Tweede Kamer voteert 310 miljoen voor Starfighters s REGERING GAAT EEN ONTWERP VOOR LOONWET BEZIEN Compensatie voor „achterblijvers" Korter werken bij Hoogovens Margriet is nog 20 heerlijk jong, 20 echt een blad van déze tijd..! EEN STRALENDE K.L.M. Vijf doden in het verkeer Eén Nederlands filmjournaal LOON- EN HUURBELEID IN DE SENAAT Vragen aan de regering Radio-activiteit en militaire depots Cor du Buy treedt uit Amsterdamse raad Makelaar liet huurders te veel betalen Minister Visser: militair belang gaf doorslag bij de keuze Enorme order voor industrie Sinterklaas kan voortaan iedere dag thuis gaan lunchen Ned. Dans Theater in „Boterwaag" WOENSDAG 30 MAART 1960 Twee belangrijke zaken hebben de Eer ste Kamer gisteren bezig gehouden: de huurverhoging en de vrijere loonvorming. In de middagvergadering kwam het wetsontwerp tot wijziging van de Huur wet aan de orde en daarbij tevens de op heffing van de huurblokkcring. Minister Van Aartsen zal de Kamer vandaag ant woorden. Hij had gisteren niet meer de gelegenheid, omdat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Van Rooy en de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer Roolvink, 's avonds moesten antwoorden op het debat, dat de vorige week in de Senaat is gevoerd over de begroting van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Het huurdebat zou wat saai zijn ver lopen, wanneer niet van de zijde van de P.v.d.A.-fractie een vrij felle oppositie tegen de voorstellen was gevoerd. Deze oppositie lokte een scherp weerwoord van prof. Hellema (A.R.) uit. Huurdeblokkering Over een punt waren intussen alle fracties het eens: de regering heeft de huurvoorstellen veel te laat bij de volks vertegenwoordiging ingediend en daar door de Eerste Kamer genoodzaakt, deze belangrijke onderwerpen inderhaast af te doen. Bij de heren Rcijers (C.H.). De Vos van Steenwijk (V.V.D.) en Elfferich (A.R.) ont moette het voorstel tot. opheffing van de huurblokkering geen bezwaar. In ver schillende nuances betoogden deze leden, dat de huurblokkering eigenlijk een „on ding" is geweest. Mr. In 't Veld (P.v.d.A.) was daaren tegen van oordeel, dat het onjuist is. dat nu radicaal een streep door het Grootboek wordt gehaald. Ir. Vos (P.v.d.A.) drukte zich nog wat krasser uit: de wijze waarop deze wet is uitgevoerd, is beneden elk peil. Het is de intentie geweest, om de blok kering niet uit te voeren. Dat was onjuist, omdat het hier een politiek compromis gold. Prof. Hellema (A.R.) was verbaasd over de felheid, waarmee ir. Vos het voorstel tot deblokkering had bestreden: ..Hoe kan ir. Vos deze minister verwijten, dat de wet niet goed is uitgevoerd? Waarom heeft ir. Vos zijn stem niet verheven, toen prof. Samkalden, een partijgenoot van ir. Vos, als minister van Justitie verantwoordelijk was voor een goede uitvoering van de wet? De wet had geen basis in het rechts bewustzijn van ons volk en het is prof. Kranenburg, eveneens een socialist, ge weest die heeft betoogd, dat in zo'n geval een wet niet mag worden gehandhaafd, aldus prof. Hellema. Intussen had ook de heer Seegers (Comm.) zich tegen deblokkering ver klaard. Liberalisatie Over de voorgenomen liberalisatie van het woningbeleid bestond grotere over eenstemming. De heren Reijers (C.H.). De Vos van Steenwijk (V.V.D.), Tn 't Veld (P.v.d.A.), Elfferich (A.R.) en Rottinghuis (K.V.P.) konden daarmee zeer wel instem men. Ook over het streven van de minis ter om te komen tot een gezond evenwicht tussen vraaghuren en kostprijzen bleken de meningen weinig uiteen te lopen. Dit even wicht zal echter, volgens de heer Reijers (C.H.) alleen bereikt kunnen worden aLs de bouwkosten worden verlaagd. Als de grondprijzen zo hoog blijven. 7.0 betoogden ondermeer de heren Seegers (Com.) en Tn 't Veld (P.v.d.A.) zal daarvan niet veel terecht komen. Trouwens ook de heer Rottinghuis maakte zich over de hoge grondprijzen nogal ongerust. Mr. In 't Veld (P.v.d.A) ging zeer uit voerig op het huurbeleid in. Hij b^toogd^ ondermeer, dat de huiseigenaren in het algemeen te weinig begrip getoond hebben voor hun sociaal-economische functie. Hij zei verder, er niet van overtuigd te zijn dat het regeringsbeleid bewust 00 w- laging van de bouwkosten is gericht. Hij weet dit onder andere aan het feit. dat er in feite geen sprake is van vrije concur rentie in het bouwbedrijf. Hij meende verder, dat er nog wel degelijk hier en daar van ..opzetjes" door de aannemers snrake is. Met de Prijsopdrijvings- en Ham ster wet kan de regering daartegen blijkbaar niet voldoende ontreden en even min blijkt de regering midd^en te hebben om ongewenste grondspeculatie tegen te gaan. Mr. De Vos van Steenwijk (V.V.D.) toon de zich enigermate teleurgesteld over de voorgestelde huurverhoging van 20 per cent. De regering had bij haar optreden, het vorige jaar, betere verwachtingen ge wekt. meende de V.V.D.-woordvoerder. Met de voorgenomen compensatie kon h'i ook niet geheel instemmen. Waarom heeft dp regering die niet ten dele in een loons verhoging gezocht en voor de rest in be lastingverlaging. bij voorbeeld in een ver laging van de omzetbelasting? Daarvan zouden ook de vergeten groepen hebben kunnen profiteren. „Geen mcdelndon" Ir. Vos (P.v.d.A.) zei geen medelijden met de huiseigenaren te hebben. Hij be rekende, dat zij. die hun huizen als geld belegging exploiteren. 8 '4 percent rente maken. De huiseigenaren zijn bovendien ontkomen aan de heffing ineens, want pas nadien zijn de huizen in waarde gestegen. De rentabiliteit van het. woningbezit is bovendien sterk verbeterd omdat er geen huizen meer leeg staan. Ir. Vos noemde deze huurverhoging „ongelukkig en op een conjunctureel onjuist moment". Met deze laatste opmerking bleek prof. Hellema (A.R.) het wel eens, maar dit Kamerlid hield ir. Vos voor, dat het de socialisten in de vorige regeringen zijn geweest, die lange tijd huurverhoging hebben tegen gehouden. De loonpolitiek Over de resultaten van de vrijere loon vorming toonde staatssecretaris Roolvink zich in de avondvergadering tevreden. Er is wel degelijk sprake van differentiatie, getuige het feit, dat de loonsverbeteringen variëren van 2,4 tot ca. 10 percent. Het totale beeld van de tot nu toe tot stand gekomen loonsverbeteringen toont aan. dat een belangrijk deel van de werknemers een verhoging van vijf a zes percent heeft gekregen. De staatssecretaris wees er bovendien op. dat een begin is gemaakt met arbeidstijdverkorting. In 1961 zal het in verschillende bedrijven zelfs tot een vrije zaterdag kunnen komen. Men had de regering gewaarschuwd voor inflatie, als gevolg van de nieuwe loon politiek, maar staatssecretaris Roolvink zei, dat er ook andere bestedingsfactoren zijn, die een inflatoire werking kunnen hebben. Hij berekende, dat reeds 1.754.900 werknemers van de vrijere loonvorming profiteren of op zeer korte termijn daar van de gunstige gevolgen zullen ondervin den. Voor 240.000 werknemers, die vallen onder een C.A.O. of een bindende loon regeling, zal de vrijere loonvorming nog moeten volgen. Van loonsverbetering heeft ook al het overheidspersoneel (500.000 man) geprofiteerd. Er vallen dan nog 800.000 loontrekkenden daarbuiten, maar deze groep behoort voor een groot deel tot de beter betaalden. Produktiviteit blijft norm Alles overziende, zeide de staatssecre taris, dat ongeveer 85 percent van de werknemers, die onder een C.A.O. of een bindende loonregeling vallen, reeds van de vrijere loonvorming de invloed hebben ondervonden. Minister Van Rooy betoogde ondermeer dat bij de opstelling van de algemene richtlijnen voor de vrijere loonvorming het produktiviteitscritcrium centraal ge steld is. Voor de toekomst acht minister Van Rooy dit criterium ook juist- De vrees, dat de werknemers, die geen C.A.O. of bindende loonregeling hebben, buiten de vryere loonvorming vallen, deelde de minister niet. Er is ook nog het coördina tiecriterium. De minister erkende trou wens de noodzaak van een zekere com pensatie voor de „achterblijvers". Coör dinatie is een zaak van solidariteit in het bedrijfsleven. Intussen moet de coördina tie wel voorzichtig worden gehanteerd, want ze zou niet aanvaardbaar zijn als de prijzen er door zouden worden verhoogd. Met betrekking tot het bouwconflict meende minister Van Rooy niet veel te hoeven zeggen, omdat ons volk, naar hij verklaarde, daarover voldoende is voor gelicht. Industriespreiding De minister zei voorts, dat de spreiding van de industrialisatie erop is gericht de overspanning van de arbeidsmarkt in het westen tegen te gaan en de werkgelegen heid, vooral in het noorden, te bevorderen. Voor emgiratie wordt geen propaganda gevoerd, wel een verantwoorde voorlich ting. Een ieder staat vrij zelf een beslis sing over emigratie te nemen. Dit geldt ook voor emigratie naar Zuid-Afrika. De minjister deelde mede. dat per 1 april het basisuurloon in werkplaatsen voor vakontwikkeling voor volwassenen van 1,19 tot 1,40 zal worden verhoogd. Teneinde tot een verantwoord standpunt ten aanzien van para-normale genezers te komen, stelt het T.N.O. thans een onder zoek in. Aan een wetsontwerp betreffende gees telijk gestoorden wordt gewerkt. De S.E.R. zal een advies uitbi'engen over een voor ontwerp van wet inzake het ziekenfonds wezen. De S.E.R. zal dan tevens de econo mische aspecten van het ziekenfondswezen kunnen bestuderen. Binnen afzienbare tijd zal aan de minis terraad een ontwerp van wet op de ar beidsvoorwaarden (loonwet) worden voor gelegd. Daarna zal advies aan de S.E.R. worden gevraagd. Dit deelde staatssecre taris Roolvink nog mede. De staatssecreta ris is ook bezig aan de bestudering van een noodregeling invaliditeitsverzekering. De verordening van het Landbouwschap betreffende de arbeidsvoorwaarden in de landbouw heeft de heer Roolvink dezer dagen goedgekeurd. Minister Van Rooy deelde nog mee. dat aan de totstandkoming van een ziekenhuis te Sneek zijnerzijds geen belemmering in de weg zal worden gelegd, omdat hiervoor geen rijksgarantie is gevraagd. De beslis sing berust bij volkshuisvesting en bouw nijverheid voor het afgeven van een bouw vergunning, waartegen wel geen bezwaar zal bestaan, omdat er in de omgeving daar geen spanning op de arbeidsmarkt is. Het Tweede Kamerlid de heer N. van der Veen (P.S.P.) heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid on der andere de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de waarschuwing van het Wcstduitse Bondsministerie voor kernzaken tegen het gebruik van regenwater als drinkwater tengevolge van een verhoogde radioactivi teit na de Franse kernproef in de Sahara? 2. Kan het daarop gevolgde hericht van het ANP, dat de verhoging van de radio activiteit in Nederland „zeer gering is ge weest en generlei reden tot ongerustheid behoeft te bestaan bij het gebruik van re genwater als drinkwater" als een officiële mededeling worden beschouwd in dier voe ge, dat een mededeling rechtstreeks van het ministerie gelijkluidend zou zijn ge weest? 3. Kan de minister mededelen of de ken nelijke tegenstelling tussen de Duitse en de Nederlandse beoordeling ten aanzien van de graad van gevaarlijkheid, veroor zaakt door radio-activiteit in regenwater, een gevolg is van klimatologische en der gelijke verschillen of van een verschil van oordeel over de hoogte-, van radio-activi teit, welke als ongevaarlijk kan en mag worden beschouwd? 4. Heeft de minister kennis genomen van het bericht van Reutel-, dat in Engeland in de beenderen van jonge mensen bene den 20 jaar, die overleden in het eerste half jaar van 1959, een tweemaal zo grote hoeveelheid strontium 90 is aangetroffen als die. welke zich bevond in de beende ren van die jongeren, die in het tweede halfjaar van 1958 overleden? 5. Kan de minister mededelen of deze controle óók in Nederland plaats vindt, en, zo neen, of die dan niet nodig is om een volledig beeld te geven van de invloed van de verhogingen in de radioactiviteit op jonge mensen en zo ja, welke daar van in Nederland de resultaten zijn in de afgelopen jaren? 6. Acht de minister in verband met het voorgaande het niet gewenst om op ge regelde tijden in grote openbaarheid via de pers bekendheid te geven aan de ma te van diverse soorten van radio-activiteit in Nederland? Het Tweede Kamerlid de heer Bakker (C.P.N.) heeft aan de minister-president en de minjster van Defensie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist dat met West-Duitsland overeenstemming is bereikt over de ves tiging van Westduitse militaire depots in ons land? 2. Ind(ien dit juist is, kan de regering dan mededelen in welke vorm de ze overeenkomst wordt vastgelegd en of de regering voornemens is hiervoor de goed keuring van de Staten-Generaal te vragen? Van onze Amsterdamse redacteur) De heer Cor du Buy lid van de Amster damse gemeenteraad, voor het Sociaal Verbond en Sportbelangen, heeft dinsdag om persoonlijke redenen voor deze functie bedankt. De heer Du Buy, die vele jaren achtereen tafeltenniskampioen van Ne derland is geweest, blijft voorlopig nog voorzitter van zijn partij, welke hij in 1958 heeft opgericht, omdat hij meende dat in de politieke vertegenwoordigingen te wei nig aandacht aan sport wordt besteed. Zijn partij nam in hetzelfde jaar deel aan de gemeenteraadsverkiezingen te Amsterdam. De heer Du Buy was lijst trekker en werd met 10438 stemmen in de raad gekozen. Hij nam voornamelijk deel aan de discussies wanneer het sportaan- gelegenheden betrof. De raadszetel zal nu worden ingenomen door de heer J. ten Brink rijksambtenaar en secretaris van het Sociaal Verbond en Sportbelangen. De werktijd bij Hoogovens IJmuiden zal per 1 april 1960 in drie perioden geleide lijk worden teruggebracht van 48 tot 45 uur per week. De eerste periode van 47 uur per week begint wanneer althans tijdig goedkeu ring van de Vakraad is verkregen op 1 april 1960 en duurt tot 1 januari 1961. De dagdienst krijgt in deze eerste periode 1 vrije zaterdag in de 4 weken. De 3-ploegendienst krijgt 1 maal per 9 weken een vrije zaterdagmiddag of -nacht, óf 1 maal per 48 kalenderdagen een vrije dienst. De 2-ploegendienst krijgt 1 maal per 8 weken een vrije zaterdagmiddag, óf 1 maal per 51 werkdagen een vrije dienst. De werktijd in de 4-ploegendienst blijft gemiddeld 42 uur per week en de 4-ploe gendienst krijgt in de eerste periode 1 extra toeslaguur uitbetaald. Het uurloon blijft voorlopig ongewijzigd: de vrije diensten worden als gewone snip perdagen betaald. De beambten die 48 uur per week wer ken, volgen het schema dat voor de arbei ders geldt. De beambten die 42 uur per week wer ken, zullen door werktijdverschuiving in de eerste periode 1 vrije zaterdag per maand krijgen. Er is een commissie ingesteld die advie zen zal geven over maatregelen die de produktiviteit kunnen bevorderen. Bewoners van een flatwoning in de bui tenwijk Hatert in Nijmegen klaagden, dat zij gedurende het tijdvak 1953-'60 twee gul den in de maand te veel huur hadden moe ten betalen dan door de betrokken com missie was toegestaan. De huuradviescommissie had op klach ten van de huurders reeds verklaard, dat zulks niet geoorloofd was, zonder toestem ming van de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid. Een der flatbe woners ging een civiel geding aan tegen het betrokken makelaarskantoor, dat op zijn beurt verklaarde, dat die huurverho ging met 2 per maand school in de ho gere uitgaven voor meer extra werk na de aflevering van de flat. De kantonrech ter te Nijmegen mr. P. I. M. van der Vel den veroordeelde de makelaar tot betaling der proceskosten en vergoeding van de te veel betaalde huur aan tweehonderd huur ders. dat is een bedrag over 1953-1960 van 34.000. Advertentie MARGRIET Stadhoude Tegen de zin van de communisten en de P.S.P. is de Tweede Kamer gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met de aanschaffing van vijftig Starfighters voor de ver nieuwing van onze luchtmacht, waar mee een bedrag van 310 miljoen gul den zal zijn gemoeid. De Nederland se samenleving, aldus minister Vis ser, staat helaas nog voor de noodzaak gelden, die zoveel beter zouden kun nen worden besteed, uit te geven voor de defensie als gevolg van de inter nationale omstandigheden. Uit be sparingen op de defensie-uitgaven in V Wanneer men met een ken nis afspreekt om op een be paalde dag samen ie lunchen, zal de keus van de ontmoe tingsplaats misschien enige hoofdbrekens kosten. Welnu, wij willen graag een handje helpen en een voorstel doen: Ga eens naar Madrid. Er is daar een buitengewoon ver fijnd restaurant, „Corral de la Moreria", waar men een ver zorgde lunch kan genieten, die nog beter verleerbaar wordt door het optreden van een Flamengo dansgroep, bestaan de uit aanvallige Spaanse schonen en hun caballero's. Een vreemd voorstel? Toe gegeven, het is een beetje kostbaar. Maar wat de tijd betreft gaat het best. Want dinsdagmorgen om elf uur stapten wij met 114 kennissen uit de journalistiek en van de K.L.M. in de Douglas C. 8 Albert Plesman" (zie foto) en we zaten bij tweeën aan de feestelijk gedekte tafels in het Madrileense „Corral de la Moreria". Bij achten 's avonds reden we weer over de Schip- holweg naar huis. Dus wat de tijd betreft hoeft men het niet te laten. Sinterklaas kan voortaan in december iedere dag thuis gaan eten. Een afstand van rond 3500 kilometer heen en terug werd in dit nieuwste straalvliegtuig der K.L.M. afgelegd in drie uur en veertig minuten vlieg- tijd. Op bijna 10 kilometer hoogte bewoog de D.C. 8 zich met 900 kilometer per uur door het zonnige luchtruim. Tweeëntwintig minuten na de start passeerde het toestel- Parijs in de ijle lucht bij een buitentemperatuur van 54 graden onder nul. Doch in de gezellige, comfortabele ca bine zalen de 115 passagiers, genodigden van de K.L.M. en directieleden, beha gelijk in een kamertemperatuur te pra ten, te eten en te schrijven. Te schrijven ookja, want de bewegingen van het toestel waren praktisch tot nul ge reduceerd geen trilling, geen schok verstoorde de roer loos aandoende stabiliteit en een licht geruis drong van buiten door. Het geruis van vier razende straalmotoren, die als vier machtige vuisten het gigantische toestel voort stuwden in de richting van de Spaanse hoofdstad. Het straalvlieglijdperk is voor de K.L.M. thans reeds ruim op gang. Vliegen met str aaltoestellen is de ideale manier van voortbewegen, lunchen in Madrid is de ideale manier van lunchen. Ofschoon vliegen noch lunchen goed koper is dan men zou wensen, demonstreerde deze kennis making met de vliegmogelijk- heden van vandaag toch zeer navrant en op een hoogst aan gename manier, dat de wereld kleiner is dan u denkt. Doch daarover morgen. J. L. de vorige jaren is 110 miljoen beschik baar. De resterende 200 miljoen moet komen uit de voor de defensie be schikbaar te stellen gelden in 1961 en later. Over een financiële bijdrage van Amerika valt nog niets definitiefs te zeegen. De aanschaffing van de Starfighter is nodig voor de vervan ging van verouderde typen, ongeacht de ontwikkeling van raketten Enorme order voor industrie De Starfighter is gekozen omdat deze kan dienen voor drie taken: aanval, ver dediging, verkenning. Bovendien is van bijkomend belang dat ook Duitsland en België de Starfighter hebben gekozen, waardoor de exploitatie goedkoper kan zijn. Vele Kamerleden warenverheugd dat de Nederlandse industrie een belang rijk aandeel zal hebben in de produktie van de Starfighter. Alleen al uit Duitsland is een order te verwachten van 740 mil joen gulden. Daarbij komt nog het aan deel dat de Nederlandse industrie krijgt in de aanschaffingen van Nederland en België. Overigens is nog niet bekend, hoe veel toestellen België zal bestellen. Voor lopig zal Nederland vijftig vliegtuigen aanschaffen, maar het is de bedoeling ten slotte over 200 toestellen te beschik ken. Inflatiegcvaar? Het is een enorme order die de Neder landse industrie krijgt. Daarom vreesden sommigen dat dit in een krappe arbeids markt tot inflatie zou kunnen leiden. Daar tegenover maakte minister Visser erop at tent, dat de order wordt uitgespreid over een aantal jaren. Het kan dus ook zijn dat er een zegenrijke invloed van uitgaat als het met de werkgelegenheid wat min der goed gaat. De minister stelde groot vertrouwen in de kundigheid van onze in dustrie. De aanschaffing van de Starfighters loopt niet vooruit op de binnenkort te ver wachten Defensienota met een schema van de defensieuitgaven voor de komen de jaren. Militaire beslissing Staatssecretaris Calmeyer zette nog eens uiteen dat alleen het militaire be lang, en geen economische of andere over wegingen, tot de keuze van de Starfighter heeft geleid. De ontwikkeling van raket ten is nog niet zover gevorderd dat men daaraan alles kan overlaten. De voorge nomen luchtverdedigingsgordel van de NAVO met raketten zal binnen enige ja ren nog niet gereed zijn, maar ook daar na zal er behoefte blijven bestaan aan bemande vliegtuigen. Voor een kleine luchtmacht als de Nederlandse is het niet verantwoord meer dan een enkel type te onderhouden. Daarom is gezocht naar een toestel dat drie taken kan uitvoeren: aan val, verdediging, verkenning. Grote lan den als Amerika kunnen voor elke taak een speciaal type ontwikkelen, maar daar mee moet men de Starfighter niet verge lijken. Voor ons bleven er twee typen over: de Amerikaanse Starfighter en de Franse Mirage III. Louter op grond van militai re overwegingen is de keus gevallen op de Starfighter, die voor Nederland de bes te is. Dat wil niet zeggen dat de Mirage III geen goed toestel is. De Starfighter is het verst ontwikkelde ontwerp dat thans op de markt is. Dat is de tweede reden waarom de Starfigh ter gekozen is. In de verdere ontwikkeling van het type heeft Duitsland reeds 31 miljoen dollar gestoken en daar profite ren wij mede van. Er is niets van waar, zei staatssecreta- In Den Haag is ter hoogte van het via duct aan de Troelstrakade in Den Haag een personenauto tegen een truck met op legger en daarna tegen een lichtmast ge botst. De bestuurder van de personenauto, de 59-jarige Haagse architect H. J. de Haan kwam hierbij om het leven. De 30-jarige stukadoor T. Rozeveld uit Eelde (Gr.) is op de driesprong Peizerpol tegen een uit Peize komende zandauto op gereden en kort daarna aan de opgelopen verwondingen overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. In Belfeld bij Venlo is het achtjarige zoontje van de familie Grüters uit Belfeld bij het spelen onder de achterwielen van een zware vrachtauto geraakt. Het jonge tje werd op slag gedood. De 21-jarige landbouwersknecht G. J. Heutink uit Steenderen is nabij Winters wijk in de buurtschap Miste met zijn mo tor uit een bocht gevlogen en in een beek beland. Hij heeft nog kans gezien uit het water te kruipen, maar heeft daarna in een weiland het bewustzijn verloren. Toen buurtbewoners hem daar later vonden, was de dood reeds ingetreden. Tussen de producenten van Nederlandse filmjournaals „Polygoon", „Profilti" en „Haghefilm" is overeenstemming over de bundeling van de tot nu toe afzonderlijk geproduceerde en onder de namen „Neer- lands nieuws", „Spiegel van Nederland" en „Nederland in klank en beeld" uitge brachte filmjournaals. De producenten zijn tot het inzicht gekomen dat slechts door samenwerking de kwaliteit en de cul turele waarde van het Nederlandse film journaal gewaarborgd kunnen blijven. Als uitvloeisel hiervan is door belanghebben den besloten de produktie van „Spiegel van Nederland" binnenkort stop te zetten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. in Den Haag, de „Boterwaag" voor de duur van vijf jaar te verhuren aan het Nederlands Dans Thea ter, dat dit gebouw op één april zal be trekken. De officiële ingebruikneming zal enige maanden later geschieden. ris Calmeyer, met nadruk, dat de Star fighter niet veilig zou zijn. Er zijn inder daad vrij veel ongelukken gebeurd met de allereerste typen a en b, maar niet met de latere typen c en d, die niet uit de Amerikaanse bewapening zfjn geno men. Het verder ontwikkelde type g, dat Ne derland krijgt, is nog niet in de lucht. Dat wil zeggen dat als het in de lucht komt, het toestel dan het modernste is dat men kent. Wij hebben vertrouwen in de Starfighter, aldus de staatssecretaris, een vertrouwen dat wordt gedeeld door NAVO-autorileiten, Duitsland, België en Canada. De communisten deden nog een poging met het indienen van een motie de be slissing over de Starfighters uit. te stellen tot na het verschijnen van de Defensie nota. Maar de communisten tellen slechts drie leden in de Tweede Kamer, terwijl voor de toelating van een motie in de discussie ten minste vijf handtekeningen zijn vereist. Daarom deed de heer Bakker (C.P.N.) een beroep op de twee leden van de P.S.P., zijn motie mede te onderteke nen, maar deze weigerden, waarna de voorzitter met de motie in zijn hand con cludeerde: „Dan maakt dit stuk papier geen onderdeel van de beraadslaging uit".

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5