1970 bijna twee miljoen auto's in Nederland? Verontrustende prognoses op verkeerstechnische leergang Vier doden in het verkeer Betoging in Den Haag tegen apartheid bevalt u beter Freie Deutsche partij houdt vast aan Wyler Jongeman in Utrechts café bij vechtpartij doodgestoken Tien kwartier voor Agadir: f 11.863,74 Kort en bondig Zacht weer duurt voort MAANDAG 4 APRIL 1960 2 „Laten we niet in paniek raken" Wij zijn in Nederland pas aan het beginstadium van de verkeersontwikkeling. Dit zei vanochtend de heer P. F. Zimmerman, voorzitter van de A.N.W.B., op de eerste dag van de vijfde tweejaarlijkse nationale verkeerstechnische leergang, die tot en met woensdag 6 april in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht wordt gehouden. In 1980 zo werd berekend zouden er in ons land 1,3 miljoen personenauto's kunnen zijn, aldus de heer Zimmerman. Dat is 100 per 1000 inwoners. Vergeleken met de ons direct omringende landen, is de omvang van ons autopark de helft of minder. Desondanks houdt men in die landen rekening met een zich steeds verder voortzettende toeneming. In België, aldus de A.N.W.B.-voor- zitter, wordt voor 1980 het autopark op 370 vier- en meerwielige motorrijtuigen per 1000 inwoners geraamd. De schatting voor Zweden ligt nog hoger. Volgens deze berekeningswijze komt men aan 130 auto's per 1000 mensen in Nederland. Dat is 1,7 miljoen auto's, waarvan ongeveer 1,3 miljoen personenwagens. Geen wonder dat de heer Zimmerman opmerkte: laten we er maar het beste van hopen en vooral niet in paniek raken. Hij wees er ook op, dat een Nederlands econoom, drs. L. Becker, een prognose heeft opgesteld, die tot nóg hogere getallen komt. Wat de heer Zimmer man voor 1980 aangaf, verwacht de heer Becker al in 1970! Ir. H. B. Bakker, oud-hoofdingenieur van rijkswaterstaat en adviseur voor de esthetische verzorging van rijkswegen, sprak vervolgens in de ochtendvergade ring over de vormgeving van bushalten en verkeersplaatsen. Hij vestigde er de aandacht op, dat zich na 1930 een zo snelle groei van het auto- bussenpark voltrok, dat thans het perso nenvervoer per bus, gerekend naar het aantal personen per kilometer, niet onder doet voor het personenvervoer per trein. Het bezwaar van de toeneming van het busvervoer is de onvoldoende inrichting van de bushalten. Een paal langs de rij baan met een bordje „bushalte" is, vol gens de heer Bakker, wel het allerminste. Als ideaal ziet hij bij knooppunten van busverkeer een grote overkapping, waar onder perrons zoals bij het spoor en er om heen wachtkamers, restaurants en service-stations. Evenals bushalten zijn parkeerplaatsen onmisbare elementen aan de wegen. Het is verblijdend dat meer en meer wordt ingezien, aldus ir. Bakker, dat nuttigheid en schoonheid samen moeten gaan. Ook verblijdt het, dat men de geldelijke ge volgen hiervan aanvaardt, zodag mag wor den verwacht dat meer aandacht aan de esthetische verzorging van bushalten zal worden besteed. Woonwijk en verkeer In de middagvergadering sprak ir. W. F. Schut, directeur van het instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland, over het verkeer in de woonwijken, dat hij van on dergeschikt belang acht. Het wonen en niet het verkeer is beheersend voor het stratenplan van een woonwijk. Alleen de verzamelstraten in een woonwijk -krijgen een overheersende verkeersfunctie, om dat in deze buurtstraten het verkeer uit Pakistaanse minister komt Nederlands kapitaal aantrekken De minister van Industrie uit Pakistan, 'le heer Abul Kasim Khsn, is zondagmid dag met een vliegtuig van de S.A.S. uit Stockholm op Schiphol aangekomen voor een kort bezoek aan ons land. De minis ter maakt een wereldreis, waarbij hij in vrijwel alle landen van West-Europa ont- metingen heeft met zijn buitenlandse ambtgenoten en met vooraanstaande figu ren uit het bedrijfsleven. „Sinds onze nieuwe regering na 1% jaar geleden aan de macht is gekomen, is er een groot aantal ingrijpende beslissingen in Pakistan genomen, waarover ik op deze reis het bevriende buitenland hoop in te lichten", aldus de minister na zijn aan komst op Schiphol. „Overal geef ik een overzicht van onze economische situatie en van ons tweede 5-jarenplan, dat op 1 juli aanstaande van stapel loopt. Wij zijn energiek bezig met de ontwikkeling van ons land en pogen daartoe een de mocratische basis aan te leggen, die niet van boven wordt opgelegd, doch die bij de „wortels van het gras" begint. Voor onze ontwikkeling willen wij gaarne bui tenlandse investeerders uit het particulie re bedrijfsleven aantrekken. Uw Philipsfa- brieken hebben reeds een vestiging in Pakistan. Zij hebben zo juist vergunning gekregen voor de bouw van een tweede. Gaarne zullen wij ook uw scheepsindustrie in Pakistan verwelkomen". Nieuwe kaderschool voor Kon. Luchtmacht Op 2 mei opent de Koninklijke Lucht macht te Deelen bij Arnhem een geheel nieuw instituut: de Luchtmachtkader- school. Op deze kaderschool, waarvan ko lonel P. J. Maters commandant is gewor den, zal de toekomstige adspirant-onder- officier zijn zuiver militaire training ont vangen. Deze duurt een half jaar, waar na hij zijn korporaalsexamen doet. Bij het slagen daarvoor wordt hij bevorderd tot soldaat der eerste klasse. Dan begint voor ongeveer zeventig percent van de leerlingen de technische opleiding op de luchtmacht-elektronische en technische school te Schaarsbergen bij Arnhem. Na de technische opleiding met succes gevolgd te hebben, wordt de adspirant- onderofficier gedetacheerd op een vlieg basis of bij een ander luchtmachtonder deel om praktische ervaring op te doen. Na twee jaar diensttijd kan bevordering tot korporaal der eerste klasse volgen. Dertig percent der leerlingen zal de tech nische opleiding elders ontvangen, zoals onder andere de verkeersleidingsassisten ten en de fotografen op Gilze-Hijen, de meteo-assistenten te De Bilt en de schrij vers bij de Coak te Middelburg. Na twee jaar diensttijd komt de adspirant-onder- officièr terug op de Luchtmachtkader- school. De laatste drie maanden worden besteed aan de voortgezette zuiver mili taire opleiding. Na het examen met goed gevolg te hebben afgelegd, volgt de bevor dering tot sergeant en in deze rang ver laat hij als volwaardig onderofficier zijn school. de typische woonwijken samenkomt. Snel heid en vlotte afwikkeling van het ver keer zijn in een woonwijk van geen bete kenis. De voornaamste functie van de wijk is en blijft het wonen. Daarom is de groepering van de huizen blokken afhankelijk van uitzicht, inkijk, bezonning en ruimtewerking. Daaraan dient het stratenplan te worden aangepast, waardoor omwegen voor het verkeer niet altijd te vermijden zijn. Volgens de heer Schut zijn rust en vei ligheid in een woonwijk van zo groot be lang, dat een woonstraat niet langer dan 200 meter mag zijn. Om dezelfde redenen dienen volledige kruisingen in een woon wijk niet voor te komen. Eigenlijk zijn alleen t-kruisingen aanvaardbaar. Ir. Schut eindigde zijn uitleg met een betoog over het parkeren. „Houdt bij aan leg van woonstraten rekening met de par- keerbehoefte", zei hij, „maar maak er geen openluchtstalling van". Voor het stal len van voertuigen moeten aparte gele genheden worden gemaakt. Zondagmiddag is een 8-jarig jongetje F. K. van L. toen het spelenderwijs plot seling de weg overstak, op het Zeglis in Alkmaar aangereden door een met grote snelheid uit de richting Akersloot komen de motorrijder. De jongen werd door de motor geschept en was op slag dood. De 52-jarige mevrouw J. H. van Vas tenhout-Havenaar uit de Portlandstraat te Rotterdam is zaterdagmiddag op een oversteekplaats aan de Dorpsweg in Rot terdam door een stadsbus aangereden en gedood. Te Sittard is zaterdagmiddag overleden de 37-jarige opzichter bij de staatsmijnen de heer H. van der Zanden uit Geleen. Hij was donderdagavond om kwart voor tien met zijn auto op de onbewaakte overweg te Sweijkhuizen door een trein aangereden en meegesleurd. Het slachtof fer laat een vrouw en vijf kinderen achter. In de nacht van zaterdag op zondag is de 50-jarige gemeenteambtenaar J. A. En- sink vermoedelijk misleid door de duister nis, met zijn rijwiel van een verhoogde losplaats terzijde van het spoorwegem placement gevallen en zo ongelukkig te recht gekomen dat hij vrij spoedig daarna overleed. Zijn stoffelijk overschot werd zondagochtend gevonden. De heer Ensink was chef van de afdeling financiën ter ge meentesecretarie van Winterswijk. Hij was verder voorzitter van de bond van amateur opera- en operettegezelschappen. Een overzicht van de protestdemon stratie die zaterdag in Den Haag tegen de gebeurtenissen in Zuid-Afrika is gehouden. Op het Plein te Den Haag is na een protestmars met spandoeken en borden door een duizendtal personen een protest demonstratie tegen rassen-discriminatie gehouden. Van het Vredespaleis af trok een stoet, die groeide van ongeveer twee honderd personen tot ongeveer het vijfvou dige door de stad naar het Plein, waar men zich voor het gebouw van de hoge raad verzamelde. Op borden en spandoeken waren zwart op wit leuzen geschilderd als „Negerver volging is goddeloos", „Zwart en blank sa men een", „Wij vragen recht voor de ne gers", „Eén volk, de mensheid", „Luns protesteer" en meer leuzen van deze strekking. Op het plein hield de heer G. Sterman een toespraak, waarin hij herinnerde aan de strijd tegen nazidom en fascisme door blank en bruin en jood gezamenlijk. „Waarom", zo riep hij, „kan die strijd nu niet samen tegen de apartheid en de ge volgen daarvan in Zuid-Afrika gaan?" De heer Sterman riep het voorbeeld van Noorwegen in herinnering, waar van offi ciële gebouwen en woningen de vlag van wege de gebeurtenissen in de Zuidafri- kaanse Unie halfstok hing. Pater S. Jelsma M.S.C. (van Plein 1960) las mede namens de hervormde predikant ds. P. Lugtigheid een manifest aan rege ring en parlement voor, dat door de de monstranten met gejuich en applaus ter verzending werd goedgekeurd. In het ma nifest wordt de regering uitgenodigd open lijk stelling te nemen en te protesteren tegen de „flagrante schending van ele mentaire menselijke rechten en tegen de wreedheden, onrechtvaardigheden en on menselijkheden, waarmede met name in deze dagen de gekleurde bevolking van de Unie van Zuid Afrika in een volstrekt on democratisch bestel en in een situatie van verregaande rechteloosheid onder verant woordelijkheid van haar regering wordt bejegend". - Beva, betere vakkleding voor alle beroepen blijft in de maat door krimpvrij Sanfor Tegen vereffeningsverdrag met Nederland (Van onze correspondent in Bonn) Opnieuw is in de Bondsrepubliek op be paald scherpe wijze de kwestie Wyler ter sprake gebracht. Op de partijdag van de als zeer rechts bekend staande afdeling Noordrijn-Westfalen van de Westduitse li berale partij, de F.D.P. te Aken, eiste men dat het gebied van Wylerberg in het district Kleef, dat volgens de Duits- Nederlandse vereffeningsovereenkomst met een twintigtal Duitsers bij Neder land zal komen, aan Duitsland zal wor den toegewezen. De gedelegeerden van de partijdag droegen de Bondsdagafgevaar digden van hun partij te Bonn op om bij de aanstaande ratificering van het ver drag met ons land tegen te stemmen, wan neer niet alle Duitse bewoners van het gebied met hun huizen en dergelijke in hun oorspronkelijke „Heimat" kunnen terug keren. Men kan zeggen, dat zonder bijzon der veel gevoel voor verhoudingen en met het oog op de Bondsdagverkiezingen van 1961 hier opnieuw een aangelegenheid van weinig waarde wordt opgeblazen tot een grote kwestie. Er wordt hier door een par tij, die zich ten doel stelt in 1961 samen Adenauer's C.D.U. in de regering te ko men, een Anschluss-politiek bedreven, die slechts kwalijk genoemd kan worden. Dat blijkt ook uit de eis, die de plaatsvervan gende F.D.P-voorzitter Schneider het afge lopen weekeinde te Aken stelde: het Sude- tenland moet bij Duitsland terugkomen. Dit gebied, dat Tsjecho-Slowakije in Drie bos- en heidebranden Door onbekende oorzaak werden zondag aan de Duitse grens bij Venlo ongeveer zes hectaren bos en heide door brand ver nield. De brandweerkorpsen van Venlo en Hout-Blerick waren urenlang bezig met het blussen van deze branden en slaagden er ondanks een felle widn in de brand vlak voor de landsgrens te stuiten. Zondagmiddag ontdekten wandelaars brand in het bosrijke gebied de Kruisberg bij de Heksenplas bij Doetinchem. De bos- brandweer wist het snel om zich heen grijpende vuur te stuiten en het later sa men met de Doetinchemse brandweer meester te worden. Rui méén hectare bos ging verloren. Zondagmorgen omstreeks elf uur is door onbekende oorzaak een heidebrand uitge broken op het militaire oefenterrein Bag- gelhuizen bij Assen. Aangewakkerd dooi de felle wind, grepen d evlammen snel om zich heen. De brandweer van Assen rukte met groot materieel uit maar kon echter niets beginnen omdat water ontbrak. Van daar dat militairen met vuurzwepen de brand begonnen te bestrijden, geassi steerd door de brandweerlieden en toege schoten burgers. Na een uur van hard werken gelukte het verdere uitbreiding van de brand te voorkomen. Toen waren reeds twee hectare van het militaire oefen terrein in vlammen opgegaan. 1938 onder druk der nazi's aan Hitler-Duits- land afstond, is na de oorlog weer bij Tsjecho-Slowakije gevoegd. De Westduitse minister van verkeer Seebohm eiste het vorige week reeds op. De F.D.P.-vice- voorzitter Schneider noemde de „An schluss" van het Sudetenland bij Duitsland in 1938 een daad met dezelfde juridisch verantwoorde kracht als het destijds tus sen Hitler's Derde Rijk en het Vaticaan gesloten concordaat. Dolkstoot, waarvoor hij zijn vriend opzijtrok, trof hem zelf In de vroege zondagnacht werd na een ruzie in het café „The Carlton-bar", Oude gracht 170 te Utrecht, de 20-jarige timmer man C. J. Lammerts met een dolkmes neergestoken door de 28-jarige meubelma ker A. K. uit Utrecht. Het slachtoffer dat bij de ruzie tussenbeiden kwam en zijn vriend, voor wie de steek bedoeld was, wegtrok werd achter zijn linker schou derblad getroffen. Hij is even later aan een slagaderlijke bloeding overleden. De jeugdige, pas uit militaire dienst te ruggekomen Lammerts zat met zijn vriend F. C. B., een 22-jarige schilder aan een tafeltje cola te drinken. Wat verder op zaten A. K., diens vrouw en een nichtje het een en ander te gebi-uiken. Omstreeks half een zei K. tegen de dames: laten we naar de Victoria-bar gaan. Ik bel een taxi. Men was in vrolijke stemming. Van dronkenschap was volgens het politierap port geen sprake. De taxi-chauffeur kwam tevergeefs,want K. was ondertussen-van gedachten veranderd: het is hier gezel lig, we blijven. Ook mevrouw K. vond het, gezellig. Zij ging haar dorst lessen uit een glas cola, dat bij de vrienden L. en B. op tafel stond. Even later greep zij weer dit glas, waarop B. vroeg: moet je nog meer hebben? Blijf je zo? Het antwoord luidde: dat gaat je niks aan. B. gooide hierop glas met resterende in houd naar de vrouw, die woedend werd. Samen met haar nichtje ging zij B. krab ben en slaan. Het werd een geweldig tu mult. Meubelmaker K., die reeds meermalen met de justitie in aanraking is geweest, ging zijn krabbende vrouw assistentie ver lenen. Hij trok rap een dolkmes uit zijn binnenzak en stak over het tafeltje van 50 bij 50 cm heen naar B. Op dat ogen blik greep timmerman Lammerts in. Hij trok zijn vriend weg voor de dolkstoot, De totale opbrengst van de actie „tien kwartier voor Agadir," georganiseerd door leerlingen van Nijenrode (Neder lands opleidingsinstituut voor het buiten land te Breukelen) ten bate van de ge troffenen in Agadir, bedraagt 11.863,74. Dit was voor het grootste deel het re sultaat van de nachtvoorstelling in het Ci ty theater te Amsterdam op 19 maart, waaraan de artiesten Corrie Brokken, Mary Dresselhuys, Wim Sonneveld, Jules de Corte, Willy Alberti, Jean Philippe, Fred Kaps, Max Tailleur, Tom Manders, Cor Steyn, Co van der Heide Wijma, het City theater orkest onder leiding van Lex van Weren en Mies Bouwman als gast- vrouwe hun medewerking verleenden. Aan het einde van zijn One-man-show op donderdag 31 maart in het Minerva thea ter te Heemstede heeft Toon Hermans de door hem beloofde recette van een avond aan het Nijenrode Agadir comité overge dragen. Hierdoor kon nog 1300 aan het saldo van de actie worden toegevoegd. Nadat het financiële verslag van de ac tie door een accountant is goedgekeurd, zal de totale opbrengst, waarschijnlijk via de Nederlandse ambassadeur in Marokko, in de vorm van een nuttig geschenk bij voorbeeld bedden voor een weeshuis, in richting van een kindertehuis, of iets van dien aard aan de getroffenen door de ramp van Agadir worden aangeboden. Ruim 30.000 weekloners bij PTT worden maandloners Dertigduizend employé'e van de P.T.T., die thans nog wekelijks hun salaris ont vangen, zullen over ruim een jaar maand loners zijn geworden. Hiermee zal de ge hele salarisadministratie van de P.T.T. op maandlonen zijn ingesteld, hetgeen een be langrijke vereenvoudiging inhoudt. In de tweede helft van dit jaar zal worden begonnen met een geleidelijke overscha keling, een proces dat naar men ons mee deelt na een jaar zal zijn voltooid. De verandering geldt voornamelijk het lagere personeel. Ook voor deze employés ziet men een voordeel in de maandsalaris regeling, nu steeds meer betalingsovereen komsten op maandelijkse termijnen wor den gebaseerd. Tevens zal hiermee een formeel onderscheid tussen hen en het middelbare en hogere personeel worden weggenomen. maar werd toen zelf levensgevaarlijk ge troffen. Strompelend bereikte hij de café deur, waar hij ineenzakte. Caféhouder J. H. de Winter waarschuwde direct de en kele straten verder gevestigde G.G. en G.D. Maar de snelle hulp mocht niet meer baten, want het slachtoffer was om 0.48 uur reeds doodgebloed. Ondertussen hadden K. en de beide vrou wen de vlucht genomen. Wie hij was werd direct bekend omdat hij meermalen in het café was geweest. De politie stelde in de omgeving een uitgebreid onderzoek in, maar K. hield zich schuil en werd niet ge vonden. Hij moet kans hebben gezien thuis te komen, want toen de politie om 3.20 uur zijn huis (in de omgeving van de Abraham Dolensteeg) met zeven man had omsingeld, trof men hem in bed aan. K. bekende en werd in verzekerde bewa ring gesteld wegens doodslag. Het stoffe lijk overschot van L. werd naar het hoofd bureau van politie gebracht, waar zondag middag sectie werd verricht door dr. J. Zeldenrust, anatoom-patholoog van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag. Minister Korthals in de West aangekomen PARAMARIBO (ANP) Vice-premier H. A. Korthals is zondag op het vliegveld Zanderij aangekomen voor een bezoek aan Suriname. Het vliegtuig, waarmee de reis werd gemaakt, arriveerde als gevolg van een technisch oponthoud in Luzern vier uur later dan men had verwacht. Op het vliegveld waren onder meer gou- neur Van Tilburg en vice-premier Mor- purgo ter begroeting aanwezig. IJver niet beloond A. W. Phillips, een arbeider in een Engel se constructiewerkplaats, had een manier ontdekt om" proefstukken, die voor het metallurgisch laboratorium waren be stemd, tienmaal sneller te maken dan de tijd welke zijn vakbond hem had opge geven voor dit werk. Toen Phillips hierover sprak met een vakbondsfunctionaris werd hij op het matje geroepen bij zijn afdelingsbestuur en geroyeerd omdat hij de belangen van zijn mede-arbeiders had geschaad. Het royement moet echter door het hoofdbestuur van de „Amalgamated En gineering Union" worden goedgekeurd voor het definitief kan zijn. Vee verbrand. Zondagavond om streeks tien uur is in de onder Wijnal- dum (Friesland) gelegen boerderij van de heer Jonker brand ontstaan nadat een butagasfles was geëxplodeerd. Van hon derd stuks vee kwamen dertig varkens in de vlammen om. De gehele broederij, uitgezonderd een loods, brandde af. Tot het la'atst. De piloot van de Belgische straaljager, die op 28 januari van dit jaar ten noorden van Eindhoven is verongelukt, is posthuum door de Belgi sche regering onderscheiden met het mili taire ereteken der eerste klasse. Het on derzoek naar dit ongeval heeft uitgewezen dat de vlieger, onder-luitenant Louis Bue- lens, tot het laatste ogenblik heeft ge wacht om met de schietstoel het vliegtuig te verlaten teneinde de woonwijken van Eindhoven te vermijden. De F 84 stortte enkele kilometers buiten de stad neer. De piloot kwam om het leven en het toestel werd volkomen vernield. Dichterbij. Zaterdagmiddag heeft de K.L.M. het schroefturbinevliegtuig de Lockheed „Electra" officieël in gebruik genomen op de dienst naar Moskou. Om twee uur vertrok het toestel, de PH-LLG „Neptunus" van de Amsterdamse lucht haven. De vliegduur naar Moskou wordt, in vergelijking met de tijd van de DC-6b's, die de K.L.M. tot nu toe op dit traject ge bruikte, bijna met de helft bekort. Het wordt nu drie uur en drie kwartier. Nieuw schip. De leden van het zee- kadetcorps „Amsterdam" hebben zaterdag middag op feestelijke wijze hun nieuwe zeekadettenschip „Texelstroom" in gebruik genomen, waarvan getuigen waren hoofd bestuursleden, marine-afgevaardigden en besturen van andere plaatselijke korpsen. De „Texelstroom" is een oude mijnenve ger, die de marine heeft geschonken aan het zeekadettenkorps. Overreding. Een groep van onge veer veertien jongens, die de leerlingen van het gymnasium, het christelijk lyceum, het r.k. lyceum, de rijks-hbs, de gemeente lijke hbs-a en de hervormde kweekschool in de Overijsselse hoofdstad vertegen woordigen, zullen dinsdag in hotel T. Wientjes te Zwolle minister-president prof. dr. J. E. de Quay een petitie aanbieden, waarin tot uitdrukking wordt gebracht dat Zwolle in alle opzichten geschikt is als vestigingsplaats voor een universiteit. Congres van Jehovah's Getuigen in Hoofddorp Het hoogtepunt van het driedaagse Con gres van Jehovah's Getuigen in de Beurs in Hoofddorp was de toespraak „Univer sele ontwapening door het koninkrijk der hemelen", die door de heer R.J.Engel- kamp is gehouden. De grote zaal en alle bijlokalen waren bezet met ongeveer 1400 personen. De spreker was van mening dat „de ontwapening nooit door de natiën dei- christenheid van deze wereld doorgevoerd zal kunnen worden omdat zij tegengesteld aan Gods wetten handelen. Onweerstaan bare goddelijke strijdkrachten onder lei ding van Jezeus Christus staan op het punt in te grijpen en zij zullen alle natiën ontwapenen." Zaterdag zijn elf kandidaten in het Zui derhad in Amsterdam gedoopt door mid del van ruggelingse onderdompeling in het water. Het vergaderingsthema luidde „Zoek vrede en jaag die na." (1 Petr. 3: 11.12). De leiding van het congres berust te bij de heer E. A. Broerse uit Haarlem. Behouden vaart In een weiland onder Drachten heeft zondagmiddag om half drie een luchtbal lon, die 's morgens om 11 uur bij Munster (Duitsland) was opgestegen een geslaag de landing gemaakt. De gezagvoerder was de 33-jarige ir. Heinz Eickmeier en er wa ren drie medereizigers. De sleepkabel van de grote ballon (inhoud 10.600 kubieke me ter) ontwortelde enig struikgewas. Het weiland werd ovesrtroomd door honder den belangstellenden, die de ballon eerst vrij laag over hun woningen hadden zien scheren en later in de verte zien dalen. Hulpvaardige handen hielpen de Duitse ballonvaarders doek en touwen op te rol len. Met een vrachtauto die de ballon van af Munster was gevolgd is het gevaarte later op de middag naar zijn plaats van herkomst teruggebracht. De vier beman ningsleden zijn lid van een ballonvaar- dersclub. Commandant Eickmeier maak te zijn negenenzestigste vlucht. Het K.N.M.I. deelt mede: Randstoringen, die om een op het mid den van de oceaan gelegen gebied van lagedruk bewegen, bepalen thans groten deels het weer in het Westeuropese kust gebied. Doordat boven Scandinavië een gebied van hoge druk stand houdt, kunnen de storingen niet in die richting ontwijken, maar keren ze via Engeland en Schotland naar de oceaan terug. De storing, die gisterochtend vroeg de Golf van Biscaye bereikte en toen via Bretagne naar het noorden trok, veroor zaakte in onze omgeving een vrij krachtige zuidoostelijke wind. Deze voerde droge continentale lucht aan, waarin de tempe ratuur op de meeste plaatsen tot tussen 18 en 20 graden steeg. Het front van de storing bracht in de avond en nacht plaat selijk een weinig regen, het station Val kenburg had met 2 mm de meeste neer slag. In grote delen van Frankrijk en de Britse eilanden heeft het daarentegen gis teren langdurig geregend. In Wales en Cornwall is gedurende het weekeinde 30 tot 35 mm gevallen. Langs de noordelijke rand van een hoge- drukgebied, dat zich van de Azoren tot Portugal uitstrekt, wordt door zuidweste lijke winden zachte lucht van subtropische oorsprong naar West-Europa gevoerd. Deze lucht zal morgen ook Nederland bereiken, zodat het voor de tijd van het jaar zachte weer voortduurt. WEERRAPPORTEN Dinsdag 5 april Zon op 6.07 uur, onder 19.20 uur. Maan op 12.19 uur, onder 2.57 uur. Maanstanden 4 april 8.05 uur eerste kwartier. 11 april 21.28 uur volle maan. 18 april 13.57 uur laatste kwartier. 25 april 22.45 uur nieuwe maan. Hoog en laag water In IJmuiden Maandag 4 april Hoog water 8.58 en 21.33 uur. Laag water 4.05 en 16.40 uur. Dinsdag 5 april Hoog water 10.03 en 22.50 uur. Laag water 5.02 en 17.52 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- en binnenland heden ■3 morgen 7 uur Neerslag: «3 d. laatste 24 uur 3-S S tv 2 c-5 Den Helder zwaar bew. zzw 18 0,4 Ypenb.urg zwaar bew. zzw 18 0 Vlissingen zwaar bew. zzw 14 0 Eelde zwaar bew. O 19 0 De Bilt zwaar bew. z 19 0,2 Twente zwaar bew. zzo 20 0 Eindhoven half bew. z 19 0,2 Zd Limburg zwaar bew. zzw 20 0 Helsinki onbewolkt n 0 0 Stockholm onbewolkt no 2 0 Oslo zwaar bew windst. 0 Kopenhagen half bew. O 9 0 Aberdeen geheel bew. zo 7 2 Londen half bew. zzw 14 0,4 Amsterdam zwaar bew. z 18 0,1 Brussel zwaar bew. zzw 17 0,1 Luxemburg zwaar bew. zw 18 0,3 Parijs zwaar bew. zw 13 1 Bordeaux regen windst. 15 6 Grenoble zwaar bew. windst. 18 7 Nice zwaar bew. nw 14 5 Berlijn licht bew. ono 15 6 Frankfort half bew. zzw 10 0 Mtinchen zwaar bew. w 16 0 Zürich regen windst. 18 2 Genève licht bew. windst. 13 2 Locarno geheel bew. windst. 17 0 Wenen onbewolkt zo 17 0 Innsbruck geheel bew. w 17 0 Belgrado zwaar bew ozo 11 0 Athene geheel bew. windst. Rome zwaar bew. windst. 20 0 Ajaccio half bew. O 16 0 Madrid zwaar bew zw 0 Mallorca onbewolkt nno 21 0 Lissabon geheel bew. wzw 16 4

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2