Goed kamp" dorado voor trekkers en kampeerders De N.R.V. annuleert omstreden reis naar Jordanië Dit seizoen voor het eerst naar Berlijn Tsjechoslozvakije, Polen en Rusland X bedden uieMiMJik Ute£ fófeh, utduahM! Beter het bestaand staalbedrijf uitbreiden dan nieuw stichten XTAFELKLEDEN ufeê Mvi, iiLthcliMAJicJefi! Consumentenbonden stichten internationaal bureau Prijzen der caravans variëren van f ÏOOO.- tot f40.000.- Vragen van mr. Burger over Zuid-Afrika tLEDIKANTEN (üe£ tefyt, iitiJ-duMM! X VITRAGES Ute£ (u/eb, hüthduMdMl Kort en bondig Schipper van stuurhut geslagen en verdronken X VAST TAPIJT Toenemende wind Is o li IJ D A G 1 APRIL 1960 2 De Nederlandsche Reisvereeniging heeft de aanvankelijk voor dit jaar op het programma geplaatste reis naar Jordanië daarvan weer afgevoerd. De reden is dat men voor het verkrijgen van een visum naar dit land moet kunnen bewijzen christen te zyn. Deze als een discriminatie speciaal tegen Joden gericht gevoelde maat regel heeft het N.R.V.-hoofdbestuur van de betrokken reis doen afzien. Dit werd gistermiddag in het Scheve- ningse „Seinpost" bekendgemaakt, nadat de adjunct-directeur van de N.R.V., de heer C. van Zwijndregt, een exposé had gegeven van de voor het komende seizoen geldende omstandigheden op reisgebied. Voor het eerst zal er dit jaar een drietal reizen naar Berlijn worden georganiseerd en een trip door Tsjechoslowakije, Polen en Rusland. Het is gebleken dat hiervoor voldoende belangstelling bestaat. „De reislust in Nederland is nog steeds stijgende", zo stelde de heer Van Zwijn dregt vast, „maar het aantal onder nemingen dat zich met reizen bezighoudt breidt zich ook gestadig uit. en beloopt reeds ruim 800 adressen". De N.R.V.-func- tionaris keerde zich in dit verband tegen de ,,reiswinkels" die dikwijls de goede niet te na gesproken een opvallend ge brek aan ervaring hebben, maar deson danks door het gemak, waarmee het Ne derlandse publiek zich aan hen toever trouwt, wel aan hun trekken kunnen komen. Vervolgens trok de heer Van Zwijndregt van leer tegen de „doe het zelf mode", die bij een bepaalde categorie reislustigen steeds meer de kop opsteekt maar dan op een wijze, waarbij men zoveel mogelijk alleen van de gratis service van de reis bureaus gebruik maakt Overigens verandert het karakter van de N.R.V.-groepsreizen en dit is ook een internationaal verschijnsel van jaar tot jaar. De reisleider, die zich op de hoek van de straat opstelt en met fluitsignalen zijn groep om zich heen verzamelt is uit de tijd. Het collectieve element in de groeps reis blijft meer en meer bepaald tot het vervoer naar een bepaalde plaats, waar dan iedereen zijns weegs gaat. Wat de voorlichting aan het reizigers publiek betreft, wil de N.R.V. het gaan zoeken in praktische gegevens, bijvoor beeld de portokosten in een bepaald land, en niet in allerlei zogenaamde toeristische wetenswaardigheden. Hoewel er nog steeds een ontwikkeling te zien is in de richting van „veel zien en ver weg", valt er toch ook een groeiende jCm?£TTEN MEER DAN 700 STUKS ALLE BEKENDE GOEDE MERKEN i - V WONINGINRICHTING BEVERWIJK ute£ (wfoj, tiuzfc/uitideA! Paradepas voor land- en luchtmacht afgeschaft Blijkens een verschenen landmachtor der is het voorlopig reglement eerbewij zen en ceremonieel van de Kon. Land macht zodanig gewijzigd, dat alle bepa lingen met betrekking tot de paradepas zijn vervallen. De paradepas is dus hier mee afgeschaft. Hetzelfde geldt voor de Kon. Luchtmacht, aangezien dit regle ment ook voor haar van toepassing is. De paradepas, die na de oorlog is im gevoerd, wordt voor on-Nederlands ge houden. Men is in ieder geval van me ning, dat deze paradepas niet tot een be vredigend resultaat heeft geleid. Deze afschaffing zal reeds direct blijken bij het grote défilé der krijgsmacht-onder delen, dat in Ede zal worden gehouden op de herdenking onzer bevrijding op 5 mei a.s. A. P. N. de Groot benoemd tot officier O.N. Bij Koninklijk Besluit is de heer A. P. N. de Groot, arts, wonende te Heemste de, benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Dokter de Groot heeft vandaag zijn func tie van geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in de provincie Noordhol land neergelegd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. belangstelling waar te nemen voor dichter bij gelegen streken zoals Duitsland en de Beneluxlanden. Groot is voorts de vraag naar Griekenland, Sicilië, de Canarische eilanden, groeiende is de interesse voor Engeland en Joegoslavië. Italië heeft het dit jaar om slechts te gissen redenen veel moeilijker. In de bungalowsector laakte de heer Van Zwijndregt het nog altijd optredende gemis van een juiste vakantiespreiding. Overigens beschikt de N.R.V. op dit gebied over 14 maal zoveel bedden als in het aan vangsjaar 1955, toen men er een aantal van vijftig kon aanbieden. Voor de Rijnreizen heeft de N.R.V. een geheel gerestaureerd schip in de vaart ge bracht en wat het kamperen betreft be schikt men in Nederland thans over een ring van twaalf kampeerterreinen, die niet verder dan een dagafstand per auto of fiets van elkaar verwijderd liggen. EPEDA-TEMPERA- AUPING DUNLOPPllLO TWINGARANT W WONINGINRICHTING BEVERWIJK Huurverhoging in Staatsblad In de Staatscourant van 31 maart is op genomen de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars betreffende de looncompensatie van 2,5 percent voor de huurverhoging 1960. Blijkens de tekst treedt de beschikking in werking met ingang van het loontijdvak, waarin 1 april 1960 valt. Tevens zijn verschenen de Staatsbladen ter afkondiging van de Wet tot wijziging van de Huurwet (huurverhoging) en de Wet Opheffing Grootboek Woningverbete ring. Voorts is verschenen het besluit Wijziging van het Huuradviescommissie besluit, Wijziging van het Besluit Bijzon dere Huurprijzen, en het Besluit Richt lijnen ex art 12a van de Huurwet) richt lijnen ex art. 12a van de Huurwet (richt- door de huuradviescommissies). PROF. TEN DOESSCHATE IN E.S.B. In een artikel over „De problematiek dér vestiging van een tweede ijzer- en staalbedrijf in Nederland," in Econo- misch-Statistische Berichten stelt prof. dr. J. F. ten Doesschate, directielid der Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. te IJmuiden, op grond van uitvoerige in het artikel verweven be schouwingen dat het steeds duidelijker wordt dat ten aanzien van een uitbreiding van de Nederlandse ijzer- en staalindus trie met nieuwe produkten de allesover heersende vraag is of dit zal kunnen ge beuren tegen een lage kostprijs. Slechts bij een opzet van formaat (bij voorbeeld 1,5 miljoen ton) heeft een nieuw bedrijf een kostprijs die het mogelijk maakt zich een plaats binnen de E.G.K.S. te veroveren. Breidt men een bestaand staalbedrijf uit, dan zullen ten eerste de investeringskosten per ton veelal aanzien lijk lager zijn (orde van grootte 500 a 600 per ton jaarcapaciteit), terwijl ten tweede het aanbouwen van een bestaande fabriek, die reeds een gevestigde renta biliteit heeft, de mogelijkheid biedt in etappes te verwezenlijken wat men anders ineens moet doen. De oorzaak van dit verschijnsel schuilt volgens prof. dr. J. F. ten Doesschate daarin, dat het bij uitbreiding van een be staand bedrijf veelal mogelijk, is. gebruik te maken van daar aanwezige latente overcapaciteiten en de expansiviteit van de organisatie te benutten. Het risico van de investering wordt bovendien vermin derd, doordat de keuze van de te maken produkten in de tijd gespreid kan worden en daardoor beter kan worden afgestemd op de eigen marktervaring en op de tech nische ontwikkeling. Prof. Ten Doesschate acht het niet rea listisch te spreken over een nieuwe ijzer en staalfabriek in Nederland van stel 400.000 ton staal per jaar. Reeds bij de aanvang zal men zich ervan bewust die nen te zijn, dat een eerste opzet snel zal moeten kunnen uitgroeien tot circa 1,5 mil joen ton staal per jafar. Dit betekent dat al bij het projecteren van de eerste fase ten aanzien van de technische opzet, de bedrijfsplanning, het produktieassorti- ment en de financiering hiermede terde ge rekening moet worden gehouden. De totale investeringskosten liggen dan in de orde van grootte van 1,25 miljard. Per soonlijk is prof. dr. J. F. ten Doesschate Advertentie NIEUWSTE ONTWERPEN HANDWEEF *KNIPSCHEER.RODER.E A. V WONINGINRICHTING BEVERWIJK het. eens met de opvatting dat ermee ge rekend moet worden dat een dergelijke fa briek vervolgens zelfs tot 3 miljoen ton moet kunnen uitgroeien. Hoogovens hebben aangekondigd de staalproduktie te willen ontwikkelen tot 2,7 miljoen ton per jaar, terwijl de plano logische omstandigheden een verdere groei tot ten minste 5 miljoen ton per jaar aldaar toelaten. De verwachting lijkt ge rechtvaardigd dat de produktie tegen con currerende voorwaarden zal kunnen ge schieden. Voorts heeft de leiding van de ze onderneming aangekondigd tot de ver vaardiging van niet platte produkten te willen overgaan. De werkelijke vraag komt thans, volgens prof. Ten Doesscha te, hierop neer of men reeds nu een be slissing wil nemen die in wezen een prin cipebesluit inhoudt dat men de Nederland se staalcapaciteit binnen een niet al te lange periode wil laten groeien tot 5 plus 1.5 h 3 min. is 6,5 a 8 miljoen ton staal per jaar. Dit vraagstuk dient bezien te wor den in het kader van de gehele landseco- nomie, aldus prof. Ten Doesschate. TENNIS-RACKETS DUNLOP - PINGUÏN SPALDING. Snauwaert RACKETS voor beginners vanaf ƒ19.75 Diverse BESNARINGEN vanaf 10.50 Sporthuis S C H O L T E GIERSTRAAT 59 - TELEFOON 21346 Inbrekers (in 't Gooi) gearresteerd Drie broers H., E., en E. la M. uit Hilversum, respectievelijk 19, 24 en 27 jaar zijn gearresteerd wegens inbraken die zij gepleegd hebben in Baarn, Laren, Naarden en Bussum. De inbraken in Naarden heb ben ze reeds bekend. Zij hebben aan de Bussumse politie bekend een brandkast geforceerd te hebben in een rubberfabriek waarbij de buit 500,- bedroeg. Het met veel moeite forceren van een brandkast in een bouwmaterialenbedrijf, leverde hen slechts 25,- op. Zij zullen nu naar Laren en Baarn gebracht worden om daar ver hoord te worden. Kinderen verongelukt De driejarige Frans den Hollander uit Geldermalsen is in het water van de Linge geraakt en verdronken. Vriendjes kwamen de moeder vertellen dat hij was gaan zwemmen, waarop zij onmiddellijk naar het water liep, waar zij haar zoontje ver dronken en reeds drijvende aantrof. Toe Hoek van Holland is het 4-jarig jongetje R. van Leeuwen levensloos aan getroffen in een dichtgezakte zandkuil. Hij had de kuil gegraven tegen een bunker aan. RESULTAAT VAN HAAGSE CONFERENTIE (Van onze Haagse redacteur) Als resultaat van een in het Schevening- se Kurhaus gehouden internationale con ferentie van consumentenbonden die als leuze had kunnen voeren: „Consumen ten aller landen verenigt u!" wordt van daag ten overstaan van een Rotterdamse notaris de stichtingsacte gepasseerd van een in Den Haag te vestigen Internatio naal bureau van consumentenbonden. Het is de eerste notariële oprichtings-acte wel ke in Nederland in de Engelse taal is op gesteld. Het Internationaal bureau van consu mentenbonden wordt een uitwisselingscen trum ten behoeve van zestien organisaties uit twaalf landen welke aan de conferen tie in Scheveningen hebben deelgenomen. Deze uitwisseling heeft vooral betrekking op het vergelijkend warenonderzoek en de daarmee samenhangende publicaties en resultaten. Het zal een lijst opstellen van onafhankelijke laboratoria in de verschil lende landen en internationale samenwer king in het vergelijkend warenonderzoek bevorderen. Hierdoor hoopt men doeltref fender en goedkoper te kunnen werken. Op de Unesco zal een beroep worden gedaan om bij de regeringen aan te drin gen om bona fide consumentenorganisa ties vrijstelling van invoerrechten te ge ven voor monsters van artikelen welke aan een vergelijkend warenonderzoek worden onderworpen. De Nederlandse consumen tenbond heeft op dat punt nogal wat moei lijkheden ondervonden toen in de Bene lux vervaardigde kogelpuntpennen naar Engeland moesten worden gezonden om daar in samenwerking met de Britse con sumentenbond onderzocht te worden. Het internationaal bureau zal beginnen met de mogelijkheden na te gaan van een vergelijkend onderzoek van wasma chines, wasmiddelen, elektrische dekens, autobanden en strijkijzers. De sterkste consumentenorganisatie welke in Scheveningen vertegenwoordigd was, was de Consumers Union of United States. Haar voorzitter, prof. Colston E. Warne, presideerde de bijeenkomst. De presidente van de Nederlandse Consumen tenbond, mevrouw E. A. Schadee-Hartree, was tezamen met de heer C. F. Brook van de Engelse Consumers Association lid van het organisatiecomité. Op de conferentie waren vertegenwoor digers aanwezig van de consumentenor ganisaties uit Frankrijk, België, Scandi navië, Israel, IJsland, Australië, Oosten rijk en Duitsland. De vragen, welke de heer Burger (Arb.) a.s. dinsdag in de vergadering van de Tweede Kamer aan de minister-president zal stellen, luiden als volgt: 1. Heeft de regering kennis genomen van de algemene verontrusting over de jongste gebeurtenissen in Zuid-Afrika, waartoe de politiek van rassendiscrimi natie heeft geleid? 2. Is de regering niet van oordeel, dat deze politiek, die vanwege haar eens te meer gebleken onmenselijke consequen ties een gevaar is voor de gehele vrije wereld, ook daarom in het bijzonder voor het Koninkrijk der Nederlanden zo bijzon der pijnlijke kanten heeft omdat: ten eerste: die politiek schrijnende her inneringen oproept aan de politiek van rassenongelijkheid, waaraan ons volk ge durende de nazibezetting heeft bloot gestaan; ten tweede: het Koninkrijk vele staats burgers van andere huidskleur telt, wier menswaardige behandeling in en buiten het Koninkrijk voor de regering een eis van recht en rechtvaardigheid behoort te zijn; ten derde: Zuid-Afrika een immigratie land is, waar ook vele Nederlanders een toekomst voor zich en hun kinderen hopen te vinden? 3. Indien de regering die verontrusting deelt, wil zij dan nader van haar oordeel onomwonden en duidelijk doen blijken, zowel in het parlement alsook wanneer dit vraagstuk opnieuw in de V.N. in stemming komt? Als op 8 april a.s. dc jaarlijkse Kam peer- en Caravan-tentoonstelling „Goed Kamp" van de A.N.W.B. op Houtrust in Den Haag haar poorten opent, zullen de tienduizenden, die belangstelling hebben voor deze soort van vakantiebesteding (en het worden er elk jaar meer) een dorado voor zich zien open gaan. Door het ge bruik maken van drie geweldige hallen, die op het terrein voor de tentoonstelling „gast en gastheer" worden opgetrokken, kan men beschikken over een overdekte ruimte, die tweeëneenhalf maal zo groot is als vorig jaar. Meer dan 150 impor teurs, fabrikanten en handelaren op het gebied van kampeerartikelen zullen hier hun waren tentoonstellen voor de nieuws gierige blikken van die tallozen, die be langstelling hebben voor de vele snufjes, die het kamperen of het trekken met de caravan aangenamer en comfortabeler maken. De A.N.W.B. laat het vanzelfsprekend niet bij het gelegenheid geven tot expose ren alleen. Zij zorgt voor een degelijke voorlichting, waartoe een informatiecen trum van 500 viei'kante meter is inge richt, waar deskundigen op alle terreinen van het kamperen en caravanning aan wezig zullen zijn om alle gewenste inlich tingen te geven. Ook voor de buitenlan ders, die men verwacht i.v.m. het feit, dat er ook propaganda in het buitenland is gemaakt, is gezorgd in de vorm van tolken en mensen, die alles weten over douaneformaliteiten in het geval, dat een buitenlandse gast een hier gekochte tent over de grens wil meenemen. Een nieuwtje, dat op „Goed Kamp" voor de eerste maal te zien zal zijn, is het rijdend bijkantoor van de A.N.W.B., dat streken in ons land zal bezoeken, waar geen bijkantoor is gevestigd. Een punt, waar vele kampeerders meest al niet voldoende aandacht aan besteden, is de kampkleding. Om ook op dit gebied voorlichting te geven, zal drie keer per dag tijdens de tentoonstelling, die tot en met 12 april duurt, een show worden ge geven van praktische kampkleding, zowel voor dames als voor heren. Op 100 stations van de Ned. Spoorwe gen zal de mogelijkheid bestaan gecom bineerde vervoer- en entreebewijzen voor Goed Kamp" te kopen. Verantwoord materiaal Ons land telt een groot aantal bona fide handelaren in kampeer- en caravan artikelen en omdat op „Goed Kamp" al leen die handelaren worden toegelaten, van wie de A.N.W.B.-deskundigen weten, dat zij deugdelijke „spullen" verkopen, kan men met een gerust hart op deze expositie zijn keuze maken. Hoewel men natuurlijk nooit uit het oog moet verlie zen, dat ook op dit terrein geldt: „alle waar naar zijp geld". Vast staat, dat de Nederlandse artike len de vergelijking met de buitenlandse in de zelfde prijsklasse glansrijk kunnen doorstaan. Aandacht wordt ook besteed aan de hygiëne op de kampeerterreinen. Een speciaal mode-sanitair blok, door A.N.W.B.-deskundigen ontworpen, zal la ten zien, hoe met beperkte middelen een 3e oplossing voor dit probleem gevon den kan worden. Iets, wat de kampeerder (en vooral de beginneling) vaak over het hoofd ziet, is de noodzaak om het gewicht van de uit rusting aan te passen aan het gebruikte vervoermiddel. Daartoe is een tweetal tenten opgezet in het hart van de tentoonstelling, met daarnaast op weegschalen de volledige uit rusting (inclusief tent dus), zodat men kan zien, hoeveel alles bijeen weegt. Men kan dan zelf correcties aanbrengen, tot dat men aan het gewicht is, dat men kan vervoeren. Geen opzienbarend nieuws Zoals iedere kampeerder weet, is er de laatste jaren na de uitvinding van het schuimplastic als matras, de draagbare butaangas-kooktoestellen en de bungalow tent, weinig opzienbarend nieuws meer aan de markt gekomen. Toch zal men natuurlijk op „Goed Kamp" vele zaken vinden, die een verfijning betekenen van al datgene, wat het leven van de kampeer der aangenaam maakt en dan spreken wij hier niet eens van de miniatuur-tele visietoestellen en koelkasten, die de door- sneekampeerder toch niet koopt, eenvou dig omdat ze te zwaar en te duur zijn, Zo is er bij voorbeeld de tentstok van een Haagse firma, die door een simpele constructie op elke gewenste hoogte vast gezet kan worden. Verder is er een douche, die men door middel van een trappelbe weging in werking kan stellen. Er zijn nieuwe tentdoeken, er is een plastic dak waarmee men van ieder tentje een com binatietent kan maken, er is een combina tietent voor scooter-kampeerders, een op blaasbare wieg van Franse makelijk, een butaangas-geiser om een warme douche te kunnen nemen, een (Weens) „camping huis", dat zonder scheerlijnen kan wor den opgezet, ultra-lichte kampstoelen voor bijna de helft van de prijs van vorig jaar en nog veel meer dingen, die het hart van de kampeerder sneller zullen doen kloppen. De kampeerwagens Wist u, dat er al tussen de 10 en 12 duizend caravans in Nederland een eige naar hebben gevonden? De ontwikkeling van deze vorm van toerisme gaat even stormachtig, als die van het kamperen per tent. Zo zelfs, dat al van een pro bleem gesproken kan worden. Want het verschijnsel doet zich voor, dat caravan- bezitters hun wagens tijdens het zomer seizoen ergens permanent op een kam peerterrein neerzetten en er dan slechts enkele weken per jaar en de weekeinden gebruik van maken. Op deze manier be letten zij anderen ook eens een mooi plaatsje in te kunnen nemen. Een oplos sing voor dit euvel zou zijn, zo menen de deskundigen van de A.N.W.B., het in- x-ichten van parkeei'havens aan de rand van de x-ecreatiegebieden, waar de wa gens gestald kunnen worden gedurende de tijd, dat de bezitters afwezig zijn. Voor het eerst sinds het bestaan van ..Goed Kamp" is er dit jaar meer ruim te in beslag genomen door caravans dan door tenten. Ze staan er in alle prijzen. De goedkoopste kost 1195, de duurste (een kampeerauto van Duits maaksel) niet minder dan 40.000. Vanzelfsprekend liggen de prijzen van de andere wagens veel lagex-, dan het laatst genoemde bedrag en men kan ze krijgen van zeer eenvoudig tot zeer luxueus. De Nederlandse wagens slaan in verge lijking met de buitenlandse, die vooral in Engeland in serie wox'den gebouwd, een zeer goed figuur. Niet minder dan 30 „primeurs" op ca ravan-gebied zullen op „Goed Kamp" te zien zijn: 15 Duitse, 2 Engelse, 1 Belgi sche en 1 Italiaanse kampeerwagens en 12 vouwwagens van Nederlands fabrikaat. CLEOPATRA-CEASAR-ERICA MODERNE DIVAN-EN WENTELBEDDEN ^touie* ktzk WONINGINRICHTING BEVERWIJK MARQUISETTE «VOILE NYLON DACRON- IOO SOORTEN WONINGINRICHTING BEVERWIJK Luchtvaartonderhande lingen met Polen De regeringsdelegaties van Polen en Nederland hebben, van 25 tot en met 30 maart te Warschau onderhandelingen ge voerd over een wederzijds akkoord, be trekking hebbende op de internationale luchtlijnen. Deze onderhandelingen die in een zeer prettige sfeer zijn verlopen heb ben geleid tot een akkoord dat op 30 maart is geparafeerd. De overeenkomst EggelLbehalve de lijn tussen Amsterdam eri Warschau die reeds door de KiL.M. en de L;O.T. wordt ge vlogen, mogelijkheden voor de exploitatie van lange-afstandslijnen naar verder ge legen punten. M.s. „Pericles" aan K.N.S.M. overgedragen Het m.s. „Pericles" (7140 b.r.t.) is door de directie van N.V. Scheepswerf Gebr. Pot te Bolnes overgedragen aan de Koninklijke Nedex-landse Stoomboot-Maatschappij. De „Pericles", die een dienst tussen Amster dam en de Zuid-Pacific via het Panama kanaal gaat onderhouden, is als vijfde van een serie van acht zusterschepen aan de vloot van de K.N.S.M. toegevoegd. De over- dx-acht geschiedde in de Rotterdamse ha ven. Het m.s. „Pei-icles" ontleent volgens een K.N.S.M.-traditie zijn naam, evenals de zeven zusterschepen, aan de mythologie. De namen van alle acht schepen eindigen op „es". Ze zijn alle van het closed-sheltex*- deck type. In de vaart zijn reeds de m.s. ,Ares", „Achilles", „Ceres" en „Diogenes". Het zesde schip, het m.s. „Socrates", dat bij de Amsterdamse Droogdok-Maatschap pij wordt gebouwd, zal op 25 april a.s. te water worden gelaten. De „Pericles" biedt accommodatie aan 12 passagiers in twee eenpersoons- en vijf tweepersoonshutten. Het schip vertrekt maandag a.s. voor zijn eerste reis uit Amsterdam via Bremen, Antwerpen en de thuishaven naar de Zuid- Pacific. Oeros. Bij het verleggen van het riviertje de Hunze in Drouwenerveen, heeft men de schedel van een oeros gevon den. De schedel, die nog geheel intact was, is waarschijnlijk 3.000 jaar oud. De horens van de schedel hebben een middenlijn van 30 centimeter. Men vermoedt dat bij ver- der zoeken nog het gehele geraamte van deze oeros zal worden gevonden. „Zuidbuurthoeve". In de westwijk van Vlaardingen is het internaat „De Zuidbuurthoeve" geopend. Het betreft hier een nieuw soort instituut dat door de sa menwerkende kruisverenigingen in Zuid- Holland tot stand is gekomen en zal wor den geëxploiteerd door de stichting voor- en nazorg van geesteszieken in Zuid- Holland. Naar Canada. Met de „Rijndam" van de HollandAmerika Lijn vertrokken gis tel-en uit Rotterdam honderd jonge boeren en tuinders, afkomstig uit alle delen van ons land, naar Canada. Zij zullen daar negen tot achttien maanden blijven om extra ervaring in hun vak op te doen. Deze reis is niet in het emigratieprogram ma opgenomen en dient om Canada en Nedex-land dichter bij elkaar te brengen. Van de jonge boex*en en tuinders, die aan de vorige reizen hebben deelgenomen, zijn een aantal in Canada gebleven en hebben daar immigratiepapieren aangevraagd. De schipper A.M.B. Belg van nationa liteit, is ten gevolge van onachtzaamheid van de stuurhut van zijn schip de „Louis" geslagen en verdronken. Het schip voer leeg, dus hoogliggend, de Maas afkomen de van de E.N.C.I. via de sluis van Ter- neuzen, waarbij wegens de geringe door- vaarthoogte de stuurhut gedeeltelijk afgebroken moest worden. De schipper was tijdens de vaart op de Maas bezig met het in orde brengen van de stuurhut en stond daax-voor bovenop deze opbouw. Hij heeft blijkbaar niet voldoende acht ge slagen op de onderkant van de doorvaart van de St. Servaasbrug te Maastricht zo dat hij met de kant van de brug in aan raking kwam, weggeslagen werd en te wa ter geraakte. Het slachtoffer werd na on geveer anderhalf uur dreggen vijftig me ter stroomafwaarts opgehaald. Hij laat vrouw en twee kindex-en achter. De vrouw was aan boord en was getuige van het ongeval. Het schip „Louis" meet 548 ton. Autömobilist reed door Nieuwjaarsvuur De Rechtbank te Amsterdam heeft de 35-jarige huisschilder M van den D. uit Bovenkerk wegens het vex-oorzaken van een aanrijding met zwaar lichamelijk let sel als gevolg veroordeeld tot vier weken hechtenis waarvan drie voorwaardelijk. Op Nieuwjaax-smorgen van dit jaar was de man met zijn auto dwax-s door een hoog oplaaiend straatvuur in de Trans- vaalbuurt te Amsterdam gereden en had daarbij twee achter .dit vuur staande jon gens aangereden. Een 14-jarige knaap liep een schedelbreuk en een hersenschud ding op, een 12-jarige jongen alleen maar schaafwonden. Tegen de huisschilder was zes weken waarvan vijf voorwaardelijk plus twee jaar ontzegging der rijbevoegd heid geëist. I// j!k flooroplast X feuoiHo X hai'rrub ^hairlüs royal sunart tapijt wWONINGINRICHTING BEVERWIJK Specials f&i rtwi ris*/ fop Het K.N.M.I. deelt mede: Een omvangrijk lage-druksysteem op de oceaan, dat langzaam oostwaarts koerst, begint thans zijn invloed uit te breiden over de Britse eilanden. In ons land zal morgen de wind gaan toenemen uit rich tingen tussen oost en zuid, waarbij iets zachtere lucht uit Midden-Europa zal wor den aangevoerd. Het regengebied van de nieuwe depres sie zal waarschijnlijk ons land morgen voor de avond nog niet bereiken. De komende nacht zal door minder be wolking de temperatuur plaatselijk vooral in het noorden en oosten van het land tot nabij het vriespunt dalen. WEERRAPPORTEN Zaterdag 2 april Zon op 6.14 uur, onder 19.15 uur. Maan op 9.45 uur, onder 0.41 uur. Maanstanden 4 april 8.05 uur eerste kwartier. 11 april 21.28 uur volle maan. 18 april 13.57 uur laatste kwartier. 25 april 22.45 uur nieuwe maan. Hoog en laag vater in IJmuiden Vrijdag 1 april Hoog water 6.49 en 19.07 uur. Laag water 2.24 en 14.46 uur. Zaterdag 2 april Hoog water 7.22 en 19.46 uur. Laag water 2.55 en 15.13 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- w en binnenland 1heden- c •sd morgen 7 uur. Neerslag: d gl laatste 24 uur c-g E Den Helder geheel bew. ozo 5 Ypenburg geheel bew. n 10 0 Vlissingen geheel bew. nnw 10 0 Eelde zwaar bew. o 12 0 De Bilt geheel bew nnw 10 0 Twente zwaar bew o 12 0,6 Eindhoven regen nnw 14 3 Zd Limburg motregen wnw 12 °'.4 Helsinki onbewolkt n -3 0 Stockholm half bew. windst. 3 0 Kopenhagen onbewolkt wzw 6 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 8 0 Londen mist windst. 11 0,3 Amsterdam geheel bew. nw 8 0 Brussel motregen nw 14 0,3 6 Luxemburg regen no 13 Parijs geheel bew. n 16 0 Bordeaux zwaar bew. no 11 3 Grenoble geheel bew. nw 13 Nice geheel bew. n 15 J7 Berlijn onbewolkt o 10 0 Frankfort zwaar bew. nw 10 2 München regen n 9 3 Zürich regen nnw 11 2 Genève zwaar bew. windst. 14 9 Locarno mist windst. 12 2 Wenen geheel bew. n IJ 0 Innsbruck regen wzw 13 2 Athene zwaar bew. windst. 50 Rome regen zzo 16 13 Ajaccio half bew. ono 15 14 Madrid onbewolkt nnw 11 0,5 Mallorca licht bew. windst 20 1 Lissabon 15 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2