PRUIS SAUNABAD BURGEMEESTER VAN STUTTGART BESCHULDIGD VAN CORRUPTIE Opnieuw Surinaams verwijt aan Nederland formule meubelen JUWELIER D E B 0 E R Bedrijfsongevallen eisen drie levens Verzending van zeepost Top Duitse hoogconjunctuur is nog niet bereikt I Jmuidense koopman verzweeg 57.000 winst voor belasting rijwiel-, bromfiets-, motoronderdelen en -accessoires Commissie gaat positie van de conservenindustrie bestuderen Speciale aanbieding! k Jongensbroeken 11.50 10.75 Moderne dassen VRIJDAG 1 APRIL 1960 13 Dr. Klett kreeg kostbaar Perzisch tapijt cadeau Voor a.s. moeders hebben wij ontvangen onze nieuwe voorjaarscollectie Positie-pakjes -japonnen -rokken -blouses Hoek Lange Nieuwstraat/ Plein 1945 - Tel. 7541 Donderdag werden op het Amstel- station proeven genomen met de auto nachttreinen, welke deze zomer zullen gaan rijden op het traject Amster damAvignon. Deze extra trein, be staande uit speciale dubbeldekwagens voor het transport van 36 auto's, com fortabele lig- en slaaprijtuigen voor de passagiers, zullen iedere donderdag uit Nederland vertrekken. Men begint hiermee ingaande 30 juni. Bij wijze van proef reden donderdag enkele auto's op de autonachttrein op het Amstélstation in Amsterdam. Advertentie „Nieuw Suriname", het blad van de heer J. A. Pengel, fractievoorzitter van de "Nationale Partij Suriname" in de Staten en formateur van de huidige Surinaamse regering, bevat een hoofdartikel, getiteld „Het Statuut wordt niet nageleafd". In dit artikel wordt o.a. gezegd, dat het ko lonialisme nog onverkort voortwoekert en dat het Statuut voor het Koninkrijk op twee, of zelfs meer gedachten hinkt. Het blad denkt hierbij aan de dubbele positie van de gouverneur en de regeling van de buitenlandse betrekkingen. De schrijver meent daarom, dat thans het moment is aangebroken voor het be leggen van 'n nieuwe Ronde-tafelconferen tie tussen de drie rijksdelen. Gemeend wordt, dat sedert het optreden van het huidige kabinet een geest van kolonialis me duidelijk zichtbaar is geworden. De op-dringende Nederlandse regering schijnt de nieuwe rechtsorde nog niet te begrijpen, en eveneens opdringende Ne derlandse Kamerleden bemoeien zich met Surinaamse aangelegenheden. Ook de Nederlandse pers wordt bemoeiziek ge noemd. „Het is een vanuit de hoogte zeggen, hoe het al of niet moet," aldus Nieuw Surina me. Het ergste vindt de redactie evenwel, wat de laatste dagen is gebeurd. „Ex- kwam. als uit de lucht gevallen, een Ne derlandse minister van Justitie wij zou den haast willen zeggenvan Koloniën in Suriname om zijn wil op te leggen in zake het al of niet invoereii van de cas satierechtspraak." De redactie tekent ern stig protest aan tegen uitspraken van de Nederlandse minister „notabene van Jus titie". Het blad besluit: „Op de komst van zijn collega Korthals komen wij nader terug om aan te tonen, dat ook hier het kolo nialisme in al zijn gevolgen voortwoe kert," aldus Nieuw Suriname. (Van ónze correspondent in Bonn) Met de eerste jaarbeurzen van Frank fort, Keulen, Offenbach en Neurenberg achter de rug en met het vooruitzicht van de grote „Industriemesse" van Hannover wordt thans in de Bondsrepubliek ijverig „conjunctuurbalans" gemaakt. Men weet dat genoemde jaarbeurzen in alle sectoren reden hebben gegeven tot vreugde; men weet ook, dat de regering te Bonn enige zwakke pogingen heeft gedaan om de con junctuur wat te verzwakken, maar niet be reid is met het naderen van de bonds dag verkiezingen in 1961 haar eigen uitgaven en subsidies in te perken. Met dit alles voor ogen luidt het algemeen oor deel nu, dat de conjunctuur in de Bonds republiek ongekende hoogten blijft beklim men en dat er opgepast moet worden. Zo wel waar het de nabije toekomst met mis schien al te grote hoogten aangaat, als met maatregelen tot verzwakking van het ge heel. Er staan in geheel West-Duitsland loons verhogingen voor de boeg en die zullen verre uitgaan boven de 4 percent, die de pi-esident van de centrale bank, de Bun desbank te Frankfort, Blessing, voor oir- baar houdt in verband met de stijging van de produktiviteit. Deze stijging van het in komen vindt zijn spiegel [onvermijdelijk in de opdrachten in de consurpptiegQe.deren- sector. Evenwel, van een zogenaamde „consumptieboom" is geen sprake: de pro- duktie van de cohsumptiegoèdex-en lag in februari weliswaar 11 percent boven die van 1959, maar de Duitsers besteden ze ker niet hun gehele loonsverhoging aan de consumptiegoedex-en. Er wordt meer dan ooit gespaard, hetgeen betekent, dat on danks de inkomstenverhoging en ondanks de vei'hoging van de pensioenen van oor logsslachtoffers de consumptiegoederen industrie niet vei-der komt dan een noi*- male ontwikkeling. Het sparen in West-Duitsland bereikt maandelijks nieuwe hoogtepunten. Reeds het vorige jaar werd het hoogste spaar- resultaat sedert 1945 bereikt met DM 28,5 miljard op de gewone spaarbanken. En men kan er van op aan, dat 1960 opnieuw een toeneming zal geven van zeker DM 5,5 miljard. Grote dagen Waar van een zogenaamde oververhit ting van de conjunctuur in de consump tiegoederenindustrie dus geen sprake is mede tengevolge van de zware buitenland se concurrentie op de Duitse markt daar geniet de investeringsgoederenindustrie van de Bondsrepubliek grote dagen. De orderportefeuilles zijn bepaald veel dik ker dan een jaar geleden; het buitenland in het bijzonder weet van bestellen, waar door de industrie in elk geval voor 3 a 4 maanden op volle toeren kan draaien. Vol gens het conjunctuuroverzicht van de Frankfurter Allgemeine Zeitung remt het tekort aan arbeidski-achten deze industrië le expansie niet: het tekort noopte tot ver dere investeringen om te komen tot ratio nalisering. Dat ook hier overigens de in ternationale concuiTentie een grote' rol speelt en dat de laatste ï'egeringsmaatre- gelen. onder meer die betreffende de be perking van de degressieve afschrijving, op veel critiek stuit, is vanzelf sprekend. Open plaatsen Zo wordt het algemene economische beeld van de Bondsrepubliek zeer x-oos- kleui'ig. Het aantal werklozen is lager dan ooit voor de laatste wintermaanden (on der de half miljoen), de industriële pro- duktie bereikte het hoogtepunt van 230 (1950 is 100), waarbij de produktie van in vesteringsgoederen volgens een FAZ-opga- ve in februari op 315 kwam (1959:274), die van consumptiegoederen op 199 (1959:179). De autoproduktie bedraagt per maand op dit ogenblik meer dan 170.000 stuks, dat is 20.000 tot. 30.000 meer dan in 1959. En wat men het opvallendst noemt, is de stij ging van het aantal open plaatsen op de arbeidsmarkt, dat thans boven de 400.000 ligt. Dat is bijna twee maal zo veel als het vorige jaar. Advertentie MARKTPLEIN (Van onze correspondent in Bonn) Eén van de meest vooraanstaande en on getwijfeld ook sympathiekste en bekwaam ste Westduitse burgemeesters, dr. Klett uit Stuttgaart, is aangeklaagd wegens cor ruptie. Hij zou in 1955 op zijn vijftigste verjaardag een Perzisch tapijt ter waarde van 2900 mark van de Stuttgartse automo bielfabriek Daimler Benz AG hebben ge accepteerd. Daarmee staan deze bekende fabrieken van Mercedes-auto's opnieuw op de achtergrond van een corruptie proces. In Bonn is Daimler Benz reeds enkele malen naar voren getreden toen men daar ambtenaren berechtte dié auto's van de fabriek te leen, ook voor hun vakantie, hadden gekregen. Te Stuttgart wordt thans een man be schuldigd die en in deze grote stad en in de bondsrepubliek en ook in de Westeuro- pese bestuurderswereld een goede naam heeft. Dr. Klett, die ook in ons land vele relaties heeft, vooral in Amsterdam en Rotterdam, ontving in april 1955 van de directeur-generaal en de directeur van de Daimler Benz-fabrieken, dr. Koenecke en de heer Stalin beiden bekend uit het geval-Kilb een fraai tapijt. In een be geleidend briefje werd gesproken over De vraag is nu hoe dit tempo in de ko mende maanden zal zijn. Zal het niet af nemen, dan verwachten de experts een kokende hoogconjunctuur met ongewens te gevolgen, als langere levertijden tenge volge van volledig bezette industriële ca paciteiten, en dus een redelijke kans op pi-ijsstijgingen. Het is om dit alles, dat men verwacht dat Bundesbank-president Bles sing, die in het. recente verleden reeds di verse malen krachtig ingreep en niet na laat de regering te Bonn te critiseren we gens haar uitgavenpolitiek, binnenkort op nieuw maati'egelen zal nemen. In het bij zonder waar het de credieten betreft, ten einde de investeringen nog meer in te per ken. Tot welke gevolgen dit alles zal leiden, weet niemand. Het stralende optimisme van minister van Economische Zaken Er- hard. de blik vol kommer wegens de te korten op de begroting (die nog net niet zullen leiden tot belastingverhogingen) van minister van Financiën Etzel en de politiek van de Bondskanselier, de 84-jari- ge onbekommerde Adenauer zij allen zullen in de komende maanden minder dan een Blessing, minder dan de onder nemers met hun welhaast ongebreidelde investeringsdrang de Westduitse hoogcon junctuur kunnen beïnvloeden. Advertentie CONSTANT VERLOVINGSRINGEN HDZ VERLOVINGSRINGEN in glad bewerkt breed en smal DURFINE - EDELSTAAl CASSETTES KENNEMERLAAN 60 62 Op 3 april 1860 werd Frederik van Eeden geboren. Vandaag is in museum Willet en Holthuysen een herdenkings tentoonstelling geopend, die ook naar Haarlem zal komen. In ons blad van morgen treft men een aantal artikelen over werk en leven van de schrijver aan. „een kleine attentie". Dr. Klett, die toen juist tien jaar burgemeester was, noemde het een oud gebruik dat mannen, die in het openbare leven het een en ander heb ben gepresteerd, bij bijzondere gelegen heden zowel uit de rijen van de burgerij als uit die van de industrie geschenken krijgen. Hij voelt zich geheel onschuldig. Maar het openbaar ministerie te Stuttgart gaat er van uit dat dr. Klett als burge meester geen geschenken had mogen aan vaarden. Er bestond wel een persoonlijke relatie tussen Klett en Koenecke, maar Daimler Benz betaalde het tapijt. Heksenjacht? In sommige Westduitse kringen vraagt men zich thans af wie in de Bondsrepu bliek na vijf tot acht jaar „Wirtschafts- wunder" nog vrij is gebleven van corrup tiesmetten. Als het zo doorgaat zegt men, wijzende op het geval-Klett, staan straks op vooraanstaande industriële en bestuur lijke posten mensen die hebben kennis ge maakt met rechtbanken en wel eens be schuldigd zijn van zware of lichte corrup tie. Niemand weet een antwoord op de vraag: waar begint en waar eindigt een geval van omkoping door een industrie. Bij een tapijt, als geschenk voor een ver jaardag of jubileum? Bij een geleende auto voor vakanties? Of reeds bij een zak agenda en een ballpointHet gevaar dreigt dat er een heksenjacht in de Bonds republiek zal ontstaan met bespottelijke uitwassen. Vier leeuwtjes geboren In het circus van Tony Boltini, dat in Leersum zijn winterkwartier heeft, zijn in de afgelopen nacht vier leeuwenwelpen geboren. De leeuwenmoeder heeft haar jongen verstoten. Circus Boltini zoekt nu een zogende hond. Advertentie WIE NIET TOVEREN KAN MOET SPAREN STICHTING NUTSSPAARBANK In de gem. Velsen De 25-jarige liftmonteur B. C. J. Sel- bach uit de Wilgenstraat te Rotterdam is gisteren bij werkzaamheden in de torenflat aan het Mathenesserplein bekneld geraakt tussen het dak van de lift en de boven kant van de schacht. Een collega trof hem daar gewond aan. In het ziekenhuis Coolsingel bleek dat de man was overle den. De 52-jarige opperman J. Hoogendoorn kwam in Gouda om het leven bij de demping van de oude stadsgracht de Raam. Plij kreeg een losschietende stut balk op het hoofd. Met een inwendige hoofdbloeding werd hij naar het St. Jozef paviljoen vervoerd. Bij aankomst daar bleek hij te zijn overleden. Het slachtof fer was gehuwd en vader van acht kinde ren. De 35-jarige C. Rensen uit Echteld is tij dens werkzaamheden bij een zandlader op de uiterwaarden door onopgehelderde oorzaak met de vijzel van dit werktuig in aanraking gekomen. Hij werd door de snel draaiende transporteur meegesleurd en raakte bekneld in de nauwe leiding. Hij moet vrijwel onmiddellijk dood ge weest. zijn. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. Zaterdag betoging tegen apartheid in Den Haag Zaterdag wordt in Den Haag een demon stratie tegen de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika gehouden. Voor de demonstratie is een comité van aanbeveling gevormd, dat bestaat uit pater S. Jelsma, ds. P. Lugtig- heid en prof. dr. J. P. Mazure. In het or ganiserend comité heben zitting genomen mr. A. H. Heering, J. Hoogeveen, G. Hooge- veen. G. A. Cieft, lid Tweede Kamer, Cor Kleisterlee, ook lid Tweede Kamer, W. H. Meijnen, mr. L. B. van den Muijzenberg, P. Reckman, G. Ruijgers, lid Tweede Ka mer, mevrouw M. Wegelin en mevrouw W. C. Wesels-Krens. De manifestatie be gint om kwart voor vier op het Carnegie- plein bij het Vx-edespaleis. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Alchiba" 7 april; Au stralië: m.s. „Alamak" 5 april; s.s. „Wood- arra" 6 april; s.s. „Rhexenor" 7 april; m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" 7 april; Bra zilië: s.s. „Alchiba" 7 april; Canada: s.s. „American Farmer" 3 april; m.s. „Wester- dam" 7 april; Chili: via New York 7 april; Indonesië: s.s. „Cyclops" 4 april; Ned. An tillen: m.s. „Oranje Nassau" 5 april; Nieuw-Zeeland: s.s. „Hinakura" 3 april; m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" 7 april; Suriname: m.s. „Olivia Winther" 4 april; Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika: m.s. „Cax-narvon Castle" 3 april en m.s. „Aagte- kerk" 5 april: Brits Oost-Afrika: s.s. „Ya- lou" 7 april. De postkantoren geven inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten. SPANNINGEN STIJGEN HAARLEMSE RECHTBANK Tegen hem twee maanden en 25 mille boete geëist en tegen consulent zes weken celstraf Voor de Haarlemse rechtbank ston den donderdagmiddag twee mannen terecht die men het voorbeeld van een selfmademan kon noemen. Eenvou dige mensen die met hard werken een zaak van de grond hadden opge bouwd. Ze moesten zich nu verant woorden voor een belastingfraude, waarbij in drie jaar tijd 57.000 te weinig aan de inkomstenbelasting was opgegeven. Tegen de ene ver dachte, een 52-jarige koopman uit IJmuiden, eiste de officier van Justi tie mr. G. W. F. van der Valk Bou- man wegens onjuiste aangifte twee maanden gevangenisstraf en een boete van 25.000 of zes maanden hechte nis en tegen de belastingconsulent van de koopman, een 49-jarige Haar lemmer, eiste hij wegens medeplich tigheid en valsheid in geschrifte zes weken gevangenisstraf. De koopman had over 1955, 1956 en 1957 een winst gemaakt van ruim 132.000. Daarvan verzweeg hij 57 mille voor de belasting en hij betaalde 32 mille belasting te weinig. Verdachte gaf toe dat hij wist te lage aangiften te hebben ge daan, maar hij zei zich er niet van be wust te zijn geweest dat het om zulke grote bedragen ging. Boekhouden is mijn zwakke punt, daar weet ik niets van", zei verdachte. Hij erkende niet alle ontvangsten naar wer kelijkheid te hebben geboekt. „Het ging zo gemakkelijk, ik moest al zoveel betalen en ik wilde een reserve kweken". Verder bekende de koopman zijn goederenvoor raad aan de krappe kant te hebben ge boekt. De officier van Justitie noemde ver- dachte een voortvarende zakenman, die een bloeiende zaak heeft opgebouwd. Bij deze belastingfraude gaat het om enorme bedragen, aldus de officier, die hierna zijn eis stelde. De raadsman, mr. H. Jonkex-, schetste zijn cliënt als een uitgeschoten onderne mer die een accountant nodig heeft met een moreel overwicht en vakbekwaam heid. Hij wees er op dat het bedrijf van de koopman nu in liquiditeitsmoeilijkhe den dreigt te komen. Hij heeft een aanslag gekregen die, inclusief enkele aanslagen uit anderen hoofde, 82.000 bedraagt. (Tevoren vei'klaarde een hoofdcontroleur van de belasting als getuige dat, indien verdachte wordt veroordeeld, hem de fis cale boete van ongeveer 23 mille wordt kwijt gescholden). Mr. Jonker zei verder dat de koopman sober heeft geleefd en voor zijn gezin niet overdreven veel geld gebruikte. De raads man bepleitte een voorwaardelijke ge vangenisstraf en refereerde zich wat de hoogte van de boete betreft aan het oor deel van de rechtbank. Ook de belastingconsulent gaf de ten laste gelegde feiten toe. Verdachte wist dat de koopman meer gelden voor privé- doeleinden opnam dan hij boekte. Soms werd de kas negatief en de consulent ver valste dan enkele ontvangstposten in het netkasboek, waarbij het bedrag aan ont vangsten hoger werd dan werkelijk het geval was. Bovendien stond de goederen voorraad te laag in de balans. De consulent verklaarde niet te hebben geweten dat het om zulke grote bedx-agen ging. „Ik ben dom geweest", zei hij. De officier van Justitie zei dat de belas tingconsulent goed bekend staat. Vex~- dachte is waarschijnlijk tot zijn daad ge komen omdat hij een klant wilde behou den. Hij heeft, er geen voordeel van ge had, maar toch vond de officier de feiten zeer ernstig, omdat verdachte een ver trouwensman van de belastingautoritei ten is. De raadsman, mr. G. Verburg uit Am sterdam zei dat zijn cliënt een domme en dilettantische oplossing voor een boek houdkundig probleem heeft gezocht. Naar zijn mening moet men hier eerder spre ken van verregaande domheid dan van. knoeierij. Hij schetste verdachte als een door en door fatsoenlijk man. De consu lent heeft een brief van het ministerie van Justitie ontvangen, waarin hij wox-dt berispt, maar waarbij hij niet uit zijn be voegdheden als gemachtigde in belasting zaken is ontzet. De raadsman bepleitte een geldboete of een voorwaax'delijke straf. Uitspraak op donderdag 14 apx'il om half tien. Voor al uw MARKTPLEIN 1 PRODUKTSCHAP VOOR VIS Het bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten heeft zich donderdag middag weer beziggehouden met mogelij ke tegemoetkomingen aan de visconser- venindustrie, die zich als gevolg van een zeer zware buitenlandse concuiTentie op de exportmarkten moeilijk kan handha ven. Ditmaal vormde e en adres van groothandel, redershandelaren, conserven- fabx-ikanten en exporteurs de aanleiding van het debat over de moeilijke positie van de conservenfabrxeken. In het adres wex-d met klem verzocht om opheffing van de minimumprijs voor verse haring. Het bestuur was echter algemeen van mening, dat voor een opheffing van de minimumprijs voor verse haring thans geen aanleiding bestaat. Van de zijde der conservenindustrie werd daarna ge pleit voor het instellen van een zgn. twee de afslag. Tijdens deze tweede aflsag zou de consex-venindusti-ie de gelegenheid moeten hebben om haring te kopen on der de minimumpx-ijs van f 11,— en boven de vismeelpx-ijs van ongeveer 7,— per kist. De prijs van 11,— ligt volgens de conservenfabrikanten te hoog om op de exportmarkten te kunnen concurreren. Van de zijde der werknemers werd de suggestie gedaan om voor de conservenin dustrie een fonds te vormen, waaruit aan de industrie subsidie zou kunnen wox-den verleend voor het voeren van de concur rentiestrijd met het buitenland. Aan dit fonds zou het gehele visserijbedrijf in eigen belang bijdragen moeten geven. Het bestuur besloot ten slotte tot de in stelling van een commissie, die voor 1 juli rapport moet uitbrengen over de po sitie van de conservenfabrieken en mo gelijke maatregelen voor het verbeteren van deze positie. Advertentie U voelt zich herboren na een Wtfkerstraatweg 162A - Velsen-N. - Tel 4701 MODERNE LANGE fijne rib, smalle pijp, zonder omslag, met stof- ceintuur, met per- Ion versterkt. Leeftijd 7 jaar KI. stijging p. maat k Heren-overhemden Hagelwit, Ton-Sur-Ton, m. klei ne werkjes, prima kwaliteit, No-lron, chloorbestendig slechts per 2 stuks 19.80 TERLENKA - TREVIRA - TERYLENE - WASBAAR van 1.95 tot 6.95 KENNEMERLAAN 61

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13