COIFFURES DE VRIES Ontvoerders kregen losprijs, politie jaagt nu op hen Echtpaar en zes kinderen bij brand omgekomen B.M.W. GEEN VRIJE BOEREN MEER IN OOST-DUITSLAND In maart werden 11.350 nieuwe auto's verkocht Corsica wil onderaardse kernproeven niet hebben RAMBLER Van Loon's Aufomobislbedrijf HET WEER Prinsje geboren in België ZATERDAG 16 APRIL 1960 45e JAARGANG NUMMER 139 Kantoor Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I M 4M jMiiJj m M 1 T "l" Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. l i TfJ I T 1 fj O V f)ll|(J||| Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Teief. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. j, X X A VA X VX V-l"* X %JL X XJ& 1 JL W P* f 8,15. Losse nummers 12 et. Ha^h^fdr^t^A™!^: DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING v^krifgW Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Het woord is aan Oscar Wilde: De kunst begin daar, waar de naboot sing eindigt. Lange Nieuwstraat 497 Tel 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Bewuste verdieping van maatschappelijke kloof SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Pasen niet zonder regenjas April zou volgens de Duitse weervoor spelling in de eerste en laatste week droog blijven en warmer dan normaal, maar in het midden van de maand dus thans zou een periode met nat en koud weer zijn te verwachten. De depressiesstroom van de oceaan is nog niet geluwd. Vandaag kan er weer enige regen vallen veroorzaakt door een depressie die gisteren Engeland passeer de en nu naar ons land en België is ge koerst. Al deze depressies worden gevolgd door een rug van hogeluchtdruk die met op klaringen en droog weer een tijdelijke verbetering brengen. Mogelijk dat wij een deel van zondag van dit weer kunnen pro fiteren, maar dat wij er beide paasda gen zonder regenjas afkomen lijkt, gezien de nog onbestendige toestand boven de Oceaan, onwaarschijnlijk. In ieder geval blijft het koel. De wind blijft lucht via de Noordzee aanvoeren waarvan het wa ter een temperatuur van ongeveer 7 a 8 graden heeft, zodat wij met middagtem- peraturen van 10 tot 12 graden genoegen zullen moeten nemen. Geen parade in Warschau op dc eerste mei WARSCHA U(UPI) De 1 mei-parde, die elk jaar in Warschau gehouden placht te worden, zal dit jaar komen te verval len, zo is door het Poolse persbureau PAP bekendgemaakt. Voor het eerst in vijftien jaar zullen de strijdkrachten, de communistische jeugd- en sportorganisaties, fabrieksarbeiders en leden van de partij niet worden opgeroe pen voor de urenlange en mijlenlange pa rade langs de partijleiders die voor het paleis van cultuur plachten te staan. In plaats van een parade zal op het pa radeplein voor het paleis een massa-bij eenkomst worden gehouden, aldus PAP. Het feestprogramma omvat verder dansen op straat, filmvoorstellingen in de open lucht en sportbijeenkomsten. Molotov opgenomen in een ziekenhuis te Moskou MOSKOU (UPI) De ambassadeur van de Sovjet-Unie in Buiten-Mongolië, de voormalige minister van Buitenlandse Za ken Vyacheslav Molotov, is in het Botkin ziekenhuis te Moskou opgenomen wegens een nierziekte, zo wordt vernomen. De be handeling kan, naar verluidt, geruime tijd duren. ERIC PEUGEOT TERECHT Een foto van een gelukkige familie: de familie Peugeot. De kleine Eric zit op de armen van zijn moeder, terwijl vader Peugeot de zevenjarige Jean Philippe draagt. (Telefoto ANP) Kaganovitsj met pensioen? MOSKOU (UPI) In de Russische hoofdstad doet het bericht de ronde dat NACHTELIJK DRAMA IN HOORN Vannacht omstreeks twee uur is brand uitgebroken in een woning aan de Merenstraat 84 te Hoorn, waarbij de bewoner, de heer A. B. Siemer- sma, zijn vrouw en zes van de acht kinderen in vlammen zijn omgeko men. De twee andere kinderen van het gezin waren met vakantie afwe zig. De ouders hebben nog getracht de kinderen te redden, maar moeten bij deze pogingen zelf niet meer in staat geweest zijn te vluchten De brandweer wist de brand binnen twintig minuten te blussen. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar de al gemene begraafplaats in Hoorn. In de loop van de morgen zullen deskundigen van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag een onderzoek instellen naar de oorzaak. De acht slachtoffers zijn de 45-jarige fa brieksarbeider A. B. Siemensma, zijn 33- jarige echtgenote N. Siemensma-Schouten en de volgende zes kinderen: de tienjarige Elisabeth Neeltje, Attje Aartje, die giste ren negen jaar is geworden, de vijfjarige jongen Andries Bouke, de jongen Rob Jan, oud vier jaar, de tweejarige Marianne en Julia Asta, elf maanden oud. Twee van de kinderen van het gezin logeerden in Amsterdam, Siemen Aart, die vandaag twaalf jaar is geworden en het zevenjarige^ meisje Aartje Jaantje. Ómstreeks kwart voor twee de afgelo pen nacht hoorde een overbuurman, de heer B. Nanning, hulpgeroep. Ter wijl zijn zoon de brandweer alarmeer de, heeft hij samen met een andere buurman de deur aan de voor- en aan de achterzijde geforceerd. Het bleek reeds toen niet meer mogelijk, de wo ning binnen te dringen. Men zag de vader van het gezin die in de achter kamer op de benedenverdieping had geslapen, pogingen doen om zijn gezin op de bovenverdieping te redden. De brandweer was binnen enkele minu ten aanwezig. De hitte was zo groot, dat de ruiten aan de overzijde van de smalle straat sprongen. Brandweerlieden vonden de heer Siemensma later dood op de vloer van de eerste verdieping. De moeder en de zes kinderen bleken op hun bedden door verstikking om het leven te zijn gekomen. Het huisje, dat eigendom was van de heer J. Smit te Berkhout, is geheel uit gebrand. De naastliggende huizen liepen slechts weinig schade op. 1.9 april houdt de AVRO een Jeugddag. Een gehele dag zendtijd, verzorgd door de jeugd. Ook de allerkleinsten, de kleuters van Lily Petersen en Herman Broékhuysen mogen een programma tje maken volgens eigen inzichten. De 4-jarige „omroeper van dienst" Peter Hooftman, kondigt het programma aan, terwijl zijn jeugdige medewerkertjes gespannen toezien! Half miljoen bijna vol Blijkens de registratie van afgegeven kentekenbewijzen was maart 1960 een re- cordmaand voor de Nederlandse autohan del. In die maand werden door de Rijks dienst voor het Wegverkeer kentekenbe wijzen voor 11.350 nieuwe personenauto's afgegeven. Het tot nu toe hoogste maand cijfer bedroeg 8.445 (juni 1959). De eerste drie maanden van 1960 lever den een totaal op van 24.873 verkochte personenauto's, dat is bijna 50 pet meer dan in dezelfde periode van 1959. Inmiddels is het Centraal Bureau voor de Statistiek gereed gekomen met de jaar lijkse telling van het Nederlandse auto park. Op 1 augustus 1959 waren er in ons land 450.390 personenauto's op de weg. Dit cijfer, vermeerderd met de sedertdien in omloop gebrachte aantallen, geeft grond voor de veronderstelling, dat er zeer bin nenkort in Nederland een half miljoen per sonenauto's in gebruik zal zijn. Van onze correspondent in Parijs) In diep geheim hebben de Franse minis ter en de Hoge Commissaris voor kern energie Guillaumat en professor Francis Perrin een bezoek aan Corsica gebracht met het doel een onderzoek in te stellen om op dat eiland de proeven met kern bommen onderaards voort te kunnen zet ten. Na de ontploffing van een tweede kernwapen op 1 april jl. liet de Franse regering weten dat de eerste fase van de proefnemingen nu geëindigd was. Aan het voornemen de proeven in de toekomst niet meer te Reggane in de Sahara te houden maar op het eiland Corsica, zullen de pro testen van verschillende regeringen dei- Afrikaanse landen vermoedelijk wel niet geheel vreemd zijn geweest. Bij explosies van bommen van veel kleiner kaliber on der de grond is, volgens de deskundigen, het gevaar van neerslag van radio-actieve deeltjes voor de bevolking denkbeeldig. In Genève staat de stopzetting ook van deze explosies momenteel in het centrum van de ontwapeningsbesprekingen. In Corsica zelf is men weinig opgetogen over het vooruitzicht dat het „eiland der schoonheid" als proefterrein voor kern wapens zou worden uitverkoren. Ook het argument dat een militaire basis op het eiland duizenden arbeiders hoogbetaald werk zal kunnen verschaffen, heeft op de burgemeester en andere plaatselijke auto riteiten tot dusver nog weinig indruk ge maakt. Wat er zal gebeuren met de instal laties van Reggane, in de buurt waarvan een hele stad was opgebouwd, waaraan miljarden franken ten koste zijn gelegd, is in Parijs nog niet bekend gemaakt. Advertentie Korte Kleverlaan 30 - 40 - Bloemendaal Telefoon (02500) 5 13 01 - 5 54 46 (Van onze correspondent in Parijs) Eric Peugeot is terecht. Dat is het gro te nieuws, dat heel Frankrijk vrijdagmor gen met een diepe zucht van verlichting door de radio en in de kranten vernam. Diezelfde dag is de grootste klopjacht in de Franse criminele geschiedenis begon nen. Een gesprek met de kleine Eric heeft volgens de politie geen enkele con crete aanwijzing opgeleverd. De ontvoer ders hadden vijftig miljoen oude frank (ongeveer 350.000 gulden) als losprijs ge- eist. De politie bewaakt alle uitgangswe gen van Parijs. De wagen, die de ontvoer ders gebruikten was een zwarte luxe auto. Naar schatting zijn 30.000 man politie bij de klopjacht ingeschakeld. Het vierjarige zoontje van de Franse automagnaat, dat dinsdagmiddag van een golfveld in St. Cloud door twee mannen is ontvoerd, werd afgelopen nacht even over enen in de Avenue Raymond Poin- carrée in Parijs, nog geen vijf minuten van zijn woning stilletjes huilend en met knikkende knietjes van vermoeidheid door een voorbijganger op het trottoir aange troffen. De man, een kantoorbediende, die naar de bioscoop was geweest, meende het jongetje direct al wel te herkennen, maar vroeg in een café voor de zekerheid toch nog maar even naar een krant om het behuilde gezichtje met de foto's te vergelijken. Er was geen twijfel meer mo gelijk en het knaapje bevestigde boven dien zelf dat hij Peugeot heette. Hij wist ook wel, dat hij in deze wijk moest wo nen, maar zijn huis kon hij toch zelf niet meer vinden. Er volgde toen een nieuwe huilbui. Nog geen tien minuten later was Eric al op het politiebureau afgeleverd en In de krant van heden: p°g Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 5, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Globetrotter Garcia de Leon3 Buitenlands nieuws 3, 4 Agenda van IJmond en Haarlem 5 Kerkelijk Leven5 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving6, 7, 9 Kerkdiensten 7 Film's 9 Op en om het Binnenhof11 Puzzel11 Kunst 11 Feuilleton 13 Horen en Zien 13 Taal-laria 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws 15 Effecten en Geldmarkt15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Erbij17 tot 21 Sport 21 Dit nummer bestaat uit mer-en-twintig pagina's waarin opgenomen Erbif' Verwachting tot morgenavond: Nachtvorst Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige tot zwakke wind uit noorde lijke richtingen. Vannacht op de meeste plaatsen nachtvorst; morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Eerste satelliet Terwijl uit alle delen van de wereld de gelukwensen op het kastel-Belvedère in Brussel blijven binnenstromen wordt ook op de voorpagina van het Belgische staats blad van vrijdag de geboorte van de zoon van prinses Paola en prins Albert aange kondigd. In een door de hofarts, prof, dr. Straetmans, ondertekende mededeling wordt gezegd, dat de toestand van moe der en zoon volkomen bevredigend is. De jonge prins wordt vandaag voorlopig gedoopt tijdens een intieme plechtigheid De prins van België, Philippe, is de twee de vermoedelijke troonopvolger, na zijn vader prins Albert, echter alleen voor het geval koning Boudewijn niet zou huwen of een kinderloos "huwelijk zou hebben. Extra treinen met Pasen De Nederlandse spoorwegen zullen tij dens het Paasweekeinde enkele tientallen extra treinen inleggen om de te verwach ten drukte op te vangen. Tot en met dinsdag rijden er 60 extra militaire treinen en 90 extra treinen voor het normale reizigersvervoer. (Van onze correspondent in Bonn) De communistische leiders van het Oost- duitse district Chemnitz (waarvan de hoofdstad thans Karl Marxstad heet) heb ben juichend bekend gemaakt dat alle boe ren in dit gebied nog juist voor Pasen „vrijwillig zijn toegetreden" tot de kolcho zen. Daarmee kwam aan het vrije land- bouwberoep in dit land een einde: alle der tien districten van Oost-Duitsland kennen nu nog slechts gecollectiviseerde, dat wil zeggen in staatshanden en door communis tische functionarissen geleide landbouwbe drijven. Dit Oostduitse drama, dat de communis tische pers voorstelt als een „zege voor de waarlijk vrije mens", heeft in de loop van acht jaren meer dan anderhalf miljoen vrije boeren op 750000 bedrijven de onder nemersvrijheid gekost. Met terreurmetho den werden zij eerst langzaam, maar de afgelopen drie maanden in hoog tempo, naar de landbouwproduktiecoöperaties, zoals de Oostduitse kolchozen worden ge noemd, gejaagd. Er was geen ontkomen aan. Geen enkel verzet kon onder de mee dogenloze terreur nog baten, het aantal zelfmoorden onder de vrije boeren nam de gelische kringen al tweehonderd, evenals het aantal boeren dat er de brui aan gaf en naar West.-Berlijn vluchtte ondanks een steeds scherper wordende controle. communistische wereld zo breed mogelijk doen voorkomen. Daardoor wil men te Oost-Berlijn en te Moskou ieder westelijk voorstel inzake Duitse eenwording naar het rijk der fabelen verwijzen. Dc politie ke kloof is thans door de volledige collec tivisering van de boerenstand breder dan ooit. Oost-Duitsland's regime mag thans voor zich de twijfelacthige eer opeisen van te zijn de eerste, en voorlopig enige, com munistische satellietstaat waarin alle landbouwbedrijven zijn gecollectiviseerd. Dit is nog slechts het geval in de Sovjet- Unie. Deze positie aan de spits der satel lieten staat in tegenstelling tot eveneens communistisch geregeerde landen als Tsjechoslowakije, Hongarije en Roemenië, waar het kolchozen-proces nog niet meer dan dertien tot vijftien percent van het totaal aantal vrije boeren heeft kunnen grijpen. In het voor de Russische macht hebbers nog al eigenzinnige Polen heeft dit collectiviseringspercentage de twintig percent nog niet eens bereikt, ondermeer omdat de Poolse communistische regering niet overtuigd schijnt te zijn van een ho gere produktie door collectivisering. Voorts omdat het Poolse boerenverzet vrij kracthig is en het regime te Warschau gematigder heet te zijn dan dat te Oost- Berlijn. In de communistsiche staten geldt Oost-Duitsland als een super-leerling van Moskou. Politieke haast De Oostduitse machthebbers hadden de laatste maanden om een zeer bepaalde re den haast met hun jacht op de vrije boe ren. Zij wilden namelijk voor de topcon ferentie te Parijs, die op 16 mei begint, de kloof tussen Oost- en West-Duitsland voor de communistische en voor de niet- BRUSSEL (ANP) Met 101 kanonscho ten en extra-radio-uitzendingen is vrijdag in Brussel de geboorte aangekondigd van prins Philippe Leopold Louis Marie, de zoon van prinses Paola en prins Albert, broer van koningin Boudewijn. In een of ficiële mededeling van het Belgische hof is gezegd, dat de prinses van Luik en haar zoon in goede gezondheid verkeren. De jonge prins woog bij zijn geboorte 3400 gram. Hij is 52 cm. lang en heeft blauwe ogen en blond haar. Enkele minuten nadat het eerste saluut schot over Brussel had gedaverd, ver scheen de nationale vlag op alle openbare gebouwen en vele woningen in de Belgi sche hoofdstad. Prins Philippe, na zijn vader tweede in de lijn van troonopvolgers, is genoemd naar zijn oud overgrootvader, de vader van ko ning Albert. Zijn peetouders zijn de moe der van prinses Paola, Donna Ruffo, en koning Leopold, die daags tevoren van een reis naar India in Brussel is teruggekeerd. om kwart voor twee drukten een vader en een moeder die van overspanning beur telings in huilen en in lachen uitbarstten hun hervonden zoontje weer in de armen. Thuis belde de vader onmiddellijk zijn ouders op en Eric zei toen door de tele foon: „Ik heb nog nooit zoveel smerissen bij elkaar gezien, maar de twee meneren zijn heel aardig voor me geweest". Inder ad zag Eric er toen hij weer wat be komen was goed uit en honger zal hij zeker deze twee dagen niet hebben gele den. Bijzonderheden over de onderhandelin gen die leidden tot de vrijlating van Eric en de juiste grootte van lossom zijn nog steeds niet bekend. Erics vader heeft gezegd, stipt de voorwaarden nagekomen te zijn die door de ontvoerder waren ge steld om zijn zoon terug te krijgen. „Ik moest hen wel vertrouwen. Zij vroegen mij het losgeld donderdagmiddag naar een bepaalde plaats te brengen en dat deed ik. Ik had geen keus", aldus Erics vader. Naar verluidt heeft Peugeot twee brie ven van de ontvoerders ontvangen, een dinsdag, op de plaats van de ontvoering, en de tweede donderdag per post. Peugeot zou donderdag per telefoon meegedeeld zijn, dat hij in een straat bij de Are de Triomphe een tas met het losgeld moest overhandigen aan een hem beschreven man. Beide partijen hadden woord gehou den, maar de ontvoerders hadden Eric niet op de door hen genoemde plaats vrij gelaten. Wanneer de industrieel zich strikt aan zijn belofte wil houden van deze sensa tionele kinderroof geen rechtzaak te zul len maken, dan is de Franse justitie van haar kant natuurlijk niet verplicht een zelfde standpunt in te nemen. Er is gis teren dan ook door het gerecht van Ver sailles op eigen initiatief al een vervol ging gelast en het hele Franse politie apparaat is in staat van groot alarm ge bracht. Er heeft zich ook een nieuwe ge tuige aangemeld, die van uit het raam van zijn huis in St. Cloud de roof zou heb ben kunnen volgen. Hij zou er de politie een nauwkeurige beschrijving van hebben gegeven. Die achtervolging van de beide kidnappers, die in de nacht van donder dag op vrijdag dus vermoedelijk nog in Parijs vertoefden, wordt nu het tweede bedrijf van het drama. Een drama, dat voor Eric en zijn ouders nu echter alleen nog maar een boze nachtmerrie is, die ze zo gauw mogelijk willen vergeten. Lazar Kaganovitsj, oud 66 jaar, en een van de oude bolsjewieken, met pensioen is gestuurd en thans met zijn gezin in een flat te Moskou woont. Een officiële bevestiging van dit bericht kon niet wor den verkregen. Kaganovitsj is een lid van de „anti-partij groep", die in juni 1957 ontdekt en uit de topleiding van het Krem lin gezet werd. Andere leden waren oud premier Malenkow, oud-minister van Bui tenlandse Zaken Molotov, en Dmitry Sje- pilov, eveneens een voormalig minister van Buitenlandse Zaken. Een jaar na deze zuivering is ook oud-premier Boelganin uit Moskou verbannen, naar Stavropol. Eind vorige maand was er sprake van dat Boelganin gepensioneerd was, maar het Kremlin heeft dit bericht niet beves tigd. Van de verbannen mannen is alleen Sjepilov nog actief, maar niet op politiek terrein. Drukte bij grenspost Een stroom toeristen uit Duitsland valt sinds vrijdag ons land binnen. Aanblik van de grenspost bij Elten.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1