Armzalig voetbal bij amateurinterland Britten schakelden Nederlanders uit in voor-Olympisch toernooi Wolverhampton Wanderers nu naast Tottenham Hotspur Kans op „doublé" voor de Wolves stijgt Vijf protesten afgewezen Brabant-Grensrit weer Voor Dee en Quant Record van Hainje Nieder stootte kogel bijna over 20-meter grens Valmikki te snel voor Trixy Künen verbeterde Nederlands record op de 10 kilometer Oxford liet Cambridge ruim anderhalve lengte achter zich Eentonige boatrace snel beslist Lange-afstandskampioenschap van de Amstel voor Nereus Het Spaarne op 20-ste, 27-ste en 32-ste plaats &A MAANDAG 4 APRIL 1960 12 (Van onze sportredacteur) Sinds jaren hebben wij niet zo slecht voetbal zien spelen als zaterdag middag op het terrein van ZAG in Zwolle. Dat gebeurde tijdens de wed strijd van het Nederlands amateurelftal tegen Groot Brittannië, die de Britten met 5-1 wonnen. Met die ruime nederlaag konden de Nederlanders hun hoop op een plaats in het eindtoernooi bij de Olympische Spelen in Rome meteen vaarwel zeggen. En dat was maar goed ook, want zou het team met het vertoonde spel gewonnen hebben en dus de beste kansen hebben gehad op een reisje naar de Spelen, dan zou het daar in Rome niet minder dan een blamage geworden zijn. Het ontbrak het elftal aan alles wat men van een vertegenwoordigend team mag verwachten. Het verdedigen was uiterst zwak, de aanval was schotloos, er zat geen tempo in het spel en van de simpelste vorm van samenspel was zelfs geen sprake. De Britten waren iets minder slecht en wonnen uiteindelijk nog geflatteerd ook. In het laatste kwartier van de wedstrijd nadat Nederland eindeljjk tot een tegen treffer was gekomen en daarmede de achterstand tot 21 had verkleind maakten zij gebruik van een dieptepunt in het Nederlandse spel en vergrootten toen de voorsprong geleidelijk aan tot 51. Wat de Nederlandse ploeg mankeerde kende de ook al buitengewoon slechte weten wij niet, maar een feit was het dat Franse scheidsrechter Lequesne een doel- het van de eerste trap af volkomen mis punt toe bij een schoolvoorbeeld van bui- was. En toen de Oranje-ploeg in de eerste tenspel (rechtsbinnen Lindsay had de bal periode bovendien de pech had dat Lie- bregts (Excelsior) bij een opgelegde kans hem geboden door een slimme kopbal van Bouwman (HFC) tegen de paal schoot, was er van enige samenhang hele maal niets meer te bespeuren. Het gevolg was dat juist na een periode van overwicht de Britten in de 22ste mi nuut door Lewis op 10 kwamen. De Heerenveen-speler Hainje verknoeide daarop nog een fraaie kans door tegen de lat te schieten, en dat deprimeerde de Nederlanders nóg meer. Het tempo bleef laag, het plaatsen bleef beneden peil en er was geen speler die ook maar een vleugje inzicht toonde. Bij de Britten ging het iets beter, omdat die individueel iets meer vaardigheid hadden, maar als ploeg speel den ook zij een zeer pover spelletje. Na rust was het nóg slechter. Lindsay verhoogde de Britse voorsprong met een strak schot tot 20 en wat toen volgde was niet meer dan een doelloos getrap in de ruimte. Bouwman miste een kans voor open doel, waarna Hainje al even slecht richtte bij een opgelegde kans. Pas een kwartier voor het einde kwam er dan eindelyk een Nederlands doelpunt. Bouwman schoot de bal uit een vrye schop hard langs het „muurtje", doelman Pinner kon de bal niet klemvast krygen, waarna Hainje dan eindelyk zyn kans waarnam (2-1). Even leefden de 8000 toeschouwers rond de krijtlijnen op. Maar drie minuten later in buitenspelpositie toegespeeld gekregen en schoof het leer vervolgens naar de nog verder buitensDel staande Lewis) en toen was het vleugje verzet al weer helemaal verdwenen. In de resterende minuten bracht Lewis de stand met twee doel punten op 51, waarna de armzalige ver toning ten einde was. Nogmaals, wat de Nederlandse ploeg mankeerde weten wij niet, maar wat men liet zien was beneden elk peil. Wij hebben de Nederlanders zien spelen tegen West-Duitsland, tegen Frankrijk en tegen Ierland (deze laatste wedstrijd ook voor het voor-Olympisch toernooi) maar die stonden op een zeer redelijk tot voor amateurvoetbal hoog peil. Een peil, dat in de wedstrijd van zaterdag voldoende zou zijn geweest voor een uiterst duidelijke overwinning. Schuldigen aanwijzen heeft geen zin, het gehele elftal stond te schutteren en slechts bij rechtsback Van Campen (IJVV) en Bouwman (HFC), die aanvoerder was, be speurden wy een wil tot beter spel, de overigen waren dermate gauw gedesillu sioneerd dat wy niet anders dan tot de slotsom kunnen komen dat aan de mentale voorbereiding van dit elftal veel, heel veel heeft ontbroken. De stand in groep 5 van het voor-Olym pisch toernooi is: Groot-Brittannië 3 3 0 0 6 114 Nederland 2 0 111 1—5 Ierland 3 0 12 1 3- De HFC-er Boutoman krijgt een droomkans, maar de bal vliegt langs de al verslagen Engelse doelman Pin ner ver naast het doel. Na de 6-1 zege van woensdag op Burn ley is Wolverhampton Wanderers doorge gaan naar de top van de ranglijst, waar Tottenham Hotspur verleden week zater dag nog drie punten voorsprong had zij het met een wedstrijd meer gespeeld. De Wolves wonnen thans de moeilijke uit wedstrijd tegen Leeds United met 3-0 en aangezien de Spurs gelijk speelden (thuis met 1-1 tegen Luton Town) hebben Totten- ham en Wolverhampton nu samen de lei ding met 47 punten uit 36 wedstrijden en met 4 punten voorsprong op nummer drie, Burnley, dat echter twee wedstrijden min der heeft gespeeld. De 20-jarige Mannion, rechtsbuiten van de Wolves, die pas zijn vijfde wedstrijd Voetbal tn Engeland in het eerste team speelde, was de held van de dag. Na zijn eerste twee league- doelpunten tegen Burnley sioorde hij tegen Leeds alle drie de treffers, een voor en twee na rust. De wolves en hun aanhang hebben alle hoop op een league- en cup-double, een huzarenstukje dat het laatste door Aston Villan in 1897 werd geleverd, herkregen. Tottenham blijft boekhoudkundig de eerste plaats bezetten door betere doelcijfers, maar wanneer de Spurs de resterende zes wedstrijden even slecht spelen als in de 1-1 wedstrijd op eigen grond tegen hekke- sluiter Luton, dan is een league-kampioen schap uitgesloten. Luton nam een kwartier na rust zelfs de leiding door een doelpunt van rechtsbuiten Bingham en zeven minu ten voor het einde stond die 1-0 nog op het bord. Toen kwam de gelijkmaker van Jones. Op 23 april moet Tottenham bij de Wol ves op bezoek en de kassier van de gast heren kan er dus van opaan dat hij uit verkocht zal zijn, die zaterdag. Burnley De spelregel- en protestcommissie heeft zaterdag de protesten van UVS. NEC, Rheden, Veendam en Rigtersbleek afge wezen. De uitslag van UVS-Xerxes bleef 1-1. NEC had na de uitwedstrijd tegen Longa (3-1) geprotesteerd, omdat een po pulaire figuur op de Tilburgse sportvelden het fluitsignaar voor de tweede helft had gegeven. Van Rheden werd in de wed strijd tegen Hilversum (1-1) een doelpunt wegens buitenspel afgekeurd. Rigtersbleek-BVV bleef 1-1. BW had de gelijkmaker gescoord uit een vrije schop wegens hands van de gevallen Olde- Riekerink. Het doelpunt, waarmee Lup- pens van Stormvogels tegen Veendam uit een strafschop gelijk maakte (2-2) kreeg eveneens de zege van de commissie. Geen wijziging in uitslag PEC-Heerenveen Tijdens de twee minuten die met het oog op een protest van PEC nog gespeeld moesten worden in de wedstrijd PEC- Heerenveen, is er geen wijziging in de stand gekomen. De uitslag blijft derhalve i0 in het voordeel van PEC. en Sheffield, bezetters van de plaatsen on der de top, kwamen tot een gelijk spel (3-3), waarmee Burnley, "met evenveel verliespunten als Wolverhampton en Tot tenham, tot de kanshebbers blijft behoren. Aston Villa en Cardiff City. beide al ze ker van promotie, zijn kennelijk moe ge streden in hun race naar de begeerde top- plaatsen van divisie twee. Cardiff ging op eigen veld met 4-1 tegen Brighton and Hove ten onder en Charlton Atletic was in Londen te sterk voor de Villa (2-0). De uitslagen luiden: Eerste divisie: Birmingham CityEver- ton 22, BurnleySheffield Wednesday 33, ChelseaManchester City 30, Leeds UnitedWolverhampton Wanderers 03, Leicester CityNottingham Forest 01, Manchester UnitedBolton Wanderers 20, Newcastle UnitedBlackpool 11. Preston North EndFulham 41, Totten ham HotspurLuton Town 11, West Bromwich AlbionBlackburn Rovers 20, West Ham UnitedArsenal 00. Tweede divisie: Bristol CitySunder land 10, Cardiff CityBrighton and Hove Albion 14, Charlton Athletic Aston Villa 20. Derby CountyHudders- field Town 32, Hull CitySwansea Town 31, LiverpoolLincoln City 13, MiddlesbroughIpswich Town 41, Ply mouth ArgyleLeyton Orient 10, Ro- therham UnitedStoke City 30. Scun thorpe UnitedPortsmouth 10, Sheffield UnitedBristol Rovers 11. Nederlandse gymnastiek- ploeg (dames) samen gesteld De Nederlandse damesploeg die op 23 april in Salzburg tegen Oostenrijk uit komt is als volgt samengesteld: Bep Ipen- burg (Zandvoort), Ria van Velsen (Bode graven), Nel Wambach (Rotterdam), Nel Fritz (Vlissingen), Ria Meijburg (Rotter dam). Dolly van der Meulen (Amsterdam) en Ali van Essen (Leeuwarden). A utomobilisme Winnaars definitief in bezit van bokaal De equipe Dee-Quant is voor de derde achtereenvolgende keer winnaar geworden van de Brabant-Grensrit, die dit weekeinde voor de zeventiende keer werd gehouden. De winnaars kwamen daardoor definitief in het bezit van de Cavl Marx Memorial wissel-bokaal. De start voor deze 17de grensrit, mee tellend voor de competieie om het club kampioenschap van de KNAC (eerste wed strijd), geschiedde zaterdagmiddag bij Kaatsheuvel. Ook de finish was daar. Voor de A-klassers was een parcours uitgezet van 660 km., door Oost-Noordbrabant en Zuid-Limburg. De voorgeschreven gemid delde snelheid was 40 km. p. u. en er wa ren 72 route- en 10 tijdcontroles. De af stand voor de B-klassers was 594 km (voorgeschreven moyenne 36 km. p. u., 60 route- en 11 tijdcontroles) en voor de C- klassers 405 km (voorgeschreven moyenne 30 km. p. uur, 46 route- en 8 tijdcontroles). Bart Hainje, de 21-jarige rechtsbuiten van het Nederlandse amateurelftal, heeft zaterdag in Zwolle een eigenaardig record op zijn naam gebracht. De blonde Heere veen-speler kwam zaterdag op de dag dus dat hij met het Nederlandse amateur team tegen Groot-Brittannië moest spe len in twee wedstrijden uit. Eerst speelde de amateur-international op het PEC-terrein, met Heerenveen de resterende twee minuten van de wedstrijd tegen PEC en nog geen twee uur later trok Hainje het oranje shirt aan voor de wedstrijd tegen de amateurs van Groot- Brittannië. Een eigenaardig record, dat stellig niet spoedig zal worden verbeterd. Een ande re kwestie is, of het de concentratie van een international ten goede komt als hij al is het maar enkele minuten voor zijn club moet uitkomen, op de dag dat het nationale team zijn belangrijkste wed strijd van het seizoen speelt. Atletiek Nog één centimeter De Amerikaan Bill Nieder heeft zater dag in Austin (Texas) het wereldrecord kogelstoten verbeterd en gebracht op 19.99 m. Dit is een prestatie die tot voor enkele jaren nog tot de onmogelijkheden leek te behoren. Met deze stoot bevestigde Nie der nog eens zijn enkele weken geleden gedane belofte. Hij zei toen, na net we reldrecord op 19.45 meter te hebben ge bracht: „Wij zullen dit jaar iedere veer tien dagen het wereldrecord breken en daarmee doorgaan lot aan de Olympische Spelen toe." Dat was op 19 maart. Een week later kwam Dallas Long tot 19.67 meter. Nieder maakte er nu 19.99 meter van. Zullen deze Amerikaanse krachtpat sers op 9 april de 20 meter grens passe- Nieder. luitenant in het Amerikaanse leger, verbeterde het wereldrecord reeds bij zijn eerste poging. Direct werd de ko gel gewogen en deze bleek zelfs nog 14 gram te zwaar te zijn. Vervolgens stoot te Nieder twee keer ongeldig, stapte toen voor de ring uit en had daarna twee wor pen van respectievelijk 19,81 m. en 19.02 m. De blonde Amerikaanse reus (112 kg.) verrichtte zijn fantastische prestatie niet met zijn eigen kogel, die speciaal voor hem vervaardigd werd. Deze was in re paratie. Na er vijf te hebben beproefd vond Nieder eindelijk een kogel die hem goed in de hand lag. Enkele ogenblikken later was een nieuw wereldrecord gebo ren. Koersen op Mereveld De uitslagen van de op Mereveld gehouden draverijen luiden: Oegstgeestprtjs (2080 m.l: 1. Witty Hanover 1.33.7; 2. William Erebus S; 3. Welcome Lad v. Winn. 6.80: pi. 2.30 8.00. 2.90; gek. 23.80; cov. 20.70. Schiedamprijs (2100 m.l: 1. X Lady Hollandia 30.7: 2. Xavera; 3. Xelinotte. Winn. 1.90; pi. 60. 2.30. 4.60: gek. 5.00: cov. 7.50. Rotterdamprljs (1740 m.): 1. Yberflote 1.32.5: 2. Ylinotte; 3. Ypermoron. Winn. 2.80; pi. 1.70. 2.50. 2.80: gek. 4.50; cov. 7.00. Leidcnprijs (2160 m.l: 1. Valmikki 1.9.4; 2. Tri xy: 3. Vizier. Winn. 6.10; pi. 2.20, 1.60: gek. 8.00; cov. 3.90. Rijswljkprljs (2100 m.i: 1. Winston Hanover 1.27.-; 2. Xerophyt; 3. William Z. Wir.n. I 3.80: pi. 2.00. 1.90, 4.10: gek. 6.40; cav. 5.80. Voorburgprljs (2160 m.l: 1. Thea Drabbe 1.27.9: 2. Unemde: 3. Tea. Winn. 10.90; pi. 3.10, 2.00: gek. 14.60; cov.e 5.00. Vlaardingenprljs (2200 m.l: 1. Wybo K 1.27.3: 2. Valencia: 3. Visuil S. Winn, 6.30: pi. 1.60. 1.70, 1.50; gek. 10.50; cov. 5.90. Dordrechtprijs (2160 m.): 1. Victor Hollandia 1.26.6: 2. U Diena; 3. Ulrica B. Winn, 2.20; pi. 1.30, 3.40, 1.40: gek. 5.70; cov. 14.50. Jubileumloop van HA V „Haarlem" De semi-profs het komende weekeinde Het K.N.V.B.-programma voor de semiprofs voor liet komende weekeinde luidt: Eredivisie: ADO—Elinkwijk; Volendam— Fortuna: Rapid—Ajax; Blauw Wit—NAC: VVV PSV: Sparta—MW; EnschedeWillem II: Sittardia—DWS; DOS—Feijenoord. Eerste divisie A: HVC—Wageningen; SVV— Volewijckers; NOAD—Rigtersbleek; KFC— 't Gooi; Excelsior—Helmond— BW—Storm vogels: Fortuna VI.Veendam; Vitesse GVAV. Eerste divisie B: VSV—Leeuwarden; Hel- mondia—Graafschap: Eindhoven RCH; DHC ZFC; Alkmaar—Limburgia: DFC-HDVS; RBC—SHS; AGOVV-Heracles. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan hield de H.A.V. „Haarlem" gisteren een 20 km loop, waarbij het parkoers was uit gezet rond „Elswout", welk parkoers door de deelnemers ruim vijf maal moest wor den afgelegd. Daar de loop gold als één van de selectie-lopen voor eventuele uit zending naar de Olympische marathon in Rome, hadden alle bekende Nederlandse lange-afstand-lopers ingeschreven. En zo zagen we o.m. aan de start Bleeker van Lycurgus, Veldhuizen uit Oirschol, Frede- riks van Daventria en ook Frans Künen van Sprint (Breda), die hiermede zijn de buut maakt op de super-lange afstand. Nu kan men natuurlijk een 20 km loop r.iet vergelijken met een Marathon, die tenslotte 42 km lang is, maar de wijze waarop Künen gisteren op het toch direct niet gemakkelijke parkoers rond „Elswout" deze 20 km loop volbracht, stempelt hem o.i. toch wel tot een serieus kandidaat voor Rome. Künen heeft er eigenlijk geen moment twijfel aan laten bestaan, dat hij duidelijk dt sterkste man was in dit toch ongetwij feld selecte gezelschap. Onmiddellijk na de start nam hij de leiding, weliswaar direct gevolgd door Veldhuizen en Bleeker, maar voordat de eerste ronde was afgelegd, had den de laatsten al moeten lossen en had Künen zich reeds een voorsprong van 45 sec. veroverd. Een voorsprong, die na twee ronden al was aangegroeid tot 1 min. 27 sec. en na drie ronden tot 2 minuten. Het was toen al zonder meer duidelijk, dat Künen zou gaan winnen en men ging zich toen werkelijk afvragen, of de loper uit Breda, die zaterdagmiddag nog een mi litaire cross in België had gelopen, er in derdaad in zou slagen hel Nederlands re cord op de 10 Engelse mijl (16.90 km) dat op naam stond van Piet Bleeker, te ver beteren. Toen Künen de 10 E.M. had afge legd, drukten de tijdwaarnemers o.l.v. K.N.A.IJ.-voorzitter Paulen, 51 min. 36.2 sec. af' en dat betekende, dat Künen het bestaande record met ruim 19 sec. had ver beterd. Zijn tempo viel toen iets terug en daardoor kwam hij juist niet aan een Iweede record toe, want de 20 km legde hij af in 1 uur 4 min. 42.4 sec. en daarmede had hij wel Bleeker's record op deze af stand bedreigd, maar nog net niet verbeterd. De recordtijd van Bleeker bedraagt 1 uur 3 min. 59.4 sec. Inmiddels had Veldhuizen Bleeker ver achter zich gelaten en de laatste moest zich in de laatste phase van de strijd ook door Frederiks laten passeren. Veldhuizen no teerde 1 uur, 7 min. 28.4 sec., Frederiks 1 uur 9 min. 39.6 sec. en Bleeker liet 1 uur 11 min. 24 sec. afdrukken. De eerst aankomende Haarlemmer, Kroese van de HAV „Haarlem", die vooral in de eerste helft van de race goed kon meekomen, ontving hiervoor een plaquette, beschikbaar gesteld door Haarlems Dag blad. De overige HAV-ers, G. v. d. Bosch en de 46-jarige Fennis, werden resp. 6 en 7 in de C-klasse, hetgeen vooral voor de veteraan Fennis een zeer verdienstelijke prestatie genoemd kan worden. De B- en C-klassers hebben tijdens het geweld van de A-klassers geen rol van be tekenis kunnen spelen, niettemin was de verrichting van Souverein van Flevo uit Enkhuizen, die zich als eerste klasser bij de finish meldde, zeer verdienstelijk. Marsman van Daventria werd tweede in ae B-klasse en Schoonen van AAC bezette de derde plaats. Kilnen, de nieuwe recordhouder, tij dens de race in Elswout in Bloemen- daal. Voor de vijfde maal sinds de tweede wereldoorlog heeft de acht van Oxford za terdag de boatrace gewonnen, de grote roeiwedstrijd tussen de universiteitsploe- gen van Oxford en Cambridge. Het was de 106de keer dat beide ploegen tegen elkaar uitkwamen op de 4 mijl en 374 yards lange baan lussen Putney en Bridge Mort- lake. Misschien lag het aan de nieuuwe soort riemen, die de roeiers van Oxford gebruikten, riemen, die meer op peddels leken, misschien was het omdat Oxford de loting won en daarbij de Middlesex kant koos, of wellicht was de aanwezigheid van Prinses Margaret en Tony Armstrong Jo nes, er de oorzaak van dat de in donker blauw gestoken Oxfordroeiers, 8 tegen 11 als favoriet gestart, reeds na een mijl een voorsprong van een lengte hadden, die Het lange-afstandskampioenschap van de Amstel is ditmaal een overwinning ge worden voor Nereus. Deze ploeg nam hier mede revanche op de ploeg van London University B.C., die tweede werd met een uiterst gering verschil van 0.6 sec. Vorig jaar won Londen deze lange afstandswed strijd vóór Nereus. De Nereusploeg won deze 8-km race in de goede tijd van 27.22.0. Nereus kwam hiermede voor de zevende maal sedert 1934 in het bezit van de „Blauwe Wimpel" alsmede van de veelbegeerde Poseidon-jubileum-beker. In de tweede en derde divisie verover de Laga de prijzen. De Delftenaren, wiens specialiteit jarenlang het roeien in acht- riemsgieken is, blijken na een inzinking van enkele jaren weer over enkele goede ploegen te beschikken. De weersomstandigheden waren over het algemeen zeer gunstig. Over het grootste gedeelte van de baan stond de wind mee. De gemaakte tijden waren goed en er was een bijzonder grote publieke be langstelling. In de eerste divisie bleek al direct na de start bij de buitenplaats Oostermeer nabij Ouderkerk dat slechts vier ploegen, London, Laga, Willem III en Nereus el kaar de eerste plaats zouden betwisten. De Londense ploeg als eerste gestart bleef onbereikbaar voor de anderen op kop liggen. De Engelsen roeiden over de hele baan een voor lange afstandsroeien onge woon hoog tempo. Met ca. 34 slagen per minuut roeide de ploeg een goede race te gen het horloge, die hen op de tweede plaats deed belanden. Zonder twijfel zou den de Engelsen sneller hebben geroeid en daardoor hebben gewonnen, wanneer zij een gangmaker in hun buurt hadden gehad. Doch het veld met de diverse ploe gen lag ver achter hen. Achter deze kopploeg speelden zich vele Bahamontes traint weer Frederico Bahamontes, die enige tijd ge leden bij een val in de voorlaatste etappe van de Ronde van de Levant zeer ernstig werd geblesseerd, heeft de training hervat. De winnaar van de Tour de France-1959 hoopt op 29 april te kunnen starten voor de Ronde van Spanje. vinnige duels af van ploegen die elkaar trachtten te passeren. Laga slaagde er in met zijn sterke acht, waarvan het roeien verre van fraai was, doch een zeer krach tige indruk maakte, Willem III te benade ren. Toch wisten de Amsterdamse bur gers de aanvallen van de Delftenaren tot de helft van de baan af te slaan. Na „Het Kalfje" kwam Laga echter met Willem III gelijk en er ontspon zich over een afstand van 1500 meter een boord aan boord ge vecht. Pas bij de Schapenwal gaf Willem III zich gewonnen. Totaal uitgeput moest men Laga laten passeren. Hierachter ontdeed de ploeg van Ne reus, die later als winnaar van de tijdrace werd geklasseerd in de tijd van 27.22.0, zich van de ploeg van Proteus. Nereus was geen ploeg van werkelijk groot for maat, niettemin toonde zij aardig roeien. De andere deelnemende Engelse ploeg, het team van de St. Catherine Boat Club, alsmede de andere ploegen speelden bij dit alles geen rol van betekenis. In de tweede divisie waar 33 ploegen el kaar de Carel W. Kok-beker betwistten was het beeld nog onoverzichtelijker. Ve le ploegen werden door anderen gepas seerd: voor het publiek een spectaculaire gebeurtenis, voor de ploegen een tijdro vende. Laga verscheen ook hier met een ster ke acht die de ploegen van Nereus en Njord naar de tweede en derde plaats ver wees. Laga liet een tijd van 28.07.1 voor zich afdrukken. Het Spaarne Voor de drie deelnemende ploegen van het jubilerende Spaarne was de einduit slag wat teleurstellend. De drie ploegen bezetten de 20ste, 27ste en 32ste plaats. De eerste ploeg van Het Spaarne werd na ongeveer 1 km. roeien aangevaren door een ploeg van De Hoop, waardoor er nog al wat averij aan de boot van Het Spaarne ontstond. De Spaarneploeg was dan ook sterk in het nadeel en kon de goede ver wachtingen niet bestendigen. De nieuwe lingen van het Spaarne toonden gebrek aan ervaring, doch niet aan strijdlust. De veteranenploeg. waarvan de leeftijd tweemaal die van de gemiddelde race roeier is werd als laatste geklasseerd. Toch toonden de „bejaarde" heren dat zij nog steeds de roeisport op goede en ge zonde wijze beoefenen. In de derde divisie voor lichte achten, ditmaal voor het eerst verroeid, gaven de zeven deelnemende ploegen elkaar weinig toe. Het bleek dat aan het instellen van deze divisie voor lichte roeiers een be hoefte bestaat. Over het algemeen toon den de lichte roeiers goed roeien. Het roeipeil van de meeste der 51 deel nemende ploegen was niet hoog. De lan- ge-afstandswedstrijden hebben dan ook geen werkelijke goede achten getoond, die het op internationaal gebied zouden kun nen opnemen. Verheugend was dat er ver schillende kleine verenigingen met ploe gen deelnamen. Een teken van de stijgen de belangstelling voor de roeisport. Enkele achten, gezien vanaf de Utrecht se brug, tijdens het lange-afstandskatn- pioenschap van de Amstel. ze de gehele verdere race niet meer prijs gaven. De tijd over die eerste mijl was 3 min 47.5 sec een nieuw record voor dat gedeelte. Hoewel ze deze boatrace op hun naam brachten, moeten de Oxford studenten nog heel wat wedstrijden achter elkaar winnen, willen ze gelijk komen met Cambridge, dat de boatrace reeds 58 maal won, tegen oxford 47 keer. Eén wedstrijd eindigde in een dead-heat. Het record voor de race is 17 minuten en 50 seconden en het werd in 1948 door Cambridge gemaakt. Oxford bleef daar nu 69 seconden boven en ook nog zeven seconden boven de tijd, die het team vorig jaar als winnaar maakte. De race zelf, die met prachtig weer door vele duizenden toeschouwers werd bijge woond het was een der drukst bezochte boatraces had een vrij eentonig verloop. Oxfordatleten hadden een bijzonder snel le start en namen direct een voorsprong. Na een halve mijl bedroeg de voorsprong van de vlot roeiende Oxford acht bijna een halve lengte en na een mijl een hele lengte. Toen ze Hammersmith Bridge na derden ging Oxford zijn tegenstander in een rush helemaal voorbij, maar in plaats van in het vaarwater van Cambridge te gaan roeien, bleef Oxford acht opzij van hun baan. Even later werden ze zelfs weer helemaal op eigen water teruggedrongen door een prachtig getimede tussensprint van Cambridge. Op de helft van de afstand ging het tem po verslappen, Oxford maakte nog 32 sla gen, Cabbridge 30. De voorsprong steeg tot bijna drie lengten, maar op het laatste ge deelte, na Barnes Bridge in kalm water, konden de Cambridge-atleten nog een leng te van de achterstand terugnemen. Toen roeide Oxford echter al niet meer voluit. 1

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 12