Heemskerks raad enthousiast over het plan van D. Zuiderhoek Oplossing die kleinste IJmond-partner behoedt voor fusie met de gemeente Beverwijk Havenberichten „PELIKAAN-EILAND'' door Puck Met Uw ogen dicht!! f ifMOóyettm, J In de vishal en op zee ZATERDAG 9 APRIL 1960 9 VOORSTEL VAN MINISTER BESLIST AFGEWEZEN De gehele Heemskerkse gemeenteraad heeft zich gisteravond gesteld achter het voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders van die gemeente, waarin de door de minister van Binnenlandse Zaken voorgestelde samenvoeging met de gemeente Beverwyk, van de hand wordt gewezen. Men had moeilijk een andere uitspraak kunnen verwachten. Herhaaldelijk hadden immers vrijwel alle raadsleden doen weten dat zij achter B. en W. stonden. Zij hadden tijdens een spoedvergadering op de laatste dag van het vorige jaar het college gevolmachtigd datgene te doen wat het in het belang van het behoud van een zelfstandig Heemskerk nodig achtte. Het college heeft sedertdien niet stilgezeten, doch zich in korte tijd beijverd allerlei rap porten en adviezen te verzamelen, die de mening dat fusie onverantwoord is, konden steunen. Het resultaat was een lijvig pre-advies aan de raad, waarin niet slechts uitvoerige argumenten tegen samenvoeging met Beverwijk zyn te lezen, maar waarin bovendien een oplossing aan de hand wordt gedaan, volgens welke Heemskerk meent dat men in de IJmond-Noord uit de moeilijkheden kan geraken. Over dit pre-advies hebben de raadsle den gisteravond hun mening gegeven. De publieke tribune was overvol; in een van de aangrenzende vertrekken hebben vele belangstellenden onder wie raadsleden uit Beverwijk de beraadslagingen via luidsprekers gevolgd. In ons blad van vorige week vrijdag heeft men kunnen lezen welke oplossing het gemeentebestuur van Heemskerk noemt om uit de bestuursimpasse te ge raken, waarin men in de IJmond-Noord is gekomen. De stedebouwkundige de heer D. Zuiderhoek uit Baarn heeft in opdracht van het gemeentebestuur van Heemskerk een schetsplan ontworpen, volgens welk de gemeenten Beverwijk en Heemskerk zelfstandige eenheden vormen en zich als zodanig in de toekomst kunnen ontwikke len. Gezamenlijk moeten zij een bevolking huisvesten van ongeveer honderdduizend zielen in het jaar 1980. Het plan is een voudig en lijkt reëel. De ontwerper maakte gebruik van de veranderde omstandigheid dat de verkeersweg Coentunnel-IJmond op een andere plaats dan men aanvankelijk dacht (namelijk dwars door de city) op Rijksweg nummer negen zal aansluiten. Hierdoor was het de stedebouwkundige mogelijk een verkeersweg te ontwerpen, die de gehele langgerekte bebouwing in de IJmond-Noord als het ware in twee stuk ken snijdt. Heemskerk zou dan een gedeel te van zijn grondgebied verliezen, maar in ieder geval door een brede groenstrook (waarin de verkeersweg Coentunnel- IJmond) van Beverwijk gescheiden zijn. Op deze manier zou een stedebouwkundig gezien ideale toestand ontstaan, die erop neerkomt dat Beverwijk en Heemskerk zich als zelfstandige gemeenten op even wichtige en verantwoorde wijze zouden kunnen ontplooien. Een andere omstandigheid, waarmee de heer Zuiderhoek bij zijn ontwerp terdege rekening heeft gehouden, is de mening van het Nederlands Economisch Instituut, dat na een onderzoek tot de conclusie is gekomen dat een te vormen city op Bever- wijks grondgebied, zo dicht bij het Bree- straat-winkelcentrum economisch niet ver antwoord is. Het daardoor wankel gewor den city-plan van Beverwijk (dat de stads kern van het toekomstige bebouwings lichaam moet zijn), alsmede de voorgeno men wijziging van de genoemde verkeers weg, zijn de uitgangspunten geweest voor de stedebouwkundige een nieuw ontwerp voor de IJmond-Noord te maken. Zijn plan vormt de basis van het voor stel van het Heemskerkse gemeentebe stuur aan de raad, namelijk tot het ten behoeve van het bewaren der gemeente lijke zelfstandigheid afstaan van enig ge bied aan Beverwijk. De stedebouwkundige was vrijdagavond aanwezig om zijn plan mondeling in de raad toe te lichten. T uinbouwbelangen Ei-nstige bedenkingen tegen deze ge- biedsafstand („De tuinders van Meere- stein worden aan Beverwijk uitgeleverd en dan is het maar de vraag wat er van hen terecht komt") had de fractievoorzit ter van de K.V.P., de heer R. Beentjes. Toch is hij tegen samenvoeging, die vol gens hem een ramp voor Heemskerk zou betekenen. Hij wees er op dat Meei'estein een van de beste tuinbouwgebieden is, „de levensader van Heemskerk". Voor de tuin ders die onherroepelijk in de toekomst moeten verdwijnen moet een oplossing woi-den gevonden. Het raadslid kon zich alleen niet verenigen met een zo uitge breide grenscorrectie als het college voor stelt. Bezorgdheid over de „overheveling" van Heemskerkers naar Beverwijk toonde ook het P.v.d.A.-raadslid de heer R. W. A. Muijen. Het Protestants Christelijke raadslid de heer S. W. van Tuinen wees ex-op dat het streekplan voor de IJmond- Noox-d niet moet worden beschouwd als een wet van meden en perzen, omdat de vex-wezenlijking ervan niet verloopt zoals het op papier is gedacht, als gevolg van gewijzigde onvoorziene omstandigheden. „Het is een wagen, waartegen de ene duwt en waax-aan de ander trekt. En dat gesukkel moet nu maar eens uit zijn. Een Vrijdag kwamen in IJmuidcn aan: Vibeke van Rotterdam: Tannstein, Antwerpen; Oosterburgh. Rotterdam: Lissy Schulte. Liverpool: Rien Teek man, Delfzijl, zout laden IJmuiden; Grebbestroom. Hull; Mayfleet, Sunderland: Erling Borthen. Swansea; York. Goole: Gabonkust, Le Havre; General Rivera, Abu Zenima, Hoogovens: Neuen- stein, Truro: Johanna Aletta. Drogheda: Isis. Lon den: Lissabon, Rotterdam: Noordpool, Antwerpen: Knob Lake, Port Sulphur; Frey. Londen: Came- rounkust, Freetown; Looiersgracht, Abö. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Libra van Gothenburg; Jozel Camaret, Le Havre; Barcarola. Londen; Ardeas, Rotterdam: Marivia, Le Havre; Fei-nfield, Swansea: Leliegracht, Abö. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Whitileet naar Portland, ledig Hoogovens; Canopus, Rotter dam Prometheus, Glasgow; Aegir, Genua; Kaap Sint Vincent. Capelle a/d IJsel. ledig Zaandam: Brilliant, Barrow, blokvormen Hoogovens; Ste- penitz Blylh: Anlha Kopenhagen; Dinkelstroom, Londen, walsmateriaal IJmuiden; Dagny. Hangö; Aagtekerk, Las Palmas; Teunika. Scheveningen: Resero, Antwerpen; Boreas, Aalborg; Dora Olden- dorff, Bremen; Alice. Kiel. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Oosterburgh naar Stockholm; Zaanstroom, Londen: Schelde- stroom. Waterford: Rien Teekman, Sarpsbörg. zout van IJmuiden; Planet, Rostok; Daje Böhmer. Kopenhagen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). aanpassing van het plan aan de wei-kelijk- heid is geboden". Hij betoogde verder dat de samenvoe ging van de twee gemeenten voor Heems kerk rampzalige gevolgen zou hebben. Het groeiproces zou volgens hem worden stop gezet, de tuinbouwbelangen vei-waarloosd. De heer Van Tuinen kon zich dan ook volledig achter het nieuwe frisse plan van de heer Zuiderhoek stellen, waardoor men uit de moeilijkheden denkt te komen. Goedkopere tuinbouwgronden zouden dan voor bebouwing in aanmerking komen. Wel vond dit raadslid tenslotte dat Heems kerk laat komt met de argumenten tegen samenvoeging. „City, een utopie" Het KVP-raadslid de heer Kramer noemde de door Beverwijk „geplande" city een „utopie". Ook deze spreker be greep de argumenten van de minister niet. „Waarom mogen wij Heemskerk niet af bouwen? Men laat toch ook niet de ene aannemer de fundering maken en een an dere het dak!", zo riep hij uit. Zijn partij - genoot, de heer J. H. Duijn vond de samenvoeging die de minister voorstelt, een experiment. Hij zei nog: „Wij willen geen herhaling van 1940Ook de andere raadsleden schaarden zich achter het voorstel van burgemeester en wethou ders van Heemskerk en spraken hun be wondering uit voor het plan van de stede bouwkundige Zuiderhoek als oplossing van de vele moeilijkheden. Het P.v.d.A.-raads- lid zou fusie een ongelukkige stap vinden. „Opheffing van onze kracht zal de IJmond ontwikkeling schaden", zo stelde hij. Het antwoord van wethouder C. J. de Ruyter op verschillende opmerkingen en meningen (die ovex-igens alle strookten met die van het college), getuigde van strijdlust tegen de vooringenomenheid bij degenen die het stx-eekplan IJmond-Noord kost wat kost willen uitvoeren. Hij wees er in dit verband op dat sommige provin ciale bestuurders niet eens weten van de gewijzigde situering van de verkeerstra- verse Zaanstx-eek-IJmond in .het streek plan. „Het is onze taak hen op de hoogte te stellen van datgene, waarvan zij blijk baar niet afweten", zo zei de heer De Ruyter. Daar de zelfstandigheid van de nijvere Heemskerkse gemeenschap thans in het geding is, vroeg de wethouder tot slot bezinning op de werkelijke situatie in de IJmond-Noord. Wethouder H. J. M. Roozen (evenals de vorige behorend tot (je K.V.P.) noemde de gemeenteraadsverga dering van vrijdag een historische avond. Het plan van de heer Zuiderhoek zal bij hogere instanties worden ingediend. De wethouder was ervan overtuigd dat de in diening van dit plan een goede zet is in het belang van een goede samenleving in de IJmond. De voorzitter, burgemeester H. Nielen, zei dat samenvoeging als een uiterst middel moet worden beschouwd. Het plan van de heer Zuiderhoek noemde hij een nieuwe positieve bijdrage van Heemskerk voor de evenwichtige ontwik keling in de IJmond. De gemeenteraad ging daarna akkoord met het voorstel van burgemeester en wethouders. De mening van de raad zal nu kenbaar worden gemaakt aan Gedepu teerde Staten. Met het „Arbeiderstoneelfonds" is de stichting „Abonnementsvoorstellingen" Bevei-wijk de enige organisatie, waar het toneelminnend publiek het aan te danken heeft, dat het Kennemer theater zo af en toe nog eens door een beroepsgezelschap wox-dt bespeeld. Zij het dan ook slechts zeven of acht keer per seizoen. Voor het overige wordt het dan aan dilettanten ovex-gelaten te trachten, in de voor zover aanwezige behoeften aan toneel te voor zien. Voor de IJmond nog altijd een vx-ij somber beeld, vooral nu straks ook het Rex theater in IJmuiden niet meer voor toneelvoorstellingèn beschikbaar wox-dt gesteld. Men zal hier dus voor beroepsto neel vrijwel geheel op Amstex-dam en Haar lem zijn aangewezen. Meer dan voldoen de reden tot dankbaarheid voor ox-ganisa- ties, die zij het dan ook spox-adisch, een beroepsgezelschap kunnen bewegen tot een voorstelling in de IJmond. Wat de stichting „Abonnementsvoorstel lingen" betreft, kan het bestuur weer op een geslaagd seizoen terugzien. In oktober werd gestart met een succesvolle voorstel ling door het Journalisten Cabaret, welke in december zou worden gevolgd door een opvoering van het blijspel „Kent U de Melkweg?" door de toneelgroep „Ensem- bel". Wegens ziekte van Lo van Hens- bei'gen moest deze voox-stelling echter te elfder ure worden vervangen door een voordrachtavond van Loudi Nijhoff. Een wijziging, waar het publiek geen enkel be zwaar tegen heeft kunnen aanvoeren. Want droomtrico Kies nu KERSEBLOESEM su perfijn, een compliment aan uw charme! Strapless te dragen! Strepje 2.85, panty Y.a. 1.85, slipje met kant v.a. 2.10 niet alleen dat het een boeiende avond is gewox-den, maar hij wex-d de leden ook als toegift aangeboden. Lo van Hensber- gen was echter nog altijd niet hersteld, zodat men tot februari op Karl Wittlingers geestige komedie heeft moeten wachten. Intussen was het Rotterdams Toneel als plaatsvervanger opgetreden met Marivaux' „Liefde van vier kanten", een fraai kos tuumstuk, onder x-egie van Guy Suarès, waarin voox-al Lies Fx*anken excelleerde. Dit seizoen wei'd vrijdag in het Kenne mer theater afgesloten door de toneelgroep „Puck", met een opvoering. yan J. B. Priestley's blijspel „Pelikaan-eiland" (Treasure on Pelican). Dit stuk ging reeds in december bij „Puck" in première en het betekende voor het gezelschap onmid- delijk een gelukkige keuze. Deze opvoering wex-d destijds x-eeds uitvoerig door David Koning in dit blad besproken en men heeft er sindsdien nog tientallen succesvolle ver toningen van kunnen geven. Uit de voor stelling van vrijdag bleek, dat het stuk voortreffelijk is ingespeeld, zodat de ac teurs de vele vermakelijke situaties tot in de perfectie beheersten. Getuige bij voor beeld de manier waax-op Eric van Ingen en Wim van den Brink in het dex-de bedrijf allex-genoeglijkst aan het impx-oviseren sloegen over een bepaalde „veurkeur". Dit kunnen alleen acteurs zich vex-oorloven, wanneer zij zich over de tekstkennis geen zorgen meer behoeven te maken. Volle digheidshalve vermelden wij nog even de namen der optx*edenden. Behalve de x-eeds genoemden waren Nel Koppen, Ellen de Thouars, Dini Sprock, Jan Grefe, Egbex-t van Paridon, Will van Seist en Theo Kling; met Walter Kous als regisseur. Sedert de première heeft deze pittige voox-stelling dus geen enkele wijziging in de x-olverde- ling ondergaan. Het is ook in Beverwijk een daverend succes geworden en het pu bliek heeft dermate enthousiast en dank baar gex-eageex-d, dat het bestuur deze op- voex-ing als een geslaagd seizoensbesluit kan beschouwen. J. v. D. Hoogovenexpositie van het echtpaar Koekkoek Morgen van 2 tot 5 uur is voor ieder, die het interesseert, in het restaurant Walserij Oost hij de Hoogovens een ten toonstelling van werk van het schilders- paar Catherina en Henk Koekkoek te zien. Daarna is deze expositie er alleen voor de werknemers in het bedrijf en zal zij in verschillende kantines te zien zijn. Werk van de Koekkoeks kwam ik wel te gen op de tentoonstellingen van de Onaf- hankelijken, waarvan Henk Koekkoek se cretaris is. Tegenover Catherina Koekkoek-Katten- beld kan ik nu iets goed maken en haar schilderij roemen, dat ik al eerder bij die Onafhankelijken zag. Het is een Zuidfrans, tegen een berg gebouwd dorp van een over wegend gele kleur met een brokje grijze lucht ex-boven. Zelf die streek nogal goed kennende weet ik dat Catherina op zinvol le wijze de kleur van haar gegeven wist te vertalen tot een, die meer van de reali teit zegt dan een naturalistische weergave zou doen. Zij gaat hiermee verder dan haar echtgenoot, die iets gemakkelijker lijkt te schilderen maar minder ontroert. Bij zijn werk hangt de schoonheid daar van meer af van het gegeven. Ik dacht dat een naar het grijze neigend brok na tuur hem het voordeligst is; dit vooral ge zien de twee gouaches op de schotten naast de vestiaire. Henk Koekkoek doet ons het Zuiden herinneren, maar Catherina brengt het bij ons. Dat is dan niet altijd het zonnige en liefelijke Zuiden, maar ook het barse, het ruige. De bloemstukken van Ca therina Koekkoek zijn wat gauw losgela ten misschien. In ieder geval voel ik in dit werk minder spanning dan in de land schappen. Ons wordt verteld dat beiden ook werkzaam zijn in de reclame. Ver moedelijk neemt Henk Koekkoek daarvan het leeuwendeel getuige de handigheid, die men in zijn schilderen voelt. Hopelijk vindt hij eens meer tijd nog zich vaster in het schilderen te bijten. Want talent is er genoeg. Bob Buys Visserijconferentie te Dublin Nederland zal deelnemen aan de van 25-30 april 1960 te Dublin (Ierland) te houden eex-ste vergadering van de Euro pese zoutwatervisserij adviescommissie (EIFAC European Inland Fisheries Ad visory Commission). De Nederlandse afge vaardigden zijn dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek te IJmuiden, dr. C. L. Deelder, bio loog voor de zoetwatervisserij bij genoemd instituut en D. E. van Dx-immelen, inspec teur der visserijen, tevens voorzitter van de Organisatie ter verbetering van de bin nenvisserij te Utrecht. De nieuwe commissie werd gevormd op aanbeveling van een vergadering van een internationale groep van zoetwatervisserij- deskundigen in Helsinki in 1956. Deze groep adviseerde de F.A.O. een organisa tie op te richten, die tot taak zou krijgen de gemeenschappelijke problemen van de Europese zoetwatervisserij en gezamenlij ke maatregelen te bespreken en door uit wisseling van gegevens over onderzoekin gen en technieken bij te dragen tot ver hoging van de zoetwatervisproduktie. Ge meenschappelijke problemen zijn het voor komen van waterverontreiniging, het voor namen van een te .overvloedige groei van watérplanten, de bëmesting vanvisvijvers en het verwijderen van roofyissëh." Alle Europese leden-landen van de F.A.O. zijn uitgenodigd de eerste vergade ring bij te wonen, hetzij als deelnemer, hetzij als waarnemer. Veertien landen heb ben reeds de wens te kennen gegeven lid te willen woi'den van de commissie. Vijf internationale ox-ganisaties, die bij de vis serij betrokken zijn, zijn uitgenodigd als waarnemer. OUDERAVOND VAN OPENBARE SCHOLEN De Centi'ale Ouderi'aad van de openbare scholen in Velsen en de afdeling Velsen van de vex-eniging „Volksonderwijs" heb ben gezamenlijk voor de ouders van de leerlingen van de openbare lagere Watex-- vlietschool en de Ir. L. P. Krijgerschool een ouderavond gehouden, die vrijdag in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat een zeer gx-ote belangstel ling had. In een kort openingswoord zette de heer Y. Reitsma, vooi-zitter van Volksonderwijs, de gezamenlijke bemoeiing op het terrein van het openbaar onderwijs uiteen, waarbij de Centrale Ouderraad als een semi-offi- ciële instelling door het gemeentebestuur wordt gezien. „Volksonderwijs" werd in mei 1866 te Heerenveen opgericht en telt nu landelijk 800 afdelingen. Leex-1 ingen hebben daai-na op het toneel enkele prestaties geleverd, die zeer in de smaak van de aanwezige ouderen vielen. Mysterie van zwarte museum (Thalia, IJmuiden). Tot. maandag blijft een mysterie de gemoederen bezighouden. Een reeks gruwelijke moorden blijft on opgehelderd tot de dader zich bloot geeft. Maar dan nog wordt hij niet gearresteerd, want hij ruimt hen, die hem herkennen als de bedrijver van zoveel gruwelijks, listig uit de weg. Geen verheffende ge schiedenis deze fantastische narigheden, ontsproten aan een verziekelijkt brein. Zondagmiddag onderbreken we alle bloed en troebelen even voor „Rusty en de vluch teling". Van maandag tot donderdag „Haaien van Marseille", een film over mis daad en ontvoering. Donderdag een goede bekende, de avonturenfilm „De Vikings". Vrouwen verdwijnen (Rex, IJmuiden). Het raadsel van de steeds weer verdwijnende vrouwen wordt ons in deze film opgehelderd tot in de details. Zondagmiddag „De wet van de px-airie". Woensdag en donderdag de ro mantiek van de Zuidzee in „Het laatste paradijs". Operatie Petticoat (Kennemer Theater) Beverwijk. De geestige film „Operatie Petticoat", ï-eeds eerder door ons uitvoerig bespx-o- ken, draait tot woensdag. Een aax-dige ko medie over een duikboot, die op het laatst meer dames dan mannen aan boox-d heeft. De dames redden de onderzeeër evenwel van de ondergang! Zondagmiddag „De vuurdoop van de lafaard". Lucretia Borgia (L u x o x*) In deze film, gewijd aan een van de beruchtste minnax-essen van de late middeleeuwen, kan men een karakter isering vinden van een schone vrouw in een woelige tijd. Van een heel ander genre is „De vrouw en de verdoemde", die ons van dinsdag tot vrijdag bezighoudt. Zon dagmiddag „Jaelhans Rock". De girl (W.B. Th eat ex-). Nog vanavond dx-aait deze film om tot dinsdag plaats te maken voor de spannende wederwaardigheden van de bewoners van het „Eiland der ver- schrikking". Zondagmiddag „Tot de laat ste kogel". Nederlandse kustvaarder met averij in Hogesund HAUGESUND (UPI) De Nederlandse kustvaax-der „Start Point" (190 ton, uit Delfzijl) is donderdagavond, zwaar be schadigd door ruw weer op de Noordzee, de Noorse haven Haugesund binnengelo pen. De vier opvarenden, o.w. schipper-eige- naar K., bootsman en een baby van elf maanden, maken het goed. De Noorse loods noemde het „een wonder" dat het schip behouden is gebleven. De „Start Point" had een lading dakpannen. U kunt beter met uw ogen dicht lopen, want dan bederft u uw ogen nog minder dan dat u een zonnebril gebruikt van een minder waardige kwaliteit. Koop ook uw zonnebril bij een vakman, want alleen die is in staat u advies te geven omtrent de absorptie der lichtstralen en om uw zonnebril af te passen. ZWUNDRECHTCV-GOUDAIJMUIDEN In IJmuiden gevestigd: KENNEMERLAAN 92 - Telefoon 5072 Aanvoer van vrydag De totale aanvoer van vis was vrijdag 2880 kisten, waarvan 1156 tong en tarbot, 795 schol, 200 schar, 20 bot, 519 wijting, 160 kabeljauw en gul, 10 poon, 20 diversen. Pryzen van vrydag Per kilo: grote tong 3,20-/ 2,90, groot middel tong 3,20-/ 2,90, kleinmiddel tong 3,20-/2,70, kleine tong 1 3,00-/2,70, klei ne tong 2 2,70-/ 2,50, tarbot 1 3,80-/ 3,40. Per 50 kilo: tarbot 4 70-/ 61, grote schol 55, grootmiddel schol 56, kleinmiddel schol 61, kleine schol 1 61, kleine schol 2 /60-/10, schar /26-/8, bot 8, wijting 21-/ 8, grote gul 47, kleine gul 34-/ 21, kleine wolf 8. Per 125 kilo: gx-ote kabeljauw 188-/ 120. Besommingen van vrydag KW 132 ƒ6380, KW 124 ƒ6200, KW 126 6710, KW 158 6300, KW 148 8470, KW 161 5800, KW 58 3270, KW 51 5530, IJM 43 ƒ5330, IJM 67 ƒ7450, IJM 73 6450, IJM 66 6650, IJM 65 7670, WR 67 f 2790, WR 6 ƒ1860. Aanvoer van zaterdag Een trawler, drie loggers en 68 kotters zorgden zaterdag in IJmuiden voor een aanvoer van 3510 kisten vis, waarvan 120 schelvis, 100 wijting. 45 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 150 haring, 560 makreel, 1200 schol, 430 stuks stijve kabeljauw, 55.000 kilo tong. De IJM 34 Allanwater zorgde voor een aanvoer van 80 wijting, 120 schelvis, 40 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 150 haring, 560 makreel, 10 varia, 360 stuks stijve kabel jauw. Prijzen van zaterdag Export: grote tong f3.003.10, groot middel tong f2.903.00, kleinmiddel tong f2.60—2.80, tong I f2.50—2.70, slips f2.40 2.50, zetschol en schol I f4448. grote regels kabeljauw f 120150, kleine regels kabeljauw f 7075. Binnenland: schol II f3440, schol III f 1632, kisten kabeljauw f142154, grote gul f4047, middel gul f3844, torren f24 32, zwai'te koolvis f7884, koolvis I f34 38, koolvis II f3033, lengen f80, grote schelvis f4146, middel schelvis f3337, kleinmiddel schelvis f3135, pennen f33 36,, bra,ad f21—29, wijting fl8~—24, bonken f34—37, makreel ,fl4^-l|, paapjes f89, Op zee Het was om de noord weer slecht weer, maar de vangsten waren toch iets ver beterd. Nu wei-den 150 tot 250 manden haring, makreel, schelvis, koolvis en wij ting per etmaal gevangen. De Maria van Hattem deed een trek van een pakje, de Elie Chénévière een trek van twee pakjes, de Golfstroom boekte een dagvangst van 150 manden hoops, de Claesje deed een trek van een pakje. De loggers en kotters op de kust vingen 100 tot 150 kilo tong en 10 tot 12 manden schol per etmaal. De loggers en kotters bij de Pitboei vin gen 120 tot 200 kilo tong en 4 tot 5 man den schol per etmaal. De loggers en kotters bij de P-boeien 6 Uitgevaren visserijvaartuigen Zaterdag 26 maart: m.t. Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 17X, Onderneming I SCH 261. Maandag 26 maart: m.t. Allan Water IJM 34. Voorloper VL 16. Michiel Jan VL 110, Willem VL 12): m.l. Annie IJM 14. Kees IJM 43. Bertina VL 85, Prinses Juliana VL 97; m.k. Frank IJM 65, Wim KW 103. Dinsdag 29 maart: m.t. Elie Chenevière IJM 32, Francina KW 153, Dirkje RO 53: m.l. Everard Christina KW 40, Aafke Jacoba KW 41, Nelly Maria KW 70. Nestor KW 101, Willy KW 141. Giisbert Bastiaan KW 161, Onderneming KW 175; m.k. Mare Liberum KW 117. Woensdag 30 maart: m.t. Golfstroom KW 4; nt.l. De Arend KW 7. Donderdag 31 maart: m.t. Thorina IJM 33, Job Gouda IJM 79, Nicolaas Senior KW 42, Albatros KW 87. Arie Ouwehand KW 122, Jan Senior VL 84. Vrijdag 1 april: m.t. Johannes Polderman IJM 20. Wiron II IJM 211. Albertha Hendrika KW 81; m.k. Fleva WR 50. Zaterdag 2 april: m.t. Post Boy IJM 35, Maria Theresia KW 99; m.l. Borneo KW 127. Maandag 4 april: m.t. Beatrice IJM 72, Dirk Maria KW 80. Brittenburg KW 121; m.l. Jan IJM 81. Verwachting IJM 204, Wiron III IJM 221, Adria- nus KW 10, Arie Nico KW 17, Adriana KW 19, Grietje KW 20, Orion KW 22, Volharding KW 23. Cornelis KW 24, Concordia KW 26, De Verwach ting KW 28. Sakina Martine KW 32, Nederland VI KW 37 De Vrouw Anna KW 52, Elizabeth KW 64, Snturnus KW 69. Willempje KW 89. Molva KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Geertje KW 108. Avontuur KW 114. Astra KW 115, Petronella KW 125, Bali KW 129, De Vier Gezus ters KW 162. Gebroeders KW 166. Aleida KW 169, Onderneming II SCH 27. Onderneming III SCH 117, Voorlichter VL 114, Koningin Wilhelmina VL 190, Noordster VL 197. Dolfijn RO 2, Willem Ro bert RO 27; m.k. Dageraad IJM 4. Zuiderkruis IJM 7. Maartje IJM 8, Poolster IJM 11, Bettie IJM 29. Emisel IJM 31, Jannie IJM 38. Arend Willem IJM 40, Margrita IJM 42, De Hoop I IJM 45, Fre- rierika Maria IJM 52, De Hoop II IJM 59. Klaas Junior IJM 60, K. P. IJM 61. Jaap IJM 62, Michiel IJM 63. Ronnv IJM 64. Corrie IJM 78. Wiron VI IJM 207. Wiron V IJM 208. Wiron I IJM 210. Neel- tje IJM 240. Deo Volente II KW 11. Leendert Ja coba KW 12, Arendje Jacoba KW 21, Anne Marie KW 27. Limanda KW 33. Tiny KW 34. Stern KW 36. Wilhelmina KW 46. De Vijf Gezusters KW 53. Dinemarie KW 57. Gijsbertha KW 61, Alice KW 62, Margriet Jozien KW 63 Marianne KW 71, Zee arend KW 79, Neeltje Johanna KW 84. Alnilam KW 90, Adriana Catharina KW 92, Willem KW 94, Nico KW 96. Arendje KW 98 Karla Ellen KW 106, Giisbert Dirk KW 109, Cornelis KW 118, Flamingo KW 120 (7 april binnen), Adriana KW 131, Ko ningin Juliana KW 133, Dirk Taat KW 134 (7 april binnen), Willy Alida KW 155. Peter Leonard KW 156, Jana KW 210, Vier Gebroeders TX 14, Ma- ryanne WR 7, Okko Bosker WR 25. Petra WR 32, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Stella Maris WR 51, Sijtje WR 58. Albert MO 1. Dinsdag 5 april: m.t. Maria van Hattem IJM 10, Amsterdam IJM 28, Antje KW 49, Petronella VL 131, Michiel HD 108, Aafke SCH 16; m.l. Neptunus KW 45. Cornelis Marinus KW 48. Floris KW 59. Maria Jacoba KW 73. Hette Margaretha KW 74. Toenadering KW 95. Voorwaarts KW 140, Helena KW 164. Woensdag 6 april: m.t. Ariadne IJM 18, Stadt Enckhuysen KW 82, Jan Maria KW 171. Claesje RO 46; m.l. Adeodatus IJM 30, Bertha KW 38. Doggersbank KW 75, Excelsior III KW 76. Hui- berdina Gijsbertha KW 85, Drie Gebroeders HD 79. Donderdag 7 april: m.t. Emma IJM 15: m.k. Maria Lovia IJM 16 (lereis), Flamingo KW 120, Dirk Taat KW 134, Pietertje HD 87. en 3 vingen 200 tot 350 kilo tong en 10 tot 15 manden schol en wijting per etmaal. De Jacoba Geziena en de Deining zijn weer naar zee vertrokken. Voor maandag Voor maandag worden diverse trawlers verwacht. De VI 16 „Voorloper", De SCH 261 „Onderneming 1" en de SCH 171 „Cor nelis Vrolijk Fzn" komen met nog onbe kende vangsten. Ook wordt er veel aanvoer verwacht van weekloggers. De oudste schepen zijn nu: 26 maart: SCH 171 Cornelis Vrolijk Fzn., SCH 26- Onderneming 1. 28 maart: VL 110 Michiel Jan. 29 maart: IJM 32 Elie Chenévière, RO 53 Dirkje, KW 153 Francina, KW 101 Nestor, KW 176 Geziena Geertrui. Aanvoer uit Urk Vandaag is het vlaggetjesdag op Urk. In IJmuiden is dat goed te merken geweest. Zeer veel Ui-kers hadden hun visvangst via vrachtauto's van Enkhuizen, Den Hel der en Urk naar IJmuiden laten vervoe ren. Daardoor was er een enox-me drukte in de nallen door het grote aantal auto's dat moest worden gelost. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bedroeg za terdag 150 schol, 100 wijting, 20 diversen, 50 stuks stijve kabeljauw en 4000 kilo tong. Kapitein en stuurman gestraft De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van het M.S. „Frejo", C. A. E. uit Groningen gestraft door hem de be voegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op zeeschepen voor de tijd van 2 weken. De stuurman G. P. J. D. werd ge straft door hem de bevoegdheid te ontne men om als kapitein of stuurman te va ren op zeeschepen voor de tijd van 2 maanden. Op 8 augustus 1958 was de „Frejo" op reis van Cork naar Dublin op de zuidoost kust van Ierland aan de grond gelopen. Volgens het oordeel van de raad is deze stranding te wijten aan onjuiste navigatie. Twee inbraken in Velsen In Velsen-Noord zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee inbraken ge pleegd. In een bedrijfsgebouw aande Staalhavenweg is een brandkast gefor ceerd. Een bedrag van ongeveer viernon- derd gulden werd hier buitgemaakt. Bij een ander bedrijf zijn de overvalafsluitin- gen van het berghok en de schaftwagen geforceerd. Waarschijnlijk is hier slechts wat handgereedschap weggenomen. Coaster botste in mist tegen Russische tanker De Nederlandse kustvaarder „Daje Boh- mer", (500 bruto registerton) heeft van morgen voor Texel in een dikke mist een aanvaring gehad met de voor anker lig gende Russische tankboot „Akasbek". De kustvaarder heeft ongeveer een meter bo ven de waterlijn schade opgelopen. Het schip keert terug naar IJmuiden. De rede rij van de „Daje Bohmer" is de rederij Bohmer te Rotterdam. Kruimeldiefjes op de „Gorredijk" Een wachtsman heeft vrijdag een veer tienjarige Haax-lemse jongen betrapt, die zich op de opgelegde logger „Gorredijk" in de Haringhaven bevond. Een vriendje, eveneens een veex-tien jarige jongen uit Haarlem, hield de wacht. Ze bleken zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstallen van verschillende voorwerpen, zoals een visserijboek, een stekker, een kluwen touw en een paar ze keringen, die zich aan boord van de log ger bevonden. Uit de leeszalen Gemeent. Openb. Leeszaal en Bibliotheek Velsen Nieuwe aanwinsten: Romans: Eerdmans. Het bewaasde kijkglas; Ghysen. Requiem voor Kristine: Timmermans, Verloren zomerdag; Hutchinson. De stiefmoeder; Stewart. Kasteel in de Alpen; Ullman, Het zwar te zand van Karakoroem. Buitenlandse Romans: von Le Fort Die Magde- burgische Hoclv/.eit; Habeck, Der Ritt auf dem Tiger: Kaufman, Roter Mond und heisse Zeit; Wagner. Die Fahne ist mehr als der Tod; Winck- ler. Der tolle Bomberg; Christie, Cat among the p:geons: Coates, Linda; Collins. Bond street story: Joyce. Ulysses; Johnson, The humbler creation: Murdoch, The bell. OntwikkelingsboekenStörig, Geschiedenis van de filosofie, deel I en II; Hedegard, De oecume nische beweging en de bijbel; Bunyan. De Chris ten- en Christinnereis; Goudsblom. De nieuwe volwassenen; van Praag, Psychologie in theorie en praktijk; Bruckner, Billy, mijn zoon; Kaiser. Schoolkinderen spreken: Vesseur, Boek en spel; Holleman. Leerboek der organische chemie: Scho tanus, Veiligheids- en gezondheidsleer; Pranger. Zeilen: van fC°llum, Iedereen goochelaar; Hut- chings. Handpoppen: Börnsen. Mit Giganten der Seefart um die Welt; Hfkjek en Forman, Chinese Art; Kultermann, Bouwkunst in deze tijd; Wattjes en Warners, Amsterdam, vier eeuwen bouwkunst; Bijhouwer en Ruys, Leven met groen, in land schap, stad en tuin; Hubbard. A hundred years of British painting. 1851—1951; Picasso, Picasso, inl van L. J, F. Wijsenbeek; Kleinstra, Fotogra feren in kleur, deel HI; Stam, De programma muziek: Duys Muzikanten van nabij; Levi, Met de Franse slag: Rogge, Latijnse spraakkunst, deel I. Etymologie: Rogge. Latijnse spraakkunst, deel II. Syntaxis: Johnson. Common English savings; Dubois. Letterkunde; Vinkenoog. Eerste persoon meervoud; Nijhoff, Lees maar. er staat niet wat er staat: Andreus. Gedichten: Leeflang, Een ster wees de weg: Shakespeare, Troilus en Cressida; Andric, De Hellehof: Daisne, Crilsz Gott; Reding Noem mij geen nikker: Ruyslinck, De madonna met de buil; Geyl, Franse figuren; Maiuri, Pom- peji.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9