Plan van Zuiderhoek voor IJmond-Noord is aanvaardbaar B. en W. van Heemskerk zien het als oplossing Havenberichten Oefenschip voor Visserij- school is noodzakelijk Dakbedekkingsmateriaal in brand op nieuwe PEN-centrale Moeilijk werk voor Velsense brandweer Beter onderwijs na voorgenomen uitbreiding Technische School Kosten geraamd op 2,5 miljoen gulden Agenda voor IJmond en Haarlem JiRDAG 2 APRIL 1960 MENING VAN DESKUNDIGEN: Zoals men in ons blad van vrijdag heeft kunnen lezen heeft het college van Burgemeester en Wethouders van Heemskerk zich in een pre-advies aan de gemeenteraad uitgesproken tegen de door de minister van Binnenlandse Zaken voorgestelde samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk ten behoeve van een evenwichtige ontwikkeling van de IJmond-Noord. Het college acht de voorgestelde samenvoeging het uiterste middel. Het meent dat, nu men de gemeente Heemskerk tot de huidige omvang heeft laten uitgroeien, het juist wenselijk is om zowel de ontwikkeling van de gemeente Beverwijk als die van de gemeente Heemskerk te blijven toevertrouwen aan de afzonderlijke ge meentebesturen. Heemskerk geeft de manier aan volgens welke het meent uit de (bcstuurs)-impasse te komen. Volgens het college van B. en W. biedt het nieuwe plan voor de IJmond-Noord van de heer Zuiderhoek, de beste voor waarde voor de oplossing van de bestuur lijke, sociologische economische, planolo gische en stedebouwkundige moeilijkheden waarin de IJmond verkeert. Heemskerk kan volstaan met gebiedsafstand, waardoor de uitbreidingsplannen „Oosterwijk" en ..Meerestein" binnen hel grensgebied van Beverwijk komen te liggen. Dit be tekent dus grenswijziging. Hierdoor zou el ke IJmond-gemeente haar eigen stede- bouwkundige vorm kunnen verkrijgen. Te vens zou hierdoor niet meer gemeenschap pelijk behoeven te worden geregeld dan ge woonlijk tussen twee nabuurgemeenten ge regeld behoort te worden. Het omvangrijke pre-advies over de be stuurlijke indeling van de IJmond naar aanleiding van de brief van de minister is voorzien van bijlagen van deskundi gen of wetenschappelijke instellingen, die op verzoek van het gemeentebestuur hun meningen over de voorgestelde samenvoe ging hebben gegeven. De belangrijkste, dat wil zeggen het meest opzienbare plan is ongetwijfeld dat van de architect D. Zuiderhoek. die een geheel nieuw plan voor de IJmond-Noord ontwierp, waardoor Heemskerk zich zelfstandig zou kunnen ontwikkelen, maar aldus toch een bijdra ge kan leveren tot de evenwichtige ont wikkeling van de IJmond, zoals de mi nister dat wenst. Wankele city Deze stedebouwkundige zegt dat de in het streekplan aangegeven stadsvorm zich onverteerbaarder voordoet dan nodig is. De heer Zuiderhoek wijst er op dat er twee omstandigheden zijn die het city plan van Beverwijk op losse schroeven stellen. De eerste is de waarschuwing van het Nederlands Economisch Instituut, dat de verwezenlijking van de nieuwe stads kern in de IJmond-Noord oneconomisch acht. Een tweede omstandigheid is dat dwars door deze city een verkeersader Zaanstreek-IJmond gaat lopen, althans volgens het streekplan. Ook dit onder mijnt, aldus de heer Zuiderhoek, de houd baarheid van de city. Deze twee omstan digheden zijn voor hem reden geweest na te gaan in hoeverre deze veranderde ge gevens tot een wijziging van de stede bouwkundige suggesties aanleiding kun nen geven. Volgens deze stedebouwkundi ge moet tussen de elkaar naderende ge bieden een groenstrook blijven. Daardoor kan het interlocale verkeer buiten de woonwijken gehouden worden. De onmis bare locale verbindingen kunnen krui- singsvrij gemaakt worden door viaducten. De stedebouwkundige stelt verder dat de door hem geschetste groei van Heems kerk in Noordwestelijke richting dan nog het evidente voordeel heeft dat het gehele woongebied „IJmond-Noord" duidelijk in twee stukken uiteengaat. Door de onwaar schijnlijkheid van de realiseringsmogelijk heid van de city (de stadskern in de IJmond-Noord) is het volgens de heer Zuiderhoek mogelijk een aannemelijke ste debouwkundige vorm voor Heemskerk te vinden. Hierdoor kan Heemskerk een eigen centrum gegeven worden, dat kan aansluiten op het bestaande centrum. „De verdeling van centra over het gehele ge bied van IJmond-Noord blijkt daardoor des te evenwichtiger te kunnen worden", zo zegt de stedebouwkundige. Hij houdt de .groene scheidingen tussen de wijken rui mer dan in de bestaande ontwerpen het geval was. Dit is nodig zo zegt de heer Zuiderhoek, omdat hij van mening is dat het niet onverantwoord is op deze wijze een grotere hoeveelheid recreatief groen bij de steden te hebben. „Dat zal de be- woonbaai'heid van het IJmond-gebied ver zekeren." Aanvaardbaar Ook professor mr. D. Simons heeft zijn mening over de voorgestelde samenvoe ging van Beverwijk en Heemskerk gege ven. Volgens deze geleerde zouden de con crete moeilijkheden tussen Beverwijk en Heemskerk (het half onvoltooid blijven van de wijk Meerestein, het aanhouden van verschillend bemalingspeil in Oostei- Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Doni van Londen, laden Hoogovens: Torstein, Antwerpen; Kon. Juliana, Londen: IJssel, Rotterdam: Hilver sum, Le Havre; Swift, Londen: Wexford, Boston, laden Zaandam; Brouwersgracht, Mantyluoto; Lingestroom, Londen; Eemsborg, Delfzijl; Dix- cove, Hamburg: Magdalena Oldendorff. Norfolk; Jan Gerdes, Norrköping; Frieda Blokzijl. Londen; Helena, Londen; Nicholas, Monrovia, erts voor Hoogovens; Hinde. Londen: Holmur, Vestmans haven; Barendszee met trawler. Maassluis; Plato, Faroer; Afina, Boston, laden zaandam; Eos. Wis- mar, Louis Lantz. Emden: Thorskog, Le Havre; Salvinia, Boston, laden Hoogovens; Nanusa, Va lencia: Rigel, Rouen; Tauris, Londen, laden Hoog ovens: Sigyn, Antwerpen, bijlegger IJmuiden: Egret, Rotterdam; Rozenburgh, Rotterdam. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Spirit van Rotterdam, laden Hoogovens; Salta, Rotterdam; Dorthe Danielsen, Reykjavik, laden Hoogovens; Rheinland, Antwerpen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Cornet naar Stjuer, ijzer van Hoogovens: Telamon, Curagao; Sveadrott, Baltimore: Jan Kreumer. Plymouth, kunstmest van Hoogovens; Ursula Legenhausen, Fredericia; Hermann Lithmeyer, Hamburg, vee voeder van Wormerveer; Whitfleet, Portland, le dig Hoogovens; Henriette B. Londen, walsmate- rinal van Hoogovens; Valga Zeebrugge; British Workman. Rotterdam; Fokke de Jong Sr., Rot terdam; Castor Consol, Three Rivers; Lieve Con- sol. Three Rivers; Loutre Consol, Three Rivers; Hiss. Rotterdam: Elise Schaumanr,, ledig van Vclsen. Hamburg: Barends Zee met sleep, Kona- kry: Bellatrix. Boston, kunstmest van IJmuiden; Holmur. Hamburg: Sont. Londen, walsmateriaal van Hoogovens; Vanda, Manchester; Nero. Rot terdam: Paloma, Korsoer; Braunsfeld, Manches ter: Mynias. Piraeus: Mynelis. Rotterdam; Annie G. Zwijndrecht. ledig van Urk; Tim S. Danzig; Geertje Buisman, Aarhus; Amazonas. Bridgetown; Swift, Harlingen: Torstein, Christobal. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Jamunda naar Raslanura; Zanzibar, Delfzijl. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). wijk en uiteenlopende voorzieningen voor de straatverlichting en vuilnisverwijde ring) niet op een dergelijk ingrijpende wij ze als samenvoeging van de twee gemeen ten dienen te worden opgelost. Doch door een beperkte grenscorrectie en door over leg kunnen aanvaardbare oplossingen ge vonden worden, zegt hij. De heer Simons ondersteunt de bezwaren die de heer Zui derhoek heeft geopperd tegen de verkeers- traverse dwars door de ontworpen stads kern (een weg van het zuidoosten naar het noorden zou over een reeks van viaducten door de stad moeten worden gevoerd). De oplossing van de stedebouwkundige noemt de heer Simons (als terzake niet deskun dige) in beginsel zeer aanvaardbaar. „Het plan leent zich voor nadere uitwerking en verwezenlijking," zo meent hij. Profes sor Simons zegt ten slotte dat de veron derstellingen waarvan de minister is uit gegaan bij zijn voorlopig denkbeeld (sa menvoeging), wegens gebrek aan goede gronden moeten worden verworpen. Wel licht zouden grenscorrecties en aanvullen de samenwerkingsmogelijkheden nodig zijn. Scheiding Het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam heeft ten slotte ook zijn be schouwing over de samenvoeging gege ven. Het stelt voorop dat de economische voorwaarden aanwezig zijn voor een aan- eengroeiing van agglomeraties in het wes ten van ons land, hetgeen echter onge wenst is. Nu moeten de maatregelen ge nomen worden om deze ontwikkeling te voorkomen, zo zegt het NEI. „De idee die in het streekplan ten grondslag ligt aan de vorming van één stad is naar onze smaak te veel gestoeld op een door de sa menstellers gevoelde stedebouwkundige wenselijkheid, namelijk de vorming van een nieuwe stadskern," zo zegt het NEI verder. Met het oog op het gevaar van aaneengroeiing van de verschillende woongebieden is het gewenst ruime groen stroken aan te leggen. Deze oplossing, zo zegt het NEI in zijn rapport, brengt geen economische bezwaren met zich mee. „Het is voor een gezonde economische ont wikkeling van de industriële activiteiten rond het Noordzeekanaalgebied onver schillig of de werkers in deze industrieën woonachtig zijn in een aaneengesloten stad of in twee gescheiden vormen van stedelijke bebouwing." Tot slot blijkt dat het NEI het plan van de heer Zuiderhoek aantrekkelijk acht. Men verkrijgt hierdoor twee stede lijke bebouwingsvormen, zódat het nadeel van de langgerekte vorm Komt te verval len en elk van dezë woongébièdén betere ontwikkelingsmogelijkheden biedt dan een langgerektere vorm. B. en W. van Den Haag: Het gemeentebestuur van Den Haag staat, naar wij vernemen, niet afwijzend tegenover het verzoek van de Redersver eniging Scheveningen om medewerking bij het in de vaart brengen van een oefen schip voor de Visserijschool. B. en W. van de residentie hebben de redersver eniging geantwoord, dat zij het er volko men mee eens zijn, dat een opleidings schip voor de Visserijschool noodzakelijk is. Het gehele plan is echter afhankelijk van de steun, die het rijk eraan zal wil len geven. Het rijk zal namelijk in het kader van het nijverheidsonderwijs 75 per cent van de kosten van het project moe ten dragen. De Redersvereniging heeft enige weken De redersvereniging heeft enige weken geleden, zoals gemeld, een adres aan B. en W. gezonden, waarin werd gevraagd om de oude logger Sch. 14 aan te kopen voor het onderwijs op de Visserijschool. Deze logger is eigendom van de Sleephel- ling Mij. „Scheveningen". Volgens de re dersvereniging is het mogelijk dit schip met niet al te veel kosten op korte ter mijn als opleidingsschip in te richten. Men ziet dit schip als voorloper van het nieuwe opleidingsschip, dat ten behoeve van de visserijscholen in Katwijk, IJmui den en Scheveningen zal moeten worden ge bouwd. Een commissie uit deze drie vis serijplaatsen heeft daarvoor een plan op gesteld. De 'redersvereniging Schevenin gen meent, dat men met de Sch. 14 erva ringen kan opdoen voor de bouw van het nieuwe vaartuig. Bovendien zou de Sch. 14 op korte termijn in de vaart kunnen wor den gebracht, hetgeen uiteraard niet het geval is met het nieuwe schip. Oranjecomité Castricum gaat op oude voet verder In hotel Funadama heeft het Oranje comité Castricum haar jaarlijkse bijeen komst gehouden ter vaststelling van de programma's voor de komende feestda gen 30 april en 5 mei en voor de herden kingsavond op de vierde mei. Voorzitter P. Bruggeling deelde mee dat men dit jaar bijna hetzelfde programma wil vol gen als vorig jaar. Hoewel stemmen op gingen om, vooral bij deze derde lustrum viering, eens iets nieuws te brengen bleek de tijd hiervoor te kort en zal men voor het komende jaar stappen hiertoe reeds vroegtijdig gaan ondernemen. Voor de avond van de 4e mei staat de stille tocht naar het nieuwe monument op het kruispunt Castricum-Limmen-Uitgeest weer vastgesteld met vooraf herdenkings diensten in de Castricumse kerkgebouwen. Na een kranslegging bij het monument, op de terugweg, volgt een défilé langs de graven der geallieerde gesneuvelden op de algemene begraafplaats. Voor 30 april staan naast reveille vanaf de torentrans der kerk, en aubade door de schoolkinderen voor het gemeentehuis, weer de traditionele poppenkast en film voorstellingen op het programma. De voor competities van voetbal, vlag- gesteld. De Redersvereniging Schevenin- men trachten zover af te werken dat op bevrijdingsdag nog slechts een klein aan tal wedstrijden plus de finales behoefden te worden gespeeld. Dit houdt verband met het feit dat op de. /Vijfde, i mei de vrijwillige brandweer het 40-jarig bestaan viert met een rondgang door hét dorp en een demonstratie op de Brink. BRAND OP HOOG NIVEAU Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor vier stegen zwarte en dikke rookwolken op vanaf het dak van de gigantische betonnen kubus, de nieuwe PEN-cen trale te Velsen-Noord. Af en toe zag men vanaf de straat de vlammen dooi de rook heen. De brand liet zich inder daad ernstig aanzien. Aanvankelijk merkte niemand van de vele arbeiders die binnen het gebouw werken, dat er een brand was clie veertig meter boven hun hoofd woedde. Dat veranderde echter spoedig, want toen de Velsense brandweer met loeien de sirenes en met groot materieel aan kwam, liepen bijna alle arbeiders naar buiten. Van het dak trokken zwarte rook wolken over de daken van Velsen-Noord- se huizen. Automobilisten parkeerden hun wagens langs de kant van de Wenckebachstraat en schudden het hoofd. „Nog niet eens af gebouwd en nu al in de fik," zei er een. Gelukkig was de brand niet ernstig, al leek het erop of binnen de kubus een hels vuur was, dat het dak al begon aan te vre ten. Op het dak bewogen zich vele stippen, brandweerlieden en arbeiders. Enkelen bogen zich over de rand en trokken met een touw een brandslang omhoog. Wat later werd nog een brandslang opgehesen. Moeilijk Het was voor de brandweer beslist niet gemakkelijk het bluswater boven te krij gen. Het moest bijna verticaal omhoog worden gepompt. De motoren van de spuit- wagens draaiden op volle toeren. Tientallen gehelmde arbeiders keken beneden toe hoe de brandweerlieden het vuur blusten. Langs de grijze muur van de PEN-centrale stroomde het water, dat bij een verbindingsstuk in de slang naar buiten spoot. Om snel boven te komen maakten de brandweerlieden en de arbeiders die zich zeer hulpvaardig toonden, druk gebruik van de lift. Boven op het dak, ruim veer tig meter boven de begane grond, hielden mannen een slang krampachtig vast, ter wijl een brandweerman water in de bran dende partij mastiek en bitumen (voor dakbedekking) spoot. Hierdoor verander de de rook van kleur. Van zwart werd het langzaam grijs en daarna bijna wit. Een kwartiertje later was er geen rook meer. De brandweer had het vuur be dwongen Het blussen van deze brand op hoog niveau was echter een zeer lastig karwei geweest. Er bestaan al sedert geruime tijd plannen om de lagere technische school aan het Brinioplein te IJmuiden-Oost een grote uitbreiding te geven. De plannen hebben inmiddels zoveel vaster vorm aangenomen, dat men in de oude school in ieder geval de nieuwe school, zij het in miniatuur, kan aanschouwen. Een frote en fraai uitgevoerde maquette is gereedgekomen en voor een ieder te ijk gezet. Wanneer de plannen eenmaal wekelijkheid zijn geworden, zal de technische school in Velsen plaats kunnen bieden aan zevenhonderd leerlingen. Thans zijn er ongeveer vijfhonderd. Het huidige schoolgebouw met uitzon- ring van het laagbouwgedeelte aan de J. P. Troelstraweg, dateert uit 1932. Het is te klein voor de vele leerlingen die de school telt. Een vergroting en een effi ciëntere indeling van het complex is ge boden. Vooral ook omdat de belangstel ling voor het lagere technische onder wijs in de toekomst, naar verwacht mag worden, zal toenemen. De uitbreiding, ontworpen door de Sant- poortse architect, de heer G. J. Veld kamp komt erop neer dat het bestaande laangbouw-gedeelte aan de Troelstraweg wordt gesloopt en wordt vervangen door laagbouw-ged.eelte aan de Troelstraweg pervlakte als het huidige aantal lokalen beslaat. Dit betekent dat de school bijna tot de gemeentelijke huishoudschool zal reiken. Verder wordt de school uitgebreid met twee gymnastieklokalen boven el- kaai-, die nabij de De Noostraat zijn ge projecteerd. Een aula, overblijflokaal en handvaardigheidslokaal komen in een twee-verdiepingen tellend gebouw aan de Troelstraweg. Parallel aan de De Noo straat komen de nieuwe fietsenbergplaat sen te staan. Tot slot wil men het huidige schoolgebouw moderniseren. De gehele uitbreiding inclusief de modernisering zal naar schatting tweeëneenhalf miljoen gul den kosten. Op de hierbij afgedrukte foto kan men duidelijk zien hoe de toekomstige nieuwe technische school eruit komt te zien en welk een flinke oppervlakte gebouwen en terrein zullen beslaan. Beter onderwijs Indien de uitbreiding gereed is geko men, zal het onderwijs ook anders dan nu worden ingedeeld. Het is de bedoeling met acht of negen klassen van elk 24 Iingen die zes klassen van de lagere te beginnen. In deze klassen komen leer lingen die zes klassen va n de lagere school hebben doorlopen. Zij behoeven dus geen 12jaar en acht maanden meer te zijn, zoals nu nog het geval is. Daardoor zal het onderwijs beter aansluiten op het Boven op het dak waren arbeiders de brandweerlieden van Velsen behulp zaam bij het blussen. Zij hielden de slang stevig vast, want die had wel enig gewicht, nu het water van veertig meter diepte moest komen. Record-uitvoer van groenten en fruit In de donderdag te Rotetrdam gehouden algemene vergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is be sloten, ook voor het jaar 1 april 1960 1 april 1961 van de via veilingen verkochte produkten een half percent van de bruto opbrengst te heffen ten behoeve van het afzetfonds. Een groot deel van de midde len uit dit fonds wordt besteed voor re clamedoeleinden. De balans van het Centraal Bureau over 1959 sluit met een voordelig saldo van 340.121. Op de begroting 1960 wordt een voordelig saldo van 155.000 geraamd. De contributie werd vastgesteld op 0,1 per cent van de omzet in het afgelopen jaar. In het jaarverslag over 1959 wordt ver meld, dat de ttoale export van verse en verwerkte groenten en fruit in dat jaar een record bereikt heeft zowel wat hoe veelheid als waarde betreft. De hoeveel heid bedroeg 835.524.000 kg, de waarde 537.343.000, hetgeen ten opzichte van 1958 een stijging betekent van resp. 22 en 24 percent. Naar West-Duitsland ging voor 284.459.000, een stijging ten opzichte van 1958 met bijna 50 percent, naar Engeland voor 109.713.000, naar België en Luxem burg voor 49.872.000. Bananenschip „Balsa" te water gelaten Van de werf van Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek N.V., een van de Vennoten van de Industriële Han delscombinatie Holland, is gisteren het 2825 brt. metende bananenschip „Balsa" te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. Gusse-Bade, een zuster van de reder. Het schip is in aanbouw voor de Noorse rederij „Interes- sentskapet Freezer" en zal eind augustus van dit jaar gereed komen. De Balsa is een zusterschip van de „Baleares", die enkele maanden geleden door deze werf werd opgeleverd. Deze schepen hebben een lengte van 114,95 meter, een breedte van 16 meter en worden uitgerust met een M.A.N. dieselmotor van 5200 a.p.k., welke het schip een snelheid geeft van ruim 17 knopen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE lager onderwijs. In dit oriëntatiejaar krij gen de leerlingen overwegend algemeen vormend onderwijs. Op die manier ver krijgt me een geleidelijke overgang van het rustige lager onderwijs naar het meer dynamische vakonderwijs. Ook krijgt het onderwijzend personeel in dit jaar meel de gelegenheid de leerlingen te testen op aanleg voor een of ander technisch vak. Uit de voorgenomen indeling vloeit dan voort dat de leerlingen van de afdelingen machine-bankwerken, timmeren, sanitair- monteur en schilderen totaal drie jaar op school blijven en van de afdelingen fijn metaalbewerking, elektro-techniek en autotechniek een vierjarige opleiding krij gen. Hierdoor hoopt men een betere en gedegener vakopleiding te kunnen garan deren. Vandaar dat het schoolbestuur en het onderwijzend personeel met verlan gen naar de verbouwing uitzien. Vaar- en oefenprogramma van marineschepen Van smaldeel V bevinden zich momen teel Hr. Ms jager Groningen en Hr. Ms. onderzeeboot Walrus op de thuisreis naar Nederland. Beide schepen hebben in de afgelopen maanden een oefenreis gemaakt naar de Nederlandse Antillen. Zij worden op respectievelijk 11 en 7 april in Den Helder en Rotterdam terugverwacht. Ook smaldeel I, bestaande uit Hr. Ms. kruiser De Ruyter, (als vlaggeschip), Hr. Ms. jager Gelderland, Hr. Ms. jager Dren the, Hr. Ms. jager Overijssel. Hr. Ms. fregat de Bitter, en Hr. Ms. onderzeeboot Zwaardvis, bevindt zich thans op de thuis-» reis. Deze schepen-hebben in de afgelopen maanden geoefend in het Middellandse- zeegebied. Vanaf 25 maart namen ze deel aan de Nato-oefening „Dawn Breeze V" welke oefening gisteren eindigde. Het ge hele smaldeel zal vandaag in Nederland terugkeren. Hr. Ms. jager Limburg, welke ook aan de oefening ,Dawn Breeze" deelnam, wegens stormschade vervroegd te ruggekeerd. Op 25 april zal smaldeel I, bestaande uit Hr. Ms. kruiser de Ruyter (als vlagge schip), Hr. Ms. jager Overijssel. Hr. Ms. jager Drenthe en Hr. Ms. onderzeeboot Zwaardvis, weer naar zee vertrekken voor enige oefeningen in smaldeel verband. Hr. Ms. patrouillevaartuig Hadda houdt als visserij politiekruiser toezicht op de naleving van de internationale visserijbe palingen in de Zeeuwse wateren. Dit schip oefent met het patrouillevaartuig Hr. Ms. Balder vanuit Den Helder en Vlissingen. Hr. Ms. fregat van Amstel bevindt zich in de Caraibische wateren. Het is ter be schikking van de commandant der zee macht in de Nederlandse antillen. Hr. Ms. fregat Evertsen bevindt zich op thuisreis vanuit Nederlands Nieuw-Gui- nea. Het schip wordt op 7 april in Neder land terugverwacht. Twee mijnenveegsquadrons oefenen op de Noordzee en het mijnenveegsquadron 123 is thans op oefenreis in Noord-West- Europa. Behoorlijke aanvoer van koude-grondrabarber Op de groentemarkt in Beverwijk werd men vrijdag verrast door een behoorlijk aanbod van rabarber van de koude grond waarvoor een uitstekende prijs werd be taald, die tot 56 cent per bos ging. Ock voor de spinazie bestond veel belangstel ling met prijzen die tot 87 cent per kilo opliepen, de aanvoer van sla is nog niet zo groot, er werd rond de 20 cent per krop betaald. Waspeen ging ook nu weer vlot weg met prijzen tot 64 cent per kilo. Ra dijs bracht van 11 tot 18 cent per bosje op. De aanvoer van de wintergroente neemt nu snel af. Prei werd tot 78 cent per kilo verkocht. Nog een enkel kistje spruiten kwam aan de veiling. Ruim een gulden per kilo werd betaald voor spruiten. De prijzen waren: Spinazie 64 tot 89 ient; waspeen 33 tot 64; radijs 11 tot 18; sla 16 tot 22; rabarber 42 tot 56, koude grond; rabarber 33 tot 78, kas; witlof 46 tot 83; prei 45 tot 79; rodekool 31 tot 55; boerenkool 38 tot 48, tuinkers 20 per doosje: spruiten 46 tot 1,12; peen 12 tot 34; uien 19 tot 35. Rabarber van de koude grond, de eerste die op de veiling van Ons Belang te Cas tricum werd aangevoerd, bracht 39 cent per bosje op. De bosjes van onder het glas ha; lden een veel hogere notering want hiervoor drukte men de knop op 84 cent al in. De lange stelen geven het bosje een fleurig aanzien. Dit brengt zowel de detail handel als de consument eerder tot kopen. Daarnaast waren er slechts witlof, wat prei en spruiten op de markt. Het is toch wel te merken dat men met smart wacht op de eerste jonge groente van de koude grond, die evenwel vanwege het gure weer nog wel een paar weken op zich zullen laten wachten. De noteringen van de laatste veilingdag der week waren: Spruiten 56 tot 1,11, wit lof A 52 tot 75: B 34 tot 46; prei 57 tot 65; rabarber 39 tot 84. V elsen-lJ muiden ZATERDAG 2 APRIL Rex, 20 uur: „Koningin Zenobia, de on tembare". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Ik was een animeermeisje". Patronaatsgebouw, 20 uur: De Jonge Stem. Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Her vormde Toneelgroep. ZONDAG 3 APRIL Rex, 15 uur: „De tijger valt aan"; 20 uur: „Koningin Zenobia, de ontembare". Thalia, 15 uur: „De geheime schat van de gouden Condor"; 20 uur: „Ik was een animeermeisje". MAANDAG 4 APRIL Rex, 20 uur: „Koningin Zenobia, de on tembare". Thalia, 20 uur: „Bajonetten tegen tanks". Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Her vormde Toneelgroep. Beverwijk ZATERDAG 2 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „The Glenn Miller Story". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Das drei Maderlhaus". W.B. Theater, 20 uur: „De beul van Springdale". ZONDAG 3 APRIL Kennemer Theater, 14.30 uur: „De ver kenners der verloren bergen"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „The Glenn Miller Story". Luxor Theater, 14.30 uur: „Vier rakkers en een oude jeep"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Das drei Maderlhaus". W.B. Theater, 14.30 uur: „De gevangene van Mandorra"; 16.30 en 20 uur: „Klop nu op de deur". MAANDAG 4 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De laatste blitzkrieg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Das tfrei Maderlhaüs". W.B. Theater, 20 uur: „Klop nu op de deur". Heemskerk Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Heimwee". Zondagmiddag 14.30 uur: „714 antwoordt niet". H aarlem Stadsschouwburg: Vandaag en zondag 20 uur: Toneelgroep Theater met „Mama San". BIOSCOPEN Cinema Palace. Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur en tevens zon dag 16.15 uur: „Breng de Bismarck tot zinken", 14 jaar. Frans Halstheater. Vandaag, maandag, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.30 uur. zondag 14, 16.30, 19 en 21.30 uur en dinsdag 1* en 20 uur: „Inspecteur Hardesty F.B.I.", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Spion met twee gezichten", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leef tijden. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „De witte duivel", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag tot en met maandag 20.15 uur: „Anatomy of a mur der", 18 jaar. Zondag 14 en 16.15 uur: „Rusty's verjaardag", a.l. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur en tevens zondag 16.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Crin blanc" alle leeftijden. Rox.v Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Bag dad", 14 jaar. Maandag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De strijd om de Apache-pas", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Huis vol herrie", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Ave Maria". Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20 uur en tevens zondag 14.30 uur: „De grote bluf", alle leeftijden. Maan dag tot en met woensdag 20 uur: „Liefde langs de weg", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal). Tot 4 april dagelijks van 10—17 uur, zondags van 1417 uur: expositie van tekeningen van Dirc Lindeboom. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 17 april op werkdagen van 1117 uur: expositie van schilderijen en plastiek van Igaël Tumarkin. Galerie „Uittenhout" (Kleine Hout straat). Tot 10 april dagelijks van 11—17 uur: expositie van werken van Kini Kei ler. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 1 rd): Tot 10 april dagelijks van 9—17 uur: expositie van werken van J. van der Gaag. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 9 april dagelijks van 10—22 uur: ex positie van grafieken van Henk Huig. Het Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 25 april dagelijks van 10—12.30 en 13.30— 17 uur, zondags 1417 uur: Groepsexposi- tie van „Kunst Zij Ons Doel". DIVERSEN Vleeshal: Maandag 12.25 uur pauze-bij eenkomst. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 1 april).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7