m Fantoom in. de bar Horen en zien PANDA EN DE TROETELTROEP Fa. B. Dave Brubeck Quartet in Amsterdam Toch ió het zo AVONTUREN VAN EEN HON: Reynolds-onderscheiding voor Jean Tschumi Herdenkingsbijeenkomst Frederik van Eeden ROM EN MIOE MAANDAG 4 APRIL 1960 40. „Ach, ach, ik ben zo'n ongelukkige troetel!" riep Joris huilend en stampvoe tend, „ik mag ook nooit eens wat!" Waarom stel je je zo aan?" vroeg Pan da verbaasd, „waaromHij brak af, toen iemand hem op de schouder tikte en, omkijkend, zag hij notaris Hendrikus Fo liant, die hem afkeurend aankeek. „Waar om huilt deze troetel?" vroeg de notaris streng, „dit is nu al de zoveelste keer, dat ik huilende troetels aantref. Zijt ge soms te streng?" „Nee", antwoordde Pan da, „maar hij wil„Doe dan, wat hij wil", viel de notaris hem ongeduldig in de rede, „geef de troetel zijn zin. Wijlen uw tante Petronella Panda heeft uitdrukkelijk bepaald, dat de troetels toegefelijk en be gripvol behandeld moeten worden. U moogt ze gerust wel wat verwennen. Hoe het ook zij, als ik weer kom controleren en ik tref nogmaals huilende troetels aan, zal ik maatregelen nemen". En met deze dreigende woorden ging de notaris heen. Panda keerde zich boos naar Joris, die er nu tevreden bij zat. „Goed dan", snauwde hij, „je krijgt je zin, jij jij verwende troetel!! nulio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Niet om de knikkers De VARA uitzending van zaterdagavond „Je neemt er wat van mee" werd een on gekende uitbarsting van vrijgevigheid doordat drie winnaars van duizend gulden er niets van wensten mee te nemen maar alles bestemden voor liefdadige doelein den. De Hagenaar A. Stolk, die door zijn optreden in vorige uitzendingen nogal wat critiek uit den lande op zich had gecon centreerd, ontwapende met één slag allen, die iets tegen hem hadden, door als eerste van deze drie dit grootse gebaar te maken. Ook de gepensioneerde C. J. Möller die niet, zoals zijn voorganger in Haagse ge schiedenis, maar in de wederwaardighe den van Columbus vorste, gaf de zak met guldens aan de glunderende Theo Eerd- mans terug. Tenslotte stelde ook de maga zijnbediende J. Vijverberg zijn pasver- worven rijkdom ter beschikking omdat, zo als hij vanzelfsprekend verklaarde, de bij bel waarvan hij zich in deze quiz een groot kenner toonde hem dit leerde. Uit zendingen als deze tonen, hoe men met be trekkelijk eenvoudige middelen program ma's kan maken, die grote weerklank vim den. En hoe men kosten noch moeite aan een programma kan sparen zonder dat zo'n programma het doet, bewees op nieuw de Publieke Tribune. Het had zon der twijfel goede bestanddelen, enkele rechtbankparodieën en dansnummers wa ren heel aardig maar men kreeg de in druk v.an een aantal jonge talenten, die allemaal door elkaar heen liepen te roe pen om de aandacht. Er was geen middel punt in het programma. Het journaal had tevoren de aandacht gevangen gehouden door de goede opna men van de lancering van de jongste weersatelliet in de V.S. en de nieuwste lugubere paddestoel, die de Fransen in 'de Sahara deden opschieten. Jan Leyendek- ker en Pier Tania zorgden weer voor een paar interessante vraaggesprekken, res pectievelijk met enkele mensen, die een zware verantwoording droegen voor de zondag gespeelde wedstrijd van het Ne derlandse elftal tegen Bulgarije en met Dolf van tier Linden, die zondag op ver zoek naar Israel vloog om daar een or kest te gaan vormen. De K.R.O. had zondagavond de attentie, het hoofdgerecht van het programma uit uien te bereiden. Een filmpje over de Franse uienverkopers in Engeland was het, dat de aandacht nauwelijks kon blij- De radio geeft dinsdag HILVERSUM I. 402 m, 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 35 Walerst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu - lers. 10.15 Lichtbaken. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. vooruit, praat je. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropole- ork., radiokoor en soliste. (12.30—12.33 Land- en tuiriböuwmeded.12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Vijftien jaar geleden, praatje. 13.20 Nieuwe gram. 12.35 Dansmuziek. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Wh vrouwen van het land. 14.45 Piano en bariton. 15.25 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuiz.: Land ir. zicht! Waarop is de koers gericht? De Zilvervloot vervolgt zijn reis om de wereld. Een prijsvraag voor jongeren, met aantrekkelijke prijzen. 18.00 Lichte muziek. 18.20' Gram. 18.30 R.V.U. De strijd tegen de betovering van ons verstand. Eerste lezing: Chrysippus. de Stoïcijn, door prof. dr. C. A. van Peursen. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Pianorecital. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Filharm.ork. en so liste. 22.00 Orgelrecital. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gezin en huwelijk, praatje. 22.50 Filharm.ork. van OverijSel en solist. 23.55—24.00 Nieuws. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnasiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boek bespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Regeringsuitz.Uitz. voor de landb. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pia noduo. 16.00 Van mens tot mens, lezing. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, praatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Accordeonmuz. 18.50 Paris vous parlc. 18.55 Voor dc kleuters. 19.00 Muzikale quiz. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.45 Journ. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.45 Kamermuziek. 23.05 Stoelendans. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Tuinb.kron. 12.42 Pianorecital. 12.52 Koer sen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Ork. en koor. 10.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Vlaamse muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Zangrecital en piano. 17.40 Boekbespr. 17.50 Voor de jeugd. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Marsmuz. 19.50 Lezing. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Orhr.orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano recital. 22.55—23.00 Nieuws. T elevisie pro gramma VOOR MAANDAG NTS: 20.00 The Nat King Cole-show. 20.25 Film. 21.00—22.15 Het vonnis, TV-spel. VOOR DINSDAG EUROVISIE: NTS: 13.2514.00 Report. Londen aankomst pres. De Gaulle. 19.30—20.00 Internat, agrarisch nieuws. NTS: 20.00 Jiurn. en weeroverz. 20.20 Filmdocumentaire. 20.30 Film. 22.05 Franse chansons. 22.15-23.00 Rechtstr. reportage Brussel: ven boeien door zijn eentonig onderwerp. Het kunstmaandorkest gaf een bijzonder vreemd samengesteld programma ten beste, waarvan de muzikale uitvoering bo ven alle lof verheven was doch dat niet temin de muziekliefhebber weinig voldoe ning kon geven. De prijs van de maand voor de beste t.v.-acteur moet ongetwij feld worden toegekend aan de eerwaarde heer Coppes, die de epiloog uitsprak. De ze ironie is goedbedoeld. Het was een ge noegen, naar hem te kijken doch de aandacht voor wat hij zeide leed werke lijk onder het briljante talent, waarmee hij zijn tekst voordroeg. Het is de kijker niet makkelijk naar de zin te maken doch een woord recht uit het hart, met misschien niet vlekkeloze mimiek en in tonatie gepresenteerd, is hem in deze ru briek toch welkomer dan wat de heer Coppes met zoveel vakkundigheid ten bes te gaf. Beelchchermer Televisiespel van Willis De V.P.R.O. zendt donderdag 21 april een spel van Ted Willis uit, getiteld „Niks voor ons". Het is voor de televisie bewerkt en vertaald door Jack Dixon. Het toneelstuk dat in Londen speelt, behan delt de huidige Jeugd, haar problemen en haar reacties. De acteurs, allen leden van het Rotterdams Toneel, staan onder de re gie van Jack Dixon, de produktie is van Ko v.d. Bosch en de decors van Fokke Duetz. Doclstraat 59 - Haaricm Tol.-15252 OFFICliilE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „SECOVA" MENIEVERVEN (Van onze medewerker voor jazz) Het Dave Brubeck Quartet, dat gister avond in het Amsterdams Concertgebouw voor de tweede maal dit jaar optrad, vormde ongetwijfeld het beste gedeelte van het concert waaraan ook het trio Pim Jacobs mat spel, overstemd door een fiouterige en harde drum bespeeld door een jonge Zwitser en Rita Reys deel namen. Tevens trad het Coleman Haw kins Trio op, maar zo kort dat men amper de gelegenheid had om een indruk te krij gen. Oscar Pettiford (bas) en Kenny Clarke (drums) brachten lauw spel: Haw kins zelf wekt nog altijd bewondering door zijn warme volle toon, met name in „Yesterdays", maar het is wel te merken dat hij een dagje ouder wordt. Dave Brubeck was bijzonder goed op dreef. Het samenspel van dit quartet wordt voortdurend subliemer, met name tussen altsaxofonist Desmond en Brubeck zelf. Afwisselend uiterst geconcentreerd en ernstig, dan weer vriendelijk lachend en soms bijna „springend" perst Brubeck als het ware de meest gecompliceerde fi guren uit zijn instrument. Bach en Darius Milhaud hebben een enorme invloed op hem uitgeoefend en hij brengt een wonderlijke synthese tussen de jazz en de klassieken tot stand. Daarbij laat hij geen bijzonder ritme of melodi sche lijn ongebruikt. Drummer Joe Morello en bassis Gene Wright gaven beiden het bewijs van hun uitzonderlijk kunnen in improvisaties, waarin het melodiegebruik van deze instrumenten goed tot zijn recht kwam. Maatschappij „Arti et Amicitiae" Van zaterdag 9 april tot en met zondag 8 mei I860 zal in het gebouw der Maatschappij „Arti c-t Amicitiae" te Amsterdam, Rokin hoek Spui, een voorjaarstentoonstelling worden gehouden van werken, vervaar digd door leden der Maatschappij. De ten toonstelling zal worden.geopend op zater dag 9 april,-des middags te .3 uur. Getallen mystiek V_ MICHAËL Stifel, wiens naam ook wel Styfel of Stieffel luidde, wordt algemeen als een geniaal man beschouwd. Oorspron kelijk was hij monnik, maar in 1522 koos hij de zijde van Luther en werd een van zijn trouwe volgelingen. Toch is het niet het terrein van de theologie, waarop we het genie van Stifel willen uitzetten. Zijn grote verdiensten liggen n.l. op weten schappelijk terrein en wel in het bijzonder op dat van de wiskunde. Zijn „Arithmatica Integra" was in zijn tijd bijv. het belangrijkste werk op het gebied van de rekenkunde, een boek zoals volgens zeggen er in Duitsland in de laatste 300 jaar nog geen was ge schreven. Bovendien was hij een van de eersten die de on bekende in een vraagstuk door een letter aanduidde en die de plus- en min-tekens gebruikte. Maar behalve theoloog en praktisch wis kundige, was Stifel tevens een uitermate dweepziek man. Zijn bijna niet te begrij pen dwaling nam een aanvang met on schuldige spélerijtjes met getallen, welke spelletjes uitermate geschikt zijn om de vervéling op een regenachtige dag te ver drijven, maar buiten de praktijk van het dagelijks leven dienen te worden gehouden. Destijds waren de mensen uitermate ge charmeerd van het zgn. „woordrekenen" Het principe daarvan is vrij eenvoudig Door de letters van het alfabet een bepaal de getallenwaarde te geven en daarmee allerlei rekenkundige bewerkingen te gaan uitvoeren, kunnen woorden in getallen en getallen in woorden worden omgezet, waardoor allerlei verrassende resultaten te voorschijn getoverd kunnen worden. Stifel, die uiteraard over het voor dit spel ver eiste combinatievermogen beschikte, deed graag mee aan dit soort kabalistiek, waar aan hij aanvankelijk echter hoegenaamd geen waarde hechtte. Daarvoor was hij te veel wiskundige. Totdat hij eens bij de bestudering van de Apokalypse op bepaal de samenhangen stiet, die hem als theo loog opperbest in zijn kraam te pas kwa men. Vanaf dat moment liet hij zijn scep tische houding ten opzichte van het woord- rekenen varen en overwon zijn dweepzucht. Het kabalis- tische gegoochel met letters en getallen kon hij niet lan ger zien als een spelletje, waaruit verrassende uitkom sten te voorschijn konden ko men, maar van dat ogenblik af beschouwde hij het als een mogelijkheid om Gods geheime bood schappen te ontsluieren. Met vurige ijver stortte hij zich in dit dwaze gedoe en steeds dieper drong hij door in de geheimen van een getallenmystiék, zodat hij al spoedig een meester was in de kunst van het ver anderen van woorden in getallen en ge tallen in woorden. Met ongeëvenaarde scherpzinnigheid combineerde hij de dwaaste dingen, in de waan levende, dat hij de alwetenheid op het spoor was ge komen. Zo wist hij de mensen glashelder voor te rekenen, dat de wereld moest ver gaan op 18 oktober 1533, om 8 uur in de morgen. De tijden waren vervuld en zelfs God zou dit verschrikkelijk gebeuren niet meer kunnen verhinderen. Daarover een volgende keer. H. Petition (Nadruk verboden) Journalistencabaret op zeven april in Haarlem Voor vereniging van vrouwelijke Zionisten De Woman International Zionist Organi sation (W.I.Z.O.) heeft het Amsterdams journalistencabaret „Pers Vers" uitgeno digd om op donderdag 7 april op te tre den in de Tuinzaal van het Concertge bouw te Haarlem. Uit het optreden van het journalisten cabaret op dinsdag 10 november verleden jaar in het Minervatheater te Heemstede, bleek dat de journalisten onder elkaar al even critisch 's werelds betrekkelijkheid bekijken als zij het doen in de krant. En zoals de recensent dat in zijn verslag schreef „hun optreden was de natuur lijke uitstalling van hun eigen wereldje, los van hun talent dat nodig is om niet alleen de volke iets kond te doen, maar het ook te vermaken". De vrouwenvereniging die dit cabaret, dat wars is van alle zwaarwichtigheid, uit nodigde heeft een daadwerkelijk aandeel in de opbouw van Israel door vrouwen en kinderen voor te lichten over werk in de landbouw, huishoudelijk werk en beroeps arbeid. De vereniging is behulpzaam ge weest bij de omschakeling van immigran ten en zij beijvert zich om haar leden te interesseren voor de historische, zowel als voor de hedendaagse Joodse cultuur. De voorstelling van het cabaret is voor. iedereen toegankelijk. Het Amerikaanse instituut van archi tecten heeft de Reynolds-onderscheiding voor 1960 toegekend aan de Zwitserse architect Jean Tschumi. De Reynolds-on derscheiding, die negentigduizend gulden groot is, wordt elk jaar toegekend aan ar chitecten die het opvallendste moderne bouwwerk hebben ontworpen waarin het op creatieve wijze verwerkte aluminium belangrijke invloed zou kunnen hebben op de hedendaagse bouwkunst. Professor Tschumi werd gekozen voor zijn ontwerp van het hoofdkantoor van Nestlé in een park van Vevey in Zwit serland. De constructie heeft de vorm van een Griekse „y" en heeft zeven ver diepingen. De voorzitter van het Ameri kaanse instituut, dr. Walter Gropius zei dat de jury unaniem tot toekenning var- de onderscheiding voor 1960 aan Tschumi was overgegaan. In het kader van de nationale herden king van Frederik van Eeden, die op 3 april honderd jaar geleden werd geboren, is zaterdagmiddag in de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam een door het Frederik van Eeden Genootschap ge organiseerde herdenkingsbijeenkomst ge houden. De voorzitter van het negentig leden tellende genootschap, dr. H. W. van Tricht, zeide in zijn openingswoord verheugd te zijn over de grote opkomst van belangstel lenden de aula was bijna geheel gevuld. De met zang en pianospel (door mej. Van Tricht en een nicht van Van Eeden) op geluisterde bijeenkomst, werd bijgewoond door onder anderen de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. Er werden twee herdenkingstoespraken ge houden door prof. dr. W. J. M. A. Assel- bergs en prof. dr. Garmt Stuiveling, over respectievelijk „De hoofdmotieven in het letterkundig werk van Frederik van Eeden" en „Frederik van Eeden en De Nieuwe Gids". Advertentie VOOR MARS M0E- 3839. Rom's kleren waren mooi droog geworden. Schoon waren ze wel niet, maar daar was niets aan te doen; ze zouden in de was moeten. Vriendelijk bedankt, meneer Kokel, zei Rom. Niks te danken, hoor, zei de stoker. Als je soms straks, weer in 't water terecht komt, mag je gerust weer terugkomen. Maar daar zou Rom wel voor oppassen. Ze namen afscheid van de stoker en ver lieten de fabriek. Aardig van meneer Kokel, dat hij me geholpen heeft! zei Rom. Ja, zei Mioe. Onze buurman is altijd even vriendelijk! DOOR WILLI.' IRISH Maar ik ben daar zó vaak geweest. Ik heb slechts belangstelling voor één bepaalde avond. De andere avonden kunnen mij niets schelen. Op de avond, die ik bedoel kwamen een man en een vrouw samen naar buiten. De vrouw had een fel oranje ge-r kleurde hoed op met een zwart rechtopstaand veertje erop. U hield hen uw bakje voor, toen zij in een taxi wilden stappen, enkele meters van de uitgang af. Nu moet u goed opletten. Zonder te weten wat zij deed, liet de vrouw een brandende sigaret in het bakje val len. U heeft uw vinger daardoor gebrand. De man, die bij haar was, heeft die sigaret er direct uitgeRaald en u om het weer goed te maken een paar dollar gegeven. Hij heeft nog iets gezegd in de geest van: „Het spijt me, het was een vergissing." Dit zult u zich toch nog wel herinneren? U brandt niet iedere avond uw vin gers aan een sigaret, die in uw bakje terecht komt. En u krijgt ook niet iedere avond een paar dollar in één keer. En als ik nu zeg, dat ik het mij niet herinner? Dan neem ik u prompt mee en breng u naar een po litiebureau, omdat u de mensen oplicht. U zult dan wel enige tijd moeten gaan zitten en staat dan gesigna leerd, zodat u iedere keer, dat u weer op straat pro beert te bedelen, opgepakt zult worden. De man op het bed schoof de donkere bril op zijn voorhoofd. Maar lijkt dit er niet op, dat u mij wilt dwingen te zeggen dat ik het mij herinner, of ik dat nu wel of niet doe? Ik probeer u alleen maar te dwingen te bekennen, wat u zich wel moet herinneren. En als ik u dan zeg, dat ik het mij herinner, wat dan? Eerst vertelt u mij wat u zich herinnert, en dan her haalt u dat nog eens voor een vriend van mij. Ik zal hier met hem komen of we gaan samen naar hem toe. De man begon tegen te sputteren. Maar hoe kan ik dat doen zonder mijzelf bloot te ge ven! En dan nog wel tegenover een rechercheur. Ik word verondersteld blind te zijn. Hoe kan ik die mensen dan gezien hebben? Dat is precies hetzelfde als wat u zo juist dreigde te doen, als ik het niet zou vertellen. Nee, u vertelt het maar aan deze ene rechercheur, niet aan de hele politiemacht. Ik kan het met hem op een akkoordje gooien. Hij zal u beloven, dat er niets met u gebeurt. Nu, hoe denkt u er over? Heeft u ze nu wel of niet gezien? Ja, ik heb ze gezien, zei de beroepsmatige blinde man met zachte stem. Ik heb ze samen gezien. Gewoonlijk houd ik mijn ogen dicht, zelfs achter mijn donkere bril- leglazen, als ik in fel licht loop, zoals bij het Casino. Maar toen ik mijn vingers brandde, opende ik mijn ogen helemaal. Ik kan door de donkere glazen kijken en heb ze gezien. Lombard haalde iets uit zijn portefeuille te voorschijn. Is dit hem? De man deed zijn bril af en bekeek de foto aandachtig. Ik zou zeggen van ja, zei hij tenslotte. Ik heb hem maar heel kort gezien en het is al een tijd geleden, maar ik geloof wel, dat hem is. En zij? Zoudt u haar herkennen, als u haar weer zag? Ik héb haar later nog eens gezien. Hem heb ik alleen die avond gezien, maar haar tenminste nóg een keerWat? Lombard was opgesprongen en boog zich over hem heen. De schommelstoel wiegelde leeg heen en weer. Hij greep de bedelaar bij de schouder en kneep hard, alsof hij op deze manier uit de man kon krijgen, wat hij wilde horen Vertel het! Gauw laat horen! Het was vrij kort na die avond. Daarom weet ik zo zeker, dat zij het was. Ik stond voor een of ander chic hotel en u weet zelf wel hoe licht het daar kan zijn. Ik hoorde voetstappen de trap afkomen, die van een man en een vrouw. Ik hoorde de vrouw zeggen „Wacht even, misschien brengt me dit geluk", en ik begreep wat zij bedoelde. Ik hoorde haar voetstappen op mij afkomen. Er viel een muntstuk in mijn bakje. Een kwart kollar. Ik kan de geldstukken onderscheiden aan het geluid, dat ze maken. En toen gebeurde er iets vreemds waardoor ik begreep dat zij het was. Het was iets heel onbelang rijks en u zou het waarschijnlijk niet opgevallen zijn. Ze bleef nog een enkel moment voor mij staan en dat doet nooit iemand. Het geld lag al in het bakje, zodat ze naar mij moest staan te kijken. Of naar iets vlak bij mij. Ik hield het bakje vast in mijn rechter hand, de hand, die ik gebrand had. Er zat een brandblaar op. Ik denk dat ze dat gezien heeft. Ik hoorde haar toen zacht jes mompelen. „Hé, wat toevallig", waarna ze zich om draaide en wegliep. Dat was allesMaar Wacht u nu even, ik ben nog niet klaar. Ik opende mijn ogen een klein stukje en keek in het bakje. Ze had een dollarbiljet toegevoegd aan de kwart dollar, die ze al gegeven had. Ik wist dat zij het gedaan moest hebben, want er had geen dollar in gelegen. Waarom zou ze van gedachten veranderd zijn en nog een dollar gegeven hebben, nadat ze al een kwart dollar in het bakje had gedaan? Het moet dezelfde vrouw geweest zijn. Ze moet die blaar gezien hebben en zich toen herinnerd hebben, wat een paar dagen daarvoor was gebeurdMoet zijn, moet zijnmompelde Lombard ongeduldig. Ik dacht dat u mij gezegd had, dat u haar had gezien, dat u kon vertellen, hoe zij eruit zag. Ik kan u niet vertellen, hoe zij er van voren uitziet, want ik durfde mijn ogen niet open te doen. Het was daar veel te licht en ik zou me kunnen ver raden. Pas toen ze weggegaan was, zag ik dat dollar biljet. Ik keek iets verder en zag haar toen van ach teren. Ze stapte in een auto Van achteren! Nu, vertel me dan maar hoe ze er van achteren uitzag. Dat is dan ten minste nog iets. Ik heb haar niet helemaal gezien. Ik was bang om te hoog te kijken. Alles wat ik van haar zag, terwijl zij instapte, was een stukje kous en een schoen. Meer kon ik niet zien. Een oranje hoed op de ene avond. Een stukje kous en een schoen op een andere avond, een week later! Lombard gaf hem een duw. Maar goed, over twintig jaar hebben we misschien ook alles, wat daar tussen zit. Hij liep naar de deur en smeet deze open. Toen keerde hij zich nog even om en keek hem onheilspel lend aan. U kunt vast en zeker veel meer vertellen. Daar ben ik zeker van! U zult vakkundig behandeld moeten worden. De eerste keer moet u haar héél goed gezien hebben en de tweede keer heeft u ongetwijfeld wel gehoord, welk adres de chauffeur op kreeg Nee, dat heb ik niet gehoord. U blijft hier! Begrepen? U gaat niet weg! Ik ga naar beneden en bel de rechercheur op, waarover ik u verteld heb. Ik zal hem vragen om hier te komen, zodat hij zelf kan horen wat u te vertellen heeft. Maar het is toch een stille? Ik heb u al gezegd, dat dat wel in orde is. Voor u hebben wij geen belangstelling. Geen van ons beiden. U hoeft zich nergens bezorgd om te maken. Maar pro beer er niet vandoor te gaan, voordat ik terug ben. In dat geval zullen we u het leven zuur maken. Hij sloot de deur achter zich. De stem aan de andere kant van de lijn klonk ver baasd. Je weet dus al iets? Ja, ik heb iets ontdekt. Je moet zelf maar even komen horen of het iets waard is. Waarschijnlijk krijg je nog veel meer uit hem dan ik. Ik ben op het ogen blik in de 123th Street, het laatste huis voor de spoor baan. Kom zo gauw mogelijk, dan kun je zelf oorde len. Er staat een agent, die de deur in de gaten houdt tatdat ik terug ben. Ik ben op het ogenblik in een telefooncel, de dichtstbijzijnde die ik kon vinden. Ik wacht bij de voordeur op je. Burgess sprong enkele minuten later uit een lang zaam voorrijdende politiewagen, die direct daarop weg reed. Hij liep snel op Lombard en de agent toe. Hier is het, zei Lombard, terwijl hij zonder verder nog iets te zeggen naar binnen ging. Ik kan nu zeker wel verder, is het niet? zei de agent, terwijl hij zich al omdraaide. Veel dank, riep Lombard hem na. Ze waren al op de trap. Het is helemaal bovenaan, zei hij, terwijl hij voorging. Hij heeft haar twee keer gezien. Op die avond en nog eens een week later. Het is een blinde man. Lach niet! Een bedrieger natuurlijk. Het lijkt dus wel de moeite waard te zijn. Ze namen de eerste draai van de trap, achter elkaar. Hij wil immuniteitvoor die blindheid. Hij is als de dood voor de politie. We kunnen daar wel wat aan doen, als hij ten minste iets redelijks vertelt, gromde Burgess. Victor W. von Hagen: „De Azteken, geschiedenis en cultuur". Vertaald door H. de Rétrécy. (Uitgave Van Ditmar, Amsterdam). Er zijn weinig onderwerpen te noemen, waarover zóveel populair-wetenschappe- lijke lectuur is en nog wordt gepubliceerd als over de Indianen van Zuid- en Mid den-Amerika en dan voornamelijk over hun wijze van samenleving in de tijd van de Spaanse veroveringen. Vooral voor de Azteken, de Inca's en de Maya's schijnt een onverzadigbare belangstelling van le zers te bestaan, getuige de overvloed van boeken die op dat gebied bestaat en die nog steeds aangroeit. Maar dat wil bepaald niet zeggen, dat Victor von Hagen's „De Azteken" beter onuitgegeven had kunnen blijven. Want Von Hagen is (ondanks zijn Duits-klinken de naam) een Amerikaans auteur die de laatste twintig jaar veel belangrijk werk over de Zuid- en Middenamerikaanse In dianenculturen heeft gepubliceerd en die danook tot de vooraanstaande deskundi gen op dat terrein kan worden gerekend. Zijn boek over de Azteken (welks oor spronkelijke titel, „The Aztec, Man and Tribe", raker is dan de vertaling) getuigt op elke bladzijde van die deskundigheid. Er wordt niet in geromantiseerd en hoewel dat de schrijver wellicht moeite heeft gekost ook niet in gemoraliseerd; Von Hagen zegt zelf ergens: „Morele ge schiedschrijving is slechte geschiedschrij ving". Maar er wordt een zeer grondig, en toch prettig en boeiend geschreven, overzicht in gegeven van vrijwel alle aspecten der Azteekse samenleving. Gods dienst en geneeskunde, landbouw en sport, muziek en hygiëne zijn maar enkele van die aspecten, waarover Von Hagen met grote kennis van zaken weet te vertellen. De foto's, waarmee het boek geïllus treerd is, zijn goed gekozen en de vele tekeningen zijn vooral nuttig om de dui delijkheid waarmee zij Azteekse handelin gen, situaties en gebruiksvoorwerpen tot beter begrip van de moderne lezer weer geven. Caro van Eyck blijft voorlopig rust houden Hoewel het in de bedoeling heeft ge legen dat mevrouw Caro van Eyck maan dag 4 april weer zou gaan spelen, heeft haar geneesheer besloten, dat zij nog enige (Wordt vervolgd) tijd rust moest houden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7