PLEUNTJE VAN POELGEEST IS EEN TOEVERLAAT VAN ZWERFDIEREN IJmuidenaren brengen een vliegdek- schip voor sloop naar Rotterdam Wijsmuller bezorgt Nederland primeur Zorg: zame „moeder' van 24 poezen, tien honden en zeven marmotten Amersfoort krijgt een „jeugdstad" Chr. Gereformeerde kerk bestaat vijftig jaar WOENSDAG 6 APRIL 1960 5 Woningen te Oostzaan nog lang niet droog Na een reis die 31 dagen heeft geduurd en hen heugen zal, hebben gisteravond de IJmuidenaren Gosse Vogel, Willem van Gelder, Leen Taverne, Peter van Beusekom en Frans van Schoor, die met Gerrit Bos uit Utrecht en André Baars uit Amsterdam, onder leiding van stuurman Johan Boerma uit Enschede, het runnersteam hadden gevormd aan boord van een ten dode opgeschreven „spookschip", de „Saginaw Bay", nadat dit weerspannige „loeder" aan de boeien op de Waterweg, ter hoogte van Wilton Feyenoord, was gemeerd, verlaten onder woorden welke niet bepaald van een teder afscheid getuigden Gezien het weinige comfort dat het ge wezen vliegdekschip van de Amerikaanse oorlogsmarine de jongens op dit reisje had geboden, was hun stemming best te be grijpen. Maar het is niet helmaal eerlijk alle schuld te werpen op deze oorlogsvete raan, die het immers niet helpen kon, dat hij zo af en toe moest vechten tegen wind kracht 10 tot 11. En dit op zijn laatste le vensgang. Het was een onvoorstelbare ruïne van gedeukt, verbogen, verwrongen, gescheurd en gebroken staal, waardoor de geprikkel de gasten van „pension Saginaw Bay" ons rondleidden, nadat zij hun verbazing te kennen hadden gegeven over het feit, dat iemand zich halsbrekende toeren getroost om een beslist onbewoonbaar geval te be kijken. Een inventarislijst? We beginnen er niet aan. Als we zouden zeggen: „er is van alles op vliegtuigen na dat aan boord be hoort te zijn van een opgelegd vliegdek schip, maar alle „gevaarlijke schietspullen" zijn weggehaald of onklaar gemaakt", dan zouden we overdrijven, maar toch weer niet zo heel ergEerlijkheidshalve zou den we er dan bij moeten vertellen: de stormen en orkanen op de laatste reis hebben veel meer vernield aan boord van de „Saginaw Bay", dan de vernielings- ploeg van de United States Navy, die het kennelijk „wel geloofd" heeft. De Rotterdamse havenautoriteiten ston den gisteravond ietwat wantrouwig tegen over de ex-Amerikaan: ze wilden hem onderzoeken op gevaarlijke gassen en an dere dingen die gemakkelijk explosies en brand zouden kunnen verooi'zaken, met alle nare gevolgen. Maar dinsdag was het knap laat geworden, alvorens het sloop- schip gemeerd lag aan de boeien, zodat men er vandaag aan zou beginnen; of men er mee klaar komt, is een tweede De „Saginaw Bay" is van Boston naar Rotterdam gesleept door de „Zeeland", die behoort tot de trotse vloot van zeeslepers van het Bureau Wijsmuller te IJmuiden. De „Zeeland" en de „Saginaw Bay" hebben, zoals we reeds schreven, op de sleepi'eis van Boston naar Nedei'land verschillende malen zeer slecht weer ondex-vonden. Toch heeft de reis over een afstand van ruim 3500 mijl een vlot verloop gehad. Nadat de sleep op ongeveer 500 mijl ten zuiden van Cap Race (New Foundland) was gekomen, kwam men in slecht weer terecht. Bij windkracht 11 brak tot di-ie keer toe de sleepverbinding; na enkele dagen werd weer vastgemaakt. Op die dagen slingerde het vliegdekschip hevig vaak tot 45 gra den. Een kx-aan, vastgesjord en gelast, schoot door een stalen wand overboord. Een enorme scheepsschroef, die eveneens stevig vastgesjord was aan dek, werd ook al door Neptunus opgeëist. De stalen ge schutskoepel geheel aan de achterkant van het schip kreeg een golfje, dat het geval gedeeltelijk deed scheui'en en een deuk van jewelste bezorgde. Het lege gevaarte ging een goed deel van de moeilijke reis te keer, dat het niet leuk meer was voor de acht mannen aan boord. Zeker niet voor kok Taverne, die al 12 jaar meedoet, maar dit reisje toch wel iets aparts vond. Leen heeft best gekookt en gebakken, von den de jongens, maar Leen zelf wreef nog met een pijnlijk gezicht de plekken van z'n lichaam die in onzachte aanraking waren gekomen met koud en gloeiend staal (alles is van staal aan boord). De te- vi"edenheid over Tavexme's bakkunst lijkt niet overdreven: het door hem in een „hulpkistje" gebakken brood smaakte ons prima! Een van de 49 Het vliegdekschip „Saginaw Bay" heeft in de Verengide Staten behoord tot de klasse van Escort Aircraft Carriers. Er waren in de tweede wereldoorlog 49 van dei-gelijke schepen, ontworpen en gebouwd door twee werven Henri J. Kaiser Co. te Vancouver en Oregon S.B. Corporation te Portland. Vier schepen gingen in de strijd ten onder; de andex-e 45 eenheden werden in 1958 en 1959 voor de sloop verkocht aan Amerikaanse, Japanse, Chinese. Belgische. Duitse en Italiaanse werven. Eind maart 1960 is de laatste van de hand gedaan. De Saginaw Bay", de CVE 82, werd in 5 maanden tijds gebouwd. De kiellegging was op 1 november 1943, de tewaterlating op 19 januari 1944 en de indienststelling op 2 maart 1944. Het schip meet 7800 ton. is ruim 156 meter lang en 54 meter breed en is van kiel tot vliegdek ruim 23 meter hoog. De hangar neemt van deze hoogte bijna 13 meter in beslag. Het schip heeft twee separate machine kamers (11.200 ipk). De vaart was 19,5 mijl per uur. Er waren in ooi-logstijd 800 man en 35 vliegtuigen aan boord. Er zijn 2 vlieg- tuigliften, elk met 7 ton hefvermogen. De „Saginaw Bay" was bij oplevering te Boston nog vaarklaar. De 32 kanons en mitrailleurs werden echter voor gebruik onklaar gemaakt; de lopen werden door gebrand. Alle andere installaties zijn ech ter nog bi'uikbaar, zoals de motoren, kra- nen, generatoi-en, compx-essoren etc. Ook de resex'velopen voor de kanons en mitrail leurs, die in de magazijnen liggen opge slagen. zijn doorgebrand, Dit vliegdekschip wex-d in 1943 vernoemd naar een baai in een van de Noox-d-Ame- rikaanse meren. Verkocht De „Saginaw Bay" is het eerste door Ne derland in de USA verworven en vandaar naar Nederland versleepte vliegdekschip om hier te worden gesloopt. Het schip werd door Levie Simons Scheepssloperijen N.V. te Rottex-dam gekocht door bemidde ling van de gi-ootste scheepsmakelaar op het Westelijk Halfrond. Jacq. Pierot Sons te New York. Op inschrijving slaagde men er in een dergelijk voor de sloop be stemd schip naar Nederland te krijgen. Bij deze inschrijving was Levie Simons Scheepssloperijen N.V. 699 dollar en 99 dollarcents boven de opvolger. Het schip heeft, wanneer het straks aan de werf te Rotterdam ligt, ruim 1 miljoen gulder. gekost. Het wasc in november 1959, toen de Saginaw Bay" in de USA voor de verkoop werd aangeboden. Twee dagen lang heeft de heer Simons met een lan- taax-n door "het schip gezworven om de waarde te bepalen. Het schip zal, aldus werd bij de inschrijving al bekend ge maakt, 7020 ton aan staal opleveren. Hoe volledig het schip nog is uitgerust, nadat het van 1945 tot 1960 niet meer heeft gevax-en, blijkt wel uit het feit, dat zich nog 2000 ton olie in de bunkers bevindt, alsmede een deel van de personeelsadmi- nistratie en de bibliotheekDe olie heeft inmiddels in Nederland al een koper gevonden. De sleepreis De „Saginaw Bay" was bij aankoop te Boston vaarklaar. Het op eigen kracht naar Nedex-land brengen zou echter aanzienlijk meer gekost hebben. Een grote bemanning was nodig geweest! D, sleepx-eis werd door Levie Simons Scheepssloperijen N.V. op gedragen aan de Zeesleepvaartmaatschap- pij N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, die voor dit karwei haar diesel elektrische zeesleepboot „Zeeland" (2550 IPK) beschik baar kon hebben in de tweede helft van fe bruari. Onder commando van kapitein O. Edelenbosch uit IJmuiden kwam de „Zee land" op 28 februari te Boston aan. De sleep wex-d klaai-gemaakt; de 8 runners van de „Zeeland" zochten een onderkomen in de oificiershutten van de „Saginaw Bay" en de sleepdraad werd ingesloten. Het ver- tx-ek moest echter voor enige dagen wor den uitgesteld met het oog op zeer slechte weersomstandigheden op de Atlantische Oceaan: windkracht 10 tot 11, sneeuwbuien en strenge vorst Het \vas 6 maart, toen de sleep uit Bos ton vertrok om de reis naar Nederland te beginnen. Intussen liepen nog twee Wijs- muller-sleepboten te Boston binnen. Het waren de „Noord-Holland" en de „Utrecht" zusterschepen van de „Zeeland" die ieder begin maart met een vliegdekschip uit Boston naar Honkong vertrokken voor 10.000 mijl lange x-ijzen. Het is een nieuw succes voor Wijsmuller geworden deze reis van de „Zeeland" met de „Saginaw Bay". De „Zwarte Zee" van Leen Smit bracht, toen deze zeesleper z'n concurrenten op de Waterweg passeerde, een hartelijke en sportieve welkomstgroet. Sloop Aan de sloop van de Saginaw Bay" zul len 80 man van Levie Simons gaan wer ken. Binnen een half jaar tijds zal het schip worden gesloopt. De sloop begint bij de uitstekende geschutbakken, de zijkan ten, verstex-kingen, uitbouw en opbouw van het vliegdek. Wanneer de „Saginaw Bay" een glad geheel is, wordt begonnen met het opbreken van het houten vliegdek, dat een dikte van 5 cm heeft. Het gehele vliegdek omvat 290 kubieke meter hout. Niet alle genoemde 7020 ton staal gaat naar de smeltkroes. Het zal ongeveer 6600 ton zijn, daar nog veel dunne staalplaat bi-uikbaar is. MEJUFFROUW PLEUNTJE Johanna van Poelgeest is 51 jaar en woont in een onbewoonbaar verklaarde woning tussen de bollenveldenin de Zilk. Ze heelt 24 poezen, tien honden en zeven marmotjes. Om die dieren aan hel eten te houden, bedelt mejuffrouw Van Poelgeest hier en daar wat bij elkaar. Want ze heeft geen inkomen en krijgt geen ondersteuning. Al haar tijd besteedt ze aan de verzorging van de dieren. Ze offert zich voor haar honden, poezen en marmotjes op. Dat hebben de dieren naar haar heilige overtuiging dan ook nod'". Want, zegt juffrouw Van Poelgeest, in de bollenstreek zijn het niet zulke grote dierenliefhebbers. Poezen en honden worden soms verstoten. Dan gaan de dieren zwerven. En wie anders dan Pleuntje Johanna van Poelgeest ontfermt er zich over? Zonder inkomen in oud, tochtig huisje Dertig jaar lang heeft juffrouw Van Poelgeest in Amstex-dam gewoond. Ook daar vex-zox-gde ze vele dieren. Soms had ze er wel dertig in huis. Dat namen de bux-en soms niet; en zij klaagden de die- x-enliefhebster aan. En ook de huiseigenaar was het soms niet met deze verregaande toewijding eens. Twee keer is de vrouw daai'om uit haar huis gezet. Haar diex-en gingen dan naar een asiel. Maar als juf frouw Van Poelgeest weer een ander huis had, stapte ze naar het asiel om haar die x-en terug te halen. Totdat buren en ei genaar weer.enz. „Vindt u het niet wat abnormaal?" had de rechter haar eens ge vraagd. Maar zij had een wëdei'vraag klaar: „Vindt u het niet abnormaal als de mensen dieren onverzorgd achterlaten en de straat opsturen?" Twee jaar geleden is juffrouw Van Poel geest naar de Zilk gekomen. Zij was in dienst geweest van 'n naar Noord wijk ver huisde familie, ging hier vandaan en kx-eeg - met toestemming van de eigenaar - on derdak in een volkomen uitgewoond, onbe- Pleuntje Johanna van Poelgeest bij enkele van haar 24 poezen. woonbaar verklaard huisje op het land bij de Zilkerduinweg. Ze had echter geen toe stemming van de gemeente Noordwijker hout. Amper had de dierenliefhebster zich in het oude huisje geïnstalleerd, of gemeen te-arbeiders kwamen en zetten haar eruit. Door deze harde maatregel was zij beslist niet van haar stuk gebracht. Wat toen het gemeentepersoneel was vertrokken, ging zij weer het huisje in. Toen heeft de ge meente de zaak maar zo gelaten. Mejuffrouw Van Poelgeest had hier al gauw een aax-dig „gezinnetje" van honden en poezen. In de ene kamer nestelde ze de poezen, in huis- en slaapkamer de hon den. Dan haalde ze een zwerver van de sti-aat, dan één uit duin. Spoedig kreeg ze een zekere faam. In de Zilk staat ze be kend als „die vreemde vrouw met die hon den en katten". Contact met de mensen heeft ze haast niet. Maar wel weet men haar te winden. Soms treft ze namelijk een poes voor haar deur aan van mensen die het dier daar hebben achtex-gelaten. Geen inkomen De vrouw en haar dieren kunnen niet van de wind leven. Maar een inkomen is er niet. De gemeente wil haar wel onder steuning geven, oo voorwaarde dat ze haar honden en katten weg doet. Maar daar be gint juffrouw Van Poelgeest niet aan. Want zij heeft zich een grote taak gesteld: ze is de toevex-laat van zwex-fdieren. Natuurlijk zijn er mensen die de vrouw helpen. Om de paar dagen gaat ze naar Noord wijk en Noordwijkerhout. Daar krijgt ze bijvoorbeeld veel vlees van een slager. Ook bij een bakker kan ze aan kloppen. In Noord wijk krijgt ze viskoppen. Met een zware tas vol brood, vlees of vis koppen keert ze naar het huisje terug, waar de beesten ongeduldig wachten. Het is koud in het oude huisje. Er is haast geen raam meer heel. Vooral 's nachts daalt de temperatuur nog sterk. Juffrouw Van Poelgeest zou een paar zak ken kolen van de gemeente krijgen. Maar tot nog toe heeft ze hiervan niets gezien. Het stoken op het fox*nuis is dus een groot probleem. Met een beetje afvalhout pro beert ze het fornuis weer warm te krijgen. Terwijl juffi-ouw Van Poelgeest bij het huisje wat voer voor haar marroot]es zoekt, vertelt ze: Twee jaar geleden ben ik in dit huisje gaan wonen.Dat mocht van de eigenaar, uit Noordwijkerhout. Ze wil len me er natuurlijk uit hebben. Maar ik ben tegen de burgemeester gezegd: als ik er uit moet. dan kom ik met al mijn dieren voor uw deur zitten. Vooral die bol- lenkwekers hebben het niks op mijn die ren. De poezen mogen ze nog wel, want die verdrijven de muizen. Maar de hon den, daar hebben ze een hekel aan. Goeei bedelen „Ik word natuurlijk geholpen, door de sla ger en de bakker. Hier en daar vraag ik om eten. Ik kan goed bedelen. Maar van die bollenkwekers krijg ik niks. Die zijn zo gierig, terwijl ze het toch best kunnen doen. Gisteren kreeg ik nog een tientje. Het was hard nodig, want ik had niks meer. En een aardige mevrouw liet een pakje achter. Met sinaasappelen ex-in. Kaas, en nog veel meer. Een andere mevrouw gaf me twee de kens. Die heb je 's nachts wel nodig, 't is ex-g koud met die kapotte ramen. Nou ge ven de twee honden in mijn bed 's nachts ook wat wax-mte. Ik probeer al jax-enlang invaliditeitsrente te krijgen. "Want ik kan niet zo goed wei-ken. Vi-oeger heb ik kin- derverlarrirmng gehad. Later heb ik ge werkt: op kantoor en in kinderhuizen. Dus heb ik x-entezegels geplakt". De dierenliefhebster gaat naar binnen en brengt haar marmotjes wat voer. Die springen hongerig tegen het hek: Pim en Pam en hun kinderen. Op een stoel zitten wat schuwe katten. Eén kruipt er in een hoek weg. „Als ik poerepoerepocre" roep, komen ze allemaal". Uit de andere kamer klinkt een enorm hondenlawaai. Juffrouw Van Poelgeest doet de deur open. Een paar honden springen naar buiten. Het riekt er sterk. In de hoek van de kamer staat het bed. waarop juffrouw Van Poel geest 's nachts bij haar honden slaapt. „Die marmotjes gingen naar de vivisec tie. Daar ben ik natuurlijk tegen. Ik zeg: geef ze mij maar, 't zijn lieverdjes. Mijn diex-en worden goed verzorgd. Al mijn tijd besteed ik ex-aan. Mijn moeder had dat ook. Die had acht kinderen, maar altijd liepen er ook dieren over de vloer: witte muizen en een groot konijn. Kijk, de die ren moeten liefde hebben. Dat's net zo be langrijk als goed eten. Ze vragen er ge woon om geknuffeld te worden. Dat doe ik dan ook: de één na de ander, want voor allemaal heb ik geen tijd. De dieren zijn erg aan me gehecht, ze doen alles. Ik heb ze door, en observeer ze dan ook, hun ka- raktertjes enzo. Maar ze laten me alleen ploeteren. Met dierendag zijn er duizenden opgehaald, maar ik heb er geen cent van gezien". Toen jutfrouw Van Poelgeest naar bin nen was gegaan, had ze gezegd: „kijk u niet naar de rommel. Het gaat toch om de diertjes. Tot 's avonds laat ben ik voor ze bezig, dan ben je doodmoe". Tot onze voldoening vertelde de dieren „moeder": „Drie hondjes gaan er nu weg, daar heb ik een goed tehuis voor gevonden". Mis schien zijn er weer gauw drie voor terug gekomen. Tenzij er mensen zijn die de ver zorging van een hond of een poes willen overnemen. Middelbare scholieren hebben het ini tiatief genomen tot het stichten van een „Jeugdstad Amers£oox-t", waarin alle jon geren van welk geestelijk of politiek be ginsel ook, hun tehuis kunnen vinden. Het Amex-sfoortse gemeentebestuur en de Stichting Amex-sfoortse Gemeenschap steu nen het plan. dat dinsdag 12 april verwe zenlijkt wordt door de installatie van een jeugdgemeenteraad door de burgemeester van Amersfoort, de Heer H. Molendijk. De doelstelling van „Jeugdstad Amers foort" is bevox-dering van de zelfwerkzaam heid, van gemeenschapszin, van samen werking (ongeacht overtuiging) van ver antwoordelijkheid jegens minder goed be deelden. van persoonlijheidsvorming. van geestelijke creativiteit en van waardering voor toeristische activiteiten en veilig verr keer. „Jeugdstad Amersfoort" zal voor Amers foort deze zomer landelijke congressen van de amateurgidsert en' vdn de sch'oölpers voorbereiden. Tien commissies werken plannen uit voor 1961. waarin men wil ko men tot de organisatie van excursies en reizen, een landelijke jeugddag en een zo genaamde jongerensalon (tentoonstelling van produkten van creatief werk) en tol de uitgifte van een internationaal jonge renblad. Het huidige voorjaar mag dan velen be zorgd naar regen doen verlangen, in Tuin- dorp-Oostzaan is de bevolking blij, dat de maartse buien maar incidenteel zfjn voor gekomen. Het water laat zich zo is ge bleken zeer moeilijk uit de huizen ver dringen. De heer A. F. J. Jelles, gymnastiek leraar, heeft in zijn woning aan de Meteo renweg de afgelopen negen weken, dag en nacht zijn kachel flink gestookt, maar de muren van de kamers zijn nog steeds niet droog. Andere bewoners, die meer mede werking van de zon kregen, hebben erva ren, dat sommige muren gingen scheuren als ze eenmaal droog waren. Vanzelfspx-ekend kan nog niet worden be gonnen met het opnieuw behangen van de huizen voordat alle vocht is verjaagd. En omdat de meeste bewoners om dezelf de rede wachten met de aankoop van meu bilair is het in de meeste woningen bar ongezellig. Het gevolg is dan ook, dat Tuin- doi'pers erg uithuizig zijn geworden. De afwikkeling van de schade verloopt traag. Met de becijfering van de bedrijfs schade, zal eerst na juni een begin wor den gemaakt. Tal van voorwerpen, die niet als geheel verloren zijn geboekt, lig gen nu in het grote fabriekspand „De Vre de" opgeslagen in afwachting van de komst der schade-enquêteurs. Het zijn bromfietsen, naaimachines, radiotoestellen, stofzuigers, tal van andere elektrische apparaten en zelfs een aantal auto's. De Chr. Gereformeerde kerk van IJmui den zal zondag een gedachtenisdienst hou den ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan en dinsdag 12 april een meer fees telijke bijeenkomst. De gemeente telt thans 490 zielen. In 1921 ontving zij in wijlen ds. J. B. G. Croes haar eerste predikant. Later werd zij gediend door de predikanten ds. T. A. Bakker, ds. A. Zwiep (beiden overleden), ds. J. W. v.d. Gi-onden, thans te Enschede en ds. C. den Hertog, thans te 's-Graven- hage. Sedert kort dient ds. M. Vlietstra deze gemeente. Op 12 april 1922 mocht zij officieel haar kerkgebouw in gebruik ne men. Onder de kerk van IJmuiden ressor teren een vijftal omliggende plaatsen. Gezellig wandelen met een wandel- of kinderwagen van VAN WEERT. Keuze uit 100 stuks. Div. modellen en kleuren. De 'niéuwste wagens van de Jaarbeurs. Daarbij een leuke tas en. een leuk kussen. Zojuist ontvangen uit het buiten land. Hypermodern. Het marmoilcnec.jpuar Pim en Pam en hun kinderen krijgen wat voer, dat mejuffrouw Van Poelgeest buiten heeft geplukt. Verbittering over de haven van Scheveningen In de dinsdagmiddag gehouden algemene vergadering van de Kamer van Koophan del voor Den Haag is wederom de verbe- tering van de Scheveningse buitenhaven ter sprake gekomen. De voorzitter, de heer W. van Geleuken, uitte zijn teleux'stelling over het feit, dat voor de verbetering op de begroting van Verkeer en Waterstaat nog steeds geen gelden zijn uitgetrokken en de heer J. den Duik jr. gaf te kennen, dat er in Scheveningen langzamerhand een bittei-e stemming gaat heersen. ,,'t Lijkt wel, zo zei hij. „of de rege ring er ten aanzien van Scheveningen een apartheidspolitiek op nahoudt: Al vijftig jaar geleden is in een telegram aan de Koningin om verbetering van de buitenha ven verzocht. Elk jaar opnieuw krijgen we van de regering te horen, dat zij veel voor de visserij voelt, maar dat er geen geld is. Ik hoop, dat de regering ten slotte zal inzien, dat de huidige toestand niet ge handhaafd kan wox'den. Het havencomité zal blijven doorwerken en niet rusten, voox-dat Scheveningen recht is gedaan". De ingestorte muur te Scheveningen De Haagse dienst van Bouw- en Woning toezicht heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het instorten van een muur van een confectieatelier te Scheveningen in een daarnaast gelegen bouwput. De dienst is tot de conclusie gekomen dat enige werkzaamheden in de put zijn uit gevoerd zonder dat daarvan kennis gege ven is aan Bouw en Woningtoezicht. Een van die werkzaamheden was het graven van een liftput waardoor de muur is on dermijnd. De daarna aangebrachte stem pelingen waren niet voldoende. Ned.-Britse combinatie voert baggerwerken uit in Monrovia De combinatie D. Blankevoort en Zn. N.V. te Bloemendaal en R. Costain Ltd. te Londen hebben de opdracht gekregen tot het uitvoeren van belangrijke baggerwer ken ten bedrage van ruim 1 miljoen dollar in de haven van Monrovia. Het materieel voor deze werken is reeds op weg en eind april zal met de uitvoering ter plaatse worden begonnen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5