Bulgarije speelde het beste voetbal, Nederland was het produktiefst Machinaal Hoop Feller =™EIGEH BEELD— Drie voortreffelijke goals van Tonnie van der Linden VOETBALZEGE VAN NATIONAAL ELFTAL (4-2) Tevreden stemming in de Nederlandse kleedkamer Beslissende goals in de tweede helft Lenstra bondsridder van de KNVB MAANDAG 4 APRIL 1960 ll Evenals in zovele andere Oosteuropese landen, waar de communistische ideolo gie als de enige ware wordt beschouwd, is in Bulgarije de staatsbemoeienis met de sport groot. En aangezien sportsuccessen uitermate belangrijke schakels zijn in het systeem, zijn uitblinkers in de sport bur gers met hoge waarde. Zij worden met een slechts schijnbaar belangrijke be trekking in staat gesteld om hun sportie ve talenten tot volle ontplooiing te bren gen. Men noemt ze staatsamateurs. Ko men ze tot individueel grote prestaties dan staat hun een als het moet nog roos kleuriger bestaan te wachten en worden ze onderscheiden tot „meester" of „ver dienstelijk meester in de sport". Ook de Bulgaarse ploeg die zich gisteren zo soe pel over de grasmat van het Olympisch Stadion bewoog en na perioden van groot overwicht toch een nederlaag van 4-2 te slikken kreeg, telde enkgle van die ver dienstelijke Bulgaarse staatsburgers. Wij bekennen het ten volle, wat die Bulgaren aan staaltjes voetbal lieten zien was meer dan voortreffelijk. Zij hadden een conditie waaraan slechts weinig voet balploegen kunnen tippen en hun vaardig heid met. de bal grensde aan het acroba tische. Maar hoe leuk dat alles ook was voor het oog van de pure voetballiefheb ber, boeien kon dat Bulgaarse spel op den duur toch niet. Het hield te weinig verrassing in. Steeds maar weer dat zui vere schuiven van de bal van man naar man, verliest op den duur zijn bekoring. Het doet veel te machinaal aan. Slechts een heel enkele keer zagen wij een varia tie in het aanvalsspel met een sprint in de ruimte voor een lange throughpass. Met dat wel zuivere, maar veel te ver doorgevoerde samenspel in meest drie hoekscombinaties kregen de Nederlandse verdedigers steeds maar weer de gelegen heid om in te grijpen. Waarbij dan nog kwam dat de Oosteuro pese aanvallers één groot zwak punt ver toonden: het schieten. Een schot van bui ten het strafschopgebied zag men van hen zelden en in de gevallen dat men het er op waagde was de richting volkomen zoek. Neen, voor ons was het Bulgaarse spel hoe goed van kwaliteit dan ook te slaapverwekkend op den duur. En nu mag men dan in de watten gelegd worden als staatsamateur en na een ja renlange training onder leiding van de capabelste mensen de hoogste kundig heidsgraad bereiken als individu en als ploeg, het steeds maar spelen volgens de alleenzaligmakend geachte regels van het boekje werkt het machinale voetbal wel dermate in de hand dat het handelen op eigen inzicht en eigen gevoel volkomen ver drongen wordt. En dan verder: het Bulgaarse spel mis te toch ook wel veel felheid. Dat trof ons het meest toen de Bulgaren in de tweede helft achter kwamen te.V staan'. 'Goed, zij verhoogden het tempo, maar dat duurde slechts heel kort en dé prikkel om alsnog met inzet van alle krachten een beter re sultaat te behalen liet vergeefs op zich wachten. Daar voorzag het systeem niet in. De machine reageerde niet op tegenslag en liep goed gesmeerd verder tot het einde van de voor een voetbalwedstrijd vastgestelde tijdslimiet. Wij geven het royaal toe: de Bulgaren speelden beter voetbal, maar ook veel saaier enonproduktiever en men zal zich in Bulgaarse kringen eens ernstig moeten gaan bezinnen op het feit dat een voetbalmatch niet wordt beslist met een cijfer van een jury voor algemene kun digheid, maar door doelpunten. Uit het bovenstaande mag men begrij pen dat wij de overwinning van het Neder lands elftal verdiend achten. Dat wil even wel niet zeggen dat het Oranje-team tot een topprestatie is gekomen. Zeker niet. Spelers als Moulijn, Klaassens en Kuys leken aan voorjaarsmoeheid te lijden, ter wijl het verband tussen de linies toch ook niet direct jeware genoemd kon worden. Daar stond evenwel tegenover dat het spel van de drie debutanten en dat kan tot grote tevredenheid stemmen toch wel hoop inhield voor de toekomst. Muller en Groot speelden geen grootse wedstrijd, maar voldeden toch wel, terwijl Mijnals als spil zeer goed werk deed. Zij verdienen in de volgende interlandwed strijd tegen de Belgen meer routine op te doen. Het zou ons niet verbazen als in deze wedstrijd vooral een speler als Henk Groot tot grote verrichtingen zou komen. Want juist hij ging gisteren in Amsterdam steeds beter wennen aan het samenspel met enerzijds Rijvers, an derzijds Van der Linden. En zijn reputatie als topscorer in de eredivisie moet hij nog waar maken. Zoals reeds geschreven, de Bulgaren lie ten voortreffelijk voetbal zien met een zeer groot gevoel voor de combinatie. Vooral in het timen en plaatsen van de bal waren zij hun Nederlandse tegenstanders verre de baas. Het moet ons evenwel van het hart dat de Nederlanders het hun dikwijls ook wel erg gemakkelijk maakten zij lieten de Bulgaren de gelegenheid dat „schuifwerk" tot in de perfectie uit te voe ren. En dat was niet gebeurd als men in de diverse linies alles in het werk had ge steld om het tempo zo hoog mogelijk te houden en als men feller op de bal had gezeten. Men liet nu de Bulgaren steeds maar weer positie kiezen zonder dat de man die de bal in bezit had fel werd geattaqueerd. Was dat wél gebeurd, dan was zeer waar schijnlijk de rust uit het Bulgaarse spel verdwenen en daarmede de veelheid van mogelijkheden tot het opzetten van aanval len. Nu liet Nederland zich voor rust een spel opdringen dat bij voldoende produkti- viteit van de Bulgaren tot grote nadelige gevolgen had kunnen leiden. Niettemin, Nederland buitte na rust de kansen uit en won zodoende de match met twee doelpunten verschil en dat mag voor waar een prestatie genoemd worden tegen een ploeg die in de laatste maanden van het vorig jaar overwinningen boekte op Rusland, Frankrijk en Joegoslavië. E. Koning (Van onze sportredacteur) Met een overwinning van 4-2 op Bulgarije heeft het Nederlands voetbal elftal gistermiddag voor 65.000 toeschouwers in het Olympisch stadion in Amsterdam een prestatie van de eerste rang geleverd. Vooral die vier goals vóór, want de laatste keer dat de Bulgaren vier doelpunten tegen zich gescoord zagen was bijna twee jaar geleden in de heksenketel in Rio de Janeiro, waar het Braziliaanse elftal, dat het wereldkampioenschap zou gaan winnen, de Bulgaren met 4-0 versloeg. Nu moet men niet direct den ken dat Bondscoach Schwartz nu een voetbalploeg geformeerd heeft, die het tegen de Brazilianen kan gaan opnemen, zeker niet, maar een gematigd optimisme omtrent de toekomst is wel degelijk op zijn plaats. Toegegeven, de Bulgaren waren gedurende een belangrijk deel van de wedstrijd in de meerderheid, maar daar stond tegenover dat Nederland een meester bleek in het uitbuiten van kansen. Rn dat is een uiterst belangrijke eigenschap van een elftal. Vooral midvoor Tonnie van der Linden had een produktieve middag met drie doelpunten van hoge kwaliteit. En het scheelde nog maar enkele centimeters of hij had er een viertal op zijn naam gebracht. Zijn schot dreunde evenwel tegen de bovenlat. Daar stond echter tegenover dat het hem bij zijn derde goal geducht mee zat. Op 30 meter afstand - schuin van het doel af - loste hij namelijk zo'n onverwacht schot, dat doelman Naidenov volkomen verrast werd. En met grote snelheid ver volgde de bal toen zijn diagonale weg naar de bovenhoek en werd pas door het zijnet in zijn vaart gebroken. Dat betekende een voorsprong van 3—2 en dat was oneindig veel meer dan de duizenden op de tribunes verwacht hadden. Want Bulgarije speelde niet alleen voetbal van veel hogere kwaliteit, maar had reeds vijf kwartier laten zien over een oerslerke verdediging te beschikken. Een verdediging evenwel die alleen raad wist met aanvallen volgens het boekje^en duidelijk in moeilijkheden kwam bij zeer on verwachte handelingen van de opponenten. En dat had vier glasheldere goals tot gevolg, de laatste van debutant Henk Groot die enkele minuten voor het einde een voorzet van Van der Kuil met een beheerste hoofdknik tot een doelpunt omboog. De vierde goal in wording Een televisietoestel aldus een mis schien reed,- aan velen bekende definitie is een apparaat van zevenhonderd tot dui zend gulden, waarop men films kan be kijken die men tien jaar geleden voor der tig cent kon zien. Met een variant daarop mag men thans zeggen, dat een televisie toestel een apparaat, is, waarop men Ne derland niet van Bulgarije heeft zien win nen, omdat er in België competitiewedstrij den werden gespeeld. Er zijn nu eenmaal grenzen. Tenslotte is voetbal geen sport maar een zakelijke onderneming. In zulke gevallen herinneren de echte, doorgewinterde liefhebbers zich het Mexi- caande hondenhok, dat onze voorouders als radio leerden kennen en waarderen. Het grote voordeel daarvan is dat men kan kiezen uit drie programma's: Hilversum 1, Hilversum 2 en Scheveningen, welk laat ste station het dichtst het ideaal van een nationale omroep benadert. De Nederland se radio doet buurman Belg blijkbaar geen concurrentie aan. Waarom niet? Zijn onze verslaggevers zo slecht, dat niemand er voor thuis blijft? Helaas, dat moeten wij wel aannemen. Hoe dan ook, gisteren werd onze plaats op de tribune ingenomen door Dick van Rijn, de man die zo geestdriftig het zijne bijdraagt tot de Europese eenwording door het Engelse woord voor doelpunt juichend uit te spreken als de naam van het Franse staatshoofd. Hij probeerde de indruk te weken van sublieme onpartijdigheid door in het spel van de tegenstanders luidkeels die kwaliteiten te prijzen, waar zij vol strekt geen kivaad mee konden aanrichten, zoals de onvruchtbare techniek. De Bul garen, zei hij met professionele bezorgd heid in zijn guttuale uitbarsting, kunnen letterlijk alles met de bal, behalve het ding laten praten. Dat hoefde immers niet, want praten deed hij wel, tweemaal drie kwar tier, geestdrift opwekkend met kunstma tige ademhaling knetterend, kletterend, kwetterend. Zo'n verslaggever bedrijft een eigenaar dig spelletje: hij ziet, hij ziet, wat u niet ziet, wat niemand ziet. Hij schept de illusie van een uitermate levendige partij door schijnbaar de verrichtingen op de voet te volgen en zich dan keer op keer door tref- fennde uitschieters te laten verrassen. Op die manier bewijst hij de superioriteit van de radio boven de televisie als bevorderaar van onze zelfwerkzaamheid. De televisie biedt immers slechts een passief genoegen door de dingen te laten zien zoals ze wer kelijk gebeuren. De radio daarentegen dwingt, nee inspireert ons tot activiteit, mtot het maken van een eigen voorstelling. Zo kon men deze zondag twee keer ge nieten van een wedstrijd, die 's avonds in de op het scherm gebrachte filmflitsen geheel anders verliep en toch dezelfde uit slag opleverde. Commentator Bep Bak- huys geloofde kennelijk niet in de wonde ren van de techniek en vervulde ons met angst en beven, dat het achteraf toch nog op een nederlaag zou kunnen uitdraaien. Hij stamelde aanmoedigingen en schreeuw de waarschuwingen („pas op je dekking,niet zo pingelen daar in het middenveld") onze huiskamer binnen. Wij slaakten een zucht van verlichting, toen er ondanks alles ge lukkig geen wijziging in de score kwam. Jan Cotatar leverde daarop een tweede proeve van de destructieve kracht der televisie. Hij had de zojuist tot bondsridder geslagen Abe Lenstra en de blonde debu tant Henk Groot van het feestelijke diner meegesleept naar de studio in Bussum om hen zinloze antwoorden op onnozele vra gen te laten geven. Dat had hij niet moeten doen. In de eerste plaats hebben die jon gens recht op hun ijstaart. In de tweede plaats hebben wij in deze tijd, waarin toch al zoveel zekerheden wankelen, be hoefte aan de instandhouding van helden. De radio doet dat allemaal anders en beter. Die staat de bewonderaars toe hun eigen beelden te vormen. In de sportrevue van zes uur of daaromtrent kwam Tony van der Linden aan het woord. Gevraagd naar zijn bevindingen met veel grotere tegen standers sprak hij deze woorden van stichtse wijsheid: „Ach, ze koken allemaal met water!" Uit dat doeltreffende hoofd heeft dat stellig iets te betekenen. Laten wij er eens over nadenken. Omdat wij van voetbal nu eenmaal nooit genoeg kunnen krijgen, werden wij tegen middernacht nog getracteerd op enkele tafrelen uit de krachtmeting tussen Groot- Brittannië en onze oranje amateurs. E? was opvallend verschil in kwaliteit. Het deed bijzonder sympathiek aan, dat men blijkbaar om in stijl te blijven een ama teurcineast naar Zwolle had gestuurd. Ko Brugbiei had gehad door het voortdurend combi neren van de Bulgaren, waardoor de situatie voor zijn doel zich steeds wijzigde. De Munck was het in 't geheel niet eens met de scheidsrechterlijke beslissing wat betreft het tweede Bulgaarse doelpunt. „Ik had mijn hand op de bal en die werd er door die midvoor onder vandaan gescho ten", zo luidde de lezing van De Munck, waar echter een andere uitleg van scheids rechter Campanati tegenover stond. Met assistentie van een van zijn grens rechters, Genei, die als tolk (in het Duits fungeerde, vertelde de 36-jarige Milanese industrieel, die reeds vijf jaar internatio naal fluit, dat hij duidelijk had geconsta teerd, dat de bal in het doelgebied rolde en dat De Munck vergeefse pogingen deed hem te pakken. Vandaar dat hij geen enkele reden had het doelpunt te annu leren. Overigens was hem deze wedstrijd niet moeilijk gevallen. Speciaal roemde hij van het Nederlands elftal de conditie. Terug naar de Nederlandse kleedkamer, waar de debutant Bennie Muller moe op een bank neerviel„Joh, wat speelden die Bulgaren goed. Ja, in het begin had ik wel last van zenuwen, maar later ging dat in de strijd wel over". Humphrey Mijnals, de debuterende spil: „Het viel wel mee! Al ging het wel snel". Aanvoerder Kees Rijvers was alleszins te vreden over zijn ploeg. „Wij mochten in dividueel dan iets tekort hebben gescho ten bij de Bulgaren, als ploeg waren wij beter en sterk. Bovendien hebben wij vier magnifieke goals gemaakt." Ook bondscoach Elek Schwarz was te vreden over het bereikte resultaat met zijn ploeg, die niet minder dan drie debu tanten telde. „De jongens hebben intelli gent en spontaan gespeeld. De taktiek heeft gezegevierd. Het was de mooiste uitslag die wij in jaren hebben gehad. De Bul garen waren sterker, akkoord, maar de jongens begrepen de situatie goed. En dat is voetbal En vergeet niet, dat Bulga rije Frankrijk en Rusland heeft verslagen! Internationaal is het daarom een goed re sultaat." De heer Schwarz verheelde niet, dat de debutanten beter kunnen dan ze nu hebben gespeeld, maar voor een belangrijk deel weet hij dit aan de zenuwen. Dat Tonnie van der Linden met zijn drie doelpunten in een opperbeste stemming verkeerde, behoeft haast niet vermeld te worden. Bescheiden als hij is, zocht hij echter stilletjes de douche op. En in de eer van de overwinning liet hij ten volle zijn ploeggenoten delen. En toch, een enerverende wedstrijd zo als wij bij voorbeeld verleden week woensdag zagen op Highbury in Londen tussen Sparta en Glasgow Rangers was het bepaald niet. Daarvoor was het spel vooral in de eerste helft te loom. Want Bulgarije begon al direct ragfijne combinaties op de grasmat te leggen, die evenwel slechts in zeer zeldzame geval len een afwerking vonden met een schot van redelijke richting. Toch namen de Bulgaren al in de ne gende minuut de leiding. Bij een frontale aanval reageerde de jongste speler van het Bulgaarse elftal de negentienjarige linksbinnen Yakimov het eerst op een korte throughpass van midvoor Panayo- tov en prikte de bal daarop beheerst ach ter doelman De Munck. Nederland probeerde daarna het tik tak-spelletje van de Bulgaren te spelen, maar miste daar duidelijk de capacitei ten voor. Het plaatsen was niet zuiver en het begrip voor eikaars bedoelingen ontbrak. Daarbij vertoonde het Neder landse spel een zekere voorjaarsmoeheid, zodat de Bulgaarse verdediging het vrij gemakkelijk had. Totdat in de 22ste minuut Van der Lin den de bal in bezit kreeg na een misver stand tussen twee Bulgaren. Enkele me ters over de middenlijn nam hij de bal mee en ondernam vervolgens een rush, die door geen Bulgaar meer te stuiten was. In moeilijke positie en in de rug gehin derd door de te hulp geschoten Manolov schoof hij de bal via de rechterpaal in het net achter de reeds verslagen doel man Naidenov. Kopstoot Ook na rust speelden de soepele Bulga ren de bal in grillige figuren steeds weer naar het Nederlandse strafschopgebied Diev vervulde daar als zwervende rechts buiten steeds een voorname rol bij maar oh wat onprodulttief was dit op den duur slaapverwekkende voetbal. Slechts Yakimov slaagde erin een schot van rich ting af te vuren, maar een treffer werd het dankzij De Munck niet. Nederland begon het daarna steeds meer in de lange crosspass te zoeken en daar hadden de Bulgaren enkele keren niet van terug. Zoals bij de aanval, waarbij Mul ler de bal over grote afstand naar Mou lijn dirigeerde, die met een razendsnelle sprint twee Bulgaren voorbij vloog. Zijn voorzet bereikte Van der Linden, die zijn rechterwreef met grote vaart achter de bal zette. Het leer knalde evenwel van de lat met grote vaart in het veld terug. En weer trokken daarna de Bulgaren ten aanval. De conditie en technische vaardig heid konden een ieders bewondering weg dragen, maar schieten, neen daar was in Sofia blijkbaar niet in geoefend door de „meesters in de sport". Ook het veel min der vaardige Nederland lukte het niet. Van der Linden kopte net. over, waarna een schot van Rijvers afketste op een Bul gaars lichaam, terwijl de doelman al verslagen was. De beslissing Toch hadden de 65.000 toeschouwers nog plotseling reden tot een uitbundig juichen. Dat was in de 34ste minuut toen Van der Linden zijn reeds genoemde der tig meterschot afvuurde, dat Naidenov vol komen verraste. Deze voorsprong van 3-2 was het sein voor Nederland om de verdediging te ver sterken. Muller bleef in de achterste li nie, terwijl Rijvers diens plaats innam. En van dat moment af was er voor de Bulgaren helemaal geen doorkomen meer aan. De prikkel tot massaal offensief bleef uit en Nederland kon zonder al te veel moeite de premie van 750,- veilig stellen. Het werd zelfs nog 4-2 toen enkele minuten voor het einde Van der Kuil de bal scherp en hoog voor het doel plaatste. Naidenov greep mis en Groot, die er in de tweede helft steeds beter was ingeko men, veerde hoog op om de bal met een knikje naar het zijnet te koppen. Niet lang daarna kondigde scheidsrechter Campanati aan dat de Nederlandse zege op Bugarije definitief was. Een welver diend applaus begeleidde daarna de Ne derlanders naar de kleedkamers. De re vanche voor de nederlaag van 3-2 in het Wassilevski-station in Sofia op 13 mei 1959, was een feit. Abe Lenstra, die in 1940 tegen Luxem burg in het Nederlands elftal debuteerde en in totaal 47 interlands speelde, is zon dag na afloop van de wedstrijd Nederland- Bulgarije benoemd tot bondsridder van de KNVB. Een onderscheiding die hem is verleend op grond van zijn vele diensten voor het Nederlands elftal in het bijzonder en het Nederlandse voetbal in het alge meen. Abe Lenstra kreeg deze onderscheiding uit handen van bondsvoorzitter A. L. M. Schroder tijdens het diner na afloop van Nederland-Bulgarije. Hij is de eerste ac tieve voetballer die deze onderscheiding heeft ontvangen. Humphrey Mijnals gaat na afloop op de schouders van zijn bewonderaars. En terecht, want, de Surinamer had een meer dan redelijke partij gespeeld in zijn eerste interlandwedstrijd voor Nederland. Dat gaf de burger moed en zo waar had Nederland zes minuten later een voor sprong. Van der Linden stond volkomen vrij voor het doel en dus richtte Van dei- Kuil de bal in zijn richting. Het resultaat bleef niet uit. Met een ferme kopstoot di rigeerde de D.OS-speler de bal ongehin derd langs de grijpende handen van Naide nov in het net (2-1). De Bulgaren hadden echter direct een antwoord klaar. Nauwelijks hadden ze af getrapt of rechtsbuiten Diev glipte langs de Nederlandse verdediging en lanceerde toen een scherpe, lage voorzet, waar De Munck de grootste moeite mee had. Hi. liet de vervaarlijk draaiende bal los waarna het voor Panayotov een koud kunstje was de bal in het net te trappen De Bulgaren bleven elkaar daarna de bal met zeer zuivere passes toespelen, maai veel schoten kwamen er niet uit voort En zo legden hun uitstekende conditie en hun zeer grote vaardigheid geen noe menswaardig gewicht in de schaal. Wel moest Mijnals, die er steeds beter in kwam. Diev het schieten beletten met een ferme sliding, maar daar stond tegenover dat ook Van der Linden een kans kreeg (hij schoot echter naast) en een schot van dezelfde speler zeer fraai door Nai denov werd gehouden. Vreugde om een goal. Rijvers, Groot en Mijnals wensen Tonnie van der Linden geluk met een van zijn treffers. Nederlandse jeugd stelde tegen Niederheim teleur Met Piet van der Kuil voorop, die dade lijk voor zich een kop thee inschonk, kwam het Nederlands elftal moe, maar vol daan de kleedkamer binnen. Er was geen juichstemming, maar wel grote te vredenheid over het bereikte resultaat. Spelers schudden elkaar de hand een gelukwens met de overwinning en wel dra volgden anderen, officials van de KNVB, onder wie bondsvoorzitter Schro der, dit voorbeeld. Terwijl de een reeds onder de warme douche stond, gaf de ander nog een uitvoerig relaas over de wedstrijd, zoals Roel Wiersma, die de be wegelijke Bulgaren maar lastige tegen standers had gevonden, waarmee Kees Kuys het roerend eens was. Zoals ook Frans de Munck, die een rusteloze middag De wedstrijd tussen het Nederlands jeugdelftal (spelers 16-18 jaar) en de jeugdploeg van Niederrhein, die zondag morgen voor 800 toeschouwers op het terrein van AFC in Amsterdam werd ge speeld, is geëindigd met een 0-0 score. Het duel was zeer teleurstellend. Henk Groot die (niet zichtbaar) ach ter doelman Naidenov staat heeft de vierde treffer voor Nederland doen aantekenen. Dimitrov doet een ver geefse poging de door de Ajaxied in gekopte bal zijn weg naar het net te onderbreken. Van der Lijidens eerste treffer. Zwaar gehinderd en in moeilijke positie ten opzichte van het doel, schuift hij de bal langs de Bulgaarse doelman Nai denov.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11