IJmuider Courant Massaal machtsvertoon bij verzetshaard Nyanga Minister Oberlander gaat eindelijk met verlof Regering komt weer op tijdelijke afschaffing van paspoorten terug HET WEER Export aardappelen loopt terug Voetgangers hebben voorrang op „zebra's" SD-er Nitsch vrijgelaten Staatssecretaris Roolvink is bezorgd over conjunctuur Zelfbeheersing en discipline nodig Massale protesten van Franse boeren Zonnesateüiet Pionier V is 3^ miljoen km weg DONDERDAG 7 APRIL 196 0 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 45e JAARGANG NUMMER 132 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. EL C. van der Mije NIEUWE RAZZIA'S BEGONNEN KAAPSTAD (UPI) De bewoners van de lokasie Nyanga bij Kaapstad kijken nu al dagenlang in de lopen van machinege weren en naar de spitsen van bajonetten van de enorme troepen- en politemacht, die hen aan alle kanten omsingelen. Zo dra het donker wordt floepen zware schijnwerpers aan. die de hele nacht door het dorp blijven dwalen. In deze lokasie van 25.000 inwoners zijn de gevoelens te gen de politie zeer geladen als gevolg van het doden van een baby en het verwon den van een moeder, die samen in een auto op weg naar een ziekenhuis waren. De auto was na een sommatie tot stoppen doorgereden en daarna met geweerkogels doorboord. Bovendien komen uit Nyanga de felste uitvallen van stakende naturel len tegen werkwilligen. Men liet zich daar niet sussen door de regeringsmededeling, dat de verplichting om de gehate „be- wijsboekies" bij zich te dragen, voorlopig was vervallen. Inmiddels heeft de Zuid- af rikaanse regering aangekondigd dat zij de passenwet opnieuw zal invoeren. Na turellen, die hun passen hebben ver brand, zullen in de gelegenheid worden ge steld daarvoor andere documenten aan te schaffen. Politieke waarnemers zien de maatregel als een gevaar voor nieuwe erupties van geweld in het door rassen kwesties verscheurde Zuid-Afrika. In Nyanga is de politie vanochtend vroeg met zijn derde grote actie begonnen. En kele negers telefoneerden naar Kaapstad met de mededeling dat de politie opnieuw ranselpartijen houdt. De hoofdcommisaris van politie te Kaapstad, Terblanche, ver klaarde dat de situatie in Nyanga zeer gespannen is, en dat hij „vanochtend be paalde operaties" heeft bevolen. Welke die zijn weigerde hij te zeggen. In het algemeen zal de politie ook van daag weer „de werkwillige naturellen be schermen tegen agitators en misdadigers". Een verslaggever van UPI, die vanoch tend bij Nyanga was, meldde: „Ik heb ongekend grote aantallen politie wagens en militaire trucks langs de hoofd weg naar Nyanga zien rijden, met tussen dit konvooi in „Saracen"-pantserwagens van de politie, en andere pantserwagens van het leger. De grimmig kijkende poli tiemannen en militairen in de torens van de pantserwagens schenen mij ongaarne te zien. Zij hadden de hoezen van hun wapens afgenomen, en de kanonnen en mi trailleurs waren gebruiksklaar anders dan gisteren, toen de mondingen afgedekt waren en de kanonnen en mitrailleurs niet recht vooruit waren gericht. Sinds vorige week maandag is de hoofdweg voor alle burgerverkeer gesloten". In Nyanga patrouilleert de politie in gro ter sterkte dan ooittevoren. Europese artsen, die hebben aangeboden te helpen bij het verzorgen van de gewonden in de lokasie, hebben van de autoriteiten geen vergunning gekregen. De inwoners van In de krant van heden Weerrapporten 1> 2 Uitliet binnenland2, 11, 15 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3, 5, 11 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Agenda van IJ mond en Haarlem 9 Kunst H In de Visbdl en op zee11 Feuilleton 17 Horen en Zien17 Toch Is Het Zo17 Boekenhoekjè 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws1® Beurs 1® Scheepsberichten 1® Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's Tijdbom in auto van een rechtse Franse leider Versailles (UPI) Albert Frouard, de leider van de extreem-rechtse „Nationale Unie" in Frankrijk heeft woensdag een tijdbom in zijn auto gevonden. Frouard waarschuwde de politie toen hij op de achterbank een kartonnen doos zag liggen. De doos bleek een aluminium bom te be vatten, voorzien van een ontploffingsme chanisme dat op een oscillograaf werkte. Verwachting tot morgenavond: Hetzelfde weertype Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Iets koudere nacht. Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Nyanga blijven binnen. Ze zijn zó be vreesd dat zij hun ramen en deuren heb ben gebarricadeerd, en zelfs niet buitens huis komen om levensmiddelen te kopen. „Toen ik achter de auto's aan de weg wilde oprijden, stopte een pantserwagen dwars voor me en schreeuwde een ser geant me uit het geopend torenluik toe: „Waarom volgt u ons?" Hij zei dat ik me moest verwijderen, hoewel het gebied niet afgesloten is". (Reuter) De stakingen in hpt gebied van Kaapstad, die vele industrieën be dreigden, schijnen thans in het algemeen te zijn gebroken door het optreden van de politie en door de honger. In Nyanga, het belangrijkste centrum van het verzet, zijn tot nu toe slechts zeshonderd arbeiders van de 25.000 inwo ners weer aan het werk gegaan. Bij ongeregeldheden in het negerdorp Walmer nabij Port Elisabeht zijn woens dagavond twee kerken in brand gestoken. Een brandde af, de tweede kon worden gered. In de lokasie New Brighton, even eens nabij Port Elisabeth, heeft de politie die gewapend was met stenguns, ge weren en x-evolvers enkele grote groe pen negers, die zich hadden vei-zameld bij een school en op een sportheld, uiteenge dreven. (Reuter) De Züidafrikaanse minister van Justitie, Erasmus, heeft woensdag verklaard dat een neger, die geen per soonsbewijs heeft, een voorlopig duplicaat kan vragen. Hij waarschuwde, dat werkgevers zich aan een overtreding schuldig maken als zij negers in dienst nemen die geen pas hebben. De werkgevers werd verzocht mee te werken aan het verkrijgen van de nodige duplicaten. De regering zal, zonder opoffering van de noodzakelijke controlemaatregelen, de mogelijkheid onderzoeken van toepassing van het passenstelsel op zodanige wijze, dat de nadruk valt op de voordelen, die daaruit voor de negers voortvloeien, aldus de minister. Blijkens mededelingen van het secreta riaat van het Produktschap voor Aardap pelen, bedroeg de uitvoer van aardappe len in februari ruim twintigduizend ton. In maart is de uitvoer iets lager geweest, volgens voorlopige cijfers circa 19.000 ton groot. Ruim de helft van deze uitvoer is naar de Bondsrepubliek Duitsland ge gaan, de export naar Zweden bedroeg on geveer vierduizend ton, naar België een paar duizend ton, De export naar de an dere landen was in maart van vrijwel geen betekenis meer. De uitvoer in april zal waarschijnlijk aanzienlijk lager zijn, voornamelijk om dat het Duitse invoerrecht van achttien percent, dat in oktober 1959 is opgeschort, per 1 april 1960 weer van kracht is gewor den. Dit invoerrecht betekent gemiddeld een bedrag van ongeveer 2.50 per hon derd kg. dat moeilijk door exporteurs en of importeurs te overbruggen zal zijn. zo dat van de uitvoer naar de Duitse Bonds republiek veel meer te verwachten is. Nieuwe regeling van Verkeer en Waterstaat De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals heeft geantwoord op een hem schriftelijk door het Tweede- Kamerlid Van Rijckevorsel (K.V.P.) ge stelde vraag over de rechtsbescherming van de voetganger in de verkeerswetge- ving. De minister zal, na ontvangst van het advies van de commissie Veiligheid Wegverkeer, zijn standpunt ten aanzien van deze vraag bepalen. De heer Van Rijckevorsel had zijn vraag gesteld naar aanelding van een re cent arrest van de Hoge Raad, inhouden de dat een voetganger geen „verkeer" is in de zin van artikel 28 van het Wegen verkeersreglement, zodat een auto, links of rechts afslaande geen voorrang hoeft te geven aan rechtdoor lopende voetgan gers. De minister antwoordde hierop dat reeds vóór de aanvang van het rechtsge ding, dat heeft geleid tot de bedoelde uit spraak van de Hoge Raad op zijn depar tement een wijziging van het wegenver keersreglement in voorbereiding was, waarin nieuwe voorschriften zijn opgeno men met het doel, aan de een rijbaan overstekende voetganger een aanmerke lijk betere bescherming te verlenen dan thans het geval is. Deze wijziging zal binnen korte tijd het departement verlaten. Volgens deze rege ling zal aan de voetganger, die op een „zebra" het wegdek oversteekt, door het rijverkecr onbelemmerde doorgang moe ten worden verleend. Premier Debré maandag naar Algerije PARIJS (Reuter) De Franse eerste minister, Debré, vliegt maandag naar Al gerije voor een bezoek van drie dagen. In gewoonlijk welingelichte kringen is ge zegd, dat Debré ter plaatse de algemene militaire en politieke situatie wil bestude ren. Het woord is aan John Strachey: Als men vecht voor zijn bezit, terwijl het niet bedreigd word,t, krijgt het be zit neiging om weg te lopen. Tijdens haar bezoek aan Drente be zocht Prinses Irene het handvaardig heidslokaal van een openbare lagere school in Annen, een der plaatsen die, zij in haar programma had betrokken. Uit de gevangenis te Breda is ontslagen de Duitser R. Nitsch, die in de bezettings tijd een functie had bü de „Sicherheits- dienst" en wegens oorlogsmisdrijven tol levenslange gevangenisstraf was veroor deeld. Hij is over de grens gezet. Syrisch blad meldt nieuwe zuivering in Jordanië DAMASCUS (Reuter) Het Syrische blad „El Wahda" meldt, dat in Jordanië bij grootscheepse razzia's 25 legerofficieren en een 300 burgers zijn gearresteerd. De ar restaties zijn een onderdeel van drastische maatregelen tegen „nationalistischeelemen ten, die zich verzetten tegen de Jordaanse politiek van bondgenootschappen met het imperialisme", aldus het Syrische blad. Twee leden van de tv-staf van de K.R.O..zijn in Hongkong opnamen gaan maken voor een filmreportage over de Chinese vluchtelingen. In verschillen de kampen verzamelden zij het mate riaal voor de uitzending van 15 april. Men ziet hen hier aan het werk. Links Manus van der Kamp, rechts Ad De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de. heer B. Roolvink, heeft op een gisteravond in Bilthoven ge houden bijeenkomst van dc A.R.-kieskring aldaar, uiting gegeven aan zijn vrees dat de verkrapping van de arbeidsmarkt het gevaar opent van een overbesteding, zoals die in 1956 optrad. De huidige conjunctuur, zoals die zich manifesteert in de krappe arbeidsmrakt, plaatst de overheid en het gehele volk voor 'n aantal moeilijke vraag stukken, dat zich volgens de staatssecretaris niet alleen in dit jaar, maar ook in 1961 zal openbaren. Dc heer Roolvink zei dit naar aanleiding van hel nieuwe arbeids marktoverzicht, waaruit een uitzonderlijk gunstige werkgelegenheid-situatie blijkt. Er is praktisch geen sprake meer van werkloosheid, aldus de heer Roolvink, en de openstaande aanvragen overtreffen reeds thans in april de werkloosheid. Zelf beheersing en discipline worden thans in sterke mate van het gehele volk ge vraagd, zo zei hij. Sprekende over de loonontwikkeling, de kosten van levensonderhoud en de produk- tiviteit, zei de heer Roolvink, dat het. loon peil in de periode van 1951 tot eind 1958 met 50 percent, de kosten van levenson derhoud met 22 percent en de produktivi- teit. met 31 percent gestegen. De loon stijging, zo concludeerde hij, is in achter ons liggende jaren sterker geweest dan de ontwikkeling van de produktiviteit. Hij noemde een voortgaande inflatie een groot gevaar voor de samenleving, waardoor de spaarzin onder meer wordt ondermijnd. De heer Roolvink wees er voorts op, dat in de periode 1951 tot 1958 een daling van het invoerprijspeil van 12 percent optrad. Daarvan is evenwel niets in het indexcijfer van de kosten voor levensonderhoud terug te vinden. Men heeft, aldus de heer Rool vink, in deze periode een bescheiden stuk welvaart gekocht voor een belangrijk stuk inflatie. Door de gediffei'entieerde loonpo litiek is volgens de heer Roolvink, de greep op de prijzen sterker geworden. Over de loonstijging zei hij, dat deze in het afgelopen jaar, inclusief de compensa tie voor de huurverhoging, gemiddeld op 10 percent kan worden gesteld. Ten aanzien van de arbeidstijdverkor ting merkte hij op. dat deze onder het kabinet De Quay van de grond gekomen is en thans een zeer grote kans tot ver wezenlijking heeft. De loonsverhogingen, die tot nu tot stand zijn gebracht, noemde de heer Roolvink een echte reële wel standsverbetering. Volgens hem dient aan het eind van de contractperiodes van de verschillende C.A.O.'s bij het overleg tus sen werkgevers en werknemers aandacht besteed te worden aan de winstdeling en aan de spaarregeling, terwijl bij het loon- overleg ook het punt, van de prijsverho gingen centraal gesteld moet worden. Over de recente bouwstaking zei de heer Roolvink, dat deze niets te maken heeft gehad met de gedifferentieerde loonpoli- Nu de wandluizen In communistisch China is een bestand afgekondigd in de „oorlog" tegen de mus sen. In de afgelopen jaren zijn bij groot scheepse acties, waaraan mannen, vrou wen en kinderen moesten deelnemen, mil joenen mussen gedood, omdat zij schade lijk waren voor de gi-aanteelt. Deze scha de is nu kennelijk binnen redelijke geach te perken gebracht. In de „oorlog" tegen de „vier duivels", waarbij de mussen op de eerste plaats kwamen voor muskieten, ratten en vliegen staan nu de wandluizen op de eerste plaats. tiek, hetgeen volgens hem ook in het kamp van de tegenstanders van deze politiek tot uitdrukking is gebracht. Hij zei dat indien het bedrijfsleven ernst maakt met de spel regels, die voor deze loonpolitiek gelden, en deze ook uitvoert, er sprake is van een reële welstandsverbetering voor ons volk. Advertentie bArteljorisstr. iHaarlem tel.13439} lEiMEStj?AAt. (BIJ KÓNInÓSpUiNJ. AMSTERDAMTEL 223: FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN PARIJS (Reuter-UPI) Aan dc voor avond van voorgenomen massale demon straties van landbouwers heeft het Franse kabinet kredieten goedgekeurd tot een be drag van 1,75 miljard nieuwe franken voor de uitvoering van wetgeving op het gebied van agrarische hervorming. De zes wets ontwerpen, die heden aan de commissies van de Nationale Vergadering zullen wor den voorgelegd, omvatten plannen voor een economischer gebruik van het land door herverkaveling, technische scholing van landarbeiders, verzekering, en de vor ming van nationale parken Driehonderduizend landarbeiders zijn voornemens vandaag in achttien Franse steden protestdemonsü-aties te houden te gen de weigering van president De Gaulle een bijzondere zitting van het parlement bijeen te roepen ter bespreking van land bouwvraagstukken, hoewel meer dan de helft van de Nationale Vergadering om deze bijeenroeping had gevraagd. De de monstraties worden georganiseerd door de nationale federatie van landbouwersbon den (F.N.S.E.A.), waarvan ongeveer 900.000 landbouwers en eigenaars van klei ne boerderijen lid zijn en hebben ten doel „de autoriteiten en de openbare mening op de hoogte te brengen van de werkelijke situatie van de landbouwers". De onrust onder de boeren is veroorzaakt door de regeringsmaatregelen tegen inflatie, die volgens de boeren de prijzen van land- bouwprodukten onredelijk laag hebben ge houden in vergelijking met andere secto ren van de economie. Duizenden politiemannen, speciaal ge oefend in het onderdrukken van relletjes, zijn op de been gebracht. Bij een vroegere protestbetoging van boeren op 11 februari in Amiens brak een gevecht uit tussen duizenden boeren en de politie, dat drie uur duurde. De president van F.N.S.E.A., Joseph Courau, die in Amiens werd ge wond, heeft Tours uitgezocht als de stad waar hij een toespraak zal houden. Er zul len vandaag betogingen worden gehouden in Auch, Aurillac, Avignon, Beauvais, Castelnaudary, Laval, Rijssel, Moulins, Nancy, Nantes, Quimper, Saintes, Saint- Brieuc, Sens, Straatsburg, Tours, Vesoul en Villefranche-sur-Saóne. Meisje in Hirosjima kreeg opeens leukemie en stierf In Hirosjima is woensdag een meisje van 17 jaar overleden aan de gevolgen van de atoombomontploffing in 1945. Drie weken geleden openbaarde zich bij haar de gevreesde bloedziekte leukemie. Het meisje, Hiroko Jadjijama was 20 maanden toen in 1945 de Amerikaanse atoombom Hirosjima trof. Zij bevond zich toen op ongeveer anderhalve kilometer van de ex plosie. Haar overlijden heeft grote beroe ring verwekt. Vele ouders met kinderen, die even oud zijn als Hiroko, vrezen dat ook hun kinderen alsnog rampzalige ge volgen van de explosie zullen ondergaan. Druk van binnen en van buiten wordt te machtig (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister voor Vluchtelin genzaken, professor dr. Th. Oberlander, zal nog deze week een verzoek om verlof bij het kabinet-Adenauer indienen. Dit zal de eerste stap naar zijn ontslag per begin mei zijn, zo meldt men uit betrouwbare kringen te Bonn. Hoewel de instelling van een parlemen taire onderzoekingscommissie, naar de le venswandel van Oberlander sedert 1933, velen ertoe heeft gebracht juist thans voor opschorting van het ontslag te plei ten, zou gisteren tijdens een onderhoud tus sen Bondskanselier Adenauer, C.D.U.- fractievoorzitter Krone en Oberlander zelf besloten zijn de knoop eindelijk maar door te hakken. De druk van allerlei partijen en het naderen van de topconferentie, bo vendien de voortdurend sterker wordende Russische, Oostduitse en Tsjechoslowaak- se hetze tegen de minister maken het vol gens regering en C.D.U. noodzakelijk een beslissing te nemen. Oberlander zelf staat daarbij onder een zware psychologische druk, die het hem nauwelijks mogelijk zou maken zijn ministeriële taak normaal uit te voeren. Oberlander die op 1 mei 55 jaar wordt en dan recht op ministerieel pensioen krijgt was voor 1945 een bekende nazi. Na de oorlog is hij zowel lid geweest van de liberale F.D.P. als van de vluchtelingen- partij B.H.E. en is ten slotte lid van de regeringspartij, de C.D.U., geworden. In 1950 werd hij staatssecretaris in Beieren, waarbij de socialisten hem de helpende hand boden, in 1953 werd Oberlander mi nister voor Vluchtelingenzaken in het ka binet-Adenauer. De Bondskanselier had toen kennelijk de steun van Oberlanders toenmalige partij, de B.H.E., nodig voor het verkrijgen van een parlementaii-e meerderheid en accepteerde daarvoor ook Oberlander zelf. Deze ging, toen de Koninklijk gezin met Pasen naar Zermatt Het ligt in het voornemen van het Ko ninklijk Gezin, Tweede Paasdag voor een vakantie van 10 dagen naar Zermatt te vertrekken. Dit is meegedeeld door de Rijksvoorlichtingsdienst. B.H.E. uit de regering moest treden, naar de C.D.U. over. Op Oberlanders gedrag tijdens de oorlog is bijzonder veel critiek geoefend, vooi-al het laatste jaar. Men neemt evenwel al gemeen aan, dat hij niet betrokken is ge weest bij de moordpartij in 1941 in de Poolse stad Lwow (Lemberg), waarvan Oostduitsers en Russen,hem beschuldigen. Daarentegen bestaat gëen twijfel aan zijn nazi-propaganda-activiteit, speciaal be treffende Oost-Europa. Ten slotte neemt men Oberlander vooral kwalijk, dat hij na de oorlog op onvoldoende wijze heeft blijk gegeven zijn vroegere politieke fou ten in te zien. Spoetnik III is na 10.035 omwentelingen vergaan Washington (Reuter-U.P.I.) De Ame rikaanse zonnesateliet Pionier V bevindt zich thank op meer dan 3,5 miljoen mijl van de aarde. Geleidelijk wordt het ra diocontact met de vijf watt zender verlo ren. De verbinding via de achttien meter hoge antenne op Hawaii wordt minder goed, maar de instrumenten van het ap paraat reageren nog onmiddellijk op sei nen van de grote radiotelescoop van Jod- rell Bank bij Manchester Engeland. De Pionier V, die op 11 maart werd gelanceerd, nadert zijn minimumsnelheid in zijn vlucht om de zon en heeft ten opzichte van de aarde een snelheid van ongeveer 5.363 mijl per uur. De 150-watt zender, die van een afstand van 50 miljoen mijl of meer de verbinding met de aarde kan onderhouden, zal pas per radio in werking worden gesteld, wanneer de kleine zender niet langer haar taak kan verrich ten. Dit wordt tussen 15 april en 15 mei verwacht. De Russische aardsatelliet Spoetnik is woensdag in de atmosfeer verbrand, aldus heeft het ruimtevaart-controlecentrum te Bedford in de Amerikaanse staat Massa chusetts medegedeeld. De satelliet werd de 15 mei 1958 gelanceerd en heeft 10.035 omwenteling om de aarde gemaakt.. De omlooptijd bedroeg in de laatste ronde nog maar 87 minuten.\

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1