28 dohyfral hoofdprijs - winnaars naar ROME Na drie weken rust leeft Bonn weer op EU WS Gederailleerd Vlieg met Lexi haat Rome en de Olympische Spelen Adenauer, terug van zijn wereldreis worstelt met een berg problemen Westduits-Russisch incident over nazi-onderscheiding Weersatelliet kiekt Rusland en China <~Pra.citótoel compleet HULMAN SUNBEAM - HUMBER MAANDAG 4 APRIL 1960 3 Aan de verschijning van professor Eüter's boek „Rijden en Staken de Ne derlandse Spoorwegen in oorlogstijds" (be sproken in „Erbij" van j.l. zaterdag) is een en ander vooraf gegaan dat aanleiding geeft tot een kritische kanttekening. Nadat er van de zijde van de Spoorwe gen op aangedrongen was, dat er geschied schrijving tot stand zou komen onder meer betreffende de in bezet Nederland in 1944 op bevel uit Londen ondernomen spoorweg staking, belastte het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie de directie der Spoorwegen kon hiermee geheel instem men prof. dr. A. J. C. Rüter, hoogleraar in de Vaderlandse Geschiedenis te Leiden, met deze taak. Een taak, wel te verstaan, in dienst en ten behoeve van de weten schap! Aan genoemde historicus was het dus, dit werk uit te voeren; het Rijksinsti tuut kon uit de aard der zaak dan nog, voor zover nodig, waakzaam -nagaan of die taak op deugdelijke wijze werd vervuld. Maar toen het eenmaal zo ver was dat professor Rüter, mede volgens het oordeel van het directorium van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, zijn manuscript op verantwoorde wijze had voltooid, waren de heren van de Spoorwegen niet voldaan. Mèt hen bleken insgelijks enige figuren uit de kringen van organisaties van spoor- en tramwegpersoneel ontstemd te zijn over de resultaten, waartoe de man van de wetenschap was gekomen. De directie van de Spoorwegen wenste, dat het werk van prof. Rüter met de daarin door hem neer gelegde visie niet aldus zou worden ge publiceerd, doch met de door die derectie verlangde conclusies. Dat men van de zijde der N.S. de gelden had verschaft voor het tot stand komen van zulk een wetenschap pelijk werk was op zichzelf heel sympa thiek. Volslagen mis was echter, dat men nu ook meende te kunnen voorschrijven wat er uit de studie van prof. Rüter te voorschijn moest komen. Dit kwam neer op een poging tot aantasting van de op het gebied van wetenschappelijke arbeid steeds te eerbiedigen vrijheid. Het pleit voor het. wijs en rechtvaardig inzicht van de staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en "We tenschappen rnr. Scholten, want niet door de Spoorwegen, maar door 's lands overheid was tenslotte de opdracht ge geven dat hij bij de botsing tussen de Spoorwegen en de man van de wetenschap vóór deze laatste heeft gekozen. Dit, door te beslissen dat de publicatie, gelijk door prof. Rüter tot stand gebracht (met daar achter ook nog het gezag van de chef en van het directorium van het Rijksinstituut) doorgang zou vinden. Het Rijk heeft de rit dus goed volbracht. Doch helaas dient te worden vastgesteld, dat de directie van de Spoorwegen wel even is gederailleerd. NICOSIA (Reuter) Aartsbisschop Ma- karios heeft zondag meegedeeld, dat er overeenstemming is bex-eikt over de ont- werp-grondwet voor de republiek Cyprus. Eerder op de dag hebben Griekse en Turkse Cyprioten met Britse vertegen woordigers gesproken over de afzonderlij ke kwestie van de Britse bases op het eiland. Van Turkse zijde is op dit punt een compromisvoorstel ingediend. from America's best Tobaccos LEXINGTOH Wij zenden u gaarne op aanvraag per briefkaart bet prijsvraag-reglement. Schrijft u aan: LEXINGTON - Postbus 170 - Den Haag. (Van onze correspondent in Bonn) Vandaag is het politieke leven in de Wcstduilse hoofdstad Bonn na drie weken van betrekkelijke rust weer begonnen: Bondskanselier Adenauer keerde zater dagavond, na een reis van drie weken en veertigduizend kilometer naar Amerika en Japan in de Bondsrepubliek terug. De krasse 84-jarige regeringschef nam giste ren een vrije zondag, maar wierp zich vanmorgen alweer, blijkbaar onvermoei baar ondanks zijn hoge leeftijd, onver saagd in de politieke strijd. Drie weken lang heeft het politieke le ven in de Bondsrepubliek in feite stilge staan: „Der Alte", zoals men Adenauer noemt, was afwezig en daarbij was de minister van Economische Zaken Erhard nog ziek. Wat er nog viel te bedisselen werd via telefoon en telegrammen over afstanden van duizenden kilometers door Adenauer zelf gedaan. Het wordt anders het weekje wel dat Adenauer vandaag is begonnen. Hij staat in elk geval voor de volgende problemen: 1. Vandaag ontmoet hij professor Hall- stein, de president van de Excecutieve Commissie van de Europese Economi sche Gemeenschap en zal hij een radio- en televisierede over zijn wereldreis voor de Westduitse bevolking houden. Het plan van Hallstein tot versnelling van het E.E.G.-tempo dat dezer dagen in Straats burg is aanvaard, stuit in West-Duitsland zowel op de tegenkanting van Erhard als van de Westduitse industrie en handel. De vraag is thans of het opnieuw tot een duel tussen Adenauer (voorstander van het plan-Hallstein) en Erhard zal komen. Zal, zo vraagt men zich hier af, Erhard het op buigen of barsten laten aankomen, óf zal hij pogen de politieke doeleinden van de E.E.G. aan te passen aan zijn eigen opvattingen omtrent een grotere Europese economische vrijhandelszone? „Gecalculeerd risico" 2. Morgen ontvangt Adenauer de West- berlijnse burgemeester Brandt. Het ge sprek zal voornamelijk gaan over Aden auers plan -tot het houden van'een volks stemming in West-Berlijn vóór 16 mei, wanneer de topconferentie te Parijs be gint. De kanselier wil aan dit plan vast houden, hoewel de westelijke mogendhe den er niet veel voor voelen. De West duitse oppositie zegt dat de kanselier met dit plan wil pogen de westelijke partners te dwingen iedere poging van de Russen om over Berlijn een nieuwe overeen komst te sluiten schipbreuk te doen lij den. Brandt is niet zo geestdriftig over een volksstemming, die men, zijns in ziens, alleen moet houden als de spanning over Berlijn op een hoogtepunt is. Aden auer evenwel wil doorzetten om alle Rus sische plannen nopens Berlijn te torpede- De Britse minister van Luchtvaart Duncan Sandys is in Londen door een deputatie uit zijn bed gehaald. De da mes en heren protesteerden tegen het lawaai van straalvliegtuigen, dat hun nachtrust verstoorde. De minister met zijden kamerjas over zijn blauwe pyama en blote voeten in rode muilen heeft twintig minuten op de stoep van zijn huis met de manifestanten ge praat om ze te kalmeren. Hij verzeker de dat hij alles in het werk zal stellen om het lawaai tot een minimum te beverken. Meer strontium in Britse melk na kernontploffingen LONDEN (Reuter) De melk in Enge land bevatte het afgelopen jaar ongeveer veertig percent meer strontium 90 een gevaarlijk radio-actief element dan het jaar daarvoor. Dit is bekendgemaakt door het radiobiologisch laboratorium van de Britse raad voor landbouwkundig onder zoek. De oorzaak hiervan zijn de kern proeven in de herfst van 1958. ren. Hij zou, zoals de Amerikaanse pu blicist Walter Lippmann onlangs schreef, een „gecalculeerd risico" inzake Berlijn durven aanvaarden, omdat hij ei'van over tuigd zou zijn dat de Russen om Berlijn geen oorlog willen. 3. Adenauer zal een beslissing moeten nemen over de opvolging van de onlangs overleden minister voor Bondseigendom- men Lindrath. 4. Adenauer zal eindelijk de knoop moe ten doox-hakken in het probleem-Ober- landex-. De minister van Vluchtelingenza ken zou vóór 1 mei aftreden. Adenauer zou willen afwachten tot de officier van Justitie te Bonn stelling heeft genomen in de kwestie-Lemberg. (Reuter) Professer Obex-lander is op- gei'oepen op 20 april voor het Oostduitse hooggerechtshof tex-echt te staan, aldus heeft het Oostduitse persbureau A.D.N. gemeld. In politieke kringen te Bonn is vernomen dat Oberlander zeker geen ge hoor zal geven aan de oproep. 5. De minister van Verkeer Seebohm heeft wegens een verschil van mening met de C.D.U.-fx-actie over de maten van vrachtwagens zijn ontslag aangeboden, dat tot dusver is geweigerd maar waarover Adenauer het laatste woord moet hebben. 6. Tot een x-eeks kleinere px-oblemen be hoort het „vereffeningsverdrag" tussen de Bondsrepubliek en Nederland over El- ten, de schadevergoeding aan nazi-slacht offers en dergelijke, dat nog definitief door de regering te Bonn moet worden goedgekeui-d. waarna de ondertekening zou kunnen geschieden. Deze ondertekening zou een kwestie van enkele dagen zijn nu Adenauer terug is. Afro-Aziatisch protest tegen Franse kernproef Speciale zitting van de UN O-Assemblee? NEW YORK (Reuter) De 20 Atri- kaanse en Aziatische leden van de UNO komen vandaag te New York bij een om van gedachten te wisselen over de tweede Franse kernproef in de Saha ra. Zij zullen de mogelijkheid onderzoe ken om een speciale bijeenkomst van de UNO-Assemblee te beleggen over de Franse kernproeven. In welingelichte Aziatische UNO-krin- gen geeft men een poging om de voor een dergelijke bijeenkomst vereiste steun van 42 landen te krijgen, vijftig percent kans van slagen. De Afrikaans-Aziatische groep heeft na de eerste Franse kernbomproef op 13 februari een speciale vergadering gevraagd. Zij heeft tot 14 april de tijd om de nodige steun voor haar verzoek te krijgen. NEW DELHI (AFP) Premier Neh- roe van India heeft de tweede Franse kernbomproef veroordeeld en gezegd dat elke kernexplosie de atmosfeer bederft. Als deze proeven doorgaan, zou niemand kunnen zeggen of de hele wereld niet ver woest zal worden, aldus Nehroe. ACCRA (Reuter) Ghana zal zijn am bassadeur te Parijs terrugroepen uit pro test tegen de Franse kernpx-oef. De be trekkingen met de Franse regeling zullen via een zaakgelastigde worden onder houden. TOKIO (Reuter) Japan heeft bij Frankrijk officieel gepx-otesteerd tegen de tweede kex-nproef en gevraagd, verdere proeven op te schorten. KHARTOEM (Reuter) Soedan heeft bij Frankrijk krachtig geprotesteerd tegen de tweede Franse kernproef. CAIRO (UPI) De „Algerijnse rege ring in ballingschap" heeft vei'klaai'd dat de Afrikaanse landen meer effect zouden bereiken als zij gezamenlijk tegen de Franse kernproeven in de Sahara optre den. De weersomstandigheden tijdens bei de kernproeven waren zodanig, aldus de verklaring, dat de radio-actieve neerslag zich over het westen van Afrika ver spreidde. 7owel Moskou als Bonn is hevig verontwaardigd (Van onze correspondent in Bonn) Als een lelijke propagandatruc en een grove onbeschaamdheid betitelde het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren een Russische beschuldi ging die zaterdag te Moskou bekend is ge makt. Het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken beticht de bondsrepubliek ervan „een Russische staatsburger" eer. nazi-orde met een hakenkruis er op te heb ben gezonden, ter herinnering aan de Duit se veldtocht van 1941-42, voor bewezen diensten. De bedoelde Rus was na de oor log wegens collaboratie veroordeeld en in 1956 bij een grote amnestie zijn vrijgela ten. 'Zowel vanwege het Westduitse ministe rie van Buitenlandse Zaken te Bonn als van de Westduitse ambassade te Moskou is dit een vex-dx-aaiing van de feiten ge noemd, die ten doel heeft de naam van de bondsi-epubliek, nog voor de aanstaan de topconferentie, zoveel mogelijk te be kladden ten einde de Westduitse politie on der de westelijke pai-tnex-s te benadelen. De feiten zijn volgens de Westduitse rege ring aldus: Onlangs zond een in Rusland wonende voormalige Duitse soldaat, die zich Iwan Hoppe noemt aan de ambassade der bondsrepubliek te Moskou een verzoek tot vaststelling van zijn Duitse staatsbui-ger- schap, met het doel naar West-Duitsland gerepatrieerd te worden. Als bewijsmate- WASHINGTON (UPI) Waarnemings posten in Hawaii en New Jersey (V.S.) hebben van de weersatelliet ..Tiros I" zondag televisieuitzendingen opgevangen waarmee foto's werden overgebx-acht die de camei-a's in de satelliet gemaakt heb ben van Zuid-Rusland en het Chinese vas teland. De foto's tonen zo goed als geen detail, maar daarvoor zijn ze ook niet ge maakt: de satelliet moet wolkenvelden en -fox-maties fotograferen. Niettemin vormen de foto's 'een nieuw bewijs voor de mogelijkheid van een spionage-satelliet. Het Amerikaanse mi nisterie van Defensie heeft plannen voor het lanceren van de Midas, een infi-a-x-ode satelliet die speciaal bedoeld is voor het fotograferen in het duister van de vlam mende uitlaat van Russische raketten, bij na dadelijk bij hun lancering, en voor het lanceren van de Samos, een vex'kennings- satelliet. Om de zon MOSKOU (Reuter-UPI) De eerste Rus sische ruimtex-aket, die op 2 januari 1959 werd gelanceerd, heeft haar eerste baan om de zon voltooid en een afstand van een miljard kilometer in de ruimte afge legd. aldus heeft Tass zaterdag gemeld. Het Russische persbux-eau heeft verder meegedeeld dat de dei-de spoetnik, de Russische aardsatelliet diein mei 1958 gelanceerd werd, tussen maandag en woensdag in de dampkx-ing zal terugkex'en en, naar de aarde vallend, zal verbx-an- den. De derde spoetnik is ongeveer 10.000 maal de aarde rond gegaan, en heeft meer dan 450 miljoen kilometer afgelegd. De radio.-cnder werkt nog steeds. riaal voor zijn oox-spi'onkelijke Duitse na tionaliteit had hij bij de brief een „Ost- medaille" gevoegd, die iedere Duitse sol daat die heeft deelgenomen aan Hitlei's winterveldtocht tegen de Sovjet-Unie in 1941-42 heeft gekregen. De ambassade on derzocht het geval en zond de medaille via de gewone Russische post naar Gop- pe's adi'es terug. „Hoogst toevallig" is het pakje op een Russisch postkantoor opengeraakt, aldus de Russische autoriteitenIn feite heeft de Russische censuur, zo zegt men te Bonn, een officiële Westduitse brief ge opend. Men begrijpt in de Westduitse hoofdstad niet dat de Russen, en nog wel met een officiële nota, op een dei-gelijke laagbijdegrondse wijze propaganda willen bedrijven. Het geval Koppe, waarvan men op de Westduitse ambassade te Moskou de bewijzen zou hebben, wox-dt uitgebuit om stemming te maken tegen Bonn, zo zegt men hiex-, waax-toe ook Kroesjtsjev tijdens zijn Franse reis een bijdrage heeft gele- vei'd. Men zegt hier: niets is thans, één maand voor de topconferentie, te dol voor de Russen bij hun poging om Bonn te isolex-en (UPI) In het Russische protest wordt gezegd dat de Westduitse ambassade nau welijks onkundig kan zijn van de reacties van het Russische volk of enig ander beschaafd volk bij het zien van een hakenkruis. Al zijn er in West-Duitsland lieden die met hun oox-logsherinneringen leuren, in de Sovjet-Unie is een dergelijke belediging van de doden ontoelaatbaar. De Russische i-egei-ing eist dat een herhaling van dit soort incidenten zal wox-den voor komen. Arabische Liga wordt het niet eens over Palestina De Arabische Liga heeft het Palestijnse vraagstuk, waax-over weer geen overeen stemming kon worden bereikt, vex-schoven naar de agenda van de komende conferen tie van de ministers van Buitenlandse Za ken der Ai-abische Staten. Het was de tweede maal dat de gezichts punten binnen de Liga over Nasser's voor stel tot het opx-ichten van een Palestijns leger en het geven van een „nationale een heid" aan de Palestijnse vluchtelingen, niet tot elkaar konden woi-den gebracht. Op de zitting van de Liga in febx-uari had zich de ambassadeur van Jordanië in Cairo tegen het voorstel gekeerd. Als gevolg van Israels groeiende betrek kingen rnet Turkije, Perzië, en Ceylon, heeft de Liga besloten de Ai-abische poli tieke en economische x-elaties met deze dx-ie landen uit te breiden. Nehroe keurt betogingen tegen Tsjoe En Lai af RAJKOT (Reutei'-UPI) Premier Neh roe van India heeft zijn afkeuring uitge sproken over voox-genomen anti-Chinese demonstraties door zekere politieke par tijen gedurende het komende bezoek van pi-emier Tsjoe En Lai aan India. De Chi nese eex-ste-minister wordt op 19 april voor een bezoek van zes dagen verwacht. Op een openbare bijeenkomst te Rajkot in de staat Bombay zei Nehroe. dat dergelijke demonstraties een teken van onmacht en zwakte zouden zijn. A chttienduizend mensen vingen 3.112 slangen OKEENE (TJPI) Jagers uit Nederland. Mexico, Egypte, Siam en veertien Ameri kaanse staten namen gisteren deel aan de jaarlijkse jacht op ratelslangen van Okeene in de Amerikaanse slaat Oklahoma. Toen de jacht voorbij was bevonden zich 3.112 kronkelende, sissende en ratelende slangen in gevangenschap. De grootste slag die werd gevonden door een inivoner van Oklahoma, zal in Enge land een nieuw tehuis vinden. Deze slang, die meer dan drie meter lang is, werd op de veiling verkocht voor 53 dollar. Van de achttienduizend personen die aan de jacht deelnamen werd slechts een ge loond. een automobielhandelaar uit Okeene, die aan de arm werd gebeten toen hij een gevangen slang beetpakte. Hij werd dade lijk in het ziekenhuis opgenomen. Naar gemeld is zijn toestand goed. Cambodja's vorst overleden PHNOMPENH (Reuter-UPI) Koning Norodom Soeramarit van Cambodja is zondag overleden. De koning, die 65 jaar was, ontsnapte op 31 augustus 1959 aan een bomaanslag op zijn leven. Het be richt van zijn overlijden werd bekendge maakt door het afvuren van kanonscho ten, de traditionele wijze om aan te ge ven dat de regerende vorst overleden is. Koning Soeramarit volgde zijn zoon, ko ning ihanoek, op, die in 1955 afstand deed van de troon en de leiding op zich nam van een democratische volksbewe ging. Sihanoek werd daarna px-emier. Norodom wordt ovei-leefd door zijn vrouw, koningin Sisowath Rossanak. Hoogverraad-tribunaal in Djakarta gevormd DJAKARTA (AFP) De Indonesische luchtmacht heeft een tribunaal van vijf man ingesteld onder vooi'zitterschap van luitenant-kolonel Notowidagdo om de 28- jarige MIG-vlieger Daniel Maukar, die op 9 maart de presidentiële paleizen heeft ge mitrailleerd, te bex-echten. De chef van de luchtmachtstaf, lucht- maarschalk Surjadarma heeft tegenover de pers vei-klaai-d, dat de piloot zal worden gehoord op de beschuldiging van verraad tegen de staat. De verhoren zullen spoedig en in het openbaar beginnen. Naar zijn zeggen zijn in de zaak ook burgers en andei-e leden van de Indo nesische luchtmacht betrokken. -Op de Na de Boekenweek Als de jongens van de Boekenweek een goede raad van een goede vriend willen aannemen, laten zij dan het volgend jaar een Anti-Boekenweek houden, want als het (wat ik onmiddellijk aanneem) hun om het ideaal, méér dan om de centjes te doen is, zullen zij het boek in zijn algemeenheid de grootst denkbare dienst bewijzen door zijn consumptie af te remmen. De uitgevers moeten dan, in hun idealis me voor de schoonheid en de informativi- teit van lec- en litteratuur, daaraan mee werken, hetgeen op de eenvoudigst denk bare wijze kan geschieden: een jaar va kantie nemen; de zaak sluiten en niet één boek uitgeven. Geef ons alstublieft nu eens een adem pauze en de gelegenheid rustig de achter stand in te halen. Om één voorbeeld uit honderdduizenden te noemen: ik (persoon lijk) moet de héle Dante, de héle Corsari, de héle Schiller, de héle Charles Lamb, Lysias, Sophocles en Victor Hugo nog lezen: ik ben zesenzeventig Vestdijks en honderdachtennegentig Simenons achter; Klaasje Zevenster, Kafka en Joyce wach ten nog op mijn allereerste belangstelling, en in de tijd, dat ik twee delen van Léau- tauds dagboeken heb gelezen, zijn er vijf bij gekomen, die ik zelfs nog moet open snijden. Doctor Zhiwago, Lolita en Winden Waaien om de Rotsen staan nog onaange roerd in mijn kast en in de beide delen van Bob en Daphne heb ik alleen nog maar gebladerd. Mag ik nu niet eens even mstig bij-lezen, zonder dat die rust tot on rust ivordt door de verschijning van acht honderd nieuwe meesterwerken? U kunt toch niet van mij verlangen, dat ik de levensgeschiedenis van Corrie Brokken en de romances van Gracia en Margaret, die mijn kranten en damesweekbladen mij brengen, laat staan voor Hendrik Con science en Den Doolaard, waar ik toch ook hoog nodig eens aan moet beginnen? Nu heb ik wel de troost dat negentig percent van wat ik had moeten lezen hele maal al lang verouderd is en dat De Hel van Barbusse en De Jordaan van Querido, mèt Van der Leeuw, Oordt, Van Deyssel en Van Schendél niet meer hoeft, maar Potgieter en Jacob Geel heb ik óók nog niet gelezen. Ik heb zo juist de, ter gelegenheid van de Boekenweek uitgegeven catalogus zit ten door te bladeren. Volgens de aankon digingen zijn dat allemaal boeken, die ik niet missen mag; maar ik heb daarvoor alléén reeds een jaar of honderd nodig. Ik word er duizelig van. Ik zie werkelijk maar één middel: dat de boekhandelaars en de uitgevers ons het zuiveringszout der onthouding bereiden, opdat wij niet gaan kokhalzen en vomeren door te zware overvoeding. Het moet nu maar eens effetjes uit zijn, vind ik. Moge nu verder, tot 1 januari 1962, niet één nieuw boek verschijnen. En waarom kunnen wij geen bal houden zonder boeken? Ook zonder Muze geef ik nog een flinke polka weg. Elias Voorkom en bestrijd voorjaarsmoeheid met 10 vitaminen +12 MINERALEN N.V. PHILIPS-DUPHAR Tirannie. Het Argentijnse opperbevel heeft bekend gemaakt dat er sedert de mislukte staatsgreep van peronisten in juni 1956 in Ai-gentinië ongeveer 15.000 daden van terreur en vi-eesaanjaging, waaronder politieke stakingen en „psy chologische offensieven" zijn geteld. Al deze daden zijn het gevolg van bevelen van „de voox-tvluchtige tiran" (Juan Perón) aldus het communiqué. Perón werd in september 1955 afgezet als president van Argentinië. Tc min? De gouverneur van de Amex'i- kaanse staat New York, Nelson Rocke- feller, heeft verklaard dat hij „onder geen enkele omstandigheid kandidaat zal zijn voor het vice-presidentschap" van de Verenigde Staten. Bijgelegd. De gespannen toestand die in december tussen Irak en Perzië ont stond tengevolge van een gi-ensgeschil is afgelopen. Men is overeengekomen de nu ontstane toestand te handhaven, terwijl er over een definitieve oplossing wordt ondex-handeld. Tengevolge daar van zijn de radiostations van Bagdad en Teheran opgehouden met de weder zijdse aanvallen. Men verwacht, dat de ambassadeur-s ook spoedig naar hun standplaatsen zulen terugkeren. Beroep. De 23-jarige Georges Rapin, die de vorige week ter dood is veroordeeld wegens moord op een prostituée en een pompstationbediende, is tegen dit von nis in beroep gegaan. Afgetreden. De Tui'kse minister van Jus titie Esat Boedakogloe is afgetreden wegens meningsverschillen in het ka binet over een pi-opagandacampagne van de oppositie onder leiding van oud- pi'esident Ismet Inonu, voorzitter van de republikeinse partij. De gouverneur van de provincie Centraal Anatolië heeft Inonu het spreken belet door een vex-bod voor politieke vergaderingen. Advertentie Automobielbedr. J. J. Nijman LEIDSEVAART 342 - TELEFOON 39517 Goedkoop. De Amei'ikaanse regering is van plan op vier geïsoleerde Ameri kaanse militaire bases kernreactors te bouwen: bij Mc Murdo Sound in het Zuidpoolgebied, in Thule op Gx-oenland en op de eilanden Goeam en Okiwana in de Stille Oceaan. Het is de bedoeling op economisch voordelige wijze elek triciteit te verkrijgen. Afgewezen. De Belgische krijgsraad is niet ingegaan op het clementieverzoek van de verdediger van de achttien jarige korporaal Th. Janssens, die wegens een drievoudige roofmoord tot de doodstraf werd veroordeeld. Aange zien de doodstraf in België is afge schaft, zal hij levenslange gevangenis- straf ondei-gaan. Aansprakelijk. Ouders van jonge mis dadigers in Oostenrijk zullen verplicht kunnen worden gesteld met hun kin deren voor de i'echtbank te verschijnen en zullen tot zes maanden gevangenis straf kunnen worden vex-oordeeld wegens verontachtzaming van hun ouderlijke plichten. Hersteld. .Japan en de x-epubliek Korea hebben vandaag besloten tot onmiddel lijke, volledige hervatting van de han del en van de onderhandelingen over het aanknopen van diplomatieke be trekkingen. Incident. Te Belleek, in het Nooi-dierse graafschap Fermanagh, hebben leden van het „Iers Republikeinse Leger", een illegale organisatie, zondag een politie auto aangevallen. De rebellen trokken zich na 'n kort vuurgevecht terug over de grens. Verdoofd. In een grote razzia heeft de politie van Göteborg (Zweden) zater dagavond meer dan honderd dronken en bedwelmde personen gearresteerd, onder wie ongeveer 25 onder de twin tig jaar. Een van hen was een veertien jarig schoolmeisje dat onder de invloed van verdovende middelen verkeerde. Verongelukt. De 34-jarige parachutist Frank Obrien is zondag dodelijk ver ongelukt tijdens een demonstratie- sprong boven het vliegveld Warrnam- bool (Australië). Obriens parachute weigerde en pas vlak boven de grond ging de reserve-parachute open. Twee andere sprongen werden afgelast. De rest van het program werd afgewerkt, maar de meeste van de 5.000 toeschou wers vertrokken onmiddellijk na het ongeluk. I

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3