SNELFIX Prof. Oud: Belastingverlaging moet nu voorrang krijgen SER gegriefd door besluit staatssecretaris Adviescommissie voor het vervoer werd ingesteld Huidgenezing Kolenvoorraden Staats mijnen verminderd BAASMACHIKES ENGEL Dringend noodzakelijk voor lagere en middelbare inkomens Schouderklopjes voor liberale ministers Kind redde buurjongen van verstikkingsdood Citroën ID Gebruik: 1 liter op 26.52 km. 19 Nog geen licht in moord op Lina Feenstra Prof. Verrijn Stuart blijft SER-voorzitter Wisselvallig weer ZATERDAG 9 APRIL 1960 2 DE OVERHEID EN HET VERVOER De voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, heeft gisteren in antwoord op hem tijdens de rondvraag van de openbare vergade ring van de S.E.R. gestelde vragen ge reageerd op het besluit van de staatsse cretaris van Verkeer en Waterstaat waar bij een adviescommissie voor Europese vervoersaangelegenheden is ingesteld. De beschikking van de staatssecretaris welke dit besluit bevat, is gepubliceerd in de staatscourant van 28 maart jl. De staats secretaris heeft bij zijn besluit overwogen dat de ontwikkeling van de Europese sa menwerking op het gebied van het vervoer het wenselijk maakt het overleg tussen overheid en bedrijfsleven ten aanzien van de vervoersaangelegenheden welke zich in de Europese gemeenschappen voordoen te regelen. Als lid, tevens voorzitter van deze ad viescommissie heeft de staatssecretaris aangewezen mr. C. J. G. J. Vinkesteijn. De commissie telt in totaal achtentwintig leden. Als secretaris is aangewezen de heer A. Rühl. De aanwijzing der leden en van twintig plaatsvervangende leden is ge schied tot 1 maart 1965; de beschikking is gedateerd 24 maart 1960. Prof. Verrijn Stuart heeft opgemerkt dat het hier niet alleen gaat om de betekenis van dit con crete geval, maar om de adviserende werkzaamheid van de Sociaal-Economi sche Raad in het algemeen. Nu deze nieuwe adviescommissie tussen de SER en de overheid is geplaatst heeft het naar de mening van prof. Verrijn Stuart, weinig zin dat in de S.E.R. nog in het bijzonder aandacht wordt geschonken aan vervoersproblemen. Hij zei dat dit te betreuren is, omdat het gewenst is dat de vervoersvraagstukken niet uitsluitend op zichzelf maar ook in breder kader worden bezien. In de S.E.R. zijn de voorwaarden daartoe aanwezig. Juist de geïsoleerde be schouwing van het vervoer in het buiten land heeft geleid tot opvattingen waarte gen van Nederlandse zijde telkens opnieuw stelling moest worden genomen. Prof. Verrijn Stuart zei voorts dat de vraag kan worden gesteld of het mogelijk is een gefundeerd oordeel te vormen over een complex vraagstukken als bij voorbeeld de aan de orde gestelde verkorting van de overgangsperiode voor de Europese Economische Gemeenschap zonder reke- kening te houden met de voor ons land zo belangrijke aspecten van het vervoer. In het kader van de S.E.R. kan in goede ver standhouding met de ministeriële verte genwoordigers en met gebruikmaking van hun deskundige voorlichting, maar overi gens volkomen onafhankelijk van de over heid, de stem van het bedrijfsleven wor den bepaald. Aan het oordeel van een on der ambtelijke leiding staande en van een ambtelijk secretariaat voorziene commis sie zal niet dezelfde betekenis, worden ge hecht, zo "besloot prof." Verrijn-Stuart. Het besluit van de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat om de adviescom missie in te stellen heeft, zo hebben wij verder vernomen, bevreemding en teleur stelling gewekt in de kring van de S.E.R. De S.E.R. heeft namelijk in overleg met de regering een commissie voor interna tionale sociaal-economische aangelegenhe den met een werkgroep vervoer. Deze werkgroep heeft indertijd een advies voor bereid over de coördinatie van het ver voer, dat door de commissie is vastgesteld. Verdere studie van Europese vervoersaan gelegenheden zou in de lijn der verwach ting hebben gelegen, maar de staatssecre taris heeft sinds zijn optreden aan de com missie geen adviezen gevraagd. Van het voornemen van de staatssecretaris tot het instellen van de nieuwe adviescommissie is de S.E.R.-raad onkundig gebleven. Ook is de S.E.R. nimmer iets gebleken van bij hem bestaande wensen met betrekking tot de werkwijze of de samenstelling van de genoemde commissie van de S.E.R. Deze commissie is op grond van de wet op de bedrijfsorganisatie op verzoek van de daarbij betrokken ministers ingesteld in overleg met de regering. luxaflex De beste service bij aluminium Jaloezieën v. DUIVENBODEN Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 In de kring van de S.E.R. wordt voorts opgemerkt dat de nu ingestelde advies commissie, blijkens de overweging, be doeld is als het enige orgaan dat perso nen uit het bedrijfsleven omvat waardoor de overheid zich zal laten voorlichten. De S.E.R. zal hierin dus geen taak meer ver vullen of, indien dit niet de bedoeling zou zijn, zal er toch een doublure ontstaan. De commissie van de S.E.R., die een commis sie van het bedrijfsleven is, wordt nu op zij geschoven door een commissie waarin voorzitter, plaatsvervangende voorzitter en secretaris ambtenaren van het minis terie zijn. Prof. Albregts heeft opgemerkt, dat het niet alleen te betreuren is dat er generlei overleg is geweest tussen overheid en S.E.R. voordat deze nieuwe adviescom missie is ingesteld, maar dat hij dat ook onbegrijpelijk vindt. Prof. Albregts zeide te hopen dat van de zijde van de Raad verdere stappen zullen worden onderno men. De heer De Korte achtte het niet nood zakelijk dat de voorzitter van de Raad zich eerst overtuigt van het standpunt van het dagelijks bestuur over deze kwestie, omdat daartoe tot dusverre nog geen ge legenheid was geweest. De heer De Korte meende dat er gehoord de uiteenzettingen van de voorzitter in de raad alle aanlei ding voor bestond de voorzitter opdracht te geven op niet te miskennen wijze aan de staatssecretaris te doen blijken hoe de Raad over de instelling van de nieuwe as- viescommissie denkt. Tevens kan dan wor den gevraagd de motieven te mogen ver nemen die tot instelling van deze nieuwe commissie hebben geleid. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder In de bijeenkomst van de Ondernemings raad der Staatsmijnen heeft hoofddirec teur, mr. F. Jansen verklaard, dat de ko lenvoorraden bij de staatsmijnen de voor bije maanden „niet onbelangrijk" zijn af genomen. Tegen de achtergrond van de ontwikkeling binnen de E.G.K.S. noemde hij de situatie van zijn onderneming „ze ker niet onbevredigend". Door de krachti ge uitbreiding in de chemische sector zal men hier in de loop van dit jaar, zoals reeds gemeld, 400 nieuwe arbeiders kun nen aantrekken. Bij het mijnbedrijf is voorlopig alleen nog maar vraag naar ge specialiseerde vaklieden. Mr. Jansen be klemtoonde, dat hoewel de nationalisatie in de mijnbedrijven leidt tot een lagere bezetting, zij toch nieuwe mogelijkheden schept voor de tewerkstelling van hoog waardiger arbeidskrachten. De Staatsmijnen hebben in het eerste kwartaal van dit jaar 1.882.750 ton netto kolen gedolven tegen 1.912.447 netto in het zelfde kwartaal van het vorig jaar. Het gemiddeld ondergronds rendement steeg ten opzichte van het eerste kwartaal van 1959 met 120 kilo tot 1832 kilo en thans op weg naar de 2000. VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 Het probleem van de belastingverlaging zit de V.V.D.-voorzitter, prof. P. J. Oud, kennelijk hoog. In zijn rede, gisteravond te Hilversum gehouden ter opening van de algemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, roerde hij deze kwestie namelijk twee keer aan. „Vijf jaar geleden", zo zeide hij, „is het tarief der Inkomstenbelasting verlaagd, maar die verlaging is in feite ongedaan gemaakt door de vermindering die de koopkracht van de gulden sindsdien heeft ondergaan. Belastingverlaging is dus, al was het alleen om de verbroken verhouding te herstellen, een zeer redelijke eis. Op de lijst der priori teiten komt haar een noge plaats toe". De 9-jarige Marianne Duivenvoorde uit de van Lynschotenlaan te Hilversum heeft haar 12-jarige buurjongetje Erik Drenthe van een wisse dood gered, doordat zij, na dat hij was bedolven onder een laag voch tig zand, gravend met haar handen de ademhalingsweg van haar vriendje wist vrij te houden. Kinderen waren namelijk op een nog overgebleven stukje heide in 't Van Riebeekkwartier achter 't ouderlijk huis aan het spelen en hadden een soort loopgraaf van ongeveer een meter diepte gegraven. Totdat van de vele kinderen die in en bij de kuil hadden gespeeld alleen Erik en Marianne waren overgebleven. Het kereltje ging in de kuil, juist in het smalste gedeelte, liggen. Plotseling stortte de kuil echter in, waardoor Erik geheel onder het zand werd bedolven. Marianne snelde onmiddellijk te hulp en begon in tuïtief het zand van Eriks gezicht te gra ven en om hulp te roepen. Beide moeders hoorden dit en renden naar de arbeiders die aan de huizen in het Van Riebeekplan werken om hun te vragen de jongen uit te graven. Door de vochtige grond zat het knaapje muurvast. De metselaar J. H. Ie Fevre moest de jongen dan ook nagenoeg geheel uitgraven alvorens hij hem uit de kuil kon trekken. Doordat Marianne het gezicht van Erik had vrijgehouden, wisten de arbeiders precies hoe de jongen lag. Door het kranige optreden van het meisje heeft zij erger weten te voorkomen. Het knaapje gaat nu weer gewoon naar school. „Hoe belangrijk het vormen van een conjunctuurreserve is, het zal niet mogen geschieden ten koste van die zaken, die volstrekt noodzakelijk zijn. Tot die noodza kelijke dingen behoort naar mijn mening ook een verlaging van de belastingdruk. Daarbij komt een vermindering van de druk der Inkomstenbelasting wel in de al lereerste plaats in aanmerking, doch daar bij is een verlaging van het maximum percentage van 70 percent, dat van de top der hoogste inkomens wordt geheven, zeker niet het belangrijkste punt. Ik ont ken niet, dat dit percentage hoog is, doch veel meer dringend acht ik, naast een ver hoging van het van iedere heffing vrijge stelde bedrag, ten bate van de kleine man, vermindering der progressie voor de mid delbare inkomens. Wie voorstander is van belasting naar draagkracht, moet begin nen met deze verlichtingen aan te brengen. Boven het vormen van een conjunctuur reserve zal deze belastingvermindering zeker prioriteit moeten hebben". Andere toon. De rede van prof. Oud had een geheel andere toon dan voorgaande jaren. En dat valt natuurlijk ook te begrijpen, daar in middels het kabinet-De Quay is opgetre den, waarin enkele geestverwanten van prof. Oud zijn opgenomen. Felle aantij gingen vielen dan ook niet te beluisteren, terwijl een waarschuwend opgeheven vin ger betrekking had op de heren Burger en Suurhoff, die volgens prof. Oud nog niet het juiste oppositie-spel spelen. Schouderklopjes werden daarentegen de minister van Verkeer en Waterstaat, de V.V.D. er drs. Korthals, de liberale minis ter van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus en de katholieke minister van Landbouw, mr. Marijnen gegeven. Waardeert prof. Oud in drs. Korthals de manier, waarop hij in de Kamer de Lauwerszee-kwestie heeft behandeld, de minister van Binnenlandse Zaken kreeg woorden van waardering voor de wijze, waarop hij de bezoldiging van het over heidspersoneel aangepast had aan de rich ting van de algemene loonontwikkeling. In minister Marijnen tenslotte waardeert prof. Oud het, dat hij bij de garantiere geling een beleid tracht op te bouwen, dat niet meer belooft dan gegeven kan worden. Ook in minister-president De Quay, in het gehele kabinet, heeft de V.V.D.-voorzitter vertrouwen, o.m. gezien de behandeling van het recente bouwconflict en het zo brandende huurprobleem terwijl hij in de liberale minister van Defensie, ir. Visser, bijzonder waardeert dat deze in de Memo rie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende zijn begroting heeft geschre ven, dat het de burger vrij staat de ene levensbeschouwelijke overtuiging van ho gere waarde te achten dan de andere, ter wijl de overheid daarbuiten dient te blij ven. „Waar het de geestelijke verzorging der militairen aangaat" zo zeide de heer Oud, „heeft zij, de overheid, zodra de behoefte daaraan is gebleken, de humanistische verzorging evenzeer te bevoi-deren als die vanwege de kerkgenootschappen. Hier nu botst de opvatting ter rechterzijde met de liberale. Een spreker van christelijk-histo- rische zijde heeft zich zelfs afgevraagd of het standpunt van de liberale minister wel in overeenstemming was met de vei-kla- ring, dat het kabinet chi-istelijk-sociale po litiek wilde voeren. Hier poogt deze spre ker zijn exclusieve opvatting van hét chris tendom ook voor anderen verbindend te verklaren. Hij wenst zijn privé waarde ringsoordeel aan de overheid op te drin gen. Waar zouden wij blijven, als het de ze kant zou uitgaan? Het hek zou van de dam zijn en de bijl zou worden gelegd aan de wortel der geestelijke vrijheid. Daarom past van onze zijde een ernstige waarschuwing tegen een zo bedenkelijke uitspraak". Gemeenschappelijk overleg Regeringspartijen zouden immers haar plicht slecht begrijpen" aldus prof. Oud, „indien zij ervan uitgaan, dat zij alles wat het kabinet wenst, kritiekloos zouden heb ben te aanvaarden. Ook het kabinet zou daarmede slecht worden gediend. Het par lementaire stelsel vordert een gemeen schappelijk overleg van regering en volks vertegenwoordiging. Daarom moet er be reidheid zijn naar elkander te luisteren. Een regering doet niet goed, als zij er al- te gemakkelijk toe overgaat tegenover verlangens van de Kamer haar onaan vaardbaar te laten klinken. Zij moet het eventueel met gelatenheid kunnen dragen, als haar verweten wordt, dat zij in onvol doende mate aan haar oorspronkelijke voornemens heeft vastgehouden. Daarbij kan zij zich ermede troosten, dat al te grote vasthoudendheid haar omgekeerd het verwijt zal bezorgen, dat zij te weinig open staat voor gemeenschappelijk over leg." Een en ander wil natuurlijk niet zeg gen, dat er bij prof. Oud geen wensen meer leven of dat hij met alles zonder meer kan instemmen. Prof. Oud sprak in dit verband bij voor beeld de wens uit, dat de regering een weg zal vinden naar een rechtvaardige oplos sing van de kortings-kwestie op de ambte- narenpensioenen. „Door duizenden en dui zenden wordt dit met reden als een groot onrecht gevoeld. Wij moeten het er des noods voor over hebben, dat wij daaraan een stukje belastingverlaging opofferen.' „Dat wij de vergroting van onze in vloed," zo besloot de V.V.D.-voorzitter zijn openingsrede, „zeker niet in de laatste plaats danken aan de toenemende belang stelling onder de jeugd, vervult ons met bijzondere voldoening. Het is het meest afdoende bewijs, dat het liberalisme geen ondergaande beweging is. Voor wat ten ondergang is gedoemd loopt zeker het jon gere geslacht niet warm." Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever Nederlandse mijnenvegers naar Lübeck Het Nederlandse mijnenveegsquadron 123, bestaande uit vier mijnenvegers van de zogenaamde Bolsward-klasse, namelijk de „Bedum", de „Borculo", de „Brielle" en de „Beilen" zal van 14 april af een vijf daags niet-officieel bezoek aan Lübeck (Duitsl.) brengen. De Duitse marine zal ter gelegenheid van dit bezoek enkele ont vangsten houden, waarop de Nederlandse consul-generaal en de burgemeester van Lübeck aanwezig zullen zijn. Maus Gatsonides wint xuinigheidsrit met een Evenals in 1958 heeft Maus Gatsonides ook dit jaar samen met zijn vrouw de 1ste prijs in het algemeen klassement in de Cal- tex Performance Test gewonnen met een Citroën ID 19. Mede door deze overwinning kwam ook de merkenteamprijs op naam van Citroën te staan. Deze keer was het niet alleen een zuinig heidstest (55 van de punten), maar ook een performance- en wegliggingstest (45 van de punten). Men heeft nog geen pun tentelling voor comfort kunnen vinden, maar Maus zeiondanks de inspannende rit was van vermoeidheid geen sprake. De fl//^rzuinigste van alle wagens waseen Citroën 2 cvmet 1 op 25,111. (Van onze Amsterdamse redacteur) 36 uur nadat het lichaam van de ver moorde Lina Feenstra (17) in haar bed in het huis van de Amsterdamse hoofdin specteur J. S. is aangetroffen, was er nog geen spoor van de man die deze jeugdige telefoniste heeft gewurgd. Gisteravond kon men ons op het politiebureau Lin- naeusstraat niets anders meedelen dan: „Wij kunnen met het onderzoek nog alle kanten uit". De Amsterdamse politie die haar beste speurders heeft ingeschakeld is overigens al vele kanten uit geweest. In de eerste plaats zijn de huisgenoten dus de hoofd inspecteur en diens dochter uitput tend verhoord. Van de zijde der Justitie is er opnieuw op gewezen dat zij geens zins onder verdenking staan, maar dat dit nu eenmaal de gewone gang van zaken is. Donderdagavond zei commissaris Bin nendijk ons, dat hoofdinspecteur S. de nacht thuis zou doorbrengen. Dit is niet gebeurd. De heer S. is tot de vroege och tend van vrijdag op het bureau Linnaeus- s'traat" ge^vêe^f, 'waar ook' d'è c'om rfiisSaril- en andere politiefunctionarissen zich in- 1jens ir\6p: -déyzaqk. Rebben j^e^ggphpud^q, Gisteren was de heer S. weer in functie op zijn post op het afdelingsbureau Mar- nixstraat. De verhoren strekten zich voorts uit tot de buurtgenoten, de bewoners van de Ter Gouwstraat en omliggende straten, die en kele malen mannen in de achtertuinen hadden opgemerkt. De identiteit van de ze duistere figuren die erop uit waren om 's avonds laat bij de bewoners binnen te loeren, is niet komen vast te staan. Ook in ander opzicht leverden deze verhoren geen bijzonderheden op. Inmiddels zijn rechercheurs begonnen het doen en laten van Lina Feenstra tij dens de laatste weken van haar leven na te gaan. Lina, die uit een gereformeerd ge zin uit Leeuwarden komt, bezocht in die stad de h.b.s. Na het eindexamen wilde zij werken in Engeland of Frankrijk. Dit wil de haar vader niet toestaan, maar wel stemde hij erin toe dat zij in Amsterdam ging werken als telefoniste bij de P.T.T. Tot 30 maart, de dag waarop zij bij haar vriendin Elsje Schipper introk, woonde zij in een pension voor protestants-christelij ke meisjes aan de Prinsengracht. Lina het een na oudste kind uit een gezin met acht kinderen is het afgelo pen weekeinde naar het ouderlijk huis in Leeuwarden geweest. Een vriendin zou zondag hebben opgemerkt dat Lina wat terneergeslagen was. De reden hiervan is nog onbekend. Ten slotte is gebleken dat het meisje had gesolliciteerd naar een functie op het re dactie-archief van het Algemeen Handels blad te Amsterdam. Zij had een oproep gekregen om in de middag van donderdag 7 april de sollicitatie te komen toelichten. Zover is het niet gekomen Het iichaam waarover patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust een uitvoerig i'apport heeft opgesteld, is gistermorgen door de Justitie vrijgegeven. Ex-hoofdredacteur „Beurs en Nieuwsberichten" terug Gisteren is de Nederlandse journalist Max van Gijn, die 9 maanden hoofdredac teur is geweest van het Curagaose dagblad „Beurs en Nieuwsberichten", met zijn echtgenote in Nederland teruggekeerd. De heer Van Gijn aanvaardde een con tract om voor vier jaar het hoofdredacteur schap van het blad op zich te nemen. Het contract werd eind februari van dit jaar opgeheven, wegens conflicten tussen de heer Van Gijn en zijn werkgevers. De ex-hoofdredacteur zei, dat de eigenaren van „Beurs en Nieuwsberichten" o.m. de bepalingen voor sociale voorzieningen in het conü-acl niet nakwamen. Uiteindelijk kreeg hij opheffing van de overeenkomst en ontving hij een schadevergoeding. Hij is op Curagao opgevolgd door de heer J. F. A. Boer, die tevens directeur van „Beurs en Nieuwsberichten" is. De heer Van Gijn zal binnenkort weer een functie krijgen bij het dagblad waar hij voorheen in dienstbetrekking was. Examens Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen Ne- dex-lands recht de heren J. H. J. Meienhorst (Haarlem), G. J. Selman (Haarlem) en J. C. O. v. d. Valk Bouman (Heemstede). Voor het kandidaatsexamen pedagogiek is ge slaagd mejuffrouw O. H. de Muinck Keizer (Zand voort). In 1959 werden 332 schepen door 328 scholen geadopteerd Ongeveer 3500 leerlingen zijn in 1959 in contact gebracht met de scheepvaart. In dat jaar werden 332 schepen door 328 scholen geadopteerd, een vermeerdering met 17 schepen. In totaal werden tussen de schepen en de scholen 8757 brieven ge wisseld. Dit is medegedeeld op de aan boord van de in Amsterdam liggende „Jo- han van Oidenbarnevelt" gehouden jaar vergadering van de Nederlandse Vereni ging tot adoptie van Schepen „NEVAS". De vereniging kreeg een eigen lied, ge maakt door leerlingen van de Da Costa- school in Den Haag. Kustvaarder „Vlieland" zonder veel schade vlot De Groninger kustvaarder „Vlieland" (350 dw), die dinsdag in de buurt van Casa blanca op een zandplaat was vastgelopen, is weer vlotgetroklcen. Twee sleepboten «Mjt C^saVlancaaijia ie» na diver^e^gmgen in geslaagd het schip los te krijgen. De vku^tyaahderrts^q ^g naar Kqü?ïjtfa en zal daarna naar Casablanca varen om al daar gelost te woxxlen. De schade schijnt nogal mee te vallen. lAPIDl Verlovingsringen VOOR MODERNE MENSEN ^6 't Huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM - TEL. 20049 Leden SER-commissie benoemd Met algemene stemmen heeft de So ciaal-Economische Raad besloten prof. dr. G. M. Verrijn Stuart voor te dragen ter benoeming tot voorzitter van de Raad voor de nieuwe zittingsperiode eindigende 31 maart 1962. In het dagelijks bestuur van de raad zijn in vergelijking met de voorgaande zittingsperiode geen verande ringen gekomen. De Sociaal-Economische Raad heeft tot leden van de Commissie Ontwikkeling Na tionale Economie benoemd prof. dr. J. E. Andriessen, ir. W. H. Kruyff (in de vaca ture mr. F. H. A. de Graaft) en prof. dr. D. B. J. Schouten (in plaats van prof. dr. H. W. J. Bosman). De minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid heeft aan de S.E.R. meegedeeld zich te kunnen ver- enigen met de instelling van een S.E.R.- commissie Economische Factoren Zieken fondsverzekering. Deze commissie zal een studie wijden aan de factoren welke de hoogte van de pi-emie voor de ziekenfonds verzekering beïnvloeden. De staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezond heid heeft de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over wijziging van de Wax-enwet. De Raad besloot dit verzoek in handen te stellen van de Organisatie- Commissie, daar de wijzigingen beti-ek- king hebben op de inschakeling van be- drijfslichamen en haar bevoegdheid tot het uitvoeren van taken in medebewind. Bedrijfschap fotografisch bedrijf De Raad besloot vervolgens de staatsse cretaris van Algemene Zaken te adviseren het bestuur van het Bedrijfschap voor het Fotografisch Bedrijf samen te stellen uit 12 bestuursleden: zes leden uit onderne- mex-skring en zes uit leden van de grafi sche wex-knemersbonden. De zes leden uit ondernemerskring bestaan uit vijf afge vaardigden van de Nederlandse Vereni ging van Vak-Fotografen (N.F.P.V.) en een afgevaardigde van de Nedeilandse Vereniging van Fotojournalisten '(N.V.F.). De S.E.R. heeft dus besloten geen be- stuursplaats in dit bedrijfschap ter beschik king te stellen aan het algemeen Nedex-- lands Pex'sbureau en de Vereniging van uitgevex-s van Dagbladen (N.D.P.) ten be hoeve van de A.N.P.-fotodienst. Zoals bekend heeft mr. A. S. Lissauer namens deze ox-ganisaties een bezwaar- schx*ift ingediend, omdat A.N.P. en N.D.P. van mening zijn dat hun een plaats in dit bedrijfschap toekomt. Volgens de S.E.R. verkeert de N.D.P. in een gi-enssituatie: zij is zowel ondernemer als afnemer in het fotogx-afisch bedrijf. Onderaardse gangen in Valkenburg ontdekt Bij graafwerkzaamheden, achter de ka- belzweefbaan te Valkenburg is een oud gangenstelsel ontdekt. In verband met de bouw van een „panorama" moest op deze plaats een enorme bouwput worden gegra ven, waarbij het gangenstelsel blootgelegd werd. Deze gangen, welke vele honderden maters lang 51m liggen boven de „Fluwelen Gtë£fT?df<? Op haar beurt weer met haar gangenstelsel boven ,d«3 Gemeentegrot is gelpgen.t De. nieuwe grot., .heeft met geen enkele der beide andere grotten verbin ding. Ook is zij niet, zoals de andere Val- kenburgse grotten, in kaart gebracht. Ver moedelijk is de ingang van de grot dicht gevallen, zodat zij in het vergeetboek is geraakt. Het is niet uitgesloten dat het gangenstelsel tot de oude vluchtgangen van het vooi-malige kasteel van Valken- bux-g behoort, aangezien er enige gelijkenis bestaat met de in 1937 ontdekte vluchtgan gen van dit kasteel. NEDERLANDSE DOCUMENTAIRES NAAR MANNHEIM Tijdens de negende Mannheimer Kultur- und Dokumentafiirrxwoche, die van 23 tot 28 mei zal worden gehouden, zullen 37 culturele en documentaii-e films uit de pro- duktie van 1959 voor een onderscheiding in aanmerking kunnen komen. Plet West- duitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft daartoe een bedrag van 520.000 mark beschikbaar gesteld. Twintig landen heb ben zich x-eeds voor deelneming aange meld. De Nederlandse deelneming aan deze filfnweek bestaat uit „Prijs de zee" van Herman van der Horst, „Tussenspel bij kaarslicht" van Chai'les Huguenot van der Linden en „Paleontologie" van Han van Gelder. Het K.N.M.I. deelt mede: Over de ge- en een hogedi-ukgebied bij de Azoren. Hoe- hele breedte van de Oceaan heeft zich in wel de luchtdruk boven Rusland aanzien de hogere niveaus een krachtige westelij ke stroming ingesteld, die tot West-Eui-o- een hogedrukgebied. pa reikt. Samenhangend daarmee kunnen de fronten van de Oceaandepressies tot Nederland doordringen. Het weer verkrijgt daardoor een wisse lend karakter, waarbij enige regen moge lijk is. Daarnaast zullen er echter ook op klaringen voorkomen. De temperatuur handhaaft zich op ongeveer hetzelfde ni veau. De westelijke stroming is aanwe zig tussen een diepe depressie bij IJsland lijk is gedaald, handhaaft er zich toch nog WEERRAPPORTEN Zondag 10 april Zon op 5.55 uur, onder 19.29 uur. Maan op 17.57 uur, onder 5.26 uur. Maandag 11 april Zon op 5.53 uur, onder 19.30 uur. Maan op 19.12 uur, onder 5.53 uur. Maanstanden 11 april 21.28 uur volle maan. 18 april 13.57 uur laatste kwartier. 25 april 22.45 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 9 april Hoog water 2.09 en 14.26 uur. Laag water 9.56 en 22.25 uur. Zondag 10 april Hoog water 2.48 en 15.06 uur. Laag water 10.40 en 23.05 uur. Maandag 11 april Hoog water 3.25 en 15.43 uur. Laag water 11.22 en 23.43 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Temperaturen: buiten- M en binnenlandheden d morgen 7 UUT. Neerslag: TJ-3 d 12 laatste 24 uur 5-JS 2 a a 3 Den Helder mist zzw 9 0,2 Ypenburg zwaar bew. zw 12 0 Vlissingen mist zw 10 0,3 Eelde mist zzo 12 2 De Bilt mist zzw 15 0,6 Twente geheel bew z 15 3 Eindhoven mist zw 16 0 Zd Limburg zwaar bew. zw 16 5 Helsinki onbewolkt ozo 6 0 Stockholm zwaar bew. zo 0 Oslo onbewolkt ono 7 0 Kopen hagen geheel bew. O 8 0,3 Aberdeen regen z 13 3 Londen geheel bew z 17 0 Amsterdam zwaar bew. zzw 13 0,1 3 Brussel zwaar bew. zw 15 Luxemburg zwaar bew. wnw 17 0 Parijs licht bew. windst. 19 0 Bordeaux mist windst. 23 0 Grenoble onbewolkt windst. 20 0 Nice half bew. n 17 0 Bei-lijn motregen w 8 9 Frankfort mist windst. 17 2 München geheel bew w 21 0 Zürich zwaar bew. windst. 20 0 Genève onbewolkt windst. 20 0 Locarno onbewolkt ono 19 0 Wenen regen z 15 6 Innsbruck zwaai bew O 23 0 Belgrado half bew. windst. 22 0 Athene onbewolkt windst. 17 Rome onbewolkt O 20 0 Ajaccio onbewolkt O 20 0 Madrid onbewolkt windst. 1 Mallorca licht bew. ono 22 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2