E223 FALCON Honderdste voorstelling van het Nederlands Danstheater Pohlmanns advocaat: geen nieuw bewijs in de zaak Nitribitt Nasleep Commissie-Oberlander Oud-premier van Oekraiene pleit hartstochtelijk voor zijn land Bewogen getuigenverklaringen over gruwelen in Poolse stad Monarchisten in Spanje veren op George Rapin naar de guillotine verwezen NAVO-ministers van Defensie vergaderen in ongewisheid mengbeker VRIJDAG 1 APRIL 1960 5 Het Nederlands Danstheater gaf donder dag als opening van een seriebespeling voor abonnementhouders in het Kurhaus Paviljoen te Scheveningen zijn honderd ste voorstelling. Benjamin Harkarvy, de ar tistieke leider van het betrekkelijk kleine gezelschap, hield ter gelegenheid hiervan zelf een toespraak. Hij herinnerde eraan dat bij de oprichting (aan het einde van het vorige seizoen, toen de contracten van de deelnemers bij het Nederlands Ballet waren afgelopen) slechts zeer weinig bui tenstaanders geloofden in het welslagen van deze ongesubsidieerde onderneming. De Amerikaanse balletmeester dankte het publiek voor het geschonken vertrouwen en de stimulerende sympathie. Toch aan het woord zijnde hield de heer Harkarvy vervolgens een vrij uitvoerige cuaserie om wat meer ontvankelijkheid te kweken voor „Rooms" van Anna Sököïow, een reeks plastische variaties op het thema eenzaamheid, die hij als „dramatische dansen" kenschetste. Het werken met de ze moderne choreografische kunstenares uit de school van Martha Graham, die in tussen met deze groep haar „Opus '58" heeft ingestudeerd, zou volgens hem een inspirerende ervaring zijn geweest. Vooral wat betreft concentratie op het toneel heb ben de dansers veel van haar geleerd. In zijn geestdriftige pleidooi voor eigen zaak ging de spreker zelfs zo buitenspo rig ver de vertoning aan te prijzen als een sensationele gebeurtenis (die hij on danks het volstrekt vreugdeloze nota bene met het optreden van het Piccolo Theater vergeleek. De enige noviteit in het programma, dat verder uit de „Portugese ballade" van Ivo Cramér en het grote duet uit „Don Quichote" bestond, was „Primavera" op een langs mechanische weg ten gehore ge bracht hoboconcert van Domenico Cimaro- sa, een vrijwel tweedimensionaal bewe- Waarom draagt u een horloge? Om bij de tijd te blijven natuurlijk. Koopt daarom niet zo maar een horloge, maar kiest zo'n pronkjuweel uit onderstaande gere nommeerde merken: Certina - Prisma Indus - Zentra - Junghans. Dan blijft u vele jaren lang punktueel bij de tijd U slaagt prettig bij 't Huis met het carillon Grote Houtstraat 49 Telefoon 20049 Toon Hermans offerde recette voor Agadir Nadat Toon Hermans donderdagavond in het Minervatheater, na afloop van de laatste voorstelling in Heemstede van zijn „One Man-show", de langdurige ovaties van het enthousiaste publiek in ontvangst had genomen, betraden twee heren het to neel, die hem een grote bloemenkrans kwamen aanbieden. Het raadsel van hun onverwachte verschijnen werd spoedig op gelost door één hunner, die als woord voerder fungeerde en zich daarbij voor stelde als afgevaardigde van het Neder lands Opleidingsinstituut voor de Buiten landse Dienst uit Nijenrode. Spreker herinnerde eraan, dat de stu denten aan dit instituut drie weken gele den ten bate van de slachtoffers van de ramp in Agadir een nachtvoorstelling heb ben georganiseerd, waar ook Toon Her mans spontaan zijn medewerking aan had toegezegd. Later bleek, dat deze voorstel ling pas enige dagen voor de première van zijn „One Man-show" zou plaatsvin den, zodat het beloofde optreden toen geen doorgang heeft kunnen vinden. De heer Hermans wilde echter in geen geval de slachtoffers van Agadir zijn steun onthou den, hetgeen hem deed besluiten in plaats daarvan de hem toekomende recette van de donderdagavond in Heemstede gege ven voorstelling, geheel ten bate van dit doel af te staan. Onder applaus deelde spreker ten slotte mede, dat dank zij deze royale geste van de heer Hermans, een be langrijk bedrag aan de opbrengst van de nachtvoorstelling kon worden toegevoegd. De studenten van Nijenrode hebben in totaal ruim elfduizend gulden voor Aga dir bijeen kunnen brengen. De aangebo den bloemenkrans was bedoeld als stoffe lijk blijk van waardering en dank voor het menslievend gebaar van Toon Her mans, waarbij dan tevens de hulde aan het adres van de andere medewerkende artiesten was inbegrepen. Kruisdraging" van Bassano tijdelijk in Rijksmuseum In de eregalerij van het Rijksmuseum te Amsterdam hangt op het ogenblik een groot schilderij van de Noorditaliaanse schilder Jacopo Bassano, voorstellend ..De kruisdraging met de drie Maria's, Jo hannes en Veronica" (gedateerd om streeks 1540). Het doek waarvan de ver blijfplaats sinds het begin der achttiende eeuw niet meer bekend was bleek onlangs in het bezit te zijn van de Earl of Brad ford te Staffordshire, die het voor een half jaar in bruikleen heeft gegeven, aan het Rijksmuseum. De geschiedenis van dit schilderij is nauw verbonden met Holland en Amster dam. In de zeventiende eeuw bevond het doek zich namelijk in de vermaarde ver zameling Reynst aan de Keizersgracht te Amsterdam. In 1660 werd het met een deel van de verzameling door de Staten van Holland aangekocht en ten geschenke gegeven aan koning Karei de Twe.ede van Engeland, ter gelegenheid van diens be zoek aan Holland juist voor zijn troons bestijging. Vele schilderijen van deze „Dutch gift" bevinden zich nog in de En gelse koninklijke verzameling. gingsspel. Toonde Benjamin Harkarvy in de eerste balletten, die wij hier van hem hebben gezien, veel raffinement in de mise-en-scène van conventionele figuratie, ditkeer heeft, hij gezocht naar uiterste ver eenvoudiging. Hij is daarin zo ver gegaan, dat er zo goed als niets gebeurt. Dienten gevolge kan ik er weinig anders over mee delen dan dat Marianne Hilarides er een sierlijke solo in vervult, dat Milly Gram berg en Charles Czarny er een sierlijk duet in uitvoeren en dat Olga Dzialiner, Martinette Janmaat, Pepita Goedemans, Alexandra Radiua, Annemai-ie Verhoeven, Marianne Westerdijk, René Vincent, Hans van der Togt en Han Ebbelaar sierlijke oefeningen op de achtei'grond verrichten. De volgende week gaat „Vergezicht" van Rudi van Dantzig in Première. Het Nederlands Danstheater krijgt aldus door hard werken de beschikking over een reeds vrij omvangrijk repertoire, geschikt voor kleine zalen. Men handhaaft een zeer behoorlijke uitvoeringskwaliteit. David Koning Uitslag Friese litteraire prijsvraag bekend De jury voor de prijsvraag 1959 van het „Rely Jorritsmafonds" (een jaarlijk se litteraire Friese prijsvraag) heeft van de eenenvertig inzendingen er drie be kroond. Van de achttien ingezonden gedichten kreeg alleen het gedicht „Stêd" van G. Mulder te Leeuwarden een bekroning. Van de drieëntwintig verhalen, die waren ingezonden werden er twee bekroond, na melijk van de schrijvers P. Akkerman te Marrum en G. Jonkman te Goutum. Ziekte van Behan tegengesproken De Ierse toneelschrijver Brendan Behan is naar het zuikenhuis van Middlesex overgebracht, doch een functionaris daar verklaarde dat zijn toestand „niet erns tig" is. Andere bijzonderheden werden ge weigerd, doch vrienden van Behan heb ben verklaard dat Behan ernstige suiker ziekte en leverziekte heeft. Behan werd naar het ziekenhuis overgebracht, nadat hij al een aantal dagen in bed lag bij een vriend, de Ierse kunstenaar Joe Mc- gill. Mcgill zei dat Behan een „kolossale kater" had. Vierde dirigenten-cursus in Rotterdam Evenals vorige jaren zal ook dit jaar het Rotterdams kamerorkest weer een dirigentencursus organiseren. Deze diri gentencursus Rotterdam 1960 zal voor de vierde maal in successie gehouden wor den en wel van maandag 15 augustus 1960 tot en met vrijdag 26 augustus 1960 te Rotterdam. Gezien de grote belangstelling en tenge volge van de sterke toename van het aan tal cursisten zal de aanstaande cursus in belangrijke mate 'Worden uitgebreid. De deelnemers zullen ingedeeld worden in verschillende groepen en wel: A. toeho rende cursisten, B. werkende cursisten, C. meesterklasse. Behalve het volledige Rotterdams ka merorkest werken nog enige kleinere en sembles, koorverenigingen en een aantal vocalisten en solisten aan de cursus mee. De cursus is bedoeld zowel voor orkest dirigenten als voor koordirigenten, die zich in de orkestdirectie willen bekwamen in verband met de uitvoeringen van hun koor vereniging. Als docenten werken onder an deren mede de hoboïst Jaap Stotijn (bla zers), de violist Louis de Ruijter (strij kers) en Joachim Röntgen (ensemble). De gehele artistieke en organisatorische leiding berust bij de dirigent van het Rot terdams kamerorkest Piet Ketting, die te vens de lessen in de orkestdirectie zal geven. Vijftien juni première van „Donna Diana" De première van het Spaanse blijspel „Donna Diana" dat door de Nederlandse Comedie tergelegenheid van het Holland Festival 1960 wordt gebracht, zal plaats vinden in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag op 15 juni. Volgende opvoeringen zullen worden ge geven in Utrecht op 16, in Rotterdam op 17 en in Arnhem op 18 juni. Op 26 en 28 juni gaat het stuk in Amsterdam. In verband met deze eerst kortelings op gezette tournee heeft de Nederlandse Co medie haar traditionele opvoeringen van „Elckerlye" in Delft moeten verzetten. De data voor dit openluchtspel zijn thans bepaald op 23, 24, 25, 30 juni, 1 en 2 juli. „Europese kunst in Europees interieur" De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft vanmorgen een tentoonstelling „Europese kunst in Euro pees interieur" geopend. Deze wordt ge houden bij de n.v. Maatschappij voor wo ninginrichting P. van Reeuwijk te Rotter dam ter gelegenheid van de uitbreiding van haar pand met twee verdiepingen. De expositie omvat ongeveer honderd schilderijen van kunstenaars uit verschil lende landen, bijeengebracht door bemid deling van de ambassades. Ook enkele mu sea hebben werken in bruikleen afge staan. „Impressario delle smyrne" tijdens Holland Festival Het Italiaanse toneelgezelschap „Com- pagnia Morelli-Stoppa" uit Rome, dat in het Holland Festival Carlo Goldoni's „lTmpresario delle smyrne" ten tonele brengt, zal op 24 en 25 juni in Amsterdam, op 27 en 28 juni in Den Haag optreden. Het werk wordt geregisseerd door Luchino Visconti, die ook de decors en de kostuums ontwierp. Het wordt opgevoerd met to neelmuziek van Nino Rota. Het stuk speelt in Venetië, waar het ook zijn premièi'e beleefde, op 26 december 1759 ter gelegenheid van de opening van het carnavalsseizoen. De auteur bracht dit werk uit in twee versies, waarvan de oor spronkelijke, in verzen is geschreven. Later maakte de schrijver er ook een prosa-versie van. Visconti brengt dit stuk, dat lange tijd als één van Goldoni's min dere werken werd beschouwd, in de oor spronkelijke gedaante. Teun Gijssen wordt alsnog gehuldigd In verband met het feit, dat de schilder Teun Gijssen onlangs zijn vijftigste ver jaardag heeft gevierd, is een comité van vrienden van deze kunstenaar opgericht om Gijssen alsnog te huldigen. 1-Iet comité heeft een gezaghebbend cri ticus uitgenodigd om een beknopte mono grafie over Gijssen en diens werk te schrijven. Voorts denkt men aan een re trospectieve tentoonstelling van Gijssens werk, alsmede aan het aanbieden van een geschenk aan de kunstenaar in de vorm van de aankoop van een schilderij. In het comité zittefr onder meer mr. dr. R. M. A. A. Geuljans, burgemeester van Breda, de letterkundige Anton Coolen en Johan van Mechelen, algemeen voorzitter van het Erasmusgenootschap te Gent. Cultureel ontmoetingspunt. De ver eniging Nederlands Cultureel Contact en de Stichting nationaal overleg voor ge westelijke cultuur vestigen zich binnen kort in huize Randenbroek te Amersfoort. De buitenplaats, waar bouwmeester Jacob van Campen de laatste jaren van zijn leven woonde, bevindt zich in een groot park, dat voor het publiek vrij toeganke lijk is. De beide organisaties stellen zich voor van huize Randenbroek een Neder lands cultureel ontmoetingspunt te maken. Het gebouw, dat indertijd uiterlijk reeds een restauratie onderging, wordt nu ook in zijn exterieur verbeterd. Fantastisch is de manier waarop u NU in het bezit kunt komen van: Dames en Herenmode, Radio, T.V., rijwielen, wasmachines, meubelen, stofzuigers, bedden enz. Reeds vanaf 3.per week bij uw warenhuis in Haarlem Kennemerplein 1 Tel. 19373 - Haarlem (Grote witte gebouw, achter N.S. Station) (Van onze correspondent in Bonn) De advocaat van de 38-jarige vertegen woordiger Heinz Pohlmann, die van moord op de Frankfortse prositutée, Rose Marie Nitribitt, wordt beschuldigd, heeft ten stelligste ontkend, dat er nieuwe feiten van deze zaak aan het licht zijn gekomen, zoals is beweerd. De advokaat dr. Seidl uit München, verklaarde, dat hij er op zal aandringen, dat Pohlmann buiten vervol ging zal worden gesteld. De 24-jarige Rose Marie Nitribitt die op 29 oktober 1957 werd vermoord had „cliënten" uit de hoogste kringen en liet behalve veel geld, een dure sportauto en heel veel kleren een boekje achter, waarin de politie later de namen vond van mannen uit geheel Europa, die „blonde Rosie" hadden bezocht. De attractieve „Lebedame", zoals men in de bondsrepu bliek 'n prostituée voor de „betere krin gen" pleegt té noemen, werd tenslotte van achttienduizend mark beroofd en ver moord. Over haar korte leven werden twee films gemaakt, waarvan er maar een. met Nadja Tiller in de hoofdrol bijzonder veel succes had, te meer omdat de uitwassen van de Westduitse welvaart op sprekende wijze in deze film, genaamd Das Madchen Rose Marie aan de kaak werden gesteld. Vier punten Pohlmann, die wegens een ander delict voor anderhalf jaar in de gevangenis zit, werd reeds in 1958 beschuldigd van moord op Rose Marie Nitribitt. Na een voorarrest van elf maanden werd hij op vrije voeten gesteld, omdat men hem niets kon be wijzen. De Frankfortse officier van Jus titie Wolf meent thans vier punten te hebben ontdekt, die Pohlmann als de moordenaar van Nitribitt aanduiden: 1) alleen Pohlmann was zo goed met de ver houdingen in en rond Rose Marie's flat op de hoogte, dat hij een dergelijke moord kon plegen; 2) Pohlmann wist, dat Nitribitt veel geld in huis had; 3) Pohlmann heeft na de daad een bedrag precies 18 duizend mark terugbetaald op leningen; 4) Pohl mann heeft geen juist alibi, en op zijn kleren kwamen bloedvlekken voor. Pohlmann's advokaat. zegt nu, dat het alles oude koek is: er is aan de oude be schuldigingen niets nieuws toegevoegd. Maar het openbaar ministerie te Frank fort dat. vierhonderd sporen heeft gevolgd en nu al 29 maanden op jacht is naar Nitribitt's moordenaar, heeft zich thans blijkbaar opnieuw vastgebeten in Pohl mann. Malaya's vorst overleden KOEALA LOEMPOER (Reuter) —De koning van Malakka, de 64-jarige Sir Ab- doel Rahman, de eerste gekozen constitu tionele monarch van Malaya, is vanmor gen vroeg in zijn slaap gestorven, aldus is officieel te Koeala Loempoer bekendge maakt. Op 2 september 1957 werd Abdoel Rah man voor een termijn van vijf jaar tot koning gekozen. De koning was een be kwaam rechtsgeleerde, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de besprekingen die leidden tot de onafhankelijkheid van Malaya. De plaatsvervanger van Rahman is de 61-jarige sultan van Selangor. SPECIALE AANBIEDING Theeservies voor 6 personen f 9.75 Ontbijtservies voor 6 personen f 9.75 Tafelservies voor 6 personen f 39.75 j Sneeuwwit Bavaria porcelein - zeer moderne vorm GROTE HOUTSTRAAT 82-M - HAARLEM SINDS 1876 (Van onze Haagse redacteur) „De diepere oorzaak van de Russische lastercampagne tegen de Westduitse minis ter Oberlander en het Oekraiense „Nach- tigall"-bataljon moet gezocht worden in het streven de Oekraiense onafhankelijk- heisbeweging en de opperbevelhebber van het ondergrondse Oekraiense leger, gene raal Taras Tsjoeprinka, verdacht te ma ken. Men heeft de figuur van Oberlander aangegrepen om te bewijzen dat de strij ders voor de Oekraiense onafhankelijkheid zich schuldig hebben gemaakt aan collabo ratie met de Duitsers en mede schuldig zijn aan de gruwelen in Lwow (vroeger Lemberg) en elders". Dit verklaarde de door ontberingen en teleui'stellingen oud uitziende achtenveer- tigjarige vroegere minister-president van de in 1941 uitgeroepen Oekraiense regering, professor Jaroslaw Stetzko, donderdagmid dag op een, door de secretaris van de in middels ontbonden internationale com missie welke zich tot taak had gesteld het aandeel van Oberlander in de massa moord op de bevolking van Lwow te on derzoeken, in Den Haag belegde persconfe rentie. Professor Stetzko deed een hartstochtelijk beroep op het westen om een „offensief der waarheid tegen Kroesjtsjev te onder nemen in plaats van hem vorstelijk te ont vangen zoals thans in Frankrijk het geval is. Dat bezoek was zelfs op deze perscon ferentie te merken, want de organisator, de heer J. H. Zwart uit Amstelveen, had vier thans in Frankrijk wonende getuigen van het bloedbad in Lwow twee Polen en twee Oekraieners opgeroepen die verstek moesten laten gaan omdat ze uit veiligheidsoverwegingen op Corsica gede tineerd waren. Een zevenenveertigjarige secretaresse en een vijfenveertigjarige landbouwdeskundige, die nu beiden in München wonen, waren echter wel over gekomen om van hun afschuwelijke bele-r venissen in de junidagen van 1941 in Lwow -te., getuigen. De vrouwelijke getuige kon ook nu nog haar tranen bij dit relaas niet bedwingen. Nadruk op NKVD Evenals prof. Stetzko legden deze ge tuigen de nadruk op de massamoord op de zich in Lwow bevindende politieke ge vangenen door de Russische veiligheids dienst NKVD, want het zijn volgens hen juist deze moorden die Oberlander en het Nachtigall-bataljon in de laarzen worden geschoven. Over de door de Duitsers ge pleegde gruwelen werd veel minder ge sproken, al werden ze niet ontkend. In tegendeel: prof. Stetzko wees erop dat de Duitsers van geen onafhankelijke Oe kraiene hadden willen weten (hij was zelf onmiddellijk na de proclamatie der onaf hankelijkheid gearresteerd), dat het Nach tigall-bataljon, dat geweigerd had de eed op Hitier af te leggen, in 1942 de strijd ondergronds op twee fronten voortzette, en dat men wel tegen de Russen, maar niet tegen de westelijke geallieerden had willen strijden. Daar komt nog bij, dat men in de Oekraiense onafhankelijkheidsbeweging in het bijzonder op de Russische minister president is gebeten omdat Kroesjtsjev van 1937 tot 1947 „stadhouder" in de Oekraine is geweest en van vele wandaden jegens de Oekriense bevolking wordt beticht. Tweespalt Voor het overige bevestigden de op deze persconferentie gedane mededelingen met betrekking tot het onderzoek van de inter nationale commissie de reeds in ons blad van woensdag 23 maart vermelde feiten. Wel bleek de tweespalt in de commissie nogmaals door een mededeling van een der aanwezigen, dat het commissielid de heer K. R. van Staal uit Heemstede de heer Zwart „onbevoegd" verklaarde om deze persconferentie te beleggen. Een der an dere aanwezigen kon evenwel uit eigen waarneming bevestigen dat de commissie op haar laatste bijeenkomst in Denemarken de heer Zwart volmacht had gegeven haar bevindingen publiek te maken. praktische mantels en jassen. modieus en sportief. MADRID (Reuter/A.F.P.) Na af loop van het onderhoud tussen generaal Franco en Don Juan, de Spaanse kroon pretendent, over de opvoeding van Don Carlos, de zoon van de graaf, is een com muniqué uitgegeven, waarin wordt ge zegd dat Franco en Don Juan onder meer gesproken hebben over de laatste fase van de universitaire studie van Don Carlos. De prins, aldus het communiqué, moet zijn studies in Spanje voortzetten, het geen integenstelling tot de opvattingen die hier en daar in het buitenland worden vernomen volstrekt geen beslissing in houdt over de kwestie van de opvolging. De Spaanse monarchisten zijn ingeno men met het communiqué, dat naar hun mening een erkenning van Don Juans rechten op de troon inhoudt. Het feit dat Don Carlos in Spanje zijn opleiding krijgt zou niet noodzakelijkerwijze betekenen, dat hij koning wordt als de monarchie wordt hersteld. De monarchistische orga nisatie Union Espanola verklaarde in een te Madrid uitgegeven verklaring, dat bij het onderhoud is gebleken, dat de graaf van Barcelona geen afstand van zijn rech ten heeft gedaan en dat ook niet zal doen. Brief van Subandrio naar Peking DJAKARTA (AFP) In zijn antwoord op een brief van de Chinese minister van Buitenlandse Zaken van 15 maart, heeft de Indonesische minister van Buitenland se Zaken, dr. Subandrio, er de Chinese volksrepubliek voor gewaarschuwd, dat een bevredigende regeling van het vraag stuk der Chinezen in het buitenland er niet gemakkelijker op zal worden, als de regering te Peking „voortgaat met haar anit-Indonesische campagne". In een brief van 15 maart had de Chinese minister, Tsjen Yi, Indonesië beschuldigd van be moeilijking van de uittocht van Chinezen uit Indonesië naar China. Subandrio zegt naar aanleiding hiervan, dat dit vraag stuk slechts tot een bevredigende oplos sing kan worden gebi'acht, wanneer het door beide partijen op een tactvolle wijze wordt behandeld. Indonesië, aldus Suban drio, heeft in dit opzicht alle mogelijke te gemoetkoming betoond en is zelfs zo ver gegaan om in enige gevallen af te wijken van bestaande voorschriften, opdat be trokkenen zo spoedig mogelijk uit Indone sië konden vertrekken. Subandrio deelt voorts mede, dat tot nu toe zevenduizend Chinezen uit Indonesië naar China zijn vertrokken. Indonesië heeft uitvoering gegeven aan de meeste voorstellen, door China gedaan in vroege re nota's en is bereid, inzake de andere overleg te plegen met de Chinese ambas sadeur te Djakarta, aldus Subandrio in zijn brief, waarvan de toon vriendelijker is dan in die, welke tot nu toe over deze kwestie werden geschreven. PARIJS (Reuter-AFP) De 23-jarige Georges Rapin, alias „monsieur Bill", zoon van zeer rijke ouders, die in Parijs terechtstaat wegens moord, is schuldig be vonden en ter dood veroordeeld. De te rechtstelling wordt in Frankrijk uitge voerd door middel van de guillotine. Na ongeveer een half uur overlegd te heb ben, kwam de jury tot de uitspraak: schuldig. Rapin hoorde het vonnis aan zonder een spier te vertrekken. Rapin werd voorts veroordeeld tot be taling van een schadevergoeding van 100.000 (nieuwe) franc aan de vrouw en kinderen van zijn slachtoffer Adam. Hij moet voorts 5.000 franc betalen aan de ouders van Adam en 15.000 frank aan de moeder van Dominique Thirel. De zeerechtconferentie Nog meer steun voor het Amerikaanse voorstel GENèVE (AFP) Op de zeerechtcon ferentie te Genève hebben woensdag de vertegenwoordigers van West-Duitsland, Portugal en Brazilië hun steun betuigd aan het Amerikaanse voorstel om de breedte van de territoriale wateren op zes mijl te stellen en daarnaast een even brede zone vast te stellen, waarin alleen gevist mag worden door de betrokken kuststaat en die landen, welke in de vijf jaar voorafgaande aan 1 januari 1958 daar ook de visserij hebben beoefend. Joegoslavië en Polen spraken zich woensdag uit voor het door de Sovjet- Unie verdedigde standpunt, dat elk land vrij is de breedte van zijn territoriale wateren vast te stellen met een maximum van twaalf mijl. Zij namen stelling tegen de erkenning van „historische visserij rechten" door andere landen dan de be trokken kuststaat. Generaal De Gaulle heeft nog geen enkele beslissing kunnen nemen over de Franse medewerking (Van onze correspondent in Parijs) De recente griepaanval van de Russi sche premier Kroesjtsjev, waardoor zijn bezoek aan Frankrijk ongeveer een week moest worden uitgesteld, heeft de minis ters van oorlog der vijftien NAVO-landen die gisteren in Parijs voor een tweedaags overleg bijeenkwamen, wel in een wat lastig parket gebracht. Vandaag, op de tweede en laatste dag van hun conferen tie, zette Kroesjtsjev zich juist neer tegen over Frankrijks president generaal De Gaulle in Rambouillet aan de groene ta fel en zonder op hun slotcommuniqué vooruit te willen lopen, kan men in elk geval al wel voorspellen dat de interna tionale, en in het bijzonder intereuropese verhoudingen, van dat Frans-Russische overleg op kortere of langere termijn de repercussies zeker zullen ondervinden. Het vraagteken inzake de resultaten van het twaalf uren durende samenzijn van Frankrijks en Sovjet-Ruslands twee eer ste mannen is overigens wel de voor naamste, maar stellig niet de enige oor zaak geweest, waardoor de vijftien Atlan tische ministers zich ietwat in het lucht ledige moesten bevinden. In militaire kringen had men gehoopt, dat het Frans-Amerikaanse overleg intus sen zover zou zijn gevorderd dat einde lijk de tegenstellingen over het probleem van de integratie zouden kunnen worden overbrugd. In blauwdruk lijkt een akkoord inderdaad nu wel te zijn opgesteld, maar zijn definitief ja-woord h.eeft generaal De Gaulle nog altijd niet gegeven. De bedoe ling is nu dat Frankrijk een symbolische minderheid van zijn luchtwapen aan de NAVO zal afstaan om in Atlantisch ver band geïntegreerd te kunnen worden. Het Hebt u een i TOM ADO Koffiemolen? JA? hebt u voor slechts f 9.50 ook een handige Junior mixer! Koop bij uw Tornado koffiemolen een daarop passende mengbeker. U maakt daarmede vliegensvlug de heerlijkste milkshakes, omelettes, cocktails, nagerechten enz. in geschenkverpakking met receptenboekje, slechts 9.SO s overgrote deel van zijn piloten en vlieg- tuigen zal echter onder exclusief Frans bevel blijven zodat Generaal De Gaulle in feite toch weer aan het langste eind heeft getrokken. Een andere symbolische genoegdoening, die Frankrijk de NAVO heeft gegeven, is het feit dat de nieuwe opperbevelhebber in centraal-Europa, ge neraal Challe, van oorsprong tot het Fran se luchtwapen behoort. Frankrijk zal met die benoeming dus te kennen hebben ge geven dat het aan het beginsel van de in tegratie van de Atlantische luchtmacht geen gering gewicht wil hechten. Op voor waarde dan dat het in de Franse militaire luchtvaart baas in eigen huis mag blijven. Een ander geschilpunt tussen Frankrijk en de Atlantische geallieerden en de Ame rikaanse opperbevelhebber generaal Nor- stad in het bijzonder is dan nog dat ge neraal De Gaulle de post van luchtwapen- commandant in Centraal-Europa boven dien van Britse in Franse handen zou wil len zien overgaan. Een derde punt van onzekerheid in het huidige NAVO-beraad betreft de resulta ten die het overleg Eisenhower-Macmillan afgelopen dagen in Camp David kan heb ben opgeleverd. Men heeft in Atlantische militaire kringen de indruk, dat op de weg naar een verbod van kernwapens en zelfs naar de ontwapening in het alge meen een niet onbelangrijke stap verder is gezet. Het ligt wel voor de hand dat ook door die vorderingen de oorspronke lijke plannen, waarmee men zich in Pa rijs nu nog niettemin officieel bezig moet houden, in aanzienlijke mate zullen moe ten worden ondermijnd of doorkruist. En tenslotte is er dan nog de kwestie van de oefenterreinen en de militaire de pots, die de Westduitse minister van oor log Strauss buiten de grenzen van de bondsrepubliek wil zoeken en vinden. Zo als wij al meldden, heeft na België, en en volgens Le Monde ook Nederland, nu eveneens Frankrijk een reddingsboei in de richting van Bonn uitgeworpen. Vooral de munitiedepots, ook voor de kernoorlogvoe ring, spelen hier een voorname rol. Dit probleem zou op het einde van de con ferentie vandaag echter plotseling ook weer in een heel ander licht kunnen wor den geplaatst door een voorstel, dat de Britse minister van Oorlog Watkinson gis teravond in de gangen van de N.A.V.O.- zetel aan de Porte Dauphine werd toege dicht. Minister Watkinson zou willen voor stellen die depots op dertig in plaats van op negentig dagen oorlog, zoals thans is voorzien, in te richten. Volgens de Britse argumenten zou een oorlog met kernwa pens binnen een maand zijn bekeken, zo dat het geen zin heeft munitie voor nog zestig dagen extra op te slaan.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5