f WERF qJ-JJ -•«* Heemskerk ziet in een nieuw plan voor de IJmond-Noord oplossing voor moeilijkheden sKSiir Heemskerk en Beverwijk gescheiden door weg Zaanstreek-IJmond rijwiel- en bromfiets- onderdelen t Tanner Bevrijdingscongres van F.N.R. in Beverwijk Boussac en Ploegstoffen Bouw Castricums bejaardencentrum begint binnenkort Lentefeest sport- colberts pantalons Normen voor veiligheids tekens opgesteld Uw Kostuum Sportkombinatie of Jas In de vishal en op zee Nieuwe pachtnormen vastgesteld Suède jasjes mmq VRIJDAG I APRIL 1960 9 LIJVIG PRE-ADVIES AAN DE RAAD In een kompleet boekwerk (fraaie druk en voorzien van afbeeldingen) heeft het gemeentebestuur van Heemskerk thans zijn visie gegeven op de door de minister van Binnenlandse Zaken voorgestelde samenvoeging van Heemskerk en Beverwijk. In dit pre-advies aan de raad is een nieuw plan voor de IJmond- Noord opgenomen, dat is ontworpen door de stedebouwkundige, de heer D. Zuiderhoek. Volgens het gemeentebestuur van Heemskerk biedt dit plan een oplossing voor de vele moeilijkheden die zich in de IJmond voordoen. Moei lijkheden die de minister van Binnenlandse Zaken ertoe hebben bewogen de samenvoeging van de twee gemeenten voor te stellen. De gemeente van Bever wijk wil die samenvoeging, zo weet men. Velsen heeft er ook geen bezwaar tegen maar Heemskerk is er fel tegen. jfe- v' - „Door kunstgreep ontstaat nog geen goede stad" Concluderend stellen B. en W. van Heemskerk in hun uitvoerige advies aan de raad voor, dat de samenvoeging van de twee gemeenten ondoelmatig is, omdat zij niet leidt tot het door de minister ge stelde doel. Voorts, dat nieuwe plan (dat van de heer Zuiderhoek) tot een goede op lossing zal leiden. B. en W. zyn tenslotte van mening dat de raad geen mening kan uitspreken over de voorgestelde grens wijziging tussen Velsen en Beverwijk, waarbij (zo men weet) de Hoogovens ge heel op Velsens grondgebied komen te liggen. Het gemeentebestuur zegt te kunnen aantonen, dat het niet het bestuur van Heemskerk is dat de in het schrijven van de minister aangegeven volgorde van ont wikkeling bepaalt, doch dat het de feite lijke omstandigheden zijn. „Wij zouden kunnen wijzen op de betrekkelijkheid van de ramingen van het Hoogovenbedrijf en kunnen aantonen, dat zelfs een aanzienlijk hoger arbeiderspotentieel dan 20.000 nog niet tot de gedachte bevolkingsgroei be hoeft te leiden (geraamd op ruim 100.000 in 1980. Red.)", aldus zeggen B. en W. Wanneer volgens hen wordt voortgegaan met per jaar 450 woningen voor het hoog ovenbedrijf te bouwen, zou er een on waarschijnlijk groot aantal werknemers bij dit bedrijf moeten werken. Vervolgens menen B. en W. dat zelfs bij de door de minister van Binnenlandse Zaken gedachte groei geenszins van een samenhangende stad in de geest van het streekplan IJ mond-Noord kan worden gesproken. Geen belemmering „De gehele ontwikkeling wordt niet be lemmerd door het zelfstandig zijn en voortbestaan van de gemeente Heemskerk, omdat wat nu gebouwd wordt geheel over eenkomstig het streekplan geschiedt en het zelfs de vraag is of de kracht van Heems kerk voor deze ontwikkeling niet juist nodig is", zeggen B. en W. verder. Ook kunnen de gemeentebesturen van Bever wijk en Heemskerk geen city aanleggen, daar de groei en omvang daarvan afhanke lijk zijn van economische wetmatigheden, waarbij het opbieden van gemeentebe sturen van geen betekenis kan zijn. Dit alles zouden B. en W. van Heemskerk kunnen aantonen. Van de door de minister aangegeven concrete moeilijkheden tussen Beverwijk en Heemskerk zeggen B. en W. dat de vol tooiing van de wijk „Meerestein" in hoofd zaak een financieel probleem is, dat ook na de samenvoeging blijft bestaan. Verder zijn er geen moeilijkheden inzake straat verlichting, vuilverwijdering en verzor ging van de rioleringen. „De argumenten van de minister zijn ten enen male onvol doende om tot opheffing van zelfstandig Heemskerk te besluiten", meent het ge meentebestuur. Geen genoegen Reeds in een zeer vroeg stadium, name lijk 1952 is de raad van Heemskerk bereid gebleken grondgebied af te staan om de bouw van de wijken „Oosterwijk" en „Meerestein" mogelijk te maken. Toen ver klaarde de raad ook om naarmate de J Voor alle 0 f 2 Kennemerlaan 19 - Tel. 6317 OOtMOIINMMMHOIMNONO i Het plan voor de IJmond-Noord van de heer Zuiderhoek te Baarn behelst twee woonkernen, gescheiden door een brede verkeersweg van de Zaanstreek naar de IJmond en een daarbij be horende groenstrook. Volgens Heems kerk behoeft bij realisering van dit stedebouwkundige plan geen samen voeging met Beverwijk plats te vinden om de gewenste evenwichtige ontwik keling van de IJmond-Noord te ver krijgen. werkelijke ontwikkeling dit nodig zou maken verdere gebiedsafstand in over weging te nemen. „Maar het gemeentebe stuur van Beverwijk heeft hiermee geen genoegen willen nemen, want het eiste grondafstand tot de grens van de gemeente Uitgeest". B. en W. herinneren aan het door de gemèente Beverwijk ingenomen standpunt, namelijk dat de ontwikkeling van de noordelijke IJmond een zaak was van Beverwijk alleen en niet, zoals de mi nister had gesteld (in 1955) van de gemeen ten Velsen, Beverwijk en Heemskerk. Beverwijk ontwierp zonder de voorkennis van Heemskerk plannen, op het gebied van Heemskerk en wijzigde zonder overleg de op het ontwerp-streekplan aangegeven nieuwe city. Vervolgens verzocht Bever wijk de Koningin 'een grenswijziging tot stand te doen brengen om de wijken „Meerestein" en „Oosterwijk" uit te voeren. Teneinde dit verzoek kracht bij te zetten, leverde zij van het aan haar mede voor de Hoogovens toegewezen woningaandeel van 600 woningen, er vrijwel niet één voor dit bedrijf af en weigerde voorts het uit breidingsplan voor het Beverwijkse ge deelte van „Oosterwijk" vast te stellen, juist op het moment dat de nieuwe uitbrei dingen van Hoogovens in uitvoering waren en op korte termijn in gebruik zouden komen. Voor de hiervoor noodzakelijk aan te trekken werknemers zouden dus geen woningen aanwezig zijn, zo zeggen B. en W. van Heemskerk. „Hiermee stelde zij be wust haar vermeend eigen belang boven het nationale belang, dat bij de ontwikke ling van de industrie is betrokken". In het pre-advies wijzen B. en W. erop dat de gemeente Heemskerk zijn bestaans recht heeft bewezen, toen namens de mi nister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid in het belang van ons land een beroep op Heemskerk werd gedaan. „Wij menen dat geen enkele gemeente het recht heeft een zo duidelijk in 's lands belang noodzakelijk uit te voeren taak te wei geren en dat, indien deze zware taak (de huisvesting van werknemers in de in dustrie) goed wordt uitgevoerd, de kracht van die gemeente en haar bestaansrecht bewezen zijn". Er wordt verder op ge wezen dat B. en W. steeds getracht hebben de goede ontwikkeling in de IJmond als voornaamste overweging bij hun besluiten te laten gelden. Onder meer heeft Heems kerk dezelfde stedebouwkundige adviseur als Beverwijk aangetrokken. De verwezenlijking van de gedachte van een nieuwe stad in de geest van het streekplan is volgens B. en W. verder weg dan ooit. In de gemeente Velsen heeft de bebouwing in hoofdzaak ten zuiden van het Noordzeekanaal plaats gevonden, in Beverwijk is de nieuwbouw voor bijna negentig percent in de nieuwe wijken tegen de bestaande kern tot stand gekomen. Daaruit blijkt volgens het gemeentebestuur van Heemskerk dat het Breestraat-cen- trum een expansief karakter heeft ge kregen. Volgens het college hecht het be drijfsleven weinig geloof aan een nieuwe stadskern, zodat van een begin der werk zaamheden nog niets is te bemerken. De voornaamste invalsweg die vanaf de Coen- tunnel de Zaanstreek en Amsterdam met de IJmond verbinden moet, is in het streekplan bovendien ter plaatse van de nieuwe stadskern geprojecteerdDeze weg met groenstrook zal deze stadskern in twee delen snijden. Het moet volgens B. en W. van Heemskerk uitgesloten wor den geacht dat na samenvoeging bij het nieuwe gemeentebestuur de voor de goede ontwikkeling noodzakelijke eenheid van visie op redelijke termijn zal worden ver kregen. Het zal jaren duren eer de be staande tegenstellingen zijn overbrugd en een nieuw op elkaar afgestemd kader zal zijn gevormd. Kortom, de doelmatigheid van de door de minister voorgestelde maat regelen voor het verkrijgen van eenheid van beleid is dus zeer twijfelachtig, aldus het gemeentebestuur in het lijvige pre advies aan de raad. Reeds thans is te voorzien dat het ko mende nieuwe hoogtepunt in de ontwikke ling van het Hoogovenbedrijf niet tot een sterk afwijkende bevolkingstoeneming in de IJmond zal leiden. En een stormachtige groei is de meest essentiële voorwaarde voor de bouw van een nieuw centrum. Het gevaar is dan ook, zoals de praktijk aan toont, dat men om een versnelde groei te bewerkstelligen men gaat trachten zoveel mogelijk te bouwen, waardoor personen die niet noodzakelijk in de IJmond moeten wonen toch gelegenheid krijgen zich hier te vestigen. i. en W. wijzen er dan op dat een ge forceerde groei, die thans volgens hen gaande is, in strijd is met een evenwichtige ontwikkeling. Omdat vele onmisbare voor zieningen lange tijd uitblijven (maanden wachten op rijksgoedkeuringen voor scho lenbouw enzovoort). Het verschaffen van woonruimte aan mensen, die hier niet noodzakelijk moeten wonen, heeft tot ge volg dat een extra beroep moet worden gedaan op de bouwcapaciteit, terwijl het gemis aan voorzieningen evenredig groeit. In een te vroeg stadium, aldus B. en W„ zou verdere vestiging in de IJmond van werknemers bij Hoogovens, onmogelijk worden. Het nationale belang bij de ont wikkeling van de industrie eist dat de be perkte woonruimte zoveel mogelijk wordt gereserveerd voor deze werknemers en voor hen die in de verzorgende sector nodig zijn. Een snelle groei door migratie van overwegend jonge gezinnen heeft een verstoring van de evenwichtige bevolkings opbouw tot gevolg, die talrijke moeilijk heden veroorzaakt, aldus het gemeentebe stuur. B. en W. wijzen er nog eens op dat de verwezenlijking van een stedebouw kundig plan slechts een middel kan zijn voor het bereiken van een doel. Echter wordt te vaak verwacht dat dit middel als vanzelf een goede#leefbare gemeenschap in zich draagt, zo zeggen B. en W. „Door een bestuurlijke kunstgreep ont staat nog geen stad". Raad Heemskerk komt vrijdag 8 april bijeen Op vrijdag 8 april zal de gemeente raad van Heemskerk in openbare verga dering bijeenkomen ter behandeling van het pre-advies van het college van bur gemeester en wethouders over de brief van de minister van Binnenlandse Zaken, Toxopeus, waarin wordt voorgesteld Be verwijk en Heemskerk samen te voegen tot een gemeente. De raadsvergadering begint des avonds om halfacht. Nieuwe bestuursleden bij „De Amsterdamse Haven" Jhr. H. van Lennep en ir. D. H. Dou- wes zijn op de algemene ledenvergade ring van de vereniging „De Amsterdamse Haven" gekozen tot bestuursleden. Deze heren worden aan het algemeen be stuur voorgedragen voor de functies van respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter der vereniging. De huidige voorzitter, de heer J. H. W. Brouwer, heeft zijn func tie neergelegd met het oog op zijn be noeming tot voorzitter van de Scheep vaartvereniging-Noord. De heer Brouwer blijft wel bestuurslid van „De Amster damse Haven". In de vacatures van de heren Le Cave- lier en Te Winkel zijn gekozen de heren H. M. Hansen en J. C. Balhuizen. De eerstgenoemde wordt voorgedragen voor de functie van secretaris. DeNationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland zal op 2, 3 en 4 mei in Beverwijk een bevrijdingscon gres houden. Op 2 mei om 14.00 uur zal het congres door de voorzitter van de N.F.R., de heer J. J. F. Borghouts offi cieel worden geopend. Om halfvier zal een historische optocht worden gehouden, dié door de congresgangers zal worden gade geslagen en om vijf uur volgt een ont vangst door het gemeentebestuur van Be verwijk. Het programma voor de vierde mei vermeldt onder meer een kranslekgging bij het plaatselijk monument voor de geval lenen, om twaalf uur. Het congres zal op een zodanig tijdstip eindigen, dat de deelnemers in staat zullen zijn. in hun woonplaatsen nog de plaatselijke doden herdenkingen mee te maken. Wij hebben deze voorradig in een grote sortering en zeer aparte dessins ARKTPLEIN 7 TEL. 7029 -f 1 7 - - Binnenkort, vermoedelijk reeds over en kele maanden, zal te Castricum de eerste spade in de grond worden gestoken voor een bejaardencentrum Daarmee zal dan een eind komen aan ongeveer acht jaar lange voorbereidende werkzaamheden, be sprekingen en vergaderingen. Het stichtingsbestuur, in 1953 opgericht, besloot tot stichting over te gaan in de sec tor van woningwetbouw. Daarom was contact met de katholieke bouwvereniging noodzakelijk, die zich bereid verklaarde verdere plannen uit te werken. Deze ver eniging, die ervaring genoeg had in de woningwetbouw, adviseerde over te gaan tot premiebouw. De architecten Wiegei-inck en Van Balen werd opdracht verstrekt een ontwerp plan te maken. Dit kwam enige tijd geleden ge reed waarop men overging tot verdere stappen. In de laatst gehouden vergadering heeft Castricums gemeenteraad de lening die de woningbouwvereniging voor de bouw wenst aan te gaan, gegarandeerd. Het wachten is thans nog slechts op goedkeu ringen van hogere instanties waarna de architecten het plan bestedingsrijp kun nen maken. Spoedig daarna, hopelijk nog deze zomer, hoopt men dan met de bouw te kunnen beginnen. Het bejaardencentrum dat een terrein van 2hectare beslaat is gecreëerd achter de rooms-katholieke kerk aan de Dorps straat en grenst aan de westkant aan de Cieweg en oostelijk aan de geprojecteerde Advertentie *e»D% O, col»*** De nieuwste soorten en snelweg, die vanuit Uitgeest in de richting Alkmaar loopt. Het bejaardencentrum bestaat uit een hoofdgebouw, met 84 afdelingen, zoals keu ken, recreatie- en toneelzaal en vele andere vertrekken, en 7 blokken van 2- en 3-per- soons woninkjes waarin gezamenlijk 120 personen kunnen worden gehuisvest. Voor de hoofdingang is een groot par keerterrein gepland en op het terrein zijn een vijver en wandelpaden aangelegd en gezellige zitjes voor de bewoners zijn ge creëerd. De commissie Functionele Toepassing van Kleuren, van het Nederlands Norma lisatie Instituut heeft de normen opge steld voor de tekens ter bevordering van de veiligheid. De aanleiding tot de opstel ling van deze normen is het verschijnsel, dat op vele fabrieken, werkplaatsen, be drijven en dergelijke borden gebruikt wor den om verboden, geboden of waarschu wingen bekend te maken. Deze borden zijn echter in vele bedrijven verschillend en vaak voorzien van te lange teksten. In de norm die de commissie heeft vast gesteld heeft men zich in het algemeen gehouden aan de vormen, tekst en kleu ren zoals die zijn uitgegeven door de „I.S.O." de International Organization for Standardization. De vijf kleuren zijn groen (veiligheid) oranje (gevaar) rood (stoppen) blauw (in formatie) en geel (attentie). Voorts is het aantal vormen van borden genormaliseerd in cirkels, gelijkzijdige driehoeken en rechthoeken. Cirkels dienen voor de be kendmaking van geboden of verboden, driehoeken voor waarschuwingen en rechthoeken voor mededelingen. In enkele gevallen kunnen kleuren rechtstreeks op een voorwerp worden aangebracht, bij voorbeeld oranjegeel op de binnenzijde van een tandwielkast, rood op een brand blusser of een noodstopinrichting, groen op een verbandkastje en geel met zwarte strepen op een obstakel, zoals een drem pel. Ook niet op het gebied van HEREN KONFEKTIE! laat U eens voorlichten door de Vakman hangt reeds te wachten bij Aanvoer van donderdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was donderdag 4190 kisten, waarvan 311 tong en tarbot, 3 heilbot, 5 tongschar en schartong, 215 schol, 31 schar, 20 bot, 1385 haring, 345 makreel, 310 schelvis, 470 wij ting, 410 kabeljauw en gul, 5 leng, 115 poon, 340 koolvis, 25 diversen. Pryzen van donderdag Per kilo: heilbot 4,002,80, grote tong 3,30-f 3,00, grootmiddel tong 3,00- 2,80, kleinmiddel tong f 3,803,40, klei ne tong 1 f 3,803,30, kleine tong 2 2,90—2,50, tarbot 1 4,00—/ 3,40. Per 50 kilo: tarbot 4 6761, tong schar 94, schartong 35, kleine schol 2 64—/ 32, schar 29—23, bot 16—15, verse haring 2011, makreel 27 6,20, grote schelvis 4125, grootmid del schelvis 4024, kleinmiddel schel vis 42f 24, kleine schelvis 1 4628, kleine schelvis 2 3820, wijting 26 8, grote gul 57f 50, middel gul 50 f 48, kleine gul 3026, poontjes 14 ,8, kleine koolvis zwart 2816; per 125 kilo: grote kabeljauw 200—108, grote koolvis zwart f 75—64, grote kool vis wit 110—106, grote leng 112 110. Besommingen van donderdag IJM 35 Postboy 28000, IJM 211 Wiron 2 f 15100. IJM 11 940, IJM 7 f 1100, KW 99 16800, KW 52 5000, KW 89 6920, De vandaag ingaande huurverhoging van woningen in de niet-agrarische sec tor leidt ertoe dat ook de hoogst toelaat bare pachtprijs voor de tot een boerderij behorende woning of voor een woongedeel te van een boerderij wordt herzien. Bij K.B. zijn daarom regelen gesteld omtrent de hoogst toelaatbare pachtprij zen, waarbij tevens enige correcties zijn aangebracht ter oplossing van de moei lijkheden die bij de toepassing van de vigerende regeling in de praktijk zijn gebleken. Voor de kleiweidegronden zijn de hoogst toelaatbare pachtprijzen met f 20 ha ver hoogd, voor veenweidebedrij ven met 10 per ha. Bij de rivierkleigronden bestaat een groot verschil in kwaliteit. Dit resulteert voornamelijk in een verhoging van 20 per ha in de eerste kwaliteitklasse en van 10 per ha in de tweede kwaliteitsklasse der stroom- en komkleigronden. Voor de bedrijven op de zandgronden kan de totale pachtsom voor grond en gebouwen niet worden verhoogd. Het ni veau van de kosten van de bedrijfsgebou wen wettigt een verlaging van de hoogst toelaatbare pachtprijzen met 10 tot 15. De maxima voor de grond zijn met 10 tot 20 verhoogd, zodat de totale pacht som gelijk blijft. De hoogst toelaatbare pachtprijzen van zandgronden komen thans in een juistere verhouding te staan tot die van andere grondsoorten, waaron der vooral lichte zavel. Bij de tuinbouwgronden is een catego rie fruitteeltgronden opgenomen. De maxi ma voor tuingrond van de laagste kwali teitsklasse is geschrapt. Voor deze gron den gelden de bedragen voor bouw- en grasland vermeerderd met 50.-. KW 93 7410, KW 33 7930, WR 25 8050, WR 67 2420, VL 84 17066. Aanvoer van vrijdag De aanvoer werd vrijdag verzorgd door drié loggers en 29 kotters. De aanvoeer be droeg 1360 kisten platvis, waarvan 600 schol en 30.000 kilo tong. De IJM 36 Jacoba Geziena kwam bin nen met slechts 250 kisten. De trawler had een van zijn schroefbladen verspeeld. Onmiddellijk is het schip gelost om daar na in dok te worden gezet. De vangst was 40 makreel, 100 haring, 40 koolvis en 70 diversen. Prijzen van vrijdag Export: grote tong 3.003,10, groot middel tong 2,903,10, kleinmiddel tong 2,90—/ 3,00, tong 1 3,10—3,30, slips 2,702,90, grote tabot 3,70 4,20, grote regels kabeljauw 7288, grote en middel schol 42f 54, zetschol 4458. Binnenland: schol 2 4056, schol 3 2740, regels kleine kabel jauw f 45—f 50, gestripte kleine wijting 16—/ 24.' Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bedroeg 250 schol, 150 wijting, 3000 kilo tong. Besommingen KW 129 7040, KW 64 5500, KW 162 8430, KW 46 7230, KW 156 9170, RO 2 3890, IJM 221 7700, KW 57 5090. Op zee Het was overal mooi weer. Om de noord waren de vangsten even beter maar erg ongelijk. De vangsten bedroegen 150 tot 400 manden haring, makreel, wijting en schelvis per etmaal. De Maria boekte een dagvangst van 400 manden haring en ma kreel, de Antje een trek van twee pakjes, de Deining een trek van drie pakjes. De loggers en kotters op de kust hadden ook een iets betere tongenvangst, namelijk 120 tot 200 kilo tong en 4 tot 7 manden schol per etmaal. De loggers en kotters bij de Pitboei vin gen 150 tot 250 kilo tong. De Job Gouda is naar zee vertrokken. Verhoor in Oostende wordt met toestemming afgenomen Naar aanleiding van het horen van be manningsleden van de „Karei Doorman" in Oostende door de Belgische raad van onderzoek voor de Zeevaart deelt het mi nisterie van defensie mee, dat de Bel gische raad hiertoe een verzoek had inge diend. Dit verzoek is ingewilligd. Een der gelijke inwilliging kan echter niet geëist worden. Het is vanzelfsprekend dat de Belgische raad, waar hier een Belgisch vissersvaar tuig werd overvaren, een eigen onderzoek instelt en daarbij ook de bemanningsleden van de „Karei Doorman" wil horen. Aan deze wens heeft men tegemoet willen ko men. Bij een ongeluk met een Nederlands vis sersvaartuig wordt zulks niet gedaan en worden de betrokken marinemannen alleen gehoord door de Marineraad. Advertentie Een ruime keuze in het sportieve en modieuze voorjaarsartikel. In diverse kleuren en kwaliteiten va- 127.50 M0/£i Hoek Lange Nieuwstraat/ Plein 1945 - Tel. 7541

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9