IN IJMOND GEEN ERNSTIGE LUCHTVERONTREINIGING Zo begon Van Nievelt, Goudriaan en Co's stoomvaartmaatschappij Nederland steunt Amerikaans voorstel in zeerecht-overleg Havenberichten In de vishal en op zee Stijging in de aanvoer van vis leuke dessins gordijnplastic ƒ1.95 p.mtr. LANGS SLUIZEN EN HAVENS Loodgieters- en Electricifeitswerkzaamheden Agenda voor IJmond en Haarlem nieuwe stofzuiger! WISKER TNO is echter nog wel waakzaam PERÉE Vels en-IJ muiden Beverwijk H aarlem Zes mijl territoriale wateren èn zes mijl speciale visrechten Ouderavond Ir. Krijgerschool Ons wekelijks visrecept Veerdienst Rotterdam- Tilbury begint eind mei Kerkelijk Nieuws WOENSDAG 30 MAART 1960 IN HET BESCHEIDEN directiekantoor van Van Nievelt, Goudriaan Co's Stoomvaart Maatschappij n.v., Willemskade 17 te Rotterdam, heerste in de zomer van 1905 bedrijvigheid om een tweetal, met enige vertraging afgeleverde, schepen voor hun eerste reis gereed te maken. De „Alioth", 3630 ton draag vermogen, en de „Mizar", 3300 ton ook latere schepen van de maatschappij zouden namen van sterren dragen waren eenvoudige, stevig gebouwde kolen- stokende schepen met vier laadbomen en vier winches. Hun machinevermogen bedroeg ongeveer 800 ipk, voldoende voor een snelheid van ruim negen mijl per uur. Advertentie Gas- en Watcrfitter KENNEMERLAAN 9 TEL. 5271 Installateur P.E.N. NIEUWE TRAWLER Uit Vlaardingen is maandag een nieuwe trawler naar zee vertrokken, namelijk de VL 16 Voorloper met schipper J. Spaans. Het schip is van de rederij Hogendijk die ook de VL 199 in de vaart heeft. De traw ler (type KW 49 Antje) heeft een motor van 1000 pk. Het schip zal in IJmuiden worden gestationeerd, de factor is de heer Brouwer. De verblijven van dek- en machinekamer- personeel onder de rang van officier wa ren in de bak gelegen, die der officieren en van het civiele personeel midscheeps. Naar huidige begrippen was de inrichting vrij primitief: de schepen hadden geen elektrisch licht; de verlichting geschied de door petroleumlampen, de verwar ming door petroleumkachels. De verzor ging van het personeel voldeed echter aan alle eisen, welke men in die tijd kon stel len en dit zou ook verder de voortduren de aandacht van de heer Goudriaan be houden. Men kon ook constateren, in welk een merkwaardig korte tijd de heer Gou driaan zich vertrouwd wist te maken met allerlei scheepvaartproblemen. Hij had het geluk de eerste schepen aan de zorg van ervaren kapiteins, de heren W. Mul der en J. Datema, te kunnen toevertrou wen, van wie vooral de heer Mulder zijn vriend en raadsman werd. Het was voor de directie van Van Nievelt, Goudriaan Co een geruststelling, dat het scheeps- personeel begrip toonde voor de noodzaak de uiterste zuinigheid in acht te nemen. De scherpe concurrentie van buitenlandse „tramps", dikwijls oude, goedkoop ge kochte schepen met een minimum aan be manning, dwong tot waakzaamheid en een voortdurende controle op de exploitatie kosten. De „Alioth" en de „Mizar" vonden reeds dadelijk regelmatig emplooi: in de zomermaanden in de houtvaart, in de wintermaanden in de ertsvaart, waarbij zich vrijwel het gehele jaar de gelegen heid voordeed Engelse kolen als uitgaan de vracht te verkrijgen. Het kon ook gebeuren dat een schip in ballast vertrok, bij voorbeeld op weg naar Cardiff, om dan door vlaggeseinen of morsetekens bij de Engelse zuidkust op dracht te krijgen de steven te wenden naar een andere haven. In de wisselval ligheid van het wildevaartbedrijf toonde de heer Goudriaan zich een man van moed en initiatief, iemand die de kunst van het afwachten verstond, nooit voor barig handelde en menigmaal een voor delig charter wist af te sluiten waar con currenten tevoren met lagere vrachten genoegen hadden genomen. Zo was het begin van de geschiedenis van één der grootste Nederlandse scheep vaartmaatschappijen, waarvan de vloot thans een kleine veertig schepen telt: vrachtschepen, een tanker, een paar erts tankschepen en een stuk of twintig coas ters. Het schip op de foto is de „Alnati", een motorschip van 7.368 reg.ton bruto en 9.005 ton draagvermogen. De lengte over alles bedraagt 145,34 m, breedte 18,35 m Thalia, 20 uur: „De man die verdwijnen moest". Rex, 20 uur: „Orfeo Negro". Ned. hervormde kerk, Kanaalstraat, 19.30 uur: Matthaus Passion. ,De WOENSDAG 30 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: roemrijke daden van Danny". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De cir cusheid". DONDERDAG 31 MAART Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De cir cusheid". Minerva Theater: Vandaag en donder dag 20.15 uur: Toon Hermans met zijn „One man show". Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: „Het Rotterdams Toneel met „De meeuw". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 18.45 en 21.15 uur: „Rebecca", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: Slaapkamerge heimpjes", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14 en 19.30 uur: „Analyse van een moord", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Als een losgebroken beest", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „De wrede zee", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Het mysterie van Tanger", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14 en 19.30 uur: „The nun's Story", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Bittere rijst", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Doorbraak", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal): Tot 4 april dagelijks van 1017 uur, zondags van 1417 uur: expositie van tekeningen van Dirc Lindeboom. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 17 april op werkdagen van 1117 uur: expositie van schilderijen en plastiek van Igaël Tumarkin. Galerie „Uittenhout" (Kleine Hout straat). Tot 4 april dagelijks van 11—17 uur: expositie van werken van Kini Kei ler. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland Ird): Tot 10 april dagelijks van 9—17 uur: expositie van werken van J. van der Gaag. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 april dagelijks van 10—22 uur: expositie van grafieken van Henk Huig. DIVERSEN Vleeshal: Donderdag 12.25 uur pauze-bij eenkomst; ds. G. Koch over „Ons kent ons". Vishal: Vandaag 20—22 uur: beroepen- tentoonstelling. en de holte 8,22 m. De 4400 pk Stork mo tor geeft het schip een vaart van 14'/2 mijl per uur. Het kantoor van de maatschappij is ge legen aan de Veerhaven in Rotterdam. Later is men zich ook gaan toeleggen op de lijnvaart en thans exploiteert „Van Nievelt" de RotterdamZuid-Amerika- Lijn. Arie van der Veet Advertentie Begin de schoonmaak met een Grote keuze - Nieuwste modellen Holland Electro - Ruton - Hoover - Excelsior - Erres enz. MARKTPLEIN TEL. 4262 Betaling in overleg. Tijdens de ouderavond van de openbare lagere ir. L. P. Krijgerschool in Velsen- Noord heeft mevrouw Sluis als secreta resse een zeer uitvoerig overzicht van de afgelopen gebeurtenissen, die een flinke bres hebben geslagen in de financiën van de commissie gegeven. Penningmeesteresse Gorter zag haar saldo aanmerkelijk ver minderd in de totaal-rekening van ont vangsten en uitgaven tot 728,62. Dit was ook de reden waarom men de huidige contributie van 1,50 per gezin te laag achtte. Het voorstel deze contri butie bij de hogere uitgaven aan te passen, werd aanvaard. Het bedrag is voortaan 2 per jaar voor het eerste kind, 1 voor het tweede en 0,50 voor het derde kind. Vervolgens deelde de heer D. de Wilde, schoolhoofd, de data van de schoolvakan ties in dit jaar mee. De paasvakantie valt tussen 14 en 26 april; de pinkstervakantie is van 4 tot 9 juni; de zomervakantie van 9 juli tot 16 augustus en de herfstvakantie is vastgesteld tussen 31 oktober en 8 no vember. Aan de viering van Koninginnedag, die wat de Ir. Krijgerschool betreft, volgens enige ouders niet bepaald aanvaardbaar was geweest, zal voortaan meer aandacht worden besteed. Na de pauze beluisterde men een in leiding van dokter H. Voorzanger over het onderwerp: „De sexuele opvoeding van het kind". Advertentie DONDERDAG U kunt het overal voor gebruiken 130 cm MARKTPLEIN Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Navis van Swansea; Arzamas, Klaipeda; Simara, Norfolk, kolen voor Hoogovens; Harold Schroder, Rends- burg; Bertha Kinas Rietlanden. Antwerpen; At lantic Baroness. Hamburg; Peregrine. Felixtowe; Loutre Consol, proefvaren Noordzee; Royal Pulp, Stockholm; Sagitta, Felixtowe; Expo, Shorehamn. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Fivelborg van Boston, laden Hoogovens; Breda, Antwerpen; Aegis. Antwerpen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Katherina D. Fritzen naar Einden: Willem Barends, New port; Nellie, Delfzijl; Anita Thijssen, Kirkeness: I.outre Consol. proefstomen Noordzee; Marcella, Kolding; Trude K, Barsebakshamn, kunstmest van Hoogovens; Leliestad. Nyköping ruw ijzer van Hoogovens; Quo Vadis, Rouen; Biak, Halm stad, walsmateriaal van Hoogovens: Zafra, Noord zee, proefstomen; Antarctica, Aarlius: Amstel- stroom, Leitlr, Arzamas, Klaipeda; Saint Jean, Le Havre: Vogtland, Pperto Cabello; Cremon, Rot terdam; Clangula, Rotterdam; Belgia, Antwerpen; Lizard, Londen; Eemstroom, Leith: Maas, Tripo lis; Bullfinch, Londen: Texelstroom, Huil: Rijn stroom, Londen: Emsstein, Bremen; Minos, Rot terdam: Anna Elisabeth. Londen, walsmateriaal van Hoogovens; Gerd, Londen: Twente. Sas van Gent; Spaarnestroom, Vlissingen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit. dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). GENEVE (UPI) Op de conferentie over het zeerecht in Genève heeft Nederland zich dinsdag bij monde van professor dr. W. Riphagen uitgesproken voor het Ame rikaanse voorstel om de breedte van de territoriale wateren vast te stellen op zes myl, terwyl de kuststaten daarbij gende zes mijl. Engeland, Griekenland en n gende zes mijl. Engeland, Griekenland en Italië hebben dit voorstel dinsdag even eens gesteund. Columbia steunde het Ca nadese voorstel, dat de kuststaten exclu sieve visrechten geeft in een zone van twaalf mijl, Venezuela en Birma spraken zich uit voor het uitbreiden van de terri toriale wateren tot twaalf mijl, zoals Rus land voorgesteld heeft. Professor Riphagen zei onder meer: „de vrijheid van de scheepvaart op zee is niet slechts van belang voor zeevarende lan den, maar ook voor alle andere landen zelfs als zij van alle kanten door land zijn ingesloten, wier economisch leven afhan kelijk is van handelsverkeer ter zee". Ten aanzien van de visserijrechten merkte hij op: „Er is geen sprake van een probleem en een botsing van belangen op de plaatsen waar de hoeveelheid vis voldoende is om elke visser toe te staan de visgronden te exploiteren. Als het in bepaalde gebieden noodzakelijk wordt het vissen te beperken om een zo groot moge lijke vangst blijvend te waarborgen, dan voorziet de conventie ter bescherming van de visstand die in 1958 werd aangenomen in de nodige maatregelen „Het is duidelijk dat er geen algemene basis aanwezig is, onafhankelijk van de Van een luchtverontreinigingsprobleem in de IJmond kan gelukkig thans niet meer gesproken worden. Al is dan de lucht boven dit grote industrie- en woon gebied meermalen grauw of troebel, dit betekent nog niet dat er in de at mosfeer stoffen voorkomen die schadelijk zijn voor de mens, dier en plant. De wetenschapsmensen van de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen en van de afdeling Luchtverontreiniging van het TNO te Delft, hebben in samen werking met de industrieën in de IJmond afdoende maatregelen kunnen treffen, die ertoe hebben geleid dat schadelijke gassen en stoffen niet meer of in zeer geringe hoeveelheden in de atmosfeer worden aangetroffen. Wel heeft men in de IJmond nog last van stof, maar ook aan het voorkomen hiervan wordt hard gewerkt. De industrieën in de IJmond met als grootste de Hoogovens te IJmuiden heb ben zeer veel medewerking gegeven om de kwade gassen en stoffen uit de IJmond- atmosfeer te bannen. Soms zijn er grote financiële offers gebracht om verbeterin gen aan te brengen, zoals het plaatsen van stofafzuigers (wat men onder andere bij Hoogovens heeft gedaan). Om even bij dit laatste bedrijf te blijven, zij verder opge merkt, dat zodanige maatregelen zijn ge troffen, dat de schadelijke fiuor-waterstof niet meer uit de hoge schoorstenen van de staalfabrieken kan komen. Een andere boosdoener, de zwaveldioxyde, schijnt ook niet meer in de IJmond-atmosfeer voor te komen. Door het bouwen van hoge schoor stenen (in IJmond zijn er al twee met een hoogte van maar liefst 150 meter) be reikt men bovendien dat de stof niet neer daalt op de woonwijken in de drie ge meenten Velscn, Beverwijk en Heemskerk, maar in de atmosfeer verspreid wordt. De bol is gevoelig „Wanneer de IJmond een landbouwge bied was geweest, althans landbouw in- plaats van tuinbouw had gehad, had men waarschijnlijk van de luchtverontreiniging nooit iets gemerkt", zegt de heer ir. L. J. Brasser van de afdeling Luchtverontrei niging van het T.N.O. in Den Haag. Maar de tuinders die bollen kweken hebben het eerst hinder van de schadelijke gassen ge had, omdat een bol bijzonder gevoelig is. Toen kwamen de klachten over schade en daarna is men rond de tafel gaan zitten: industrie, wetenschapsmensen en tuinders. Het resultaat was een groots opgezet on derzoek, dat in 1953 begon en dat eigenlijk als een nachtkaars is uitgegaan. Hetgeen niet wil zeggen dat er geen onderzoekingen meer worden gedaan. Het rapport over de luchtverontreiniging in de IJmond is al in 1959 uitgebracht en men heeft de maat regelen genomen die nodig waren. ,-,We begonnen met zestien meetpunten in de IJmond, nu hebben we er nog vier, waar stofneerslag wort gemetne", aldus ir. Bras ser. Hij is zelf verwonderd over de snel heid waarmee het onderzoek is gedaan. „Het is nergens zo vlot gegaan als in de IJmond". Ir. Brasser weet evenals de an dere mannen die zich met de luchtveront reiniging in ons land bezig houden, dat er gebieden zijn waar men niet zo spoedig tot een bevredigend resultaat komt. De Rijnmond het gigantische industriege bied rondom Rotterdam bijvoorbeeld. En idne Rijnmond? In de IJmond. zo zegt ir. Brasser, was het niet zo moeilijk de „schuldigen" aan te wijzen, omdat er maar een paar grote industrieën zijn. „We wisten waar we zoe ken moesten, maar in de Rijnmond is dat anders". Er zijn tal van grote industrieën en de vraag, waar het T.N.O. zich nu zo intensief mee bezig houdt, is welke van de ze de bi-on van de luchtverontreiniging zijn Men heeft in de Rijnmond olieraffinade rijen (Pernis), maar ook drie superfotsfaat- fabrieken. welke laatste schadelijke fluor- water-stof afscheiden. Dan is er het West- land met zijn ontelbare schoorsteentjes bij de kassen. En tenslotte is er een veel inten siever verkeer dan in de IJmond. „Het ver- „MEER LASTIGE OUDERS DAN LASTIGE KINDEREN" Op 7 april organiseert de oudercommis sie van de Jan Campertschool in Velsen de laatste ouderavond van deze cursus in het gebouw van de B.B. aan de Kriem- hildestraat te Driehuis. Na de behandeling van het huishoudelijk gedeelte zal de heer Geurts, schoolhoofd en pedagogisch advi seur in Haarlem, een lezing houden ge titeld „Er zijn meer lastige ouders dan las tige kinderen". keer levert een behoorlijke portie veront reinigde lucht. Men dient vooral het West- land niet te onderschatten, waar volgens ir. Brasser een behoorlijke stad moeilijk tegenop kan. In de Rijnmond is het al voorgekomen dat bedrijven maatregelen namen, of schoon ze niet wisten of zij werkelijk de lucht verontreinigden. „De goede wil is er dus wel, maar het kan net zo goed zijn dat deze bedrijven part nog deel aan de verontreiniging heb ben", Het onderzoek in de Rijnmond is dan ook nog steeds in volle gang. De T.N.O mannen hebben hun handen vol aan de twee grote luchtverontreinigingsgebieden part noch deel aan de verentreiniging heb- burg. „Van de IJmond zijn we af Adverten tie Vakkundig, niet te jong personeel, grote sortering, met de nieuwste snufjes uit binnen- en buitenland. Prettige sfeer, alles in onze speciaalzaak. Voor de communie *eii aparte collectie pakjes en jurkjes. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: G. P. Baars-Goossen, d., Dennenstraat 14, IJmuiden-Oost; C. A. van Nimwegen-Altena, d., Molukkenstraat 59. Haarlem; P. G. van Dam-Tholen, z., Ar chipelstraat 69, Haarlem; E. Postuma- Valk, d., Westerhoevelaan 7, Santpoort; J. Groot-van Dorp, d., Pres. Krugerstraat 4, IJmuiden; M. O. Weber-Crombeen, d., Trompstraat 171, IJmuiden-Oost; H. Bin- nendijk-Thielen, z., Grote Beerstraat 11, IJmuiden; A. G. van Petegem-van der Zwan, z., Planetenweg 18, IJmuiden; A. M. Zwaan-Lodewijks, d., Beukenstraat 6, IJmuiden-Oost; M. T. Barnhoorn-Huijbens, z., Orionweg 120, IJmuiden; J. J. Heere- mans-Nijssen, d., Schipbroekenweg 2, Santpoort; J. Veen-Westerwal, z. Slinge- landtlaan 42, Rotterdam. OVERLEDEN: J. Wigchert, 84 jaar, we duwnaar van P. van der Zwan, Duinweg- of Duivelslaan 19, Santpoort; F. van Ber- kum, 78 jaar, echtgenoot van E. Brugman, Van Leeuwenstraat 37, IJmuiden; J. Duin- ker, 88 jaar, weduwnaar van M. A. Slikker, Lagersstraat 68, IJmuiden-Oost; F. H. Degen, 69 jaar, echtgenoot van L. M. J. Janssen, Dr. Kuiperlaan 34, Velsen-Zuid; J. Kramer, 70 jaar, weduwe van R. Post, Scheldestraat 50, IJmuiden. Hervormde Toneelgroep geeft twee voorstellingen De Hervormde Toneelgroep uit IJmui den geeft zaterdag 2 en maandag 4 april in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan haar laatste twee toneelvoor stellingen van dit seizoen. Opgevoerd wordt „Melodie uit het verleden", toneel spel in drie bedrijven door Niek Stam. De regie is in handen van de heer Lou Holt- slag. noden en behoeften van de betrokken sta ten, voor een voorkeursbehandeling voor de éne of andere staat. Het feit, dat de visgronden geografisch dichter bij het grondgebied van de ene staat dan bij dat van de andere gelegen zijn, rechtvaardigt op zich op geen enkele wijze een voor keursbehandeling van de eerstgenoemde staat. Er zijn veel staten en gebieden, waarvan de bevolking voor haar levens onderhoud of economische ontwikkeling voor een groot deel afhankelijk is van de visserij, en wier hulpbronnen en vismetho- des noodzakelijk maken dat zij vissen in de volle zee in de nabijheid van de kusten van andere landen", zo zei hij. Ook een belang „In Nederland hebben duizenden vissers generaties lang hun kost verdiend in de haringvisserij bij de Engelse kust. Zij en hun familie zijn totaal afhankelijk van de ze visserij, evenzeer als vissers van an dere landen van de visserij in eigen kust gebieden Overwegingen van rechtvaardigheid ver eisen, dat de belangen van zulke staten en gebieden evenzeer in aanmerking wor den genomen als de belangen van staten met een in hoofdzaak lokale visserij. Mijn delegatie is van mening, dat het Amerikaanse voorstel althans de verdien ste heeft dat de gelijkwaardigheid van be langen van staten, die krachtens traditie in een bepaald gebied vissen en van staten die geografisch dichter bij dat gebied ge legen zijn, in principe erkend wordt. Mijn delegatie zal haar uiterste best doen een bijdrage te leveren voor een op lossing die aanvaardbaar is voor een meerderheid van tweederde, op de voor waarde echter, dat zulk een oplossing niet in aanzienlijke mate afwijkt van wat in de verschillende omstandigheden recht vaardig en redelijk is", aldus prof. Rip hagen. „Onder de voorstellen, die nu aanhangig zijn gemaakt schijnt slechts het Ameri kaanse aan deze vereisten te voldoen. Daarom zal mijn delegatie haar stem ge ven aan het Amerikaanse voorstel, on danks de nadelen, die van aanvaarding er van voor onze nationale visserij het gevolg zouden zijn". Gebakken wijting De keus aan vis is niet groot deze week. Het meest aanbevelenswaardig is wel schelvis of wijting. Men geeft wel eens te kennen de wijting als een minder soort vis te beschouwen, maar dit gaat toch maar ten dele op. Want gebakken is wijting heerlijk. Men wast en zout de van de kop ontdane wijtingen. Laat er het zout een poosje intrekken. Wentel de vissen dan door de bloem en bak ze liefst in dampend diep frituurvet, dat men, wanneer de vis sen bruin zijn, wat zachter zet, of anders in een koekepan met dampende olie en zet de pan dan op een zachter vuur om de vis volkomen gaar te maken. Geef de gebak ken wijting warm, met een partje citroen erbij („merlan frit"). Ook wordt de wijting wel gebakken na dat men haar eerst drie a vier uur in een marinade van olie, azijn, gesnipperde ui, peper en zout en andere kruiden heeft ge zet Ze wordt daarna voor het bakken door de bloem gehaald. Het is thans zeker dat Rotterdam toch zijn ferrydienst zal krijgen op de Engelse haven Tilbury, een verbinding die ver scheidene jaren geleden al werd voorbe reid, waarvoor voorzieningen werden ge troffen aan de Merwehaven en die op het laatste moment, door allerlei oorzaken, op de lange baan werd geschoven. De Ferry Transport Service ltd., een af deling van de Atlantic Steam Navigation Comp. ltd. te Londen, heeft ons meege deeld dat eind mei of begin juni een fer rydienst tussen Tilbury en Rotterdam zal worden geopend met voorlopig één af vaart per week. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bodegraven (vac. J. C. Ter louw) J. den Besten te Dirksland. Aangenomen naar Dordrecht (9de pred.- pl.) J. Gras te Schiedam naar Vrouwen parochie F. Gerbrandy, kand. te Utrecht. Geref. Kc-ken Beroepen te Bowness-Montgomerv (Al berta, Canada) (Chr. Ref. Church) A. Cor- poraal te Edam. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Helpman E. Th. van der Born te Amersfoort De totale aanvoer van visserijprodukten, aldus mededelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, bedroeg in januari 1960 16,9 miljoen kilo met een waarde van 7,5 miljoen kilo tegen 13,3 miljoen kilo (6,5 miljoen gulden) in januari 1959. Zowel de aanvoer als de opbrengst van de rondvis bleef iets ten achter bij 1959, in verband met de verminderde schelvisaanvoeren. De platvis- produktie daarentegen steeg met 0,5 miljoen kilo (0,7 miljoen gulden) als gevolg van de goede tongvangsten. Gïote verschillen in de produktie traden op bij de verse haring en de makreel. De sterk afgenomen aanvoer van gezouten haring wijst op het einde der teelt 1959. De produktiestijging van verse haring bedroeg 2,3 miljoen kilo (0,3 miljoen gul den). In hetzelfde tijdsbestek werd nog 867.000 kilo haring met een waarde van 439.000 gulden in Ierse havens gekocht. In vergelijking met januari 1959 bedroeg de makreelaanvoer het vijftienvoudige. De gemiddelde prijs daalde van 49 tot 26 cent per kilo. De garnalen- en mosselenaanvoeren bleven op hetzelfde niveau als in 1959. De resultaten van het IJselmeer waren gun stiger dank zij vooral een grotere aanvoer van brasem. Het prijsindexcijfer voor de visserij (1950-1952 is 100) bedroeg in januari 144 tegen 144 in december 1959 en 164 in januari 1959. De daling ten opzichte van januari 1959 houdt verband met prijs dalingen voor tong, verse haring, makreel en garnalen. Het prijsindexcijfer van de kostenfac toren van december lag met 130 vijf pun ten lager dan in november (135). Dit houdt kennelijk verband met de lagere hypo theekrente. Vergeleken met december 1958 (125) vertoonde het een stijging met 5 punten. Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was dinsdag 4090 kisten, waarvan 22 tong en tarbot, 6 heilbot, 7 tongschar en schar- tong, 10 schol, 2 schar, 1 bot, 1570 haring, 975 makreel, 660 schelvis, 667 wijting, 165 kabeljauw en gul, 15 leng, 7 ham, 70 poon, 183 koolvis, 30 diversen. Prijzen van dinsdag Per kilo: heilbot 4 tot 2,60, grote tong 3, grootmiddel tong 2,90, kleinmiddel tong 3,30, kleine tong I 3,10 tot 3, kleine tong II 2,70 tot 2,50, tarbot - 3,30 tot 2,90. Per 50 kilo: tarbot IV 70, tongschar 90, schartong 35, kleine schol II 60 tot 40, schar 30, bot 13, verse haring 19,60 tot 11. makreel 27 tot 4, grote schelvis 36 tot 22, grootmiddel schelvis 36 tot 22, kleinmiddel schelvis 39 tot 18,50, kleine schelvis 1/38 tot 20, kleine schelvis II 24 tot 10,50, wijting f 26 tot 8, grote gul f 55 tot 46, middel gul 51 tot f 43, kleine gul 34 tot 25. ham f 120 tot 108, poontjes 17 tot f 8. kleine koolvis zwart 31 tot 27, kleine koolvis wit 42 tot 41. Per 125 kilo: grote kabeljauw 344 tot 132, grote koolvis zwart 76 tot 55, grote koolvis wit 114 tot 112, grote leng 84 tot f 76. Besommingen van dinsdag IJM 32 Elie Chenevière 13.200, IJM 33 Thorina 23.500, KW 176 13.100, KW 4 15.500. KW 122 15.400. Aanvoer van woensdag De totale aanvoer in IJmuiden is woens dag verzorgd door 6 trawlers en 10 kotters, die in totaal 5698 kisten vis aanvoerden. Daarvan waren 670 kisten schelvis, 30 radio, 845 wijting, 90 gul en kabeljauw, 310 koolvis, 1890 haring, 1260 makreel, 295 diversen, 150 schol, 4000 kilo tong en 240 stuks stijve kabeljauw. IJM 79 Job Gouda (17 maart) 165 wij ting, 140 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 400 haring, 210 makreel, 95 varia, 25 stijve kabeljauwen. KW 42 Nicolaas Senior (17 maart) 140 wijting, 70 schelvis, 50 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 440 haring, 210 makreel, 60 varia, 35 stuks kabeljauw. KW 87 Albatros (17 maart) 35 schelvis, 120 wijting, 120 koolvis, 300 haring, 300 makreel, 30 stuks kabeljauw. VL 84 Jan Senior (17 maart) 150 wijting, 70 schelvis, 100 koolvis, 300 haring, 270 makreel, 5 varia, 40 stuks kabeljauw. IJM 20 Johannes Polderman (18 maart) 130 wijtiag, 275 schelvis, 25 gul en kabel jauw, 200 haring, 140 makreel, 30 varia, 120 stuks kabeljauw. KW 81 Alberta Hendrika (21 maart) *40 wijting. 10 schelvis, 5 gul en kabeljauw, 250 haring, 130 makreel, 5 varia. Pryzen van woensdag Export: grote regels kabeljauw f 210 222, kleine regels f80110, kisten grote kabeljauw f 210254, kisten kleine kabel jauw f180230, grote schelvis f20—28, groot middel schelvis f2536, grootm ddel tong f2.903.10, kleinmiddel tong f3 46 3.50, tong I f3.40—3.60, slips f2.20—2 40, schol I f60—73. Binnenland: grote gul f6066, middel gul f 5057, torren f3035, zwarte koolvis f70—85, koolvis I f30—33, koolvis II f?7— 30, witte koolvis f134, lengen f110120, kleinmiddel schelvis f2835, pennen f28 36. braad f 1828, wijting f1825, grote tong f3.10—3.30, schol II f56—65, schol 3 f3242. haring f 1217, makreel f 1417, grove makreel f27, paapjes f89. Besommingen van woensdag IJM 79 Job Gouda f 14.200, IJM 20 Pol derman f21.200, KW 42 Nicolaas Senior f 18.200, KW 87 Albatros f16.000, KW 81 Albertha Hendrika f 10.000. Op zee Het was goed weer om de noord maar de visserij was toch slecht, namelijk 150 tot 200 manden haring, makreel en wijting per etmaal. De Amsterdam deed een trek van twee Dakjes, de Toronto eveneens, de Beatrice ving in een trek anderhalf pakje, de Emma in een trek twee pakjes. De Postboy ving in een trek vier pakjes kabeljauw. De loggers en kotters op de kust had den slecht weer. De vangsten waren 40 tot 60 kilo tong en 6 tot 10 manden schol. De loggers en kotters bij de Pit.boei hadden ook al slecht weer. De vangsten waren 150 tot 200 kilo tong en 4 tot 5 man den schol Der etmaal. De loggers en kotters bij de P-boei 4 vingen 200 tot 300 kilo tong en 5 tot 6 manden schol per etmaal. De Nestor, Franciena, Dirkje en Elie zijn naar zee vertrokken. Voor donderdag IJM 35 Postboy 160 schelvis, 630 haring, 120 makreel, 70 wijting, 20 gul en kabel jauw. 50 koolvis. SCH 153 Onderneming 4 120 schelvis, 340 haring, 20 varia, 150 makreel, 200 wij ting, 150 koolvis. IJM 211 Wiron 2 40 schelvis, 70 haring, 90 gul en kabeljauw en 950 stuks kabel jauwen. KW 99 Maria Theresia 700 kisten. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 200 kilo tong en 25 kisten schol. Mechanische lossing De lossing van de KW 42 Nicolaas Senior via de band is vannacht voortreffelijk ge gaan. Vorige keren trad steeds wel eens stagnatie op, maar nu is toch wel gebleken dat wanneer geen oneffenheden optreden het mogelijk is het schip bijzonder snel te lossen. In ongeveer drie uren had men de gehele lading van het schip, meer dan duizend kisten, aan wal gebracht.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9