Een kwart eeuw burgemeester van de gemeente Velsen Fa. De VILDER Agenda voor IJmond en Haarlem „Melodie uit het verleden" DAVO-haarden Halve misstap van IJmond-handballers Havenberiehten DRV versloeg BEO in Baa..brugge DINSDAG 5 APRIL 1960 Op enkele weken na, vijfentwintig jaar geleden om precies te zijn: donder dagmorgen 2 mei 1935 kwam de gemeenteraad van Velsen in bijzondere zitting bijeen voor de installatie van de nieuwe burgemeester, mr. M. M. Kwint. Mr. Kwint, tevoren burgemeestér van Zuilen in de provincie Utrecht, kwam naar Velsen als opvolger van de overleden burgemeester F. L. J. E. Rambonnel, die slechts drie jaar het burgemeestersambt in deze gemeente had bekleed. Velsen was, wat de grootte betrof,'de vierde gemeente van Noordholland; maar het stond nog meer vooraan in de rij van moeilijk te besturen Nederlandse gemeenten. Dat de regering, na een langdurig be raad, akkoord was gegaan met de voor dracht en mr. Kwint in volkomen over eenstemming met de bevoegde autoritei ten benoemd werd als de geschiktste van hen die in aanmerking kwamen voor het ambt van burgemeester van Velsen, pleit te voor zijn antecedenten. Er was in Velsen geen overwicht van een bepaalde politieke partij en het stem de tot verheugenis, dat de regering niet had vastgehouden aan een persoon met een uitgesproken politieke richting. Al is dan burgemeester Kwint nimmer lid ge weest van enige politieke partij, in de loop der jaren is wel duidelijk geworden, dat hij sympathiseert met de liberale gedach te. Advertentie Wasmachines - Centrifuges VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN Arbeider verwondt zich met cirkelzaag Tijdens zaagwerkzaamheden, waarbij een cirkelzaag werd gebruikt heeft de ar beider P. Kooij uit Wormer zich maandag aan de linkerhand verwond. Hij was in dienst van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij van Havenwerken en te werkgesteld bij de uitbreiding van de oxystanlfabriek op het terrein van Hoog ovens te IJmuiden. Het slachtoffer moest in het Rode Kruis ziekenhuis te Bever wijk worden opgenomen. V filsen-IJ muiden DINSDAG 5 APRIL Thalia, 20 uur: „Bajonetten tegen tanks". WOENSDAG 6 APRIL Rex, 20 uur: „De dodende raket". Thalia, 20 uur: „Bajonetten tegen tanks". Beverwijk DINSDAG 5 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: ..De laatste Blitzkrieg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De laatste torpedo". WOENSDAG 6 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De laatste Blitzkrieg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De laatste torpedo". Haarlem Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Concert violiste Johanna Martzy en pianist Jean Antonietti. Woensdag 20 uur: Concert klein vrouwenkoor „Cantemus". Minerva Theater (foyer): Woensdag 20 uur: Concert klein vrouwenkoor „Cante mus". Stadsschouwburg: Vandaag en woensdag 20 uur: Toneelgroep Ensemble met „Het tuinfeest". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 err 21.15 uur: „Breng de Bismarck tot zinken", 14 jaar. Frans Halslheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.30 uur: „Inspecteur Harderstv F.B.I." 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 1.9 en 21.15 liur: „Bonjour tris- tesse", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „De witte duivel", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „De rode schoen tjes", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag en woensdag 20.15 uur: ..Middle of the night", 18 jaar. Rembrandt The&'ler: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De strijd om de Apache-pas", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Huis vol herrie". 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en woensdag 20 uur: „Liefde langs de weg", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Sum- mermadness", 18 jaai\ TENTOONSTELLINGEN Galerie Espa*ce (Klein Heiligland 36): Tot 17 april op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie van schilderijen en plastiek van Igaël Tumarkin. Galerie „Uittenhout" (Kleine Hout straat): Tot 10 april dagelijks van 11 tot 17 uur: Expositie van werken van Kini Keiler. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heilig land 1 rd): Tot 10 april dagelijks van 9 tot 17 uur: Expositie van werken van J. van der Gaag. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 9 april dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van grafieken van Henk Huig. „Het Huis Van Looy" (Kamperlaan): Tot 25 april dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Groeps- expositie van „Kunst Zij Ons Doel". DIVERSEN Vleeshal: Woensdag 12.25 uur: Pauze nj een komst kapelaan E. Duym over „De roman van de spin". Gemeenschapshuis (Zandvoort): Vandaag 20.15 uur: Pianorecital Willem Andriessen (Culturele kring ,,'t Helm"). (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 1 april). Bij de installatie wees loco-burgemees- ter J. C. Dunnebier op het grote verschil tussen Zuilen en Velsen (5.000 hectaren, 45.000 inwoners), waar de moeilijkheden vele en van gecompliceerde aard waren. „Doch gij zijt jong en de berichten uit uwe vorige gemeente getuigen van werk lust en doorzettingskracht", aldus de voor zitter, die de nieuwe burgemeester vroeg, zich volledig te willen geven om zo moge lijk te komen tot herstel en nieuwe op- bioei van de gemeente "Velsen. Vooral naar opleving van de visserij, die in hpt weste lijk deel van de gemeente zulk een be langrijke plaats innam, en naar begrip bij de regering voor de noodzakelijke steun werd verlangend uitgezien. De toestand in Velsen was inderdaad weinig rooskleurig. De financiële positie van de gemeente was slecht; er waren ruim vierduizend werklozen. Tegenwoordig wordt Velsen (ondanks het bezorgde geluid, dat bij de behande ling van de begroting was te horen) „een rijke gemeente" genoemd, waar men, vooral in de industrie, werkkrachten te kort komt. Van een gemeentelük apparaat was een kwart eeuw geleden nauwelijks sprake; de uitstekend geoutilleerde diens ten, die de Velsenaren thans als iets van zelfsprekends aanvaarden, staan in geen verhouding met. hetgeen er in die tijd op dit gebied aanwezig was. De Hoogovens bevonden zich in een beginstadium. O orlogsd reigi ng Er viel in de periode 1935-1940, in een tijd van malaise en oorlogsdreiging weinig meer te bereiken, dan te trachten de ge meentelijke huishouding zoveel mogelijk aan te passen aan 't verlaagde welvaarts- cveau. Honderden lege huizen, straten waar men in kon schieten zonder er iemand te raken, zij waren zeker geen gevolg van welvaart: er was geen werk. velen trokken naar elders. Voor tien mei 1940 was IJmuiden mari nebasis geworden. Commandant was de kolonel Hellingman. Op de eerste oorlogs dag evacueerde IJmuiden-West naar Santpoort, maar stromen vluchtelingen be gaven zich daarna naar IJmuiden. in de hoop over zee weg te kunnen komen. Voor burgemeester Kwint zijn deze eer ste oorlogsdagen onvergetelijk. Het aan grijpend gebeuren in de avond van de eer ste Pinksterdag zal hem zeker zijn hele leven bijblijven. Het was de avond waarop een colonne kwam aangereden, die onder de lindebomen bij het raadhuis tot stil stand kwam. In een der wagens waren Prinses Juliana. Prins Bernhard en hun kinderen Beatrix en Irene. Zij waren op weg naar de Engelse torpedobootjagcr „Codrington". die de Koninklijke passa giers naar een veiliger land zou voeren. In „Adventure in Diamonds" van de Engelse schrijver David Walker (naar welk boek later door Rank de film „Operation Amsterdam" werd vervaardigd, waarin opnamen, die in de zomer van 1958 te IJmuiden zijn gemaakt) betrekt de schrij ver op verschillende bladzijden burge meester Kwint, die van zijn post op het raadhuis uit waardevolle adviezen geeft aan een kleine groep vermetelen, die op Pinksterzondagavond 1940 per Engelse destroyer „Wallpole" naar IJmuiden wa ren gekomen om een partij industriedia manten in Amsterdam te redden. De fei ten, voor zover het de contacten met Vel- sens burgemeester en IJmuiden betreft, zijn in het algemeen juist weergegeven. Bezetting Een lange reeks van conflicten tussen de burgemeester van Velsen en de bezet tende macht, N.S.B. en de commissaris der provincie, mr. A. J. Backer be ginnende met een weigering op 15 mei 1940 zijn opwachting te komen maken bij de Duitse generaal-majoor Von O. en ein digende op 30 maart 1942 met de mede deling aan de rijkscommissaris dat hij, burgemeester Kwint, als wettige Souverei- ne in het Koninkrijk der Nederlanden be schouwde Hare Majesteit Koningin Wilhel- mina en dat hij Haar en Haar Huis on verbrekelijk trouw was en zou blijven, waarbij hij alle gevolgen die de bezetter er aan zou verbinden onder ogen zag resulteert in het telegrafisch „ongevraagd verlof" verlenen aan burgemeester Kwint per 1 april 1942, in afwachting van ontslag. De burgemeester van Velsen wachtte zijn ari-estatie niet af. maar dook onder, nam de schuilnamen Marinus van de Wal en Van Houten aan en organiseerde wa pendroppings. Uiteindelijk volgde zijn be noeming tot stadscommandant van de bin nenlandse strijdkrachten te Utrecht; „een moedig en krachtig commandant in de maanden voor de bevrijding, onder moei lijke omstandigheden", zo noemt mr. G. A. W. ter Pelkwijk, toenmaals burgemees ter van Utrecht, in zijn boekje „Utrecht in de eerste jaren na de bevrijding" hem. Terug naar Veisen Op 22 mei 1945 hervatte mr. M. M. Kwint zijn ambtsbezigheden als burge meester van Velsen. Een goed gedeelte van zijn gemeente lag in puin; er waren drieduizend huizen minder De dynamische wijze waarop de weder opbouw in de gemeente Velsen ter hand werd genomen heeft, terecht, in (en ook buiten) Nederland indruk gemaakt. Dat dit prachtige resultaat slechts te danken zou zijn aan de burgemeester, zal niemand willen beweren; Velsen dankt wat het nu is aan tienduizenden nijvere en harde werkers en zijn stadsbestuur en„een beetje geluk is er ook wel aan te pas gekomen", zo hebben we mr. Kwint wel eens horen zeggen. Burgemeester Kwint is nimmer een ge makkelijk man geweest. Ook niet voor zich zelf. Van 1937-1949 was er voor hem geen vakantie. De waardering voor mr. Kwints grote verdiensten kwam tot uiting in zijn be noeming in 1954 tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij is voorts officier in de Royal Victorian Order en drager van het Oorlogsherinneringskruis. Naast zijn burgemeesterschap is hij Burgemeester Kwint geeft een toelichting bij de bezichtiging door Koningin Juliana van een door acht bejaarden vervaardigd pronkstuk, voorstellende een deel van de gemeente Velsen, waarin Noordzeekanaal, Sluizen, Hoogovens en Vissershaven. voorzitter van het IJmond Adviescollege. Slotvoogd van Brederode (sinds 1935) en al 24 jaar lid van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Jachtvereni- ging. Zijn liefste hobby is paardrijden; hij rijdt al v^n zijn zestiende jaar af paard en was graag cavalerieofficier geworden. Mr. Kwint, die 61 jaar geleden te Utrecht is geboren, studeerde daar rechten; hij is honorair lid van de Senatus Veteranorum. Engeland trekt hem zeer; hij heeft dit land vele malen bezocht en hij is tijdens een van die bezoeken aan Koninging Eli zabeth II voorgesteld. Op zijn initiatief is Velsen gekomen tol jaarlijkse jeugduitwis selingen met Edomonton en Guildford. Geen gemakkelijke taak Het is bepaald geen gemakkelijke taak geweest, die bui-gemeester Kwint, nu op enkele weken na, een kwart eeuw op zijn schouders draagt. Het is een publiek ge heim, dat de conflicten tussen de burge meester en de wethouders in het Velsense college in de laatste jaren veelvuldiger en steeds scherper werden. Nagenoeg unaniem was de publieke opi nie in haar afkeuring van burgemeester Kwints houding tegenover een groep Duit se jongeren tijdens een ontvangst door het gemeentebestuur van Velsen in de zomer van 1958. Naast oprechte verontwaardi ging en beslist gerechtvaardigde kritiek is echter deze onverkwikkelijke affaire door sommigen gretig misbruikt om te trachten er politieke munt uit te slaan of persoon lijke haatgevoelens te bevredigen. Waar schijnlijk zullen zij, die zó ver gingen, in het Duitsland van na de oorlog een be vriend land te zien, waarin geen over blijfseltje van het afschuwelijke naziïsme en antisemitisme mocht, worden veron dersteld, door recente gebeurtenissen nu wel gc-nezen zijn van hun naïef optimisme. Verder in het verleden (1951-1954) had dè zogenaamde „Velser Affaire" het nij vere Velsen in een ongewilde landelijke belangstelling gelanceerd. De toenmalige minister van Justitie had de burgemeester van Velsen geadviseerd, alsnog een aantal politiemannen wegens hun vermeende activiteiten in de bezet tingstijd te ontslaan. Dit werd door bur gemeester Kwint beslist en hardnekkig ge weigerd: geen rechtbank had hen schul dig bevonden aan enigerlei tenlastelegging en de burgemeester van Velsen bleef van mening, dat een geheel onverdiende smet was geworpen op personen, die zich in het. verzet tussen 1940 en 1945 op uiterst lofwaardige wijzp hebben gedragen. Vele vorsten kwamen Velsen heeft, tijdens het burgemeester schap van mr. M. M. Kwint, tweemaal de eer gehad Koningin Wilhelmina te ontvan gen: Prinses, later Koningin Juliana was zes maal in deze gemeente. Maar ook bui tenlandse regerende vorsten zijn in bur gemeester Kwints ambtsperiode de IJmui- der sluizen gepasseerd, namelijk koning Haakon van Noorwegen, koningin Eliza beth II van Engeiand. de sjah van Perzië en de koning van Nepal. In zin officiële toespraken was bimge- meester Kwint op z'n best; een papiertje is hierbij nooit te pas gekomen. Burgemeester en mevrouw Kwint, hebben twee zoons, die nog studerende zijn. Me vrouw Kwint was voor de oorlog presiden te van het comité voor schoolvoeding en kledingverschaffing. dat de daaraan ver bonden kosten geheel uit particuliere mid delen bestreed. Thans is zij erevoorzitster van „Arbeid Adelt. Tesselschade". Ook mevrouw Kwint is tijdens de oorlog, met haar kinderen, ondergedoken geweest. CSV vierde 30-jarig bestaan bescheiden De laatste contactavond van de Castri- cumse Sport-Vereniging CSV droeg een feestelijk karakter omdat dit niet alleen de sluitingsavond van het seizoen was. In bescheiden hoedanigheid werd op deze bijeenkomst namelijk ook het 30-jarig be staan van de vereniging gevierd, terwijl de dames van de handbalafdeling werden gehuldigd in verband met het door hen behaalde kampioenschap in hun afdeling. Het verenigingsbestuur werd gefelici teerd met het 30-jarig bestaan en bij die gelukwensen overhandigden twee organi satoren de voorzitter van de vereniging, de heer P. Duinker, een 4-pits gascomfoor, voor gebruik in de kantine. De heer Duinker dankte hiervoor harte lijk en zei voorts dat wat de viering van het 30-jarig bestaan voor de leden betreft, men plannen heeft om een dagje uit te gaan in de richting van de Veluwe. De voorzitter van de handbalvereniging, de heer Bakker huldigde voorts zijn elftal dat het kampioenschap behaalde, dankte voorts CSV voor het steeds beschikbaar stellen van de terreinen en bood voor het 30-jarige bestaan van CSV de heer Duin ker bloemen aan. Trainer Koelewyn van de handbalvereniging werd gehuldigd en ook diens vrouw deelde in de hulde. De aanvoerster van het elftal mevr. Boot-Overweg kreeg voorts enkele cadeau tjes w.o. een nieuwe bal aangeboden. Ten slotte heeft men op deze avond nog ge kiend en gedanst en zorgde de conferen cier Ko v.d. Wel uit IJmuiden voor pret tige conferences. INBRAAK IN SCHILDERSBEDRIJF Ongewenste personen hebben in de nacht van zondag op maandag een be zoek gebracht aan het pand van schilders bedrijf Schram aan de Burgem. Mooy- straat. De dader(s) is (zijn) door verbreking van een deur op het achterbalkon binnen gekomen en heeft (hebben) de boel danig overhoop gehaald. Vermist werd, voor zo ver men het .heeft kunnen nagaan, slechts een bedrag aan geld. EXTRA MARKTK00PJES voor woensdag en donderdag SLA UW SLAG Vet spek 500 gram 4? 150 gr. gebraden gehakt voor 29 10 Sinaasappelen voor 75 1 blik Pork 340 gram voor 79 Zie tevens onze folder A mateurtoneel Hoeveel middelmatige toneelstukken zijn er al geschreven! Dat geldt ook voor Niek Stam en zijn toneelspel „Melodie uit het verleden". Hoe verzint een schrijver het, een beroemd pianiste volgens haar eigen verklaring in 't bezit van een bank saldo met zes nullen op zekere dag het concertpodium te laten verwisselen voor een betrekking als pianolerares. Zij komt dan uitgerekend in dienst bij haar echtgenoot, die haar vijftien jaar geleden de deur heeft gewezen, omdat zij van on trouw werd verdacht. Even onlogisch is het dat deze echtgenoot, die zijn vrouw nimmer heeft kunnen vergeten getuige de heimelijke blikken, die hij telkens op haar in zijn portefeuille verborgen foto werpt Katja destijds kon verstoten, zon der de beschuldigingen van haar beweer de ontrouw nader te onderzoeken. Pas na vijftien jaar blijkt dan, dat de gesigna leerde en gewraakte samenkomsten met een jongeman van zeer onschuldige aard zijn geweest. De vermeende herdersuur tjes werden namelijk slechts met het ge ven van pianoles doorgebracht. Nobeler kon het dus niet, vooral omdat het lesgeld was bestemd om de toen blind geworden(!) echtgenoot in de gelegenheid te stellen, zich onbezorgd aan zijn literaire arbeid te wijden. Dat na deze lale onthullingen het gezin weer gelukkig wordt herenigd, zal een ieder dan wel duidelijk zijn. Deze eigenlijk ridicuul onwaarschijnlij ke historie, werd door de Hervormde To neelgroep uit IJmuiden zaterdag en maan dag in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan opgevoerd met een toewij ding. een stuk van meer kwaliteiten waar dig. De rolkennis was voorbeeldig. Dit be vorderde een dynamische voorstelling en een aantal dramatisch sterk gespeelde taferelen. Met uitzondering van Herman Jansen, die als de tirannieke vader niet altijd in voldoende mate geëmotioneerd was, was er sprake van een uitstekende bezetting. Albert Bosman en Lenie Strij ker-Verbaan waren prima op elkaar inge speeld als het door het noodlot en toeval gescheiden echtpaar, voortreffelijk door Geertje Wolthuizen als de aanhankelijke dochter geassisteerd. Dit jeugdige speel- stertje demonstreerde met veel talent beurtelings een ontwapenende charme en een ontroerende genegenheid. Arie de Jong speelde een even zwierige als gede cideerde bohemien. Maartje Nierop-Groot en Dit Basten-Kraay, respectievelijk een in de liefde teleurgestelde secretaresse en een toegewijde huishoudster, wisten in de ze kleinere rollen eveneens ruimschoots voldoende te halen. Ten slotte zou het onbillijk zijn te verzwijgen, dat deze voor stellingen onder regie van L. Holtslag, bij het publiek een bijzonder groot succes be haalden. Het laatste oprecht gemeende compliment is dan gericht aan het adres van de leden, die het opmerkelijk fraaie decor hebben ontworpen en uitgevoerd. Jan van Dam Voor Doe Open Raden Beverwijk en Heemskerk gaan voetballen Op verzoek van de actiecomité's Heems kerk en Beverwijk van de „Doe Open"- sleutelactie, zal op zaterdag 9 april a.s. in sportpark Adrichem om 4 uur, een voet balwedstrijd worden gespeeld door leden van de gemeenteraden van Beverwijk en Heemskerk. Er zal een wedstrijd worden gespeeld onder bekwame leiding van twee maal twintig minuten. In de pauze wor den enige sportdemonstraties verzorgd door A.D.O. uit Heemskerk. Voorgedragen ALLE MODELLEN LOENDERSLOOT CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 - 435 Met de wetenschap, dat het Utrechtse Sport Vereent als medekandidaat voor de bovenste plaats van de eerste klasse hand bal een zeer ernstige concurrent is, heeft het eerste hercnclftal van de handbalver eniging „IJmond" zondag in Utrecht een halve misstap begaan. Tegen U.D. I werd na een flinke voorsprong (94) met nog een kwartier speeltijd nog nauwelijks een gelijk spel uit het vuur gesleept. Maar de IJmonders hebben in zoverre geluk gehad, dat concurrent Sport Vereent, die het Haarlemse Rapiditas-herenteam ontving met ernstige cijfers 1021 een grote nederlaag leed, zodat voor IJmond toch het ene winstpunt zeer belangrijk is. Het bezoek van U.D. is allerminst ge makkelijk geweest, want behalve de slechte conditie van het veld, speelden de Utrechtenaren een keiharde wedstrijd, die niet afdoende door de scheidsrechter in de hand werd gehouden. Desondanks bleek IJmond in staat om reeds na vijf minuten door H. Klesser de leiding te nemen (01). Twee minuten later maakte U.D. gelijk (1I) en ontspon zich een felle strijd aan beide kanten, die de doelverdedigers op zware proef stelde. Na nauwelijks tien minuten was de stand 33, waarna gedurende enige tijd de strijd gelijk opging, totdat een U.D.- speler wegens een ernstige overtreding gedurende vijf minuten het veld moest verlaten. Hiervan profiteerde IJmond uit stekend en drukte de numerieke meerder heid met drie doelpunten uit (36). Kort voor de rust echter kon het weer volledige U.D. nog een tegendoelpunt scoren (46). Al in de eerste minuut na de hervatting besloot L. Wassenaar een prachtige aanval met een fraai schot (47). Na vlotte wis selende aanvallen slaagden G. Noomen en H. Boom er in IJmond een kwartier voor het einde een 49 voorsprong te geven. Met deze grote voorsprong liet IJmond het tij keren, waardoor de U.D.-midvoor met een effectvol schot IJmond-doelman Böhm -kon passeren (59). IJmond beging nu de fout het accent op de aanval te hou den, waartegen de meer dan stevige U.D.- verdediging wel was opgewassen. De IJmond-achterhoede kwam nu onder grote druk en moest toezien dat Böhm in tien minuten viermaal werd gepasseerd, waar door vijf minuten voor het einde de stand weer gelijk was (9—9). Onder enerveren de spanning verstreken de laatste minu ten, waarin beide doelen aan ernstig ge vaar ontkwamen, maar toch niet meer werden doorboord. In Alkmaar In Alkmaar boekten de IJmond 2-heren een zeer teleurstellend resultaat met de 135 nederlaag tegen AVA. Op „Watervliet" ontvingen de dames van IJmond 2 het team van De Blinkert 2. dat enige gevaarlijke schutters in de aan val had. zodat de Velsense doelverdedig- ster R. Wagenaar alle zeilen moest bijzet ten, maar toch niet kon verhinderen, dat de Heemsteedse dames na tien minuten met 02 leidden. IJmond vond hierop een volledig antwoord (22). maar nog voor de rust werd de stand 23 voor De Blin kert 2. In de tweede speelhelft wist IJmond nog tweemaal te scoren en De Blinkert éénmaal, zodat met 44 de ver houding was gevonden. Met niet minder dan 71 waren de T.Tmond 3-dames de meerderen van De Blinkert 3. Benoemingen aan Visserijschool B. on W. van Velsen hebben de gemeenteraad voorgesteld te benoemen tot leraren in vaste en tijdelijke dienst aan de gemeentelijke visserij- school te IJmuiden: Dagschool (voor het tijdvak van 1 augustus 1.051) t/m 31 juli 1960) de heren J. van Altena. J. H. Beijer, J. J. Bronsveld. A. J. Eiff, F. Feenstra. J. Gravemaker. W. G. van Leusden. C. Peet, A. H. W edemeyer, J. de Weert en J. van der Winden: (voor het tijdvak van 1 september 1959 t/m 31 juli I960) dc heren E. W. de Haas en T. A. Lan- gedijk. Met ingang van 1 augustus 1959 in vaste dienst: de heer H. Bel. Avondschool ivoor het tijdvak van 1 augustus 1959 t/m 31 juli 1960) de lieren G. Beenhakker. W. C. van Leusden, T. van Os. C. Peet en G. P. Valter; (voor het tijdvak van 1 september 1959 t/m 31 juli 1960) de heren T. A. Langedijk en J. v. d. Winden: (voor het tijdvak van 1 oktober 1959 t/m 31 mei I960) de heren J. J. Bronsveld, C. van Es en W. Zwemmer. Met ingang van augustus 1959 in vaste dienst: de heren H. Bel er W M. Claassen. Tol hulpconcierge voor het tijd vak van 1 augustus 1959 t/m 31 juli 196fo: dc heer C. van Es. De goedkeuringen van de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zijn bereids verkregen. „Zomer in december" De toneelvereniging „Kunst Na Arbeid uit Beverwijk, geeft zaterdag 9 april in het Kennemer theater haar laatste toneel avond van dit seizoen. Opgevoerd wordt „Zomer in december", blijspel in vier taferelen, met proloog en epiloog, door James Liggat. De regie is weer in handen van mevrouw Ruth Snel. Na afloop is er bal, op muziek van „Het Holland Kwartet". Maandag kwamen in IJmuiden aan: Walma van Abö. cellulose voor Veisen: Boreas. Gothenburg: Midas. Lissabon; Alstern, Uddevalla; Eemstroom. Grangemouth; Frans van Seumeren, Drammen: Torun. Stettin; Hontestroom. Liverpool; Dotterel. Liverpool: Castor, Bremen; St. Michael, Rotter dam: Argo, Fowey; Vechtstroom. Poole; Geest- dijk. Maassluis, ledig IJmuiden; Ivinghoe Beaca. Rotterdam. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Charles Eckelmann van Rotterdam; Capri Cornes, Rotter- Martinistad. Delfzijl: Waal. Antwerpen: Aagte- kerk, Antwerpen: Eemshorn, Fowey. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Sigyn naar Helsingborg, bijlegger IJmuiden: Derwent Water. Bridgewater. kunstmest IJmuiden: Pacific. Basse Indre. coils IJmuiden; Gouweborg. Sarpsborg. zout IJmuiden: Tor. Malmö; Fivelborg, Ipswich, kunstmest IJmuiden; Ursula Parchmam. Rotter dam; Antilope, Porthmouth, kunstmest IJmuiden; Bogdan Khmelsinzku, Tuapse; Dixcove. Londen; Fivel, New Ross: Freshfield. Bremen; Fernland. Hamburg; Locnerkerk. Rotterdam: Neth. Coast. Rotterdam: Democraat, Londen, walsmaterêaal T.Tmuiden; Heimdal, Emden; Frans van Seumeren, Farbcrg. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Plancius naar Delfzijl: Pericles. Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Korfbalweekeinde Het eerste twaalftal van de Christelijke korfbalvereniging DKV te IJmuiden heeft in Baambrugge na een spannend duel tegen BEO op beide punten beslag weten te leggen. De wedstrijd begon hoopvol voor de IJmuidenaren, want twee minu ten na de aanvang had Marry Zorgdrager al succes (01). Er volgde een gelijk op gaande strijd waarin beide partijen tot goede opgezette aanvallen kwamen. Toch duurde het nog twintig minuten alvorens BEO uit een strafworp de ge lijkmaker scoorde (11). De vreugde was echter van korte duur, want na één mi nuut was een dekkingsfout van de gast heren er oorzaak van dat T. Bax zijn team opnieuw de leiding bezorgde (12). Het antwoord van BEO was een serie aanval len, die even voor de pauze in een doel punt resulteerden (22). Na de rust kwam er ook bij DKV meer vaart in het spel en er ontwikkelde zich een spannende strijd om de leiding. Weer waren het de IJmuidenaren, die door Tineke Korteweg een voorsprong namen (23), maar voor de derde maal kwam BEO terug (33). In de beginopstelling teruggekeerd, werd een doelpunt van Bea van Voorst afgekeurd, maar tien minuten voor het einde was het dezelfde dame die DKV deed juichen (3—4). In de laatste minuten van de wedstrijd pro beerde BEO alles om een nederlaag te ontlopen, maar slordig schieten hield hen van een gelijkspel af. Een gehavend derde twaalftal moest in Nieuw Vennep de strijd aan binden tegen kampioenskandidaat KIOS II. Binnen vijf minuten hadden de IJmuidenaren door Kees Jaspers een 20 voorsprong. Toen echter nam KIOS het heft in handen en leidde bij de rust met 4—2. Na de pauze konden de IJmuidenaren geen stand houden en verloren tenslotte met 11—2. DKV junioren A tegen SDO junioren A eindigde in een 40 overwinning voor de gasten. SVIJ slaat VSV 4 (2-0) In de serie jubileumwedstrijden van de HVB heeft SVIJ uit IJmuiden kans gezien om het vierde elftal van VSV te verslaan. Aanvankelijk had VSV de beste papieren, want de rood-witten startten onmiddellijk met een offensief, dat echter geen doel punten opleverde, daar de IJmuider defen sie er goed oog in had en telkens vakkun dig ingreep. Na twintig minuten kwam SVIJ meer in de aanval en toen bleek al gauw dat de verdediging van VSV kwetsbaar was, want na een snelle aanval van de „whites" kon Minneboo doelman Peters passeren (01). ,Na de rust speelde SVIJ aanmerkelijk be ter voetbal, doordat vooral het tempo in de soms wat korte combinaties hoger lag. De rood-witte verdediging moest dan ook alle zeilen bijzetten om verder onheil te voorkomen. Het was echter toch weer de actieve Minneboo, die met een beheerst doelpunt de stand op 2—0 bracht. VSV was nu een geslagen ploeg. Hadden de SVIJ- voorwaartsen de kansen beter benut, dan zou de score aanzienlijk hoger geworden zijn. In de volgende ronde krijgt SVIJ nu Terrasvogels 2 op bezoek, wat ongetwijfeld een interessante ontmoeting kan worden, daar deze tegenstander een klasse hoger speelt. ANMB heeft nieuwe voorzitter De afdeling Beverwijk van de Algemene Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Industrie heeft maandag in „Terpsichore" een goed be zochte jaarvergadering gehouden en een nieuwe voorzitter gekozen: W. Alberda. De verschillende gebeurtenissen in de afdeling werden uitvoerig besproken. Door overschrijving naar een andere afdeling was het ledental belangrijk gedaald, doch door actief huisbezoek was het oude aan tal weer overschreden en bedroeg 679. Volgens de voorzitter, de heer W. van der Tuin, zou het momenteel 757 zijn en nog dagelijks komen er leden bij. De financiën toonden niet zulk een gunstig beeld, daar er een nadelig saldo was van A 594,21 (vorig jaar was dit f 1.823,62). De penning meester,, de heer G. Vermeer, gaf de leden in overweging om toch vooral het juiste contributiebedrag te betalen. Bij de laat ste staking moest men een lid minder uit keren dan waarop hij recht zou hebben gehad als de juiste contributie betaald was geworden. De voorzitter stelde zich niet meer herkiesbaar, als zodanig en in zijn plaats werd de heer W. Alberda ge kozen. De heer M. Dijk zal de penning meester G. Vermeer vervangen. CAUSERIE OVER RODE KRUIS. De K.A.V.-afdeling in Oosterwijk orga niseert op donderdag 7 april een bijeen komst. Mevrouw P. J. Scherpenhuizen Verell uit Velsen-Noord zal op deze avond spreken over het Rode Kruis en het Wel- farewerk. Voorts worden films vertoond, onder andere over de boot „Henri Dunant". COLLECTE. De christelijke organisatie „Draagt Elkanders Lasten" houdt deze week een huis-aan-huis-collecte in Heemskerk. Deze vereniging zorgt voor uitzending naar sanatoria, rusthuizen en dergelijke en eventuele financiële tegemoetkoming bij de aanschaffing van noodzakelijke hulp middelen. FOTOKRING HEEMSKERK. De fotokring „Heemskerk" heeft onlangs een avond-foto-puzzeltocht gehouden. In totaal werden twaalf series van elf foto's ingezonden. De jury bestond uit de heren J. Schraa en R. v. d. Meulen. De uitslag was: 1. D. Janse; 2. A. Klomp, en 3. J. Wester. Woensdag 6 april komt de heer Bothof uit Velsen een lezing houden over compositie aan de hand van eigen werk. Deze bijeenkomst werd gehouden in het jeugdhuis aan de Constantijn Huygens- straat.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5