IJmuidenaren slepen vliegdekschip en grote zinkbare kraanponton Havenberiehten dcx* Vijftig jaar Chr. Gereformeerde gemeente in IJmuiden STOFZUIGERS JAN v. d. VLUGT Beverwijk behaalde kleinst mogelijke zege op DTS Vitesse gaf eersteklasser JOS klop Familiestrijd op voetbalveld te IJmuiden uitgevochten Veldmannen verslaan Nijssens uit Santpoort Eerste steen van Herv. Kerk in Santpoort-Zuid gelegd MAANDAG 11 APRIL 1960 4 NAAR HONGKONG EN NIGERIA Zaterdagavond omstreeks 10 uur, ver trok van de luchthaven Schiphol een van de vliegtuigen van Martin's Air Charter met aan boord een nieuwe bemanning voor de zeesleepboot „Noord-Holland" van n.v. Bureau Wijsmuller. De opvarenden van de „Noord-Holland," die thans aan boord zijn en die zaterdag te La Valetta op Malta binnenlopen, zullen namelijk worden afge lost. De „Noord-Holland." die thans onge veer 8 maanden van huis is, is onderweg met de voor de sloop bestemde „Nehenta Bay" (vliegdekschip) van Boston naar Hongkong. Niet de gehele bemanning zal worden afgelost. Op eigen verzoek maken enke le opvarenden ook het verdere gedeelte van de reis met het vliegdekschip naar Hongkong en de daarop volgende reizen mee. De mannen van de „Noord-Holland" die naar huis terugkeren met kapitein T. Hoek uit IJmuiden, vertrokken half augustus 1959 met de „Noord-Holland" uit IJmuiden. Nadat het schip enige tijd aan de zuidkust van Ierland op bergingssta tion had gelegen, werd koers gezet naar New Orleans om drie bakken te verslepen naar Maracaïbo. Vervolgens werd het vliegdekschip „Tripoli" op sleeptouw ge nomen in New Orleans en via het Pana ma Kanaal naar Hirao in Japan gesleept. De „Noord-Holland" keerde terug naar de Oostkust van de U.S.A. en begon aan de reis met het vliegdekschip „Nehenta Bay" van Boston naar Hongkong. Deze reis zal nu in het weekeinde te Malta wor den onderbroken om de bemanning af te lossen. Begin volgende week wordt de reis vervolgd onder commando van kapi tein Folkert de Jong uit IJmuiden. De „oude" bemanning van de „Noord- Holland" werd met hetzelfde charter-vlieg tuig van Martin's maandagmorgen tussen 8 en 10 uur op Schiphol werd ver wacht. Per autobus werd vervolgens naar IJmuiden gereisd. Telegrafist stak stuurman in oog Noodlottig gevolg van ruzie Het Sinterklaasfeestje op de avond van de zesde december aan boord van het K.N.S.M.-vrachtschip „Haarlem", dat toen in de haven van Duinkerken lag, heeft ernstige gevolgen gehad voor de verdere loopbaan van de jeugdige derde stuurman. Deze avond sloeg de veel getergde 22- jarige radiotelegrafist de één jaar jongere derde stuurman in diens hut met een ge broken bierglas in het gezicht en raakte daarbij diens oog, dat later operatief ver wijderd moest worden. De stuurman, A. Vlasboom uit Rotterdam, was dientenge volge genoodzaakt zijn zeemansloopbaan op te geven en aan wal te gaan werken, waar hij zal worden opgeleid tot lading- meester. Vrijdag heeft de radiotelegrafist uit Den Helder drie weken onvoorwaardelijke hechtenis tegen zich horen eisen voor de rechtbank te Amsterdam. De officier van Justitie achtte de opzet tot het toebrengen van lichamelijk letsel bewezen. Hij zei re kening te willen houden met het psychia trisch rapport dat over de jongeman is uit gebracht en met de geprikkelde stemming waarin de verdachte door veel kleine pla gerijen was geraakt. „Doch de gevolgen van deze afschuwelijke geschiedenis zijn ontstellend en daarom acht ik een onvoor waardelijke hechtenisstraf op haar plaats". Het feestje was gehouden in de hut van de stuurlieden en er was wat bier gedron ken. Toen de radiotelegrafist naar zijn hut terugkeerde, had men zijn matras van zijn bed weggenomen. Hij keerde terug naar de hut van de stuurlieden en eiste een andere matras. Toen hij deze niet kreeg, sloeg hij een bierglas stuk en gebruikte het als steekwapen. Deze gevaarlijke ma nipulatie had hij geleerd in een zeemans kroeg. Hij had haar al eerder toegepast, doch kon toen worden overmeesterd. Hij was vaak het mikpunt van veel plagerijen vooral doordat hij inmiddels zijn ontslag had ingediend omdat hij moeilijk op kon tegen het leven aan boord. De rechtbank zal op 22 april uitspraak doen. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Lido van Vitoria, erts lossen Buitenhaven Hoogovens: Tas mania, Teignemouth; ïrima. Le Havre; Noord- wijk, Monrovia, erts lossen Buitenhaven Hoog ovens (voorlopig aan de Kanaaldijk): Kyrakatin- go. Mormugoa. erts lossen Buitenhaven Hoog ovens: Marguerita. Londen: Daje Böhmer. terug uit zee: Louise Schupp, Stettin: Beco. Alesund; Otto Schepers. Hamburg; Rio, Londen, laden Bin nenhaven IJmuiden; Lizard. Londen: Ares. Ant werpen. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Kitty van Lenden: Amstelstroom. Londen; Stad Maassluis. Pepel, erts lossen Buitenhaven Hoogovens (voor lopig aan de toeristensteiger): Anna Elisabeth. Londen; Gefle, Rouaan. bijlegger IJmuiden. Yapeyu. Hamburg; Ivoorkust. Antwerpen; Texel- stroom, Huil- Ciudad de Cucuta, Antwerpen; Nimba. Melilla, erts lossen Buitenhaven Hoog ovens; Andromeda, Par: Gerd, Londen; Wexford, Boston, stukgoed laden Koog aan de Zaan: Aag- ledijk. Hamburg; Neth. Coast. Newcastle on Tyne; Bullfinch. Londen: Octavian. Dumai; Gjendefjell. Norfolk; Alcetas, Kopenhagen; Capricornus. Sho- reham. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Bomma van Oslo: Deo Gratia Kristansand, bijlegger IJ muiden; Japara. Antwerpen: Eemstroom. Leith. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Camroux 3 van Rochester, kunstmest geladen IJmuiden: In- grid, Arendal; Annegret. Rotterdam; Fram. Lon den. walsmateriaal geladen IJmuiden: Lissy Schulte, Liverpool; Gazelle, Portsmouth, kunst mest geladen IJmuiden; Tuko, Goole, veekoeken geladen Wormerveer: Mayfleet. Sunderland; Fi- velborg, Aberdeen, kalksalpeter geladen IJmui den: Walma. Rotterdam, ledig van Papierfabriek Velsen; Oranjeborg, Goole: Wolanda, Little Hamp ton. kunstmest geladen IJmuiden: Notos. Rotter dam: Twente. Goole veevoeder geladen te Koog aan de Zaan: Lijnbaansgracht, Bremen; Hektos. Helslngborg: Gaasterland. Bremen; Midas, Ham- Lubeck; Eemsborg, Klamar; York. Goole; Libra, burg: Lisabon. Hamburg: Jans. Londen; Heriot. I.eith: Terschelling. Liverpool: Frey. Malmö; Kon. Juliana.Shoreham: Hinde. Londen: Grebbestroom. Huil: Ardeas. Algiers: Lingestroom, Londen; Jo seph Camarett. Duinkerken. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Brinda naar Londen, walsmateriaal geladen in IJmuiden; Pro vidence. Norfolk; Alkmaar, Vlissingen; Nijen- stein. Westonpoint; Tawali. Rotterdam; Karimata. Pt. Said; Isis, Rotterdam; Tannstein, Vancouver. „DE PLANKENIERS" BESLUITEN HET SEIZOEN De oud-katholieke toneelvereniging „De Plankeniers" uit IJmuiden geeft dinsdag 17 en woensdag 18 mei in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan haar laatste twee toneelvoorstellingen van dit seizoen. Opgevoerd wordt „Ketty jokt nooit", een Amerikaanse klucht in drie be drijven. De regie is van de heer F. A. J. Hunsche. In de ^Vilhelminahaven te Vlaardingen zal dinsdag 12 april (bijzondere omstan digheden voorbehouden) een opvallend en niet gemakkelijk sleeptransport beginnen. De zeesleepboot „Zeeland" onder com mando van kapitein O. Edelenbosch, die deze week met. het vliegdekschip „Sagi naw Bay" van Boston te Rotterdam aan kwam, zal dan in zee steken met de eer ste in Nederland gebouwde zinkbare kraanponton, de „Cormorant". De duikponton, die ruim 20 meter boven de wateroppervlakte uitsteekt en die ge bouwd werd door de scheepswerf Boele te Bolnes, is te vergelijken met een olieboor eiland voor de winning van olie in zee, waarbij men de ponton (25x25x2.30 me ter), die verdeeld is in 13 tanks, tot op de zeebodem laat zinken om de invloed "an de golfslag te ontwijken. Negen en een halve meter boven de ponton, bevindt zich op 56 stutten het platformdek, waarop de kraan met een hefvermogen van 15 ton en STOFZUIGERS Electrolux, Excelsior, Erres, Holland Electro, Ruton. AEG enz. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg VELSERDlïINWEG 173 - TELEFOON 4492 een sprei van 36.50 meter is geplaatst. De ze bovenbouw weegt 250 ton. In gezonken toestand blijft dit dek met de kraan vrij van het zeeoppervlak. De opvallende en ongebruikelijke constructie zal door de „Zeeland" van n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden over een afstand van ruim 4000 mijl worden versleept naar Nigeria om in gezet te worden door de Caribbean Dred ging Co. (een combinatie van D. Blanke voort Zn. te Bloemendaal en Richard Costain Ltd. te Londen) bij de bouw van een golfbreker in de monding van de Ni- gerdelta, die 9 km. in zee zal steken. De „Zeeland" zal tegelijk met de kraan „Cormorant" nog een lichter naar Nige ria verslepen. Aan boord van de duik- kraanponton zullen zich tijdens de reis vier runners bevinden; aan boord van de lichter twee runners. DOOR URKER VISSERS GESTICHT IN EEN NAAR TEER EN VIS RUIKEND cafézaaltje aan de Zeeweg in De Heide klinkt een luide stem, prekend over God en gebod. Vissers in wijde zwarte broeken, vrouwen met wijde rokken en roodwit gestreepte boezeroen en doodstil zittende kinderen kijken vol ontzag op naar een indrukwekkende man met één oog. Dat is Jan Bakker, één van de eerste voorgangers van de Christelijk Gerefor meerde gemeente „de Christelijke kerk", zeggen de gemeentenaren zelf in IJmuiden. Hij overziet zijn schapen. Het merendeel Ürkers, van hun nietige Zuiderzee-eilandje verhuisd naar een plaats dichter bij de echte zee, naar IJmui den. Er zitten echter ook enkele mensen in gewone pakken. Rasechte IJmuide naren. Zo begon de christelijk gereformeerde gemeente in IJmuiden de laatste vijf jaren van de vorige eeuw. De gemeente groeide. De kopstukken van de christelijk gerefor meerde gemeente in Haarlem waren daar niet blind voor. Met voldoening zagen zij het aantal broeders en zusters in IJmuiden steeds groter worden. Zij besloten in 1904 de christelijk gereformeerde gemeente in het vissersdorp te bevorderen tot station van de Haarlemse gemeente. De heer F. Schaap werd tot ouderling, de heer Spijker tot diaken benoemd. Het café aan de Zee weg had in 1900 al plaats gemaakt voor het in de jongste oorlog verloren gegane Ko ning Willemshuis als plaats van bijeen komst. Tot 1910 functioneerde het station. In die jaren trad ds. De Vecht uit Haarlem vaak als predikant op. Op 8 oktober 1910 werd het station IJ muiden tot gemeente bevorderd. De heren F. Korf en F. Schaap werden in hun amb ten als ouderling bevestigd. De heer Spij ker bleef diaken. Door mutaties in de kerkeraad werden de heren G. de Boer en J. Strijker na verloop van tijd tot ouder ling benoemd. De IJmuidense christelijk gereformeerde gemeente was in die tijd niet bepaald een scheepje op rustige wa teren. Onderlinge geschillen deden de gol ven zo hoog opzwepen dat schip en be manning soms dreigden te vergaan. Ds. Hogendoorn uit Haarlem wist echter de elementen te bezweren, zodat het christe lijk gereformeerde schip een vaste gelijk matige koers kon hervatten. Een tegenslag volgde toen men het Ko ning Willemshuis moest ontruimen. Door bemiddeling van ds. Kreutzberg, Neder lands hervormd predikant in IJmuiden, kreeg de christelijk gereformeerde gemeen te de beschikking over een soldatenbarak aan de Snelliusstraat. Door enig timmer en schilderwerk wist men nog een aan trekkelijk geheel te maken. Het dak bleef echter lekken, zodat op regenachtige zon dagen het hemelwater in de kragen van de gemeentenaren droop. Zij lieten zich daardoor niet weerhouden van een regel matig kerkbezoek. De barak werd te krap voor de zich uitbreidende gemeente. Er werd naar betere huisvesting gezocht. Plannen werden gemaakt voor een kerkje met 250 zitplaatsen, dat 20.000 gulden zou gaan kosten. Het tijdperk van ds. J. B. G. Croese brak aan. Tot verbazing van velen werd deze jonge, enthousiaste predikant uit Vlissingen in 1920 in IJmuiden bevestigd. Hij was de eerste. Hij hielp met veel idealisme en geestdrift een nietsbezittende gemeente aan een kerk met bijna twee keer zoveel zitplaatsen als men oorspronkelijk had ge dacht en een pastorie. Beide aan de Mar conistraat. De totstandkoming van de kerk eiste grote geldelijke offers. Maar ieder werkte mee. Ds. Croese bracht zijn ge meente tot grote bloei. Zoveel vertrouwen had men in deze predikant, dat velen hun lidmaatschap opzegden toen hij in 1924 naar Bussum vertrok. In 1921, een week voor Pasen werd de nieuwe kerk in ge bruik genomen. Van 1925 tot 1933 was ds. T. A. Bakker predikant van de christelijk gereformeerde gemeente in IJmuiden. Hij werd opgevolgd door ds. A. Zwiep, die tot 1947 predikant in IJmuiden was. Van 1951 tot 1955 diende ds. J. W. v. d. Gronden de gemeente, toen vertrok hij naar Enschede. Onder zijn be wind werd een jeugdkapel bij de kerk ge bouwd. Zijn opvolger van 1956 tot 1959 was ds. Den Hertog, thans predikant te 's-Gra- venhage. Sinds oktober 1959 leidt ds. M. Vlietstra de 490 zielen tellende christelijk gereformeerde gemeente in IJmuiden. Uitgestrekte gemeente Ds. M. Vlietstra is afkomstig uit Drente. Zijn vorige standplaats was Eemdijk, een homogene plattelandsgemeente. Hij kon het bezoek aan de lidmaten daar in één dag op hel brommertje af. Na een half jaar in IJmuiden gevestigd te zijn is hij zover, dat hij bij bijna alle gemeentenaren op huis bezoek is geweest. Ook met het brommer tje. De christelijk gereformeerde kerk in IJmuiden heeft namelijk haar lidmaten in het gehele IJmondgebied tot aan Heems kerk toe. Ds. Vlietstra is best te spreken over zijn gemêleerde gemeente. De over gang van het platteland naar de dyna mische IJmond is hem zeer meegevallen. De offervaardigheid is groot, de financiële positie gunstig (de kerk is volkomen schul denvrij) èri de kérk is tijdens de beide zon dagse diensiep vol. Een handicap bljj^t.de continudienst in de industrien. De viering In een herdenkingsdienst is zondag het vijftigjarig bestaan van de christelijk ge reformeerde gemeente in IJmuiden ge vierd. Ds. M. Vlietstra ging in zijn preek uit van Psalm 48 vers 10: O God, wij ge denken Uw weldadigheid in het midden des Tempels. Dinsdagavond vindt een feestelijke bij eenkomst in de kerk plaats, georganiseerd door een commissie uit de kerkeraad, be staande uit de heren R. de Boer en A. Schaap (nazaten van de stichters der christelijk gereformeerde gemeente). De heer De Boer zal de avond openen, waar na de heer Schaap een historisch over zicht van de kerk zal geven. Verder zullen ds. v. d. Gronden en ds. Den Hertog, de enige nog in leven zijnde predikanten die in TJmuiden hebben gediend, het woord voeren. Ook zijn nog verscheidene pre dikanten uit de omtrek uitgenodigd. Ds. M. Vlietstra zal de avond sluiten. De vie ring zal een sober karakter hebben. Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil) LOENDERSLOOT De leden van de A.N.W.B., die ver verwijderd wonen van een der dertien bondskantoren in het land, zullen bin nenkort gebruik kunnen maken van een rijdend A.N.W.B.-kantoor, waar dezelfde diensten verleend worden als in de bestaande „onroerende" kan toren. De auto zal vóór het komende reisseizoen het land doorkruisen; op het ogenblik is zij te zien in de grote caravanhal op de tentoonstelling „goed kamp" in de Haagse Houtrusthallen. 7./ -T - KAMERMUZIEK IN STATENHUIS. De vereniging „De Gieteling" verzorgt hedenavond een kamermuziekavond in het Statenhuis aan de Velserweg te Beverwijk. B. J. de Graaf-Verdam (viool en altviool), C. A. van Goudoever-Von Gleich (viool), S. van Goudoever (violoncello), J. J. Pool man (fluit), W. B. O verdijk (piano) en G. W. van Stein Callenfels (piano) zullen een uitgebreid programma ten gehore bren gen. Gespeeld worden werken van Haydn, Brahms, Fauré, Guabert, Mozart en Men- delssohn-Bartholdy. VERKRIJGBAAR BIJ WIJK AAN ZEEëRWEG 74 - IJMUIDEN (O.) - TEL. 7361 VOETBAL IN KENNEMERLAND Beverwijk en DTS speelden in Oudkars pel allebei de laatste wedstrijd voor de competitie. Beverwijk behaalde de kleinst mogelijke overwinning: 0-1. De ploegen konden door de harde wind hun spel niet ten volle ontplooien. Om nog enigszins succes te hebben moest men de bal steeds langs de grond spelen. Toch waaide de bal nog talrijke keren het veld uit. Beverwijk nam van de aftrap af meteen het initiatief en liet in deze beginfase aar dig spel zien. Maar telkens strandde de voorhoede op de verdediging van DTS. Toch lukte het de Wijkers nog voor rust de leiding te nemen, toen rechtsbuiten Van der Meij een voorzet gaf die door Kick Minneboo in een doelpunt werd om gezet. Dit bleef het enige doelpunt, want hoe wel DTS voor rust enige keren voor het Beverwijkse doel verscheen, kon de ach terhoede van Beverwijk door goed ingrij pen de voorsprong behouden. In de tweede helft viel DTS wat meer aan, maar doelman Van der Does had heel weinig moeite met het onschadelijk maken van deze aanvallen. Zo sloot Bever wijk met een kleine overwinning de com petitie af. ADO/VVB ADO verloor in de bekerwedstrijd tegen VVB met 0-5. Beide ploegen kwamen met enige invallers in het veld. Ook de wind deed veel afbreuk aan het spel. Het tech nisch beter spelende VVB kon na een kwartier de leiding nemen. Kooiman schoot de bal op het Heemskerkse doel. Doelman Burger stompte het leer het veld in, maar Van der Velden kreeg het te pakken en schoot raak: 0-1. Na een half uur wandelde Luitjes door alles heen en het was 0-2. In de tweede helft vergrootte Luns bij een uitval de voorsprong der bezoekers en Luitjes maakte er 0-4 van. Tegen het einde werd het nog door een strafschop 0-5. Wijk aan Zee/V eisen Aanvankelijk ging de strijd tussen de beide competitieploegen Wijk aan Zee en Velsen gelijk op. Na 10 minuten opende v.d. Wel voor de thuisclub de score: 1-0. Bij een felle aanval van Velsen was het na eenr,kwartier gelijk. De badplaatsbewo ners profite.erden hierna meer van de wind, en,-door -Warmenhover. en Seijsener ging de thuisclub met een 3-1 voorsprong de rust in. Na de hervatting had Wijk aan Zee wel even moeite zich de aanvallen van Velsen van het lijf tg houden, maar toen de be zoekers geen succes konden boeken, ver plaatste Wijk aan Zee het spel. Tegen het einde maakte Warmenhoven er nog 4-1 van. CSV De eerste districtsbekerwedstrijd heeft CSV een kleine, maar nuttige overwinning opgeleverd. De Castricummers klopten USVU uit Uitgeest met 2-1. In de eerste drie kwartier kwam CSV overigens met 1-0 achter te staan, toen midvoor Beentjes van de bezoekers het leer achter doelman De Heer'deponeerde. De Uitgeester aanvallen waren veel ge vaarlijker dan die van de •Castricummers. Na de rust had de thuisclub het heft in handen. Eerst passeerde Van Maarleveld doelman Bakkum en in het laatste kwar tier brak Van der Valk door, die zijn club de volle winst bezorgde en tevens de kans dat CVS verder in de bekerwedstrijden zal doordringen. V itesse De eerste klasser JOS heeft in Castri- cum in een vriendschappelijke wedstrijd klop gekregen. De sterke Amsterdam mers, die in twee seizoenen van de derde naar de eerste klasse wandelden, vonden in Vitesse een tegenstandster van formaat. De Castricummers lieten voor rust met de wind in de rug, maar ook na de hervatting met wind tegen goed spel zien en zij kwa men met vele gevaarlijke aanvallen voor het doel van Hidding. De Amsterdammers vochten vooral in de laatste 20 minuten voor een gelijk spel, maar Vitesse gaf de 2-1 voorsprong die het had bereikt, niet meer prijs. Na 28 minuten belandde een verre pass van De Zeeuw bij Jonker op de linker vleugel en zijn zoevende schot verraste de Amsterdamse doelman volkomen 1-0. Deze stand bleef tot de rust gehandhaafd, door dat verscheidene doelrijpe kansen onnodig werden gemist. In de tweede helft nam spil Jonker op een gegeven moment het initiatief. Geheel van achteren bracht hij de bal op en op het juiste ogenblik gaf hij af aan rechts buiten De Zeeuw. Deze omspeelde doel man Hidding en schoot raak: 2-0. De be zoekers slaagden er nog in door linksbui ten Postma de achterstand te verkleinen, maar daar bleef het dan ook bij. T errasvogels In de wedstrijd tussen OFC en Terras vogels was het duidelijk te zien dat er voor beide ploegen niets meer op het spel stond. Bovendien stond er over het Oost- zaanse terrein een hinderlijke harde wind, hetgeen de spelkwaliteit al evenmin ten goede kwam. De Vogels hadden voor de rust deze wind tot bondgenoot en waren in het veld dan ook de sterksten. Dóór een opeenhoping van spelers op de Oost- zaansë hël'ft kwamen zij evenwel wéinig aan schieten toe. Tot overmaat van ramp werkte Van Gelder, na een corner, de bal nog in eigen doel zodat de rust met 1-0 in OFC's voordeel inging. Na de rust was de thuisclub het meest in de aanval. Ook zij slaagden er echter niet in tot doelpunten te komen, zodat in de 1-0 stand geen verandering kwam. Kinheim Op „Rooswijk" heeft Kinheim haar krachten gemeten met de degradant van de tweede klasse DEM, in welke semi- plaatselijke wedstrijd de Beverwijkers op nieuw niet boven het peil van de vierde Zelden zullen er zo weinig moeilijkhe den zijn geweest bij het opstellen van twee voetbalelftallen als bij de wedstrijd „Fa milie Veldman-Familie Nijssen", te IJmui den. Het stond al lang van tevoren vast dat de familie Veldman elf man in het veld zou brengen en daar stelde de familie Nijssen elf Nijssens tegenover. Precies op tijd verschenen er 22 darte- lende voetballers in de arena, vergezeld van de heer Mandje in stemmig zwart; laatstgenoemde bleek de scheidsrechter te zijn, en een goede ook: hij floot niet veel maar wel hard. Beide ploegen trokken beurtelings ten aanval met crosspassen door het midden, uitgekookte doorloopballetjes en gloeiende kogels op doel. Weldra bleek dat de Fa milie Veldman zich beter op de grasmat thuis voelde dan de Nijssens uit Santpoort; zij veroverde het middenveld, hetgeen ze ker niet in de laatste plaats te danken was aan de weergaloze dribbels van rechtsbin nen „Klaassie", ongetwijfeld de lieveling van het publiek. Aanvankelijk werden eni ge droomkansen, onder luid hoongelach, met simpele rollertjes verprutst, doch in de 10 de minuut werd de bal er vakkundig ingeworsteld en leidde de Familie Veldman met 1-0. De rechtsbinnen van de Nijssens deed wat hij kon om de stand gelijk te maken, ondernam een lange rush, doch zeeg van vermoeidheid ineen toen hij de doellijn tot op 3 meter genaderd was. Na een kwartier vergrootten de Veld mannen hun voorsprong met een doelpunt, dat verrassend was door de afstand en amusant door de manier waarop de Sant- poortse keeper deze bal probeerde te stop pen, hij deed dit namelijk zittend en de bal ging prompt over hem heen. We hadden te doen met deze keeper die drie minuten later de bal alweer uit de touwen moest halen omdat de dreun, die Veldman's linksbuiten afvuurde niet eens te zien was. laat staan te houden. Even later had hij meer geluk door een vliegend schot van midvoor Veldman buitengewoon fraai met de knieën te keren. Na de thee startten de IJmuidenaren overrompelend door al direct vanaf de af trap de stand op te voeren tot 4-0. Dit werd ook scheidsrechter Mandje te gortig en met het recht van de sterkste keurde hij eerst een vijfde doelpunt van de Veldmannen af en gaf hij direct daar na, in de vijfde minuut, de Nijssens een penalty. Een der Santpoorters stelde zich op om de bal in het net te jagen, doch vergat daarbij dat de IJmuidenaren een keeper in het doel hadden staan; deze doel- verdediger stond precies in de weg. „Overdoen!" beduidde de arbiter, maar weer stopte de IJmuidense keeper de bal. De heer Mandje was echter zeer hardnek kig en onder het motto „derin sallie" werd de bal opnieuw op de witte stip gelegd. Dit maal was het prijs: 4-1. In de dertiende minuut werd het zelfs nog 4-2, maar vlak voor tijd maakten de Veldmannen aan alle onzekerheid een einde door de 5de treffer: 5-2. Met deze stand kwam ook het einde van de wedstrijd en een dankbaar applaus van het talrijke publiek beloonde de spelers. Alle Veldmannen werden verrast met een prachtig boeket bloemen en zij zochten ze gevierend de kleedkamers op. Hedenmorgen deden enkele vreemde ge ruchten de ronde. Sommigen zouden krui pend de bovenverdieping van hun woning hebben bereikt, anderen zouden niet eens zo ver gekomen zijn en de nacht in een luie stoel in de bollenschuur hebben door gebracht, maar wat daar van waar i: weten we niet. klasse uitkwamen. Mooi voetbal werd niet vertoond, maar bovendien benutten de beide aanvalslinies ook de vaak vele kan sen niet ondanks het voordeel van de stormachtige wind voor beide ploegen beurtelings. Toch was Kinheim tegen wind in gevaarlijker in de aanval, wat al na zes minuten bleek. Smit zette voor en Dem- mers had geen moeite (1-0). Nu kwam DEM weer opzetten en kopte Brethauwer een hard schot van Starmans corner, waarna Demmers voor Kinheim een opgelegde kans miste. Toen na 17 mi nuten de gasten een vlotte aanval onder namen, schoot de rechtsbinnen via de paal aak (1-1), doch twee minuten later schoot Smit tegen de paal en zorgde Demmers via de lat voor de afwerking (2-1). De Kinheimers bleven gevaarlijk maar misten mooie kansen, hetgeen trouwens aan DEM-zijde ook voorkwam. Pigmans maakte een hard schot van Noordermeer fraai onschadelijk. Hij beging na 35 minu ten bij een geheel ongevaarlijk terug- waaiende bal de fout deze te laten vallen, zodat midvoor Vessies geen moeite had (2-2). Na de hervatting was Kinheim (nu met de wind mee) meteen in de aanval. Van Vuuren schoof de bal naar Van Wijk, die na 7 minuten prachtig doelpuntte (3-2). Hamers maakte hierna een sportief gebaar om gelijk met de geblesseerde Vessies het veld te verlaten om later samen terug te komen Weliswaar probeerde DEM het spel te verplaatsen, maar had geen succes, terwijl de Kinheimers kans op kans mis ten. Na een half uur doelpuntte Van Vuu ren (4-2), maar DEM bleef volhouden en drong Kinheim ten slotte geheel in. Resul taat bleef echter achterwege (4-2). „Voor Allen" gaat komend seizoen (gedwongen) naar Haarlem De al sedert 1952 actieve vereniging de Velser Kunstkring „Voor Allen" wordt ernstig gedupeerd, nu de directie van het Rex-Theater heeft besloten dat voor het seizoen 19601961 geen gebruik meer kan worden gemaakt van de zaal. „Stoppen of doorgaan" was het dilemma waarvoor het bestuur van de kunstkring stond. Geluk kig werd een oplossing gevonden. De voor stellingen zullen in genoemd seizoen kun nen plaatsvinden in de Haarlemse Stads schouwburg en het Concertgebouw. Ook voor het vervoer zijn maatregelen getroffen. Met bussen van de NZHVM zullen de IJmondenaren naar Haarlem worden gebracht. De helft van de kosten komt voor rekening van de kunstkring. De data der voorstellingen voor het komende seizoen zijn al vastgesteld. Op 12 september komt het Rotterdams Toneel, Óp 15 november tóneelgroep Puck, op 16 Januari is er een operaconcert, en op 11 april de Nederlandse Comedie. Dit betreft de voorstellingen in de serie K. In de serie P worden uitvoeringen gegeven op 13 sep tember door Toneelgroep Ensemble, op 8 november door Cilly Wang. op 28 februari door de Hoofdstad Operette en op 12 april 1961 door de Koninklijke Nederlandse Marinierskapel. PAASKLAVERJASDRIVE Niet minder dan 272 personen hebben zich zaterdagavond te Castricum met vuur overgegeven aan de zogenaamde Paaskla- veriasdrive. Bij Blauw-Zwart heeft het zwakke ge slacht. dat dus in het kaartspel niet zo zwak bleek, namelijk het koppel de dames de Haan-Schouten met 5297 punten beslag gelegd on de eerste prijs. Bij CSV was het de familie Van den Brink die met 5409 punten won. De marsenprijzen gingen respectievelijk naar de koppels gebroeders Beentjes en de familie Reinders met 5 en 4 marsen. Kerkweg Santpoort wordt gedeeltelijk gesloten In verband met de uitvoering van her- bestratingswerkzaamheden zal het gedeel te van de Kerkweg te Santpoort, gelêgen tussen de J. T. Cremerlaan en de Kruid- bergerweg, met ingang van 20 april 1960 gedurende ongeveer vier weken voor alle verkeer zijn gesloten. Examens Aan de R.K. Avondnijverheidsschool in Haar lem zijn de volgende leerlingen geslaagd. A-cursus Derde leerjaar, timmerlieden: J. Beneker, J. G. Kok. A. P. van Meurs. P. J. Mol, C. P. J. Schave- maker te Haarlem en B. G. Calvelage, Hoofd dorp. (Afgewezen 2). Derde leerjaar, metselaars: C. P. J. van Dam- ine. B. J. Kops. J. B. Meier, F. v. d. Putten, P. A. Barends ie Haarlem. (Afgewezen geen). Derde leerjaar, meubelmakers: J. Duyn, Haar lem en S. Houtzager, Hillegom. (Afgew. geen). Derde leerjaar, metaalbewerkers: L. E. van der Linde. A. M. F. van Oijen. R. Prinsen. W. H. Roest, G. v. Schie te Haarlem; J. A. J. Stoop. Heemstede; P. B. de Wit, Vogelenzang en B. Th. van Es, Santpoort. (Afgewezen 3). Derde leerjaar, elektriciens: A. M. van Assema, J. W. Bloks, G. F. Born, G. A. v. d. Haak, M. A. Koevoets, A. J. Mol, A. H. Paulus, J. F. Poel geest, C. H. Put, H P. Reyerts, J. Rommelse te Haarlem; .T. A. Weyers, Bennebroek en P. Aukes, Heemstede. (Afgewezen 3). Derde leerjaar, automonteurs: D. Th. Beij, Haarlem: J. A. van Engelen. Heemstede: D. Th. van Leeuwen. Hillegom en M. M. Stolwijk. Hoofd dorp. (Afgewezen 3). Onder grote belangstelling heeft me vrouw Rozenboom zaterdagmiddag de eer ste steen gelegd van de nieuwe Ned. Her vormde kerk aan de Willem de Zwijger laan in Santpoort. Mevrouw Rozenboom viel deze eer te beurt omdat zij zich als gemeentelid zeer verdienstelijk heeft ge maakt bij de voorbereidingen tot de bouw. De heer W. van Eijk, voorzitter van de kerkeraad, wees in zijn toespraak op de geldelijke steun van gemeenteleden, be drijven en de gemeente Velsen. Hij hoopte nog op een subsidie van de gemeente Bloemendaal. Tien percent van de Ned. Hervormde gemeente Santpoort-Zuid woont namelijk op Bloemendaals grondge bied. De financiële raad van de landelijke kerkbouwactie heeft voorzien in de eerste exploitatiekosten van 30.000 gulden. Ge heel compleet gaat de nieuwe kerk onge veer drie ton kosten. Plet orgel zal uit extra bijdragen betaald moeten worden, evenals de klok. Er hebben zich echter al gulle gevers gemeld. Na een overzicht van de voorgeschiedenis van de nieuwe kerk te hebben opgegeven onlangs schreven wij daar reeds uitvoerig over gaf de heer Van Eijk het woord aan ds. G. H. van Willens waard. Deze las enkele woorden uit psalm 118, het Lucas-evangelie en uit de eerste brief van Petrus. Hij besloot met de hoop uit te spreken dat de nieuwe kerk zal bijdragen tot de bouw van de ge meente Santpoort-Zuid. De plechtigheid werd omlijst met opna men van orgelspel in de Dorpskerk te Santpoort.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4