De Gaulle bepleit Frans- Britse verbondenheid Vast tapijt Autonome taak van de filmkunst Hooggestemde rede in Westminster Hall Von Brentano oefent felle critiek op de Sovjet-Unie Israëlische vierdaagse Parijs is verguld met ontvangst van de president in Londen Wm Dubbele stuks aanbieding 17.90 Kreymborg Eigen uitdrukkingsvorm in een keur van experimentele films Londense City weet geen raad met miljoenen ponden sterling Westelijk beraad over de ontwapeningsconferentie VRIJDAG 8 APRIL 1960 5 (Van onze correspondent in Londen President De Gaulle heeft gisteren in zijn rede in de Westminster Hall, waar hem een luisterrijke ontvangst werd be reid (hij werd met korte toespraken ver welkomd door de Lord Kanselier (voorzit ter van het Hogerhuis) en de Speaker (voorzitter van het Lagerhuis) in hun met goud bestikte zwarte toga's en hun tot op de schouders reikende grijze pruiken op) de oprecht klinkende verzekering gege ven, dat Frankrijk en Groot-Brittannië on danks bepaalde meningsverschillen, schouder aan schouder staan. Hij bracht hulde aan premier Macmillan voor diens voorbereidend werk voor de topconferen tie. De vier staatslieden, die binnenkort in Parijs bijeen zullen komen, kennen en res pecteren elkaar. Wij gaan naar de confe rentie als reizigers met een lange en moei zame tocht voor de boeg, aldus De Gaulle. Frankrijk is zich ervan bewust wat er op het spel staat en is, zonder overdre ven verwachtingen, vervuld van redelijke hoop. Hij stelde de vraag welke andere twee landen het zo eens zijn wat hun eind doel betreft als Frankrijk en Groot-Brit tannië. Zij weten beter dan wie ook, dat niets de wereld kan redden behalve de eigenschappen, welke juist zij in zo bijzon dere mate bezitten, namelijk wijsheid en vastberadenheid. In zijn, in het Frans uitgesproken, rede, die hij zonder de geschreven tekst te raad plegen op rustige, ernstige wijze voor droeg, met een minimum aan gebaren, haalde hij de oorlogsherinneringen op, daarbij opnieuw hulde brengend aan Chur chill, die hem vergenoegd aankeek. Boven alles, zei de Gaulle, zijn het zijn grote na tionale eigenschappen, die het Britse volk in staat hebben gesteld de hoofdrol te spe len toen de storm het hoogtepunt had be reikt. Het was alsof De Gaulle met afgunst sprak over het solide Britse parlementai re systeem. In twintig jaar hebben slechts vier staatslieden Groot-Brittannië geleid, riep hij in vervoering uit. De Gaulle zei ook, dat zijn meningsverschillen met Win ston Churchill tijdens de oorlog, als het er op aan kwam, van ondergeschikte aard zijn geweest. Kernwapens vernietigen Tegenover de dreiging van gigantische wapens en nu er sprake is van ontspan ning wendt Frankrijk zich uit instinct .en verstandelijke overwegingen tot Groot- Brittannië. Het voelt dat Britten en Fran sen, wetende wat zij waard zijn, niet het hoofd zullen verliezen, zoals soms wel eens met reuzen het geval is, en dat het hun bestemming is samen te werken voor de vrede. Frankrijk gelooft, aldus De Gaulle, dat deze vrede alleen kan worden bereikt wanneer de algemene vr.ees voor plotse linge vernietiging eerst uit de weg zal zijn geruimd. Frankrijk wenst boven alles, dat de voorraden kernbommen zullen worden vernietigd en zal gaarne de bomproeven opgeven, zodra de andere dat ook doen. Frankrijk verwacht, dat de vrede niet de bestaande kloof zal vergroten noch de won den zal vergiftigen en merkte in dit geval op, dat het Duitse volk, dat gisteren onze vijand was, thans een onmisbaar onder deel van het Westen vormt en onze ge meenschappelijke bondgenoot is. President De Gaulle zei verder, dat Frankrijk wil, dat Europa zijn eigen le ven leidt, daartoe in staat gesteld door het tegenwicht van krachten tussen Oost West Dit was een pleidooi in algemene termen voor handhaving van de status quo. De Gaulle waarschuwde echter, dat zolang er nog twee miljard menselijke wezens in diepe ellende verkeren, de vre- Alle Formule meubelen kunt U dagelijks van 9-5 uur bezichtigen in Kempkes meubeltoonzalen Oude Schans 72-75-77 Amsterdam telefoon 020-222166 of te VVaddinxveen formule meubelen 'n Kempkes product Levering uitsluitend via de erkende meubelhandel BONN (UPI) De Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken Hein rich von Brentano heeft de Sovjet-Unie er van be schuldigd door aanvallen op West-Duits- land de betrekkingen tussen Bonn en Mos kou „bijzonder zwaar" te hebben belast. In een vraaggesprek voor de radio zei Von Brentano, „Men kan in een dergelijke gesteldheid niet naar een topconferentie gaan en praten over breken van de span ning". West-Duitsland „vestigde diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie in de hoop dat de toch al moeilijke vraagstuk ken met Rusland zouden kunnen worden opgelost in een sfeer van wederzijds be grip", aldus Von Brentano. Refererende aan de anti-Duitse uitlatin gen van premier Kroesjtsjev gedurende diens Franse reis, zei Von Brentano: „Het was nodig de Sovjet-Unie met grote haast te wijzen op het feit dat de Bondsrepu bliek dergelijk- gepraat niet langer kan dulden." Von Brentano zei te hopen dat de stappen die Bonn in Moskou heeft onder nomen indruk zullen maken. de wankel zal blijven. President De Gaul le werd door de verzamelde parlements leden en leden van de regering met een langdurig applaus begroet. Ook na zijn re de hield het applaus geruime tijd aan. De Gaulle, die men zelden ziet glimlachen, vertrok ook thans geen spier, hetgeen niet wil zeggen, dat hij innerlijk niet geroerd was. De ontvangst van De Gaulle in het Brit se parlement was weer omgeven met al die traditionele pracht die het gehele be zoek van De Gaulle gekenmerkt heeft. Trompetten weerklonken toen de Franse president, gekleed in een donker costuum, binnenkwam, en de Marseillaise werd ge speeld. Terwijl hij, staande op een verho ging, zijn redevoering uitsprak, werd de trap naar de verhoging bewaakt door wachten in middeleeuwse kledij, gewa pend met pieken en met blinkende harnas sen aan en helmen op met grote pluimen. Ongeregeldheden in Kongo LEOPOLDSTAD (Reuter) Te Boetem- bo in de provincie Kievoe is zondag een oproermaker gedood en zijn zestien Afri kaanse politiemannen gewond, aldus is of ficieel in Leopoldstad bekendgemaakt. JERUZALEM (UPI) Vijfduizend sol daten en burgers marcheerden donderdag door Jeruzalem, uit volle borst zingend, na een vierdaagse jaarlijkse wandelmars van 160 km. voleindigd te hebben. Langs de straten stonden juichende menigten. De populaire Nederlandse ploeg werd met bloemen bestrooid. Meer dan 12.000 deelnemers begonnen de jaarlijkse wandelmars, maar de heel jonge en oude deelnemers legden slechts 60 km. af en eindigden hun mars op dins dag. De eerste vrouw, die in het dal van het kruis in Jeruzalem arriveerde was de Ne derlandse mej. Deborah Groenman, 23 jaar, die in Nederland de vierdaagse van Nijmegen eveneens met succes had gelo pen voor zij naar Israel emigreerde. Zij trad op als tolk voor de Nederlandse deel nemers. In de voorhoede van het Nederlandse contingent wandelaars liepen mej. Nel van Bezeij, 35 jaar, mej. Marina van de Stroet, 18 jaar en Anneke Boezer, 20 jaar oud. Toen zij hun wandelmars hadden beëin digd trokken zij prompt hun schoenen uit en legden zich onder een olijfboom te sla pen. Burgemeester Mordechai Ish-Shalom en de chefstaf generaal-majoor Haim Laskov begroetten alle deelnemers en bedankten voor „het doen herleven van de eeuwen oude traditie van een bedevaart naar Je ruzalem." Geschillen evenwel niet uit de wereld geholpen (Van onze correspondent in Parijs) De Franse hebben via de kranten, de radio en de televisie het driedaagse ver blijf van generaal De Gaulle in Londen dat vandaag beëindigd werd op de voet kunnen volgen en de ontvangst die de Britten hun president bereidden heeft niet nagelaten hier indruk te maken. De geest drift en de pracht waarmee koningin Eli zabeth drie jaar geleden in Parijs ver welkomd werd, heeft in Londen nu een gelijkwaardige echo gevonden ter gelegen heid van dit staatsbezoek van de presi dent van de Franse republiek. Doch deze officiële en andere betuigin gen van bewondering en eerbied voor de Franse generaal, die bijna op de dag af twintig jaar geleden in Londen zijn op zienbarende entree in de geschiedenis maakte, kunnen in Franse ogen toch maar gebrekkig het feit verhullen dat de betrekkingën tussèri beide landen een zwa re crisis doormaken, die ook door dit be zoek niet veel verder tot haar oplossing ge komen is. De Gaulle heeft zijn imposante redenaarstalent ook in Londen niet zonder succes aangewend om met grote waardig heid van zijn standpunt geen centimeter prijs te geven. Dat standpunt betreft voor al wel de economische tegenstellingen tus sen de zes van de Euromarkt en de ze ven van de Vrijhandelszone en geen woord heeft hij gesproken dat als een gebaar van verzoening of toenadering, zou kunnen worden uitgelegd. Voor zuiver politieke be sprekingen had de generaal trouwens pok maar weinig tijd in Londen willen uittrek ken en de dossiers zo die al waren meegenomen zullen, zo gelooft men hier, ten overstaan van premier Macmil lan nauwelijks geopend zijn. De dreige menten waarmee de Britse per-mier Frankrijk in de Verenigde Staten be stookte, toen hij de schim van Napoléon opriep, hebben kennelijk maar heel weinig indruk op de Franse president gemaakt. Frankrijk is niet van zins zijn politiek, gebaseerd op de as Bonn-Parijs en de zo mogelijk versnelde uitvoering van het ver drag van Rome met betrekking tot de Euromarkt te herzien. En in dat opzicht kan men zeggen dat premier Macmillan even weinig succes heeft geboekt als vori ge maand zijn Russische collega Nikita Kroesjtsjev bij zijn politieke besprekingen met de generaal mocht oogsten. Ter welkome aanvulling van Uw voorjaarsgarderobe Overhemden uni wit- in degelijke poplin, sanfor of no-iron 9.90 Weekenders in prachtige uni tinten en structuur-weefsel, no-iron 9 9Q per 2 stuks Geldig t/m 16 april 1960 GROTE MARKT 1 - 7 - HAARLEM Indonesië ontkent plan tot discriminatie DJAKARTA (UPI) Een woordvoerder van de Indonesische regering heeft van daag te Djakarta verklaard, dat de berich ten over een Indonesisch plan om Neder landse schepen uit het Indonesisch han delsverkeer te weren, onjuist zijn. Desge vraagd verklaarde een woordvoerder van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging, dat er geen beperkende maat regelen gelden voor Nederlandse koop vaardijschepen in Indonesische havens of wateren. Uit Singapore had de Londense Times gemeld, dat de Indonesische regering over woog een dergelijk verbod in te stellen. To tdusver, aldusde Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging, zijn de vaar- schema's van Nederlandse schepen niet ge wijzigd en kan niet worden gesproken van discriminatie tegen de Nederlandse koop vaardij. Er bestaan beperkende bepalin gen, maar die gelden voor alle buitenland se schepen. Bij voorbeeld mag de buiten landse scheepvaart uitsluitend gebruik maken van de havens, .die de Indonesi sche autoriteiten- aanwijzen. Anastas Mikojan in Bagdad BAGDAD (AFP) Anastas Mikojan, eerste vice-premier van de Sovjet-Unie is in Bagdad aangekomen. Hij zal in de Iraakse hoofdstad een Russische industrië le tentoonstelling openen. de cde&Ll vtö&i (^dekkit^g_die dfte/t luvrixfe. ion uvf fawio V* spec-v* c* gSs* Don. HAIRRUB op rubber basis, in 7 mooie tinten. 120 cm br.. 19.90 p. m2 PLASTOFLOOR TAPIJT, enorm sterk Moteeht. Rafelt niet. 100 cm br., p.m. 9 50 "So Wij zullen U gaarne adviseren ^^WONINGINRICHTING BEVERWIJK Breestr. 74-84 250 modelkamers Geopend-. 8-J2.20en'l4-ï8u. Dinsdag 8-13 u. IN Tjt RENAISSANCEZAAL van hot Frans Hals museum heeft de secVetaris van „Cinema 16" Amos Vogel, maandag avond een aantal documentaire en expe rimentele Amerikaanse films geïntrodu ceerd, die een krachtig pleidooi vormden voor de autonome taal van de filmkunst. Zo wonderlijk als de contrastrijke omge ving eerst aandeed, zo snel vervloog iede re tegenstelling tussen moderne filmkunst en Renaissancistische vormgeving, omdat, toen eenmaal het spel met de lichtende beelden was begonnen, er alleen nog maar één ding was wat boeide: de expres sie. Zo kon men Frans Hals in de uitdruk king van zijn tijd evenzeer bewonderen als de Amerikaanse filmmakers met hun uit drukkingsvormen. Het verschil school al leen nog in de middelen. Hun toepassing sloot iedere disharmonie buiten, want wat er binnen het tijdsbestek van negentig mi nuten werd vertoond was toch wel van bij zonder en sterk aansprekend gehalte. Men dient natuurlijk afstand te nemen van wat wij gewoon zijn als film te zien. In dat opzicht vertoont de beoefening van de filmkunst hetzelfde beeld als dat van alle andere kunstuitingen: veel is glad maakwerk, conventioneel en gemakke lijk. Films worderj, zoals Amos Vogel het stelde, gemaakt aan de lopende band. Wie er een eigen uitdrukkingsvorm in zoekt, moet oproeien tegen een enorme stroom moeilijkheden. Hij heeft geld nodig voor zijn materiaal, hij kan verzekerd zijn van geringe publieke belangstelling, hij kan rekenen op onbegrip. De financiële perike len zijn meestal de meest onoverkomelij ke. Maar desondanks verschijnen er dan toch films, die niet het product zijn van een fabricageproces, films, waarin de ma ker probeert weer te geven wat hij voelt als hij iets ziet en niet wat hij ziet in con- creto. De dingen, zoals wij ze zien, vormen slechts een deel van de realiteit. Wie op zoek gaat naar meer bestanddèlen en te gelijk tracht tot een essentiële weergeving te geraken, gaat langs andere paden dan de gebaande. Zo komt hij er toe te defor meren om nochtans het wezen der ontroe ring. der gevoelens bij zijn aanraking met de dingen, vast te leggen. Die deformatie betekent nog geen ontluistering. Men draagt juist de componenten aan, die het geheel vormen. Men probeert zelfs door de delen en in de delen het geheel te zien. Zo verklaart men ook de abstracte en ex perimentele film. Het is geen zinloos ver woesten van een gevestigde voorstellings wereld. De filmer ontdekt de wereld op nieuw met gretige ogen van verwondering. In die wereld speelt alles mee, waarlangs men achteloos heen kan lopen, wanneer men er niet voor gevoelig is of zich er niet op bezint. Het is ook de wereld van herkenning leiden. Wie daarvoor de ogen sluit is wat men noemt ziende blind. DE EXPERIMENTELE filmer laten wij hem gemakshalve zo noemen, ofschoon het woord experimenteel tegenwoordig iemand degradeert tot een malloot gaat dus uit van de bezielde en onbezielde we zens en attributen in onze realiteit en brengt ze ons voor ogen met hun kleur en vorm in hun onderlinge relaties, in hun as sociatief verband, in hun wisselingen en veranderingen, in hun van minuut tot mi nuut ingrijpende betekenis in wat wij zien en ervaren, voelen en denken door hun verschijning. Doch ook daarin be staan modulaties. Veel hangt immers af van de middelen, waarover de filmer be schikt, of die hij gebruikt om zijn relatie tot hen op ons over te 'brengen. Het film programma, dat Amos Vogel vertoonde, bevatte bij voorbeeld twee filmpjes over New York. Het eerste „Weegee's New York" van de fameuze persfotograaf Wee- gee gaf een vibrerende impressie van het jachtige New Yorkse leven met een prach tige ritmische opbouw van het lichtspel der reclames, der auto's en gebouwen deze metropolis, een impressie, waarin de mens van nu en zijn gevoelens duidelijk herkenbaar waren. Francis Thompson, die hetzelfde onderwerp behandelde, ging veel verder, veel gewaagder ook door met prismalensen en weerspiegelingen de om geving te confronteren met de mens, de realiteit te ontdoen van haar onmiddellij ke herkenbaarheid en haar visueel zo te abstraheren dat uit de onderstroom dei- emoties bij de aanschouwing het beeld van de metropolis wordt opgebouwd. Beide filmpjes zijn in kleuren, fantastisch ge monteerd en zozeer eigentijdse expressie, met de middelen van de film, dat men er de film eigenlijk door ontdekt. Want hier wordt de filmkunst tot haar beginselen te ruggebracht en toch zondert zij zich niet af van het leven. Waarneembaar wordt wat uit het innerlijk wordt geprojecteerd. IK NOTEERDE nog een fijnzinnig mees terwerkje, direct op celluloid: „A trip" van Carmen D'Avino. Een geestig en prachtig kleurrijk spel, dat ook door Nor man Mc.Laren is beoefend, maar voor mijn gevoel niet met die harmonische per fectie. Van Ed Emshwiller „Dance Chro matic", een wondei'lijk fraai ineenvloeien van dans en abstracte schilderingen in een zeer sterke ritmiek. Ook de naam van John Hubley mag in deze kroniek niet ont- bi-eken, want zijn „The tender game" en „The adventures of Asterik", waarmee hij zijn talent voor de tekenfilm overduidelijk demonstreert, doen hem nog beter kennen als een subtiel verteller, voor wie de fi- gtxur dan pas leeft wanneer hij binding heeft met zijn achtergrond, met zijn de- het onderbewuste. De aanraking kan totcor, dat een essentieel dramatische fac- Dit is Amos Vogel, secretaris van „Cinema 16" in New York. Cinema 16 stennt onafhankelijke cineasten bij de totstandkoming van hun produkties. Het instituut verzorgt de distributie van films met een documentair en expèrimenteel karakter. Het telt 5000 leclen, verspreidt films over heel Ame rika, trekt buitenlandse aan en be schikt in New York over drie theaters, waar de films, xoelke Cinema 16 be heert, worden vertoond. Amos Vogel zal in april en mei ook naar Duitsland en Frankrijk gaan met de films, waar aan wij hiernaast een beschouwing wijden. tor betekent. Om zijn grotesk spel met absurditeiten, die ondanks alle satirische trekjes een beklemmende uitwerking krij gen, mag ook Stan Vanderbeek niet onver meld blijven. Meer naar de traditionele documentaire is het filmpje, dat een drie tal Californische studenten-in-de-filmbe oefening maakte om de invloed van de automatisering op het leven pijnlijk voel baar weer te geven. De scherpe observa tie van Weegee, vastgelegd in „Coney Is land", miste naar mijn smaak distinctie. Ook dit filmpje was in de documentaire stijl, de fotografie echter overwegend. AL MET AL een belangwekkend pro gramma, dat door welke oorzaken dan ook een schamel beetje bezoekers trok. Te recht zal men zich beijveren alsnog een voorstelling in Haarlem te organisei-en, waarvoor toch zeker bij de jongeren be langstelling moet bestaan al was het al leen maar omdat zij hier aansluiting vin den op hun eigen opvattingen over de mens, zijn tijd en zijn stijl. P. W. Franse Opbrengst van middeleeuwse legaten is meer dan voldoende voor onderhoud der Theemsbruggen (Van onze correspondent in Londen) Het gebeurt niet vaak, dat de overheid schatten vergaart, welke zij niet in staat is uit te geven. Toch is dit het geval met de aloude corporatie van de City van Lon den, niet te verwarren met het graafschap Londen, welke 28 gemeenten omvat, wel ke samen, wat wij een provincie zouden noemen, vormen. Midden in die provincie ligt de historische City als een klein, maar machtig eiland, niet veel groter dan een vierkante mijl, volgeplakt met banken, verzekeringsmaatschappijen en handels huizen. De City heeft zich door de tijden heen fier als een zelfstandig centrum, geheel beheerst door financiële belangen, weten te handhaven en wordt nog naar middel eeuwse trant bestuurd door de afgevaar digden van de meer dan zeventig gilden, die thans een liefdadigheidskarakter heb ben gekregen, maar zich ook met onder wijs en vakopleiding bezig houden. In de grijze oudheid waren er talrijken, die de City, waartoe het Londen van die dagen zich beperkte, een warm hart toedroegen, met als gevolg dat zij de stad in hun le gaten belangrijke sommen of eigendom men nalieten. Tot deze weldoeners behoorden John Ed ward. een slager, John De Guildforde, een kok, Roger Gooday, een kastelein en Hen ry Fitz Ailwyn, de eerste burgemeester die de City heeft gehad. Zij lieten de stad in de vorm van een fonds zulk een belang rijke gift achter-, dat de corporatie nog he den ten dage in staat is de vier tot haar grondgebied behorende Theems-bruggen te ondex-houden, zonder dat het de belas tingbetaler een penny kost. Uit dat fonds wordt dé man betaald, die de goten van Blackfriars Bridge 'schoon- veegti alsmede de politie-agenten, die over Southwark Bridge een wakend oog houden en het uit tachtig man bestaande perso neel, dat de kleppen van de Tower Bridge hanteert. De legaten brengen niet alleen jaarlijks het bedrag van honderd duizend pond sterling (een miljoen gulden) op, no dig voor het onderhoud van de vier City- bruggen, maar er is ook nog een jaarlijks overschot van 400.000 pond. De City-ad ministratie zit met de handen in het haai*, omdat er niets is, waai*aan het geld kan worden besteed, aangezien men zich dient te houden aan het doel van het legaat. Het fonds was gevormd voor het onderhoud van London Bridge, toen de enige brug over de Theems. Op oude prenten kan men zien dat dit eigenlijk een soort straat was, want aan beide kanten waren er huizen op gebouwd. De brug is ouder dan 1176, toen een priester de bestaande houten brug door een stenen liet vervangen. Symbool van welvaart Die bi*ug werd voor de City levensader en tevens symbool voor haar welvaart. Want door te voorkomen, dat er andei*e bruggen werden gebouwd, monopoliseerde men de i*ijke toevoer van overzeese goe deren uit het havengebied, die in de City werden verwerkt en verhandeld. Het heeft zeshonderd jaar geduui*d voor de Theems er een tweede brug bijkreeg, dé Westminster Bridge, die voor het parle mentsgebouw ligt. Het was niet uitsluitend uit commex-ciële, overwegingen dat de poorters zoveel van hun brug hielden. Op de brug stond ook de kapel van St. Thomas, gewijd aan de marelaar van Cantex*bui*y en in een aan tal legaten werden bedragen geofferd..aan God en de brug": Men liet sti*oken grond na om te voorkomen dat de brug zou in storten en ook nog verderweg gelegen land en allerlei huizen en gebouwen. De waarde hiervan is op fabelachtige wijze gestegen, hetgeen de geweldige opbrengst van dit unieke City-bezit-verklaart. De beroemde, in 1886 gebouwde, Tower Bridge, welke ruim, één miljoen pond heeft gekost werd eveneens uit de.vopr de City bestemde nalatenschappen gefinan cierd. Het vex*keer over de Theems wordt steeds intensiever en er wordt grote druk op de rijke City uitgeoefend om nieuwe bruggen te bouwen, maar er zijn altijd invloedrijke lieden die er zich tegen ver zetten. Thans overweegt men echter om de breedte van de veel te smalle London Bridge, waar men in de ochtend en de namiddag over de hoofden van de foren sen zou kunnen lopen, te verdubbelen. Een ander denkbeeld is een voetgangers tunnel te maken van een reeds bestaande niet gebruikte tunnel van de Underground, evenwijdig met London Bridge. Indien dit plan doorgaat is. het niet uitgesloten, dat deze tunnel een bewegend trottoir zal krij gen, zodat de bebolhoede City-meneren in het spitsuur aan de lopende band zullen worden aan- en afgevoerd. Overleg te Genève is vastgelopen LONDEN (UPI) De ministers van Buitenlandse Zaken van.de westelijke Gro te Drie, Italië en Canada komen van 12 tot 14 april in Washington bijeen om zich te beraden over het verloop van de ont wapeningsconferentie in Genève. De con ferentie is reeds geruime tijd in een im passe. Mogelijk zal de conferentie aan het eind van de maand voor ongeveer vier we ken worden verdaagd. Er zouden dan geen bijeenkomsten zijn tijdens de duur van de topconferentie in mei waarop de ontwape- ingskwestie een belangrijk punt zal vor men. De ministers Heter van de Verenigde Staten, Selwyn Lloyd van Groot-Brittan nië, Couve de Murville van Frankrijk, Antonio Segni van Italië en Howard Green van Canada zullen elkaar opnieuw ont moeten op de bijeenkomst van de NAVO- raad, die van 2 tot 4 mei in Istanboel zal worden gehouden. De ministers zijn zich echter zeer goed bewust dat slechts op de topconferentie een wezenlijke oplossing van het ontwapenings probleem kan worden gevonden, aldus di plomatieke kringen in Londen. Ook Von Brentano Behalve de genoemde ministers zullen ook de secretaris-generaal van de NAVO, Paul-Henri Spaak, en de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken Von Brentano deelnemen aan het overleg in Washinton, waar behalve over ontwapening ook over de kwesties Duitsland en Berlijn zal wor den gesproken. Von Brentano neemt ook deel aan het overleg overontwapening, hoewel West-Duitsland .niet is vertegen woordigd op de Geneefse conferentie. Spaak zal na afloop van de besprekingen de NAVO-raad op de hoogte stellen. UN O-conventie: minimum huwbare leeftijd 15 jaar BUENOS AIRES (AFP) De UNO-com- missie voor de juridische en sociale po sitie van de vx*ouw heeft overeenstemming bereikt over de tekst van een internatio nale conventie, waarin de minimumleef tijd voor het aangaan van een huwelijk op vijftien jaar worcLt vastgesteld. De con ventie zal aan de UNO worden voox'gelegd ter ratificatie door de leden. Zij bepaalt ook dat huwelijken van personen beneden de vijftien jaar alleen in uitzonderingsge- vallen, waar het belang van betrokkenen het eist, door de autoriteiten zullen wor- den ei'kend. Het beeld van de Tower Bridge dat alle bezoekers van Londen in het ge heugen gegrift staat.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5