IJmuider Courant CITROEN Veiligheidsraad nam resolutie tegen apartheidsbeleid aan B.ivg.w. COIFFEURES DE VRIES Zuid-Afrika mobiliseert territoriale troepen Zuid-Afrika waarschuwt „voor gevolgen" Engeland en Frankrijk onthielden zich maar gebruikten geen veto HET WEER Foto's uit de ruimte van nieuwe aardsatelliet RAMBLER Vier doden in het verkeer Britse minister uit bed gebeld ('efmnjim fnuj! Drie negers gedood in Durban Een brug, geen muur ZATERDAG 2 APRIL 1960 45e JAARGANG NUMMER 128 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 um. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelij'ks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Brand zocht het hoog Zwarte rookwolken opstijgend, van het dak van de in aanbouw zijnde nieuwe PEN-centrale te Velsen-Noord deden vermoeden dat er een hevige brand woedde binnen de muren van de be tonnen kubus. Maar op het dak brand de slechts een partijtje dakbedekkings materiaal Dat alles speelde zich vrijdagmiddag af. Men zie ook pag. 7. NEW YORK, (Reuter). Met negen stemmen voor en twee onthoudingen - Engeland en Frankrijk - heeft de Veiligheidsraad vrijdagavond een re solutie aangenomen, waarin de ras senpolitiek van de Zuidafrikaanse regering wordt „betreurd" en Zuid- Afrika wordt verzocht de politiek van apartheid op te geven. Bij monde van Brand Fourie nam Zuid- Afrika vrijdag weer aan het debat deel als „belanghebbende partij". Fourie waarschuwde er nogmaals voor de raad de verantwoordelijkheid op zich zal moe ten nemen voor de eventuele gevolgen van het besluit, dat genomen mocht worden. In de resolutie wordt aan de secretaris generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, voorts vei'zocht om in overleg met de Zuidafrikaanse regering maatregelen te treffen, die moeten bijdragen tot handha ving van de principes van het Handvest van de UNO en verslag over een en ander uit te brengen aan de Veiligheidsraad. De vijf permanente leden van de Vei- ligheisraad zijn de V.S., Rusland, Enge land, Frankrijk en nationalistisch China, die alle het recht van veto hebben. De zes niet-permanente leden zijn Argentinië, In de krant van heden pag Weerrapporten 1> 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 5 Op en om het Binnenhof4 Kerkelijk Leven4 Filatelie 4 Puzzel 4 Kunst 5 Kerkdiensten6' Films 6 Uit stad en omgeving .6, 7, 8, 9 Agenda van IJmona en Haarlem 7 In de Vishal en op zee9 Taal-laria 11 Feuilleton 11 Horen en Zien11 Beeldverhalen 11 Boekenhoekje 11 Erbij13 tot 17 Beurs 77 Effecten en Geldmarkt. 77 Scheepsberichten 17 Economisch nieuws17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen Erbif Maart bleef erg droog (Van onze weerkundige medewerker) De grasmaand april wil blijkbaar ook ivat groeizamer grasweer brengenwant eindelijk is er weer sprake van enige de pressie-invloed, ook al is het nog vrij ge ring. De zuidelijke ivind gaat iets toene men hetgeen voor het komende weekeinde heel wat zachtere lucht betekent dan wij deze week gewoon zijn en ook neemt de kans op een groeizaam buitje toe. Maart is hier in het westen, evenals in het grootste deel van ons land, een bij zonder droge maand gebleven. Op de meeste plaatsen in onze omgeving viel 15 tot 20 mm tegen normaal 40 mm. In Haar lem viel 20, Vijfhuizen 21, IJmuiden 17 mm. De gemiddelde etmaaltemperatuur is iets hoger dan normaal gekomen, dank zij een tweetal zeer warme perioden in maart maar de zon heeft ons ongeveer 20 a 25 uren tekort gedaan. Bar koud was het enkele dagen in Noord-Scandinavië, waar in Finland en Noord Zweden al twee nachten 15 tot 20 graden vorst is gemeten. Dat wij de activiteit van de hogedruk- gebieden eens even kwijt raken kan, zo als in dit geval, ook een opluchting bete kenen, want de wind kan nu de koude oosthoek eens verlaten zodat vooral tij dens zonnige perioden het weekend een echt lentekarakter zal krijgen en, naar wij hopen morgen ook. Verwachting tot morgenavond: Vrij zacht In het oosten van het land droog weer met zonnige perioden, el ders meer bewolking met slechts plaatselijk enige regen. Matige, af en toe vrij krachtige wind tus sen zuidoost en zuid. Vrij zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ecuador, Italië, Ceylon, Polen en Tune- sieë. De V.S. en Rusland stemden dus vóór de resolutie. Onze correspondent in de V.S. schrijft: De resolutie in de Veiligheidsraad over de ernstige gebeurtenissen in Zuid-Afrika is aangenomen met negen stemmen voor en twee onthoudingen. De onthouders wa ren, zoals verwacht, Engeland en Frank rijk, die het echter niet wenselijk hadden geacht hun veto uit te spreken, hoewel zij van oordeel waren, dat de raad juri- disch te ver ging en zich te zeer bemoei de met de interne aangelegenheden van een bepaalde staat. Wie zich de zittingen van de Veiligheids raad herinnert einde 1948 toen Ne derland tot de tweede politionele actie in Indonesië was ovex'gegaan, zal moeten toegeven dat dit orgaan van de UNO zich óók vroeger bemoeide met interne aan gelegenheden. De Veiligheidsraad heeft hiertoe officieel het recht indien de inter nationale vrede en veiligheid in gevaar komt, maar meer en meer kent men de raad ook zekere bevoegdheden toe in dien een staat zich in de toepassing van de burgeri-echten gedraagt in strijd met het handvest van de UNO. Vrijdag is in hoofdzaak gedebatteerd over het al dan niet bevoegd zijn van de raad in dit geval. Een der interessantste betogen werd geleverd door de vertegen woordiger van India, die niet als lid doch als geïnteresseerde aanzat aan de verga dertafel. Naar het inzicht van de delegatie van India behelsde de resoltue alleen „pas sende aanbevelingen in krachtige be- woox-dingen", maar van intex-ventie zou geen sprake zijn. Ambassadeur Slim van Tunis, die een grote rol gespeeld heeft bij de opstelling van de resolutie noemde dit het strikte minimum en hij betreurde dat de raad op dit moment onmogelijk nog meer kon doen. Het bleef tot het laatst toe spannend hoe Frankrijk en vooral Engeland zouden stemmen. Zuid-Afrika zou uiteraard gaar ne gezien hebben, dat Engeland zijn veto uitsprak en dat de Engelsen niet zeer ge- niegd waren de toch al niet te beste re laties met dit lid van het gemenebest nog slechter te maken, maar de invloed van de andere leden van dit gemenebest, de oppositie in eigen land. alsmede de pu blieke wereldopinie hebben toch de door slag gegeven en Engeland bewogen zich alleen van stemming te onthouden. Een interessant verschijnsel is, dat ove rigens conservatieve regeringen als die van de Verenigde Staten door de wereld opinie en niet te vergeten de concux-rentie van de Sovjet-Unie gedrongen wei-den om niet te zeggen gedwongen tot vóór- stemmen. Ongetwijfeld zal deze houding Amerika's papieren in Afrika en Azië doen stijgen. Amerikaanse Tiros I van t.v.-camera' voorzien CAPE CANAVERAL (Reuter) Dc Verenigde Staten hebben vrijdag een 122 kilogram wegende kunstmatige aardsa telliet gelanceerd, die de vorm heeft van een pillendoosje en die uitgerust is met twee kleine televisiecamera's, waarmee weerkundige gegevens kunnen worden verstrekt. De televisiecamera's, zo groot als een waterglas, zullen foto's van de wolkenfoi-maties nemen. Deze foto's wor den op een band opgenomen en uitgezon den wanneer de kunstmaan zich tussen twee stations in New Jersey en op Hawaii bevindt. Er zijn reeds foto's ontvangen van het westelijke halfx-ond, die aan president Eisenhower werden aangeboden. Het is de bedoeling dat de satelliet, die elke negentig minuten met een snelheid van 28.800 kilometer per uur en op een hoogte van zevenhonderd kilometer een baan om de aax-de beschrijft, gegevens zal verstx-ekken over het ontstaan van or kanen en wervelstox-men in de bovenste luchtlagen. De levensduur van de satel liet, die de naam „Tiros I" een af korting van „Television and Infra-red Ob- servation Satellite" kreeg, is drie maan den. De lancering geschiedde uit een Thor-Able-drietrapsraket. (AFP) Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft bekendge maakt, dat vrijdag een plastic ballon met een gewicht van zestig kilo in opgebou- wen toestand door een raket tot een hoog te van 320 km is geschoten. De ballon blies zich, nadat hij was vrijgekomen, automatisch op en is ten slotte in de At lantische Oceaan terechtgekomen. MOSKOU (AFP) De derde Spoetnik, die meer dan 10.000 keer een baan om de aarde heeft beschreven en ruim 450 mil joen kilometer heeft afgelegd, zal begin april in de dampki-ing uiteenvallen. Zo heeft de directeur van het Moskouse ob servatorium meegedeeld. Churchill uit Wcst-Indië terug in Engeland (Vcxi onze correspondent in Londen) Sir Winston en Lady Churchill zullen zondag van hun kruistocht naar West-In- dië met het oceaanjacht van de Griekse scheepsbouwer Onassis in Londen terug keren. Gisteren werd Lady Churchill 75 jaar. Haar charme en elegance hebben niet het minst onder haar leeftijd gele den. Iedereen is het er over eens dat Sir Winston en „Clemmie", zoals hij zijn vrouw noemt, een uniek paar vormen. Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Hoofdagent v. Haarlem en omgeving Geert Hoogeveen Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornelisstraat 54 - Tel. 16270 - 15998 SHOWROOM: ZIJLWEG 26 - HAARL. - TEL. 17296 TROPENKLEDING ZIJLSTRAAT 71 Advertentie Van Loon's Automobielbedrij' Korte Kleverlaan 30 - Telefoon (02500) l - Bloemendaa' 13 01 - 5 54 46 De dertienjarige jongen J. J. B. uit de Resedastraat te Eindhoven is bij een ver keersongeval op de Wal om het leven ge komen. De jongen reed met een aantal jongens en meisjes, leerlingen van een ulo-school over de Wal in de richting van Stratum. By dc brug over de Dommel werd de groep gepasseerd door een Duitse vrachtauto met aanhangwagen. Hierbij kwam de knaap even in aanraking met dc aanhanger, waardoor hij de macht over zijn stuur verloor, en onder het rcchterachterwiel terecht kwam. Het slachtoffer is naar het rooms-ka- tholieke binnenziekenhuis te Eindhoven vervoerd, waar hij na aankomst is over leden. Motorrijder verongelukt Vrijdagavond omstreeks zes uur is de 23-jarige H. J. van K. in Hengelo op de motor tegen een vrachtauto gereden en op slag gedood. Botsing Een 17-jarige bi'om fietser S. uit Sittard is vrijdagavond in botsing gekomen met een vrachtauto, bestuurd door de heer T. eveneens uit Sittard. S. werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis te Sittard overleed. Aangereden In de loop van vrijdag is in het zieken huis te Doetinchem de 60-jarige mevrouw Dijkman-Gerritsen overleden, die bij een verkeersongeval ernstig werd gewond. Toen zij per fiets komende van de Varsse- veldseweg te Doetinchem de Bizetstraat wilde inslaan, werd zij aangereden door een personenauto. Zij werd naar het zie kenhuis overgebracht, waar haar toestand zich eerst niet ernstig liet aanzien. LONDEN (AFP) De Bi'itse minister van Luchtvaart, Duncan Sandys, is van daag bij het ochtendkrieken uit bed ge haald door een groep schreeuwende ma nifestanten, die protesteerden tegen het kabaal van vliegtuigen die hun nachtrust vex-stoorden. De minister met zijden kamerjas over zijn blauwe pyjama en blote voeten in rode muilen heeft twintig minuten op de stoep van zijn huis met de manifestanten gepraat om ze te kalmeren. Hij gaf hun de verzekering dat hij alles in het werk zal stellen om het lawaai tot een minimum te doen verminderen zonder dat het vlieg veld daar als wereldluchthaven nadeel van zou ondervinden. Tot de ontevrede nen, die hem de raad gaven 's nachts eens persoonlijk te komen luisteren naar het lawaai in de wijken rond het vliegveld, zei hij daar eens over te zullen denken. Advertentie BARTEUÖRlSSTR. HAARLEM TEL, 13439.''-'; lEIOSESIRAAT iBU.KONINGSRl.EINJ AMSTERDAM -TEL 223596 SUÈDE DAMES HERENJASJES JOHANNESBURG (UPI) De opper bevelhebber van het Zuidafrikaanse le ger, generaal Melville, heeft medegedeeld dat vrijdagavond 26 regimenten, 13 een heden ondersteuningstroepen en een squa dron van de luchtmacht van dc territoria le troepen zijn gemobiliseerd. Hij voegde hier aan toe, dat wellicht nog meer troe pen zullen worden gemobiliseerd, De mo bilisaties geschieden krachtens dc wet op dc noodtoestand. De regering is tot mobilisatie overge gaan om ongeregeldheden „te voorkomen en te onderdrukken, om levens en bezittin gen te beschermen en om de vitale diens ten op gang te houden". „Om veiligheids redenen" werd niet onthuld waar de ge mobiliseerde eenheden zijn gelegerd. Om administratieve redenen heeft gou- vex*neux*-generaal C. R. Swart krachtens de defensiewet van 1957 alle territoriale troepen gemobiliseerd. De manschappen van deze troepen behoeven zich echter pas voor actieve dienst te melden, wanneer zij een nadei'e oproep ontvangen. (Reuter) Deze maatregelen volgden na een dag van nieuwe botsingen in ver schillende delen van Zuid-Afrika. In Dur ban kwamen drie negers om toen de po litie schoten loste bij een tocht van vele naturellen uit Cato Manor. Drie negers werden gewond. De politie opende het vuur om een colonne negers tegen te hou den, die volgens ooggetuigen bewapend waren met stokken en bijlen en die niet uiteen wilden gaan. Later keerden de ne gers naar Cato Manor terug. In Kyanga bij Kaapstad werd een baby door een geweerschot gedood toen de moe der het kind naar het ziekenhuis bracht. De moeder wei'd gewond. De auto, waarin zij zaten, had van militairen opdracht ge kregen stil te houden. De gebieden van Johannesburg en Kaap stad zouden over het algemeen rustig zijn. In Hex-manus, ruim hondex-d km. van Kaapstad, gebruikte de politie echter gum mistokken en geweerkolven om vele Afri kanen die hun passen wilden inleveren, uiteen te drijven. In Bloemfontein, Oranjevrijstaat, wer den pantserwagens gebruikt om een me nigte, die de passen verbrandde, te ver- spreiden. Naar de plaatsen Kjanga en Lan- ga, die worden afgezet door troepen, moch ten voedselvoorraden worden vervoerd om aan het tekort aan levensmiddelen tege moet te komen. Duizenden arbeiders vertrokken vrij dag uit Langa en Kyanga om in Kaap stad en in andere gebieden werk te zoe ken, maar velen zouden geïntimideerd zijn door negex-s, die pogen te verhinderen dat het werk hervat wordt. In Johannesburg zijn 22 negers gearres teerd in vei'band met het doden van in heemse politieleden en andere geweldda den op maandag. Op 11 april zal de commissie van on derzoek naar de gebeurtenissen in Sharpe- ville. Eva ton en Vandei-bijl park van 21 maart, in Vereniging bijeenkomen. De regering van Zuid-Afrika is niet van plan de passen voor de negers op te heffen, zo heeft de vice-minister voor Ban toezaken, Metz, verklaai'd. Hij herinner- de er aan dat de minister van Justitie op 29 maart gezegd heeft dat het stelsel niet zou worden afgeschaft maar zou worden herzien. „The Star" in Johannesburg schat de schade voor de economie door de stakin gen in de fabrieken reeds op tientallen mil joenen guldens. Het blad meent dat terug keer naar de normale toestand slechts be reikt kan wox-den door een aanzienlijke salai-isverhoging voor de negers. Premier Macmillan van Engeland kijkt zorgelijk. Hij houdt in zijn hand de kranten met alarmerende koppen over Zuid-Afrika. Hoe ver reikt nog de invloed van Engeland? Expositie in Amsterdam tegen apartheidsbeleid Het comité, dat vorige week in Amster dam een protestmars organiseerde tegen de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika, heeft thans een tentoonstelling ingericht van fotomateriaal en perspublikaties over de recente gebeurtenissen in de Unie. De ze openluchtexpositie wordt gehouden op het Rembrandtsplein en is vanmiddag ge opend. Het woord is aan Lichtwer: Een man bestaat uit één stuk, een vrouw uit duizend kleinigheden. Een man houdt zich vast aan de stoere stam van de levensboom, een vrouw vermeit zich in de wirwar van takken en twij gen. Men kan niet anders zeggen dan dat de Veiligheidsraad bij zijn behandeling van de Zuidafrikaanse kwestie de Unie van Zuid-Afrika met fluwelen handschoenen heeft aangepakt. De raad heeft zich ertoe bepaald, de rassenpolitiek van de Unie regering te „betreuren" en haar te „ver zoeken", het systeem van apartheid te la ten varen. Nóg bescheidener had de Veilig heidsraad zijn opvattingen moeilijk kun nen formuleren; kennelijk heeft de Afro- Aziatische landengroep, namens welke Ecuador de resolutie heeft ingediend, er naar gestreefd om een zo weinig mogelijk uitdagende houding aan te nemen, wellicht in de eerste plaats om de verwachte be zwaren uit Westelijke kring bij voorbaat tot een minimum te beperken. De tekst, die op deze wijze is ontstaan, houdt tevens een verzoek in aan secretaris generaal Dag Hammarskjoeld „om in over leg met de Zuidafrikaanse regering maat regelen te treffen, die moeten bijdragen tot handhaving van de principes van het Handvest der Verenigde Naties en verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad wanneer dit nodig en nuttig mocht zijn." Deze alinea is ongetwijfeld het belangrijk ste deel van de resolutie, want hierin wordt een concrete methode aangegeven voor het benaderen van het doel, dat met het sim pele „verzoek" uit de voorafgaande alinea stellig niet zou kunnen worden bereikt. Bovendien is de opdracht aan Hammar skjoeld een handige diplomatieke omweg waarlangs de UNO kan trachten, de Zuid afrikaanse regering te doen terugkeren van de dwalingen haars weegs zonder dat de Veiligheidsraad de stoute stap neemt, for meel en rechtstreeks in het binnenlandse beleid van die regering in te grijpen. De resolutie heeft dus, alles bijeen genomen, een onmiskenbaar vredelievend en con structief karakter en zeer terecht heeft de Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge er danook van gezegd: „Ze wil een brug bouwen, geen muur." Verleden week zaterdag hebben wij op deze plaats al uiting gegeven aan ongerust heid omtrent de vraag, of alle Westerse landen wel de zedelijke moed zouden to nen, in deze kwestie de bepalingen van de V.N. inzake de rechten van de mens te laten prevaleren boven het gemakkelijke argument, dat de Zuidafrikaanse rassen kwestie een binnenlandse aangelegenheid is, waarmee de Veiligheidsraad zich dus niet mag bemoeien. Helaas hebben Enge land en Frankrijk die zedelijke moed niet kunnen opbrengen, al zijn ze dan niet zó ver gegaan, hun veto over de resolutie uit te spreken. Door deze houding hebben zij aan het Statuut betreffende de Rechten van de Mens, dat destijds door de V.N. met zulk onuitputtelijk geduld tot stand is ge bracht, opnieuw veel van zijn waarde ontnomen. Maar bovendien hebben zij zich blind getoond voor de reële mogelijkheid dat de Zuidafrikaanse rassenkwestie op den duur wel degelijk een „bedreiging van de vrede" kan vormen (in welk geval de Vei ligheidsraad officieel het recht tot in grijpen heeft). Want de jongste ontwikke lingen in Afrika hebben duidelijk doen blijken dat de jonge onafhankelijke lan den in dat werelddeel de gebeurtenissen in de Unie geenszins als een strict binnen landse aangelegenheid beschouwen, maar elke onderdrukking van de Bantoes zien als een zaak die ook hen rechtstreeks aan gaat. Hoe verder de Unie-regering met haar maatregelen gaat. hoe feller de reac ties van die andex-e Afrikaanse landen zul len worden, en zo dreigt een situatie te ontstaan die niemand meer een „binnen landse aangelegenheid" zou kunnen noemen. In de woorden van de Zuidafrikaanse vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, dat die raad „verantwoordelijk" zal zijn voor de gevolgen (in Zuid-Afrika) van zijn optreden, zit wel een grond van juistheid, want de resolutie van de raad zal de Ban toes ongetwijfeld een hart onder de riem steken. Maar het zou wel treurig zijn als het anders was. want dat zou er op neer komen dat de UNO werkeloos zou hebben toegezien bij een stelselmatige verkrach ting van de Rechten van de Mens die door diezelfde UNO te boek zijn gesteld. De Veiligheidsraad zal deze verantwoordelijk heid danook fier moeten dragen, want het is tenslotte zijn taak, ervoor te zorgen dat alle delen van de mensheid voor hun be scherming met vertrouwen naar de Ver enigde Naties kunnen opzien. Simon Koster

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1