^OP EN OM HET BINNENHOF w Uit de rooms-katholieke kerk Puzzel nummer 27 fiarPetten I—FILATELIE— 4 Kerkelijk Leven ZONWERING Fa. J. P. Senft Zoon Nieuwe vondsten in het Dode Zee-gebied Geert Hoogeveen HAARVEL0URS VERZET BOUCLÉ KASHMIR BESHIR SEATO Pensioenboixden vragen voorschot SLOT DEFECT? ZATERDAG 9 APRIL 1960 In opvallende opmaak heeft het in Vati caanstad verschijnend dagblad „l'Osser- vatore Romano" de vorige week in scherpe bewoordingen stelling genomen tegen het optreden van de Zuidafrikaanse politie, die een bloedbad onder de demonstreren de negerbevolking te Sharpeville bij Jo hannesburg aanrichtte. Het blad noemt dit „het ergste voorbeeld van rassenhaat sinds mensenheugenis". In zijn artikel schrijft de Osservatore: „Bij de onderdrukking van demonstraties, waarbij zwarte staatsburgers gepoogd heb ben hun rechten op menselijk, sociaal en politiek terrein duidelijk te maken, zijn doden en gewonden gevallen alsof het een veldslag was. Om de situatie meester te worden ofschoon de openbare orde in het geheel niet verstoord zou zijn gewor den als hun „beschermers" alleen maar hun ongeduld hadden weten te beheersen heeft de politie geen toevlucht genomen tot de moderne middelen zoals brandspui ten, traangasbommen en gummiknuppels, maar direct tot de wapenen, tot machine geweren. Zij heeft daarbij niet alleen de demon stranten neergeschoten, neen ook de vrou wen en kinderen en de ouden van dagen. Aan zulke daden kan geen ander motief ten grondslag liggen dan alleen maar rassenhaat". En de Osservatore schrijft verder: „Tegenover zulk een werkelijkheid, die men zich na twintig eeuwen christendom niet meer had kunnen voorstellen, is maar één reactie mogelijk, namelijk die van het ideaal van de oprechte broederschap. Zon der dat ideaal zal de vooruitgang van de wetenschap en de techniek slechts de haat in de hand werken en de middelen tot broedermoord verbeteren". R.-lc. bisschoppen veroordeeld Het volksgerecht van Sjanghai heeft de rooms-katholieke bisschop Ignatius Kung Pinmei enkele weken geleden tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld wegens verraad. Twaalf andere Chinese rooms- katholieken werden veroordeeld tot vrij heidsstraffen van vijf tot twintig jaar. Enkele dagen later veroordeelde het zelfde gerechtshof de Amerikaanse r.-k. bisschop James E. Walsh (68 jaar) tot twintig jaar gevangenisstraf wegens spio nage. Bisschop Walsh en aartsbisschop Antonio Riberi. voormalig pauselijk inter nuntius voor China, werden er in het von nis van beticht met de Chinese gevange nen te hebben samengespannen om de re gering omver te werpen. Aartsbisschop Riberi heeft China in 1951 verlaten. In het vonnis werd bisschop Walsh een „oude en beproefde imperialistische spion van de Verenigde Staten genoemd, die persoonlijk de leiding had gehad van een verraderlijke contra-revolutionaire beweging". De minister van Buitenlandse Zaken van de Vex-enigde Staten, Herter, heeft gerea geerd op de veroordeling van bisschop Walsh. Hij zei, dat de tegen de bisschop uitgebrachte beschuldigingen „volkomen onjuist" en zijn vei-oordeling „niet te ver ontschuldigen" was. Herter kondigde een protest aan bij de Chinese regering via de Chinese ambassa deur te Warschau. Hij verklaarde dat „de enige missie van bisschop Walsh van reli gieuze aard was en dat zijn persoonlijke, toewijding voor het geestelijke welzijn van zijn mede-katholieken zo sterk was ge weest dat die hem had gedwongen op het vasteland' van China, te blijven, de ver- volging van zijn kerk door een goddeloos regime ten spijt". De Paus vraagt om giften „Waar zullen wij het geld vandaan halen om allen te eten te geven, die een beroep op ons doen!" Met deze woorden heeft de Paus zich tot zijn Amerikaanse geloofsge noten gericht, om hen aan te sporen gehoor te geven aan hun bisschoppen, die jaar lijks op zondag Laetare (de vierde zondag van de vasten) een geldinzameling houden. De pauselijke oproep is tegelijk met de vastenbrief van de bisschoppen voorge lezen in alle 16.100 parochies van de Ver enigde Staten. De Paus belooft, dat het geld zal worden gestort in een hulpfonds en dat het zal worden verdeeld over alle hulporganisaties die door de Heilige Stoel worden gesteund of die de Paus zelf in het leven geroepen heeft. „Overal ter wereld moeten de zieken worden geholpen, de armen en behoeftigen worden gesteund en de doodsangst van de vluchtelingen worden weggenomen", zo zegt het schrijven. Met een beroep op de armoede in de wereld, die als nooit te BESTEL VROEGTIJDIG UW MARKIEZEN ZONSCHERMEN aluminium Jaloezieën Wij kunnen er NU de grootste zorg aan besteden Vraag vrijblijvend prijsopgave bij de oudste zaak van Haarlem en omstreken Nassaulaan 76 - Haarlem - Tel. 10743 Opgericht in 1878 Cura^ao-Bovenwinden voortaan met Convairs Het eerste KLM-toestel dat na 1 april, dat is rta het ingaan van de nieuwe dienst regeling, van Curagao naar de Bovenwind se Eilanden vertx-ok, was niet, zoals gebrui kelijk, een DC-3, doch een Convair. Bij het begin van de nieuwe dienstregeling zijn namelijk de DC-3 toestellen voor de lijn diensten afgeschaft en vliegt de KLM bin nen de grenzen van het Caribische gebied nog alleen maar met Convairs en DC-6-en. Kerkelijk Nieuws Ned. Ilerv. Kerk Beroepen door de Gen. Synode als pred. voor buitengew. werlcz. (secr. bijzondere werkz. verbonden aan het Secretariaat Ge neraal der Ned. Herv. Kerk) W. Dijck- meester te Middelburg idem als secr. van de Raad voor de arbeid der verbrei ding van het Evangelie en Directeur van het Instituut Kerk en Wereld Dr. A. Th. van Leeuwen, voorheen zendingspred. wo nend te Driebergen. 'voren om zich heen grijpt door natuur rampen en door vervolgingen, vraagt de Paus aan de Amei'ikaanse rooms-katholie- ken om hun edelmoedigheid te tonen. Voettocht naar Amsterdam De Nederlandse afdeling van de rooms- katholieke Pax-Christi-beweging organi seert met ingang van dit jaar een jaarlijkse voettocht voor jonge mensen boven twintig jaar. De opzet van deze nieuwe voettocht is aanmerkelijk verschillend van die van de „Voettocht Den Bosch", welke van 21 tot 24 april wordt gehouden voor alle eind examenkandidaten van middelbare scholen en kweekscholen. De tocht is harder en langer en benadert meer het idee van een echte pelgrimage. Als einddoel van de tocht is gekozen het Begijnhof in Amster dam. De tocht zal heten: Voettocht Am sterdam. Er zal slechts één vertrekpunt zijn en één route. Allen beginnen in Utrecht en volgen het wandelpad langs de oostelijke zijde van de Vecht. De tocht zal worden gehouden tijdens het weekeind onder het octaaf van Sacramentsdag, dat is 18 en 19 juni. De nacht wordt doorgebracht in een tentenkamp te Loenersloot. Iedere deelnemer moet zelf voor zijn hele foura- gering zorgen. Men loöpt ook hier in ka pittels, zogenaamde gespreksgroepen van vijfentwintig personen. Het gespreksthema luidt: „Onze oecumenische houding". Een expeditie van de Hebreeuwse uni versiteit, die twee weken lang in de om geving van de Dode Zee heeft gewerkt, heeft in een grot aan de oever van de Dode Zee negentien Romeinse vazen en andex-e koperen vaten aangetroffen, waai-- in een zes bij drie centimeter groot stuk perkament werd gevonden en een vele malen gevouwen papyrusvel, waai-op het grootste deel van de vijftiende psalm is geschi-even. Ook wei-den in de grot twee manden met schedels en beenderen van mensen gevonden, een wijnzak met. daarin een weefgetouw, glazen kralen, dadels en voedselx-esten. Volgens de Hebreeuwse universiteit is het grootste deel van deze belangrijke vondst uit de tijd van Bar Kochba, een Joodse leider uit de tweede eeuw voor Christus die een revolte tegen de Romei nen heeft aangevoerd. Maar ook zijn er sporen gevonden van een Ghalcolithisch mensenras, dat 4000 jaar voor Christus het gebied aan de Dode Zee bewoonde. HOOFDAGENT voor Haarlem en omgeving Kantoor, werkplaats en magazijn Mr. Cornelisstr. 54 - Tel. 16270-15998 Showroom ZI3LWEG 26 - HAARLEM - TEL. 17296 Horizontaal: I. Emma slaat op de gong, maar in Am sterdam is het een stille. (8) 5. Langzaam, zacht en met gevoel, maar het einde doet aan de Beurs denken. (6) 10. Als ge van goed ras zij t doet ge aan zoiets niet mee. (5) II. Ja, in 't R.K. raam kunt ge koopjes halen, eenmaal per jaar. (9) 12. Groente als vijf honderd vel. (7) 13. Het evangelie doet ons een rijkdom kennen die dit niet doet. (7) 14. Aat, ga met dit meisje mee, zij is goed. (5) 15. Er bestaat een centrale van deze naam die een bescheiden maar nuttige functie vervult. (8) 19. Nan roemt deze versiex-ing. (8) 21. Wie dit met koppen doet past niet in onze Westei-se beschaving. (5) 25. Lieve, wilt ge mij helpen? (7) 27. Als ge dit van een paard constateert kunt ge er beter afstand van doen. (7) 28. Eens per jaar moogt ge die niet ver zwijgen. (9) 29. Zij danste in Stockholm, dit vredes- symbool. (5) 30. De schuldeiser kan zijn schuldenaar zó aanzien. (6) 31. Op deze lieflijke eilanden vindt men een kledingstuk aan de rand van de weg. (8) Vertikaal. 1. Zo kan men dit kryptogi-am noe men. (6) 2. De nagel van deze Engelse jonge dame is een bx-on van mislukkingen. (9) 3. Broodjes kunnen zo zijn. (7) 4. Het komt er na, maar vormt toch een deel van dit tijdperk. (6) 6. Schaken kan dit dier hiet,: maar wel een ander spel. (7) 7. Uit deze korrel komt een schuimende drank. (5) 8. De non kikt en 't defect is hersteld. (8) 9. Is hij van haar of voor haai-. (7) 16. Als 'n vijf honderd bedelen kom je in het huis van je buren. (9) 17. Deze riem wordt niet van andermans leer gesneden, maar kan toch wel goed gesneden zijn. (8) 18. To, de tenen steken door je kous, je bent eenmeid. (7) 20. Niet min of meer ontkleed, maar min en meer in Kopenhagen. (7) 22. Ik nam de maat van dit paard en vond een bestanddeel van het keuken zout. (7) 23. Wie de schijn zocht meende slechts iets te kunnen vinden. (6) 24. Als de ster in de as is gelegd blijven er bloemen over. (6) 26. We misprijzen mensen zonder haar. (5) Inzenden voor donderdagochtend, uit sluitend per briefkaart. OPLOSSING VORIGE PUZZEL: Horizontaal: 1. Arak, 3. Aaks, 6. Ra, 7. IJl, 10. Ko, 11. De, 14. Robe, 15. Eden. Verticaal: 1. Aera, 2. As, 4. Ar, 5. Silo, 8 Aker, 9. Kern, 12. Eb, 13. E.d. In de cirkel :Gasserternijeveen. WINNAARS PUZZEL 26 7,50: Elly Koer, Ranonkelstraat 8. Santpoort-Dorp; 5,mevrouw Visser, Stratingplantsoen 30 rd., Velsen-Noord: 2,50: G. H. Nieuwenburg, Eikenstraat 30. Haarlem. Boekwerkje: mejuffrouw G. de Vries, Grote Houtstx-aat 144 Q. Haarlem; mevrouw M. H. Zwaan-Feije, Bloemendaalsestraat- weg 72, Santpoort-Station; A. van Ham burg, Middenduinweg 61, Santpoort; me vrouw M. L. Hoedenmaker-Wilbert, Mau- ricialaan 44, Overveen; L. Duits, Dunkier- straat 49 zw., Haarlem-O.; mevrouw A. Ze mel, Dx\ P. Cuyperslaan 18, Heemstede; mejuffrouw Th. Witkamp, Olieslagerslaan 1 x-d., Haarlem; G. Stoffer, Esdoornlaan 8, Heemstede; C. Spelten, Vissex-seinde 9, Haax-lem-Spaax-ndam; mevrouw D. Mulder- Goodijk, Liedeweg 17, Post Haarlem. Geen C.O.P.-er in Antilli aanse delegatie naar Nederland De partijraad van de Curagaose Onaf hankelijke Pax-tij (COP) heeft in een brief aan de Staten der Ned. Antillen geprotes teerd tegen het feit, dat bij de samenstel ling van de Staten-delegatie, die op uitno diging van het Nederlandse parlement een bezoek aan Nederland zal brengen, het COP-lid drs. W. de Boer is ovex-geslagen. In het schx-ijven wordt gesteld, dat de de legatie een getrouwe weerspiegeling dient te zijn van alle bevolkingsgroepen onder de kiezers. De Nationale Volkspartij en de COP hebben bij de laatste verkiezingen één lijst gevormd, met behoud overigens van ieders zelfstandigheid. MET LANGE LEVENSDUUR gefabriceerd van ongemengde haar- garen van de Kon, Ver. Tapijtfabriek. Het sterke poolkarpet in moderne uitvoering 200 x 300 169.75 225 x 310 197.75 het effectvolle bouclé karpet, ge heel vervaardigd van prima haar- garen. Het moderne solide karpet voor dagelijks gebruik 200 x 280 109.— 225 x 310 157.50 het zuiver wollen machinale Smyrna karpet met hoge pool en bijzon dere vaste binding. Exclusieve Per zische dessins 140 x 200 119. 200 x 300 254.— 225 x 325 510.— een Smyrna karpet met een grote reputatie. „BESHIR" karpetten zijn van zuiver wol, doorgeweven rug en bijzondere hoge .pool. Een kar pet van standing 125 x 180 123. 200 x 300 522.— 225 x 325 388.— KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Examens Derde leerjaar, schilders: P. J. Adema, P. A. J Fiet oor, P. J. H. Mathot, W. J. Passchicr, Th. A. P. Vernout, H. B. Zóón. T. H. A. Zwaanswtjk, A. C. Boer. J. v. Dokkum, A. A. van 't Hof te. Haar- -lem.eti J. J. M.. Duindam,. Heemstede. (Afgew. 2). B-cursus Vijfde leerjaar, timmerlieden: G. L. van der Griendt, Th. P. Jansen, J. A. v. Kimmenade, A. J. ,T. Koek, J. H. Mathot, G. J. M. v. d. Peet, M. P. M. de Ruig, H. J. v. d. Weele te Haarlem: G. J. H. Berkhout en Th. G. J. Berkhout, Zandvoort: .1. Hulsbosch, Vijfhuizen; J. J. M. Roeien, Voge lenzang; A. F. Ruygrok, Spaamdam; W. Schut ter. Heemstede. (Afgewezen geen). Vijfde leerjaar, metaalbewerkers: J. A. C. Dor- landt. L. H. v. d. Drift, G. J. M. v. Galen, G. J. Guldemond, G. J. v. d. Hulst, H. A. Spoor, Th. M. v. d. Vegt te Haarlem: A. M. J. Homan, Sassen- heim; G. Huurman, Bennebroek en C. J. de Graaf, Heemstede. (Afgewezen geen). Vijfde leerjaar, metselaars: J. M. Olijerhoek, Haarlemmermeer. Vijfde leerjaar, elektriciens: J. F. P. v. Dijk en P. H. Wassink te Haarlem. Vijfde leerjaar.automonteurs: N. Haver, F. W. Klaassen en H. v. Schie te Haarlem. (Afgew. 2). Een zeldzame motie De Tweede Kamer heeft in de door haar zonder hoofdelijke stemming aange nomen motie-Romme omtrent de gang van zaken met rassendiscriminatie in de Unie van Zuid-Afrika een alleen niet door de communisten en door de pacifis- tisch-socialisten onderschreven uit spraak gedaan van zeldzame aard. Zeld zaam omdat het hier nu eens niet ging om een tot de Nederlandse regering, doch tot het Zuidafrikaanse parlement gerichte motie. Moties waarin men van parlement tot parlement spreekt zijn iets heel onge woons. Het enige mij voor de geest zwe vende voorbeeld hiervan is een andere mo tie Romme. Namelijk die van 9 juli 1958, toen ons lagerhuis zich tot de volksverte genwoordigingen van de vijf overige met ons land tot de Europese Gemeenschappen behorende staten richtte om er op aan te dringen tot overeenstemming te komen betreffende de aanwijzing van één enkele zetel voor de organen van die Gemeen schappen. Zeldzaam is de motie omtrent de ras sendiscriminatie tevens, omdat zij zich be zig houdt met een aangelegenheid, waar bij in belangrijke mate de wetgeving en in het algemeen echter niet uitsluitend! de zeggenschap in een bepaald land be trokken is. De Tweede Kamer stak niet onder stoelen of banken, dat ook die wet geving allesbehalve vlekkeloos is. Van daar dat zij van haar vurige wens getuig de, dat het parlement van de Zuidafrikaan se Unie zich zal willen bezinnen op een politiek, die rassendiscx-iminatie uitsluit en elke schending van de rechten van de mens zal weten te voox-komen. Dit ter noodzakelijke bevordex-ing van een vx-eed- zame ontwikkeling tussen de rassen op de grondslag van de bevolking in haar ge heel. Met andere woorden, van blank èn zwart. Me dunkt, deze uitspraak was zo duidelijk als iets en het was danook heel begrijpelijk dat op het gelaat van de Zuid afrikaanse ambassadeur, die in de diplo matenloge zat toe te zien en te luisteren, heel goed viel af te lezen hoe onwelkom hem deze motie was. Kabinetsstandpunt Trouwens, hetzelfde gold eveneens met betrekking tot de uiteenzettingen van mi- nister-president De Quay in diens beant woording van de mondelinge vragen van mr. Burger. Terecht zwaaide professor Romme de fractieleider van de P.v.d.A. lof toe wegens diens initiatief om de re gering alsnog ertoe te brengen het hare te zeggen in verband met de gebeurtenis sen in Zuid-Afrika. Terecht ook stipten onder anderen zowel de aanvoerder van de fractie van de K.V.P. als diens liberale collega pi'of. Oud terloops aan, dat aan vankelijk minister De Quay psychologisch een steek had laten vallen met zijn, voor al niet gelukkig gestelde, brief die hij in gevolge de door mr. Burger uitgeoefende aandrang, een dag of tien eerder aan de Kamer had gezonden. t Thans wist de minister-president een heel wat beter geslaagde toon aan te slaan. Hij liet allerminst in het ongewisse, dat in de ogen van de regering de apartheids politiek in de Unie, waarvan de jongste betreurenswaardige gebeurtenissen daar te lande, een onmiddellijk uitvloeisel zijn, verworpen moet wox-den en stx-ijdig is met de in het Handvest van de Vex-enigde Na ties neergelegde beginselen. Van die ziens wijze had de Nederlandse afvaardiging ter jongste Algemene Vex-gadering van de V.N. al blijk gegeven en men kon er ze ker van zijn dat zulks, indien nodig, in de toekomst insgelijks zou gebeuren. Niet tactvol Tot zover liep het allemaal best. Maar toen kwam mr. Burger door een tekort aan tact, geheel nodeloos, roet in het eten gooien. Zelf behoorde hij, mét de aanvoer ders van de vier met het kabinet-De Quay bevriende fracties, tot het vijftal afgevaar digden dat de boven omschx-even motie- van-pax-lement-tot-parlement had inge diend, welke motie ik hier kortsheidshal- ve naar de eerste ondertekenaar de mo tie-Romme heb genoemd. In het senioren convent waren „de grote vijf" het over die motie eens geworden. Heb ik het wel, dan had mr. Burger daar ook nog een andere, namelijk een van hemzelf afkomstige mo tie aangekondigd, zonder dat men toen al had gezegd daar beslist tegen te zijn. Dat kon ook moeilijk, aangezien mr. Burger rondliep met het plan om met behulp van die eigen motie de regering nog een steun in de rug te geven voordat de regering zich bij monde van minister De Quay had geuit. Nadat dit echter was gebeurd, ont- bx-ak elke min of meer dringende behoef te aan zulk een steun in de rug. Dit maak te vooral professor Romme duidelijk en toen vervolgens prof. Oud een en ander op merkte, dat. mr. Burger tot het inzicht had moeten brengen er beter aan te doen zijn motie in te trekken dan haar wat an ders vrijwel zeker het zr»u zijp te laten verwex-pen, bleef hij niettemin aan zijn voorstel vasthouden. Als ax-gument hiervoor gold, dat de minister-president zich ten slotte niet bereid had verklaard om thans al bij voox-baat kenbaar te ma ken, welke houding de regering, en ter Algemene Vergadex-ing van de V.N. na mens haar de Nedex-landse afvaax-diging, in de toekomst zal aannemen ten opzichte van een daar eventueel ter tafel komen de, nu echter nog onbekende resolutie. Had mr. Burger er zich toe bepaald een poging aan te wenden om door de Kamer te laten uitspreken, dal een voortdurende schending van de rechten van de mens, zoals die voorkomen in de desbetreffende universele verklaring van de Verenigde Naties, niet kan worden beschouwd als een binnenlandse aangelegenheid, dan zou daarvoor zeker heel wat te zeggen geweest zijn. Doch elke poging om langs de weg van gemeen overleg met de andere fractie voorzitters dit te bereiken liet hij achter wege. Hem was het er, blijkbaar mét zijn fractie, nu eenmaal om te doen, het te laten voorkomen alsof er inderdaad nog behoefte aan bestond de regering, na de door minister De Quay gesproken woor den, met behulp van een speciaal tot haar gerichte motie een steun in de rug te ge ven. Werkelijk, in het licht van dit alles is aan de goede zaak, die zeer zeker ook mr. Burger en zijn politieke vrienden voor stonden, een slechte dienst bewezen door het op vex-werping van de motie-Burger te laten aankomen. De Karei Doorman Weinig tactvol was ook een „uitschieter" van de fractie-leider van de P.v.d.A., tij dens de beraadslagingen over Nieuw Guinea. Nu bleek dat, van een NAVO- standpunt bezien, de voorgenomen reis van genoemd vaartuig naar Nieuw Guinea niet bezwaarlijk te achten valt, kon men toch nog wel andere bezwaren tegen dit beraaiïide vlagvertoon koesteren. Naar het mij voorkomt, bestond er inderdaad wel reden om althans de mogelijkheid te opperen, dat hier en daar internationaal een dergelijke expeditie als grief tegen Nederland zal wox-den uitgespeeld. In elk geval was het mr. Burger's goede recht, van zijn bezox-gdheid deswegen blijk te ge ven. Hij bleek er echter volslagen naast te zijn, toen hij er zich bezorgd over maakte dat staatssecretaris De Jong met de genomen beslissing inzake het uitsturen van de Karei Doorman, uit een oogpunt van beleid niet of moeilijk had kunnen ac- coord gaan. Fluks kwam de kleine kwieke staatssecretaris, onmiddellijk na de pauze, binnenstappen om met een enkel, doch niet voor tweeërlei uitleg vatbaar woord duidelijk te maken, dat mr. Burger zich in dit opzicht zonder de geringste grond zorgen had gemaakt. Hoe die afgevaax-dig- de er dan toch maar toe gekomen was, een opmerking te maken als zoëven aan geduid, is mij een volslagen raadsel. Waarlijk, wat grotere voox-zichtigheid in zijn uitlatingen schijnt zo nu en dan toch niet overbodig te zijn. De tachtigjarige Weiter Temidden van de voor de regering zeer gelukkig gelopen gedachtenwisseling over haar beleid inzake Nieuw-Guinea vond er een heuglijk intei-mezzo plaats. Daar trad de heer Weiter binnen, die zijn tachtigste verjaardag toch ook even in de Kamer wil de viex-en. Nu, dat geschiedde op aller aardigste wijze. Van alle kanten kwamen niet alleen politieke vrienden doch even eens tegenstanders naar hem toe om hem hartelijk geluk te wensen. Even schorste voorzitter Kortenhorst de vergadering. Die warme en oprechte hulde aan de tachtig jarige was alleszins vex-diend. Want ook de velen, die het met zijn staatkundige in zichten niet eens zijn, vermogen de grote gaven van deze in dienst van 's lands openbare zaak vergrijsde figuur, een man van grote kennis en cultuux-, ten volle te bewonderen, zoals zij ook eerbied koeste ren voor de moed, waax-mee hij steeds voor zijn overtuiging heeft gestreden. Professor Hellema Enige kanttekeningen omtrent gebeurte nissen in de Eerste Kamer voor een vol gende kroniek reserverende, wil ik heden niet onvermeld laten dat onze Senaat een groot verlies lijdt. Dit nu prof. mr. Helle- ma besloten heeft zijn lidmaatschap van de Kamer van Vijfenzeventig neer te leg gen. Helaas zag hij zich wegens een te veel aan andere arbeid hiertoe genoopt. Niet slechts de anti-revolutionaire fractie, maar de Eerste Kamer in haar geheel zal hem in haar midden missen. In het bij zonder op financieel gebied placht hij, die bovendien een hoogst bekwaam jurist is, even scherpzinnige als doorwrochte uit eenzettingen te geven. Voorzitter Jonkman sprak danook naar aller hart, toen hij met enkele woorden schetste, dat en waarom dit uittreden een niet gering verlies voor de Kamer betekent. Dr. E. van Raalts BELGIË. Ter gelegenheid van het Wereldvluchtelingenjaar zijn drie post zegels uitgegeven: 40 -t- 10 e. (licht paars) met een jongetje dat tegen een gescheurde muur van een barak zit, 3 1.50 jr. (grijsbruin) met een man die in een barak voor zich uit staart en 6 .3 jr. (blauw) met een treurende vrouw bij haar schamele bezittingen. Alle drie de waarden vertonen tevens het embleem, van het Wereldvluchte lingenjaar, de ontwortelde boom. Ook zal een speciaal souvenirvelletje, waar op de zegels in andere kleuren zijn gedrukt, bij intekening tegen de prijs van 14 jr. worden verkocht. De ont werpen zijn van J. van Noten. FRANKRIJK. De Franse posterijen hebben een vluchtelingenpostzegel van 0.25 jr. 0.10 jr. (blauwzwart, sepia en lichtgroen) het licht doen zien. De zegel vertoont een meisje, dat een geteisterde stad ontvlucht. De zegel is ontworpen en gegraveerd door Decaris. TSJECHOSLOWAKIJE. De eerste acht waarden van een nieuwe serie frankeerzegels met afbeeldingen van kastelen zijn dezer dagen in omloop gebracht. De zegels laten de kastelen zien van Trencin (5 h. violetblauw), van Bezdez (10 h. zwart), van Kost (20 h. steenrood), Pernstyn (30 h. groen), Kremnice (40 h. bruin), Karluv Tyn (60 h. rood), Smolenice (1 kr. violet) en Kokorin (1.60 kr. blauw). REPUBLIEK MALGACHE (MADA GASKAR). De tiende verjaardag van de stichting van de Commissie voor technische samenwerking in Afrika ten zuiden van de Sahara is onder meer gevierd door de uitgifte van een post zegel van 25 fr. Afgebeeld zijn een kaart van Afrika in een groot tandrad waaromheen vier kleine tandraderen, elk met een ietter van de afkorting C.C.T.A. Voorts is een zegel van 20 fr. uitgekomen, waarop de eerste president van de republiek Malgaclie, Phïlïbert Tsiranana, aan zijn bureau is afgebeeld met op de achtergrond een kaart van de republiek. OOSTENRIJK. Een echtpaar met kind, vluchtend door de sneeuw, komt voor op een postzegel van 3 s. (blauw achtig donkergroen), die de Oostenrijkse posterijen hebben uitgegeven ter ge legenheid van het Wereldvluchtelingen jaar. De zegel is ontworpen door Adal bert Pilch en gegraveerd door Rudolf Toth. De oplage bedraagt drie miljoen exemplaren. VERENIGDE STATEN. Op 31 mei zal een postzegel van 4 cents in omloop worden gebracht ter gelegenheid van PRQGMSS het vijfjarig bestaan van de S.E.A.T.O.. de Zuidoostaziatische verdragsorgani satie. De zegel vertoont hel embleem van de organisatie. De hoofdbesturen van vijf pensioenbon den hebben aan de minister van Binnen landse Zaken een schrijven gericht met het verzoek een voorschot op de te ver wachten vex-hoogde pensioenuitkeringen aan de ambtelijk gepensioneerden te ver strekken, tegelijk met de lopende beta lingstermijnen. Zij vragen in het bijzonder aandacht voor de belangen van de gepensioneerden zonder A.O.W.- of A.W.W.-uitkeringen. On der deze groep vallen ook gepensioneer den wegens invaliditeit, zij die met ver- vx-oegd ouderdomspensioen gegaan zijn, weduwen zonder A.W.W.-uitkering en het gx-ootste gedeelte van de Indisch gepensio neerden. Deze ontvangen voorlopig totaal geen verhoging van inkomsten, hoewel zij ook de verhoogde huren en andere prijs verhogingen moeten opbrengen, aldus het schrijven. De vijf hoofdbesturen zijn die van de Al gemene Nederlandse Bond van Gepensio neerden, van de Bond van Gepensioneer den van Spoor-, Tram- en ander Vervoers- personeel, de Indische Pensioenbond, de Algemene Militaire Pensioenbond en de Pensioenbond van Oud-onderofficiex-en van het K.N.I.L. „Madjoe". Deze bonden ver tegenwoordigen ongeveer 110.000 recht streeks belanghebbenden. „DE SLEUTELSPECALIST" Lange Veerstraat 10 - Haarlem - Tel. 11493

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4