IJmuider Courant Verwoerd niet in levensgevaar maar politiek uitgeschakeld él hamol Aanslag op Verwoerd wordt in het hele Gemenebest betreurd Aanslag op Zuid-Afrika's premier Duitse grensboeren hesen zwarte vlaggen Drie winnaars in de KNVB-toto Blanke boer, die neerschoot, staat hem van vlakbij vandaag terecht Belgische vluchtelingenhulp gesplitst door talenstrijd HET WEER Gewonde lag een uur op straat voordat ambulance kwam Nog geen enkel spoor in Amsterdamse moordzaak Graf van slachtoffers Hugo de Groot-ramp wordt geopend LLOYD „ARABELLA" OPELS 1960 NOG MAAR 2 DAGEN Vermaat Franken Kwaliteitsbakkerijer MAANDAG 11 APRIL 1960 45e JAARGANG NUMMER 135 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije MEPPEN (Rtr.)Verscheidene West- duitse boeren in het dorp Schwartenberg bij Meppen aan de Nederlandse grens hebben in het afgelopen weekeind aan de grens zwarte vlaggen halfstok gehesen omdat zij teleurgesteld zijn over het Ne derlands-Duitse verdrag dat vrijdag in Den Haag ondertekend is. De boeren zeiden dat zij door het ver drag hun land aan de Nederlandse zijde van de grens voor goed hebben verloren. Zij hadden gehoopt het terug te krijgen. De politie heeft de vlaggen neergehaald om eventuele ongeregeldheden te voorko men. De drie deelnemers aan de K.N.V.B.-to- to, die zondag het bondsbureau meldden, dat zij het maximum aantal punten hadden behaald, zijn de heren D. J. Rietbroek, uit Den Haag die lid is van Triomf. M. Wiggers te Breezand, lid van BKC, en J. Schipper, in Rijssen, die lid is van Rijssen Vooruit. Zij delen de eerste prijs van f 320.717. Voor de tweede prijs van 60.359 komen 20 deel nemers met 14 punten in aanmerking, voor de derde prijs, even groot als de tweede 200 deelnemers met 13 punten. In totaal werd deze weck 689.813 inge zet. De eerste prijs in de toto van de Stich ting Caritas gaat naar Hengelo. De heer Boswinkel uit deze plaats is het enige lid van Caritas, dat alle uitslagen juist voor spelde, waarmee hij 8290. verdiende. De tweede prijs van 4464 valt in 25 delen uit een. Deze leden behaalden allen 11 punten. In totaal werd deze week 42.516 ingezet door 39.501 leden. In de krant van heden: V"g Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving4, 5 Agenda van Ijmona en Haarlem 5 In de Vishal en op zee6 Toch ls Het Zo7 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Puzzel7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's In Johannesburg heeft een blanke boer zaterdag een aanslag gepleegd op de Zuidafrikaanse premier dr. H. Ver woerd, kort nadat deze daar in het Milnerpark een unietentoonstelling had geopend. Foto boven: De premier tij dens zijn openingswoord, enkele mi nuten voordat de aanslag werd ge pleegd. Foto midden: De premier wordt op een draagbaar weggedragen. Foto beneden: De pleger van de aanslag (links) kreeg geen kans te ontsnappen. (Telefoio's ANP) JOHANNESBURG (Reuter/AFP UPI). Het eerste optreden in het openbaar, dat de Zuidafrikaanse pre mier dr. Hendrik Verwoerd zich za terdag na verscheidene dagen permi- teerde, namelijk de opening van de grote Unietentoonstelling in Johan nesburg, is verstoord door een revol veraanslag van vlakbij, waarbij hij ernstig werd gewond. Een blanke boer loste drie schoten op hem, waar van één hem in de hals trof en zijn rechter oor doorboorde en een tweede door zijn gehemelte ging en zijn bovenkaak brak. Over zijn toestand zijn verscheidene bulletins uitgege ven, waarin onder meer is verklaard, dat zijn hersenen niet van de aanslag hebben geleden. Nationalistische bla den als Die Transvaler en Die Burger signaleren „de hand Gods" in het mislukken van de aanslag en wel ge zien de zeer speciale taak waarvoor volgens deze bladen Verwoerd zou zijn uitverkoren. Maar medische ex perts achten toch de kans, dat hij ooit weer zal regeren gering. Het lijkt hen waarschijnlijk, dat Verwoerds spraak, gehoor en evenwicht zijn aangetast. Het gebeuren heeft reacties uit de gehele wereld gewekt, waarin vooral opluchting doorklonk, dat de aanslag niet door een neger gepleegd werd. In het algemeen werd de aanslag veroordeeld, behalve op de conferen tie van Afrikaanse landen in Ghana, waar een reeds ingediende resolutie, waarin de aanslag op Verwoerd werd betreurd, werd teruggenomen „om technische redenen". Schot van vlakbij Verwoerd had juist een rede van een half uur gehouden waarin hij toornde te gen de voorgenomen boycot van Zuidafri kaanse goederen en waarin hij onder broken door de ovaties van ongeveer dertig duizend aanwezigen uitriep: „Wij zul len niemands lijk worden. Wij zullen vech ten voor ons bestaan en blijven leven". Terwijl hij daarna bekers uitreikte aan de eigenaren van bekroond vee, drong zich een blanke naar voren, die een insigne droeg van het agrarisch comité voor deze tentoonstelling. Het was de 52-jarige here- boer David Pratt, een volgens velen wat excentriek man, die naar enkele Engelse bladen weten te melden in' Hyde Park in Londen vaak „zeepkist-redevoeringen" te gen de apartheidspolitiek heeft gehouden. Hij kwam naar voren met de mededeling, dat hij de premier dringend moest spre ken. Toen hij op een armlengte afstand was trok hij een revolver. Mevrouw Ver woerd zag hem dit doen en begon te gil len. Doch de waarschuwing kwam te laat en een. moment later viel Verwoerd bloe dend over zijn gehele gelaat achterover in zijn stoel. Er klonk nog een derde schot, waardoor Verwoerds lijfwacht, majoor Carl Richter (sedert de dagen van Hertzog en Smuts de lijfwacht van de Zuidafri kaanse premiers) aan zijn oog getroffen zou zijn. Ook deze sotrtte neer, volgens andere berichten echter omdat hij even als mevrouw Verwoerd in zwijm viel. Verwoerd zelf bleef ondanks alles bij be wustzijn en doorstond zelfs later op de dag zijn overbrenging per ziekenauto uit het ziekenhuis van Johannesburg naar dat van Pretoria, een afstand van 55 kilome ter in gezelschap van zijn lijfarts, prof. Snijman. Van de duizenden op het tentoonstel lingsterrein hadden maar weinigen in de gaten dat er iets bijzonders was gebeurd, ook niet toen via de geluidsinstallatie drie maal dringend om een dokter werd ge vraagd. De regering gaf opdracht de pas geopen de industriële tentoonstelling te sluiten. De radio verving de normale program ma's door klassieke muziek. Vervanger Inmiddels wordt de naam van Paul Sauer, de 62-jarige minister voor de Mijn industrie, genoemd als die van premier Verwoerds tijdelijke vervanger. Men ver wacht dat minister Sauer als vice-pre mier Zuid-Afrika zal vertegenwoordigen tijdens de conferentie in Londen van pre miers der gemenebestlanden. Theoretisch is de minister van Financiën, T. E. Don ges, de aangewezen vervanger door zijn grotere anciënniteit, doch Donges geldt als een aanhanger van Malan. een man wiens ideeën over apartheid minder ver gaan dan die van Verwoerd en Sauer. De gearresteerde dader. David Pratt, is een kwartier vastgehouden in het politie bureau op het. tentoonstellingsterrein. Daarna werd hij overgebracht naar het hoofdbureau. Toen hij naar de politie auto werd geleid, hing zijn jasje over zijn hoofd. Hij moest achter in de auto gaan zitten met het hoofd tussen de knieën. Pratt zal vandaag worden voorgeleid bij een rechter te Johannesburg. De „Rand Daily Mail", een te Johan nesburg verschijnend dagblad schrijft van daag, dat Pratt die als jongen van vier jaar uit Engeland naar Zuid-Afrika emi greerde een man is die aan vlagen van wanhoop lijdt. Prattes tweede vrouw zou hem in 1956 met twee kinderen verlaten hebben en naar haar moeder in Nederland zijn ge gaan. Naar verluidt heeft Pratt in 1958 en 1959 pogingen gedaan zich met haar te verzoenen. BRUSSEL (ANP) Een dankwoord in het Frans, gericht tot vierduizend Vlamin gen die een bedrag van meer dan drie mil joen frank hadden bijeengebracht als bij drage voor het „Wereldjaar der vluchte lingen" is de oorzaak geweest van het ont slag van baron Guillaume, de voorzitter van het Belgische nationale comité, dat deze inzamelingen organiseert. Baron Guillaume, bracht, na enkele woorden in het Nederlands te hebben ge sproken de Vlamingen voor de televisie in het Frans de dank van het comité over. De heftige reacties in de zaal, waar de voorzitter onder een fluitconcert uit het beeld verdween, is gevolgd door felle re acties in de Vlaamse pers en door vragen iu Verwachting tot morgenavond: Opklaringen Opklaringen, maar ook nog hier en daar een bui. Overwegend matige uit westelijke richtingen. Koudere nacht, overdag iets ho gere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. tsP Schoonheid uit Zwitserland hamol creme is zoals een creme moet zijn! aan de minister van Buitenlandse Zaken in de Belgische Kamer. Het afgelopen weekeinde heeft minister Wigny zijn oplossing voor deze uit de ta lenstrijd voortvloeiende kwestie bekendge maakt. Het Belgische comité is gesplitst: Baron Guillaume zal het Franstalige ge deelte voorzitten en een Vlaming, Paul Heymans, het Nederlandstalige gedeelte. In A msterdam-Noord Een man die door een val uit een in validenwagentje een bekkenfractuur had opgelopen heeft op slechts enkele tientallen meters afstand van een G.G.D.post in Amsterdam een uur achtereen op straat gelegen voordat een ambulance arriveerde die hem naar een ziekenhuis bracht. De man was de heer J. H. Rooth uit Amsterdam-Noord, wiens invalidenwagen tje op de Wingerdweg aldaar kantelde doordat de ketting van het hulpmotortje tussen de spaken van het voorwiel was gekomen. In Amsterdam-Noord (dat even veel inwoners telt als Zwolle) is op be paalde uren van de dag slechts één am bulancewagen van de G.G.D. gestatio neerd. Deze was op het bewuste ogenblik echter met een ander verkeersslachtoffer op weg naar het ziekenhuis. Het is ge bruikelijk dat zodra de ziekenauto uit Noord het IJ oversteekt, een vervangende wagen uit de stad naar het noordelijk stadsdeel wordt gezonden. Waarschijnlijk door de drukte op het spitsuur het on geval had om half zes 's avonds plaats duurde het een uur eer deze auto op de Wingerdweg arriveerde. Omwonenden, die zeer verontwaardigd waren over het lange uitblijven van dè ambulance, hebben de wijkraad verzocht, bij het gemeentebestuur aan te dringen op een doeltreffender meldingssysteem bij de G.G.D. (Van onze correspondent in Londen) Hoewel de Britse regering en hel En gelse volk niet de minste sympatie koes teren voor de Zuidafrikaanse apartheids politiek, wordt de aanslag op dr. Verwoerd ernstig betreurd. Zowel koningin Elizabeth als premier Macmillan hebben telegrafisch hun medeleven betuigd, zowel aan dr. Verwoerd als diens echtgenote. Hugh Gaits keil de oppositieleider, keurde eveneens de aansalg op dr. Verwoerd scherp af. De anglicaanse geestelijke father Trevor Huddleston, een bekend strijder tegen ras- scnonderdrukking, verklaarde, dat het ge beurde een symbool is van de hele trage die van de Zuidafrikaanse situatie. Het be tekent dat de spanning ondraaglijk is ge worden. Misschien zal Zuid-Afrika thans tot inkeer komen. Het onafhankelijke zon dagsblad, de Observer, schrijft dat de wa re aard van de Afrikaanse landen, waar de blanken een overheersende positie in nemen, steeds dudielijker wordt. Zij lijken op de onwrikbare Europese aristocratie uit de 18e en 19e eeuw. De blindheid van de heersende groep ten opzichte van het eigenbelang in situaties als deze dat is afstand te doen van het monopolie voordat dit tot revolutie leidt is werkelijk tra gisch. Het blad is ertegen om Zuid- Afrika uit het gemenebest te drijven om dat dit iets negatiefs is. In plaats daarvan zal een geduldige doch vastberaden poging moeten worden gedaan om de Europeanen tot concessies te bewegen en de Afrikanen te laten voelen dat zij niet zonder vrienden zijn. Verder zou de Londense City duidelijk dienen te maken dat men niet langer be reid is een land, dat in een revulutionaire toestand verkeert financieel te steunen. Ook zou het indruk maken op de blanken indien Engeland en de Verenigde Staten zouden voorstellen om Zuid-West-Afrika, een oorspronkelijk Volkenbond-mandaat gebied, dat willekeurig door de Unie is in gelijfd, tot trustee-gebied te verklaren en ook indien Engeland dr. Banda als Brits burger behandelt op wie het trots is. Vol- Auto vloog over geopende brug in Göteborg GöTEBORG (UPI) Een twintigjarige jongeman, die met zijn verloofde was autorijden, heeft zondag in Göteborg een opzienbarende stunt uitgehaald. Hij reed de brug over de Göta op, zonder te letten op de rode lichten die het verkeer waar schuwden dat de brug openging. De af sluitboom reed hij doormidden, en met een vaart vloog de auto daarna de brug op, die al vier meter omhoog was gekomen. Over een afstand van bijna tien meter schoot de wagen vanaf de brug als van een springschans door de lucht tot vier meter boven het wegdek en kwam daar na met een smak die de veren deed kreu nen op het wegdek aan de overzijde neer. De jongeman en zijn verloofde waren, toen hun auto na een goede honderd meter stilstond, danig door elkaar geschud en ook anderszins diep geschokt. Het autootje had vrijwel geen schade opgelopen, maar het paar klaagde over pijnen in rug en fundament. gens de conservatieve Sunday Times, wel ke zich afvraagt of blank Zuid-Afrika de zichzelf toegebrachte wonde kan overle ven. mag dit geen ogenblik van wanhoop zijn. Maar wel van vurige bede dat de leiders van de Unie de wijsheid moge wor den geschonken om de weg naar vrede en menselijkheid te vinden. De conservatieve Sunday Dispatch zegt, dat het van minder belang is of dr. Verwoerd sterft of niet tegen de achtergrond van de tragische chaos, waartoe zijn rassenpolitiek heeft geleid. Ook dit blad hoopt echter dat de conferentie van premiers, van het geme nebest, welke volgende maand in Londen wordt gehouden. Zuid-Afrika niet uit het gemenebest zal werpen, hoewel verwacht mag worden dat India en Ghana dit mis schien zullen eisen als een voorwaarde om er zelf lid van te blijven. Hoewel wij hun gevoelens delen, aldus het blad, moet voor Zuid-Afrika een weg worden opengelaten om zijn politiek te keren. Geïsoleerd, uit de gemeenschap gestoten, zal het geen kans hebben. Het blad publiceert een uit voerige reportage over de herleving van de mensonterende slavernij, de dwangar beid van gevangenen op het land. In de berichten uit Johannesburg wordt nog op gemerkt dat de moordaansalg kwam op een moment, dat de stad na een periode van drie weken crisis een rustige tijd ver wachtte. Het eerste gevolg van de aanslag was een verkoeling in de betrekkingen tussen Engelsen en Afrikaanders. De ïedacties van Engelse bladen in Johannesburg wer den opgebeld en met brandstichting en met andere wraakuitingen bedreigd. Zij worden door de politie beschermd. De campagne om de komende cricketmatch van M.C.C. tegen Zuid-Afrika te boycotten omdat in het team geen kleurlingen mo gen spelen, verwerft in Engeland grote sympatie. De oproep hiervoor is onder meer ondertekend door de bekende Britse athleet Chris Chataway, die thans Conser vatie! lagerhuislid is. De Observer acht het onjuist wraak uit te oefenen tegen Zuidafrikaanse cricketspelers, die in geen enkel opzicht verantwoordelijk zijn voor de apartheidspolitiek, terwijl in feite velen hunner zich tegen apartheid verzetten. Iets anders is echtei om in de toekomst af te zien van matches tegen Zuid-Afrika. Deze kwestie zal moeten worden beslist door de cricket-conferentie van het gemenebest in juli. WASHINGTON (UPI) Het State De partment heeft een door minister van bui tenlandse zaken Herter goedgekeurde boodschap uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de aanslag op Verwoerd be treurd wordt en waarin hoop voor zijn spoedig herstel wordt uitgesproken. Het woord is aan Edward Young: Instinct moet door het verstand worden beheerst, wil het de waarheid vertellen. De Amsterdamse recherche heeft zo deelt zij mede nog geen enkel aankno pingspunt gevonden dat kan leiden in de richting van de dader(s), die in de nacht van woensdag op donderdag het 17-jarige meisje Engelina Feenstra in de woning van hoofdinspecteur Schippers Amster dam-Oost heeft of hebben gewurgd. Sinds donderdagavond is een groot aantal perso nen, vrienden, kennissen, buren e.d. ver hoord. De recherche vindt het bijzonder vreemd dat tot nu toe elk spoor ontbreekt. Het op sporingswerk is gedurende het weekeinde niet onderbroken. Waarschijnlijk zal ook Lina Feenstra's beste vriendin, de 17-jari- ge Dini van der Heide uit Leeuwarden, worden verhoord. De politie heeft ook be langstelling voor de brieven van Lina, die dit meisje bezit. Lina zou in deze brieven over allerlei vrienden en ontmoetingen heb ben geschreven. Of het onderzoek zich ook uitstrekt naar personen buiten Amster dam, wenste de politie noch te ontkennen noch te bevestigen. Bom door passagierts) aan boord gesmokkeld? (Van onze correspondent in Londen) De „Daily Telegraph" meldt uit Du blin, dat op verzoek van de familie van drie Amerikanen en een Duitser, die in Augustus '58 in Ierland zijn omgekomen bij de ramp van de Hugo de Groot, het gemeenschappelijke graf van de 23 slacht- ffers in Galway deze week zal worden geopend en de vier lichamen zullen wor den onderzocht. In Dublin wordt er de nadruk op gelegd dat er geen verband be staat tussen deze opgraving en de verkla ring welke vorige week is afgelegd door de voorzitter van de Nederlandse Raad voor de Luchtvaart, dat het wenselijk is na te gaan of zich enkele politieke agita tors in het K.L.M.-vliegtuig hebben be vonden toen het in Shannon landde. De Hugo de Groot stortte ongeveer 150 kilo meter uit de Ierse kust boven de Atlan tische Oceaan neer. Een Dublinse begrafenisonderneming zal de opgravingen verrichten. Het is niet bekend of de lichamen van identificatie tekenen werden voorzien voordat ze in het massagraf werden ter aarde besteld. Op de luchthaven van Shannon hebben KLM- officials alle documenten betreffende de bewegingen van de passagiers onderzocht en de volledige gegevens naar de Raad voor de Luchtvaart in Den Haag gezon den. In Shannon verklaarde men dat deze informaties een vertrouwelijk karakter dragen en dat de voorzitter van de Raad voor de Luchtvaart zal moeten beslissen of er verdere mededelingen over kunnen worden gedaan. De official kon niet be vestigen dat er verdenking bestond dat een of meer passagiers bij het verlaten van het vliegtuig in Shannon een bom zouden hebben achtergelaten. Aan de adverteerders In verband met de grote drukte in deze week voor Pasen, is het voor de tech nische verwerking van de advertenties noodzakelijk dat wij de opdrachten één dag voor de datum van plaatsing in ons bezit hebben. Plaatsing van later binnengekomen orders kunnen wij niet garanderen. OP GOEDE VRIJDAG 15 APRIL A.S. zal ons blad NIET verschijnen; advertenties voor zaterdag 16 april dienen op don derdag in ons bezit te zijn. DE DIRECTIE Advertentie GARAGE HARRY OOMEN Lange Molenstraat 12 - Telefoon 19000 LEIDSESTRAAT (BIJKONINGSPLEIN)AMSTERDAM.TEL .223596 NYLON REGENJASSEN IN KLEUREN Advertentie Uitsluitend de allernieuwste Verhuur z. ch. J. v. d. LUBBE Sophiastraat 25 - Haarlem - Tel. 10002 hebt u de tijd om onze speciale paasaanbiedingen zie onze advertentie van zaterdag j.l. op het beste! biljet in te vullen en mee te geven aan onze verko pers. Dan kunt u gerust zijn, dan komen ALLE HEER. LUKHEDEN op tijd in huis

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1