat de meningen in de groep over de rol van het roken niet eensluidend wax-en, maar, zo woi-dt hier aan toegevoegd, ernstige twijfel is daardoor niet geworpen op de conclusies. Ook rook Geconstateex-d wox-dt dat longkanker meer vooi-komt in de steden dan op het platteland, en er zijn veel aanwijzingen dat de vervuiling van de lucht in de steden door x-ook daax-bij een belangrijke rol speelt, al lijkt die in vele landen kleiner dan die van het roken van sigax-etten. Geconstateex-d wordt dat het risico van longkanker is toegenomen onder ax-beiders betrokken bij het raffineren van nikkel, de fabrikage van chromaten en asbest, de procuktie van lichtgevend gas en onder hen die zijn blootgesteld aan anox-ganisch arsenicum. Geopperd is dat het blootge steld zijn aan ijzerstof en -dampen, de vervaardiging van isopropyl olie en beryl lium, het delven en smelten van kopererts en het blootgesteld zijn aan drukinkt scha delijk zou kunnen zijn. Voor de zesde keer ox-ganiseert de Cul- tui-ele Raad Noordholland een cultux-ele dag. Deze zal dit jaar op 21 april in „Het Park" te Hoox-n worden gehouden en ge wijd zijn aan enige belangrijke aspecten van het Noordhollandse muziekleven waax-onder de harmonie en de fanfare, als mede de muzikale vorming van de jonge- i-en. Deze onderwerpen maken ook deel uit van een rappox-t, dat de muziekcom- missie van de Culturele Raad in voox-be- x-eiding heeft. De voorzitter van deze com missie, de heer D. Rijnders, bux-gemees- ter van Nieuwer Amstel en de rijksinspec teur voor muziekondei-wijs, di\ J. Danis- kas, die als adviseur de besprekingen over het rapport heeft bijgewoond, zullen een aantal actuele vraagpunten met conclu sies hieruit weex-geven en toelichten, waar na een discussie volgt. Het congres waarop iedereen uit de krin gen van de musicex-ende amateurs, mu ziekpedagogen en het onderwijs welkom is wordt opgeluisterd door twee concerten. Om half vier 's middags geven Die Haer- lemsche Musyckcamer en het schoolkoor van het Pius X-college te Beverwijk on der leiding van André Kaart met mede werking van de alt Aafje Heynis een con cert. Voox-ts concerteert de fanfare „De Herleving" uit Zwaag des middags op de „Rode Steen". (Van onze Haagse redacteur) Na de moeilijkheden welke in het begin van dit jaar voor de Nederlandse vracht rijders in het intex-nationale wegvex-voer ontstonden omdat de Franse vervoersauto- riteiten de stx-oom machtigingen voor rit ten naar Frankrijk vrij plotseling afdam den, is de toestand thans gestabiliseerd op de omvang van een jaar geleden. Maandelijks worden thans autorisaties voor duizend ritten verstrekt. Verleden jaar wei-den in totaal zestienduizend rit ten uitgevoerd, maar een viex-de gedeelte daai-van werd veroorzaakt door het specia le melkvervoer naar Parijs ten gevolge van de droogte. Bovendien is het vervoer op de beide gx-ensdepartementen Nord en Ardennes niet aan machtigingen onderhevig. Dit ver voer ontwikkelt zich reeds onstuimig, niet alleen omdat met name in het departe ment Nord het belangrijke industriële cen- ti-um Rijssel ligt, maar ook omdat Fran sen grotere belangstelling zijn gaan to nen voor het overnemen van dit vervoer verder landinwaarts. Hierdoor is het niet onmogelijk, dat dit vrije vervoer naar een grensstrook tot de andere departementen in noox-d en oost-Frankrijk wox-dt uitge breid. Uiteraax-d riskeert het Nederlandse internationale wegvervoer dan een verder dichtdraaien van de machtigingenkraan voor het vervoer verder landinwaax-ts, met name naar Parijs. Al met al is men bij de Nederlandse internationale wegver- voersorganisatie niet ontevx-eden over de huidige gang van zaken. De Nederlandse Studentenraad (N.S.R.) het overkoepelend orgaan van de plaatse lijke, zogenaamde grondraden omvatten de alle 35.000 studenten in ons land, acht een maatregel tot uitsluiting van studen ten van colleges en practica als bedoeld in artikel 60 van het bij de Tweede Ka mer ingediende herzien wetsontwerp tot regeling van het wetenschappelijk onder wijs, onaanvaardbaar. Dit wordt meegedeeld in een nota van de N.S.R. over dit wetsontwex-p. De nota is dezer dagen aan de leden van de Eex-ste en Tweede Kamer toegezonden. Volgens het genoemde artikel kan een faculteit, indien noodzakelijk ter bevordering van een goede gang van het onderwijs, een x-egeling vaststel len welke de mogelijkheid opent aan een student die binnen tenminste twee maal de daarvoor aangeduide studie duur een examen niet met goed gevolg heeft afgelegd, in die studierichting het recht .te ontzeggen tot het bijwo nen van het onderwijs. De studentenraad acht de voorgestelde mogelijkheid tot uitsluiting vooral op prin cipiële gronden ongewenst. De raad is van mening dat bij de huidige inrichting van het onderwijs de duur voor een examen bezwaarlijk kan gelden als voldoende maatstaf voor het al of niet geschikt zijn voor de studie. De N.S.R. zegt te twijfelen aan de wen selijkheid van algemene toelating. De mi nister heeft te kennen gegeven voorstan der te zijn van het beginsel van toelating voor bezitters van het einddiploma van een der scholen van voorbereidend weten schappelijk onderwijs tot alle academi sche examens zonder onderscheid. De Raad is van mening dat bij de voox-lich- ting aan abituriënten gewezen dient te worden op te verwachten moeilijkheden bij een door de thans voorgestelde rege ling reeds mogelijk gemaakt vroegtijdige correctie van studiekeuze. WASHINGTON (UPI) De in Duits land geboren Amerikaanse raketdeskun- dige dr. Wernher von Braun heeft aan de senaatscommissie voor de ruimtevaart verteld, dat de Verenigde Staten meer we tenschappelijke resultaten hebben verkre gen met hun ruimteraketten van geringer kracht dan de Russen met hun raketten met groter kx-acht. Von Braun verklaarde dat de Russen nog een voorsprong hebben wat betreft de nuttige last, maar hij gaf de Verenigde Staten een heel goede kans om de Russen in te halen met de Saturnus- raket. In het verleden heeft Von Braun bij herhaling aangedrongen op versnelling van het Amerikaanse projectielprogram, maar nu zeide hij tevx-eden te zijn met de bestaande budgetering, welke de belof te inhoudt, dat de Saturnus in 1964 een operationeel x-uimteschip zal zijn. Ook ver- klaax-de Von Braun dat de Russen thans al een mens rond de maan zouden kun nen zenden. Verhuur zonder chauffeur m Arie Beekhuis Torricellistraat 32 IJmuiden

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4